Šta je novo?

Cene nekretnina

Ok moja greska nisam video rec minimalac. Mislio sam da misli na prosek.
 
Po mom misljenju najbolja lokacija 1040 ( malo sam subjektivan jer je ovo kod mene u kraju :) ) i 1060. Ovo naselje 1030 sam gledao na pocetku 2016 nije mi se svidelo ni tada a sada su napravili bas uzas zgrada do zgrade. Generalno dosta mojih poznanika je kupilo novogradnju i opsti utisak je da kvalitet nije na ocekivanom nivou.Generalno ovi stanovi su daleko u boljem stanju od vecine . Pogledajte i sami ja sam bas bio neprijatno iznenadjen koliko oni ne daju pet para na neko sredjivanje i estetiku.
 
Kao sto rekoh sa 1500 si na nuli. sa 30k u Srbiji se zivi daleko teze uporedjujemo Bg-Bec.Svako ima svoje misljenje i svoj stil zivota. Neka bas gruba racunica pre ovih ludackih poskupljenja energenata je bila. Bracni par koji radi za minimalac ima mesecne prihode ( 28 plata godisnje) oko 3k evra. 1000 je bio stan sa komunalijama 1000 ostali troskovi. I moze da ostane 1000. Naravno neko hoce da vozi kola iznad mogucnosti ili zivi u skupljem stanu itd. Tako da je jako nezahvalno pricati o ciframa sa kojima si klosar ili ne
Evo dovoljno za poredjenje. Tebi sa 2 minimalca za bracni par u Becu moze da ostane 1.000 evra mesecno ako nemas svoj stan. U Beogradu bracni par sa 2 minimalca bi zaradjivao 80k RSD, tj. 700 evra. Stan ni na dalekoj periferiji ne mozes da nadjes bez 200 evra bez troskova, sto je oko 300 evra sa troskovima, a minimalna potrosacka korpa je avgusta 2022 bila oko 400 evra, znaci mininalna, ne prosecna (ne znam zasto ne izbacuju statistiku nakon avgusta https://mtt.gov.rs/tekst/2368/potrosacka-korpa.php). Posto se minimalna odnosi na troclanu porodicu, recimo da je minimalna potrosacka korpa 300 evra za bracni par, sto je bukvalno prezivljavanje. Znaci sa svim natezanjima u Srbiji, u Becu sa minimalcem mozes da ustedis 10 puta vise. Eto zbog cega nasi odlaze u inostranstvo.
Sa 2 prosecne zarade u Becu imas verovatno neto oko 5-6k evra, stan 1.000 evra i troskovi 1.000 evra, ostaje ti kao porodici 3k-4k evra. U Srbiji sa 2 prosecne plate imas mozda 1.5k evra, recimo da stan placas oko 400 evra (300 evra kirija za nesto polupristojno na periferiji plus troskovi), prosecna potrosacka korpa je mozda oko 800 evra za troclanu porodicu, sto je mozda oko 600 evra za bracni par, znaci mozes da ustedis max 500 evra. Opet dolazimo do toga da u Becu mozes da ustedis 6-8 puta vise sa prosecnom zaradom.
A pretpostavimo da neko hoce da kupi stan. U Becu sa 2 prosecne plate od 5k-6k ti mozes komotno da izdvajas 3k-4k evra na ratu kredita. U Srbiji mozes da izdvajas mozda oko 500-600 evra (1.5k za 2 plate minus troskovi prosecne potrosacke korpe). Znaci da u Becu ti imas mogucnost da izdvajas jedno 6-7 puta veci iznos za ratu kredita za stan. Medjutim, u Becu su nekretnine samo 2-3 puta skuplje u odnosu na Beograd, sto znaci da je prosecnom stanovniku Beca 2 puta lakse da kupi stan nego prosecnom stanovniku Beograda, sto pokazuje i numbeo, sto pokazuje da su cene stanova u Beogradu duplo skuplje u odnosu na Bec u relativnom smislu u odnosu na platu.
 
Evo dovoljno za poredjenje. Tebi sa 2 minimalca za bracni par u Becu moze da ostane 1.000 evra mesecno ako nemas svoj stan. U Beogradu bracni par sa 2 minimalca bi zaradjivao 80k RSD, tj. 700 evra. Stan ni na dalekoj periferiji ne mozes da nadjes bez 200 evra bez troskova, sto je oko 300 evra sa troskovima, a minimalna potrosacka korpa je avgusta 2022 bila oko 400 evra, znaci mininalna, ne prosecna (ne znam zasto ne izbacuju statistiku nakon avgusta https://mtt.gov.rs/tekst/2368/potrosacka-korpa.php). Posto se minimalna odnosi na troclanu porodicu, recimo da je minimalna potrosacka korpa 300 evra za bracni par, sto je bukvalno prezivljavanje. Znaci sa svim natezanjima u Srbiji, u Becu sa minimalcem mozes da ustedis 10 puta vise. Eto zbog cega nasi odlaze u inostranstvo.
Sa 2 prosecne zarade u Becu imas verovatno neto oko 5-6k evra, stan 1.000 evra i troskovi 1.000 evra, ostaje ti kao porodici 3k-4k evra. U Srbiji sa 2 prosecne plate imas mozda 1.5k evra, recimo da stan placas oko 400 evra (300 evra kirija za nesto polupristojno na periferiji plus troskovi), prosecna potrosacka korpa je mozda oko 800 evra za troclanu porodicu, sto je mozda oko 600 evra za bracni par, znaci mozes da ustedis max 500 evra. Opet dolazimo do toga da u Becu mozes da ustedis 6-8 puta vise sa prosecnom zaradom.
A pretpostavimo da neko hoce da kupi stan. U Becu sa 2 prosecne plate od 5k-6k ti mozes komotno da izdvajas 3k-4k evra na ratu kredita. U Srbiji mozes da izdvajas mozda oko 500-600 evra (1.5k za 2 plate minus troskovi prosecne potrosacke korpe). Znaci da u Becu ti imas mogucnost da izdvajas jedno 6-7 puta veci iznos za ratu kredita za stan. Medjutim, u Becu su nekretnine samo 2-3 puta skuplje u odnosu na Beograd, sto znaci da je prosecnom stanovniku Beca 2 puta lakse da kupi stan nego prosecnom stanovniku Beograda, sto pokazuje i numbeo, sto pokazuje da su cene stanova u Beogradu duplo skuplje u odnosu na Bec u relativnom smislu u odnosu na platu.
U principu tako je samo kao sto rekoh ako par ima 5k primanja onda ce i njegovi prohtevi i troskovi biti daleko veci od tih 1000 za stan i 1000 osnovnih troskova i nece moci mnogo da im ostaje za tu ratu .
 
Po mom misljenju najbolja lokacija 1040 ( malo sam subjektivan jer je ovo kod mene u kraju :) ) i 1060. Ovo naselje 1030 sam gledao na pocetku 2016 nije mi se svidelo ni tada a sada su napravili bas uzas zgrada do zgrade. Generalno dosta mojih poznanika je kupilo novogradnju i opsti utisak je da kvalitet nije na ocekivanom nivou.Generalno ovi stanovi su daleko u boljem stanju od vecine . Pogledajte i sami ja sam bas bio neprijatno iznenadjen koliko oni ne daju pet para na neko sredjivanje i estetiku.

Wieden i Mariahilf je nesto kao Vracar u odnosu na centar? Leopoldstadt mozda kao Zvezdara, a Landstrasse kao Vozdovac?

Sta predstavljaju mesecni troskovi navedeni ispod cene?
 
minimum.jpg


3.000 eura mesecno za bracni par (sto je opet dosta) i prakticno 4.4 puta vise od Beograda.
 
Evo dovoljno za poredjenje. Tebi sa 2 minimalca za bracni par u Becu moze da ostane 1.000 evra mesecno ako nemas svoj stan. U Beogradu bracni par sa 2 minimalca bi zaradjivao 80k RSD, tj. 700 evra. Stan ni na dalekoj periferiji ne mozes da nadjes bez 200 evra bez troskova, sto je oko 300 evra sa troskovima, a minimalna potrosacka korpa je avgusta 2022 bila oko 400 evra, znaci mininalna, ne prosecna (ne znam zasto ne izbacuju statistiku nakon avgusta https://mtt.gov.rs/tekst/2368/potrosacka-korpa.php). Posto se minimalna odnosi na troclanu porodicu, recimo da je minimalna potrosacka korpa 300 evra za bracni par, sto je bukvalno prezivljavanje. Znaci sa svim natezanjima u Srbiji, u Becu sa minimalcem mozes da ustedis 10 puta vise. Eto zbog cega nasi odlaze u inostranstvo.
Sa 2 prosecne zarade u Becu imas verovatno neto oko 5-6k evra, stan 1.000 evra i troskovi 1.000 evra, ostaje ti kao porodici 3k-4k evra. U Srbiji sa 2 prosecne plate imas mozda 1.5k evra, recimo da stan placas oko 400 evra (300 evra kirija za nesto polupristojno na periferiji plus troskovi), prosecna potrosacka korpa je mozda oko 800 evra za troclanu porodicu, sto je mozda oko 600 evra za bracni par, znaci mozes da ustedis max 500 evra. Opet dolazimo do toga da u Becu mozes da ustedis 6-8 puta vise sa prosecnom zaradom.
A pretpostavimo da neko hoce da kupi stan. U Becu sa 2 prosecne plate od 5k-6k ti mozes komotno da izdvajas 3k-4k evra na ratu kredita. U Srbiji mozes da izdvajas mozda oko 500-600 evra (1.5k za 2 plate minus troskovi prosecne potrosacke korpe). Znaci da u Becu ti imas mogucnost da izdvajas jedno 6-7 puta veci iznos za ratu kredita za stan. Medjutim, u Becu su nekretnine samo 2-3 puta skuplje u odnosu na Beograd, sto znaci da je prosecnom stanovniku Beca 2 puta lakse da kupi stan nego prosecnom stanovniku Beograda, sto pokazuje i numbeo, sto pokazuje da su cene stanova u Beogradu duplo skuplje u odnosu na Bec u relativnom smislu u odnosu na platu.
Ne znam bas da li bih nazvao izdvajanje 70% ukupnih prihoda dvoje ljudi za ratu kredita ‘komotnim’. Mislim da ti banka ne bi ni dozvolila toliko opterecenje plate.

Ostale racunice su uglavnom ok ali tu ga malo pretera.
 
Sve je stvar subjektivnog osecaja kao kada bi nekog pitali za najlepsi kraj u BG. Bec ima 22 okruga 1-9 su unutrasnji i oni su na ceni i naravno 22 koji je njihov NBG.Generalno nakon 1. po meni najbolji su 4-9 jer su mali i u kom god da si delu super je. Treci je vec veliki tako da tu mikrolokacija igra ulogu
 
U principu tako je samo kao sto rekoh ako par ima 5k primanja onda ce i njegovi prohtevi i troskovi biti daleko veci od tih 1000 za stan i 1000 osnovnih troskova i nece moci mnogo da im ostaje za tu ratu .
Slazem se, ali to je individualno kome su sta prioriteti. I u Srbiji kad ti je veca zarada onda ti se povecaju prohtevi. Samo sto u Srbiji mozes da povecas prohteve sa prosecnom platom za 200-300 evra, a u Austriji mozes da povecas prohteve za 1000 evra. U Srbiji sa povecanim prohteviam mozes da kupis polovna kola ili odes u Grcku na more. U Austriji sa povecanim prohtevima mozes da kupis nova kola ili odes na Maldive. Cinjenica je da je tamo zivot dosta kvalitetniji, standard bolji i lakse je priustiti nekretninu. Zbog toga nasi i odlaze u inostranstvo.
 
Bas tako i vecina koju sam upoznao u poslednje vreme dolaze u Bec ne toliko zbog nekih visokih plata vec zbog sredjenosti sistema. Vec godinama je najbolji grad za zivot po vecini lista. E sad posedovanje nekretnine nije statusni simbol kao kod nas. Ovo ludilo sa kupovinom kod njih krece negde oko 2015 i uprkos tome da su gotovo svi koje znam kupili stan i dalje manje od polovine stanovnika Beca poseduje sopstvenu nekretninu
 
Sve je stvar subjektivnog osecaja kao kada bi nekog pitali za najlepsi kraj u BG. Bec ima 22 okruga 1-9 su unutrasnji i oni su na ceni i naravno 22 koji je njihov NBG.Generalno nakon 1. po meni najbolji su 4-9 jer su mali i u kom god da si delu super je. Treci je vec veliki tako da tu mikrolokacija igra ulogu

Vise pitam u smislu povezanosti i rastojanja.

Ja sam iskreno sokiran koliko je ovo jeftino imajuci u vidu da poredimo Beograd i Bec - npr. ove novogradnje su samo oko 5500 evra po kvadratu sa terasom. Jedan od kompleksa, koliko vidim, ima bazen, teratanu, spa centar. Tako nesto u Beogradu trenutno nema ispod 3500-4000, i to da se ceka najmanje do 2025. Vlasnici gotove stanove cene vec oko 5000+ po kvadratu, a u zgradama sa dodatnim sadrzajima (kojih ima, otprilike, tri) i 6000-7000 (ne verujem da to neko stvarno placa, ali to su cene u oglasima).
 
Poslednja izmena:
Da li su nekretnine uz neke glavne metro stanice skuplje/trazenije u odnosu na one koje su dalje od metroa?
 
Da li su nekretnine uz neke glavne metro stanice skuplje/trazenije u odnosu na one koje su dalje od metroa?
Naravno ali je mreza jako razgranata tako da je vecina grada pokrivena. Do skoro Bec je bio jedan od retkih gradova koji nije imao sirotinjsku cetvrt ali to sad lagano postaju neki delovi 10. i 16.bezirka, ne svi naravno.
 
Evo dovoljno za poredjenje. Tebi sa 2 minimalca za bracni par u Becu moze da ostane 1.000 evra mesecno ako nemas svoj stan. U Beogradu bracni par sa 2 minimalca bi zaradjivao 80k RSD, tj. 700 evra. Stan ni na dalekoj periferiji ne mozes da nadjes bez 200 evra bez troskova, sto je oko 300 evra sa troskovima, a minimalna potrosacka korpa je avgusta 2022 bila oko 400 evra, znaci mininalna, ne prosecna (ne znam zasto ne izbacuju statistiku nakon avgusta https://mtt.gov.rs/tekst/2368/potrosacka-korpa.php). Posto se minimalna odnosi na troclanu porodicu, recimo da je minimalna potrosacka korpa 300 evra za bracni par, sto je bukvalno prezivljavanje. Znaci sa svim natezanjima u Srbiji, u Becu sa minimalcem mozes da ustedis 10 puta vise. Eto zbog cega nasi odlaze u inostranstvo.
Sa 2 prosecne zarade u Becu imas verovatno neto oko 5-6k evra, stan 1.000 evra i troskovi 1.000 evra, ostaje ti kao porodici 3k-4k evra. U Srbiji sa 2 prosecne plate imas mozda 1.5k evra, recimo da stan placas oko 400 evra (300 evra kirija za nesto polupristojno na periferiji plus troskovi), prosecna potrosacka korpa je mozda oko 800 evra za troclanu porodicu, sto je mozda oko 600 evra za bracni par, znaci mozes da ustedis max 500 evra. Opet dolazimo do toga da u Becu mozes da ustedis 6-8 puta vise sa prosecnom zaradom.
A pretpostavimo da neko hoce da kupi stan. U Becu sa 2 prosecne plate od 5k-6k ti mozes komotno da izdvajas 3k-4k evra na ratu kredita. U Srbiji mozes da izdvajas mozda oko 500-600 evra (1.5k za 2 plate minus troskovi prosecne potrosacke korpe). Znaci da u Becu ti imas mogucnost da izdvajas jedno 6-7 puta veci iznos za ratu kredita za stan. Medjutim, u Becu su nekretnine samo 2-3 puta skuplje u odnosu na Beograd, sto znaci da je prosecnom stanovniku Beca 2 puta lakse da kupi stan nego prosecnom stanovniku Beograda, sto pokazuje i numbeo, sto pokazuje da su cene stanova u Beogradu duplo skuplje u odnosu na Bec u relativnom smislu u odnosu na platu.
100% true👏👏👏👏
 
Zaboravljate najbitniju stvar.U Austriji, i sa minimalcem,stičete sigurno veću penziju,nego nasu, na osnovu naseg minimalca,a ta razlika u penzijama je velika.Kod nase penzije nastale od minimalca ,garantovano morate da čeprkate po kontejnerima,jer neće izdržati ni 5 dana života.U Švajcarskon na primer,moj drugar radio nešto tipa manje od 2 godine,i kada je otišao da se odjavi ,rekoše mu, ako ostane jos par meseci na poslu,dobiće zagarantovanu penziju od 50 evra.
Čoveku se nije svidelo tamo,i vratio se ovde.
 
SavaSava je pomenuo Kinu pre par postova i da će kad Kinezi stave "šapu" na Srbiju renta biti 30 evra. Nažalost, kinesko tržište nekretninama jeste uporedivije našem nego bečko. Razlog je što Kinezi nekretnine gledaju kao osnovni vid ulaganja u čuvanja uštedjevine. 70% kineskog bogatstva se "čuva" u nekretninama. Tako da danas imaju čitave gradove duhova a cena stanova veća nego ikada. Naravno to sa sobom nosi ogromne strukturne probleme (Kinezima je upravo to tržište najslabija karika sistema) ali teško da ćemo ako pratimo kineski model doći do jeftinijih kvadrata. Problem je što je stanovanje i tržište nekretnina širom sveta preobraženo globalnim tržištima kapitala i preteranom financijalizacijom. Stan se odavno tretira kao roba - sredstvo za bogaćenje i finansiranje - a ne kako društveno dobro. Zato prosečna plata ima mnogo manji uticaj na cenu kvadrata nego globalna finansijska situacija. Cenu kvadrata u Beogradu neće oboriti to što 80% stanovnika ne može da priušti da kupi stan, već to što je cena kapitala trenutno previsoka za bilo kakve investicije (kredite, projektno finansiranje itd).
 
Neravnomerni razvoj Srbije je doveo do skoka cena u Beogradu.
Pošto se samo u Beograd ulaže,zašto bi neko čekao, da u njegovoj varošici dođe neka investicija ili asfalt,kada svega toga već ima u Beogradu.
Kada se metro završi,ovde će biti pakao od života,i to malo ljudi što je ostalo unutar Srbije,doći će u Beograd.
 
O, ne, opet poređenje sa Bečom. Deja vu. Vradovic kolko se bori za povratak naroda u maticu alal mu ćufte, pravi patriota. :D Bez zezanja, ja bih ga sutra postavio za ministra za natalitet da rešimo i taj problem bele kuge. Mislim da bi "pucalo" samo tako svako veče po stanovima. :D
 
O, ne, opet poređenje sa Bečom. Deja vu. Vradovic kolko se bori za povratak naroda u maticu alal mu ćufte, pravi patriota. :D Bez zezanja, ja bih ga sutra postavio za ministra za natalitet da rešimo i taj problem bele kuge. Mislim da bi "pucalo" samo tako svako veče po stanovima. :D
Po čijim stanovima?
 
Naravno ali je mreza jako razgranata tako da je vecina grada pokrivena. Do skoro Bec je bio jedan od retkih gradova koji nije imao sirotinjsku cetvrt ali to sad lagano postaju neki delovi 10. i 16.bezirka, ne svi naravno.
Zamolio bih te da proveris da li je ovo reprezentativan kalkulator:

Radio sam kalkulaciju pre par nedelja za kupovinu na kredit:
1. Beč - stan 300k
Ucesce 100k
30 godina
Rata: 960 evra

2. Beograd - stan 200k
Ucesce 100k
30 godina
Rata: 700 evra

Za duplo veci iznos kredita u Austriji placas 260evra vecu ratu
 
Vrh