Šta je novo?

Cene nekretnina

Pozdrav svima. Odavno pratim forum ali nisam se do sada oglasavao jer sam pre svega zeleo da izbegnem ulazenje u rasprave koje po mom misljenju samo rasplinjavaju ovaj forum na kome se mogu naci korisne informacije iz prve ruke. Mislim da bi vecina zelela neposredna iskustva oko cena rente/ kupovine stanova. Gledanjem stanova sam poceo da se bavim krajem 2001 kada sam upisao fakultet u BG-u. Garsonjere/ jednosobni stanovi u okolini Pravnog fakulteta su tada bili oko 40k DEM ( 20k EUR ) ali realno i tada je to bio ogroman novac ( plata moje majke sa fakultetom u republickoj administraciji je iznosila oko 120 maraka, danas je u penziji ali njene kolege na tom mestu imaju oko 700 eura. Tako da su cene od ranije veoma diskutabilna kategorija imajucu u vidu vrednost samog novca.Sticajem raznih okolnosti zavrsio sam u Becu gde posedujem sopstveni stan od 60 kvm na dobroj lokaciji i razlog ukljucivanja u ovu diskusiju je da bih napravio paralelu izmedju izdavanja/ prodaje.Ono sto BG cini primamljivim za kupovinu i rentiranje su pre svega i dalje niski troskovi oko same nekretnine i izdavanje na crno. Primera radi komunalije u mome stanu iznose na mesecnom nivou 330e struja i gas, 206 evra odrzavanje zgrade , 25 net, 25 tv pretplata i 15e osiguranje stana znaci oko nekih 600 evra. Vrednost kvadrata u mome kraju je oko 6,5 hiljada evra. Kada bih stan izdao max cisto bi moglo da mi ostane 800 evra. Jer bi taj stanar morao da placa u startu 1400 za 60 kvm. Koliko vidim za toliko ( 800 e) se izdaju manji stanovi u Bg koji kostaju vise nego duplo manje od ovih u Becu. To je glavni razlog vecine ljudi koje poznajem a zive preko za kupovinom. Argument kako su plate tamo daleko vece ne stoji jer iako su individualna kategorija neka prosecna za koju radi 80 posto stanovnistva je daleko manja nego sto se ovde zamislja. Znam da vecina ima totalno drugacije misljenje o izdavanju nekretnina preko i postujem svacije. Ukoliko neko zeli neku informaciju o cenama i trzistu u Becu bice mi drago da prenesem svoja iskustva. Svako dobro
Za koju platu radi 80% stanovnika u Beču i kakvu nepokretnost na lokalnom tržištu nekretnina mogu da priušte da kupe ili da iznajme?
 
To su dve razlicite kategorije jer je Bec poznat kao grad sa velikim socijalnim davanjima kako novcanim tako i sto se tice stanovanja. Sam grad poseduje ogroman broj tzv socijalnih ( mada to kod nas ima ruzan prizvuk ) to nisu socijalni stanovi vec stanovi predvidjeni za socijalne kategorije, gde je kirija po povlascenim cenama tako da se moze ili se barem do skora moglo iznajmiti stan po povoljnim uslovima pa gotovo niko ne kupuje stan da bi ziveo od rente. Tu su i starogradnje gde ljudi sa starim ugovorom ( od pre 20 tak godina ) placaju cistu kiriju i dalje 2-3 evra po kvadratu. U poslednjih nekoliko godina se belezi abnormalni priliv stanovnistva pre svega iz Istocne Evrope Rumunije pre svega ( oko 120 hiljada u poslednje dve godine ) pa je dolazak do takvih stanova otezan. Ono sto je evidentno da je cena kvadrata skocila duplo u poslednjih 5-6 godina a u odnosu na npr 2007 jedno pet puta. Svako ko radi ima 14 plata. O samom iznosu plata je nezahvalno govoriti jer zavisi od dosta faktora od radnoga mesta i kvalifikacija pa do uspesnosti u svojoj profesiji. Uporedjivanje plata programera mislim da je neprimereno. Iznajmiti stan obicnom radniku je daleko lakse i jeftinije u Becu nego u Bg ali kupovina stana i za jaku srednju klasu je sada postalo nedostizno.
 
Evo @Casper mene interesuje kolika je gradnja u beču, je l masovna kao u bgd ili je dosta manja? I koje bi sajtove gledao kad bi hteo da kupiš stan u beču sad?
 
@Casper dobrodosao na forum!
- Ako mozes podeli neki najpopularniji sajt za pretragu nekretnina na prodaju da pregledamo.
- Zasto je tako visoka cena odrzavanja zgrada?
- Koliki % je porez na imovinu od vrednosti nekretnine
 
Evo @Casper mene interesuje kolika je gradnja u beču, je l masovna kao u bgd ili je dosta manja? I koje bi sajtove gledao kad bi hteo da kupiš stan u beču sad?
Nemojte me drzati za cifre sada sam na brzinu pogledao i izlaze mi podaci za 2020 tada se u Becu gradilo oko 15500 stanova i oko 220000 je bilo u vlasnistvu grada. Razlika u ceni novogradnje ( stanova u izgradnji ) je tacno dupla makar kada sam ja kupovao. Ovde po zakonu svi stanovi nakon 1945 se vode kao novogradnja i nacelno za njih vazi slobodna kirija ako je u vasem vlasnistvu. Za starogradnju koja je sada postala veoma skupa ima maksimalna visina rente i ma koliko ste platili stan po njoj mozete da je izdajete. Ima 4 kategorije u zavisnosti od toga kakav je stan i maksimalna A kategorija se moze izdavati oko 4-5 evra po kvadratu pa da ste ga platili i stotine hiljada evra
 
Znaci ima "rent control" Zakon u Becu. Slicno je i u San Francisku.
Problem u San Francisku sto sa "rent control" je ovima sto iznajmljuju stanove troduplo gore. Stan jeste jeftiniji ali zato se sad desava da zakupodavac trazi dlaku u jajetu.
Bukvalno ocekuje da radis u Google-u 10 godina i da si menadzer i da nemas nikakav dug i 100k USD na racunu.
 
Možda me nisi razumeo, koliko se u ovom trenutku gradi, ako može paralela sa beogradom super, ali može i ovako ocena. I na kojim sajtovima se ti stanovi prodaju
 
@Casper dobrodosao na forum!
- Ako mozes podeli neki najpopularniji sajt za pretragu nekretnina na prodaju da pregledamo.
- Zasto je tako visoka cena odrzavanja zgrada?
- Koliki % je porez na imovinu od vrednosti nekretnine
Hvala na dobrodoslici. Najpopularniji je svakako willhaben.at. Svako placa odrzavanje zgrade 2e po kvadratu to je ono odnosenje smeca, zajednicka potrosnja i u to je uracunat i porez na imovinu tako da se on ne placa u klasicnom smislu kao kod nas. Svaka malo bolja zgrada ima svoj fond za reparaturu i iz njega se placaju sve popravke konkretno od tih 206 evra mesecno kod mene je 70 u fond zgrade i 16 evra se placa odrzavanje lifta. Treba paziti da ima dosta stanova koji poseduju neogranicene ugovore i u kojima stanari zive dozivotno za smesne pare. Prilikom kupovina ovakvih stanova nemate pravo cak ni da udjete i pogledate stan. Ovih dana sam slucajno naleteo na stan na oglasima koji sam 2016 gledao u slobodnom stanju tada je 45kvm bilo 90k sada sa dozivotnim stanarom taj stan cene 172k
 
Možda me nisi razumeo, koliko se u ovom trenutku gradi, ako može paralela sa beogradom super, ali može i ovako ocena. I na kojim sajtovima se ti stanovi prodaju
Gradi se dosta ali ne u samom centru kao u Bg jer je tu veliki broj starih zgrada.Evidentno je da ima veoma dosta totalnih renoviranja-investitor kupi zgradu i uradi je gotovo celu iznova. Veliki je porast gradjevinske aktivnosti generalno. Ono sto meni upada u oci je neka ujednacenost u odnosu na Bg. Zgrade su nekako nivelisane dok u Bg imate ultra lux novogradnju a preko puta bukvalno neke raspadnute kuce ili zgrade sa fasadom
 
Kolika je mesecna zarada recimo nekog prosecnog zaposlenog u Becu? Ali nemoj nam davati bruto nego kad se odbije zdravstveno, penziono, socijalno sve redom.
 
Stvarno ne bih o ciframa jer ce odmah krenuti napadi sa svih strana i komentari razni :) Neko moje gledanje je da sto je da tako kazem niza pozicija razlika u odnosu na Srbiju je veca i obrnuto. Ono sto je bitno za kupovinu nekretnine da svim drzavljanima trecih zemalja treba dozvola grada Beca za kupovinu. U principu se ona dobija gotovo uvek ali proces traje do 6 meseci tako da su mogucnosti za neku hitnu kupovinu po povoljnoj ceni smanjene.
 
Treba da se naviknes na kritike :). Sama cinjenica da napises na forumu da je i u Becu tesko da se kupi stan sa prosecnom zaradom izaziva visok pritisak kod odredjenih clanova. Posto u Srbiji je ubicajeno misljenje "ma samo u Srbiji je tako" ili "kod nas je najgore".

Zato bi bilo lepo da podelis iskustva da cujemo iz neke drzave u neposrednom okruzenju kako je.
Ne moras da dajes tvoje podatke siguran sam da postoje negde zvanicni drzavni podaci prosecne zarade za 2022. godinu. Mozes to da podelis.
 
Mislim da se takvi podaci mogu lako naci na netu. Ali prosecna plata je daleko od realne plate. Kao sto je i prosecna srpska plata nedosanjani san ogromne vecine ljudi van Bg-a. Minimalna zarada neto na puno radno vreme znaci njihov minimalac je 1250 evra puta 14 plata pa podeljeno sa 12 meseci :) Sve zavisi od vase profesije ali radne snage ima veoma puno jer kao sto rekoh od kada su clanice EU postale zemlje istocne evrope i sa ovom migrantskom krizom najpre Sirija i sl a sada i Ukrajna. Znaci za tu platu rade da tako kazem obicni radnici i ona se povecava u zavisnosti od vase kvalifikacije i ostalog. Uvek ce se naci neko ko zna nekoga da radi za ovoliko ili onoliko takodje zavisi dosta i od firme u kojoj se radi pa neke profesije koje nisu toliko atraktivne mogu imati vece plate od drugih.
 
Drug mi je od prosle godine u Americi i plate tamo i ovde u Evropi se ne mogu porediti. Mada mi je on rekao prilikom posete ni da se standard zivota ne moze porediti konkretno Bec i Njujork. Bec je daleko sredjeniji i skrojen po meri coveka sa manjim primanjima. Ljudi koji imaju veliki novac njima je lepo svugde :)
 
Zemlja se rentira na godinu dana, to je 500e godisnje, ne mesecno.
Malopre sam proverio s rodjakom, placa rentu 1ha/470e na godisnjem nivou.
Ako neko poseduje 10 hektara zemlje, ima svake godine 4700e cisto.
Ako ima 5 hektara zemlje, ima svake godine 2350e cisto.
5 hektara zemlje nek bude da je 12.000e = 60.000e (ili u najgorem slucaju 10.000e x5 = 50.000e), toliko vredi jednoiposoban stan u BG u malo sirem centru.
Nesto sto vredi 50.000 do 60.000e, daje godisnji prinos od 2350e. Nema zamajavanja sa stanarima, popravki i sl.
E sad, kao na trzistu nekretnina, doslo je do anomalije (privremene), skoro duplirana cena zemlje. Medjutim, kirije/rente nisu skocile (nemam takvu info jos potvrdjenu), a zemlja ostala za kupovinu skupa, tj. preskupa. I posle kako objasniti tu nelogicnost, ako renta nije otisla s 470 na recimo 700e/1ha cisto na godisnjem nivou?
 
Mislim da se takvi podaci mogu lako naci na netu. Ali prosecna plata je daleko od realne plate. Kao sto je i prosecna srpska plata nedosanjani san ogromne vecine ljudi van Bg-a. Minimalna zarada neto na puno radno vreme znaci njihov minimalac je 1250 evra puta 14 plata pa podeljeno sa 12 meseci :) Sve zavisi od vase profesije ali radne snage ima veoma puno jer kao sto rekoh od kada su clanice EU postale zemlje istocne evrope i sa ovom migrantskom krizom najpre Sirija i sl a sada i Ukrajna. Znaci za tu platu rade da tako kazem obicni radnici i ona se povecava u zavisnosti od vase kvalifikacije i ostalog. Uvek ce se naci neko ko zna nekoga da radi za ovoliko ili onoliko takodje zavisi dosta i od firme u kojoj se radi pa neke profesije koje nisu toliko atraktivne mogu imati vece plate od drugih.

Imas edit pa dodas na post ne moras uvek novi :)

bec.jpg


2300.jpg


Nama je teze da nadjemo na internetu podatke zbog jezicke barijere. Ajde nam reci realno znaci zivim sam u Becu i imam 2.300 - 2.800 eura platu (zvuci dosta).
Kakav zivotni still mogu da ocekujem sa tim novcem? Najvise nas interesuje zakup stana ili kupovina stana na kredit.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je sustina u tome da ce obican radnik koji u Srbiji radi za medijalnu platu imati jedno tri-cetiri puta vecu neto zaradu u Becu. Na drugoj strani spektra, programer ce imati tek 30% vecu.

Za prosecnu platu kupovina nekretnine u Srbiji vec odavno je samo misaona imenica. Medjutim, sada nije lako ni onima sa solidno iznadprosecnim zaradama.
Medjutim ni Bec nece biti dostupniji za tog nekog za iznadprosecnom zaradom jer ce tamo imati 30% vecu zaradu a jedno duplo vecu cenu kvadrata.

To je ono oko cega se ovde uvek najvise nerazumevanja stvori izmedju dva forumska 'tabora'. Jedni govore iz perspektive placenijeg profesionalca, drugi prosecnog coveka. Cinjenica je da je prosecnom coveku u Beogradu nekretnina nedostupna i da je duplo manja cena, raspravljamo samo o nivou nedostupnosti. Prosecnom coveku u Becu je isto nedostupna ali mu ne 'bezi' bas toliko.

Placenija zanimanja su dosta izjednacenija, i u nekim slucajevima (programeri npr) lakse ce uzeti nekretninu Beogradjanin od Beclije.
 
Sa 2300 se moze ziveti veoma lepo. Cena hrane je jeftinija nego u Srbiji kao i cena vecina robe. Skuplje su komunalije i kvadrat stana za kupovinu :) Sve zavisi od tvog zivotnog stila , ljudi sa vise primanja imaju i vece troskove po pravilu. Rekao bih da je oko 1500 evra granica na kojoj si na nuli kad platis skroman stan i uz skromniji zivot. 13 i 14 plata popravljaju stvari pa ljudi od nje kupuju sta im je potrebno, letuju i sl. Ona se uvek isplacuje u junu i decembru ( duple plate ). Tih 1500 je taj neki minimalac i ja bih ga uporedio sa minimalcem u Srbiji koji neko mi rece da je sada oko 40k ogradjujem se nisam proverio. Ali sa njime definitivno ne moze da se iznajmi stan i prezivi mesec u Bg
 
Onda se da zakljuciti da je nase lokalno trziste poslova u Srbiji relativno slabo ali da ima jako veliki deo onih koji trguju sa inostranstvom gde su zarade jace. To gura cenu na gore kod nas da je proseku nedostupno. Moguce je jos i to da je zbog raznih programa u Austriji niza cena nekretnina za prosek mada iskreno ja koliko videh (a mozda se ne snalazim dobro) cene stanova za rentu a i kupovinu na willhaben.at su uzas :)
 
U Becu ne moze da se opstane ako nemas bar 1700e mesecno a samac si.
S 1500e mesecno bukvalno si klosar, zivotaris od jutra do sutra. Kao s 30.000 din u Srbiji a nemas svoj stan. Otprilike tako...
 
U Becu ne moze da se opstane ako nemas bar 1700e mesecno a samac si.
S 1500e mesecno bukvalno si klosar, zivotaris od jutra do sutra. Kao s 30.000 din u Srbiji a nemas svoj stan. Otprilike tako...
Kao sto rekoh sa 1500 si na nuli. sa 30k u Srbiji se zivi daleko teze uporedjujemo Bg-Bec.Svako ima svoje misljenje i svoj stil zivota. Neka bas gruba racunica pre ovih ludackih poskupljenja energenata je bila. Bracni par koji radi za minimalac ima mesecne prihode ( 28 plata godisnje) oko 3k evra. 1000 je bio stan sa komunalijama 1000 ostali troskovi. I moze da ostane 1000. Naravno neko hoce da vozi kola iznad mogucnosti ili zivi u skupljem stanu itd. Tako da je jako nezahvalno pricati o ciframa sa kojima si klosar ili ne
 
Kao sto rekoh sa 1500 si na nuli. sa 30k u Srbiji se zivi daleko teze uporedjujemo Bg-Bec.Svako ima svoje misljenje i svoj stil zivota. Neka bas gruba racunica pre ovih ludackih poskupljenja energenata je bila. Bracni par koji radi za minimalac ima mesecne prihode ( 28 plata godisnje) oko 3k evra. 1000 je bio stan sa komunalijama 1000 ostali troskovi. I moze da ostane 1000. Naravno neko hoce da vozi kola iznad mogucnosti ili zivi u skupljem stanu itd. Tako da je jako nezahvalno pricati o ciframa sa kojima si klosar ili ne
Imas i u Beogradu 100k dinara jedan 100k dinara kad tako racunas. U sustini po mom misljenju daleko si od nekretnine i tamo i u Beogradu a verovatno i svuda na svetu. Osim ako nemas primanja iznad proseka ili neka druga anomalija.
 
Imas i u Beogradu 100k dinara jedan 100k dinara kad tako racunas. U sustini po mom misljenju daleko si od nekretnine i tamo i u Beogradu a verovatno i svuda na svetu. Osim ako nemas primanja iznad proseka ili neka druga anomalija.
Misli da je to osnovna greska u racunici ja sam rekao bracni par sa minimalcem. Koliki je minimalac u Srbiji pa puta dva i sta moze ostati za zivot. A o kupovini nekretnina svakako vise ne moze da razmislja neko ko nema i vise od tih 2300
 
Imas i u Beogradu 100k dinara jedan 100k dinara kad tako racunas. U sustini po mom misljenju daleko si od nekretnine i tamo i u Beogradu a verovatno i svuda na svetu. Osim ako nemas primanja iznad proseka ili neka druga anomalija.

Dobro al u Beogradu 100k nije minimalac vec 40k. Sa dva minimalca u Beogradu definitivno zivis gore nego sa dva minimalca u Becu.
 
Vrh