Šta je novo?

Cene nekretnina

Jedan veoma dobar prijatelj izdaje Rusima vec 3 godine u na NBG na bas dobrom mestu blizu autoputa, renoviran stan, 80 kvadrata, za tacno 500 eura. Stan je cetvorosoban, a Rus zivi s zenom i jednim detetom. Poslovan covek, nije izbeglica/dezerter. Mogao je ladno da mu duplira kiriju al nije. Kaze: "Sta mi vredi da dupliram kiriju, dodje drugi Rus za 1000, pa ode, bude mi prazno par meseci, posle trazim nekog drugog za prvobitnih 500e, pa mi bukvalno dodje na isto". A stanar dobar, placa na vreme, ne zakera i ne zaje*******ava uopste.
Ali ovo je skroz logično.Imaš nekretninu koja ti čuva vrednost novcu. Iznajmis i želiš što manje da se cimaš. Ako su zakupci pristojni, želiš da što duže ostanu. Sa kirijom održavas stan a i zaradiš neki dinar. Ako hoćeš da ostvariš veću zaradu onda se više cimaš odnosno radiš "stan na dan".
 
Što se tiče "nenormalnih" cena zakupa, primer iz moje kuće je sasvim suprotan- imam roditelje sa bednim penzijama čiji je glavni izvor prihoda renta stana u Bloku 21. Stan ima 64 m2, zgrada u fazi raspadanja sa koje pada fasada, i rentaju ga za 800 eur. Taj nivo prihoda im je taman dovoljan da mogu da plate hranu i lekove, i otputuju negde par puta godišnje, nikakav luksuzan život nemaju. Kada bi tržišna renta takvog stana bila 300 eur, bojim se da bi mnogi stanodavci postali socijalni slučajevi. Izgleda da u ovoj grupi mnogi članovi za stanodavce imaju "pijane milionere" koji su zaboravili da je 2023, a ne 2013 pa drže cene sa tog nivoa
Ja uopšte nemam problem sa tim da cene padnu kao posledica tržišne realnosti, kao da je moje ili bilo čije mišljenje uopšte relevantno- na kraju dana svima nama upravlja nevidljiva ruka, kao što bi rekao Adam Smith. Moj komentar se odnosi na stanodavce koji nisu dobrocinitelji, a izdaju stanove za 300 eur u novogradnjama na Vračaru i NBG, iako bi mogli da dobiju višestruko veće iznose. Međutim, da li se te netržišne, višestruko diskontovane cene odnose samo na izdavanje, ili i na druge transakcije poput kuporodaje? Ima li još nekog ko nije čuo da novogradnja na NBG i Vračaru ne postoji ispod 3500 eur/m2 pa će se zadovoljiti da takav stan proda za 2000 eur/m2.

Što se tiče "nenormalnih" cena zakupa, primer iz moje kuće je sasvim suprotan- imam roditelje sa bednim penzijama čiji je glavni izvor prihoda renta stana u Bloku 21. Stan ima 64 m2, zgrada u fazi raspadanja sa koje pada fasada, i rentaju ga za 800 eur. Taj nivo prihoda im je taman dovoljan da mogu da plate hranu i lekove, i otputuju negde par puta godišnje, nikakav luksuzan život nemaju. Kada bi tržišna renta takvog stana bila 300 eur, bojim se da bi mnogi stanodavci postali socijalni slučajevi. Izgleda da u ovoj grupi mnogi članovi za stanodavce imaju "pijane milionere" koji su zaboravili da je 2023, a ne 2013 pa drže cene sa tog nivoa.
Očigledno je da imaju dva stana u Bgd. U jednom žive, drugi rentaju. Ako padne cena kirije, prodaju jedan i odsele u neku prigradski opštinu, recimo Sopot u novogradnju. Tamo je život dosta jeftiniji. Ostaće im i za život. Drugi, nastave da rentaju.
 
rent.jpeg
 
Odlično, ali da li bi dodatno pojasnio ovaj fenomen tako da ima smisla. Recimo, u Nemačkoj kao najrazvijenijoj ekonomiji u EU institucionalno rentanje stanova je veoma izraženo naručito u velikim gradovima gde više od polovine stanovništva ne poseduje sopstveni stan ili kuću. Samim tim, rentanje nije socijalna, već tržišna kategorija. Postoje doduše "socijalni stanovi" koji se dodeljuju socijalno ugroženim porodicama ali oni su subvencionisani od strane države ali oni nisu predmet ove diskusije.

U Beogradu imamo potpuno obrnutu situaciju, rentanje kao socijalnu kategoriju sa disproporcionalno niskim stanarinama u odnosu na cenu nepokretnosti, međutim uprkos tome svi zakupci žele da kupe stan po naduvanim cenama i žive u sopstvenom stanu?! Lično bih bio jako zadovoljan da prodam svoj stan po trenutnoj tržišnoj ceni i pređem u podstanare ako bih našao pristojan (ne nužno luksuzan) dvosoban stan u novogradnji širem centru za 300 ili 400 eur.
Uvek je tako bilo, uslovljeno slabom platežnom moći da strane potražnje i velikim procentom ljudi sa više stanova na strani ponude (a većina ih nije ni platila tržišno nego za smešne pare u otkupu).

1. Nesređeno pravno stanje rente koja je uglavnom "na crno". Moj gazda bi sutra mogao da dodje (na stranu što je moj strava čovek pa ne bi) i kaže pakuj se. Onda, šta sam se horor priča naslušao o gazdama koji u stan upadaju nepozvani "kao da je njihov", pa čak ponekad dovedu i nekog rođaka da prespava. Doduše - najčešće studentima koji su najmanje sposobni da se odupru glupostima.

Iako imam dobrog vlasnika. I ja bih bio spreman da plaćam kredit za istovetan stan i 200 evra više (ali ne i 500 evra više) - koji je moj. Npr. baš sam se izcimao da bi uveo iole brz internet na moje ime - da ne moram cimati gazdu svako malo kad menjam pakete i sl. Onda me nervira što za nameštaj i sve moram da ga pitam umesto da samo bacim. Par godina je njegov prastari CRT televizor stajao na ormanu, jer me zamolio da mu sačuvam za radionicu kad sam uneo svoj od 55 inča i tako te glupe sitnice...

2. Finansijska nepismenost naših ljudi. Npr da mi je dinar za svaki put kad sam čuo - bolje da plaćaš svoj stan nego da bacaš pare dajući im nekome drugome, što je finansijski besmislena rečenica. Finansijski - to bi trebala biti stvar procene koja zavisi od nekoliko faktora, ali najviše od cena. Ako ti je cena godišnjeg iznajmljivanja manje od 1/20 stana, svakako nema finansijskog smisla da je kupuješ.
 
U Beogradu imamo potpuno obrnutu situaciju, rentanje kao socijalnu kategoriju sa disproporcionalno niskim stanarinama u odnosu na cenu nepokretnosti, međutim uprkos tome svi zakupci žele da kupe stan po naduvanim cenama i žive u sopstvenom stanu?! Lično bih bio jako zadovoljan da prodam svoj stan po trenutnoj tržišnoj ceni i pređem u podstanare ako bih našao pristojan (ne nužno luksuzan) dvosoban stan u novogradnji širem centru za 300 ili 400 eur.
Ovo ljudi ne kapiraju... Ukoliko je cena kvm preko 2k eur trenutno, znaci za stan od 100kvm (znaci za porodicu sa dva deteta) cena stana ide na preko 200k eur. Realna cena rente za ovaj stan treba da bude otprl 1.5k eur na mesecnom nivou.
To je rezonovanje investitora i sam bih polazio tako. Ako platm stan preko 200k eur, opremim ga, placam poreze i odrzavanje istog - pa takav stan nikada ne bih dao za ispod 1.5k eur mesecno. To i treba biti realnost :)
 
Sa više strana su do sada stizali glasovi o krizi u srpskom IT-u ali evo sada i članak same kompanije u kojoj potvrđuju nagle obustave svih novih projekata i širenja same kompanije:
Ne mozemo mi ziveti izolovano od sveta, ako smo vec integrisani duboko u isti (zapadni svet). Ako je tamo problem, zakacice i nas na ovaj ili onaj nacin.
Ako FED i ECB podizu kamatne stope, a nasa zemlja se zaduzuje kod institucija koje su full vezane za FED i ECB - to direktno pogadja nas, zar ne?

Ako nase IT kompanije mahom rade za strane firme ili su u vlasnistvu tih istih - kada kriza pogadja taj svet, kako mi mozemo biti izolovani?

Ne kapiram ljude koji veruju u bajke na ruzicastoj televiziji...
 

Из Канаде, Америке и Аустралије породице и бизнис селе у Србију​


Брачни пар Дејан и Јелена Митровић вратили су се из Канаде у Србију где су прошле године у новембру основали Удружење “Повратници 2022” како би пружили подршку онима који долазе из дијаспоре.

Јелена се бавила послом стилисте, те је сарађивала са познатим женама из света политике и бизниса, а једна од клијенткиња јој је била и Ким Кардашијан. Њен супруг је 30 година радио као фризер у елитнијем делу Канаде, те је своје умеће и знање пребацио у Нови Сад где је отворио мушки фризеркси салон.

Пандемија је, како каже Јелена за наш лист, претходних неколико година значајно утицала на животе људи широм планете, па и на некадашње држављане Србије који су отишли ван граница у потрази за биљим животом. Један број њих је одлучио да се врати у државу у којој су рођени.

- Ситуација у свету је све лошија. Мислим да Србија све више напредује и да је то једна слободна земља. Нашој деци је боље у Србији. Са нашим пасошима могли смо било где, али смо изабрали нашу Србију. Читаве породице се враћају и ми желимо да им помогнемо да се што лакше снађу, адаптирају и уклопе у средину – казала је Митровић за наш лист.

У контакту је, каже, са људима из: Канаде, Америке и Аустралије којима пружа потребне иформације у вези са повратком, потребном документацијом и слично.

- Тек смо почели. Људи се полако прикључују. Имамо вибер групу у којој је триста породица које су се вратиле у Србију. Сви они су дошли због свега што се десило, а у вези са короном. Просто живот ван граница Србије није као што је некада био. Конкретно сам са супругом направила пресек стања и видели смо Србију као најбоље решење. Разумем и оне који сада коментаришу да то баш није тако, али сви имамо другачије ситуације и свако ко жели и има могућност треба да проба, да искуси живот у другој држави па да сам да суд о свему. Ми смо се добро уклопили. Моја деца такође – каже Јелена.

Већина људи је, како она појашњава, улагала у некретнине како би зарадили нешто од рентирања, сада планирају да покрену послове, где је како наглашава наша саговорница потребна подршка државе. Међу њима има и ИТ стручњака који заправо могу радити у било ком делу света. Деца која долазе из других држава најпре похађају приватне школе, да би након годину до две прилагођавања школовање наставили у државним образовним институцијама.

Она је појаснила да њено искуство стечено у Канади може доста помоћи и у женском предузетништву, јер се бавила послом стилисте.

- Помагала сам успешним женама да организују своје ормане, који су били величине собе, такође сам им помагала да пронађу и адекватну гардеробу за ципеле, како би се припремиле за одређени догађај, конференцију и слично. Тамошњи клијенти су долазили на тачно заказан састанак, где је све било спремно за њих, дакле гардероба и ципеле. Ту би оне ручале, одмарале и наравно све је то доста коштало, тако да су то могле да приуште изузетно богате жене. Сарађивала сам са супругом некадашњег канадског премијера која је нашег порекла па смо разговарале на српском. Ким Кардашијан је такође била једна од клијената и оне су биле пријатне и веома спремне за сарадњу. Такође сам радила са клијентима чија верска припадност захтева посебна правила облачења, што смо наравно поштовали приликом одабира дизајнера за њихове потребе – казала је Јелена.

Удружење “Повратници 2022”, иако постоји неколико месеци, свој ангажман усмерава и на помоћ особама са инвалидитетом, те су уручили колица Антонији, којој су она била преко потребна.

Планирају и даље да организују хуманитарне акције о чему редовно обавештавају своје чланове и оне који то желе да буду путем сајта: povratnici2022.org

 
@vladulns lepa prica, samo treba znati da iza dosta ljudi koji sele biznise u Srbiju - stoji da otvaraju samo dodatne firme, a ne da sele i sam biznis (maticne firme ostaju tamo gde su). Drzava (stranka na racun drzave) im daje ogromne beneficije i njima se itekako isplati da otvore nezavisnu firmu u Srbiji i zaposle radnike za dosta manje svote nego negde tamo. Ali i dalje biznis nije u Srbiji...

Koliko nam je dobro, pokusaj da dobijes neku test opremu od partnera u inostranstvu. Evo vec dve nedelje se macujem sa UPS, carinom i raznoraznim bakracima na uvozu dva sistema za koje trebamo razvijati softverski sistem, dodje mi da se raznesem ispred uprave carina.

A kolege u Holandiji zavrsile sve da rstom nisu mrdnuli i posiljka im iz US stigla za dva dana od adrese do adrese bez ikakvog i najmanjeg cimanja
 
Ovo ljudi ne kapiraju... Ukoliko je cena kvm preko 2k eur trenutno, znaci za stan od 100kvm (znaci za porodicu sa dva deteta) cena stana ide na preko 200k eur. Realna cena rente za ovaj stan treba da bude otprl 1.5k eur na mesecnom nivou.
To je rezonovanje investitora i sam bih polazio tako. Ako platm stan preko 200k eur, opremim ga, placam poreze i odrzavanje istog - pa takav stan nikada ne bih dao za ispod 1.5k eur mesecno. To i treba biti realnost :)

Ovo ljudi ne kapiraju: niti su cene stanova odredjene zeljama i licnim racunicama potencijalnih kupaca, niti su rente odredjene zeljama i licnim racunicama vlasnika. I jedno i drugo odredjuje ponuda i traznja.
 
Da li je na ovoj temi do sad bilo priče i analize koliko bi se kvadrata korisnog prostora u Beogradu moglo osloboditi i osposobiti obnavljanjem, ili rekonstrukcijom napuštenih i oštećenih objekata? Ne mislim na male objekte u smislu stara trošna prizemna kuća na Čuburi, nego na velike napuštene objekte koji zauzimaju mnogo mesta a stoje prazni, i pritom ruže i grad. Tipa zgrada RADa na NBG, zgrada Komgrapa u Kolarčevoj, ruine Generalštaba u Kneza Miloša (veći deo je napušten), Stankom kompleks pored Julinog brda, Zastava promet pored Bogoslovije, i slično.

Elem, da li se ovde do sad razmatralo nešto od toga, i koliko bi se stambenog i poslovnog prostora moglo izgraditi ili rekonstruisati na takvim lokacijama? Pitam pošto bi to moglo da bude od velike koristi za sve. I za državu, i za investitre, i za obične ljude. I za buduće stanare i za buduće poslovne prostore.

Na forumu postoji tema Napušteni objekti i lokacije i ona daje dobar svojevrsni popis svih napuštenih ili ruiniranih lokacija. Ali ne i računicu koliko neiskorišćenog potencijala tu ima. A s obzirom da na ovoj temi ima svačega, pa i analiza i računica, reko bilo bi dobro da neko uradi računicu koliki potencijal leži u nekim od tih birokratsko-korupcijskih crnih rupa i lavirinata. I šta bi moglo da se uradi da se to ubrza i reši.

Na kraju krajeva, sramota je da toliko velikih objekata stoje napušteni ili ruinirani po prometnim i uveliko živim delovima grada, dok s druge strane divlja manija za gradnjom, useljavanjem i izdavanjem. Ovako bi se rešilo nekoliko problema odjednom. Samo mora neko to da pogura. Neko moćan i uticajan.
 
Ovo ljudi ne kapiraju... Ukoliko je cena kvm preko 2k eur trenutno, znaci za stan od 100kvm (znaci za porodicu sa dva deteta) cena stana ide na preko 200k eur. Realna cena rente za ovaj stan treba da bude otprl 1.5k eur na mesecnom nivou.
To je rezonovanje investitora i sam bih polazio tako. Ako platm stan preko 200k eur, opremim ga, placam poreze i odrzavanje istog - pa takav stan nikada ne bih dao za ispod 1.5k eur mesecno. To i treba biti realnost :)
Ne nego ti ne kapiras da si krenuo od suprotne premise na osnovu koje izvodis zakljucke.
Treba da krenes od realne cene rente pa da dodjes do realne cene stana.

Trziste rente je mnogo blize slobodnom trzistu jer odrazava plateznu moc stanovnistva. Ono je realni prikaz standarda građana koji tu zive.

Sa druge strane, trziste nekretnina u smislu kupoprodaje je poremceno i daleko od slobodnog zbog anomalija koje smo nabrojali bezbroj puta na ovoj temi. Cene nekretnina nisu realan odraz standarda gradjana koji tu zive.
 
Ovo ljudi ne kapiraju: niti su cene stanova odredjene zeljama i licnim racunicama potencijalnih kupaca, niti su rente odredjene zeljama i licnim racunicama vlasnika. I jedno i drugo odredjuje ponuda i traznja.
Ti si malo promenio priču. Pre si izbacivao ozbiljne analize o korupciji i pranju para. Sada pričaš o ponudi i tražnji.
 
Evo @vradovic i gurui iz srpskih agencija isto to kažu. Ali ovoga puta zbog povlačenja investitora. Jer smo mi poznati po tome da imamo mnogo investitora i ozbiljne masovne projekte stanogradnje.

 

Vec menjaju plocu. Posto je pad traznje prakticno siguran, sad najavljuju da ce cene i dalje rasti jer ce investitori smanjiti ponudu. Kako uvek izmisle neki razlog. Kad bi se desio smak sveta, mislim da bi opet imali opravdanje da pricaju kako ce cena jos da raste :)
 

Vec menjaju plocu. Posto je pad traznje prakticno siguran, sad najavljuju da ce cene i dalje rasti jer ce investitori smanjiti ponudu. Kako uvek izmisle neki razlog. Kad bi se desio smak sveta, mislim da bi opet imali opravdanje da pricaju kako ce cena jos da raste :)
Ja kao investitor ovo mogu da potvrdim jer je cena brazilske hrastovine iz Amazona koju ugrađujem u svoje premiume otišla u nebo.
 
Evo @vradovic i gurui iz srpskih agencija isto to kažu. Ali ovoga puta zbog povlačenja investitora. Jer smo mi poznati po tome da imamo mnogo investitora i ozbiljne masovne projekte stanogradnje.

Naravno da će graditi, jer da imaju bolju opciju za plasman kapitala već bi ga tamo investirali.
 
Smanjenje ponude nije neki nov razlog, pisali se ovde vec o manje izdatih gradjevinskih dozvola prosle godine.

Samo sto su mnogi to shvatali kao dobru vest ‘evo ni investitori vise ne mogu da prodaju pa nece da grade vise’.
 

Vec menjaju plocu. Posto je pad traznje prakticno siguran, sad najavljuju da ce cene i dalje rasti jer ce investitori smanjiti ponudu. Kako uvek izmisle neki razlog. Kad bi se desio smak sveta, mislim da bi opet imali opravdanje da pricaju kako ce cena jos da raste :)
Investitori se povlace jer se očekuje veći ROI pa beže od njega.
 
Smanjenje ponude nije neki nov razlog, pisali se ovde vec o manje izdatih gradjevinskih dozvola prosle godine.

Samo sto su mnogi to shvatali kao dobru vest ‘evo ni investitori vise ne mogu da prodaju pa nece da grade vise’.
Zašto je manje građevinskih dozvola? Nisam pametan.
 
Kakva je danas traznja najbolje ilustruje bilbord Beograda na vodi. Danas se reklamiraju pomocu slike najmodernijeg vrtica i dvojeznicne DRZAVNE skole. Izgleda presusili sega mega investicioni kupci koji bi da oplode svoj kapital, a sada se okrecu ljudima kojima treba stan i za zivot, da ne kazem "sirotinji" cija ce deca u drzavne skole.
p.s. nije im za ovaj projekat bilo dovoljno besplatno zemljiste, besplatna infrastruktura, sada cemo da im placamo i standarde privatnih skola po ceni drzavnih.
 
Vrh