Šta je novo?

Cene nekretnina

Likewise. Ovo što sam poslao je merno mesto na Zlatiboru. Nikakva aproksimacija.

Ko može da izmašta čist vazduh pored tolikog broja individualnih ložišta?

Da, da pričaj nam malo prvo o tom mernom mestu što si izmislio, što bi narod rekao "što je babi milo to joj se i snilo"

Btw. Ja sam nosio svoj pm2.5 senzor na Zlatibor prošle zime. Šta da vam kažem. Ako vam je do vazduha idite drugde.

Edit: Nije mi ni trebao

Nije ti trebalo ni da se ukopavaš toliko u lažima, čovek nosio svoj džepni pm2.5 senzor pazi molim te da ti ne poverujemo...sledeći put kad pogrešiš kaži muški da si pogrešio, a ne iz laži u laž ko neko derle!
Nije lepo tako očigledno praviti sve na forumu budalama, no, no!! 🤨
 
Ne znam šta ti nije jasno. Bukvalno sam ti zakačio sshot mernog mesta. To je dovoljno ako si funkcionalno pismen.
 
Da, da pričaj nam malo prvo o tom mernom mestu što si izmislio, što bi narod rekao "što je babi milo to joj se i snilo"



Nije ti trebalo ni da se ukopavaš toliko u lažima, čovek nosio svoj džepni pm2.5 senzor pazi molim te da ti ne poverujemo...sledeći put kad pogrešiš kaži muški da si pogrešio, a ne iz laži u laž ko neko derle!
Nije lepo tako očigledno praviti sve na forumu budalama, no, no!! 🤨
Ma pusti Zlatibor, šta ćemo sa Divčibarama?


Tamo ima dosta PREMIUMA.
 
Stvarno, beli labude, u cemu bi bio problem da napravis svoju temu - Zlatibor. ili Investiranje u Turizam, ili sta ja znam? Ocigledno, na ovoj temi 99% ljudi zeli da diskutuje o cenama stanova, u 99% slucajeva u Beogradu, drugi gradovi su vise kao reference. Nemam nista protiv reklamiranja apartmana na Zlatiboru, da me ne shvatis pogresno, al neki postovi ni na koji nacin nisu u vezi sa ovom temom.
 
Super investicija Zlatibor, kupiš apartman i bude ti izdat ukupno 50 dana u godini (kada je i inače navala). Koliko je predaleko otišlo pogledajte sajt Nekretnine Ana.Rs - ima neka Tia 1 koja stalno kupuje stan Bnw ali od vlasnika ne investitora, i nikad da kupi da sjaši. Smejurija o čemu priča, a pri tom je na raznim temama, i u sve se razume (pogledajte samo 5 stranica unazad).
 

O povećavanju referentnih kamatnih stopa:

Imamo proizvode koji su neophodni za život, a s druge strane, neke proizvode ne moramo da kupimo. To će dovesti do smanjenja tražnje za tim proizvodima što proizvođače može dovesti do smanjenja aktivnosti a nekima dovesti u pitanje funkcionisanje", navodi Savić.

Ovo je samo jedan aspekt kako se inflacija širi, to kako povećanje euribora utiče na inflaciju. Sve zatim ide ciklično i svi smo u problemu zbog povećanja referentnih kamatnih stopa.

dodato:
Mislim da sada apsolutno nije trenutak za uzimanje stambenih kredita. Mala kategorija ljudi može da uzme kredit a da zbog toga ne trpi. U vremenima krize,čovek mora da ima u vidu da može da izubi posao. Zato ljude savetujem da budu izuzeno oprezni", naglašava ekonomski stručnjak za EURACTIV.
 
Stvarno, beli labude, u cemu bi bio problem da napravis svoju temu - Zlatibor. ili Investiranje u Turizam, ili sta ja znam? Ocigledno, na ovoj temi 99% ljudi zeli da diskutuje o cenama stanova, u 99% slucajeva u Beogradu, drugi gradovi su vise kao reference. Nemam nista protiv reklamiranja apartmana na Zlatiboru, da me ne shvatis pogresno, al neki postovi ni na koji nacin nisu u vezi sa ovom temom.
Da, da poznato mi je to smaranje teme, verglanje iz posta u post do besomučnosti, svako priča svoju priču i niko nikog ne sluša kroz silne stranice ove teme...pitam se i ja neki put gde je taj razum i demokratija! A taj jedan post svakih par dana o turizmu, banjama i planinama može biti samo na korist teme i foruma i ne treba zbog toga skakati kao opečen, jer ispašće da neki sa ove teme žive od izdavanja stanova po Beogradu što će reći i da neobjektivno komentarišu...nisam video ni tebe da si uskakao da se požališ kad neko otvoreno laže i govori da je vazduh u Njujorku čistiji nego na Zlatiboru, što je zapravo jedan ne samo nonsens, već i šizofren stav koji je opasan i za "zdravlje" samog foruma...
Stari si ti lisac kockare to se zna :cool: ali vidiš sve su ovo cene nekretnina, Srbija nije velika, Zlatibor je recimo u januaru bio isti u prodaji novogradnje kao Novi Sad, znači opasno se približio drugom najvećem gradu i drugom po redu...a neki bi da zabiju glavu u pesak kao noj...definitivno značajna finansijska sredstva napuštaju velike gradove i idu ka turističkim destinacijama. Ne treba biti autističan i to ne ispratiti, da probamo da dođemo do odgovora zašto i zbog čega!? Otkud to da su gradovi poluprazni a Zlatibor pun ko oko
Ja ovde pišem i o lošim stranama turističkih destinacija, sa istim žarom kao i protiv prevelike gradnje u Beogradu, protiv sam urbanističkog haosa, protiv sam loše i jeftine gradnje itd itd

Na kraju ne smemo da zaustavimo razvoj i drugih delova Srbije pored Beograda, nama treba jakih destinacija i resorta a ne samo gradova, moramo da se diverzifikujemo takoreći ako mislimo lepo celoj zemlji...svima je finalno cilj da cene budu normalne i realne
 
@vradovic, jel ovo proverena vest:

🌐💵 Investor purchases of U.S. homes fell a record 45.8% year over year in the fourth quarter as the high cost of borrowing money and the prospect of substantial home-price declines made real estate investing less attractive.

IMG_20230217_223226_796.jpg


 
Pad prodaje u Januaru 98% Novi Sad kao i Zlatibor, od Bg opština jedino je Zemun imao pad prodaje od 95% u odnosu na decembar 2022. Ovo sam pročitao sam da je neko objavio na Ana.Rs ali je komentar obrisan brzo posle objave. Navodno se vode dupli podaci. Procenite sami.
 
Nekretnine cene vesti Srbija




Austrija

Cuvena Svedska
 
Nekretnine cene vesti Srbija




Austrija

Cuvena Svedska
Kod nas, pošto smo na periferiji kapitalizma, promene uvek dolaze kasnije.
 
Moguce i vrlo realno. Mozda zato i sto smo stabilnije trziste od ostalih.
 
Evo nekih informacija iz mog okruzenja vezano za cene nekretnina:
  • Jedna meni bliska osoba (ima stan, ali bas mali) planira da kupi stan u Nisu vec nekoliko godina. Medjutim, kako su cene otisle u nebo, ona je odustala od kupovine. Bukvalno odustala, niti gleda oglase, niti zove. Ako budu pale cene nekretnina za minimum 20-30%, mozda ce ponovo razmisljati o tome. Po ovim ludackim cenama nema nameru da kupuje.
  • Na jednoj dobroj lokaciji u sirem centru Nisa se gradi nova zgrada, lepa novogradnja. Pocela je da se gradi pre godinu dana i bice zavrsena do kraja godine. Cena je bas naduvana (preko 2.000 evra) i stalno je povecavaju. Do sad je prodato svega oko 25% stanova (na sajtu investitora se moze pratiti koji stanovi su prodati, a koji dostupni za prodaju). Rekao bih da prodaja ne ide bas najbolje.
  • Znam ljude koji stanuju u Beogradu i placaju kiriju, ali po starim cenama, tj. cenama pre ovog ludila. Drug na Novom Beogradu placa 300 evra stan od 40-ak m2 (neopremljen, sam ga je opremio, mislim da je novija gradnja, nisam bio). Drugi drug na Vracaru u bas lepoj novogradnji na Vracaru placa 300 ili 350 evra isto stan od 40-ak m2, potpuno opremljen, stan je bas lep, bio sam kod njega, znaci nije neka rupa. Izgleda kao da imamo 2 trzista nekretnina, jedno normalno i jedno naduvano. Samo je potrebno da ne budes ovca i ne trgujes na ovom naduvanom. Da, tacno je da su oni u tom stanovima godinama, i stanodavci im nisu povecavali kirije. Sa ovim drugom sa Novog Beograda sam se cuo pre nekih mesec-dva, i potvrdio mi je da mu nije povecavana kirija, za ovog drugog ne znam, mozda i jeste nesto malo, ali znam da je i dalje u istom stanu.
  • Drug u Nisu u strogom centru grada placa sobu 90 evra (plus troskovi). Zivi sa jednim ili 2 cimera koji su u ostalim sobama u stanu. Zaradjuje dobro kao programer. Voleo bi da ima svoj stan, ali nije lud da kupuje stan po ovim cenama, mnogo mu jeftinije ispada da placa kiriju (skoro dzaba, a da sa novcem koji ima uziva i putuje (obisao je ceo svet, svakog meseca je na drugoj destinaciji).
  • Drug koji je takodje u IT-u nema nameru da kupuje stan po ovim cenama, odlucio je da pravi kucu u svom selu u okolini Novog Sada.
  • Ne znam za Beograd, ali u Nisu nema toliko turista, price da Albanci masovno kupuju stanove mislim da je laz, a ne znam nijednog gastarbajtera koji je kupio ovde stan. Znam licno mozda 50-ak ljudi koji su proteklih 10-15 godina otisli u inostranstvo, niko od njih se nije vratio niti vidim bilo kakvu naznaku da ce da se vracaju ili cak kupuju stanove ovde. U njih ne racunam one koji odu na studentsku razmenu godinu dana ili one koji povremeno odu da rade u Cesku ili gde vec. Pricam uglavnom o fakultetski obrazovanim ljudima iz mog okruzenja. Dalje, u Nisu nema cak ni Rusa ni Ukrajinaca, ili ih ima u nekoj zanemarljivoj meri. Drugim recima, ne vidim nikakav ekonomski razlog za rast cena nekretnina u Nisu, osim uskladjvanja sa inflacijom. Cene stanova su u Nisu otisle skoro 100% u zadnje 2-3 godine, a inflacija za to vreme je bila mozda 50%, Kad bi cene stanova pale za 20-30%, onda bi moglo da se kaze da im je cena porasla u skladu sa inflacijom. Sve ostalo je pumpanje. Da ne pricam o tome da je i pre 3 godine cena bila visoka, ali ovoliko naduvana kao danas.
  • Dalje, smesno je kad vidim da neko prodaje nerenoviranu starogradnju po istim cenama kao novogradnja ili cak i vecim, bez obzira na lokaciju. Na to nemam komentar.
Drugim recima, iako je pametno kupiti nekretninu, posebno za zivot, trenutno su cene stanova toliko naduvane da se trenutno mnogi odlucuju da odustanu od kupovine do daljeg.
Inace, cene stanova na sajtu cenenekretnina.rs pokazuju da je prosecna cena prometovane novogradnje 1.350 evra u Nisu. Trenutna cena novogradnje na oglasima je 1.300-2.200 evra u zavisnosti od lokacije i kvaliteta zgrade, tako da to moze da bude prosecno cena jedino ako su tek sad realizovani ugovori potpisani pre godinu-dve dana po starim cenama. To onda lako moze da znaci da, iako je pad mozda vec poceo, to cemo na ovom sajtu da vidimo tek za godinu-dve dana. Tj. cak i ako podaci na cenenekretnina,rs ne budu pokazale pad u narednim mesecima ne znaci da pada nema, sto ne znaci da sajt nece pokazati taj pad, sto bi znacilo da je pad zaista veliki. Za sad vidimo pad u prometu. Da li ima pada cena stanova ili nema moze se saznati jedino ako aktivno trazis stanove, zoves, uporedjujes, dobijas ponude od investitora sa snizenom cenom i sl. A za sada ima naznaka da su neki poceli da sputaju cene, barem za izdavanje, jer je sve vise neizdatih stanova, a jedan od clanova foruma je nedavno pisao o svom iskustvu kako je za neki stan smanjena cena izdavanja za nekih 20% ili koliko vec, a i dalje je naduvana.
P.S. Da ne ulazimo u diskusiju ponovo oko toga sta je realna cena, sta nije, sta je naduvana cena, sta nije, ja pisem o tome kako prosecan covek vidi ove cene i o tome kako prosecan covek nema nameru da kupuje po ovim cenama (cak i kad mu je plata 3, 5 ili 7 puta veca od proseka).
Pa realno, da li biste za isti novac pre kupili stan u Beogradu ili na Menhetnu, ili eventualno vilu u Dubaiju?
 
Poslednja izmena:
Ja svaki dan viđam i srećem tužne, nervozne, uplašene, bolesne i depresivne ljude na ulici i poslu. Ljude koji već sada teško vraćaju kredite, koji su previše stari da bi negde išli, a trpe okolnosti. Poluzombije sa kučićima-kučkare, kockare, nema šta svetla budućnost nas čeka zato treba ovde kupovati bar po 2 do 3 stana svako.
 
Evo nekih informacija iz mog okruzenja vezano za cene nekretnina:
  • Jedna meni bliska osoba (ima stan, ali bas mali) planira da kupi stan u Nisu vec nekoliko godina. Medjutim, kako su cene otisle u nebo, ona je odustala od kupovine. Bukvalno odustala, niti gleda oglase, niti zove. Ako budu pale cene nekretnina za minimum 20-30%, mozda ce ponovo razmisljati o tome. Po ovim ludackim cenama nema nameru da kupuje.
  • Na jednoj dobroj lokaciji u sirem centru Nisa se gradi nova zgrada, lepa novogradnja. Pocela je da se gradi pre godinu dana i bice zavrsena do kraja godine. Cena je bas naduvana (preko 2.000 evra) i stalno je povecavaju. Do sad je prodato svega oko 25% stanova (na sajtu investitora se moze pratiti koji stanovi su prodati, a koji dostupni za prodaju). Rekao bih da prodaja ne ide bas najbolje.
  • Znam ljude koji stanuju u Beogradu i placaju kiriju, ali po starim cenama, tj. cenama pre ovog ludila. Drug na Novom Beogradu placa 300 evra stan od 40-ak m2 (neopremljen, sam ga je opremio, mislim da je novija gradnja, nisam bio). Drugi drug na Vracaru u bas lepoj novogradnji na Vracaru placa 300 ili 350 evra isto stan od 40-ak m2, potpuno opremljen, stan je bas lep, bio sam kod njega, znaci nije neka rupa. Izgleda kao da imamo 2 trzista nekretnina, jedno normalno i jedno naduvano. Samo je potrebno da ne budes ovca i ne trgujes na ovom naduvanom. Da, tacno je da su oni u tom stanovima godinama, i stanodavci im nisu povecavali kirije. Sa ovim drugom sa Novog Beograda sam se cuo pre nekih mesec-dva, i potvrdio mi je da mu nije povecavana kirija, za ovog drugog ne znam, mozda i jeste nesto malo, ali znam da je i dalje u istom stanu.
  • Drug u Nisu u strogom centru grada placa sobu 90 evra (plus troskovi). Zivi sa jednim ili 2 cimera koji su u ostalim sobama u stanu. Zaradjuje dobro kao programer. Voleo bi da ima svoj stan, ali nije lud da kupuje stan po ovim cenama, mnogo mu jeftinije ispada da placa kiriju (skoro dzaba, a da sa novcem koji ima uziva i putuje (obisao je ceo svet, svakog meseca je na drugoj destinaciji).
  • Drug koji je takodje u IT-u nema nameru da kupuje stan po ovim cenama, odlucio je da pravi kucu u svom selu u okolini Novog Sada.
  • Ne znam za Beograd, ali u Nisu nema toliko turista, price da Albanci masovno kupuju stanove mislim da je laz, a ne znam nijednog gastarbajtera koji je kupio ovde stan. Znam licno mozda 50-ak ljudi koji su proteklih 10-15 godina otisli u inostranstvo, niko od njih se nije vratio niti vidim bilo kakvu naznaku da ce da se vracaju ili cak kupuju stanove ovde. U njih ne racunam one koji odu na studentsku razmenu godinu dana ili one koji povremeno odu da rade u Cesku ili gde vec. Pricam uglavnom o fakultetski obrazovanim ljudima iz mog okruzenja. Dalje, u Nisu nema cak ni Rusa ni Ukrajinaca, ili ih ima u nekoj zanemarljivoj meri. Drugim recima, ne vidim nikakav ekonomski razlog za rast cena nekretnina u Nisu, osim uskladjvanja sa inflacijom. Cene stanova su u Nisu otisle skoro 100% u zadnje 2-3 godine, a inflacija za to vreme je bila mozda 50%, Kad bi cene stanova pale za 20-30%, onda bi moglo da se kaze da im je cena porasla u skladu sa inflacijom. Sve ostalo je pumpanje. Da ne pricam o tome da je i pre 3 godine cena bila visoka, ali ovoliko naduvana kao danas.
  • Dalje, smesno je kad vidim da neko prodaje nerenoviranu starogradnju po istim cenama kao novogradnja ili cak i vecim, bez obzira na lokaciju. Na to nemam komentar.
Drugim recima, iako je pametno kupiti nekretninu, posebno za zivot, trenutno su cene stanova toliko naduvane da se trenutno mnogi odlucuju da odustanu od kupovine do daljeg.
Inace, cene stanova na sajtu cenenekretnina.rs pokazuju da je prosecna cena prometovane novogradnje 1.350 evra u Nisu. Trenutna cena novogradnje na oglasima je 1.300-2.200 evra u zavisnosti od lokacije i kvaliteta zgrade, tako da to moze da bude prosecno cena jedino ako su tek sad realizovani ugovori potpisani pre godinu-dve dana po starim cenama. To onda lako moze da znaci da, iako je pad mozda vec poceo, to cemo na ovom sajtu da vidimo tek za godinu-dve dana. Tj. cak i ako podaci na cenenekretnina,rs ne budu pokazale pad u narednim mesecima ne znaci da pada nema, sto ne znaci da sajt nece pokazati taj pad, sto bi znacilo da je pad zaista veliki. Za sad vidimo pad u prometu. Da li ima pada cena stanova ili nema moze se saznati jedino ako aktivno trazis stanove, zoves, uporedjujes, dobijas ponude od investitora sa snizenom cenom i sl. A za sada ima naznaka da su neki poceli da sputaju cene, barem za izdavanje, jer je sve vise neizdatih stanova, a jedan od clanova foruma je nedavno pisao o svom iskustvu kako je za neki stan smanjena cena izdavanja za nekih 20% ili koliko vec, a i dalje je naduvana.
P.S. Da ne ulazimo u diskusiju ponovo oko toga sta je realna cena, sta nije, sta je naduvana cena, sta nije, ja pisem o tome kako prosecan covek vidi ove cene i o tome kako prosecan covek nema nameru da kupuje po ovim cenama (cak i kad mu je plata 3, 5 ili 7 puta veca od proseka).
Pa realno, da li biste za isti novac pre kupili stan u Beogradu ili na Menhetnu, ili eventualno vilu u Dubaiju?
Ovo su proizvoljne priče i neka lična iskustva iz kojih se ne može zaključiti ama baš ništa. Ono što je evidetna činjenica je da lepo sređene novogradnje od 40m2 na Vračaru i NBG se ne rentaju za 300 eur, već za 2-3x više od toga. Ja mogu da razumem da postoje izvesne tržišne varijacija jer bih i sam stan radije izdao stan nekome koga poznajem, za koga istinski verujem da je dobar i korektan. Međutim, taj "popust" mora biti u nekoj razumnoj meri, recimo 20-30% manje nego što bih dobio na otvorenom tržištu. Kada se radi o "popustima" reda veličine 200-300% od tržišne cene, tu nisu čista posla.
Zašto ne pođeš od sebe, da li bi ti kao iskusan programer koji na tržišno zarađuje 3000-4000 eur, pristao da radiš kod nekog za 1000 eur? Da li bi meni prodao tvoj stan u Nišu za 500 eur po m2? Ja mislim da ne bi, pa tako cela tvoja priča gubi smisao ako iole baratamo činjenicama. Takođe, postoji i nešto što se zove dobročinstvo i ima sasvim rezona i smisla ustupiti stan da neko u njemu živi po subvencionisanoj ceni ili čak besplatno, jer u Srbiji ima toliko obespravljenih i ugroženih porodica i takav vid pomoći o društven odgovornosti je više nego dobrodošao. Svakako programeri u Srbiji ne spadaju u društveno vulnerabilne kategorije, tako da ova priča meni deluje potpuno nadrealno.
 
Mislim da ovaj podatak nedostaje na Volfovom sajtu, reč je o srednjoj ceni (novogradnja+starogradnja). Ovaj grafik je bitan zato što se pod starogradnjom u mnogim slučajevima vodi novogradnja i na taj način se cena starogradnje nerealno povećava u nekom manjem ali ne baš zanemarljivom procentu. Agregirana zajednička cena pokazuje siguran trend.

1676737795913.png


U Beogradu je nakon pika u novembru koji je iznosio 2.5K narednih dva meseca usledio pad i u januaru je cena bila 2.21K, odnosno vratila se na nivo koji je bio u periodu avgust-septembar.
 
Pisano je vec ovde na temu Istocnih Kapija, te sam naisao na ovaj oglas, koji je zreo da ga admini HO obrisu pod izgovorom spama, jer je predjen nivo vredjanja zdravog razuma. Licno znam ljude koji zive u tim zgradama, i znam iz prve ruke u kom su stanju, te ne mogu da verujem da neko oglasava za 2300 starogradnju u izvornom stanju, u zgradama gde je fasada opasnost po zivot ljudi i samih stanara jer je na nekim mestima ogoljena do armature. Zamisli das oko 130k sa renoviranjem za 40kv i bijes bitku da ti ne prokisnjava npr.
Starogradnja je probila granice bezobrazluka sto se tice cena, i tu je stvarno potreban ozbiljan sunovrat. Mnogi kukaju na novogradnju, ali ona jos i ispada korektna sa cenama u odnosu na ovo.
 
Pisano je vec ovde na temu Istocnih Kapija, te sam naisao na ovaj oglas, koji je zreo da ga admini HO obrisu pod izgovorom spama, jer je predjen nivo vredjanja zdravog razuma. Licno znam ljude koji zive u tim zgradama, i znam iz prve ruke u kom su stanju, te ne mogu da verujem da neko oglasava za 2300 starogradnju u izvornom stanju, u zgradama gde je fasada opasnost po zivot ljudi i samih stanara jer je na nekim mestima ogoljena do armature. Zamisli das oko 130k sa renoviranjem za 40kv i bijes bitku da ti ne prokisnjava npr.
Starogradnja je probila granice bezobrazluka sto se tice cena, i tu je stvarno potreban ozbiljan sunovrat. Mnogi kukaju na novogradnju, ali ona jos i ispada korektna sa cenama u odnosu na ovo.
Čekaj, ne razumem. Taj sa 130k određuje kako će ih potrošiti. Nisam familijaran sa krajem, ali ovo što se vidi na slikama je tiha jeza. Siguran sam da postoji bolji način da se taj novac potroši nego kupovinom ovog stana, međutim ne vidim kako je to problem bilo koga od nas osim osobe koja je vlasnik predmetog stana?
 
Vrh