Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisam siguran da li je fora (kao u Top listi nadrealista - nemiri u Svedskoj), ali (iznosi u USD):

Srbija (Beograd)Svedska (Stokholm)Svedska vs Srbija
GDP per capita10k60k6 puta veci
Cena kvadrata u centru grada3.4k10.6k3 puta veca
Renta za dvosoban stan u centru grada800140075% veca
Indeks cena hrane8611835% vece
Indeks cena odece i obuce9312030% vece
Indeks cena energije481192.5 puta vece
Cena VW Golfa u pocetnoj opremi25k24k5% manja
Cena iPhone 141300110010% manja

Izvori:

Pitanje je koliko su ovde ujednačini kriterijumi. Srbija je smetlište Evrope i ovde bukvalno stiže hrana, odeća i obuća najgoreg kvaliteta. Sve i da je nešto skuplje u Švedskoj, kvalitet je neuporediv.

I ovo sa cenom zakupa stanova mi je sumnjivo. U centru Beograda možeš da nađeš dvosobne stanove i za 800 EUR i za 1.400, sve zavisi šta se nudi.

Na više lokacija kvadrat luksuznih stanova u Beogradu je prešao cenu od 10.000 EUR.

Ukratko, ovo poređenje nije nizašta jer se porede babe i žabe.

Mora da bude ujednačen kvalitet toga što se poredi.
 
Sprema se nova ofanziva Rusa, sa 3x više čizama na 5x manji front.
Pa tako krenula i ofanziva na temi 🤣

Ono što je sigurnižo je da ljudi iz Srbije i dalje odlaze, i to čak i iz IT, ode kolega za Njemačku sa sve porodicom, neće više da zivi ovde! Gledajući vesti ovih mesec dana... Razumljivo.
A to da neko poredi kvalitet zivota u Beogradu i nekom nemačkom gradu je smešno. 5x manje stresa tamo i 5x bolji kvalitet zivota.
Tamo je isto normalno da imaš prosek 2300-2500 platu a 1200 za rentu, ali od ostatka ziviš koliko toliko ok ili dvoje zaposlenih zivi porodica pristojno.
Ovde neka bude prosek 600-700, renta u Mirijevu prešla 400e... Od ostatka račune da platiš i da se slikaš.

Fun fact, za 50 000 ni u Mičigenu više nema ništa! Bukvalno 6 mučnih oglasa.
A za to je potrebno minimum 10k keša plus kredit i troškovi oko kupovine.

 
Sprema se nova ofanziva Rusa, sa 3x više čizama na 5x manji front.
Pa tako krenula i ofanziva na temi 🤣

Ono što je sigurnižo je da ljudi iz Srbije i dalje odlaze, i to čak i iz IT, ode kolega za Njemačku sa sve porodicom, neće više da zivi ovde! Gledajući vesti ovih mesec dana... Razumljivo.
A to da neko poredi kvalitet zivota u Beogradu i nekom nemačkom gradu je smešno. 5x manje stresa tamo i 5x bolji kvalitet zivota.
Tamo je isto normalno da imaš prosek 2300-2500 platu a 1200 za rentu, ali od ostatka ziviš koliko toliko ok ili dvoje zaposlenih zivi porodica pristojno.
Ovde neka bude prosek 600-700, renta u Mirijevu prešla 400e... Od ostatka račune da platiš i da se slikaš.

Fun fact, za 50 000 ni u Mičigenu više nema ništa! Bukvalno 6 mučnih oglasa.
A za to je potrebno minimum 10k keša plus kredit i troškovi oko kupovine.

Ma Nemačka je ovde odavno oblaćena. Sad već i Švedska. Zna se koja je jedina zemlja blagostanja i gde ima zlata. :D
 
Švedska je u rangu Vankuvera i Leskovca (mada ja licno bi pre ziveo u Leskovcu nego Svedskoj al ajde) :)
A za zlato i litijum zna se ko je potencijal.

 
Nisam siguran da li je fora (kao u Top listi nadrealista - nemiri u Svedskoj), ali (iznosi u USD):

Srbija (Beograd)Svedska (Stokholm)Svedska vs Srbija
GDP per capita10k60k6 puta veci
Cena kvadrata u centru grada3.4k10.6k3 puta veca
Renta za dvosoban stan u centru grada800140075% veca
Indeks cena hrane8611835% vece
Indeks cena odece i obuce9312030% vece
Indeks cena energije481192.5 puta vece
Cena VW Golfa u pocetnoj opremi25k24k5% manja
Cena iPhone 141300110010% manja

Nije fora, zaista mi je bilo iznenađenje da gledam švedsku porodicu koja se raduje što su priuštili ručak u jeftinom restoranu (doduše restoran sa konobarom, pošto ima i samouslužnih). Očekivao sam više od te Švedske.

Ako pažljivo pročitate šta sam napisao, videćete da nisam napisao "da je u Srbiji dobro, a u Švedskoj loše", kako su neki shvatili, već da je život u Švedskoj sa radničkom platom skroman i da mi narod nije delovao srećno (govorim o opštim mestima kontakta, ulica, lokali). Suviše sam kratko bio, da bih doneo konačan sud, ali ne liči na obećanu zemlju definitivno.

Naravno da je nekome bolji život negde drugde, to je normalno, oduvek je bilo tako. Ko nema nikakav posao u Srbiji, ili male šanse za razvoj i zaradu, naravno da će ići za poslom, ako ga ima negde, gde god.

Što se tiče trendova emigracije, ne mogu da kažem da sam primetio da se ljudi masovnije sele iz Srbije, u odnosu na pre. Moguće je da moji kontakti i kontakti mojih kontakata nisu u toj grupi, sve je moguće.

Imajte na umu da su ekonomske i druge migracije konstanta. Sa brda u doline, iz dolina u gradove, iz siromašnijih zemalja u bogatije, iz lošije klime ka boljoj, od lošije organizacije ka boljoj. Svako ima svoje vidjenje šta je bolje i u skladu sa tim deluje.

Edit:typo
 
Pitanje je koliko su ovde ujednačini kriterijumi. Srbija je smetlište Evrope i ovde bukvalno stiže hrana, odeća i obuća najgoreg kvaliteta. Sve i da je nešto skuplje u Švedskoj, kvalitet je neuporediv.

I ovo sa cenom zakupa stanova mi je sumnjivo. U centru Beograda možeš da nađeš dvosobne stanove i za 800 EUR i za 1.400, sve zavisi šta se nudi.

Na više lokacija kvadrat luksuznih stanova u Beogradu je prešao cenu od 10.000 EUR.

Ukratko, ovo poređenje nije nizašta jer se porede babe i žabe.

Mora da bude ujednačen kvalitet toga što se poredi.
Ne samo sto je tamo dosta kvalitetnija vec je ta potrosna roba i tehnika znatno jeftinija nego kod nas. Isti model Ecco patika je kod nas bio 30% skuplji, gledam i ne verujem. O izboru i ceni tehnike da ne pricamo. O odnosu i zasticenosti kupaca tek ne treba trositi reci. Dobro je poznat odnos Tehnomanije i slicnih kartela prema kupcima kada dodje do reklamacije. Ko zna kao bi tek bilo da nema ovih svercera iz Madjarske koji prodaju na kupujemprodajem.

Toliko im je lose tamo u Svedskoj da eto ne poznajem nijednog ko se vratio niti planira da se vrati, bar ne pre penzije. Mladi dodju povremeno do nas da se provedu, pijance, malo trava i slicne tabletice, ispune seksualnu normu i vrate se nazad.
Jesu zadovoljni i hranom u Srbiji. Sem toga u Svedskoj mnogi rucaju u restoranu. Svi restorani u celoj Svedskoj daju popust za vreme rucka pa ispadne jeftinije nego kod nas. Na rucak idu svi, od cistacica do lekara. Ima i onih koji na posao nose svoju hranu. Uvek neko zeli dodatno da ustedi ili pravi neke svoje zdrave papazjanije. Svi se bave nekim sportom, babe i dede se zale na boluckanje u kolenima pa ne mogu da treniraju kao u mladosti.

Jos jedan podatak za dusebriznike koji loze narod da Svedska propada i da ce odande nasi da se vrate. Nece nikada jer tamo radis godinu dana, za to vreme uplacujes neku smesnu sumu i posle ako prestanu da rade dobijaju godinu dana 80% od prethodne plate. Za to vreme kao traze posao, posle upisu neki kurs ili vecernju skolu i za to vreme dobijaju platu jer drzava stimulise obrazovanje i usavrsavanje.

I pored svega toga nije im lako da tamo kupe stan od 4500e za kvadrat na 15min autom do centra. Kada saberu sve, opet je mesecna rata takvog kredita ozbiljno opterecenje za one sa prosecnom platom.
Sem toga mnogi ce radije da iznajmljuju jer tamo postoje liste cekanja za rentiranje stana iz prve ruke i tu su kirije dosta povoljnije. Placa 600-700e mesecno za stan cija bi ga mesecna rata kredita kostala oko 1200e. Iz takvog stana niko ne moze da ih izbaci sem ako ne naprave neki veliki prekrsaj. Nedavno je pala i vlada zbog cackanja premijera u cene izdavanja. To je kao kada bi kod nas ljudi u recimo Beogradu dobijali stan od 55m2 da placaju mesecno 200e kod Djerma bez da brinu da ce bilo ko odatle da ih istera ili poveca kiriju kako mu se cefne.

Jesu Svedjani malo zakomplikovali svoj sistem sto zna ponekad da zasmeta, ali to je u cilju balansiranja i obuzdavanja kapitalizma.

Ukratko receno, iz Svedske se niko ne vraca pre nego sto se materijalno ne obezbedi tako da bolje da vratimo temu i da se sekiramo malo za ljude u San Francisku.
 
Ne treba da budes iskljuciv


 
Poslednja izmena:
Meni je malo čudno da neko iole ozbiljan nađe da poredi zadovoljstvo životom kod pripadnika radničke klase u Švedskoj i u Leskovcu, tako što izađe u restoran pa ovako odokativno proceni da li su srećniji jedni ili drugi. Postoje valjda skale koje mere zadovoljstvo životom, psiholozi koji znaju da metodološki korektno izvedu empirijska istraživanja.

Sve i da je tačno ovo gorenavedeno, biće da su pripadnici švedske radničke klase samo više svesni situacije u kojoj su (u Švedskoj je već opasna recesija, slede velika otpuštanja, cene nekretnina su pale 20% za kratak period). Za to vreme Radnička klasa u Srbiji je možda manje nesretna jer živi u nekom svom bablu u koji ju je ubacio Vučić. Gledaju Pink,Zadrugu i Happy, u slobodno vreme bleje po kladionicama i nadaju se da će se tamo obogatiti.

Jedni znaju na čemu su, pa nemaju zašto da budu srećni, a drugi su prilično odvojeni od realnosti.
 
Marketing. Dao sam ti Youtube covek objasnio kako se zivi u Vankuveru i nisi htela da prihvatis realnost.
Naravno da je losije i da je to sve BS marketing. Govorim ti kao neko ko ima iskustva iz dva sistema. Marketing cini cuda a mi smo bas losi u tome.
Katastrofalno losi.

 
U Francuskoj se svaka dva dana ubije poljoprivrednik. Evo šta kaže tekst:

Put simply, the price they can sell their produce for is not enough to cover their expenses. And so they work harder, hoping to earn more money. But then they become exhausated. And the debts continue to pile up and they think: ‘what else can I do? I’m working harder but I can’t get out of this.'"


Srećom, živimo u vreme interneta, informacije su dostupnije nego ikada pre. Moguće je videti i sadržaje koji nisu deo kampanja.
 
Ova statistika govori sve. Tema je dozivela inflaciju postova paralelno sa inflacijom cena nekretnina. Na temi par likova prave hype, iznose neistine glumeci pristojne i neutralne posmatace trziste dok nam zapravo vredjaju inteligenciju nalazeci "racionalno" opravdanje za svaku anomaliju na trzistu. Umesto da ih stave na ignore/block listu ljudi ulaze u diskusije sa njima i dobili smo ovaj spam beskorisnih postova.
Amin
 
Evo, komšija iz kraja je slušao savete nekakvog lažova agenta i 2008 godine kupio stan na Vidikovcu, po ceni kvadrata od 2.000 EUR. Posle samo par godina, taj isti stan je vredao duplo manje (ne 120.000 EUR nego 60.000 EUR). Zbog opšte krize izgubio je posao, ostao bez sredstava za život i bio je prinuđen da proda stan. Slušajući manipulativne i lažljive agente koji nagovaraju neuke ljude da kupuju stanove kada su cene na vrhuncu, izgubio je 60.000 EUR, o živcima i zdravlju da ne govorim.

Jesu cene nekretnina divljale zbog pranja novca od korupcije, droge i prostitucije, ali jesu i iz drugih razloga: Rusi, strah ljudi od gubitka vrednosti novca, ogroman skok cena izdavanja nekretnina, pa kalkulisanje - bolje da plaćam ratu kredita nego 600 EUR za jednosoban stan. Svi ovi faktori su privremeni (osim kriminala i korupcije).

Kako su došli, i tako mogu i da odu, i nakon pozitivne spirale, sledi negativna spirala.
💪💪💪💪💪 Bravo!!!!
 
Jedini skok koj moze da se desi do 2026te je u ambis, tj debeli pad cena nekretnina, skok do sada Je totalno nerealan, jer je neuporedivo veci od skoka plata, koj je pa tek desetkovan zbog cena skoka zivotnih namernicai troskova, kriza ce tek da bude ovde, prosecan gradjanin nikada dalje nije bio od kupovine stana jer mu je kupovna moc prepolovljena sa ovim rastom cena svega i svacega... Svi koji su imali neke ustedjevine su se vec ispucali, i oni koji su dosad prodali nesto kad kupe i potrose to i taj lanac ce se zatvoriti, kao sto i lancana kupovina koja pocinje kreditnim kupcima ce stati/nestati... Sve sto je panicnom kupovinom iz straha od inflacije je istroseno, svi dzokeri koje su agencije, investitori mogli su vec iskoristili, sve se polako smiruje, a kad stane stalo je, krece negativna spirala.. A onda se to mirijevo vraca na 1000e m2.. Svi svetski strucnjaci prognoziraju ulazak EU u recesiju ove godine, a mi smo naravno usko vezani za nju, a kad i ovo sranje*******od rata stane, odose rusi, a onda spustaj cene izdavanja da ne bude stan prazan jer racuni stizu, i lancano zamire i svaka tema za kupovinu nekretnina, a tek kad se BW zavrsi i lopovi konacno puste legalizaciju da bi napunili kasu i time, tek onda stize sveopsti pad cena nekretnina, bice to Mirijevo 700m2 a ko je osisan osisan je..
Dao sam ti lajk jer si napisao jedan normaln kulturan post a da nije napad na nekoga po licnoj osnovi!
U redu to je tvoje misljenje i hvala sto si ga podelio sa nama!
 


Hvala 🍀⛄Pre ću da verujem u ono što ti napišeš jer je to tvoja struka, dok je moje mišljenje pretežno subjektivno, s obzirom na to da nisam iz ekonomske struke. Nemam ekonomska znanja i služila sam se isključivo logikom u izvođenju zaključka i donošenju odluke šta da radim u ovakvoj situaciji.

Samo da nismo ovoliko korumpirana država sa nenormalnom količinom kriminala, koji vlast podržava, svako iole vredan i sposoban bi živeo u svom stanu, ne bi bilo ni ove teme, ni ovog Foruma, ili bi diskusija išla u mnogo lepšem pravcu.
 
Najjači je ovaj lik kome je Švedska bila loša, pa se vratio u Srbiju da radi kao vatrogasac visoko rizičan posao za platu od 500 EUR. Ne bih rekla da se usrećio.
Švedska je loša jer mora da se radi, a kod nas banja državni posao ima max jednu dve intervencije nedeljno, još je i heroj.
Jedino što treba imati jak želudac.
 
Samo da nismo ovoliko korumpirana država sa nenormalnom količinom kriminala, koji vlast podržava, svako iole vredan i sposoban bi živeo u svom stanu, ne bi bilo ni ove teme, ni ovog Foruma, ili bi diskusija išla u mnogo lepšem pravcu.
Forum se bavi građevinarstvom. Ova tema je, onako, usputna.
 
Ova statistika govori sve. Tema je dozivela inflaciju postova paralelno sa inflacijom cena nekretnina. Na temi par likova prave hype, iznose neistine glumeci pristojne i neutralne posmatace trziste dok nam zapravo vredjaju inteligenciju nalazeci "racionalno" opravdanje za svaku anomaliju na trzistu. Umesto da ih stave na ignore/block listu ljudi ulaze u diskusije sa njima i dobili smo ovaj spam beskorisnih postova.
I ja ću da citiram ovaj odličan post sve sa boldom, da neki novopridošli član ne pomisli da je lud ili da je došao na brod ludaka.

Ne, ima nas mnogo normalnih ovde, ne dozvoljavamo da nam botovi vređaju inteligenciju. Tu smo da pomognemo jedni druge i razmenimo validne informacije, i svima nam je cilj da uprkos bolesnoj državi u kojoj živimo, što skorije kupimo svoj stan. Čim primetimo Bota koji spamuje temu beskorisnim budalaštinama, ide na blok i završena diskusija sa njim. Tako će tema biti bez spama i mi normalni ćemo moći da komuniciramo i pomognemo jedni drugima.🍀🍄💮🐨🐢🦋
 
Kakva validna informacija (konkretno) Vam je potrebna? Da je moguce predvideti kretanje cene nekretnina sa sigurnoscu (kao i bilo cega drugog) svi bismo bili milioneri.
Ja sam se uclanio na ovaj forum krajem 2019. bas jer sam tada planirao da kupim stan i doneo sam odlicnu odluku. Bilo je misljenja da su cene u BG vec previsoke, ali po meni su bile jos uvek niske i kupio sam. Za manje od 3.5 godine cena kvadrata na lokaciji gde sam kupio je skocila duplo.
U ovom trenutku kriva se zaravnjava i za kreditne kupce definitivno nije dobar momenat jer ce do kraja godine Euribor jos da skace. U Beogradu trziste stanova je kontrolisano i vrlo je tesko da cene mogu da krenu da padaju sve dok se ceo BnV ne proda (a to je jos 10 godina minimum). Ukoliko imate kes, svaki momenat je dobar jer je nebitno da li ce cena u buducosti da pada ili ne jer kupujete za sebe a ne investiciono.
Ali imam jedno drugo pitanje. Ako mislite da je Srbija bolesna drzava, zasto zelite tu da kupite stan? Ja ne bih kupio stan u nekoj bolesnoj drzavi ni mrtav nego bih emigrirao.
 
Dok se gradi dobro je, pa makar i da stoje prazni stanovi znaju investitori, jer sjatiće se kod nas ceo Svet, kada krenu Svetska dešavanja na proleće. Iznajmljivaćemo šupe, ostave i cipelarnike Špancima i Italijanima za 10.000 eura. Ulazimo u godine blagostanja. Mnogi Srbi neženje ćes oženiti, jer crne Amerikanke teće zbog papira u nas. Ete toliko.
 
Dok se gradi dobro je, pa makar i da stoje prazni stanovi znaju investitori, jer sjatiće se kod nas ceo Svet, kada krenu Svetska dešavanja na proleće. Iznajmljivaćemo šupe, ostave i cipelarnike Špancima i Italijanima za 10.000 eura. Ulazimo u godine blagostanja. Mnogi Srbi neženje ćes oženiti, jer crne Amerikanke teće zbog papira u nas. Ete toliko.
Samo još da nam objasniš šta će ta svetska elita da radi u Srbiji i od čega će da živi? Zašto bi uopšte odabrali Srbiju za život, pored toliko normalnih država?
 
Nije fora, zaista mi je bilo iznenađenje da gledam švedsku porodicu koja se raduje što su priuštili ručak u jeftinom restoranu (doduše restoran sa konobarom, pošto ima i samouslužnih). Očekivao sam više od te Švedske.

Ako pažljivo pročitate šta sam napisao, videćete da nisam napisao "da je u Srbiji dobro, a u Švedskoj loše", kako su neki shvatili, već da je život u Švedskoj sa radničkom platom skroman i da mi narod nije delovao srećno (govorim o opštim mestima kontakta, ulica, lokali). Suviše sam kratko bio, da bih doneo konačan sud, ali ne liči na obećanu zemlju definitivno.

Naravno da je nekome bolji život negde drugde, to je normalno, oduvek je bilo tako. Ko nema nikakav posao u Srbiji, ili male šanse za razvoj i zaradu, naravno da će ići za poslom, ako ga ima negde, gde god.

Što se tiče trendova emigracije, ne mogu da kažem da sam primetio da se ljudi masovnije sele iz Srbije, u odnosu na pre. Moguće je da moji kontakti i kontakti mojih kontakata nisu u toj grupi, sve je moguće.

Imajte na umu da su ekonomske i druge migracije konstanta. Sa brda u doline, iz dolina u gradove, iz siromašnijih zemalja u bogatije, iz lošije klime ka boljoj, od lošije organizacije ka boljoj. Svako ima svoje vidjenje šta je bolje i u skladu sa tim deluje.

Edit:typo
Verovatno je sa radničkom platom svuda manje-više isto. Ali ajmo ovako. Gde je manja nezaposlenost, kod nas ili na zapadu? Izbor poslova gde je veći? Infrastruktura? Ali istina je ljudi koji odu preko dosta toga žrtvuju. Deca im se asimiluju i postaju nešto drugo. Na unuke već mogu da zaborave, to su već stranci. Društveni život je lošiji, ne prihvata svako ksenose. Možda samo u США je adaptacija lakša i brža.
 
Vrh