Šta je novo?

Cene nekretnina

2020. je bilo pravo vreme, tu si bio u pravu Vladice.
I 2017 i 2018.
Prosla godina naravno da je bila pogresna za kupovinu.
Ljudi će čekati 2024. da kupe, tad će verovatno biti idealno vreme.
Može da bude nešto drugo, pa da ne bude ovako, npr. treći svetski rat. E onda odosmo svi u tri lepe, kome treba stan još tada? :)
Nije dobro cekati kataklizme za ulazak. Jer ti tako mozes da cekas i unverzum da eksplodira i cemu onda bilo sta.

Moj savet je "kupujes onda kada mozes" prakticno receno "onda kada si spreman" u smislu imas pare ili finansije i to je to. Ne cekas nista.
Nekretnine ce svakako dugorocno kad tad da izadju iznad onoga sto si platio.
 
Za Beograd i Novi Sad si manje-više u pravu, vremenom se to niveliše s godišnjim rastom od 3%. Niš, Subotica, Užice, Kragujevac, teško...
Može se i sad kupiti stan ispod cene. Nadješ nekog investitora kome gori pod nogama, platiš mu 30% manje nego što traži. Samo, toga verovatno neće biti preko oglasa, već preporuka, čuješ od prijatelja, veza ili kombinacija.
 
Nema razloga da budes nesiguran ako kupujes za gotovinu. Sta ce da propadne? Zidovi su zidovi.


U CG nista novo

Da li ima neko ko ne doživljava transfer blama kada čita postove VRadovića?
 
Ne razumem cemu takvi postovi? Ja ne koristim slicne metode kao na primer: "jao ova Hristina pise kao da veze sa vezom nema". Ne treba da napadas mene licno vec argumente i to je sasvim u redu. Kazes nesto na primer "ne slazem se smatram da moze sve da propadne kao u Turskoj" i to je u redu. Kada koristis tako licno etiketiranje onda je to znak nemoci u smislu argumentacije.

Imas na forumu sagovornike koji sasvim lepo kazu svoje misljenje na primer wolf. Rekao je ocekuje pad. Na primer centrafor, chiler i mnogi drugi. Sve je to ok. Ne moramo uvek da se slozimo i ne treba. Tu smo da komentarisemo razne situacije.
 
Nema razloga da budes nesiguran ako kupujes za gotovinu. Sta ce da propadne? Zidovi su zidovi.


U CG nista novo
Evo, komšija iz kraja je slušao savete nekakvog lažova agenta i 2008 godine kupio stan na Vidikovcu, po ceni kvadrata od 2.000 EUR. Posle samo par godina, taj isti stan je vredao duplo manje (ne 120.000 EUR nego 60.000 EUR). Zbog opšte krize izgubio je posao, ostao bez sredstava za život i bio je prinuđen da proda stan. Slušajući manipulativne i lažljive agente koji nagovaraju neuke ljude da kupuju stanove kada su cene na vrhuncu, izgubio je 60.000 EUR, o živcima i zdravlju da ne govorim.

Jesu cene nekretnina divljale zbog pranja novca od korupcije, droge i prostitucije, ali jesu i iz drugih razloga: Rusi, strah ljudi od gubitka vrednosti novca, ogroman skok cena izdavanja nekretnina, pa kalkulisanje - bolje da plaćam ratu kredita nego 600 EUR za jednosoban stan. Svi ovi faktori su privremeni (osim kriminala i korupcije).

Kako su došli, i tako mogu i da odu, i nakon pozitivne spirale, sledi negativna spirala.
 
Sad bi mu stan vredeo 150.000 🤷🏻‍♂️

Ne znam kako mu je agent kriv sto je ostao bez posla. I da je kupio za 60.000 isto bi ostao bez posla zar ne?

Isto tako, ne vidim da nesto agenti vuku ljude za rukav i ubedjuju. Moje neko iskustvo dok sam bio aktivni kupac je da su zapravo prilicno nezainteresovani za sopstveni posao. Prosle godine sam se upisao i na tri liste cekanja za neke projekte koji su trebali da krenu i niko me nije zvao jos.
 
Poslednja izmena:
Evo, komšija iz kraja je slušao savete nekakvog lažova agenta i 2008 godine kupio stan na Vidikovcu, po ceni kvadrata od 2.000 EUR. Posle samo par godina, taj isti stan je vredao duplo manje (ne 120.000 EUR nego 60.000 EUR). Zbog opšte krize izgubio je posao, ostao bez sredstava za život i bio je prinuđen da proda stan. Slušajući manipulativne i lažljive agente koji nagovaraju neuke ljude da kupuju stanove kada su cene na vrhuncu, izgubio je 60.000 EUR, o živcima i zdravlju da ne govorim.

Jesu cene nekretnina divljale zbog pranja novca od korupcije, droge i prostitucije, ali jesu i iz drugih razloga: Rusi, strah ljudi od gubitka vrednosti novca, ogroman skok cena izdavanja nekretnina, pa kalkulisanje - bolje da plaćam ratu kredita nego 600 EUR za jednosoban stan. Svi ovi faktori su privremeni (osim kriminala i korupcije).

Kako su došli, i tako mogu i da odu, i nakon pozitivne spirale, sledi negativna spirala.
U redu. Sve je moguce. Moguce je da ti budes u pravu. Ima ovde jos osta pametnijih i od mene koji misle razlicito. Evo bio je ucestvovao i jedan developer za koga definitivno smatram da je pametniji od mene ali nije imao srece. Čekao, čekao i obilo mu se o glavu i vise ne ucestvuje na forumu (valjda nece da se nervira vise). :).
Za predvidjanje nekada moras da imas i srece. Pogotovo ako odigras na tu kartu. Naravno ja mogu da ne budem u pravu i stvarno da se sruce cene nekretnina.

Ipak treba imati na umu da ne vodi svaka recesija u pad cena nekretnina. Neke vode cak i u rast cena nekretnina jer nekretnine postaju "sigurna luka" u tim periodima.
Koliko sam ispratio samo je jedna recesija dovela do pada od poslednjih 4-5 a sve ostale do rasta. Svaka kriza je drugacija.

Iskreno ne bi rekao "lazljivi agent" vec jednostavno neko ko zeli da proda stan. Malo je to prejaka rec za nekoga koga ne poznajes. Kupac sam donosi odluku da li kupuje ili ne kupuje. Agent zaista nema veze sa time. On moze da ga nagovara ali SVAKO treba da poslusa pre svega SEBE. Sam donosis odluku na osnovu osecaja, saznanja, informacija, predvidjanja ali na kraju svako treba SAM da donese odluku sta radi u kom trenutku.

Ja mogu samo da kazem za sebe.

Ja bi definitivno kupio nekretninu u Srbiji i u ovom trenutku. Cak i da mislim da ce da bude neki blagi pad, reagovao bi sa "koga briga" kupujem zidove nece ih niko odneti.
Jedina razlika bi mozda bila ako kupujem na kredit.
 
Jadni ti koji cekaju pad! Pogotovo ako cekaju od 2012. (posto sam tad negde krenuo a ne 2020.).
Prosli ko bosi po trnju :)

Inace ne treba da podgrevamo atmosferu nego da imamo normalnu komunikaciju!
Jasno je da je nekima ovo stres ogroman (oni koji zele da kupe) ali ipak treba da budemo u granicama normalne komunikacije!


Inace primetio sam da kad podelim neki link za pad cena nekretnina niko ne komentarise nego samo komentarisete ove pozitivne!
Ako misliš na link Mađarska, nisu pale cene nekretnina, nego prodaja? Broj transakcija.

Vidi, provalili su ljudi da im bacaš koske, par puta skočili, više neće. Moraš nešto kreativnije da smisliš.
 
Ako misliš na link Mađarska, nisu pale cene nekretnina, nego prodaja? Broj transakcija.

Vidi, provalili su ljudi da im bacaš koske, par puta skočili, više neće. Moraš nešto kreativnije da smisliš.
to sam i mislio pao je broj prodaja i ne tako malo. (to je ono sto pratimo na cenenekretnina.rs zar ne).
Iskreno veliki pad ako pogledas tekst lepo.
 
Sad bi mu stan vredeo 150.000 🤷🏻‍♂️

Ne znam kako mu je agent kriv sto je ostao bez posla. I da je kupio za 60.000 isto bi ostao bez posla zar ne?
Da je bio pametan kao Vucic, kupio bi dva stana po 60.000e. Jedan za zivot a drugi za izdavanje.
Ili bi ovo ulozio u neki biznis.
 
to sam i mislio pao je broj prodaja i ne tako malo. (to je ono sto pratimo na cenenekretnina.rs zar ne).
Iskreno veliki pad ako pogledas tekst lepo.
Da,da pogledao sam zato sam ti potvrdno odgovorio.

Inače mi deluje da se deljenjem tih članaka poigravaš sa emocijama drugih ljudi, bacaš im "koske da glođu", što te takođe ne čini korektnim učesnikom u diskusiji, korektnost na koju se pozivaš u nekom od prethodnih postova kada si "objasnio" Hristini šta je to pristojna diskusija.
 
Poslednja izmena:
Ostaje nam i radovic bez inspiracije, brinem se.

Pazi ovo - eskalacija u Ukrajini, bul u Poljskoj!? Tenkovi na granici, idemooo, bulčina
Ovo moram dodati u potpis ;)
 
Da,da pogledao sam zato sam ti potvrdno odgovorio.

Inače mi deluje da se deljenjem tih članaka poigravaš sa emocijama drugih ljudi, bacaš im "koske da glođu", što te takođe ne čini korektnim učesnikom u diskusiji, korektnost na koju se pozivaš u nekom od prethodnih postova kada si "objasnio" Hristini šta je to pristojna diskusija.
Ne bi voleo da se tako dozivljava. Delim informacije da i drugi mogu da vide da ne pretrazuju i da zajedno prokometnarisemo. Plus nekada neko kaze nesto pametno na odredjeni clanak na primer: "to nije tacan podatak evo ti ovde i slicno". Zaista mi nije namera da deljenjem raznih tekstova nekoga uvredim vec da prodiskutujemo najnovije vesti ili informacije. Ja podelim sa svim ucesnicima teme i jednu i drugu stranu kako na sta naletim.

Ostaje nam i radovic bez inspiracije, brinem se.

Pazi ovo - eskalacija u Ukrajini, bul u Poljskoj!? Tenkovi na granici, idemooo, bulčina
Ovo moram dodati u potpis ;)
Ne brini dobro sam. Tako kada ste malo vedriji sve je mnogo lepse! :D
Ajde da vidimo januar podatke uskoro hoce li biti pad kao Budimpesta (u broju prodaja posto moram da budem precizan) :)
 
bullfight-tears.jpg


I mi matadori, bikove za trku imamo :)
Vradovicu, isprati medvede u pecinu da sanjaju zimski san, a bikove izvedi, prema Poljskoj :)
 
Kada sam bio u Stokholmu, prvi i jedini put, pre oko 5 godina, bile su visoke cene u restoranima, prodavnicama, kafićima, pabovima. Nisam stekao utisak da se živi nešto posebno kvalitetno sa radničkom platom, niti da je narod presrećan, naprotiv.
 
Kada sam bio u Stokholmu, prvi i jedini put, pre oko 5 godina, bile su visoke cene u restoranima, prodavnicama, kafićima, pabovima. Nisam stekao utisak da se živi nešto posebno kvalitetno sa radničkom platom, niti da je narod presrećan, naprotiv.
Meni su fenomen botovi koji spamuju teme po forumima sve sa pričom kako se u razvijenim zemljama mnogo teško živi, čak su i programeri bukvalno socijalni slučajevi, ali je zato Srbija ekonomski lider na Balkanu.

Ovo mi je još jače i frapantnije od saveta ,,kupite stan što pre ako imate keš."
 
@Hristiana slobodno možeš i argumente da koristiš. Možda jesam bot, zanemari.

Ako imaš drugačija iskustva od mojih, na primer, ili bilo čijih, napiši ta iskustva. Ili svoju percepciju tudjih iskustava, to je isto legitimno.

Dakle, moje je viđenje da se teško živi u zapadnoj evropi sa radničkim platama. Evo, ukoliko želiš, imaš priliku da iznezeš svoje viđenje, ako si u prilici da ga verbalizujes i napišeš.
 
Primeri Kanađana koji su došli da žive u Srbiju nema mnogo smisla. Dok su Srbi u Kanadi pobegli od srpskog sistema i društva i potpuno se uklopili u kanadski sistem, Kanađani u Srbiji ostaju u svom sistemu, dok im je Srbija samo pozadina (kao na slici).

Ili mislite da su već drugog dana u Srbiji Kanađani otvorili infostud da vide šta se nudi i počeli da uplaćuju penziju u PIO fond?
 
Evo izgleda da Kina menja sadašnji model kapitalizma:


President Xi Jinping says China must work to create a path to modernization that is more efficient than capitalism and better safeguards social justice.

----
Liči mi na priču o CBCD i univerzalnom prihodu za sve.
Meni liči na ekonomske "izazove" u narednoj deceniji.
 
Kada sam bio u Stokholmu, prvi i jedini put, pre oko 5 godina, bile su visoke cene u restoranima, prodavnicama, kafićima, pabovima. Nisam stekao utisak da se živi nešto posebno kvalitetno sa radničkom platom, niti da je narod presrećan, naprotiv.

Nisam siguran da li je fora (kao u Top listi nadrealista - nemiri u Svedskoj), ali (iznosi u USD):

Srbija (Beograd)Svedska (Stokholm)Svedska vs Srbija
GDP per capita10k60k6 puta veci
Cena kvadrata u centru grada3.4k10.6k3 puta veca
Renta za dvosoban stan u centru grada800140075% veca
Indeks cena hrane8611835% vece
Indeks cena odece i obuce9312030% vece
Indeks cena energije481192.5 puta vece
Cena VW Golfa u pocetnoj opremi25k24k5% manja
Cena iPhone 141300110010% manja

Izvori:

 
Kako je moguće da u strogom centru Budimpešte, kompletno renoviran stan od 44 m2 u zgradi iz doba AU bude kvadrat 2900€. Stan je udaljen na 3 minuta hoda od Oktagona i u blizini se nalazi sva prateća infrastruktura (metro, bus, tramvaj)

 
Vrh