Šta je novo?

Cene nekretnina

vradovicu mnogo se brines za cene stanova s obzirom da kupujes ne da bi preprodavao, sta te briga, sigurno ce tvoja deca jedan dan moci da ih prodaju po cenama po kojima si ti pazario...
 
Da
Pocetnici kupuju u krugu dvojke ili nbg, stariji u naseljima stanove po 80 m2 a oni 70 godiste i stariji prodaju pa idu na selo
Zanimljivo ali veoma logicno!

Koliki procenat prodaje nekretnina po tebi u Beogradu je od cistog kriminala na primer droga, Velja nevolja, neka zesca pljacka ili slicno.
(ne misli se tu na kompezacije nego ovo gore).

vradovicu mnogo se brines za cene stanova s obzirom da kupujes ne da bi preprodavao, sta te briga, sigurno ce tvoja deca jedan dan moci da ih prodaju po cenama po kojima si ti pazario...
Brinem jer se spremam da uletim malo jace :) Kad investiram vece sume onda mi svaka sitnica znaci :cool:
 
Zanimljivo ali veoma logicno!

Koliki procenat prodaje nekretnina po tebi u Beogradu je od cistog kriminala na primer droga, Velja nevolja, neka zesca pljacka ili slicno.
(ne misli se tu na kompezacije nego ovo
Zanimljivo ali veoma logicno!

Koliki procenat prodaje nekretnina po tebi u Beogradu je od cistog kriminala na primer droga, Velja nevolja, neka zesca pljacka ili slicno.
(ne misli se tu na kompezacije nego ovo gore).


Brinem jer se spremam da uletim malo jace :) Kad investiram vece sume onda mi svaka sitnica znaci :cool:
Da ti imas malo jace ne bi blejao ovde po forumima
Ja sam danas ovde i vrv nikad vise ko da imam vremena da se dipisujem

Na forumu su tri kategorije
Oni koji kupuju jedan stan, skupili za ucesce ili prodali nesto pa cekaju..zatim , oni sto su placeni da ih nagovaraju (botovi) da kupe i oni koji zalutaju trazeci nesto drugo, budu tu dan dva i odu

Ja znam u kojoj sam kategoriji, ti?

Uostalom vreme pokaze..
 
ja sam na forumu 15 godina :)
Pise ti sa leve strane. A za 15 godina se svasta promeni. Budes i kupac i prodavac i firme i dete i emigracije imigracije. Tako da ti ta tvoja logika ne stoji.
 
Meni vise deluje da je ovde neko od redovnih ucesnika malo cosplayovao agenta nego sto nam je dosao pravi agent, ali ok :)
Logično, da je stvarno agent, on bi nas nagovarao na hitnu kupovinu, Jer evo, sutra će biti povećanje preko 50% i ostala su samo dva stana u suterenu i jedan u potkrovlju, sve je drugo rasprodato...
 
Dosao covek da se pozali kako mu stao posao i onda otisao jer ima mnogo posla :)
:)))))
vala bas.


Evo sad posle ovoga u Turskoj sto se desilo bas da vidim da li ce da se javi neko kako je eto tamo jeftinije. Pa ima i razlog zasto je negde jeftinije.
Sad svi ovi koji su kupili u Turskoj bolje da krenu panic sale i da vracaju kapital nazad dok im sve nije propalo.
 
Nisam to hteo da kazem. Hteo sam da kazem/napisem da je takvih oscilacija u tom rangu bilo kontinuirano kroz istoriju.

Po mom misljenju te oscijalcije dolaze zbog ugovora koji su "nebuloze" a to su ovi ugovori ispod. U zavisnosti od broja nebuloza (200e po m2) desava se ta oscilacija.
Tako da to nije merodavno jer ide gore dole (sama cena nekretnina). Moramo imati podatke iz 3-4 meseca da je kontinuirano pad i onda se moze reci jeste pad je.

Pogledajte prilog 153872
Ta nekolicina ugovora od po 200-300-400 evra po kvadratu ima ~0% uticaja na trend, i zanemarljivo mali uticaj na prosecnu cenu.
Svi ugovori:

Screenshot 2023-02-06 at 10.30.56.png


> 600e/m2:

Screenshot 2023-02-06 at 10.30.09.png


> 1000 e/m2:

Screenshot 2023-02-06 at 10.29.37.png


< 6000e/m2:

Screenshot 2023-02-06 at 10.32.03.png


Pronadjite razliku u trendu u prve 3 slike, gde su redom svi ugovori, ugovoru preko 600 i ugovori preko 1000 evra po kvadratu, respektivno.
Cetvrta slika su ugovori ispod 6000, i tu se vec grafikon blago izoblicio.
Sve u svemu, kao sto sam negde ranije pisao BW previse odskace od ostatka BG-a i mnogo vise izoblicuje trend nego nekoliko ugovora sa cenama ispod 600, 400 ili koliko god evra po kvadratu.

Zbog svega ovoga, u buducnosti ce biti opcija da se prikaze medijana koja je daleko merodavnija i stabilnija.
 
Merodavnije je napraviti dve kolone, jedna u kojoj su BNV, Dorcol, razne Kapije, K-District, Savada i sl. sto kostaju 3000e po kvadratu i vise. U drugoj koloni sve sto je starogradnja i jeftinija novogradnja, za ljude koji prosecno zaradjuju.
Dakle, pevaljke, starletani, sportisti, politicari, programeri u jednu kolonu, obican narod u drugu kolonu. Ne raspolazu svi istim parama, nit isto zaradjuju i placjau. Fer i posteno.
 
Hvala ti na pojasnjenju @Wolf . Ipak je najbolje dobiti info od nekoga ko radi sa podacima.
Ovaj pik u novembru onda se desio zbog nove zgrade u BW kao sto je rekao Defke i da to pravi oscilacije. Kako puste nesto novo/skupo tako se promeni.

@Wolf mozes li da dodas u chart i "apsolutan iznos" u eurima po mesecima.
 
a ovi cuveni IT-jevci jesi li sretao takve? :)
Ja sam ITovac, i mi odustanemo od kupovine, a prethodnih 5 godina mi se pola kolega skućilo. Realno, i 2018 su cene bile preskupe za nekoga ko zarađuje do 2000. evra, a hteo je barem relativno lep dvosoban stan između Cvetka i Bežanije.

Dotle je došlo da je i nama skupo (ja i bar dvojica kolega smo odlučili da iskuliramo za sada). Pratimo takodje i jeftinije alternative (baš smo šerovali da je i španija uvela digital nomad vize -
https://www.euronews.com/travel/202...tal-nomad-visa-could-let-you-stay-for-5-years). Taj PIGS koji je po pametnjakovićima ovde sranje, a po svim realnim parametrima ekonomije daleko ispred nas.
 
2017. je bila idealna godina za kupovinu, a od 2018. krece lagano da raste. Mislim da si trebao kupiti tada, a ne cekati, taktizirati i odugovlaciti.
Zvezdara (Lion) je bio oko 1500 do 1650e po kvadratu, Mirijevo 900 do 1000e po kvadratu. Sta sad mozes po ovim cenama?

Mozemo da se lazemo i zavaravamo, ali Vradovic je bio u pravu.
 
2017. je bila idealna godina za kupovinu, a od 2018. krece lagano da raste. Mislim da si trebao kupiti tada, a ne cekati, taktizirati i odugovlaciti.
Zvezdara (Lion) je bio oko 1500 do 1650e po kvadratu, Mirijevo 900 do 1000e po kvadratu. Sta sad mozes po ovim cenama?

Mozemo da se lazemo i zavaravamo, ali Vradovic je bio u pravu.
Pa onda niko ne bi kupovao sada, svi bi već kupili pre 6 godine ;)

Ja tada ostavio od roditelja kupljenu garsonjeru sestri koja se doselila, sebi našao relativno jeftinu rentu, iskeširao malo skuplji auto i počeo skupljati za stan. U 2021 počeo gledati za promaklo mi nekoliko stanova (čak i par preostalih iz prve faze novog dorćola po 3000 evra) ne zbog cene već lošeg rasporeda i spratnosti/pogleda. Npr. dnevna koja je bila nešto smešno uska - tipa 2.9.

Onda našao super stan ali katastarski nesređen i pao na foru da čekam, jer je lik preko veze ubrzo upisao stan na sebe. Ali mu veza nije sklonila zabelešku da je upis u toku. Izgubio veći dio godine...

Onda počeo dizati svoj budžet, dok nisam umalo kupio stan od 7 svojih godišnjih plata. Pa sam prelomio i rekao - koja si ti bu****, analizirao cene i odlučio da čekam bolje dane ili se selim ako bolji dani ne dođu.
 
Jao, kakvo lupanje. Kod nas cene i jesu poludele jer je ponuda nikakva, stanogradnja nikakva. Par većih projekata i gomila od po par desetina stanova.
Kad već porediš sa Budimpeštom, evo ti dokaza da je ona u trećem kvartalu 2022 izbacila malom manji broj stanova kao cela Srbija u celoj 2021 (nema podataka za 2022 ovde). Prema tome jedna budimpešta (koja nije nikakav poseban primer, postoje primeri gradova sa mnogo više stanogradnje) godišnje izbacuje mnogo više novih stanova nego cela Srbija
Budimpešta 3 kvartal 2022. Nisam baš do kraja sabrao po distriktima, ali sigurno je preko 20-22 hiljade.
Srbija u celoj 2021 - oborila sopstveni rekord, ali samo 28000 u celoj godini u celoj Srbiji je daleko od respektabilnih broja.
U gomili novih postova jutros promakao je ovaj.

Tu se vidi koliko je kod nas ponuda i dalje minijaturna, iako izgleda da se gradi na svakom cosku.

Voleo bih da nadjem iste podatke za Sofiju. Nasao sam samo rast u procentima ali ne i apsolutne brojeve novoizgradjenih stanova.
 
E onda je vreme da se postavi pitanje zašto je ponuda minijaturna? Cene su visoke i sa trendom rasta, plate rastu, ekonomija nikad bolja, tržište je slobodno. Nešto tu ne štima...
 
Pa kapiram nedostatak adekvatnog prostora u centralnim opstinama za gradnju (ovaj zakon o konverziji mozda to resi ali je kontroverzan), nedostatak prostora sa adekvatnom infrastrukturom na periferiji za gradnju, nedostatak kapitala za gradnju (vremenom raste ali ne brzo koliko zamisljamo), spora procedura (iako vlada misljenje da se sve to lagano podmazuje).

Nije to bas ‘e skocile su cene sad cu i ja odmah da dignem nesto’. Dok ti nadjes zemljiste, sredis papirologiju i katastar, uradis projekat, dobijes lokacijske uslove, dobijes gradjevinsku, proslo je dve godine, i to da imas veze svuda i nisi nigde naisao na problem, a da nisi jos ni asov zabio.
 
Poslednja izmena:
Tržište je daleko od slobodnog, opterećeno je korupcijom i pri kupovini zemljišta (posebno od bivših industrijskih postrojenja u gradu - koja su imali velike placeve). Prvo je na vezu omogućeno tajkunima privatizacija po smesnim cenama, a sada im ukidaju taksu za prenamenu takvog zemljista u opste gradjevinsko za stanovanje. Korupcija naravno postoji i pri gradjevinskim i svim drugim dozvolama. Dok jedni grade bez dozvola, drugi i na najbanalnije stvari padaju jer nisu platili gde treba.

Ne moze se gradjevinarstvo osloniti na male projektice gde se srusi jedna kuca i podigne 20 stanova. Potrebni su veliki projekti velicine Stepe i BW (i za standard i za lux) i vise srednje velikih velicine novog dorcola i K distrikta.

Sto se tice zemljista - tu je luka beograd u starom gradu - premijum lokacija, tu su i gomila potencijalnih lokacija na novom beogradu, stepa stepanovic bi se moglo siriti prema istoku (naravno, da nekako isprate saobracajnicama).
Lako se nadje prostora za minimalno 200 000 novih stanova (sto je i vise nego dovoljno za narednih 15ak godina nesto uvecanog tempa novogradnje). Ako ikad izgrade taj metro, Makiš i Ada huja će postati mnogo interesantnije lokacije sa prostorom za dosta gradnje, ali i to je već kaparisano od naših tajkuna.

Populacija beograda raste svega 30ak hiljada na desetljece, pa je pitanje da li nam i treba toliko novih stanova, ali procitah na ovom forumu objasnjenje da je novi beograd izgubio stanovnistvo uprkos gomili novih stanova jer se ljudi sire, vise ne žive generacijski toliko, sto bi meni bilo mnogo draže nego nego ono čega se pribojavam, da hoarderi gomilaju prazne investicione stanove. Ali stanogradnjom bi se stvorila ponuda pa bi cena opet padala, pa bi se i horderi predali jednom.
 
Tržište je daleko od slobodnog, opterećeno je korupcijom i pri kupovini zemljišta (posebno od bivših industrijskih postrojenja u gradu - koja su imali velike placeve). Prvo je na vezu omogućeno tajkunima privatizacija po smesnim cenama, a sada im ukidaju taksu za prenamenu takvog zemljista u opste gradjevinsko za stanovanje. Korupcija naravno postoji i pri gradjevinskim i svim drugim dozvolama. Dok jedni grade bez dozvola, drugi i na najbanalnije stvari padaju jer nisu platili gde treba.

Ne moze se gradjevinarstvo osloniti na male projektice gde se srusi jedna kuca i podigne 20 stanova. Potrebni su veliki projekti velicine Stepe i BW (i za standard i za lux) i vise srednje velikih velicine novog dorcola i K distrikta.

Sto se tice zemljista - tu je luka beograd u starom gradu - premijum lokacija, tu su i gomila potencijalnih lokacija na novom beogradu, stepa stepanovic bi se moglo siriti prema istoku (naravno, da nekako isprate saobracajnicama).
Lako se nadje prostora za minimalno 200 000 novih stanova (sto je i vise nego dovoljno za narednih 15ak godina nesto uvecanog tempa novogradnje). Ako ikad izgrade taj metro, Makiš i Ada huja će postati mnogo interesantnije lokacije sa prostorom za dosta gradnje, ali i to je već kaparisano od naših tajkuna.

Populacija beograda raste svega 30ak hiljada na desetljece, pa je pitanje da li nam i treba toliko novih stanova, ali procitah na ovom forumu objasnjenje da je novi beograd izgubio stanovnistvo uprkos gomili novih stanova jer se ljudi sire, vise ne žive generacijski toliko, sto bi meni bilo mnogo draže nego nego ono čega se pribojavam, da hoarderi gomilaju prazne investicione stanove. Ali stanogradnjom bi se stvorila ponuda pa bi cena opet padala, pa bi se i horderi predali jednom.
Kod nas bi verovatno tom masovnom stanogradnjom horderi kupovali još više stanova, jer im niko ne brani, po zakonu. Bukvalno smo u igri monopola trenutno. Čekamo samo koji igrač će u zatvor(ima sigurno par kartica za izlazak.) Inače Honolulu Daily kaže da je stepen korupcije mnogo veći u США nego u matici.
 
Ja sam ITovac, i mi odustanemo od kupovine, a prethodnih 5 godina mi se pola kolega skućilo. Realno, i 2018 su cene bile preskupe za nekoga ko zarađuje do 2000. evra, a hteo je barem relativno lep dvosoban stan između Cvetka i Bežanije.

Dotle je došlo da je i nama skupo (ja i bar dvojica kolega smo odlučili da iskuliramo za sada). Pratimo takodje i jeftinije alternative (baš smo šerovali da je i španija uvela digital nomad vize -
https://www.euronews.com/travel/202...tal-nomad-visa-could-let-you-stay-for-5-years). Taj PIGS koji je po pametnjakovićima ovde sranje, a po svim realnim parametrima ekonomije daleko ispred nas.
Moraš biti IT-vac sa najmanje 15k neto mesečne plate. Ovi prosečni se ne računaju.
 
Vrh