Šta je novo?

Cene nekretnina

Slazem se, bice dodato svakako narednih dana 👍 Planirao sam da bude vidljivo uvek, a ne samo za poslednji mesec, posto ce se ažurirati podaci i za prethodne mesece.

Sve ovo nabrojano ispunjava dinarska orocena stednja. Za razliku od izdavanja stana, stvarno nemas nikakvog vremenskog upliva.
Jel imam prihod od 6% neto na godišnjem nivou? U kojoj banci?
 
Jel imam prihod od 6% neto na godišnjem nivou? U kojoj banci?
Davala je 3Bank 6% na 10 meseci u nedelji stednje. Trenutno Addiko, Alta i mislim MOBI banka daju 5% godisnje. Ako su u pitanju visoki ulozi mislim da se moze iscenjkati jos bar pola procenta ako ne i ceo (tipa 5-10 miliona RSD). Na RSD nema poreza, NKS=EKS.
U Beogradu svakako postoji i prinos na porast cene nekretnina osim prinosa na rentu, inace niko ne bi kupovao stanove za izdavanje. Dakle ti imas 5% godisnje na rentu i 3-4% ti raste vrednost nekretnine, to je skupa 8-9%. To je tako i u vecini Evropskih drzava (osim PIGS, ali to su propale drzave).
 
Dakle ti si navikao u usa da covek celu svoju platu daje na rentu a da zivi od drugog posla?
Znaci 8 sati da se radi svaki dan da bi se platilo stanodavcu i jos npr 4 sata (optimisticno) da se radi da bi imalo da se jede i ostalo. Ostaje 8 sati da se spava i da sav ostali zivot smestis u preostala 4 sata dnevno sto se otprilike svodi da jedes, seres, pisas i budes u saobracaju od kuce do poslova.

Lep zivot, svidja mi se.
Ima na YT klipova na temu skupoće stanovanja u US. Deuche Welle pravio, na primer ovaj, prikazuju se ljudi koji rade full time posao i zive u autu, jer nemaju para za kiriju. Spavaju na parkingu i slicno.
 
Ako se vec uporedjujemo sa razvijenim svetom, evo kada bi cene nekretnina u Beogradu mogle da budu donekle opravdane. Ako bi isli u ovom smeru, a ne sve suprotno. Za nas je i ovo betoniranje na zapadu misaona imenica jer i to sto zabetoniramo je nakaradno, legalizuje se divlja gradnja cija se vrednost meri milijardama, ne postuje se ni taj, ionako bedni urbanisticki plan.
qzi9rt0segca1.jpg
 
Zanimljivo je videti ovaj grafikon kamatnih stopa za stambene kredite. Hocu reci i pre bull marketa 2008. godine su kamate bile vise nego sad pa su cene nekretnina rasle a pre toga da ne pominjemo.
kamate.jpg



A evo ih cene nekretnina za isti period
cene nekretnina.jpg
 
I na toj slici sa dobrim uglom se vide automobili, ne mogu potpuno da se izbace, niti ce uskoro. Ako nista drugo mora da postoji pristup makar za hitnu pomoc. Nece pacijente camcem da prevoze.

U Beogradu smo jos na nivou da su automobili svuda po trotoarima pa ne mozes ni pesaka da se provuces vec moras ulicom da ides. Najosnovniju stvar niko od nadleznih nema ni u planu da pocne da resava.

Metro nam je raketna nauka kao da treba da prokopamo do sredista Zemlje. U Bukurestu otvoren 1979. a kakav je haos bio u Rumuniji u tom periodu.

Holandjani smanjuju puteve za automobile, vratise citav kanal da ljudi mogu da veslaju gradom. Zasto mi ne mozemo da veslamo Beogradom na vodi kada se vec tako zove? Tamo bar ima podzemnih voda kao u Holandiji. Profit nekih "fantomskih" investitora je bitniji od naroda koji tu zivi.

Ispustaju se ogromne kolicine kanalizacije direktno u reku bez da se preciscava.

Daleko je Beograd od uredjenih evropskih gradova sa kojima ga ljudi ovde porede, a koje cenovno sustize, a neke je i pretekao. To mi je glavna orijentacija da ove cene nisu odrzive. Ravnoteza mora da se uspostavi, a cene na zapadu su u padu tako da je lopta na nasoj polovini.
 
Grafikoni koji hvataju kraj 70tih i početak 80th hvataju period velike inflacije i problema u SAD ekonomiji koje je pokrenula naftna kriza. Ako ćemo u prošlost onda treba uhvatiti i period od pre toga.

 
U Beogradu svakako postoji i prinos na porast cene nekretnina osim prinosa na rentu, inace niko ne bi kupovao stanove za izdavanje. Dakle ti imas 5% godisnje na rentu i 3-4% ti raste vrednost nekretnine, to je skupa 8-9%. To je tako i u vecini Evropskih drzava (osim PIGS, ali to su propale drzave).
Ovo za 3-4% rast godisnje jeste ali samo u normalnim uslovima, kad nije kriza/rat/inflacija. I ovaj procenat se uglavnom odnosi na Beograd i bolje lokacije, ne bas za celu Srbiju.
Kao i u Bosni recimo, u Sarajevu raste za par procenata, a vecina drugih mesta stagnira, uglavnom bude ista cena.
Suludo bi bilo reci da smo mi sjajna drzava, ili da potvrdjujemo tezu da smo stvarno ekonomski tigar. Imamo mi jos mnogo da gulimo dok ne dodjemo do toga, tj. da stignemo Rumune.
Kada pisemo PIGS, slobodno mozemo dodati jos jedan S kao Srb i nazvati PIGSS :)
 
Ima na YT klipova na temu skupoće stanovanja u US. Deuche Welle pravio, na primer ovaj, prikazuju se ljudi koji rade full time posao i zive u autu, jer nemaju para za kiriju. Spavaju na parkingu i slicno.
To je možda pravilo samo za sam Francisco i okolinu gde su se zbog tech buma preselili bogati.

U bilo kojem drugom gradu ti je renta mnogo manja nego ovde (u odnosu na prosečnu platu). I tamo se smatra poželjnim da su troškovi stanovanja (renta + komunalije) ispod 30% primanja.

Da ne pominjem da su dostupni mnogo povoljniji fiksni krediti za kupovinu i poreske olakšice (rata ti se odbija od poreza) i da su cene za kupovinu mnogo bolje.

Ja da kupujem u USA, birao bih Teksas (iako postoji mnogo jeftinijih država) jer je tamo veliki ekonomski bum sada, mnogi se sele iz Californije i NYka tamo, nema state poreza na plate.

Najatraktivniji i najskuplji sa najvećim rastom i ekonomije i populacije je Austin - koji je pravi grad u usponu, teksaška silikonska dolina (Tesla, Oracle, Caterpillar, and Hewlett Packard su samo neke od kompanija koje su iz Kalifornije izbegle u Austin).
E pa tamo je cena nekretnina 2-3 skuplja nego u Beogradu.

U ostalim velikim gradovima su ili jeftinije (Houston) ili tu negde (Dallas) nego Beograd.
 
Koliki je HOA fee u tim gradovima i koliki je porez na imovinu? Neretko se plaća 500-1000 dolara mesečno za 1b ili 2b stan, bar tamo gde sam ja gledao. I te “povoljne” nekretnine su uvek starogradnja stara 30-tak godina… gde zapravo nema opravdane računice da se HOA plaća toliko jer se uživo vidi koliko se bacaju pare na osrednje ili neretko loše održavanje.
 
Evo i ovaj casopis sto ga mnogo volite objavio nesto o nekretninama
 
Jos jedan clanak koj pisale agencije, svakako nista novo...
Agencije plaćaju idiotske novinske članke u kojima pišu dezinformacije. Prodaja nekretnina se za mesec dana u Beogradu i Novom Sadu bukvalno prepolovila, veliki pad je zabeležen i tokom decembra meseca.

U drugim gradovima se doslovno ništa ne prodaje. Sve je stalo i sledi veliki pad.
 
Imamo sajt www.cenenekretnina.rs i iskreno ja ne vidim tu nikakav pad od 50% za sada. Kad bude svi ce videti zahaljujuci @Wolf.
Kakav pad u decembru?? Gde vidis ti pad?

Po kolicini novca koja ulazi u nekretnine u Beogradu smo oborili rekord svih rekorda. Potpuno sumanuto koliko ljudi ulaze u nekretnine u Beogradu.
Takodje oborili smo rekord po m2 (9.500 eura), oborili smo rekord prodat najskuplji stan 2.7M eura,
oborili smo rekord prodata najskuplja kuca 5M eura, prodato najskuplje zemljiste itd itd.

Sve moguce rekorde smo u 2022. oborili. Vece cene nego u Budimpesti, presli smo kolicinu izgradnje novih kvadrata ne samo Budimpeste nego i neke vece gradove.
Totalni smo rekorderi u svakom smislu.

Sva sreca pa imamo RGZ izvestaj + @Wolf da se manemo vise spekulacija raznoraznih koji pricaju o padu vec 10 godina.
Kad bude pad recicemo jeste evo krenuo je pad dotle nema potrebe da se bavimo spekulacijama kad imamo podatke.

Jedina stvar ali bukvalno jedina. Jeste da je prodato kolicinski (u broju nekretnina) starogradnji manje nego decembar 2021. ali u kolicini novca duplo vise nego 2021.
Takodje broj prodatih novogradnji u odnosu na 2021. je povecano za 20% a u kolicini novca za 100%. BRUTALNO!
 
Poslednja izmena:
Pogledajte navedeni sajt. Podesite filter na januar mesec. U većini beogradskih opština pala je prodaja stanova za oko 50%. U mnogim opštinama je pala cena stanova od 10 do 20%. U Starom gradu su cene nešto veće, što je I logično, jer se u strogom centru uglavnom prodaju lux stanovi.

Na Zlatiboru je pala prodaja stanova za 98,5 posto, u Kragujevcu za 93%, u Nišu za 84, 3%... U Novom Sadu za 43,7 posto.


Na Novom Beogradu je zabeležen pad cena od 5,5 pošto u novogradnji i 9,2 posto u starogradnji. Prodaja je pala za 52,2 %

U Zemunu je zabeležen pad cena nekretnina od 36,7 pošto kada je reč o novogradnji i 29% kada je reč o starogradnji, a prodaja je pala za neverovatnih 98,3%.

U Rakovici je zabeležen pad cena nekretnina od 18% za novogradnju, a starogradnja je navodno skočila 20%.

Prodaja je pala za 52% u odnosu na prošli mesec i 32% u odnosu na januar 2022.

Stiče se utisak da najpre pada cena novogradnje jer investitori ne mogu da čekaju, moraju da otplate kredite.

Izvan Beograda i Novog Sada ne prodaje se skoro ništa, a ova dva grada je prodaja drastično pala.
 
Za januar nisu gotovi podaci. To je opste poznat problem i nije do @Wolf.
On prikuplja kako se unose podaci. Podaci za januar ako se ne varam bice konacni pred kraj februara.

Gore je pomenuto decembar a sad se preslo na januar u argumentaciji.

Ja ne mogu da znam ali nagadjam recimo ocekujem januar prilicno u nivou januara iz 2021. (starogradnja nesto manje a novogradnja nesto vise).
 
Ako je Wolf napravio sajt, čestitam, jako pregledno i lepo urađeno. Januar je davno prošao, pa sam mislila da su uneseni svi podaci.
 
Jeste svakako svi smo zahvalni @Wolf i cestitamo mu!

Nisu uneti podaci na zalost kasne sa unosom i to jeste smor zato sto moze da nam zavara sentiment.
 
Nadam se da si ti konačni podaci neće mnogo razlikovati od ovih do sada unesenih jer baš sam se primila⛄
 
Vrh