Šta je novo?

Cene nekretnina

Kakve god zakone da nam napišu mi ćemo bežati u nekretnine...ali nije tu caka, već u onom PREMIJUMU i STANDARDU koje potenciram. Ako se gradi manje onda bi takvi objekti trebalo da su premijum, ako se gradi masovno automatski ideš u standard. Sa premijumom se podiže prosek cena i jača se tržište nekretnina, činiš ga ekskluzivnijim uopšteno govoreći. Sa standardom pada kvalitet i cene ostaju negde u rangu malo jačih afričkih država, ulice ružnjikave, zgrade uglavnom sa dosta falinki, sivo, bledunjavo i što je najgore izvlačiš ljude sa sela i dovodiš ih u gradove bespotrebno!
Teže je kupiti premijum nego standard i mnogi će ulagati u biznise na selu ili manjim sredinama. U okviru turizma je tu etno turizam i sl. ali ima bezbroj varijanti za manje fabričice, manufakture, radionice i dr

Manje građevinskih dozvola tumačim da će biti manje tih ružnijih standard zgrada i ponude, i radujem se tome...dosta više samo betoniranja bez stila!

Vidiš kako CG gura samo premijum i luks...
Šuplja priča, al sto kaže starac Milojko: " mišljenje je kao dupe - svako ga ima" ;)
 
@Wolf prema RGZ-u prodato je 9.547 stanova a prema cenenekretnina.rs 9,520 (tako da fali jedno 27 stanova na sajtu).


За куповину некретнина у четвртом кварталу прошле године дато је 2,3 милијарде евра, што је за 27, 3 одсто више него пре годину дана, а најскупљи стан површине 383 метара квадратних је продат у Београду на води по цени од 2.469.888 евра

Град Београд је забележио највећи број купопродајних уговора, укупно 9.547. Највећи број купопродајних уговора забележен је на подручју Првог основног суда у Београду, а највећи број уговора, укупно 774, закључено је у канцеларији јавног бележника Србислава Цвејића. Највећи удео укупних новчаних средстава заузима продаја станова, са учешћем од 55 одсто и 1,2 милијарде евра у четвртом кварталу 2022.

Када је реч о начину плаћања, девет одсто свих непокретности плаћено је из кредита, што је за четири одсто мање у односу на претходни период
 
Jedan od pokazatelja da je stagnacija uveliko u toku je i izjava Kaće Lazarević malopre u BG Hronici, da bi usvajanje zakona o ozakonjenju pomoglo sa cenama.

Znači prodali smo šta smo mogli po ovim dranje cenama, daj sad jeftino, da ima posla inače... Dok je išlo dobro nije ih bilo briga.
 
Jedan od pokazatelja da je stagnacija uveliko u toku je i izjava Kaće Lazarević malopre u BG Hronici, da bi usvajanje zakona o ozakonjenju pomoglo sa cenama.

Znači prodali smo šta smo mogli po ovim dranje cenama, daj sad jeftino, da ima posla inače... Dok je išlo dobro nije ih bilo briga.
To je dosta kreativno tumacenje te izjave.

Da stagnacija uveliko traje cene bi padale i bez tog zakona.

Koji bi to prodavac povecavao ponudu u momentu kada ne moze da proda ni ono sto ima, anti-logika.
 
Da nešto čudno se dešava sa kaćom lazarević, al ima ona zeku u šeširu. Pošto staje prodaja sad će država da odobri po 10.000 e iz helikoptera (kredita) svakom ko hoće da kupi novogradnju, a investitori će spustiti za 35 eura po kvadratu. Evo videćete sad će država da pomaže da se pazare novogradnje.
 
Саво, боље ти иду библијска пророчанства (сад ће скакавци, суша и слично), него економска, бар имају више додира с реалношћу.
 
Jos malo pa puna godina od rusko-ukrajinskog sukoba, a sunovrata cena, kraha trzista ni u tragovima..

Molicu ove sto su pre god dana pominjali BG, kulu od karata koja samo sto se nije srusila, da mi kazu gde je zapelo i kada ce da krene na dole konacno?
 
@Wolf prema RGZ-u prodato je 9.547 stanova a prema cenenekretnina.rs 9,520 (tako da fali jedno 27 stanova na sajtu).


За куповину некретнина у четвртом кварталу прошле године дато је 2,3 милијарде евра, што је за 27, 3 одсто више него пре годину дана, а најскупљи стан површине 383 метара квадратних је продат у Београду на води по цени од 2.469.888 евра

Град Београд је забележио највећи број купопродајних уговора, укупно 9.547. Највећи број купопродајних уговора забележен је на подручју Првог основног суда у Београду, а највећи број уговора, укупно 774, закључено је у канцеларији јавног бележника Србислава Цвејића. Највећи удео укупних новчаних средстава заузима продаја станова, са учешћем од 55 одсто и 1,2 милијарде евра у четвртом кварталу 2022.

Када је реч о начину плаћања, девет одсто свих непокретности плаћено је из кредита, што је за четири одсто мање у односу на претходни период
Kako je @Sava Sava nonsalantno prskocio ovaj post. :)
 
Jos malo pa puna godina od rusko-ukrajinskog sukoba, a sunovrata cena, kraha trzista ni u tragovima..

Molicu ove sto su pre god dana pominjali BG, kulu od karata koja samo sto se nije srusila, da mi kazu gde je zapelo i kada ce da krene na dole konacno?
evo me lol

biće, a do tad, samo kupuj bez brige...

slušam kolege kako se žale porasla im rata, al' dobro, iznajmiće, pa će stan sam da se otplati... lol

I ovi što kupuju u kešu da pobegnu od inflacije jer kamata u banci je mala, a kvadrat šupe raste brže od inflacije jbt... lol

vidite cenu i ništa više, to znači da ni nemate oči za te stvari

naravno, cena je uvek tačna i protiv toga, ruku na srce, nemam ništa da kažem. Očekivao sam usporavanje do sada - požurio. Ali, gde vi vidite cenu za 12 meseci? još koliko posto od sada i zašto?
 
Kako izgleda skupština jednog grada u kome je kvadrat 2000 evra! :ROFLMAO:
IMG-20230131-114741-885.jpg
 
Naše društvo je u ozbiljnim problemima sa ovakvim trzistem nekretnina. Mladi ne mogu da se osamostale, dobar deo njih i u tridesetim zivi sa roditeljima.
Kako neko sa prosečnom platom da izdvoji 500 evra za rentu ili ratu kredita ? A pritom treba bar jos 100 evra za komunalije. Nesto definitivno mora da se menja.
 
To je dosta kreativno tumacenje te izjave.

Da stagnacija uveliko traje cene bi padale i bez tog zakona.

Koji bi to prodavac povecavao ponudu u momentu kada ne moze da proda ni ono sto ima, anti-logika.
Kod nas nikada nije logično, valjda i ove sadašnje cene to pokazuju.

Ponuda nekretnina da cenom 25-30% nizom ima da ide samo tako, iz legalizacije naravno. Ostali će malo na pauzu, da probaju da rentaju pa ceni rate i tako.

Mnogo smo mi malo i plitko trzište, uvek kriza stize kasnije, jedno godinu dana, ali posle ne možemo da se izvučemo iz bunara mnogo gore nego zapad.

2023 svakako ne bi voleo da sam podstanar
2024 ne bi da imam stambene kredite sa promenljivom stopom

Mada ko zna, mozda fed i ecb procene da je još gore ovako, pa bude rikverc pivot

Ovo neće kod nas još neko vreme
US UK DE ...



 
Poslednja izmena:

Koliko je bolje covek da rentira u NYC nego u Beogradu. Prosto neverovatno.
Pare same padaju sa neba. Ne moras nista ni da radis. Plate su minimum 3x renta. Apsolutno 0 korupcije u celom New Yorku pogotovo u Italijanskom i Kineskom delu grada.
Politicari su tako dobri da mozes na hleb da ih mazes. Sve je tako cisto i uredno sredjeno da ne poverujes. Novi projekti na sve strane i 0 beskucnika. Ko je jos video beskucnika u New Yorku. Kriminal ne postoji a ni migranti. Potpuno je nerealno porediti sa Beogradom zamisli neki su se usudili da porede. Nemojte da Vas loze ovde u New Yorku je predivno i minimum 10 puta bolje od Beograda.

Ovo sto pricaju za rak to su sve lazi i izmisljotine da bi uzeli pare. Nemojte da verujete u to da je 30% populacije u centru grada obolelo od raka. Ma gluposti. Ke**ju ljudi samo da ne bi ste dosli da i vi mlatite $$$ svaki dan.

Screenshot 2023-01-31 at 9.05.08 PM.png
 
Jedno pitanje samo za ekipu koja tipuje na povecanje cena nekretnina zbog inflacije. Pa zar sadasnje cene nekretnina nisu ocigledan primer inflacije? Cene nekretnina otisle od 50% do 100%, a posmatrano u odnosu na neke druge proizvode verovatno je i najveci skok inflacije zabelezen na samim nekretninama.
 
Pa sad. Realnu cenu kreira ponuda i potraznja. Realna cena je onoliko koliko su ljudi spremni da plate. Ako je neko platio kvadrat u Beogradu 3000 EUR, onda je to u tom trenutku realna cena.

Drugo je pitanje sta je odrziva ili da kazemo po narodski neka "normalna" cena. To sam racunao ranije na nekoj drugoj temi.

Istorijski gledano, npr. u SAD trziste nekretnina je ok i odrzivo funkcionisalo sve dok je cena prosecne kuce/stana bila na nivou tri prosecne godisnje zarade. Kada je presla preko toga, i u jednom trenutku dostigla nivo od 10 prosecnih godisnjih zarada, tada je trziste nekretnina u jednom trenutku krahiralo (ljudi vise nisu mogli da otplacuju).

To da je cena kuce jednaka 3 prosecne godisnje plate nije neki slucajan broj - to je iznos koji uz neku razumnu kamatu i ucesce moze da se otplati za 10-15 godina, ako se uzme da se trecina ukupnog prihoda trosi na stanovanje (sto je neki standard u razvijenim zemljama - mesecna rata bi trebalo da je trecina plate). To je da kazemo neka "zdrava" cena stana.

Ranije sam na osnovu ovoga racunao, i dosao do toga da u Beogradu prosecni kvadrat "treba" da kosta izmedju 700 i 1000 evra. Napominjem to je prosek. Baza mi je bila prosecna plata od 500 EUR i prvobitno ucesce od 20%.

Naravno postoje mnogi drugi faktori koji uticu na cenu - u Beogradu konkretno: velika potraznja a mala ponuda omogucavala je investitorima da imaju bezobrazno velike marze (setimo se prica o tome kako investitori nisu hteli da zabadaju asov bez garantovanog 100% profita), korupcija opstinskih sluzbenika koji se "ugradjuju" u svaku novogradnju (mislim da je procena bila da je to 20% ukupne cene kvadrata), zatim zamrseni i losi propisi koji gradjevinski poduhvat komplikuju i produzuju (i otvaraju bezbroj mogucnosti za korupciju na svakom koraku), takodje i vrlo mali porez na imovinu, koji omogucava nekome da ima prazan stan od 100 kvadrata u centru i da ga to ne kosta nista - ko nije cuo bezbroj prica o prodavcima stanova koji odbijaju godinama sve ponude dok ne dobiju cenu koju zele - oni to cine jer ih to, zapravo, nista ne kosta, pa onda velik broj nelegalnih i neuknjizenih stanova (za to banke nece da daju kredit u vecini slucajeva, dakle ako ne kupujes kesom nego kreditom, suzen ti je izbor), itd. itd.
Mnooogo šuplja priča... oko ponude i potraznje... opcoja zivota u pećini ne postoji jer ih nema i nije u skladu sa civilizacijom zato covek mora ra kupi stan pa i kad kvasrat bude 25k eur dizacemo kredite da kupimo 3 kvadrata sto ne znaci nasu spremnosr da damo, vec nasu nemogucnost izbora i prinudjenost da kupimo 3 kvadrata, a nas bi izbor bio 60 kv
 
Zanimljivo:
Za 15 godina, Srbija je od 35 poglavlja koje je postavila EU za naše članstvo uspela da ispuni dva (i to provizionalno, to jest, zatvorena poglavlja "unapred"). Ne znam samo u kojoj bajci mi ikad ulazimo u EU ako uopšte ni ne pokušavamo. Radi poređenja, Hrvatska je zatvorila svih svojih 35 poglavlja u roku od godinu dana.

U suštini, Srbiji mnogo prija da prima fondove i budžete iz EU koji su određeni da pomognu zatvaranju poglavlja. Ali Srbiji baš ne zvuči dobro sve što bi moralo da se uradi sa državom i na koji nivo bi morala da se dovede, tako da primamo pare dok daju i odugovlačimo što duže možemo. Sve ostale priče tipa "mi sve moguće radimo da udjemo, ali zbog Kosova nam ne daju" ili "ulazimo u EU 202X godine" su propaganda. Ništa, ali baš ništa, ne radimo da bi ušli u EU.


Šta mislite, da li ce odnosno kada će nam ukinuti pristup fondovima?
 
@Wolf prema RGZ-u prodato je 9.547 stanova a prema cenenekretnina.rs 9,520 (tako da fali jedno 27 stanova na sajtu).
Ovo je broj ugovora za sve tipove nepokretnosti u 4. kvartalu.
Broj ugovora u Beogradu, u kojima se nalazi barem jedan stan, prema podacima na cenenekretnina.rs u 4. kvartalu 2022. godine iznosi 5236.
Ne znam odakle ova brojka od 9520 sa mog sajta uopste :)

P.S. Takodje, broj ugovora nije jednako broj stanova, jer ugovor moze sadrzati vise od jednog stana. Zato na sajtu imam posebno levo i desno od ukupnog broja prometa broj prodatih stanova u novogradnji i starogradnji. Nazalost, u podnaslovu pise broj prometa, verovatno bi trebalo to malo da izmenim, mada ima pojasnjenje na info dugmicu.
 
Kako ono bese, lozicemo parket:
Bile šuplje priče, koristila se situacija i mešetari koristili priliku (a takvih u našem društu uopšte ne manjka).
A sama država je takođe doprinela tome, naročito ovi što kukaju non-stop po TV-u
Ali sa peletom se ništa ne dešava (može lakše da se skladišti i nema šanse da stovarišta spuste cenu, iako su im skladišta dupke puna). Iako je ove godine već zabeležen egzodus ljudi sa peleta na drva, ozbiljno rizikujemo da sledeće godine i ovi što su ostali pređu nazad na drva (a to je pogubno za ekologiju)
Naše društvo je u ozbiljnim problemima sa ovakvim trzistem nekretnina.
Nekretnine su samo jedan deo, ali nikako najbitniji. Pogledajte cene hrane... Sve je otišlo dosta, cene usluga isto. A kod nas kriza uvek dođe "kasnije" i mnogo se teže izvlačimo iz krize od zapadnih ekonomija.
Kao neko ko prati pomno i poljoprivredu, taj deo naše privrede je u ozbiljnoj krizi i pitanje je da li će se izvući uopšte. Skoro sve je u debeloj krizi, od stočarstva, prerade mleka, voćarstva... Eno do juče najprofitabilniji deo voćarstva - proizvodnja malina se nalazi pred rampom. Hladnjače su prepune jer je otupna cena bila i preko 5eur, a izvoz ne ide (izvozna cena je nešto oko 3eur). To je ogroman problem, ogroman gubitak (imajući u vidu i povećanje cena radne snage, svih inputa od struje, repromaterijala, kredita, prevoza, poreza...) - što implicira da će u narednih X godina cene malina ići nisko, da bi mogli da se pokriju gubici (malina se može čuvati duboko zamrznuta oko 2god bez osetnog gubitka na kvalitetu)

Ponavljam se kao papagaj, ali trenutno je tržište nekretnina kod nas veoma veoma "nestabilno" - tj ne zna se na koju će stranu ići. Moje mišljenje jeste da smo ušli u neki period stagnacije (jer proverom cena novogradnje koje pratim u zadnih 6-10meseci, znači projekti koji su krenuli 2022e) ne primećujem osetan rast, cene su stabilne, ali potražnja ipak opada polako (ranije su se stanovi razgrabljivali neverovatnom brzinom). Da li će cene krenuti na dole, teško je bilo kome od nas da prognozira.
Činjenica da dosta ljudi pere novac preko nekretnina, ali ogroman broj normalnih upumpava novac u nekretnine - jer na žalost, ne znaju šta drugo sa novcem, sve je postalo nestabilno. Mi se nalazimo na početku krize u Srbiji (vidi se po zaduživanju), dosta malog biznisa je počelo da trpi i da kreće borba. Onda ljudi vođeni trenutnim stanjem ulažu u stanove, kao neke "sigurice".
Ja, lično, mislim da je ovo dosta pogrešno - jer dosta nekretnina zvrji prazno, a to nikako nije u interesu. Verujem da će doći do većeg poremećaja, kada država krene sa još jačim oporezivanjem nekretnina (naročito praznih) u gradovima. A verujem da nam to predstoji, jer će država sigurno ući u ekonomsku krizu - a krpljenje rupa neće moći da se pokrije iz tekućih priliva.
 
Kod nas nikada nije logično, valjda i ove sadašnje cene to pokazuju.

Ponuda nekretnina da cenom 25-30% nizom ima da ide samo tako, iz legalizacije naravno. Ostali će malo na pauzu, da probaju da rentaju pa ceni rate i tako.
Znaci Kaca Lazarevic sabotira i investitore i sadasnje prodavce u starogradnji samo da bi odrzala promet?

Umesto da ih samo posavetuje (ono sto bi im da prodaja bas tako stoji bilo jasno i bez nje) da samo treba da spuste cenu?

To ti je logicniji zakljucak od ‘cene su visoke jer je traznja jos uvek veca od ponude i povecanje ponude bi pomoglo da se smanje’?
 
Prosečna plata na republičkom nivou je prešla 700€, u centralnim Beogradskim opštinama je verovatno preko 1000€. Bračni par sigurno može da izdvoji 700-800€ za rentiranje dvoiposobnog stana od 39 kvadrata. (Video na oglasima da takve konstrukcije postoje, cenu nagađam). Eventualno da pređu na jeftiniji parizer i da gospodin malo poveća procenat plate koji ipak ne ulaže u sigurice na kladionici.

E sada. Da li ovo možda bude jezičak na vagi onima koji su ostajali u Srbiji zbog priče "znaš li ti koliko su stan i režije u Dizeldorfu, džaba tebi veća plata tamo". Vreme će pokazati da li ljubav prema rođenoj zemlji dovoljno jača od zdravog razuma.

Da neko ne misli da izmišljam. Evo primer priuštivog porodičnog stana.
 
Vrh