Šta je novo?

Cene nekretnina

Čekaj, neko je bio "pametan" pa je sazidao sebi kuću, stan ili kakav već objekat bez ikakve dozvole, papira, dokumenta I zatim je neko iz kriminalne vlasti došao na ideju da takve objekte "legalizuje" tako što će doneti nekakav zakon o legalizaciji. Medjutim, posle se ispostavilo da taj vid legalizacije ipak nije moguć i jer je taj neko iz kriminalne vlasti zapravo slagao. Zaista šokantan ishod!
Sa druge strane, mi koji smo kupili I platili legalne stanove po trenutnim "nerealnim" cenama smo očigledno budale, jer u strukturi cene nepokretnosti najkuplji su papiri I dozvole, a očigledno se objekti mogu zidati od bloka I cigle, nikakvi papiri nisu neophodni. Da je ova vlast zakonska, a ne kriminalna, bila bi doneta rešenja za rušenje nelegalno izgradjenih objekata, pa nek tih 1.36 miliona ljudi izvoli da sebi obezbedi krov nad glavom kroz kupovinu legalnih stanova na slobodom trzistu. Baš me zanima kako bi se to odrazilo na cenu nepokretnosti.
Omasio si poentu totalno.
Ne raspravljam o tome da li treba ili ne treba.

Dakle ponavljam po stoti put, vlast je izbacila iz prometa nelegalizovane ili neuknjizene objekte PRIVREMENO do donosenja zakona. Zakon je trebao da se donese u najkracem roku a najkasnije do 31.12.2022.

Da se desi kako ti zelis, opet mora ZAKONOM koji nije donet. Zasto nije donet zakon - to je pitanje a ne da li treba ili ne treba legalizovati objekte!

A druga nelogicnost je sto i dalje cveta divlja gradnja od koje vlast puni dzepove, mito u korupcija razvaljuju.
Dakle prema BIRN-u ako je u Beogradu legalizovano pola miliona kvadrata koji nisu ispunjavali uslove legalizacije, to je najmanje 50 miliona evra mita. A državi je išlo dvadesetak hiljada evra po objektu.
 
Omasio si poentu totalno.
Ne raspravljam o tome da li treba ili ne treba.

Dakle ponavljam po stoti put, vlast je izbacila iz prometa nelegalizovane ili neuknjizene objekte PRIVREMENO do donosenja zakona. Zakon je trebao da se donese u najkracem roku a najkasnije do 31.12.2022.

Da se desi kako ti zelis, opet mora ZAKONOM koji nije donet. Zasto nije donet zakon - to je pitanje a ne da li treba ili ne treba legalizovati objekte!

A druga nelogicnost je sto i dalje cveta divlja gradnja od koje vlast puni dzepove, mito u korupcija razvaljuju.
Dakle prema BIRN-u ako je u Beogradu legalizovano pola miliona kvadrata koji nisu ispunjavali uslove legalizacije, to je najmanje 50 miliona evra mita. A državi je išlo dvadesetak hiljada evra po objektu.
Naravno, da mora zakonskim aktom da se regulise, ne zelimo fantome iz Hercegovačke da sprovode izvrsenje. Nadam se da se možemo sloziti da je nelegalnoj gradnji neophodno stati na put, a najdelotvorniji način je da se nelegalni objekti sruše, ili alternativno da se objekti privedu nameni I legalizuju uz plaćanje naknade vlasnika koja odgovara tržišnim cenama. A ne da neko dozida sebi sprat bez ijednog papira, pa ga onda legalizuje "za kikiriki".
 
Naravno, da mora zakonskim aktom da se regulise, ne zelimo fantome iz Hercegovačke da sprovode izvrsenje. Nadam se da se možemo sloziti da je nelegalnoj gradnji neophodno stati na put, a najdelotvorniji način je da se nelegalni objekti sruše, ili alternativno da se objekti privedu nameni I legalizuju uz plaćanje naknade vlasnika koja odgovara tržišnim cenama. A ne da neko dozida sebi sprat bez ijednog papira, pa ga onda legalizuje "za kikiriki".
U vezi tvog predloga, ne znam kako si mislio da srusis objekte u kojima zive na stotine hiljada ljudi?

Ne znam sta da ti kazem jer nisam pratio to od starta. A sigurno da ima mnogo objekata koji su vec legalizovani, pa onda tu mora da postoji neka fer prica kako bi svi imali jedan isti tretman.

Svakako posto pricamo o cenama nekretnina, to je uticalo na njihov skok i ne mozemo da se pravimo naivni da je vlast naivna i da to eto pa nije znala da ce da se desi.
 
U vezi tvog predloga, ne znam kako si mislio da srusis objekte u kojima zive na stotine hiljada ljudi?

Ne znam sta da ti kazem jer nisam pratio to od starta. A sigurno da ima mnogo objekata koji su vec legalizovani, pa onda tu mora da postoji neka fer prica kako bi svi imali jedan isti tretman.

Svakako posto pricamo o cenama nekretnina, to je uticalo na njihov skok i ne mozemo da se pravimo naivni da je vlast naivna i da to eto pa nije znala da ce da se desi.
Ja se uvek pitam za taj zakon kako će da se legalizuju sve one nadogradnje kao npr na Medakoviću, ceo onaj potez ispod groblja. Čak sam čuo i da su nebezbedne nadogradnje jer su išli više spratova nego sto treba. A opet, tamo živi ozbiljan broj ljudi.
 
Uvek imas nekog ko tvrdi da su stanovi preskupi. I da padne cena stanova na 500 evra u centru Beograda neko ce tvrditi da su preskupi. Razlika je u tome sto su pre 5-10 godina mozda samo pojedinci tvrdili da su stanovi preskupi, a sad to tvrde svi (osim investitora, agencija za nekretnine i ostalih koji imaju interes da brane cene). I tacno je da ova tema postoji 12 godina, ali 90% postova je iz perioda od pre 3-4 godine i kasnije kad je pocelo pumpanje cena, a 3-4% iz perioda do 2012. kad su se cene mozda i drzale pre nego sto su dosta pale. U perodu izmedju 2012. i 2018. skoro niko nije pisao na temi, tj. niko se nije zalio na visinu cene.
Gresis. Lepo ti je rekao defke da prelistas lepo temu. Da si je prelistao video bi da su npr 90% postova u tom periodu oko 2017/2018te kako sam bu**** jer sam kupio (preplatio) stan, a cene u balonu i samo sto nisu pale. Bukvalno od 2016te se prica isto. Samo sada ima vise Vas koji zelite da kupite stan (hvala bogu pa se skupilo lakse) pa su postovi cesci i negativa veca. Ali sada postoji konzensus da je sve otislo predaleko pa ne vidim da neko prica da je sve ok (vradovica ne racunam). To sto Vi svaki post koji ne sadrzi pomracenje sunca, kataklizmu, najgori zivot od kada postoji planeta…(dodati po zelji) kao botovski i podrzavanje ovakvog stanja to je vise problem Vas nego tih drugih.
 
Dakle vlast nas sve vise zaduzuje, pre 2 dana jos skoro 2 milijarde po varijabilnoj kamati, trenutni euribor + nekoliko procenata kako sam razumeo.
I sad procitam tekst, pohvalno o tome:
Dakle hvali Sinisu Malog

A onda nadjem tog profesora, da nije hteo da potvrdi da je doktorat Sinise Malog plagijat.
Eto kako funksionise srpska vlast. Isto je tako i kad su u pitanju NEKRETNINE.
A da ne spominjem jucerasnju blam oko slika vukodlaka.
 
Zaboravih jos oko pada cena. Koliko je realno da padnu? Pa pokazace trziste, kao i na Kubi. Posto je ovo Srbija, a svi zele u Beograd jer je realno najrazvijeniji pritiska ce uvek biti za kupovinu. Tako ni tokom 2009-2015 nisi u lepoj novogradnji u centralnim opstinama mogao da kupis ispod 1500e, a obicno je bilo vise. Na to dodaj i Vas koji zaradjujete vise i hocete jos poneki stancic i naravno mora centar i investitore koji grabe svaku priliku da kupe jeftino. Kada to sve saberes i dodas ovoliku inflaciju moje iskreno misljenje da Vase prognoze sa padom od minimum 50% iliti 1500e u centralnim opstinama su naucna fantastika. Moze da padne mirijevo sa 2500 na 1200 ako uopste stigne na 2500, ali centar sa 3000 na 1500 ili 3500 na 1700 tesko.
 
Zaboravih jos oko pada cena. Koliko je realno da padnu? Pa pokazace trziste, kao i na Kubi. Posto je ovo Srbija, a svi zele u Beograd jer je realno najrazvijeniji pritiska ce uvek biti za kupovinu. Tako ni tokom 2009-2015 nisi u lepoj novogradnji u centralnim opstinama mogao da kupis ispod 1500e, a obicno je bilo vise. Na to dodaj i Vas koji zaradjujete vise i hocete jos poneki stancic i naravno mora centar i investitore koji grabe svaku priliku da kupe jeftino. Kada to sve saberes i dodas ovoliku inflaciju moje iskreno misljenje da Vase prognoze sa padom od minimum 50% iliti 1500e u centralnim opstinama su naucna fantastika. Moze da padne mirijevo sa 2500 na 1200 ako uopste stigne na 2500, ali centar sa 3000 na 1500 ili 3500 na 1700 tesko.
Aha. Cene su skocile nenormalno u Beogradu? Nisu npr. u Novom Sadu, Pancevu, Obrenovcu, Nisu, Zlatiboru? A cekaj jesu... hmm onda ajde malo razmisli sta si napisao. :)
 
Gresis. Lepo ti je rekao defke da prelistas lepo temu. Da si je prelistao video bi da su npr 90% postova u tom periodu oko 2017/2018te kako sam bu**** jer sam kupio (preplatio) stan, a cene u balonu i samo sto nisu pale. Bukvalno od 2016te se prica isto. Samo sada ima vise Vas koji zelite da kupite stan (hvala bogu pa se skupilo lakse) pa su postovi cesci i negativa veca. Ali sada postoji konzensus da je sve otislo predaleko pa ne vidim da neko prica da je sve ok (vradovica ne racunam). To sto Vi svaki post koji ne sadrzi pomracenje sunca, kataklizmu, najgori zivot od kada postoji planeta…(dodati po zelji) kao botovski i podrzavanje ovakvog stanja to je vise problem Vas nego tih drugih.
Ne gresim, svako moze da proveri. Od ovih 628 stranica cak 436 (pocev od 192. stranice), tj. 70% svih postova je napisano od 1. januara 2022. Takodje, cak 540 stranica (pocev od 88. stranice), tj. 86% je napisano od 1. januara 2021. Dalje, cak 577 (pocev od 51. stranice), tj 92% je napisano od 1. januara 2020. godine. Za neke stvari mozemo da diskutujemo, ovde je situacija prilicmo jasna. Nebitan je i Beograd. Ja pratim i cene stanova u Nisu, i ovde su procentualno poskupeli isto kao u Beogradu, ukratko receno, cene su nenormalne. Nije ni bitno sta ko pise na forumu, nego ko sta od nas vidi u okruzenju. Ja vidim ljude fakultetski obrazovane sa dobrim platama koji ne mogu da kupe stanove cak ni u Nisu po ovim cenama.
Inace, ja sam oduvek smatrao da je normalno da cene nekretnina rastu i da uvek imaju tendenciju rasta, ali ovaj rast cena je bukvalno nenormalno pumpanje cena.
Zaboravih jos oko pada cena. Koliko je realno da padnu? Pa pokazace trziste, kao i na Kubi. Posto je ovo Srbija, a svi zele u Beograd jer je realno najrazvijeniji pritiska ce uvek biti za kupovinu. Tako ni tokom 2009-2015 nisi u lepoj novogradnji u centralnim opstinama mogao da kupis ispod 1500e, a obicno je bilo vise. Na to dodaj i Vas koji zaradjujete vise i hocete jos poneki stancic i naravno mora centar i investitore koji grabe svaku priliku da kupe jeftino. Kada to sve saberes i dodas ovoliku inflaciju moje iskreno misljenje da Vase prognoze sa padom od minimum 50% iliti 1500e u centralnim opstinama su naucna fantastika. Moze da padne mirijevo sa 2500 na 1200 ako uopste stigne na 2500, ali centar sa 3000 na 1500 ili 3500 na 1700 tesko.
Niko ne ocekuje da cene padnu 50%, ali pad od jedno 20-30% bi trziste doveo u koliko-toliko ravnotezno stanje. Znaci ono sto sad kosta 3.000 e/m2 kad bi palo na recimo 2.200-2.300 e/m2, ono sto je 2.000 na tipa 1.500, onda bismo mogli da smatramo da imamo neku relativno normalnu cenu. I tad bi bilo preskupo, ali bi bilo normalnije ako uzmemo u obzir sve faktore.
 
Ne gresim, svako moze da proveri. Od ovih 628 stranica cak 436 (pocev od 192. stranice), tj. 70% svih postova je napisano od 1. januara 2022. Takodje, cak 540 stranica (pocev od 88. stranice), tj. 86% je napisano od 1. januara 2021. Dalje, cak 577 (pocev od 51. stranice), tj 92% je napisano od 1. januara 2020. godine. Za neke stvari mozemo da diskutujemo, ovde je situacija prilicmo jasna. Nebitan je i Beograd. Ja pratim i cene stanova u Nisu, i ovde su procentualno poskupeli isto kao u Beogradu, ukratko receno, cene su nenormalne. Nije ni bitno sta ko pise na forumu, nego ko sta od nas vidi u okruzenju. Ja vidim ljude fakultetski obrazovane sa dobrim platama koji ne mogu da kupe stanove cak ni u Nisu po ovim cenama.

Niko ne ocekuje da cene padnu 50%, ali pad od jedno 20-30% bi trziste doveo u koliko-toliko ravnotezno stanje. Znaci ono sto sad kosta 3.000 e/m2 kad bi palo na recimo 2.200-2.300 e/m2, ono sto je 2.000 na tipa 1.500, onda bismo mogli da smatramo da imamo neku relativno normalnu cenu. I tad bi bilo preskupo, ali bi bilo normalnije ako uzmemo u obzir sve faktore.
Druže, ne moraš tako studiozno gledati, dovoljno je da pročitaš prvi post iz ove teme iz 2010 koji počinje rečenicom: "ocigledno je da je precenjena cena kvadrata u Beogradu a i u ostalim vecim gradovima..." e sad pogledaj svoj život, gde si bio 2010., a gde si sada, iz moje perspektive to deluje kao neki drugi život- tada sam još bio student i toliko toga se dogodilo u proteklih 13 godina i da sam slušao "savete" sa ovog foruma još bih sedeo u roditeljskom domu i čekao pravi momenat za kupovinu.
Što se cena tiče, problem je što nema ništa iole normalno na tezistu. Ja bih bio presrećan da mogu da kupim stan u Novom Dorćolu za tih 3k eur/m2, ali u ovom trenutku to deluje nemoguće. Ono što se u centru grada nudi za 3k/m2 je zaista krš i lom.
 
Ne gresim, svako moze da proveri. Od ovih 628 stranica cak 436 (pocev od 192. stranice), tj. 70% svih postova je napisano od 1. januara 2022. Takodje, cak 540 stranica (pocev od 88. stranice), tj. 86% je napisano od 1. januara 2021. Dalje, cak 577 (pocev od 51. stranice), tj 92% je napisano od 1. januara 2020. godine. Za neke stvari mozemo da diskutujemo, ovde je situacija prilicmo jasna. Nebitan je i Beograd. Ja pratim i cene stanova u Nisu, i ovde su procentualno poskupeli isto kao u Beogradu, ukratko receno, cene su nenormalne. Nije ni bitno sta ko pise na forumu, nego ko sta od nas vidi u okruzenju. Ja vidim ljude fakultetski obrazovane sa dobrim platama koji ne mogu da kupe stanove cak ni u Nisu po ovim cenama.
Inace, ja sam oduvek smatrao da je normalno da cene nekretnina rastu i da uvek imaju tendenciju rasta, ali ovaj rast cena je bukvalno nenormalno pumpanje cena.

Niko ne ocekuje da cene padnu 50%, ali pad od jedno 20-30% bi trziste doveo u koliko-toliko ravnotezno stanje. Znaci ono sto sad kosta 3.000 e/m2 kad bi palo na recimo 2.200-2.300 e/m2, ono sto je 2.000 na tipa 1.500, onda bismo mogli da smatramo da imamo neku relativno normalnu cenu. I tad bi bilo preskupo, ali bi bilo normalnije ako uzmemo u obzir sve faktore.
Po meni nema normalne cene tj. ne postoji takva kategorija.
Mogu da pricam o normalnom zivotu. I onda tako gledano, za Srbiju i prosecnu platu i da padne 50% je skupo.
Mogu da pricam o planovima normalne vlasti da zadrze ljude, da posticu natalitet. Kao sto se radi u Becu da se cene drze pod kontrolom.
Evo ovih dana starogradnja na Ceraku Vinogradi je 2000 evra/m2. Ja gledao pre nekoliko godina bilo je 900 evra/m2.
Sada ima kupaca, a tada nije bilo, godinama se vrteli isti oglasi.
Tako da svako zasto ima svoje zato.

Sada su sve te skupe i male stanove vecinski kupovali ljudi radi investicije. Jer su cene skakale a kamata u bankama bila nula.
Sada kad se udeo investicionih kupaca smanji na nula videcemo sta ce se desiti. Licno mislim da zavisi od toga u kom su procentu oni kupovali stanove. Ako je 50% onda sledi nagli pad u prometu sto ce se za nekoliko meseci odraziti i na cene. Ako je 10% onda ce slabo da utice.

Mi idemo iz krize u krizu, tako da sudeci po tome najbolje je kupiti kad bude kriva na dnu.
Sada posto ima daleko vise stanova nego za proslu krizu, cena moze da bude jos niza za istu lokaciju.
U USA je kolaps, kupoprodaja je skroz stala.
 
Ne gresim, svako moze da proveri. Od ovih 628 stranica cak 436 (pocev od 192. stranice), tj. 70% svih postova je napisano od 1. januara 2022. Takodje, cak 540 stranica (pocev od 88. stranice), tj. 86% je napisano od 1. januara 2021. Dalje, cak 577 (pocev od 51. stranice), tj 92% je napisano od 1. januara 2020. godine. Za neke stvari mozemo da diskutujemo, ovde je situacija prilicmo jasna. Nebitan je i Beograd. Ja pratim i cene stanova u Nisu, i ovde su procentualno poskupeli isto kao u Beogradu, ukratko receno, cene su nenormalne. Nije ni bitno sta ko pise na forumu, nego ko sta od nas vidi u okruzenju. Ja vidim ljude fakultetski obrazovane sa dobrim platama koji ne mogu da kupe stanove cak ni u Nisu po ovim cenama.
Inace, ja sam oduvek smatrao da je normalno da cene nekretnina rastu i da uvek imaju tendenciju rasta, ali ovaj rast cena je bukvalno nenormalno pumpanje cena.

Niko ne ocekuje da cene padnu 50%, ali pad od jedno 20-30% bi trziste doveo u koliko-toliko ravnotezno stanje. Znaci ono sto sad kosta 3.000 e/m2 kad bi palo na recimo 2.200-2.300 e/m2, ono sto je 2.000 na tipa 1.500, onda bismo mogli da smatramo da imamo neku relativno normalnu cenu. I tad bi bilo preskupo, ali bi bilo normalnije ako uzmemo u obzir sve faktore.
Ne pricam za broj postova, kao sto rekoh sad ih je vise jer vise vas hocete stanove. Ti si napisao da niko nije tvrdio u periodu 2012-2018te da su cene prevelike. Ja sam ti napisao da gresis i da procitas celu temu, a ne da gledas broj postova. Dajle ako gledas procente pogledaj koliko njih je tvrdilo u tom periodu da su cene skupe, a koliko danas. Kontam da su procenti slicni. Sto se tice 50% snizenja dovoljno je procitati zadnjih par stranica i videti taj zeljeni popust od MINIMUM 50%
 
Druže, ne moraš tako studiozno gledati, dovoljno je da pročitaš prvi post iz ove teme iz 2010 koji počinje rečenicom: "ocigledno je da je precenjena cena kvadrata u Beogradu a i u ostalim vecim gradovima..." e sad pogledaj svoj život, gde si bio 2010., a gde si sada, iz moje perspektive to deluje kao neki drugi život- tada sam još bio student i toliko toga se dogodilo u proteklih 13 godina i da sam slušao "savete" sa ovog foruma još bih sedeo u roditeljskom domu i čekao pravi momenat za kupovinu.
Što se cena tiče, problem je što nema ništa iole normalno na tezistu. Ja bih bio presrećan da mogu da kupim stan u Novom Dorćolu za tih 3k eur/m2, ali u ovom trenutku to deluje nemoguće. Ono što se u centru grada nudi za 3k/m2 je zaista krš i lom.
Mi smo kao porodica kupili 2010. godine stan u Nisu za 600 e/m2. Ja sam kupio 2020. za 900 e/m2. Oba stana su starogradnje, s tim sto je ovaj drugi bio renoviran. Pre nekih 4-5 godina sam cuo da je jedna moja rodjaka prodala neki stan starogradnju za nekih 500 e/m2, pa mi je bilo krivo sto mi nije javila. Inace, taj prvi stan za 600 e/m2 smo kupili od visegodisnje stednje, pomoci babe i dede, prodaje nekih njiva i sl, a moji su radili za minimalce koji godinama nisu isplacivani, Pa opet smatram da je tad bilo lakse da se kupi stan. Znaci, ja manje-vise trziste nekretnina, barem u Nisu, pratim skoro 15 godina. I nikad nisam smatrao da su stanovi preskupi, do pre mozda nekih 2 godine. Imam osecaj da je bilo lakse da se kupi stan te 2010. nego sad 2022/2023. Barem u Nisu, jer sad nemas starogradnju u Nisu ispod 1.500 evra, a da nije neki raspad (imas raspad za 1.000-1.300 evra, pa i vise), a novogradnju ispod 1.800 evra (a vrlo cesto i iznad 2.000 evra), a novogradnja je do pre 2 godina bila i manje od 1.200 evra. Ako su u Beogradu cene stanova otisle u nebo zbog Rusa i gastarbajtera, zasto su isto toliko procenata poskupele u Nisu kad ovde nemas ni Ruse ni gastarbajtere koji kupuju?
 
Ti kazes hoce svi u BG zato su skocile cene u Nisu? :)
Vidim da ne kontas pa i ne cudi tvoje razocarenje raznim cinjenicama. Hoces da pitas nekog u Obrenovcu da li bi pre stan u Beogradu ili Obrenovcu? Cene su svuda skocile i zbog traznje i zbog inflacije ali ce Beograd uvek biti trazeniji od bilo kod grada u Srbiji. Ako ti je cena u Beogradu skupa zasto ne kupis u Obrenovcu kada je traznja svuda ista? Cak ces i jeftinije proci…
 
Mi smo kao porodica kupili 2010. godine stan u Nisu za 600 e/m2. Ja sam kupio 2020. za 900 e/m2. Oba stana su starogradnje, s tim sto je ovaj drugi bio renoviran. Pre nekih 4-5 godina sam cuo da je jedna moja rodjaka prodala neki stan starogradnju za nekih 500 e/m2, pa mi je bilo krivo sto mi nije javila. Inace, taj prvi stan za 600 e/m2 smo kupili od visegodisnje stednje, pomoci babe i dede, prodaje nekih njiva i sl, a moji su radili za minimalce koji godinama nisu isplacivani, Pa opet smatram da je tad bilo lakse da se kupi stan. Znaci, ja manje-vise trziste nekretnina, barem u Nisu, pratim skoro 15 godina. I nikad nisam smatrao da su stanovi preskupi, do pre mozda nekih 2 godine. Imam osecaj da je bilo lakse da se kupi stan te 2010. nego sad 2022/2023. Barem u Nisu.
Taj prvi stan nisi kupio ti pa ti je naravno bilo lakse. Pitaj tvoje da li im je bilo lakse tad ili sada kada si ti kupio stan:kum::violina::sesir:
 
Taj prvi stan nisi kupio ti pa ti je naravno bilo lakse. Pitaj tvoje da li im je bilo lakse :kum::violina::sesir:
Verovao ili ne, ali i ja sam ucestvovao u kupovini tog stana od stipendije. Tad sam sa mojom jednomesecnom studentskom stipendijom Dositeja mogao da kupim 1/2-2/3 kvadrata, a sad sa Dositejom ne mozes da kupis ni 1/3-1/2 kvadrata.
Inace, nije lako stedeti za stan. Namucili smo se i mi kao porodica, a i ja kao pojedinac za oba stana, ali smatram da vrede novac koji platili za te stanove. Po trenutnim cenama nema stana koji vredi toliko koliko kosta.
 
Poslednja izmena:
Možda nema ali će se tržište regulisati kad tad. 100k sada i pre samo 5-10god nije isto čak ni meni, tako da nije realno očekivati iste ili manje cene sem neke globalne kataklizme kao što Sava najavljuje, čupanje parketa i slično... Svako ima različita iskustva, poznajem jednog starog švercera koji kaže 90tih najlakše si kupovao stan, 3 dana na ulici sa devizama i eto stana.
 
Namucili smo se i mi kao porodica, a i ja kao pojedinac za oba stana, ali smatram da vrede novac koji platili za te stanove. Po trenutnim cenama nema stana koji vredi toliko koliko kosta.

Nisam siguran da razumem tvoju logiku i teskobu. Ako vec imas dva stana, i hoces treci u Bg, samo iz razloga jer bi voleo da kada dodjes u Bg odsednes u svom stanu, umesto da placas stan na dan 50e nekom gramzivom tipu.
Dakle ne planiras taj stan u Bg da rentiras. Ti si sada u situaciji da ti zbog par stotina evra rente koje bi placao da odsednes negde, nedostaje 150 000e da kupis stan u Bg.
Sam stan bi te kostao u Bg oko 15000 mesecno, cak i ako ne zivis u njemu.
Tako da ne vidim racunicu ako ne kupujes radi iznajmljivanja, imao bi cist gubitak.
 
Vidim da ne kontas pa i ne cudi tvoje razocarenje raznim cinjenicama. Hoces da pitas nekog u Obrenovcu da li bi pre stan u Beogradu ili Obrenovcu? Cene su svuda skocile i zbog traznje i zbog inflacije ali ce Beograd uvek biti trazeniji od bilo kod grada u Srbiji. Ako ti je cena u Beogradu skupa zasto ne kupis u Obrenovcu kada je traznja svuda ista? Cak ces i jeftinije proci…
Kapiram da nisi iz Beograda pa eto zelis kupiti stan u Beogradu.:)
Ja bih sutra kupio u Obrenovcu da nema zagadjenja od termoelektrane. Beograd je unisten.
Znaj da je Beograd pre poskupljenja je svakako bio skuplji od Nisa, Obrenovca i to ce tako biti.
Skocili stanovi zbog traznje. OK jesu. I onda dolazimo do zakljucka da su trazeni jer je smanjena ponuda kroz zabranu prodaje velikog broja nepokretnosti ali i zbog investicionih kupovina jer je skakala cena, dobar proif, siguran, a kamate u banci nula.
Sada kada krene nizbrdo, onaj ko je kupio stan 2019-te kao investiciju gledace da proda sto pre kako bi ipak izvukao profit. Jer skocilo je 35%, npr. a on ga proda za 15 ili 20% manje. A ako saceka jos 3 godine izgubice i ono sto je ulozio.
Takodje nema vise investicionih kupovina jer se vec zna da je stagnacija iza koje ce najverovatnije pad.
Za proslu krizu to je islo polako. Sada zbog ovolikog broja investicionih kupovina moze da bude bas brzo.
 
Labude beli nadam se da ćeš ispuniti svoj cilj, mogao sam i ja poći da pomognem, ne mora nužno da se spava u premijum hotelu 😊prvo gledaj papire, potom način finansiranja projekata i može li na kredit, posle ostale finese…srećno!
Niki care za tebe samo Premijum sa najboljim fruštukom! :)
Poznanik građevinac ih je proverio, parcela je na njihovo ime 1/1 i okvirne vrednosti oko 1.500.000 evra, takođe preko nekih kolega su se raspitali za njih i imaju odličnu reputaciju u Rusiji i na bliskom istoku gde su poznati po superluksuznim vilama i većim objektima, kaže i da je ovaj deo projekta besprekoran i veoma pismen, što meni sve uliva znatnu sigurnost. Ma i meni je otprilike sve bilo jasno kad sam video rendere i projekat.
Pored Zlatiborskog Cara prijavio bih se na listu i za onaj projekat Bor by Karizma ali niti ima adrese niti bilo šta!? Verujem da će oba biti skupa jer su po meni najbolji i to me sad malo i brine...jer sam trenutno sa budžetom od oko 170.000 evra, a želeo bih dva manja premijum apartmana sa garažama. Kredit ne volem! Postoji mogućnost da se pružim još malo na ukupnih 200-220k ali bih morao da petljam sa porodicom itd.
 
Vrh