Šta je novo?

Cene nekretnina

To je je nesto preko 200e za rentiranje jednosobnog stana u Bg i to su dva najjeftinija glavna grada u EU za rentiranje, znaci svuda ostalo je skuplje.

Ruku na srce pise da se pod jednosoban stan tu misli na finiji stan blize centru. Za periferiju je najjeftiniji Bec gde 25% prosecne zarade ode na jednosoban stan van centra. E sad tu je prosecna a ne medijana, znaci u Beogradu bi jednosoban stan van centra trebalo da se rentira opet za oko 200e da bi bio jednak Becu.
Jednosoban kod nas je garnisera (samo dnevna), jednosoban u inostranstvu je kod nas dvosoban (dnevna plus spavaća), sad ne znam da li je svuda tako.
 
hop, ponovo cemo uporedjivati Beograd i Bec :)
Onda nema stajanja dok se cene ne popnu na 6k eur na Banjici, u Zemunu... Sto da ne, ja sam za ;)

A stvarno, sto i da ne bude tako
Bec je tu samo slucajno kao najpristupacniji u sirem centru sto se iznajmljivanja tice. Da bi Beograd imao isti odnos rente/prosecne plate, trebalo bi da jednosoban stan van centra u proseku kosta 200e. Sto i jeste bio slucaj do pojave Rusa, sada tesko.
 
Jednosoban kod nas je garnisera (samo dnevna), jednosoban u inostranstvu je kod nas dvosoban (dnevna plus spavaća), sad ne znam da li je svuda tako.

Nemci izgleda racunaju kao mi.
 
Zavisi kako kad. Na severu gde ja zivim uglavnom se racuna svaka soba dakle primer ja zivim u 4-sobnom stanu, stan ima dnevnu sobu i 3 spavace sobe.
Dok kod nas ako neko prodaje stan npr 40 m2 i nazove ga dvosobnim, a ima dakle dnevnu i spavacu sobu, njemu oci vade da dokazu da je to jednosoban stan. Nema pravila.
 
one bedroom obicno znači stan sa spavaćom sobom, kod nas je to dvosoban, verovatno i još negde. U Americi nije, a u Evropi varira ako pogledamo linkove koje je Defke okačio. Evo izguglao sam "one bedroom apartment" i svuda su slike sa spavaćom sobom.
 
То је зато што си гуглао на енглеском. Пробај "4 pièces" (четр' оделења, што би рекли код мене у селу), па ће ти за Француску и већину франкофоне Швајцарске избацити стан са дневном и три спаваће собе, а за Женеву стан са дневном, кухињом као одвојеном просторијом и две спаваће собе. У питању су врло локалне конвенције.
 
U Briselu je jednosoban sa spavacom sobom, mislim da jednosobni i garniseru zovu studio. Inace centar periferija podela i nema smisla, ali pretpostavljam da to misle na dobar los kraj kad pominju na Numbeu.
 
Poslednja izmena:
Varijacija je u okviru ocekivane kada se pogleda cela godina iz meseca u mesec ali imamo pad u odnosu na dec 2021.
Na zalost nemamo podatke o ukupnoj novcanoj masi a tu mislim da smo razvalili jer se sve vise kupuju skupi stanovi.

Prodat stan od 2.583.888 € :oops::oops::oops::oops:
 
To je ekipa poreznika bila na odmorima pa nije mogla da se bavi prodajom BW. Sad kad se zavrse odmori februar i mart ima da krene bas silovito a i skupilo se para oko praznika bilo je dosta popusta promocija i akcija
 
Mislim da trend pada prometa mora prethoditi padu cena.
Povecanje Inventorija (ponude u oglasima) obicno prethodi padu cena. To je realan pokazatelj. Kod nas na zalost nemamo jasne i precizne podatke da li se povecao inventory.
Kada se smanji ponuda onda znaci da ce cene da rastu a kada se poveca ponuda onda spustaju cene.
 
,,Koliko god ove cene bile u neskladu s ovdašnjim standardom i zaradama, čini se da nema mnogo nade da će situacija biti drugačija u bližoj budućnosti. Čini se da se varaju čak i oni koji prognoziraju pad beogradskih cena u kontekstu ekonomske krize u svetu.

"Građevinski materijal je skuplji, energenti su skuplji, bilo bi nerazumno očekivati da cene idu dole", kažu u agenciji za nekretnine "Legal". Po njihovim rečima, za svaki stan koji drže u prodaji, postoji čak dvadeset zainteresovanih kupaca. Iako je guverner Radovan Jelašić nedavno savetovao da se pričeka sa kupovinom, ni u agenciji "Alka" ne slažu se s njim. Direktorka ove agencije Kaća Lazarević ističe da je "skoro sigurno da se cene neće menjati, možda će se samo promet neznatno smanjiti", što je inače normalno u septembru i oko Nove godine. "Naše tržište je inače takvo da nema velikih oscilacija, suviše je malo. Mi nismo vezani za svetske tokove." Po njenim rečima, ljudi su podigli novac iz banke i sada zovu, ne znajući šta da rade sa tim novcem.

Dok cene nekretnina u svetu padaju, negde čak i do četrdeset odsto, kod nas se na tom planu ništa ne događa. Predviđanja su da će ovakva situacija ostati i da neće biti kolebanja ni u jednom pravcu."

Kada je napisan ovaj članak? Mislite da je iz 2022. godine?
Pre par dana ste čitali potpuno isti?

Ne. Objavljen je 2008. godine. Nakon dve godine od gorenavedenih prognoza, cena kvadrata u Beogradu se prepolovila, kao i u drugim zemljama.

Evo ga izvor gore navedenog tekst iz 2008. godine

Pred kraj prosle godine sam pozeleo nasem narodu da ne bude kratkog pamcenja ali posto su Vr & De & company solili pamet svima nama nakon gore citiranog, evo da ponovim ovaj i najavim ocekivanja za ovu godinu sto se tice nekretnina.
 
Citat iz gore navedenog teksta:

"kvadrat na Zvezdari ili Mirijevu košta između 1800 i 2000 evra, koliko su donedavno koštali kvadrati na mnogo poželjnijim adresama."

:D :D
 
Početak trenda pada prometa ili pada cena?
Pa prvo stane promet, pričao sam sa iskusnim agentom juče, kaže ljudi ako im se eksplicitno ne kaže da može da se spusta cena ni ne dolaze da gledaju stanove…ako je stan sa nekom falinkom, tipa zgrada 5 spratova bez lifta, visi spratovi…nema ni poziva…oštra promena trenda …
 
Pred kraj prosle godine sam pozeleo nasem narodu da ne bude kratkog pamcenja ali posto su Vr & De & company solili pamet svima nama nakon gore citiranog, evo da ponovim ovaj i najavim ocekivanja za ovu godinu sto se tice nekretnina.
Koje soljenje pameti kad sam jedno trideset puta napisao da i ja ocekujem stagnaciju/pad cena ove godine.

Samo ce se to desiti zbog promene trzisnih uslova a ne zato sto je pala vlast ili su odjednom prestale da se peru pare.
 
...da se ne zaboravi, na crnoj listi zemalja peraca para, bio Kipar (mistery island:) )pre oko 15-20 godina(ako se ne varam?) i Srbija pre godinu / dve kao jedina Evropska zemlja u novijoj istoriji...
EURIBOR je odradio svoje, od 150.000 stambenih kredita, ocekujem da ce biti u problemu 15-20%, gomila ljudi je uzimala kes dinarske kredite, sa porastom referentne kamatne stpe na 5,25% ode kamata na preko 10%, znaci gomila ljudi u problemima...zbog Eurinbora novi projekti sa projektnim finansiranjem ce biti u problemu, extra skupo placeno zemljiste, ogromne gradevinske i komunalne naknade, dok se namire lokalci cena mora da bude preko 4keur, sto je OK dok to ima ko da plati, ja verujem da je game over...

Sada izlaze clanci po novinama o tome kako je sreca sto nam je kurs dinara stabilan mada nikom nije jasno kako, verovatno 6-8 milijardi eur deviznog priliva godisnje(moj drug vradovic unosi par miliona samo :) ), tako da ovu nepoznatu o kursu nisam stavljao u nejednacinu, spominje se, ne realan, nego moguci kurs od 138rsd/eur, treba i sa tim racunati, samo malo klizavog terena i eto nas tamo za 10 dana...

Ja sutra gledam neko imanje, prodaju ga ljudi da probaju da zatvore kredit koji imaju za stan u Beogradu...
 
Poslednja izmena:
Podaci za decembar su dostupni na cenenekretnina.rs!

*Mala napomena, cini se da za Vozdovac nije uneto 2 nedelje ugovora, tako da ocekujte jos 50ak ugovora sledece nedelje.
Morao sam da napravim novi nalog,
Trend je poceo, samo sinoc vidih vest da nas je "uspesna" vlast zaduzila jos 1.75 milijardu evra sa 6% kamatom. I to jos predstavljaju kao uspeh.
Sve je manipulacija, pa i cene nekretnina, dobro jutro Srbijo!
Prvog trenutka kad ne budu mogli da se zaduzuju, ode i kurs a cene nekretnina za 100% dole ako ne i vise. Dakle npr. Novi Dorcol sa 5000 na 2500. Vidikovac sa 2200 na 1100. Banovci sa 1300 na 800. I slicno...
 
Šta možemo zakljućiti iz ovoga:

Pad:
Stari Grad -20.1%
Vračar -7.2%
Palilula -5.8%
Novi Beograd -4.7%
Zemun -2.2%

Rast:
Čukarica +15.6%
Voždovac +5.5%
Rakovica +5.1%
Zvezdara +1.7%
Savski Venac +1.7%
 
Vrh