Šta je novo?

Cene nekretnina

kakav crni metro. Evo sheme Piccadilly circusa iz 1980. Da li vi zaista mislite da su naši, 40god kasnije sposobni da naprave ovako nešto? I to jednu stanicu, a kamoli liniju sa deset ovakvih? 😀
Drugo kad se kopa linija to je (ako nije u pitanju dubinsko bušenje) raskopavanje celih ulica. Dakle ko što su radili Kraljice Marije, 27marta, Džordža Vašingtona itd dve godine, e tako isto.
Gledao sam u Berlinu cela Unter den Linden raskopana, u Malagi isto, itd.
Ali to su nemci pa zavrse za godinu dana a naši bi za pet
Eventualno eto nam Budimpešte. M1 potiče iz 1896 to je doduse najjednostavnije, jedna cev pod Andrassyem (opet se kopala cela ulica) a ako hoćete modernu stanicu to je Kalvin ter koja izgleda svemirski.

Iskreno ne vidim da smo mi taj nivo, bez obzira ko je na vlasti.


20230118_170430.jpg
 
Poslednja izmena:
kakav crni metro. Evo sheme Piccadilly circusa iz 1980. Da li vi zaista mislite da su naši, 40god kasnije sposobni da naprave ovako nešto? I to jednu stanicu, a kamoli liniju sa deset ovakvih? 😀
Drugo kad se kopa linija to je (ako nije u pitanju dubinsko bušenje) raskopavanje celih ulica. Dakle ko što su radili Kraljice Marije, 27marta, Džordža Vašingtona itd dve godine, e tako isto.
Gledao sam u Berlinu cela Unter den Linden raskopana, u Malagi isto, itd.
Ali to su nemci pa zavrse za godinu dana a naši bi za pet
Eventualno eto nam Budimpešte. M1 potiče iz 1896 to je doduse najjednostavnije, jedna cev pod Andrassyem (opet se kopala cela ulica) a ako hoćete modernu stanicu to je Kalvin ter koja izgleda svemirski.

Iskreno ne vidim da smo mi taj nivo, bez obzira ko je na vlasti.


Pogledajte prilog 152675
Sofija je dobila prve linije metroa 1998, mislim da smo ipak na malo visem nivou od Bugara 90ih.

I po trenutnom planu plitko ce se kopati novi Beograd/Zemun i posle Pancevca, sve u starom delu grada je duboko.
 
Poslednja izmena:
Još jedna stavka oko cena nekretnina koja mi bode oči, stanovi su preskupi ali su zato kuće značajno izgubile na ceni. I to se ne odnosi samo na Beograd, u nekim mestima je ovo još očiglednije. Kuće jesu skupe za održavanje to stoji i danas je teško naći majstore, ali živeti u kući je takva slobodna da oni koji su živeli i odrastali u kućama to jedino mogu da osete. Trenutno sad živim u stanu a odrasla u kući u manjem gradu, nebo i zemlja je kvalitet života. Mm je hteo da proda kuću (80kvadrata) iz 80ih sa velikim placem i voćnjakom, dobro to je vikendica više, Avala - Trešnja naselje, ima direktan bus sa Trošarine do tamo. Cenio je 20 do maks 30h evra. Zvala ga neka baba kao zainteresovana tražila je ako može odmah da se useli i da li kuća ima odvojen dio (čitaj stan) koji bi mogla i da izdaje. 😅 Zapravo je za taj novac htela kuću na sprat sa zasebnim stanom.
 
Auuu niki, di ja koji sam obišao skoro sva mesta na zlatiboru i pratim sve projekte da prvi ne saznam za ovakav objekat!? Ovo je ono što tražim evo već 3 godinu, konačno da vidim sve što želim u jednom kompleksu. Konačno prava svetska arhitektura kod nas! Ako ovde kupim apartman imaš gratis vikend !
Pogledajte prilog 152360Pogledajte prilog 152361



Spoj alpskih Chaleta i naše tradicije, sjajno, toplo, čista ekskluziva...zovem odmah sutra pa javljam za cenu

Evo ovako, sednemo ti mi u auto sad za vikend, povezem moju ženu njenu drugaricu i njenog muža koji je građevinac i razume se u stvari (on je neki baja i morao sam svima da nam platim i smeštaj i hranu u jednom luksuznom hotelu i to za vreme srpske nove godine, ne pitajte koliko me izašlo :rolleyes:). I tako, bio sam ranije u tom kraju i ulici ali eto čovek kad ne gleda obično i ne vidi ono što treba. Sneg bio sve zabeleo, ulica kao iz bajke žene oduševljene. Taj deo je pun borova i breza i sređenih kuća-vikendica, sve izgleda onako solidno, da ne kažem bogato.
Prvo smo obišli okolne zgrade da vidimo šta se trenutno nudi, uglavnom stambenjaci bez sadržaja, cene od 1900 do 2100 evra. Ali bez ikakvih sadržaja.
Kancelarija im je odmah tu i prvo je građevinac kao stručno lice pregledao prvu fazu projekta i iskontrolisao sve oko kvaliteta, sistema i funkcionalnosti, pola nisam ni razumeo šta su sve pričali, termini, izrazi, ovo ono...da bi na kraju ja razgovarao oko cene i uslova. On kaže da je taj koncept vrhunski po ugledu na svetske i da je veoma zadovoljan svime što je čuo i da taj koncept i hotel spada u one sa 5 zvezdica i da takvih ili nema ili veoma malo ima kod nas.
Međutim cene nisu formirali tako da sam se prijavio na Listu kako bih bio obavešten. Eto dragi forumaši malo sam bliže i posebno zahvalnost Nikiju koji je ovde postavio njihov sajt

E sad me nešto kopka, ako su cene obične Standard gradnje u neposrednoj okolini 1900-2100, ako je fini komšiluk i ako ovaj deo sa pravom zbog puno zelenila zovu zlatiborsko dedinje koju cenu bih ja mogao očekivati ili pregovarati za jedan ovakav objekat?
Slika i opisa ima na njihovom sajtu www.zlatiborskicar.rs
 
Pricas o BG predgradju ili USA? Ne kapiram... mislim uglavnom kod nas nemaju trotoari u pregradju a ni kanalizacija. A cak i vecem delu grada trotoari nisu prohodni, sto zbog parkiranja sto zbog rupa, znakova, bandera i slicno...
U USA je sve veliko pa su i pregradja mnogo daleko, kod bas to nije slucaj, sve je blizu. Tako da svi ti sadrzaji biti na istoj udaljenosti kao i sada. Jer na primer takva naselja mozes graditi u pregradjima svih gradova. Sto se Beograda tice npr. u produzetku blokova na kraju Jurija Gagarina, na Makisu, Savska terasa izmedju Vidikovca u Zeleznika, Jakovo, Zemun Polje, Borca, izmedju Pinosave i Resnika, okolina Avale itd itd...

Druga stvar, trenutno nepoznata je sta donosi krah dolara i liberalnog kapitalizma. Moguce je da ce drzave preuzeti na sebe neke stvari kao u komunizmu. Svet se menja...videcemo sta ce se desiti za BRIKS-om i ako se desi totalni krah dolara i haos u USA.
To sto pricas je od 90-ih od Milosevica... Jugoslavija je bila zlato u odnosu na ostale istocnoevropske zemlje, a pogledaj gde su sada npr. Ceska, Slovacka, Madjarska za koje je Jugoslavija bila pojam.
 
Poslednja izmena:
Lupeta za sve pare.
Nisam slusao dalje od tvrdnji da je americka pomorska flota jaca od svih ostalih zajedno. Mogao je za 1 minut na CNN-u nadje sledece:

"The People’s Liberation Army Navy (PLAN) surpassed the US Navy in fleet size sometime around 2020 and now has around 340 warships, according to the Pentagon’s 2022 China Military Power Report, released in November. China’s fleet is expected to grow to 400 ships in the next two years, the report says."
Ako se ne računaju ruske nuklearne podmornice, jeste jača nego nekoliko sledećih zajedno. Kineska pomorska moć je u povoju i nema veliki broj nosača, nuklearnih podmornica i uglavnom se svodi na manje brodove (korvete, fregate i još manje) koji nemaju logistiku da operišu na drugom kraju sveta, dok SAD imaju grupe nosača aviona, tj, veliki niosač aviona sa pratećim krstaricama razaračima i drugim brodovima širom sveta. SAD jedine imaju konvencionalno ozbiljnu ofanzivnu mornaricu, ruska i kineska su više koncipirane defanzivno protiv SAD.

Međutim, ja smatram da je ekonomija SAD puna slabosti (mada je isti slučaj i sa EU, Kinom, Japanom itd.) tako da je ta ogromna mornarica ekonomski kamen oko vrata.
 
Onda su Cehoslovaci i Madjari mogli da opreme jednu i po kucu od jedne plate 🤷🏻‍♂️

Nisam ja crtao grafik, ako mislis da su zvanicni podaci nebuloze i nisu dobro merilo jacine ekonomije, vec ju je bolje izmeriti secanjima iz mladosti mojih roditelja i matorih Slovenaca ok, sumnjam doduse da bi se ijedan ekonomista slozio sa tom metodologijom.
 
Još jedna stavka oko cena nekretnina koja mi bode oči, stanovi su preskupi ali su zato kuće značajno izgubile na ceni. I to se ne odnosi samo na Beograd, u nekim mestima je ovo još očiglednije. Kuće jesu skupe za održavanje to stoji i danas je teško naći majstore, ali živeti u kući je takva slobodna da oni koji su živeli i odrastali u kućama to jedino mogu da osete. Trenutno sad živim u stanu a odrasla u kući u manjem gradu, nebo i zemlja je kvalitet života. Mm je hteo da proda kuću (80kvadrata) iz 80ih sa velikim placem i voćnjakom, dobro to je vikendica više, Avala - Trešnja naselje, ima direktan bus sa Trošarine do tamo. Cenio je 20 do maks 30h evra. Zvala ga neka baba kao zainteresovana tražila je ako može odmah da se useli i da li kuća ima odvojen dio (čitaj stan) koji bi mogla i da izdaje. 😅 Zapravo je za taj novac htela kuću na sprat sa zasebnim stanom.
Mi smo prošle godine kupili kuću i iskreno nismo dobro prošli. Ja se i dalje osećam pomalo glupo. Tešim se da je to cena stana od 70tak kvadrata u Beogradu, ali ipak smo na nekih 50 km od grada na 40 minuta vožnje do centra bez špica. Hoću reći da iole solidne, uknjižene kuće, u dobrom stanju nisu uopšte jeftine. Jeftino je samo ono što ti se najviše isplati da rusis. Doduše zavisi i od prohteva pogotovo estetskih.
 
Da samo podsetim mlađe članove kako se resavalo stambeno pitanje (bar 80tih koliko ja pamtim).
Dakle firma učestvuje u izgradnji, od učešća iz dohotka svih radnika (doprinosa) daje pare Radu, Komgrapu, itd i zauzvrat dobije neki kontigent stanova. U firmi se pravi rang lista (poznato vam po Šurdi) i stambena komisija odlučuje ko ima najviše bodova. Naravno bilo je i nepravdi (direktor lux gajbu u Višnjičkoj banji a čistačica garsonjeru u Rakovici) ali u boljim firmama većinom dosta fer - ako je neko odvajao doprinos 20-30god + više dece ima prednost.
Dakle dobijem stan pa napravim još jedno dete i treba mi veći stan; dam oglas u novine "menjam 2soban na Slaviji za 3soban uz doplatu", "menjam 1 veći za dva manja" itd i to vam advokat završi sa tim što vam treba odobrenje firme sa početka priče koja je i vlasnik stana. Takođe mogao si da vratiš stan firmi i manjaš se sa Žikom kojeg je ostavila žena pa mu ne treba tolika stančina. Firma je i davala pare za adaptacije (tipa oču da pregradim sobu za dvoje dece. Bilo je i mutljavina naravno (fiktivni razvod pa dobiju dve garsonjere, žive zajedno u jednoj a drugu izdaju).
90% stanara su bili nosioci stanarskog prava a 10% stari vlasnici.
Ti stari vlasnici su mogli da prodaju stanove za keš.
Takođe i gastarbajteri su se vraćali i kupovali stanove u novogradnji za keš i to uopšte nisu bile male cifre (2-3 hiljade maraka kvadrat).

E sad, naprimer rusi se ceo ugao na Dorćolu, to kupio lupam Komgrap i tu će da zida stambene zgrade.
Tebe treba da rasele.
Ima tri varijante:
-ako si nos.stan.prava možeš da ides odmah u raspoloživu novogradnju Komgrapa na Galenici ili Petlovom brdu ako hoćeš
-ako si nosilac možeš da ides u neki stan koji nude ljudi koji bi da kupe stan baš tu, a oni dobijaju popust to jest plate razliku u ceni i trž vrednosti. Daju ti spisak pa ti odaberi.
-ako si nosilac možeš da čekaš da se na Dorćolu napravi novo naselje ali moraš u podstanare o svom trošku
-ako si vlasnik, e omda isto možeš da se vratiš tu za dve tri god ali Komgrap tebi plaća smeštaj o njihovom trošku i posle ostaješ vlasnik ali nove gradnje.

Dakle stambene zadruge su bile maltene isto što i investitori danas.
I to je tako funkcionisalo do 1992,3 kada su firme ponudile stanarima da otkupe stanove. Sklopis ugovor o otkupu oni stave neku cenu u dinarima sa tim da imas tipa 30-60 dana da otkupiš. E sad ako si bu**** platiš odma prvi dan 4000 DEM a ako znas priču čekaš inflaciju i šezdeseti dan i platiš 100-200 DEM.
Dobiješ potvrdu da si izmirio obaveze prema firmi i postaješ vlasnik.
Ko nije nista uradio u socijalizmu, jbg, a već 1995 se pojavljuju prve agencije i stanovi se prodaju/kupuju: sećam se naprimer NBg blokovi su bili tipa 1000Dem kvadrat.
 
Poslednja izmena:
Onda su Cehoslovaci i Madjari mogli da opreme jednu i po kucu od jedne plate 🤷🏻‍♂️
Ljudi zive u iluziji i na pricama roditelja, koji su iskreno imali daleko manje stresno okruzenje od danasnjeg (izuzimajuci rat i sankcije kasnije).

Pricamo o fenomenalnom skolstvu - pa sada nas vode oni koji su ponikli u tom sistemu, zar ne? Skolstvo jeste bilo daleko bolje nego danasnje drzavno, ali je bilo daleko od fenomenalnog.
Pojedini nasi strucnjaci se jesu probili na zapadu, ali nakon mnogo znoja i ucenja praktcinih stvari.
Da je skolstvo bilo fenomenalno, sada bi imali firme i firme, a umesto toga smo samo kopirali ili radili stvari 'po licenci'. Preduzetnistvo se smatralo drzavnim neprijateljem - i dan danas imas neke nebulozne zakone i maltretiranja koja su ostala iz tog perioda. Nisi imao istrazivanje kao takvo, sve se svodilo na istrazivanja primene resenja i tehnologija koje je vec neko razvio, na nase uslove.
Ja i dalje ne razumem zbog cega ljudi i dalje idealizuju Jugoslaviju, koja je bila daleko od dobre drzave, jedino je imala srecu da je plivala dobro u spoljnoj politici i imala srecu da egzistira u tom vremenu.
Bilo je "zdravije" vreme od ovog danasnjeg. Zaboravljate da se tada i u Americi zivelo dosta srecnije nego danas (Americki san).
Obrazovani i pametni ljudi toga vremena su isto odlazili van Jugoslavije.

Nego da se vratimo mi na temu vec jednom, hajde da vidimo argumente sta ce biti i da li ima nekih pokazatelja, sada, u kome pravcu ce se kriva kretati - ono vreme se nece vratiti, kao ni vreme pre koronke :)
 
Poznajem coveka licno a ovakvih iz silicijumske doline ima dosta.

Bilo bi dobro da sto vise nasih iz dijaspore izadje i kaze zasto su se vratili i kada da razbijemo iluzije o tome da nema nikog ko se vraca.
 
Evo ovako, sednemo ti mi u auto sad za vikend, povezem moju ženu njenu drugaricu i njenog muža koji je građevinac i razume se u stvari (on je neki baja i morao sam svima da nam platim i smeštaj i hranu u jednom luksuznom hotelu i to za vreme srpske nove godine, ne pitajte koliko me izašlo :rolleyes:). I tako, bio sam ranije u tom kraju i ulici ali eto čovek kad ne gleda obično i ne vidi ono što treba. Sneg bio sve zabeleo, ulica kao iz bajke žene oduševljene. Taj deo je pun borova i breza i sređenih kuća-vikendica, sve izgleda onako solidno, da ne kažem bogato.
Prvo smo obišli okolne zgrade da vidimo šta se trenutno nudi, uglavnom stambenjaci bez sadržaja, cene od 1900 do 2100 evra. Ali bez ikakvih sadržaja.
Kancelarija im je odmah tu i prvo je građevinac kao stručno lice pregledao prvu fazu projekta i iskontrolisao sve oko kvaliteta, sistema i funkcionalnosti, pola nisam ni razumeo šta su sve pričali, termini, izrazi, ovo ono...da bi na kraju ja razgovarao oko cene i uslova. On kaže da je taj koncept vrhunski po ugledu na svetske i da je veoma zadovoljan svime što je čuo i da taj koncept i hotel spada u one sa 5 zvezdica i da takvih ili nema ili veoma malo ima kod nas.
Međutim cene nisu formirali tako da sam se prijavio na Listu kako bih bio obavešten. Eto dragi forumaši malo sam bliže i posebno zahvalnost Nikiju koji je ovde postavio njihov sajt

E sad me nešto kopka, ako su cene obične Standard gradnje u neposrednoj okolini 1900-2100, ako je fini komšiluk i ako ovaj deo sa pravom zbog puno zelenila zovu zlatiborsko dedinje koju cenu bih ja mogao očekivati ili pregovarati za jedan ovakav objekat?
Slika i opisa ima na njihovom sajtu www.zlatiborskicar.rs
Labude beli nadam se da ćeš ispuniti svoj cilj, mogao sam i ja poći da pomognem, ne mora nužno da se spava u premijum hotelu 😊prvo gledaj papire, potom način finansiranja projekata i može li na kredit, posle ostale finese…srećno!
 
У новембру сам био у потрази за станом јер ме је станодавац избацио због Руса. Тада сам забележио стање на она три сајта (halooglasi.com, 4zida.rs, nekretnine.rs) у вези са издавањем станова у Београду и то наставио да радим с времена на време и до данас. Има ту свега и свачега, много дуплираних огласа и сл. али и поред тога мислим да би могло да буде занимљиво посетиоцима ове теме. Подаци у табели односе се на сва три сајта збирно:

Датум6.11.2022.30.11.2022.16.12.2022.29.12.2022.18.1.2023.
Укупан број огласа 100+ EUR7.1719.01711.08812.82913.803
Удео огласа 100 - 499 EUR10.22%8.38%9.92%11.12%9.94%
Удео огласа 500 - 999 EUR24.96%32.00%35.89%38.01%40.22%

Укупан број огласа је у сталном порасту и тренутно је за 92% већи од броја забележеног 6. новембра.

Удео огласа са ценом мањом од 500 EUR је само благо варирао и тренутно је на приближно истом нивоу, док је удео огласа са ценом почев од 500 и мањом од 1000 EUR био у сталном порасту и забележио укупан раст од 61%. Другим речима, пре око два и по месеца удео огласа са ценом 1.000 EUR или више износио је 64.82%, док сада износи 49.84%.
Vidim ove cene, i ne mogu da verujem. Otvorim halo oglase, i vidim da je istina da se dvosobni-trosobni porodični stanovi izdaju za 500+ evra u gradskom području, sa tek po nekim izuzetkom manje. U Holandiji je kada sam napuštao u tu zemlju cena iznajmljivanja stanova i kuća u milionskim gradovima i okolini bila 1200-2000 evra, a plata za doseljenika reda veličine 1500-2000 evra. Odnosno bez dve plate ne iznajmiš kuću/stan. Kupovina kuće/stana takođe te ceo sistem gura u kredit na koji 30 godina trošiš 40% plate, dovoljno razloga da ne planiraš budućnost tamo.

U Beogradu za one poslove koji su dostupni većini 400-600 evra, odnosno ako nemaš stan/kuću u vlasništvu, ili tipa bar odvojen sprat u roditeljskoj kući, ti si u užasnim uslovima. Vrtića nedovoljno, biciklom rizikuješ život, javni prevoz spor i bez reda vožnje, zagađenost na nivou Nju Delhija, pijace suptilno ukidaju, privatni biznis država guši, najskuplje gorivo među siromašnim zemljama Evrope i nemaš gde da parkiraš ako hoćeš kolima, zelenu površinu i dečje igralište retko ko ima u svom stambenom bloku, zgrade poređane tako da imaš buku saobraćaja na manje od 10 metara od prozora, nabijene zgrade tako da komšiji gledaš šta mu je u tanjiru, i za to da porodica potroši 50% svojih primanja, samo na stanarinu?

Veštački podignut sistem plata-cene, kako bi se neko hvalilo "evo stvarno smo jako povećali platu u evrima". Nekadašnja velika razlika u cenama u evrima sa Evropskom unijom je stvarno išla na ruku da vučeš pare privređivanjem na Zapadu u Srbiju, tipa gastarbajter koji gradi ili kupuje u rodnoj zemlji, frilenser, kamiondžija koji povremeno vraća i sebe i pare u Srbiju. Razumen onu manjinu koja je uspešna u nekom biznisu, razumem, i one koji su emotivno vezani za zavičaj, koji su lično-porodično vezani, ali da je isplativo ostati u Srbiji, ili vući kapital stečen u inostranstvu u Srbiju? Pre 10 godina je to i bilo isplativo, više nije!

Otkriću vam tajnu: boravak sa radnom dozvolom na godinu dana se u Belorusiji može dobiti kupovinom nekretnine, a ako kupite nekretninu vrednosti preko 150.000 dolara, odmah dobijate na 10 godina. Ako ste pre šest godina radili kao fizikalac u fabrici kartona za platu 250 evra sa rizikom da i taj posao izgubite, u Belorusiji ćete za dve godine dogurati do 900 evra platu bez rizika da taj posao izgubite. Hrana dva puta jeftinija nego u Srbiji, javni prevoz tri puta jeftiniji (u evrima), javni prevoz po redu vožnje, jeftin taksi, bezbedno za bicikliranje, gorivo za kola među najjeftinijim u Evropi, stopa nasilja i kriminala među najmanjima u Evropi, saobraćajna i socijalna infrastruktura koja prati urbani razvoj. Drugi način je da dođete preko braka, ali svaki ličan odnos nosi određeni rizik. Tada je iznajmljivanje stana u prestonici 200-300 evra, a u većim gradovima 100-200 evra. Cena nekretnina u prestonici sa metroom, prigradskim železnicama, i dominacijom trolejbusa u uličnom javnom prevozu, dovoljno izgrađenom bulevraskom infrastrukturom... 1000-1500 evra, a u drugim većim gradovima 600-1000 evra. Da, tačno je da sada tamo postoji ratna opasnost, iako je tržište nekretnina ostalo stabilno, bez velikog rasta ili pada.
 
Vidim ove cene, i ne mogu da verujem. Otvorim halo oglase, i vidim da je istina da se dvosobni-trosobni porodični stanovi izdaju za 500+ evra u gradskom području, sa tek po nekim izuzetkom manje. U Holandiji je kada sam napuštao u tu zemlju cena iznajmljivanja stanova i kuća u milionskim gradovima i okolini bila 1200-2000 evra, a plata za doseljenika reda veličine 1500-2000 evra. Odnosno bez dve plate ne iznajmiš kuću/stan. Kupovina kuće/stana takođe te ceo sistem gura u kredit na koji 30 godina trošiš 40% plate, dovoljno razloga da ne planiraš budućnost tamo.

U Beogradu za one poslove koji su dostupni većini 400-600 evra, odnosno ako nemaš stan/kuću u vlasništvu, ili tipa bar odvojen sprat u roditeljskoj kući, ti si u užasnim uslovima. Vrtića nedovoljno, biciklom rizikuješ život, javni prevoz spor i bez reda vožnje, zagađenost na nivou Nju Delhija, pijace suptilno ukidaju, privatni biznis država guši, najskuplje gorivo među siromašnim zemljama Evrope i nemaš gde da parkiraš ako hoćeš kolima, zelenu površinu i dečje igralište retko ko ima u svom stambenom bloku, zgrade poređane tako da imaš buku saobraćaja na manje od 10 metara od prozora, nabijene zgrade tako da komšiji gledaš šta mu je u tanjiru, i za to da porodica potroši 50% svojih primanja, samo na stanarinu?

Veštački podignut sistem plata-cene, kako bi se neko hvalilo "evo stvarno smo jako povećali platu u evrima". Nekadašnja velika razlika u cenama u evrima sa Evropskom unijom je stvarno išla na ruku da vučeš pare privređivanjem na Zapadu u Srbiju, tipa gastarbajter koji gradi ili kupuje u rodnoj zemlji, frilenser, kamiondžija koji povremeno vraća i sebe i pare u Srbiju. Razumen onu manjinu koja je uspešna u nekom biznisu, razumem, i one koji su emotivno vezani za zavičaj, koji su lično-porodično vezani, ali da je isplativo ostati u Srbiji, ili vući kapital stečen u inostranstvu u Srbiju? Pre 10 godina je to i bilo isplativo, više nije!

Otkriću vam tajnu: boravak sa radnom dozvolom na godinu dana se u Belorusiji može dobiti kupovinom nekretnine, a ako kupite nekretninu vrednosti preko 150.000 dolara, odmah dobijate na 10 godina. Ako ste pre šest godina radili kao fizikalac u fabrici kartona za platu 250 evra sa rizikom da i taj posao izgubite, u Belorusiji ćete za dve godine dogurati do 900 evra platu bez rizika da taj posao izgubite. Hrana dva puta jeftinija nego u Srbiji, javni prevoz tri puta jeftiniji (u evrima), javni prevoz po redu vožnje, jeftin taksi, bezbedno za bicikliranje, gorivo za kola među najjeftinijim u Evropi, stopa nasilja i kriminala među najmanjima u Evropi, saobraćajna i socijalna infrastruktura koja prati urbani razvoj. Drugi način je da dođete preko braka, ali svaki ličan odnos nosi određeni rizik. Tada je iznajmljivanje stana u prestonici 200-300 evra, a u većim gradovima 100-200 evra. Cena nekretnina u prestonici sa metroom, prigradskim železnicama, i dominacijom trolejbusa u uličnom javnom prevozu, dovoljno izgrađenom bulevraskom infrastrukturom... 1000-1500 evra, a u drugim većim gradovima 600-1000 evra. Da, tačno je da sada tamo postoji ratna opasnost, iako je tržište nekretnina ostalo stabilno, bez velikog rasta ili pada.
Padaju cene zakupa:
 
Clanak koji pokriva dosta detaljno situaciju u Evropi:


Izdvojio bih:

The differences are significant: in Prague, Bratislava and Paris, it would take more than 20 years on average wages to save for a flat. In Oslo and Rome about 10 yrs, and in Dublin, Brussels and Nicosia less than 10 years. Of course, even in the latter cases, this is clearly not an option without taking out a loan or selling an inherited home.

The figures are for the third quarter of 2022. Compared with a year earlier, the time it takes to save for a home on average wages has fallen in only six of the 28 capitals surveyed.

Looking at longer time series, this increase is significant: according to data published earlier by the Hungarian National Bank, in Budapest, it took 6.3 years to save the total average wage for a second-hand dwelling in 2012 and 9.2 years for a new dwelling. By the end of 2022 it would take 18 years.
Kao i:

In virtually all countries, one-bedroom rentals are unaffordable from a median wage. In Brussels and Nicosia, you would have to spend 41% of the median wage for a one-bedroom apartment. This means that even in the most affordable cities, anyone earning the average and wanting to rent such an apartment is automatically overburdened.

Cisto da se razbiju opet neki mitovi koji se ovde malo pa malo provlace. Naravno, ovo ne znaci da smo mi super i da je stanje bajno, samo da smo daleko od nekog posebnog slucaja izazvanog ne znam kakvim lokalnim intervencijama.
 
41% od plate medijane za stan sa jednom spavaćom? Pa to iz BG perspektive zvuči utopijski.
 
41% od plate medijane za stan sa jednom spavaćom? Pa to iz BG perspektive zvuči utopijski.
To je je nesto preko 200e za rentiranje jednosobnog stana u Bg i to su dva najjeftinija glavna grada u EU za rentiranje, znaci svuda ostalo je skuplje.

Ruku na srce pise da se pod jednosoban stan tu misli na finiji stan blize centru. Za periferiju je najjeftiniji Bec gde 25% prosecne zarade ode na jednosoban stan van centra. E sad tu je prosecna a ne medijana, znaci u Beogradu bi jednosoban stan van centra trebalo da se rentira opet za oko 200e da bi bio jednak Becu.
 
@Defke Živeo sam 4 godine u Holandiji. Teško u Belorusiji gde postoje žalbe na slobodu (najčešće se vezuju za iživljavanje na političkim zatvorenicima), objašniti da Holandijom vlada bankarsko-građevinska oligarhija u sektoru nekretnina, i diktiraju finansijski jako nepovoljne uslove stanovanja. Takođe da za razliku od Belorusije, imaju jako razvijen sistem praćenja aktivnosti svih građana, ali to je druga tema. Zakon o gradnji je napravljen tako da ga nekoliko građevinskih korporacija lako izvršava, a mali investitor ima ogromne poteškoće. Tako preovladava sistem gradnje kuća u nizu sa mikrodvorištima, davanje prioriteta luksuznoj u odnosu na osrednju gradnju, veštačko kreiranje disbalansa među ponudom i potražnjom, pljačkaški zakon o nasleđivanju imovine. Posledično, beloruska srednja klasa (koja je makar u većim gradovima blaga većina), ima mnogo lepši i prostraniji životni prostor nego holandska srednja klasa. Da, u Holandiji je zemljište skupo, ali baš zbog toga bih tamo očekivao da makar stanovi imaju dostupnu cenu. Ali ne lezi vraže, investitorska oligarhija nije baš mnogo zainteresovana za to. Konkurencija privatnim investitorima u vidu državne masovne jeftine stanogradnje je teško svetogrđe za liberalni kapitalizam.

Ali ipak je u Srbiji gore, makar ovoj sada, zato što su saobraćajno-transportni uslovi očajni, nedovoljno mesta u zdravstvenim ustanovama, vrtićima, poprena cena komunalnih usluga i loš kvalitet mnogih iz njih, jako loši uslovi za život u većini gradova sa manje od 50000 stanovnika (što stimuliše emigraciju odatle), mnogo fušeraja čak i u novogradnji...

Ako bi i neko razuman želeo u kratko-srednjem roku da da rešenje, ticalo bi se ne mtroa već prigradske železnice, sa vezom Ekonomski fakultet - Trg Republike - Pančvački most kroz strogi centar grada. Krug satelitskih gradova bi bio Pančevo, Jakovo, Nova Pazova, Obrenovac, Ripanj. Kakav je sistem lobiranja za pumpanje cene nekretnina u Srbiji nije mi do kraja jasno, ali mislim da bi plan koji obara cenu nekretnina i čini je dostupnom u Srbiji sigurno imao mnogo protivnika.
 
Vrh