Šta je novo?

Cene nekretnina

Vradovicu, da li je verovanje da prestizemo Hrvatsku wishful thinking? :) Gledanje prognoza linearnog rasta GDP, takodje nije wishful thinking? (ekonomski perpetuum mobile) Kad ti neko prijateljski ukaze na neke brojke ti ga odmah proglasis za izdajnika, zar nije bas to ono o cemu Mask ovde prica? I kao sto rekoh, ne trigeruju ovde nas tvoje prognoze o cenama nekretnina, nego objasnjenja da sve skace zato sto nam ide mnogo dobro i zato sto se zivi mnogo dobro u proseku. Ta doza dnevne politike je ono sto ljudima smeta, ne prognoze cena....
Ja ovde nisam video bas mnogo proglasavanja za izdajnike ali zato ima bezbroj proglasavanja za botove i agente.

Oni koji se satro naivise gnusaju SNS-a i ne zaklapaju o njima se nimalo ne gnusaju njihovog stila ‘dijaloga’.
 
Interesantno, Numbeo kod nekih sada pouzdan izvor, a pre 100-tinak strana za izbegavati.

Isti (ekipa "rekao mi komsija") sada naprasno insistiraju da se tvrdnje potkrepe podacima.

Napredujemo, ili?
 
Interesantno, Numbeo kod nekih sada pouzdan izvor, a pre 100-tinak strana za izbegavati.

Isti (ekipa "rekao mi komsija") sada naprasno insistiraju da se tvrdnje potkrepe podacima.

Napredujemo, ili?
Ja sam i sad naglasio i da Numbeo nije savrsen i ima mana. A pogotovo gubi smisao kada ga neko koristi na nacin koji si to u prethodnoj analizi.

Ponavljam, po tebi, Beograd je relativno jeftiniji u odnosu na ostatak Evrope sad nego sto je bio pre godinu dana. Nisi dao odgovor na to.

Ne znam ko ti je ‘rekao mi komsija’ ekipa, ja sam se ovde nadelio linkova sa konkretnim podacima 🤷🏻‍♂️
 
Ja ovde nisam video bas mnogo proglasavanja za izdajnike ali zato ima bezbroj proglasavanja za botove i agente.

Oni koji se satro naivise gnusaju SNS-a i ne zaklapaju o njima se nimalo ne gnusaju njihovog stila ‘dijaloga’.
Nisi video zasto sto postoji Report dugme :) a neki su serovali definicije izdajnika, drugosrbijanaca i sta ti ja znam, nisi ti. Poenta mog posta je wishful thinking.

A Beograd je i relativno siromasniji u odnosu na ostatak Evrope, prilicno siromasniji. E sad pitanje je sta od ova dva brze tezi nuli.
 
Zamolio sam drugara koji me je uputio u cene nekretnina u Spaniji, i nasao mi je ovaj stan, koji je brzo rezervisan

Solidan deo Madrida, ima sve sto treba, 1750 eur po kvadratu. Nije predgradje poput Fuenlabrade ili Alkorkona. I to preko jedne od boljih agencija tamo.

Sta mislis o ovome, Defke?
madrid1.jpg
 
Vradovicu, da li je verovanje da prestizemo Hrvatsku wishful thinking? :) Gledanje prognoza linearnog rasta GDP, takodje nije wishful thinking? (ekonomski perpetuum mobile) Kad ti neko prijateljski ukaze na neke brojke ti ga odmah proglasis za izdajnika, zar nije bas to ono o cemu Mask ovde prica? I kao sto rekoh, ne trigeruju ovde nas tvoje prognoze o cenama nekretnina, nego objasnjenja da sve skace zato sto nam ide mnogo dobro i zato sto se zivi mnogo dobro u proseku. Ta doza dnevne politike je ono sto ljudima smeta, ne prognoze cena....

Da se razumemo cepaju ozbiljno Hrvati. Pokrenuli se i oni ali roka i Srbija jako!! Prema statista prestizemo ih 2027. godine i to je to!
Ja sam ti ovde ukazao na cifre i pokazao sam ti zvanican forecast sajta statista. Naravno JAKO je BOLNO i tesko hejterima da
prihvate da smo raketa koja polece i poceo sam da shvatam tu filozofiju. Samo ja prema ova dva grafikona ispod zakljucujem da ce cene nekretnina
to the moon! (wishful thinking ili ne) :) al dao sam ti lajk za pokusaj :)

Screenshot 2023-01-05 at 10.57.15 PM.png


Screenshot 2023-01-05 at 10.57.31 PM.png
 
Cene vam izgledaju nelogicno samo zato sto polazite od toga da se stanovi svuda kupuju za kes i da svi imaju vase troskove zivota. Medjutim, u razvijenim zemljama se stanovi dosta kupuju na kredit. To sto vama deluje jeftino u inostranstvu, tamosnjem domacem stanovnistvu cesto izadje veoma skupo jer imaju namete koje vi nemate: veliku kamatu na kredit, ili velike druge troskove zivota, pa taj “jeftin” stan na jedvite jade otplacuju.

Nekretnine na iole pozeljnim lokacijama su za domace stanovnistvo uvek skupe. Racun za kupovinu stana vise se u Srbiji ne umanjuje vestacki (osim npr za policajce, vojna lica…), pa se odjednom trosak kupovine stana pojavio kao OGROMAN problem vecini ljudi, upravo kao sto je to u razvijenim zemljama.

Ali zato je racun za odrzavanje stanova u Srbiji i dalje smesno nizak. To tek treba da se koriguje i drasticno skoci. A narod ce ga platiti preraspodelom rashoda, nece vise npr ici u Grcku na letovanje, ili izlaziti u kafice i restorane, ili kupiti najnoviji mobilni.

Jos jedan previd koji se cesto ponavlja: pretpostavlja se da su kupci stanova samo programeri, politicari, i kriminalci, jer ko drugi ima para? Zaboravlja se da mi zivimo u kapitalizmu, u kome para imaju… kapitalisti. Mnogo vlasnika privatnih firmi imaju sasvim dovoljno kesa za kupovinu stanova, luksuznih automobila, i za putovanja u inostranstvo.
 
Zamolio sam drugara koji me je uputio u cene nekretnina u Spaniji, i nasao mi je ovaj stan, koji je brzo rezervisan

Solidan deo Madrida, ima sve sto treba, 1750 eur po kvadratu. Nije predgradje poput Fuenlabrade ili Alkorkona. I to preko jedne od boljih agencija tamo.

Sta mislis o ovome, Defke?
Evo, ja cu pokusati. Doduse na primeru Italije, ali sve PIGS zemje su u istom problemu.
Pogledaj donji link, na italijanskom je, ali se da razumeti.
Dakle, osim Milana koji je izuzetak, svi veliki gradovi u ITA konstantno gube na vrednosti nekretnina od 2011. Djenova je najgora. Rim takodje veoma lose. Da napomenem da je od 2008 do 2011 bila jaka korekcija, oko 2011 je prestao pad pa su mnogi, ukljucujuci i mene, kupovali 2011-2012 misleci da nece biti daljeg pada i da posle SEKE dolazi rast. Znaci pad 15 godina. Ja sam imao stalan posao u Djenovi pa sam razmisljao kao mnogi da je bolje kupiti stan i otplacivati kredit nego biti podstanar. Kakva zabluda. Doduse moj stan je zahvaljujuci mikro lokaciji izgubio "samo" oko 35% vrednosti za 11 godina. Ako se jos doda i inflacija, ufff.
Ono sto Srbi ne razumeju je da u PIGS zemlje vise niko normalan niti pomislja da ide niti da bilo sta ulaze jer im je standard nizi od onoga u BG, bez obzira sta ko ovde prica. Nezaposlenost u tim zemljama je ogromna, troskovi zivota (osim krpica) visoki, kriminal, beda itd. Eto zato nikome normalnom ne pada na pamet kupovina nekretnine u PIGS zemljama - traznja je mala jer niko nece da zivi tamo, nemaju dece, a porodice koje prave decu su imigranti koji rade najgore poslove ili se kace na socijalu - a ti ne kupuju nekretnine niti misle o tome. Dakle siguran gubitak novca na duze staze, a studija iste te Tecnocase ciji si oglas naveo to potvrdjuje.
 
Cene vam izgledaju nelogicno samo zato sto polazite od toga da se stanovi svuda kupuju za kes i da svi imaju vase troskove zivota. Medjutim, u razvijenim zemljama se stanovi dosta kupuju na kredit. To sto vama deluje jeftino u inostranstvu, tamosnjem domacem stanovnistvu cesto izadje veoma skupo jer imaju namete koje vi nemate: veliku kamatu na kredit, ili velike druge troskove zivota, pa taj “jeftin” stan na jedvite jade otplacuju.

Nekretnine na iole pozeljnim lokacijama su za domace stanovnistvo uvek skupe. Racun za kupovinu stana vise se u Srbiji ne umanjuje vestacki (osim npr za policajce, vojna lica…), pa se odjednom trosak kupovine stana pojavio kao OGROMAN problem vecini ljudi, upravo kao sto je to u razvijenim zemljama.

Ali zato je racun za odrzavanje stanova u Srbiji i dalje smesno nizak. To tek treba da se koriguje i drasticno skoci. A narod ce ga platiti preraspodelom rashoda, nece vise npr ici u Grcku na letovanje, ili izlaziti u kafice i restorane, ili kupiti najnoviji mobilni.

Jos jedan previd koji se cesto ponavlja: pretpostavlja se da su kupci stanova samo programeri, politicari, i kriminalci, jer ko drugi ima para? Zaboravlja se da mi zivimo u kapitalizmu, u kome para imaju… kapitalisti. Mnogo vlasnika privatnih firmi imaju sasvim dovoljno kesa za kupovinu stanova, luksuznih automobila, i za putovanja u inostranstvo.
Ovo se ja u potpunosti slazem. Koje god mesto u US da izaberes da zivis videces da je dostupnost kupovine nekretne jako losa. Tamo gde su jeftine nema posla, tamo gde su skupe ima posla ali je isplativost da je kupis nikakva. ROI na izdavanje je trenutno preko 30 godina. Dok u Srbiji jos uvek nije tako los. Hocu reci moje misljenje je da ce doci jos teze vreme za prosecno stanovnistvo da kupe nekretninu.
 
Da se razumemo cepaju ozbiljno Hrvati. Pokrenuli se i oni ali roka i Srbija jako!! Prema statista prestizemo ih 2027. godine i to je to!
Ja sam ti ovde ukazao na cifre i pokazao sam ti zvanican forecast sajta statista. Naravno JAKO je BOLNO i tesko hejterima da
prihvate da smo raketa koja polece i poceo sam da shvatam tu filozofiju. Samo ja prema ova dva grafikona ispod zakljucujem da ce cene nekretnina
Ok, ja sem hater zato sto vise verujem svojim ocima nego Pink i Happy reklamnom programu. Ja se iskreno nadam da si ti u pravu, a i da cemo za te pare u tom ternutku moci da kupimo vise nego sad. Kako ti u svom mozgu cujes hejt, ja ne znam, nisam strucan. Mozda sam ja lud sto cujem hejt kad pocnes da prozivas izdajnike i slicno... I mojne to raketa koja polece :D tigrovi, zmajevi... svrbi me nos od krindza, sto bi rekli mladi.
 
Ok, ja sem hater zato sto vise verujem svojim ocima nego Pink i Happy reklamnom programu. Ja se iskreno nadam da si ti u pravu, a i da cemo za te pare u tom ternutku moci da kupimo vise nego sad. Kako ti u svom mozgu cujes hejt, ja ne znam, nisam strucan. Mozda sam ja lud sto cujem hejt kad pocnes da prozivas izdajnike i slicno... I mojne to raketa koja polece :D tigrovi, zmajevi... svrbi me nos od krindza, sto bi rekli mladi.
;-) dobro priznacu da si danas dobrog raspolozenja! Konacno malo vedrije gledanje na stvari! Nego sta nego ima da razvalimo al bukvalno. (steta za jednu generaciju koja je propala ali ce sledeca da iskida).
 
Evo, ja cu pokusati. Doduse na primeru Italije, ali sve PIGS zemje su u istom problemu.
Pogledaj donji link, na italijanskom je, ali se da razumeti.
Dakle, osim Milana koji je izuzetak, svi veliki gradovi u ITA konstantno gube na vrednosti nekretnina od 2011. Djenova je najgora. Rim takodje veoma lose. Da napomenem da je od 2008 do 2011 bila jaka korekcija, oko 2011 je prestao pad pa su mnogi, ukljucujuci i mene, kupovali 2011-2012 misleci da nece biti daljeg pada i da posle SEKE dolazi rast. Znaci pad 15 godina. Ja sam imao stalan posao u Djenovi pa sam razmisljao kao mnogi da je bolje kupiti stan i otplacivati kredit nego biti podstanar. Kakva zabluda. Doduse moj stan je zahvaljujuci mikro lokaciji izgubio "samo" oko 35% vrednosti za 11 godina. Ako se jos doda i inflacija, ufff.
Ono sto Srbi ne razumeju je da u PIGS zemlje vise niko normalan niti pomislja da ide niti da bilo sta ulaze jer im je standard nizi od onoga u BG, bez obzira sta ko ovde prica. Nezaposlenost u tim zemljama je ogromna, troskovi zivota (osim krpica) visoki, kriminal, beda itd. Eto zato nikome normalnom ne pada na pamet kupovina nekretnine u PIGS zemljama - traznja je mala jer niko nece da zivi tamo, nemaju dece, a porodice koje prave decu su imigranti koji rade najgore poslove ili se kace na socijalu - a ti ne kupuju nekretnine niti misle o tome. Dakle siguran gubitak novca na duze staze, a studija iste te Tecnocase ciji si oglas naveo to potvrdjuje.
A nama sve cveta ovde, ali nije to ni važno, ne bih da raspravljam sad da li je bolje kod nas ili kod njih, ali samo bih pomenuo da ovakav scenario nije nerealan za Srbiju u narednih 15 godina, za sve one što misle da cene samo rastu.
 

У години за нама продат је стан за 1,2 милиона евра на Врачару, док је за кућу у главном граду Србије искеширано више од пет милиона, а за пословни простро близу два милиона евра.

И поред раста цена у свим већим градовима у Србији, извештај Републичког геодетског завода показује да су купци у трећем тромесечју ове године за куповину непокретности искеширали 1,7 милијарди евра, што представља повећање од 10,6 одсто у односу на исти период минуле године.

Мање се плаћа кредитом, а више у кешу. Купци су, веле агенти за продају некренитна, ИТ стручњаци и повратници из иностранства.
 

У години за нама продат је стан за 1,2 милиона евра на Врачару, док је за кућу у главном граду Србије искеширано више од пет милиона, а за пословни простро близу два милиона евра.

И поред раста цена у свим већим градовима у Србији, извештај Републичког геодетског завода показује да су купци у трећем тромесечју ове године за куповину непокретности искеширали 1,7 милијарди евра, што представља повећање од 10,6 одсто у односу на исти период минуле године.

Мање се плаћа кредитом, а више у кешу. Купци су, веле агенти за продају некренитна, ИТ стручњаци и повратници из иностранства.
Ako sam dobro ispratio forum, ti uopste ne zivis u Srbiji, nego u SAD. Moze se reci da se to i primeti, jer uopste ne znas kako stoje stvari ovde na terenu, nego slepo verujes medijima. Znaci, ti koji ne zivis ovde pokusavas da nam objasnis kako je nama ustvari, u fazonu "da li verujete meni ili sopstvenim ocima"? Ja sam IT strucnjak, radim u firmi koja ima nekoiko stotina zaposlenih u Srbiji, i prilicno sam siguran da IT strucnjaci ne cine ni 5% onih koji danas kupuju stanove. Plus, postoje mnoga druga zanimanja gde se zaradjuje znatno vise nego u IT-u. Znam neke koji su kupili, ali su ih kupili pre nego sto je krenulo ovo ludilo sa cenama. U poslednje 2 godine nisam cuo ni za jednog IT strucnjaka da je kupio stan. Takodje, povratnici iz inoistransva, zar uopste neko veruje u tu pricu? Da su rekli gastarbajteri, pa ajde da covek i poveruje. Ranije su ljudi mozda gradili velike kuce u svojim mestima od novca koji zarade u inostranstvu, sad mozda kupuju stanove,..., ali opet, i njihov broj je verovatno zanemarljivo mali. Ja ne znam nijednu osobu licno koja ima vise od 2-3 stana, ali zato znam osobe koje imaju i po 24 stana i vise, a te osobe se ne bave IT-jem, niti su gastarbajteri. Ne znam, meni ove vesti zvuce kao kad mi neko na televiziji objasnjava da mi mi ekonomski tigar najjaci u regionu.
 
Poslednja izmena:
Zamolio sam drugara koji me je uputio u cene nekretnina u Spaniji, i nasao mi je ovaj stan, koji je brzo rezervisan

Solidan deo Madrida, ima sve sto treba, 1750 eur po kvadratu. Nije predgradje poput Fuenlabrade ili Alkorkona. I to preko jedne od boljih agencija tamo.

Sta mislis o ovome, Defke?
Pa top, sta da ti kazem, ako je takva situacija kupuj 👍🏻

Statistika kaze da je to dosta jeftino za Madrid, cak i za taj kraj koji na Idealisti stvarno izlazi kao jedan od jeftinijih.
 
Ako sam dobro ispratio forum, ti uopste ne zivis u Srbiji, nego u SAD. Moze se reci da se to i primeti, jer uopste ne znas kako stoje stvari ovde na terenu, nego slepo verujes medijima. Znaci, ti koji ne zivis ovde pokusavas da nam objasnis kako je nama ustvari, u fazonu "da li verujete meni ili sopstvenim ocima"? Ja sam IT strucnjak, radim u firmi koja ima nekoiko stotina zaposlenih u Srbiji, i prilicno sam siguran da IT strucnjaci ne cine ni 5% onih koji danas kupuju stanove. Znam neke koji su kupili, ali su ih kupili pre nego sto je krenulo ovo ludilo sa cenama. U poslednje 2 godine nisam cuo ni za jednog IT strucnjaka da je kupio stan. Takodje, povratnici iz inoistransva, zar uopste neko veruje u tu pricu? Da su rekli gastarbajteri, pa ajde da covek i poveruje. Ranije su ljudi mozda gradili velike kuce u svojim mestima od novca koji zarade u inostranstvu, sad mozda kupuju stanove,..., ali opet, i njihov broj je verovatno zanemarljivo mali. Ja ne znam nijednu osobu licno koja ima vise od 2-3 stana, ali zato znam osobe koje imaju i po 24 stana i vise, a te osobe se ne bave IT-jem, niti su gastarbajteri. Ne znam, meni ove vesti zvuce kao kad mi neko na televiziji objasnjava da mi mi ekonomski tigar najjaci u regionu.
Vidi za IT "strucnjake" ja poznajem licno 3 osobe koje su relativno skoro kupile stan u Beogradu a rade u Beogradu. Nisu to nikakvu specijalni luksuzni stanovi nego nesto prosecno i malo dalje a plate su im bas dobre.
Sto se tice povratnika iskreno to cujem najvise (mozda zato sto najvise takvih poznajem). Iz Kalifornije ima brdo njih koji su kupili stan u Beogradu na vodi. Samo recimo sa Havaja nasi imaju 20tak stanova ukupno u Beogradu na vodi. Tara, Zlatibor (neka bela zemlja), Dorcol koliko primecujem su isto popularni. Definitivno nasi iz dijaspore su sve vise zainteresovani. Dal je to privremena anomalija ili sta je ne znam ali samo znam da dosta nekretnina se bas njima prodaje. Niko nema zvanicnu statistiku zato sto vecina njih ima licnu kartu ima neko prebivaliste, znaju srpski i ne mozes da ih identifikujes kao dijasporu kad dodju.
Ono sto je posebno zabrinjavajuce jeste sto je pocela 2. i 3. generacija da se raspituje za nekretnine a oni i srpski slabo znaju...

Sve ovo je pocelo posle korone a pre toga su bas bili sporadicni slucajevi.
Otvoren je i poseban sajt za gomilu povratnika koji idu nazad - https://tackapovratka.rs/

Samo bi napomenuo da je i kod komsija isti slucaj
 
A nama sve cveta ovde, ali nije to ni važno, ne bih da raspravljam sad da li je bolje kod nas ili kod njih, ali samo bih pomenuo da ovakav scenario nije nerealan za Srbiju u narednih 15 godina, za sve one što misle da cene samo rastu.
Mi imamo tu ‘srecu’ da smo jos uvek jeftini a strucni, kao i to da nismo raj na zemlji gde ljudi mogu da bleje i zive od turizma nego moramo da budemo produkvitni.

Ne kazem da ie rast zagarantovan ali za sad deluje da smo vise na putanji Bugarske, Rumunije ili Poljske nego na putanji PIGS zemalja.
 
Jel mozes da mi das link nekog foruma gde se to dijaspora raspituje o kupovini nekretnine u Srbiji? Bas bih voleo da procitam sta pisu na tu temu :)
Sto se tice tog sajta "Tacka povratka", njihovu Facebook stranicu je lajkovalo 1.400 ljudi, od kojih 3 moja prijatelja koji zive u Srbiji i nikad nisu ziveli u inostranstvu. A imam sigurno 50-100 prijatelja (pricam o Facebook kontaktima, da ne bude zabune da imam 1000 prijatelja, vec toliko kontakata) koji zive u inostranstvu, niko nije lajkovao tu stranicu, skoro su otisli, i ne znam nikog od njih ko planira da se vraca. poneko se mozda i vrati, ali je to sve na nivou statisticke greske. Meni cela ta prica o povratnicima deluje kao bajka za malu decu.
 
Ne dolaze oni na beobuild, krstaricu, forumb92 ili slicno. Uglavnom su to facebook grupe ili viber grupe.
Evo ti na primer ovo je sa LA Serbs. Ima takvih grupa ali mislim da to mozes saznati nacesce na skupovima pa uzivo u razgovoru. Niko ne piskara bas toliko o tome.
Mi na BB smo izuzetak :)

Screenshot 2023-01-06 at 12.36.58 AM.png


Screenshot 2023-01-06 at 12.35.48 AM.png
 
Sto neke rece gore od kad je pocelo realno kupovanje stanova a ne drzavno kao u SRFJ svima je postalo tesko da kupe stan. I to je normalno.
Evo jedna cisto licna analiza na sopstvenom primeru. Poceo sam da razmisljam o kupovini stana kada su A-blok, West 65 i takve gradnje tek kretale. I secam se da mi je tada West bio preskup jer bio oko 2400, takodje i A blok prve faze sam propustio ali poslednja faza je bila aktuelna i takodje meni preskupa a i rasprodala se nenormalno brzo. Beograd na vodi je tek kretao i pocetni spratovi su bili takodje oko 2400 cini mi se u trenutku kad su tek prve lopate krenule i sve je bilo neizvesno. Pokusao sam da kupim tada na kredit ali nije bilo sanse, dobro se secam pogleda devojke u Geozavodu kad sam pitao a da li neka banka daje kredit jer gradnja tek krece - samo je rekla stvarno ne znaj jos niko me to nije pitao, svi uzimaju za kes. Nekoliko godina kasnije sam uhvatio sweet spot i uzeo stan tu blizu Bele reke za oko 2100+pdv, na kredit. Jos dve porodice mojih kolega je uzelo stan u istoj zgradi.

E sad sta se moze iz ovoga zakljuciti. Imamo ljude koji veruju u trziste i one koji ne veruju. I to ne bi trebalo da ima ikakve veze sa politikom. Npr, ja SNS vlast ne podnosim ali mi je odmah bilo jasno da ce se BgH2O izgraditi i da ce cena otici u nebo. Dodatno, upoznao sam Amerikanca kome je bankar u Americi savetovao da uzme stan tu jer ce biti isplativo. To je momenat kada sam 100% znao da stvari postaju realne.

Programer sam i potpuno mi je jasno da ne mogu svi da priuste novogradnje u Bgu (mada je vec ovo sirok pojam, nije isto Labudovo brdo i Vracar). Ali tako je u svakom drustvu. Raslojavanje je normalna pojava u slobodnom kapitalistickom drustvu. Koliko zaradjujes toliko ces moci sebi da priustis. Naravno, faktor nasledja je ogroman, i naravno uplivi kriminala, korupcije itd. Ne verujem da se iko iseljava iz zemlje zbog nekretnina. Celokupan kvalitet zivota utice na to. Pre godinu ipo i ja sam se odselio (nedugo nakon kupovine stana, prosto se otvorila prilika i iskoristio sam je). Razlog selidbe je kvalitet zivota, politicka situacija itd. Imao sam dosta visoku platu, kupljen stan ali nije vredelo hteo sam da probam i mislim da nisam pogresio. Treba da vidite kakve su cene u Holandiji pa da shvatite da je Beograd jos na pocetku rasta koliko god ove sad cene delovale nenormalne.
Jos jedno razmisljanje, nekretnine ce uvek biti skupe i sto pre udjete u proces kupovine manje cete se kajati kasnije. Mislim da je moguce pronaci taj neki momenat kada plata poraste dovoljno bas za neku best buy nekretninu za vas u tom trenutku. I to je vrlo licna stvar. Probajte da gledate siru sliku, i dalje smo mi zemlja sa niskim prosekom plata a cene nekretnina visoke. Zapitatjte se sta ce biti kada prosecana plata jos poraste, a ima mnogo prostora za to.
 
Мање се плаћа кредитом, а више у кешу. Купци су, веле агенти за продају некренитна, ИТ стручњаци и повратници из иностранства.
Ja izuzetno postujem tvoj stav i sve tvoje postove citam veoma detaljno :) Ovu tvrdnju zelim da malo izanaliziram.
Da se razumemo, agenti samo sviraju u frulu i sve citiraju jedne te iste agente, kao da u ovom gradu nema 1000 drugih agencija. Povratnika iz inostranstva nema, to morate shvatiti - da gastarbajteri kupuju - kupuju. Ali se oni ne vracaju. U veme kada nekoliko hiljada ljudi ode, a vrati se njih nekolicina - o kakvim povratnicima sviraju?

Dalje IT je veoooooma sirok pojam i stvarno mi je dosta spominjanja ovih ljudi kao da oni sada zaradjuju neku nenormalnu lovu. Ima dosta ljudi koji su zaposleni u IT sektoru, ali je to veoma mali procenat ljudi kada pogledas celu masu. Takodje nisu svima plate preko 2k eur. Imate ljude koji su zaposleni u IT sektoru tipa Institut Mihajlo Pupin, imate ih u raznoraznim IT odeljenjima vecih firmi - ti ljudi su srecni ako i prebace 1000eur plate. Takodje na 10 firmi, dve firme imaju jace plate, 5 prosek, 2 ispod proseka i bar jednu koja nikako ne moze da prati ove. Nisu sve firme tima MS, Nordeus, Nutanix... Imate i Energosoft recimo, Apex, vIT gde 2k plate mogu samo da sanjaju.
Ljudi plate od preko 3k eur mogu da dodbiju samo senior programeri, ljudi koji su veoma strucni i to samo u nekim firmama. A nisu svi zaposleni u IT firmama programeri. Situacija je bukvalno ko se kako snadje...

I hajdemo zdravorazumski, da kupis stan, vredan jedne cetvoroclane porodice u novogradnji na pristojnom mestu - tebi treba izmedju 200-250k eur. Zaradjuj ti iznad proseka i neka ti ostane ustedjevina mesecna od 2k eur - tebi treba 10ak godina ustede, ili ~20ak godina isplate kredita sa projektovanom ratom od 1000eur (plus ucesce). I da, kao ova osoba/porodica X, koja moze ovde da ustedi mesecno 2k eur, ne zeli da zivi u Mirijevu IV u stanu manjem od 80kvm.
Ove cene nisu prihvatljive ni za ljude koji dolaze postenim radom do plata od 5k eur neto. Ljudi ne stavljajte ljude koji zaradjuju novac u isti kos sa estradom (oni taj novac okrenu za dva-tri dana, bez placanja poreza), politicarima i krimosima (nadji razliku, oni okrenu taj novac za dan), pranju para itt.
Ljudi jel shvatate da lokalni politicar u Babusnici moze na mesecnom nivou da strpa u dzepove ogromnu lovu, da i nakon vracanja dela u stranacku kasu, njemu ostane dovoljno da bez problema kupi nekretninu u Bg-u bez mnogo razmisljanja (nije posteno dosao do tog novca, pa ga zabole ona stvar kako ce da spuca isti)

A da se vratimo na temu, sada je trenutak tj cela godina ce biti, koji se lomi da li kupovati ili ne, za investicione kupce. Moze da se desi neki pad i da je to trenutak kada kupiti, a moze i da se desi i rast (ne znamo kako ce se kretati ova kriza i inflacija). Za ljude koji treba da se "skuce" - ovo pada dosta u vodu. Taj stan uzimas za zivot, moras birati dosta faktora i pre svega, ta nekretnina dugorocno nece izgubiti na vrednosti. I ako se desi pad, za 5-7god ce ponovo otici iznad ovih cena trenutnih.
Nase trziste je mnogo specificno, nemamo uredjene tokove novca, crna ekonomija cveta a siva blista... Imamo raslojavanje do ekstrema.
Svima nama upadaju u oci hiljade dzipova na ulicama, hiljade i hiljade ljudi koji kupuju markiranu garderobu, nose najnovije cudo tehnike nagrizene jabuke iz Kupertina - a ne vidimo milione onih drugih.
Da najnoviji BMW X7 na ulici upadne u oci, ali sto prodju desetine Megane-a starih 15godina nikome ne udje u fokus :)
 
Znam da nisu na ovom forumu, ali opet, ovo sto si poslao je samo 1 post od pre pola godine u grupi koja ima 3k-4k ljudi. Ne kazem da nema povratnika, ali to su sve izolovani slucajevi. Kao sto je BataDz napisao, ima mozda gastarbajtera koji kupe stan u Srbiji, ali njih je malo, a povratnika jos manje. Moj brat npr. u Beogradu placa kiriju u stanu ljudi koji ne zive u Srbiji, imaju stan u Srbiji, ali zive u inostranstvu.
 
Dobro postoji grupa "povratnici" koja je najverovatnije jako mala i grupa "dijaspora" koja je ogromna i znacajno utice na trizste. Slazem se to nije sporno.
Svakako u odnosu na celu dijasporu povratnici cine mnogo manji deo ali ipak ih ima.

Evo jednog zanimljivog teksta

Kako u razgovoru za naš list ističe Ivan Brkljač, direktor „Tačke povratka”, nije uvek lako ispratiti i ustanoviti koliko se tačno ljudi vratilo u Srbiju, da li je to nekoliko hiljada, ali trogodišnje iskustvo govori da se ovoj organizaciji uglavnom javljaju visokoobrazovane osobe – naučnici, inženjeri i medicinari.

a evo ga i Branko :))))
 
Poslednja izmena:
Kako u razgovoru za naš list ističe Ivan Brkljač, direktor „Tačke povratka”, nije uvek lako ispratiti i ustanoviti koliko se tačno ljudi vratilo u Srbiju, da li je to nekoliko hiljada, ali trogodišnje iskustvo govori da se ovoj organizaciji uglavnom javljaju visokoobrazovane osobe – naučnici, inženjeri i medicinari.
Pa nama svake godine na hiljade medicinskih radnika ode u inostranstvo, a on prica o njihovom povratku.

Ne znam, ja vise verujem u bajku o Ivici i Marici nego u ove price.
 
Vrh