Šta je novo?

Cene nekretnina

@Defke, i ja sam u istoj branši i zarađujem super, za naše uslove, ali da li znaš naše ljude koji su otišli - ne zbog novca, nego zbog toga jer im se ovde smučilo?
Dobar broj ljudi iz IT-a je otišlo, ne zbog plata i samog standarda, već zbog kvaliteta života.
Ne lažimo više sebe, naši gradovi (ne samo Bg) su postali skupi za život, za pristojan život, a kvalitet života opada. Koliko vremena se provede u saobraćaju, nedostatak infrastrukture, parkova, zagađenost, nervoze oko sebe (nismo životinje i ne živimo u kavezu))

Ima mnogo pozitivnih primera ljudi koji su ovde razvili multimilionske firme (ne lažimo se, većina tih firmi uopšte nije registrovana u Srbiji, osim DOO ogranaka za isplatu zarada i troškova), ali dobar deo ljudi čije su te firme više uopšte nije "stalno" naseljeno u Srbiji, već žive na drugim lokacijama i samo koriste trenutno "okej" klimu (školovani ljudi, plus troškovi koji su ipak dosta niži kada se sve sabere u odnosu na zapad)

Daleko da je sve crno, ima dosta kvaliteta i ovde, ali mi ili preterujemo i idemo skroz u pesimizam, ali ne treba biti ni previše optimističan i sagledati samo realnu sliku. Bolje je živeti u Beču sa 4k eur mesečno u džepu, nego u Beogradu ;)
Kolega isto mislimo, ali neces ga razuveriti, on ima Pink naocare.
 
Nisam shvatio da se lozite svake tri strane na temu plata programera na temi "Cene nekretnina" a da to nema veze sa cenama nekretnina.

i da ostane sadrzaj koji se tice cena nekretnina za one koje zanimaju cene nekretnina.
Aha, znači plate lokalnog stanovništva nemaju veze sa cenama stanova u Beogradu. Za razliku od toga, analize poput uticaja kvartalne varijacije sprskog BDP-a u odnosu na američki i posledične uvežene nominalne distorzije, kao posledice štampanja dolara su "on point". Da ti ustupim nick, više mi ide uz tebe?
 
Poslednja izmena:
@Defke, i ja sam u istoj branši i zarađujem super, za naše uslove, ali da li znaš naše ljude koji su otišli - ne zbog novca, nego zbog toga jer im se ovde smučilo?
Dobar broj ljudi iz IT-a je otišlo, ne zbog plata i samog standarda, već zbog kvaliteta života.
Ne lažimo više sebe, naši gradovi (ne samo Bg) su postali skupi za život, za pristojan život, a kvalitet života opada. Koliko vremena se provede u saobraćaju, nedostatak infrastrukture, parkova, zagađenost, nervoze oko sebe (nismo životinje i ne živimo u kavezu))

Ima mnogo pozitivnih primera ljudi koji su ovde razvili multimilionske firme (ne lažimo se, većina tih firmi uopšte nije registrovana u Srbiji, osim DOO ogranaka za isplatu zarada i troškova), ali dobar deo ljudi čije su te firme više uopšte nije "stalno" naseljeno u Srbiji, već žive na drugim lokacijama i samo koriste trenutno "okej" klimu (školovani ljudi, plus troškovi koji su ipak dosta niži kada se sve sabere u odnosu na zapad)

Daleko da je sve crno, ima dosta kvaliteta i ovde, ali mi ili preterujemo i idemo skroz u pesimizam, ali ne treba biti ni previše optimističan i sagledati samo realnu sliku. Bolje je živeti u Beču sa 4k eur mesečno u džepu, nego u Beogradu ;)
Naravno, pa jedan od primera je i taj kolega. On je covek cak i kupio vec stan ovde i opet se spakovao sa zenom i decom i otisao. Sad nekoliko godina kasnije se ne kaje zbog odluke ali mu je i o Nemackoj slika manje bajkovita.
Iskreno, nisam siguran da je 4k u Becu bolje nego 4k u Beogradu. Za Austrijanca da, verovatno. Opet, i to je do licnih preferencija.

Slazem se da treba realno gledati, ja to i pokusavam. Previse optimisticno mozda delujem kada se uporedim sa prizivacima kataklizme koji ovde dominiraju.
U ekstrem i jedne i druge vrste uglavnom idu oni koji mnogo vremena vani nisu ni proveli.
Kad vec pricamo o njima:

Kolega isto mislimo, ali neces ga razuveriti, on ima Pink naocare.
Lol sta isto mislite, ako neko preteruje i ide skroz u pesimizam to si ti. Ako ja nosim Pink naocare, ti nosis masku za varioce.
 
Evo malo da vam skrenem pažnju sa programera.

Iz mog bliskog okruženja, do sada imam trojicu kolega (elektro-inženjeri) koji su u proteklih par godina kompletno sa porodicom prešli da žive i rade u Nemačku. Uskoro je još jedan rešio papire i odlazi, doduše samo sa ženom. Nikome od njih nije bila krajnja nužda da ode tamo, već čista volja. Kad to kažem, mislim da su bili stambeno onezbeđeni i sa pristojnim platama.

Niko od njih i ne razmišlja o povratku ovde.
 
Izvestaj sa terena - cene novogradnje rastu i to ozbiljno. Stara Karaburma , novogradnja 18 stanova 2400+ pdv. Ista firma je pre 12 meseci susednu zgradu izgradila i prodala po 1700+ pdv. Ista situacija i kilometar dalje na Zvezdari. Jesenas prodali po 1800+ pdv a sad na asovu 2600+ pdv. Ono sto je bitno je da su obe nove zgrade vec na asovu prodali 50% za kes. Na kredit cene su 200 evra vise. Dakle kesa ima jos a i kupaca. Jos je bitnije da su ove cene do Bozica a onda dizu jos 100-200 evra. Dokle ce rasti cene tesko da cemo pogoditi.
Radi preciznosti - "prodali 50% za kesh" to ne znaci da su ljudi isplaitili ceo iznos vec da su dali kaparu ili depozit.
 

Interesantna publikacija o najboljim gradovima za odseliti se, iz neke internacionalne, ne samo srpske perspektive. Na zalost na spisku 50 analiziranih gradova nema Beograda, ali ima nekih primera koje stalno navodimo. Cuvena Valensija je prva u opstem poretku, a nijedan nemacki grad nije usao u top 10.

Indeksi su opsezni i zanimljivo je videti neke gradove koje smatramo trecim svetom kako se kotiraju bolje od evropskih u nekim kategorijama, kao i razmisliti gde bi Beograd upao na kojoj listi.
 
E to je caka koja govori puno. Firma je sa perfektnom reputacijom i kod njih nema kapara. 90% odmah i 10% na kraju zbog aneksa o izvedenoj kvadraturi. Sve zgrade zavrse u kratkom roku i ispostuju sve ugovoreno. Cak i kad idu na kredit uzimaju 30- 40% avansa. Renome kosta a ima i kupaca koji hoce da plate. Jos uvek. Ono sto znam da je deo kupaca iz inostranstva. Nasi ljudi koji nemaju nameru da se vrate ali investiraju jer su u verovanju da su dobro ulozili visak para. Ostali kupci uglavnom kupuju za decu koja su jos uvek ovde.
 
To znaci ili da nemaju para ili su prealavi pa bi da zapocnu 10 projekta odjednom, a da ne ulaze u dil sa nekom bankom. Al ono i da imaju boli ih uvo kada ima bu**** koje ce da isplate ceo stan sa prvim zabodenim asovom i to po ovim cenama za periferiju.
 
Kolega isto mislimo, ali neces ga razuveriti, on ima Pink naocare.
I ja mislim kao vas dvojca, ali treba razlučiti lične afinitete od činjenica. Da bi neko radije živeo sa 4k u Beču nego u Beogradu je meni potpuno razumno, ali potpuno irelevatno za ovu temu. Pitanje je da li osoba istog kvaliteta, znanja i iskustva može na beogradskom tržištu da dobije istu platu kao i u Beču. Za ostale profesije ne mogu da tvrdim, ali za iskusne i kvalifikovane programere tvrdim da može- i to je cela suština ove diskusije.
 
Realno , koji investitor na svetu nije alav? Ovi su bar poslovni i postuju ugovore. Uvek grade po 2 zgrade i novo pocinju kad dobiju papire. Sustina mog komentara je da njihovi kupci nisu budale ali da i dalje postoje kupci i za ovako paprene cene i to u kesu koji je legalno stecen.
 
Davanje 90% unapred je po meni crvena zastava. Ne mozes ni najrodjenijem da verujes, svasta moze da podje po zlu. Da sada zapocnu tesko da se usele pre leta 2025. Takva kupovina je po meni vrhunac ludila, faza ocaja sto i ne cudi puno jer mnogi pucaju gledajuci kako su cene samo rasle, pa skok kirija.
 
Davanje 90% unapred je po meni crvena zastava. Ne mozes ni najrodjenijem da verujes, svasta moze da podje po zlu. Da sada zapocnu tesko da se usele pre leta 2025. Takva kupovina je po meni vrhunac ludila, faza ocaja sto i ne cudi puno jer mnogi pucaju gledajuci kako su cene samo rasle, pa skok kirija.

Ne znam šta vas više čudi, ja ovo doživljavam već neko vreme kod premijum projekata. Meni ovde nisu verovali da mi se to desilo i na nekoliko projekata na Zlatiboru, da su drugi kupci u stanju da daju 90% pre nego se zabode ašov, ustvari pre i samog projekta na osnovu koga se dobija građevinska dozvola. Znači NEMA ni dozvole!
Gospođa iz CBS-a je na onom panelu lepo rekla da je sve rasprodato pre dozvole i da su imali imenom upisanih 600 kupaca na 142 stana. Jeste to kondominijum sa sportskim terenima i dvorištem u sredini, ali sveukupno čak nema ni nekih posebnih estetskih osobina, hoću reći u tom smislu se ne razlikuje mnogo od novobeogradskih blokova

Kad vidim kako se dijaspora prosto takmiči dajući novac unapred, nemam ni ja drugog izbora. Ali mi je i dalje glavni kriterijum da to bude pravi Premijum objekat što mogu da vidim iz prezentacije, i ne ložim se na lokaciju
Ne bih da ih reklamiram, našao sam jedan sličan ali na Jahorini i to po ceni od 2900 eur+pdv pa na više
 
Za ostale profesije ne mogu da tvrdim, ali za iskusne i kvalifikovane programere tvrdim da može- i to je cela suština ove diskusije.
Može svako da tvrdi šta god želi. Na osnovu čega to tvrdiš? Daj neki link, nije ovo kameno doba.

Poslao si bio link na kome su bile izlistane plate za ne-senior programere i izmislio da je prosečna plata senior programera u Srbiji 4k eur neto.

Dakle, u svom odgovoru su smanjio si plate na zapadu i povecao plate u Srbiji da bi izveo pogrešan zaključak.

Čemu to vodi? I dalje je neistina da su iste plate programera u Srbji i Beču. U Austriji postoji po zakonu 14 plata, te dve dodatne plate su neoporezive.

Lako je paušalno davati neke zaključke, ali onda moraš i da budeš spreman da braniš takve zaključke.
 
E čikadare možeš ti zabijati glavu u pesak do mile volje, ali po broju prodatih jedinica katastar zvanično daje ovakav redosled: Beograd, NS, Zlatibor, Niš...pa svi ostali
 
Indeksi su opsezni i zanimljivo je videti neke gradove koje smatramo trecim svetom kako se kotiraju bolje od evropskih u nekim kategorijama, kao i razmisliti gde bi Beograd upao na kojoj listi.
U sustini, Bg je na zalost u 50+ na skoro svim listama, sem mozda po safety i securiti standardima i klimi, al i tu nismo u vrhu. Ne pripadamo listi top 50, mora jos mnogo da se radi... Da udjemo mi prvo u top 100, pa onda da se poredimo sa nemackim gradovima.

Da ne bude zabune, to sto smo sigurniji od npr kaira ne znaci da nas to kvalifikuje za top 50, mnogo je evropskih gradova srednje velicine sigurno, pa opet nisu idealno mesto za zivot.
 
Poslednja izmena:
Može svako da tvrdi šta god želi. Na osnovu čega to tvrdiš? Daj neki link, nije ovo kameno doba.

Poslao si bio link na kome su bile izlistane plate za ne-senior programere i izmislio da je prosečna plata senior programera u Srbiji 4k eur neto.

Dakle, u svom odgovoru su smanjio si plate na zapadu i povecao plate u Srbiji da bi izveo pogrešan zaključak.

Čemu to vodi? I dalje je neistina da su iste plate programera u Srbji i Beču. U Austriji postoji po zakonu 14 plata, te dve dodatne plate su neoporezive.

Lako je paušalno davati neke zaključke, ali onda moraš i da budeš spreman da braniš takve zaključke.


Po GlassDooru, koji je ipak ozbiljniji sajt od Jobertija, desni kraj (i most likely i uopste) u Beogradu je cak i visi od austrijskog. Prosek jeste nesto veci u Becu, ali dosta ima preklapanja u rasponu.
 
U sustini, Bg je na zalost u 50+ na skoro svim listama, sem mozda po safety i securiti standardima i klimi, al i tu nismo u vrhu. Ne pripadamo listi top 50, mora jos mnogo da se radi... Da udjemo mi prvo u top 100, pa onda da se poredimo sa Nemackim gradovima.

Da ne bude zabune, to sto smo sigurniji od npr kaira ne znaci da nas to kvalifikuje za top 50, mnogo je evropskih gradova srednje velicine sigurno, pa opet nisu idealno mesto za zivot.
NIje ovo top 50 gradova u svetu, nego 50 gradova izabranih za ovu studiju. Postoji jos indeksa posle quality of life liste. Ako mislis da smo na svakoj na dnu, mislim da nisi realan.
 
NIje ovo top 50 gradova u svetu, nego 50 gradova izabranih za ovu studiju. Postoji jos indeksa posle quality of life liste. Ako mislis da smo na svakoj na dnu, mislim da nisi realan.
Nisam rekao da smo u svemu na dnu, al ima mnogo evropskih gradova koji bi uskocili pre nas, kada bi smo ubrajali sve gradove sa populacijom 500k+. Npr, nema Poljskih gradova, koji su miljama ispred nas, plus Spanskih gradova srednje velicine. Sa svim tim mislim da ne bi upali u prvih 100. Jedino u cemu smo konkurentni je safety i mooozda klima.

Uostalom, zavisi kome je sta bitno, npr ovde su stavili da je pod Leisure Options - Milan ispred Amsterdama...
 
Nisam rekao da smo u svemu na dnu, al ima mnogo evropskih gradova koji bi uskocili pre nas, kada bi smo ubrajali sve gradove sa populacijom 500k+. Npr, nema Poljskih gradova, koji su miljama ispred nas, plus Spanskih gradova srednje velicine. Sa svim tim mislim da ne bi upali u prvih 100. Jedino u cemu smo konkurentni je safety i mooozda klima.

Uostalom, zavisi kome je sta bitno, npr ovde su stavili da je pod Leisure Options - Milan ispred Amsterdama...
To se slazem, da su svi gradovi na svetu ne bi bili ni u prvih 100.

Na ovoj kisti, mislim da ni na svim listama sa expat essentuals i ease of settling in indeksa ne bi bili u donjoj polovini.
 
https://www.danas.rs/vesti/drustvo/...anije-koja-je-vlasnik-cisterni-sa-amonijakom/ Kao što sam i rekao, vrlo brzo će doći do većih problema, na ovo dodajmo isticanje amonijaka u Pirotu. Menadžerske diplome dolaze na naplatu.
Veci problem po pitanju cena i nekretnina je nase siromastvo.
Izgleda da nismo na pravoj strani .Bolje je kupiti diplomu u ovoj zemlji i platiti drzavni posao ako si uz to i poslusan mozes priustiti sebi neki stancic.
 
Vrh