Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisam ja uradio nikakvu analizu nego sam podelio kao zanimljivost kako covek razmislja oko cena nekretnina u situacijama kad je recesija.
 
IT strucnjak koji u Srbiji zaradjuje vise od Nemca sa slicnim iskustvom nije redovna, ali nije ni toliko iznenadjujuca pojava vise.

Nase uspesne firme zaposljavaju ljude po Londonu, Berlinu i SFu. I toga ce verovatno biti sve vise kako nas IT ekosistem jaca.
Jedan lajk bi bio najprikladniji komentar na ovo 😄
I zato,👍
 
Za Ruse, dobar broj njih je otišao na zapad - kada su se malo stabilizovali i završili radne vize. Dobijaju vize iz EU bez ikakvih problema, naročito Nemačka im izdaje.
Dobar broj njih koji je radio sa EU firmama dobija od istih firmi papire da pređu u zemlju gde su te firme.
Za nas je još dobro, jer dobar deo njih radi za USA firme, a US vize ne mogu lako da dobiju.
Međutim neki se polako vraćaju za Rusiju, jer su našli načine da posluju (verovatno otvaranjem virt firmi iz zemalja njihovog okruženja). Ovo govorim za IT radnike

Ja sam povezan sa Nemačkom firmom koja je imala tim developera u Rusiji. 10ak njih sa porodicama je došlo u Bg i krenula je priča da se ovde otvori razvojni centar i prebace i ostali ljudi, a neki od njih su bili u Turskoj. Ali su dobili neke stimulacije od Nemačke države i polako su ih prebacili sve za DE. Dobili papire uredno

Ne pričam napamet, ovo se desilo sa ljudima sa kojima sam u kontaktu.
Neće Nemačka sigurno da im oduzima imovinu, kao što je i naglašeno - imovina je na udaru samo za Putinove saradnike. Neće se Nemci tek tako odreći visoko obrazovanih profila
Sasvim normalno, ovde nece niko ostati. Ako im ovo nije kuca, a nije, birace bolju drzavu, a tu je veliki izbor. Trenutno Nemacka i Spanija imaju najbolje podsticaje.
Nama je problem, kad konacno skinemo huntu na vlasti i oslobodimo medije, narod. Jer narod je glup pa i glasa za SNS toliko dugo. A pretpostavljam da pocetkom visestranacja u Srbiji da su stranke bile projekti DB-a. Sigurno SPO, SRS, DSS a u DS su ubacivali razne... sada su to Zavetnici, Milos Jovanovic itd...
Tako da crno nam se pise.
Ovom narodu treba novi Tito i neko da ulaze u obrazovanje 20-30 godina dok se ne unormali...
 
Zaključak da je Srbija propala kao država odavno poznat.
Nekoliko strana unazad je neko pomenuo Arčibalda Rajsa, a u Arčibaldovoj knjizi piše da je zemlja propala još 1918.
Pa pretpostavljam da su izmedju dva svetska rata, bili neki interesni krugovi na vlasti, i da su se narodu smucili, zato je i bio za komunizam i pravdu. Istorija se ponavlja, samo nema doktrina. Inace, ako nekog zanima, grob Arcibalda Rajsa je na Topciderskom groblju odmah pored crkve.
 
Evo konkretnih oglasa za posao za software developera u Nemačkoj, godišnje plate su između 40k i 90k bruto. U Srbiji su seniorske plate (za 5+ godina iskustva) oko 4k eur neto, odnosno 75k eur bruto, što je ako se poredi nivo iskustva vrlo slično Nemačkoj
Žao mi je zbog oftopika, ali da odgovorim.

Hvala na linku vezu Nemačkih plata. Na linku su izlistane plate "softver developera, ne "senior softver developera".

Drugo, prosek plate u Srbiji za poziciju "senior softver developera" se može videti u prilogu. Nisam okačio link, jer sajt Joberty zahteva da je korisnik ulogovan da bi video prosek plata.
 

Prilozi

  • Screenshot_20221227_101309_Chrome.jpg
    Screenshot_20221227_101309_Chrome.jpg
    39,8 KB · Pregleda: 259
Žao mi je zbog oftopika, ali da odgovorim.

Hvala na linku vezu Nemačkih plata. Na linku su izlistane plate "softver developera, ne "senior softver developera".

Drugo, prosek plate u Srbiji za poziciju "senior softver developera" se može videti u prilogu. Nisam okačio link, jer sajt Joberty zahteva da je korisnik ulogovan da bi video prosek plata.
Ne razumem kakve veze ima Joberty ima veze sa bilo čim? Da si izlistao oglašene plate za developere od strane poslodavca u Srbiji, to bi imalo smisla, a ne neku ofrlje sklepanu statistiku bez ikakve metodologije. Da si u ovoj branši znao bi da ljudi sa 5+ godina iskustva u developmentu rutinski zarađuju 3-4k net što je vrlo slično sa onim u Nemačkoj. Da ne govorim da je opšta percepcija zanimanja softver developer u EU krajnje obicna, dok je u Srbiji to neko ludilo high tech zanimanje, i to je fenomenomosko pitanje za drugi temu.
 
I naravno, da dodamo da je medijana i par stotina niza od 2k... Proslo se kroz celu temu nekoliko desetina puta, al ne vredi, opet ce se pojaviti neki "Analiticar", koji prica o platama u Bg koje su duplo vece nego u Moskvi, pa o IT-jevcima i 4k evra u proseku itd... itd... i ostane ziv, nije ga sramota da se opet pojavi na forumu. vradovic je barem zabavan...
 
Ne razumem kakve veze ima Joberty ima veze sa bilo čim? Da si izlistao oglašene plate za developere od strane poslodavca u Srbiji, to bi imalo smisla, a ne neku ofrlje sklepanu statistiku bez ikakve metodologije. Da si u ovoj branši znao bi da ljudi sa 5+ godina iskustva u developmentu rutinski zarađuju 3-4k net što je vrlo slično sa onim u Nemačkoj. Da ne govorim da je opšta percepcija zanimanja softver developer u EU krajnje obicna, dok je u Srbiji to neko ludilo high tech zanimanje, i to je fenomenomosko pitanje za drugi temu.
Pa ti si prvi okačio, kako kažeš "neku ofrlje sklepanu statistiku bez ikakve metodolog", to je sadržaj tvog linka, iz kog si zaključio kolika je plata softver developera u Nemačkoj.
Da si u ovoj branši znao bi da ljudi sa 5+ godina iskustva u developmentu rutinski zarađuju 3-4k net što je vrlo slično sa onim u Nemačkoj.
Pusti se ličnih utisaka, imamo nešto od podataka, bolje da se držimo toga što je javno dostupno. Plate u IT industriji jesu javno dostupne, kroz oglase i anonimne ankete, kao što vidiš, i kao što si i i sam ovde koristio kao argument.
Da ne govorim da je opšta percepcija zanimanja softver developer u EU krajnje obicna, dok je u Srbiji to neko ludilo high tech zanimanje, i to je fenomenomosko pitanje za drugi temu.
Ne bih da ti rušim snove, ali keramičar, vozač kamiona i automehaničar u Srbiji danas zaradjuju kao da su programeri.

Edit:typo
 
Poslednja izmena:
Niko i ne govori da je prosek ovde isti kao u Nemackij, ali preklapanja u rasponu ima daleko vise nego u ostalim profesijama. Plus je i raspon u okviru svake zemlje ogroman.

Kolega iz bivse firme je otisao u Berlin da radi za jedan od jacih startupova tamo, dok ja odavde radim za SF startup. Bruto plata nam je ista, moj neto je cak i veci jer su na snazi neke poreske povlastice jos uvek. Iskustvo nam je na papiru maltene identicno. Pri tom, nisam ja sad najplaceniji programer u Srbiji, niti je on u donjoj polovini raspodele u Nemackoj. Ja sam ovde u nekihh top 10% dok je on tamo u nekih top 20%. Kod vecine ostalih zanimanja top 10% ovde nije ni top 50% tamo.

Realnost je komplikovanija od proseka sa Joberty-a.
 
Kolega iz bivse firme je otisao u Berlin da radi za jedan od jacih startupova tamo, dok ja odavde radim za SF startup. Bruto plata nam je ista, moj neto je cak i veci jer su na snazi neke poreske povlastice jos uvek.
Evo i mog primera. Ja sam neuro hirurg, radim na prestižnom Univerzitetu u Stokholmu. Plata mi je niža nego vozaču saniteta u Beogradu.

To je taj nivo argumenata.

Edit. Da dodam. Svima je jasno da su daleko veće plate u EU, inače je "Analitičar" započeo kao temu plate. Vratite se temi, nema razloga za oftopik.
 
Evo i mog primera. Ja sam neuro hirurg, radim na prestižnom Univerzitetu u Stokholmu. Plata mi je niža nego vozaču saniteta u Beogradu.

To je taj nivo argumenata.

Edit. Da dodam. Svima je jasno da su daleko veće plate u EU, inače je "Analitičar" započeo kao temu plate. Vratite se temi, nema razloga za oftopik.
Oftopik si sam pokrenuo, jer si na stijakov komentar da zaradjuje kao na Zapadu napisao da je to netacno. Covek izgleda nije svestan kolika mu je plata. Sad ces ti sa Joberty prosekom da mu pokazes, lol.
 
Oftopik si sam pokrenuo, jer si na stijakov komentar da zaradjuje kao na Zapadu napisao da je to netacno. Covek izgleda nije svestan kolika mu je plata. Sad ces ti sa Joberty prosekom da mu pokazes, lol.
Nije napisao da "mu je plata", nego "da je njima".

Loša ti je logika za top 10 programera, probaj neuro hirurgiju ko ja.
 
Nije napisao da "mu je plata", nego "da je njima".

Loša ti je logika za top 10 programera, probaj neuro hirurgiju ko ja.
I u toj formi se ta izjava moze tumaciti drugacije od ‘prosek za seniore u Nemackoj je jednak proseku za seniore u Srbiji’, sto je valjda ono sto ti pokusavas da opovrgnes ovde, a niko zapravo i ne tvrdi.

Ako pokusavas da dokazes nesto drugo izvinjavam se, nije mi bas jasna tvoja poenta.
 
Jao, opet lozenje sa platama programera, lol.


Danasnji razgovor od 40 minuta izmedju menadzera u Deki, Kadeni, CBS-u, OTP banci i RGZ. Vecinom reklamiranje i spekulacije, ali jedna zanimljivost - Kadena je na projektima gde je nedavno vodila prodaju (Viva residences, Soul 64), prema recima njenog direktora, u toku prodajnog dana dizala cenu za po 12%. U 9 h jedna cena, popodne druga. :)

Svima koje zanima dalji trend cena savetujem da prestanu da se loze sa platama programera i slicnim glupostima, vec da pored kretanja broja transakcija prate podatke o nominalnom BDP-u i dobiti preduzeca, kao i o drzavnom budzetu i davanjima iz budzeta. Dok raste dobit, budzet i pokloni iz budzeta, rasce i cene. Ako se zaustavi ovaj rast, plate programera, makar radili i za San Francisko, nece uticati na cene.
 
Poslednja izmena:
Evo i mog primera. Ja sam neuro hirurg, radim na prestižnom Univerzitetu u Stokholmu. Plata mi je niža nego vozaču saniteta u Beogradu.

To je taj nivo argumenata.

Edit. Da dodam. Svima je jasno da su daleko veće plate u EU, inače je "Analitičar" započeo kao temu plate. Vratite se temi, nema razloga za oftopik.
Nije tema plata već načina argumentacije i iznošenja stavova. Ja sam naveo primer jedne profesije gde su plate u Beogradu jednake ili slične onima u EU. Za 99% profesija naravno plate u Nemačkoj su daleko veće nego bilo gde u Srbiji. Prvo ti osporavaš visinu plata programera u Beogradu, a onda izjaviš da u Srbiji automehaničar, kamiondžija i keramičar zarađuju isto kao programeri. Pa sa takvom logikom dobro je da je prosečna cena stana u Beogradu 3000 m2.
 
Jao, opet lozenje sa platama programera, lol.


Danasnji razgovor od 40 minuta izmedju menadzera u Deki, Kadeni, CBS-u, OTP banci i RGZ. Vecinom reklamiranje i spekulacije, ali jedna zanimljivost - Kadena je na projektima gde je nedavno vodila prodaju (Viva residences, Soul 64), prema recima njenog direktora, u toku prodajnog dana dizala cenu za po 12%. U 9 h jedna cena, popodne druga. :)

Svima koje zanima dalji trend cena savetujem da prestanu da se loze sa platama programera i slicnim glupostima, vec da pored kretanja broja transakcija prate podatke o nominalnom BDP-u i dobiti preduzeca, kao i o drzavnom budzetu i davanjima iz budzeta. Dok raste dobit, budzet i pokloni iz budzeta, rasce i cene. Ako se zaustavi ovaj rast, plate programera, makar radili i za San Francisko, nece uticati na cene.
A ko je rekao da ce uticati, vise ili manje nego sto vec uticu?

Cemu to vadjenje iz konteksta i banalizovanje?
 
A ko je rekao da ce uticati, vise ili manje nego sto vec uticu?

Cemu to vadjenje iz konteksta i banalizovanje?

Nisam shvatio da se lozite svake tri strane na temu plata programera na temi "Cene nekretnina" a da to nema veze sa cenama nekretnina.

Ova tema, realno, treba da se podeli na:

- Beograd najzagadjeniji grad u vasioni, predstojeca apokalipsa i saveti za lozenje parketa
- Lozenje o Rusima, turistima, platama programera, "nije sve tako crno", "idemo najjace", Srbija najjaca u vasioni i sva ostala neverending ubedjivanja sa caletom/stricom/ujakom/tecom
- Sastavi o propasti monetarnog sistema, Zapada, bogatstvima i blagodatima Istoka i drugi prilozi za NSPM
- Cuo sam od drugara i ostale anegdote

i da ostane sadrzaj koji se tice cena nekretnina za one koje zanimaju cene nekretnina.
 
Poslednja izmena:
Ja sam naveo primer jedne profesije gde su plate u Beogradu jednake ili slične onima u EU.
Tako je, naveo si, ali to ne odgovara istini.
Prvo ti osporavaš visinu plata programera u Beogradu,
Ne osporavam platu programera, nego osporavam tvoju interpretaciju plate programera.
a onda izjaviš da u Srbiji automehaničar, kamiondžija i keramičar zarađuju isto kao programeri.
Evo u prilogu i slika prosečne plate programera, tzv "medior" ranga.

Prosek je izračunat na osnovu 500+ plata registrovanih korisnika, i kaže da je nepunih 1400 evra.

Kamiondžije i keramičari zarađuju više od toga, automehaničari koji imaju svoju garažicu takodje.
 

Prilozi

  • Screenshot_20221227_131836_Chrome.jpg
    Screenshot_20221227_131836_Chrome.jpg
    42,2 KB · Pregleda: 202
Nisam shvatio da se lozite svake tri strane na temu plata programera na temi "Cene nekretnina" a da to nema veze sa cenama nekretnina.

Ova tema, realno, treba da se podeli na:

- Beograd najzagadjeniji grad u vasioni, predstojeca apokalipsa i saveti za lozenje parketa
- Lozenje o Rusima, turistima, platama programera, "nije sve tako crno", "idemo najjace", Srbija najjaca u vasioni i sva ostala neverending ubedjivanja sa caletom/stricom/ujakom/tecom
- Sastavi o propasti monetarnog sistema, Zapada, bogatstvima i blagodatima Istoka i drugi prilozi za NSPM
- Cuo sam od drugara i ostale anegdote

i da ostane sadrzaj koji se tice cena nekretnina za one koje zanimaju cene nekretnina.
Izbaci jos i 'sta nam rade' i 'sve je to pranje para' i na temi moze samo da ostane wolf kad izbaci nove podatke za mesec.

Ali ok, sad znamo, programeri nisu faktor, manje su placeni od kamiondzija, to smo resili, idemo dalje, lozenje na plate keramicara.
 
Izbaci jos i 'sta nam rade' i 'sve je to pranje para' i na temi moze samo da ostane wolf kad izbaci nove podatke za mesec.

Ali ok, sad znamo, programeri nisu faktor, manje su placeni od kamiondzija, to smo resili, idemo dalje, lozenje na plate keramicara.

Ne znam kako da ti kazem, da si neki bitan faktor ne bi ti sa platom iz San Franciska plakao na ovoj temi koliko si placao i placas rentu, koliko dugo si trazio stan i ne bi kupovao stan negde na periferiji. A mozes tek da mislis koliko je bitan faktor onda 90% programera koji rade za srpske firme i srpske plate, koje se vide iz podataka koje daje Joberty (lako proverljivo i iz finansijskih izvestaja firmi).

Razumem da su komentari o platama kamiondzija, mehanicara i keramicara samo kontra na vase lozenje, ali mozete zajedno tamo da se lozite na istoj temi, bice vam zanimljivo. Ili jednostavno predjite na Reddit.
 
Ne znam kako da ti kazem, da si neki bitan faktor ne bi ti sa platom iz San Franciska plakao na ovoj temi koliko si placao i placas rentu, koliko dugo si trazio stan i ne bi kupovao stan negde na periferiji. A mozes tek da mislis koliko je bitan faktor onda 90% programera koji rade za srpske firme i srpske plate, koje se vide iz podataka koje daje Joberty (lako proverljivo i iz finansijskih izvestaja firmi).

Razumem da su komentari o platama kamiondzija, mehanicara i keramicara samo kontra na vase lozenje, ali mozete zajedno tamo da se lozite na istoj temi, bice vam zanimljivo. Ili jednostavno predjite na Reddit.
Lol, pa ok, i kazem da smo nebitni kao grupa, a tek ja kao pojedinac. Mada bi po ovoj neocekivanoj gorcini i nicim izazvanom spustanju na licni nivo rekao da nisam ja taj koji place. Zar se moja prica da je i najplacenijim programerima u Srbiji tesko da dodju do stana ne slaze sa onim sto ti ovde pricas? Ja delim svoju perspektivu iskreno i sa pozitivnim i sa negativnim stranama, daleko od toga da tvrdim da je jedina ispravna ili prosek u Srbiji, ali i takva postoji, nekome ko pokusava da stvori objektivnu sliku je valjda bitno da ih cuje sto vise. Ako tebe toliko trigeruje, imas ignore, nemoj na reddit jer ces tu tek zaplakati.
 
@Defke, i ja sam u istoj branši i zarađujem super, za naše uslove, ali da li znaš naše ljude koji su otišli - ne zbog novca, nego zbog toga jer im se ovde smučilo?
Dobar broj ljudi iz IT-a je otišlo, ne zbog plata i samog standarda, već zbog kvaliteta života.
Ne lažimo više sebe, naši gradovi (ne samo Bg) su postali skupi za život, za pristojan život, a kvalitet života opada. Koliko vremena se provede u saobraćaju, nedostatak infrastrukture, parkova, zagađenost, nervoze oko sebe (nismo životinje i ne živimo u kavezu))

Ima mnogo pozitivnih primera ljudi koji su ovde razvili multimilionske firme (ne lažimo se, većina tih firmi uopšte nije registrovana u Srbiji, osim DOO ogranaka za isplatu zarada i troškova), ali dobar deo ljudi čije su te firme više uopšte nije "stalno" naseljeno u Srbiji, već žive na drugim lokacijama i samo koriste trenutno "okej" klimu (školovani ljudi, plus troškovi koji su ipak dosta niži kada se sve sabere u odnosu na zapad)

Daleko da je sve crno, ima dosta kvaliteta i ovde, ali mi ili preterujemo i idemo skroz u pesimizam, ali ne treba biti ni previše optimističan i sagledati samo realnu sliku. Bolje je živeti u Beču sa 4k eur mesečno u džepu, nego u Beogradu ;)
 
Sasvim normalno, ovde nece niko ostati. Ako im ovo nije kuca, a nije, birace bolju drzavu, a tu je veliki izbor. Trenutno Nemacka i Spanija imaju najbolje podsticaje.
Ne žele oni mnogo ni Nemačku...

Oni žele da se vrate što pre kući. Veliki Ruski gradovi, gde mahom žive ljudi koji su došli kod nas, su dosta razvijeni i razvijeniji od većine gradova u samoj zapadnoj evropi. Drugo, drugačiji je način života u odnosu na centralnu i zapadnu evropu (kojoj i mi sami pripadamo - ipak se dosta razlikujemo od Rusije).
Njima bi najviše odgovaralo da odu u USA, ali im je tamo blokada :)
 
Izvestaj sa terena - cene novogradnje rastu i to ozbiljno. Stara Karaburma , novogradnja 18 stanova 2400+ pdv. Ista firma je pre 12 meseci susednu zgradu izgradila i prodala po 1700+ pdv. Ista situacija i kilometar dalje na Zvezdari. Jesenas prodali po 1800+ pdv a sad na asovu 2600+ pdv. Ono sto je bitno je da su obe nove zgrade vec na asovu prodali 50% za kes. Na kredit cene su 200 evra vise. Dakle kesa ima jos a i kupaca. Jos je bitnije da su ove cene do Bozica a onda dizu jos 100-200 evra. Dokle ce rasti cene tesko da cemo pogoditi.
 
Vrh