Šta je novo?

Cene nekretnina

Ona skripta je bila odlicna gde si mogao na mapi da ogranicis skoro pa jednu zgradu i da ti izbaci kupoprodaje za ceo period. Da li opet radi nakon one zezancije sa katastrom?
 
Nadam se da ce u jednom trenutku drzava shvatiti da ovo postaje ozbiljan socijalni problem koji mora hitno da se resava. Znam poprilican broj ljudi koji su napustili Beograd u poslednjih 6 meseci. Ako moze da se ogranici gorivo i mleko, moze i stan.

 
Inace, ne znam zasto casovi na nekim faksovima ne bi isli online... Ne znam zasto maltretiraju one studente koji nemaju prakticne vezbe i laboratoriju, zasto bi morali da putuju do faxa, zivimo u 21. veku. Nastava da se prati online, na fax dolazis da polazes ispit, zakazu ti tacan termin da ne cekas tamo ko pavijan. Plus bi drzava mogla da plati redovnim studentima kartu za bus, ili barem da nadje neki nacin kako da kompenzuje prevoznicima.

Naravno, podrzavam ideju da se nekako ogranici cena za studente, ovo postaje bolesno.
 
Nadam se da ce u jednom trenutku drzava shvatiti da ovo postaje ozbiljan socijalni problem koji mora hitno da se resava. Znam poprilican broj ljudi koji su napustili Beograd u poslednjih 6 meseci. Ako moze da se ogranici gorivo i mleko, moze i stan.

Otisli da studiraju gde? Rim, Amsterdam, Bec? Ne verujem, vec nazad u gradove iz kojih su dosli.
Neminovna je tranzicija ka kapitalistickom uredjenju. Studenti koji su talentovani i vredni moci ce da dobiju povlasceni smestaj (dom), i/ili stipendije, itd. Studenti koji dolaze iz bogatih porodica moci ce da studiraju bez obzira na rezultate. Oni izmedju nece moci da studiraju, osim ako ne zive u nekom univerzitetskom centru.
Ogranicavanje kirije je daleko komplikovanije u realnosti od ogranicavanja cene goriva i mleka. Na kraju, ni ta ogranicenja goriva i mleka nisu nasumice, vec prate neke trzisne parametre. Nema od toga nista, kada se smanji traznja, smanjice se i kirije.
 
Nadam se da ce u jednom trenutku drzava shvatiti da ovo postaje ozbiljan socijalni problem koji mora hitno da se resava. Znam poprilican broj ljudi koji su napustili Beograd u poslednjih 6 meseci. Ako moze da se ogranici gorivo i mleko, moze i stan.

Koliko pratim gorivo je "ograničeno" iznad tržišne vrednosti, a krave su pomrle pa sad uvozimo mleko. Hoću da kažem ne može da se ograniči ni gorivo ni mleko, jer to je propast.
 
Bogami sa ovim cenama, mozda je povoljnije poslati decu u Nemacku na studije, narocito po manjim gradovima. Na mnogim univerzitetima je cena manja od 500 eur po godini, samo ako te prime, a smestaj je u rangu sa ovim Bg cenama, a ako dobije sobu u studenjaku bude i jeftinije.

Italija takodje nije losa, dobijaju se neke olaksice, dobijes samo smestaj ili samo hranu u zavisnosti od uspeha i socijalnog statusa porodice. Takodje, ni skolarine za strance nistu strasne, da ne kazem, jeftinije nego kod nas. A sad i oni imaju dosta programa na engleskom.
 
Pra
Inace, ne znam zasto casovi na nekim faksovima ne bi isli online... Ne znam zasto maltretiraju one studente koji nemaju prakticne vezbe i laboratoriju, zasto bi morali da putuju do faxa, zivimo u 21. veku. Nastava da se prati online, na fax dolazis da polazes ispit, zakazu ti tacan termin da ne cekas tamo ko pavijan. Plus bi drzava mogla da plati redovnim studentima kartu za bus, ili barem da nadje neki nacin kako da kompenzuje prevoznicima.

Naravno, podrzavam ideju da se nekako ogranici cena za studente, ovo postaje bolesno.
Pravo da ti kažem ja ne znam zašto većina fakulteta i postoji, kad se sa njima ne može živeti i raditi u Srbiji. Jedino radi izvoza školovanog kadra u druge zemlje. :)
 
Мислим да ће приватни факултети имати велики проблем пошто њихови студенти нису по домивима. Овај проблем опет може да буде и некоме прилика за посао - приватни дом за студенте.
 
Pravo da ti kažem ja ne znam zašto većina fakulteta i postoji, kad se sa njima ne može živeti i raditi u Srbiji. Jedino radi izvoza školovanog kadra u druge zemlje. :)
Imacemo prirodnu selekciju, ovi sposobni ce da odu u inostranstvo, a ovi poslusni ostanu u omladini neke stranke :) i tako za 50ak godina ce nam biti mnoooogo lepo, niko nece da se zali, ni da se buni. Mir, stablilnost... milina
 
Мислим да ће приватни факултети имати велики проблем пошто њихови студенти нису по домивима. Овај проблем опет може да буде и некоме прилика за посао - приватни дом за студенте.
Ne brinem za njih. Uglavnom su studenti ili vecinom iz Beograda, sto zive kod roditelja, ili imucniji iz unutrasnjosti koji mogu da priuste ove cene (ili vec imaju stan u Beogradu).
 
Sposobnima nije neophodno inostranstvo 🤷🏻‍♂️
Nisu svi programeri :) postoje i drugi oblici zivota, cak sta vise, inteligentnog zivota na zemlji. Kako se udaljavas od IT po x-osi, postaje eksponencijalno teze da se snadjes u Srbiji. Ne kazem da je nemoguce, ne kazem da ne postoje takvi, ali budimo realni, velika vecina sveta zavrsi faks i nadje posao. A ako nisi u IT, u Srbiji ces da stices staz, radis 10ak god za kikiriki i rodis mecku da prebacis 1000 evra, da bi mogao da razmisljas o pristojnom zivotu. I to pod uslovom da ti se sklope kockice, imas stan u Bg, nisi krenuo od apsolutne nule itd.. itd...
 
Nisu svi programeri :) postoje i drugi oblici zivota, cak sta vise, inteligentnog zivota na zemlji. Kako se udaljavas od IT po x-osi, postaje eksponencijalno teze da se snadjes u Srbiji. Ne kazem da je nemoguce, ne kazem da ne postoje takvi, ali budimo realni, velika vecina sveta zavrsi faks i nadje posao. A ako nisi u IT, u Srbiji ces da stices staz, radis 10ak god za kikiriki i rodis mecku da prebacis 1000 evra, da bi mogao da razmisljas o pristojnom zivotu. I to pod uslovom da ti se sklope kockice, imas stan u Bg, nisi krenuo od apsolutne nule itd.. itd...
Pa ako govorimo o sposobnima, takvi ce se snaci i u tezim uslovima. To je valjda definicija sposobnosti.

U Beogradu 1000e odavno nije neka nedostizna cifra za neprogramere. Pogotovo fakultetski obrazovanima. Sa upoterbljivijim fakultetima, ne dupli doktori etnologije i dravidijanske lingvistike.
 
Sposobnima nije neophodno inostranstvo 🤷🏻‍♂️
Nije neophodni ali se bolje osecas kad si placen za ono sto radis. I radije ne bih plivala u tezem uslovima kad ima nacina da bude lakse i bolje. Da se razumemo i sa drugim fakultetima je moguce naci posao u Srbiji, ali ako sam u DE placena za isti posao i istu satnicu skoro 2 x vise onda mi je bolje u DE. Neki imaju i 4x vise nego sto u u Sr rade. Ovo govorim na spopstvenom primeru mene i supruga. Ja sam zavrsila saobracajni fax smer logistika, moje kolege npr rade u spediciji ja za isti posao imam duplo vise, suprug je Masinac avio smer, isti posao, on je 4 x vise placen. Sposobni jesmo i tamo i vamo, a vamo bolje :)
 
Poslednja izmena:
D'bro... Ovde na forumu se po potrebi koristi prica o gastosima.

Kad treba da se opravda standard u Srbiji, da je i u kod nas dobro ko i u Nemackoj, onda moze i ovde da se zaradi samo ako se potrudis. Kad treba da se opravda cena stanova, onda to dolaze ovi iz Njemacke pa kupuju, vracaju se gastosi iz Svedske...

Aj u zdravlje, pretero sam sa forumasenjem ovih dana, vrnucu se kad imam nesto novo da dojavim. Mora se radi.
 
D'bro... Ovde na forumu se po potrebi koristi prica o gastosima.

Kad treba da se opravda standard u Srbiji, da je i u kod nas dobro ko i u Nemackoj, onda moze i ovde da se zaradi samo ako se potrudis. Kad treba da se opravda cena stanova, onda to dolaze ovi iz Njemacke pa kupuju, vracaju se gastosi iz Svedske...

Aj u zdravlje, pretero sam sa forumasenjem ovih dana, vrnucu se kad imam nesto novo da dojavim. Mora se radi.
Nista tu nije u nekakvoj kontradikciji.

Niko ne govori da je 'dobro kao u Nemackoj', to je karikiranje i banalizovanje izrecenog, ali moze da se zaradi za pristojan zivot.

Takodje je i cinjenica da gastosi kupuju po Srbiji, jer je Beograd cesto i visestruko jeftiniji od gradova u kojima zive.
 
Nije neophodni ali se bolje osecas kad si placen za ono sto radis. I radije ne bih plivala u tezem uslovima kad ima nacina da bude lakse i bolje. Da se razumemo i sa drugim fakultetima je moguce naci posao u Srbiji, ali ako sam u DE placena za isti posao i istu satnicu skoro 2 x vise onda mi je bolje u DE. Neki imaju i 4x vise nego sto u u Sr rade. Ovo govorim na spopstvenom primeru mene i supruga. Ja sam zavrsila saobracajni fax smer logistika, moje kolege npr rade u spediciji ja za isti posao imam duplo vise, suprug je Masinac avio smer, isti posao, on je 4 x vise placen. Sposobni jesmo i tamo i vamo, a vamo bolje :)
Svako ima svoju racunicu. Posle odredjene cifre i zadovoljenja nekih potreba, prosto uvecanje plate mnogima nije dovoljna motivacija za odlazak.

Sumnjam da ima posebne razlike u sposobnosti izmedju onih koji odlaze i onih koji ostaju. Ta floskula da nam 'najpametniji i najbolji odose' je samo floskula. Struktura stanovnistva koje emigrira je vrlo slicna strukturi stanovnistva u zemlji, dakle procenat visokoobrazovanih je isti.
 
Nista tu nije u nekakvoj kontradikciji.

Niko ne govori da je 'dobro kao u Nemackoj', to je karikiranje i banalizovanje izrecenog, ali moze da se zaradi za pristojan zivot.

Takodje je i cinjenica da gastosi kupuju po Srbiji, jer je Beograd cesto i visestruko jeftiniji od gradova u kojima zive.
Ovo za kupovinu se slazem. Doduse neki delovi Beograda imaju zaista visoke cene skoro kao u gradu gde sam, ali npr Vozdovac 2500 e m2 je nize nego 4000 e ovde gde trenutno iznajmljujem stan. Pa smo imali prostu racunicu, ovde jedan jos na kredit ili u Bg dva pa nekako da izguramo sa ustedjenim novcem. Izabrali smo varijantu dva posto je cena najma u Bg skoro pa ista kao ovde.
 
Jos jedna od anomalija ovakvog sistem koji treba regulisati. Kupovina nekretnine novcem koji je zaradjen u drugoj drzavi zbog cega domaci drzavljani nisu konkurentni zbog dosta slabije domace ekonomije. Tebi iz nemacke trebaju 2 stana na vozdovcu, onda neko ko zivi na vozdovcu kao podstanar, dete mu ide u vrtic na vozdovcu itd...ne moze da kupi stan. Kupi ti jos 10 stanova da se nadje. Ovom svetu treba jedan totalni reset za humanije i pravednije drustvo.
 
Pa sto mracis, ja sam lepo napisala da sam ovde podstanar i da mi je kupovina nekretnine u Bg bila logicna da ovde ne uzimam kredit, a da deo stanarine pokrivam stanarinom iz Bg. Eto mogu da ti obecam da ce neka porodica ziveti u stanu za pristojnu cifru. A i sa druge strane nisam luda da novac drzim u banci jer je i ovde inflacija, a nisam fan ulaganja novca u akcije. To sto neko ne moze da kupi stan to mora taj da stavi prst na celo, ja sam vec gore napisala zasto sam ovde gde sam, vise sam placena. Mene investitor nine pitao ni gde zivim ni gde radim, samo je rekao taj stan toliko kosta i to je to. Da ga nisam ja kupila kupio bi neko drugi. I sve sto radim radim da meni i mojoj deci bude lakse, ne znam da li ce biti iste srece kao ja, pa makar da imaju gde da se vrate ako zele.
 
AV rekao nece u Tiranu. Onda rekao ide u Tiranu. Oni kazu potpisao, on kaze nije potpisao. N1 bas taj tan odlicila da ne emituje program.
Zivimo u vreme gde ne postoji lako dostupna tacna ili netacna informacija tzv. ludilo.

Tako i sve u vezi nekretnina.

Ako citate zasto nije popis gotov, ovako laicki da objasnim, uvidom u razne druge evidencije, biro, socijalne sluzbe itd. ako oni ustanove da neko nije popisan, oni ce ga sami popisati.
Znaci ako je neko u inostranstvu a ovde je u nekoj evidenciji, oni ce ga popisati kao da je tu. Voleo bih da sam nesto pogresno razumeo. ali eto im prilike za stelovanje spiska. Taman posla da se sazna da je u posednjih 10 godina pola miliona do milion ljudi manje.

"To se radi na kompjuterima. Zahvaljujući Zakonu o statistici, imamo pravo da koristimo evidencije, poput registra socijalnih osiguranika, centralni i administrativni registar stanovništva, poreska evidencija, kao i evidencija Nacionalne službe za zapošljavanje", kaže gost Jutarnjeg programa.
Dodaje da te evidencije omogućavaju pravljenje statističkog populacionog registra, te da se potom radi na upoređivanju – da li je osoba popisana ili nije.
"Ako nije popisana, Beograd je karakterističan jer ima najveći broj nepopisanih, onda ubacujemo", kaže Kovačević."
 
Nadam se da ce u jednom trenutku drzava shvatiti da ovo postaje ozbiljan socijalni problem koji mora hitno da se resava. Znam poprilican broj ljudi koji su napustili Beograd u poslednjih 6 meseci. Ako moze da se ogranici gorivo i mleko, moze i stan.

Nema socijalnog problema. Ako ne moze da se snadje i da plati kiriju 500e i ne treba da boravi tu. A i ove ostale profesije van ITja, ko im je kriv pa nemaju po 3-4k evra platu pa da mogu da priuste stan. Zasto ne otvore neku konsalting kompaniju pa da prodaju svoje usluge drzavi npr? To je super izvor prihoda a ne ovako da rade neke bezveze poslove (profesor, stolar, arhitekta, pravnik..). Nama takvi i ne trebaju ako nece da rade za 600e i da rentiraju od nas za 500, neka idu van. Taman da smanjimo nezaposlenost. Sve cemo i ovako da digitalizujemo. Ako nam zafale ljudi za rad, uvek mozemo da uvezemo radno sposobne muskarce. Kad zarade novac van i ovako ce od nas da kupuju te iste nekretnine i da rentiraju manje sposobnima ovde u Srbiji. Ekstra je ispalo sto smo uvezli ove ruse, taman da mozemo da izdamo za vise.
Sarkazam naravno. Doduse ovako se drzava ophodi prema nasim ljudima i to popisi govore.
 
Gde si nasao stolare za primer, pa oni danas stavljaju hiljadarke u supu da im pokupe masnocu. Uopste generalno svi ti ‘pravi’ zanatlijski poslovi dozivpjavaju procvat, upravo zbog procesa koji si sarkasticno opisao.
 
Vrh