Šta je novo?

Cene nekretnina

U pitanju je ovaj investitor www.rasicbuild.rs
Hm nisam ni provalio da je to Mirijevo jer pise Olimp pa sam mislio da je to dole malo nize. (i ako ne znam bas tacno ni gde je).
Ne pise adresa projekta na sajtu. Kako si ti saznao gde je tacna lokacija?

Po meni cena je dzabe to se zna :) ali pitam za normalnog prosecnog kupca iz IT-ja :) sta mislite?
Pa označili su lokaciju na Google maps.
Evo putanja do najbližeg ulaza na Olimp
Po katastru je moguće da pripada Zvezdari pošto je formalna granica tu negde, ali realno sve što je u rupi je Mirijevu .
 
Pitanje je da li je to oznaceno tacno. Obicno u Srb ostavljaju te oznake ofrlje. Steta sto ne pise adresa.
 
Lik mora da prati neke postove s ovog foruma:
 
Evo sad jedno laicko pitanje, kao nekome kome je logika na prvom mestu, a vezano je za ovaj tekst:

"Stručnjaci kažu da je očekivano da, pod pritiskom visokih cena građevinskog materijala i energenata, investitori usporavaju sa ulaganjem"

Dakle znamo da su gradjevinski materijali poskupeli, ali da sad cena gvozdja i drvene gradje blago opada, ali takodje znamo da su cene nekretnina istorijski ma maksimumu i da se ako cak i cene gradj. materijala i ne smanje, zarada je za nekoliko stotina pa i do hiljadu evra po m2 veca nego pre.

Da nije da je smanjivanje broja gradj. dozvola oprez da to nece moci prodati zbog krize koja dolazi. Jer u suprotnom da citaju vesti i ove strucnjake koji pricaju blagi rast i stagnacija, nastavili bi sa gradnjom zar ne?
 
Sigurno da je rizicnije sad ulaziti u izgradnju nego prosle godine.

- Potencijalni pad potraznje zbog rasta kamata i krize
- Nepredvidivost cena i dostupnosti materijala (cena sada pada ali nista ne garantuje da nece opet skociti)
- Nedostatak i skok cena radne snage
- Skuplje finansiranje (nisu samo kupci ti koji zavise od kredita, gomile projekata se gradi projektnim finansiranjem od strane banaka)

Pad potraznje je dakle samo jedan od faktora, koji ne mora ni da bude tacan na kraju. Cak i ako bude tacan pitanje je da li ce se potraznja smanjiti brze od ponude.

Pri tom, nije da to i u ovom clanku kriju:
Direktor za savetovanje i procene u kompaniji CBRE Nebojša Nešovanović kaže da se u narednom periodu očekuje manja ponuda stanova, ali i pad tražnje među stanovništvom zbog promene ekonomske situacije, zbog čega se prognozira i pad prometa u narednoj godini.
 
Malo drugaciji pogled na ovo, ali jos strasniji. Kada se uzme kredit na 30 godina, a ukupna kamata dodje do 5.5%, glavnica i kamata budu iste. Dakle ukoliko pozajmite 100k od banke, 100k je kamata.

Trenutna fiksna kamatna stopa u Raiffeisen banci iznosi 6.95 NKS. Ukoliko osoba pozajmi 100000€ na period od 30 godina vratice 240000€ uz 662€ mesecne rate. Za taj kreditni iznos moze kupiti 40 kvadrata gore pomenutog stana u Mirijevu.

Cini mi se da je ovo kraj price o buducim kreditnim kupcima u narednih par godina.

r.png
 
Teška mašinerija uposlena da održava hajp iz ko zna kojih interesa.
Stvar je VRLO JEDNOSTAVNA!


Agenti su shvatili da nikako ne smeju da pričaju da će cene padati jer ostaju bez kupaca.

Kupci kada imaju saznanje da će cene pasti odlažu kupovinu.


A bez kupaca oni ostaju bez posla.
Nisu oni nikakvi stučnjaci, ne dajte značaja takvim tekstovima to su samo trabunjanja polupismenih "novinara" i "stučnjaka" koji nemaju nikakvu težinu.

PS. Ovaj masni agent sa cigarom može da bude samo stučnjak za prasetinu,sremsku kobasicu i čvarke...
 
Poslednja izmena:
Tako je, ali i ne samo da padaju, dovoljno je da stagniraju, jer se onda ne obezvređuje lova u odnosu na nešto vrednije, kao što su nekretnine . Ne postoji ta hitnost da nešto kupiš što pre!

Svakako nisu oni bili generatori cele ove ujdurme, samo gledaju da ušićare šta mogu. Nego da prvo vidimo da se malo zaravni trend (što još uvek ne vidimo, stavljao sam graf pre neki dan), pa da pričamo dalje. @Wolf ima li podataka za decembar?
 
Stvar je VRLO JEDNOSTAVNA!


Agenti su shvatili da nikako ne smeju da pričaju da će cene padati jer ostaju bez kupaca.

Kupci kada imaju saznanje da će cene pasti odlažu kupovinu.


A bez kupaca oni ostaju bez posla.
Nisu oni nikakvi stučnjaci, ne dajte značaja takvim tekstovima to su samo trabunjanja polupismenih "novinara" i "stučnjaka" koji nemaju nikakvu težinu.

PS. Ovaj masni agent sa cigarom može da bude samo stučnjak za prasetinu,sremsku kobasicu i čvarke...
Zar ovo nije konsenzus na ovoj temi od kako ona postoji?

Kad je to za ovih 12 godina neko linkovao tekst u kome agent za nekretnine nesto kaze a da je iko rekao ‘pa dobro, istinu kaze covek’.
 
Agenti uvek pricaju isto, a i pokvaren sat bude u pravu 2 puta dnevno... sense of urgency....

Inace, to je i normalno, to im je posao. Defke, da li bi i jedan devoper ili menadjer rekao musteriji kojoj treba prost sajtcic: "Ne treba vama ni slozeni bekend, niti Angular, Ract, end tu end testovi, trte mrte... Napravite sebi prost sajt u worpressu i mrknite ga na neki host"? Naravno da ne bi... :)
 
Agenti uvek pricaju isto, a i pokvaren sat bude u pravu 2 puta dnevno... sense of urgency....

Inace, to je i normalno, to im je posao. Defke, da li bi i jedan devoper ili menadjer rekao musteriji kojoj treba prost sajtcic: "Ne treba vama ni slozeni bekend, niti Angular, Ract, end tu end testovi, trte mrte... Napravite sebi prost sajt u worpressu i mrknite ga na neki host"? Naravno da ne bi... :)
Ne znam za menadzere, ali ja dok sam frilensovao uvek sam klijentima predlagao sto jednostavnije i jeftinije resenje. Integritet dugorocno vredi vise od brze mutljavine. Ko kupce pravi budalama uskoro ostane bez kupaca. I ja cu kada kupujem nesto pre poverovati prodavcu koji se trudi da razume sta mi treba, dok onaj kome je sve 'ma super ti je to, ekstra' ili koji me samo usmerava ka najskupljoj opciji za mene i ne postoji.

Naravno da agenti nece predvidjati propast trzista u kom rade (pogotovo ako ta propast i nije tako izvesna). To ne znaci da je sve sto pricaju hype i da se tu ne moze procitati nesto korisno izmedju redova.
 
Postoje agenti sa iskustvom i obrazom koji opstaju i uspesno rade svoj posao godinama. Dobro poznaju neke delove grada ali narocito delove gde zive pa samim tim tu ih najvise i (pre)poznaju.
 
Ali ce im zakljucak uvek biti isti, tako da... U svakom trenutku mozes da izmislis neki faktor zbog koga ce cene da skacu ili padaju, samo sto mi ne znamo kolka je "tezina" tog faktora i koliko procentualno utice, a bez toga je sve kafansko-forumska prica. Ja nisam sreo agenta koji mi je rekao da sacekam, padace cene, samo polako. Svi su u fazonu - kupuju Aj-Ti strucNJaci, imaju plate preko 100 iljada din, pa kupuju za kes... :) 🥴 zbog tih prica i ne kontaktiram agente u zadnje vreme. Sad su im verovtno u fokusu Rusi.
 
Pa onda ignorises zakljucak i citas sve ostalo :)

A agent koji bi ti u poslednjih X godina rekao da sacekas, padace cene, samo polako, bi radio ne samo kontra sopstvenog interesa, nego i tvog, jer pada nema.

Tek kad vidimo taj pad konacno, mozemo oceniti od kog trenutka, i da li uopste, su agenti davali lose savete. Za sad, ko je slusao agente dobro je prosao, ko je slusao komentare, taj se jos vise nervira.

A izgleda da bi agente ljudi vise voleli kada bi im pricali samo predvidjanja kakva i sami zele, nema veze ako su pogresna.
 
Jedno su predviđanja, a drugo je marketing.

Ti članci agenata za nekretnine su jednaki vesti da je poznata starleta objavila sliku g...ce na društvenoj mreži.
 
Lepo neko reče, ako 10 godina govori jedno i u pravu je, onda je on pametan bez obzira na razlog, a ostali koji su govorili suprotno, prosto luzeri!

Cene ne rastu 10 godina nego sedam. Pre toga su padale sedam.

Ako cemo da cepidlacimo nisu ni padale sedam nego pet.

Pa ja ne bih, ali vidim da ti zelis - bas je sedam (2009-2015) :).

Kad se bolje pogleda, rast je zapravo stidljivo krenuo tek 2017, a prosecna cena kvadrata u Beogradu je tek u 2018. premasila nivo iz 2014.

1670429886324.png


Od tada je rast gotovo vrtoglav:

GodinaKvadrat starogradnjaKvadrat novogradnjaRast starogradnjaRast novogradnja
2018.12001400+6%+0%
2019.13001700+12%+20%
2020.14001900+7%+10%
2021.16002100+10%+14%
2022.19002500+18%+15%

Kumulativni rast prosecne cene kvadrata od kraja 2017. do oktobra 2022. je +75% - od toga +40% samo u poslednje dve godine.

Mozda je jos zanimljiviji rast prosecne ukupne cene stana:

GodinaCena starogradnjaCena novogradnjaRast starogradnjaRast novogradnja
2018.67k84k+9%+1%
2019.75k101k+13%+19%
2020.81k116k+9%+15%
2021.89k138k+8%+21%
2022.107k165k+19%+19%

Dok je rast u starogradnji manje-vise u skladu sa cenom kvadrata, prosecna cena stana u novogradnji se gotovo udvostrucila za pet godina - jer se od 2019. izgleda kupuju sve veci stanovi na skupljim lokacijama.
 
Poslednja izmena:
Vrh