Šta je novo?

Cene nekretnina

Ali nismo skuplji od Beca, Budimpeste i Osla. Nismo proporcionalno jefitniji koliko bi prosecna plata ukazivala, ali nije to jedino pravilo po kome se cena odredjuje. Postoji jos milion faktora, koje upravo na ovoj temi poklusavamo da odgonetnemo. Prljavog novca sigurno ima, i jeste jedan od faktora, ali ga je bilo uvek.
Cenu povećava tražnja, a tražnju povećava panika, jer Srbin u redovnim okolnostima pare drži u slamaraci, a kad počne da paniči da mu inflacija jede štek iz slamarice, onda krene da investira u jedinu opciju koju poznaje.
 
Na temu koliko je bolje danas nego pre x godina, odnos BDP po glavi stanovnika (PPP) u okolnim zemljama u odnosu na Srbiju:

1670189909961.png


Od 2010. naovamo odnos je manje-vise isti (u odnosu na Madjarsku i Hrvatsku) ili se zaostajanje povecava (u odnosu na Bugarsku, Rumuniju).

Situacija je slicna i u odnosu na druge evropske zemlje.
 
Na temu koliko je bolje danas nego pre x godina, odnos BDP po glavi stanovnika (PPP) u okolnim zemljama u odnosu na Srbiju:

Pogledajte prilog 150081

Od 2010. naovamo odnos je manje-vise isti (u odnosu na Madjarsku i Hrvatsku) ili se zaostajanje povecava (u odnosu na Bugarsku, Rumuniju).

Situacija je slicna i u odnosu na druge evropske zemlje.
Znaci li to da je u celoj Evropi nikad gore, ako se tako pratimo?
 
Nastavlja se pad cena gradjevinskog materijala.
Smanjuje se potraznja za nekretninama.
Po logici pojedinih clanova foruma to ce uticati na dalje povecanje cene stanova.
Isti ce se ogmah javljati i demantovati cinjenice.
 
Poslednja izmena:
Nastavlja se pad cena gradjevinskog materijala.
Smanjuje se potraznja za nekretninama.
Po logici pojedinih clanova foruma to ce uticati na dalje povecanje cene stanova.
Treba da dodas po logici clanova foruma "i naseg trzista" to ce uticati na dalje povecanje cene stanova.

Ako hoces da budes fer :)
 
Nastavlja se pad cena gradjevinskog materijala.
Smanjuje se potraznja za nekretninama.
Po logici pojedinih clanova foruma to ce uticati na dalje povecanje cene stanova.
Isti ce se ogmah javljati i demantovati cinjenice.
Cena građevinskom materijala kod nas nije uticala na rast cena nekretnina.

Ali svakako mora da dođe do pada, jer se štekovi prazne, a referentna kamatna stopa skače mesečno za po 50 baznih poena.
 
Jel zna neko nesto o ovoj novogradnji?

Sta mislite o tome?
Pitam za nekog ko bi mozda kupio.
 
Primecujem da kod ovih placenih oglasa, vise ne pricaju da ce cene skakati pa pokusavaju pricu o stangiranju. Jer je i do dobra pljacka sama po sebi.

Zanimljivo je da se covek hvali da zivi u starom NBGD bloku, iz Titovog vremena, gde ima svega, kako kaze skolu, vrtic, sportske terena, decija igralista. Jedino nedostaje parking prostora.
A kaze novogradnja nema nista osim navedenog al ima garaze.

Upravo ono o cemu govorim, upropastili su grad. Staro nisu popravili a novo su unistili. Ako ne znaju bolje trebali su da se drze komunistickog tipa blokova.
 
Zlatibor je najprostirji primer unistavanja necega sto je moglo izgledati skroz drugacije. Na stranu pranje para i punjenje budzeta, da su pametni lopovi u pitanju koji vole svoju zemlju, takvu prelepu visoravan bi gradili svetske najtalentovanije arhitekte sa delima prilagodjenim Srbiji i necem originalnom a opet u skladu sa prirodom sto i jeste i onda bi to za deceniju ili dve mogao postati svetski poznat deo Srbije u koju bi se sjatilo na milione Azijata koji bi sa sobom poneli i trosili ogromne kolicine novca, a Srbija bi bila sve lepsa, zdravija, bogatija i srecnija zemlja.

A sada samo mozemo da sviramo muziku za sahrane jer se samo dublje i dublje ukopavamo.
Zlatibor i ove godine obara sve rekorde a većina ljudi koji odlazi tamo je ipak neka srednja klasa. Ipak manji deo čini klasa sa višim primanjima, po srpskim merilima razume se. Ti sad pokušavaš da pričaš o urbanizmu, i ja te razumem, ali ne spominješ glavnu stvar. Prvo, nije stvar toliko u spratnosti koliko u estetici samih zgrada, drugo nije reč o celom Zlatiboru, već o jednom delu oko samog jezera u pravcu severo zapada i iznad. Samo je taj deo što bi rekli "nadžidžan". Takođe o par kompleksa tipa "krmača" kojima stvarno nije mesto na jednoj takvoj lepotici! Ostali delovi nemaju taj problem, recimo trenutno je najtraženiji deo iznad crkve (severno-istočna strana) gde gradi fudbaler Nemanja Vidić, a taj deo spada u centar i sav je u zelenilu
Ono što sam upoznao tih investitora nisu to lopovi koliko su netalentovani za neki bolji i prepoznatljiviji stil, ali to je generalno boljka cele zemlje, pogledaj samo te bezlične novogradnje po Beogradu i N.Sadu koji bi ustvari trebali biti reper za ostatak zemlje...ma da mislim da i mi kupci snosimo deo odgovornosti jer ih ne kažnjavamo na način da ne kupujemo kod njih! Bar dok ne izmene te ružne fasade za početak!

Pisaću vremenom o drugim javnim projektima koji se planiraju na Zlatiboru, ima stvarno sjajnih ideja, polako, treba malo vremena...i borbe, biće to jedno ne samo pristojno već i veoma traženo mesto za investicije (iako i sad obara rekorde u tom smislu) a kad se vremenom i te neke fasade kojima tu nije mesto uravnoteže i estetika će da "legne".
 
Poslednja izmena:
Okačih informacije direktno vezane za temu ali cenzura radi. Ništa ajde da filtriram u oglasima stanovi za izdavanje preko 10000eur mesečno pa da nalepim ovde, to je relevantno.
 
Zlatibor i ove godine obara sve rekorde a većina ljudi koji odlazi tamo je ipak neka srednja klasa. Ipak manji deo čini klasa sa višim primanjima, po srpskim merilima razume se. Ti sad pokušavaš da pričaš o urbanizmu, i ja te razumem, ali ne spominješ glavnu stvar. Prvo, nije stvar toliko u spratnosti koliko u estetici samih zgrada, drugo nije reč o celom Zlatiboru, već o jednom delu oko samog jezera u pravcu severo zapada i iznad. Samo je taj deo što bi rekli "nadžidžan". Takođe o par kompleksa tipa "krmača" kojima stvarno nije mesto na jednoj takvoj lepotici! Ostali delovi nemaju taj problem, recimo trenutno je najtraženiji deo iznad crkve (severno-istočna strana) gde gradi fudbaler Nemanja Vidić, a taj deo spada u centar i sav je u zelenilu
Ono što sam upoznao tih investitora nisu to lopovi koliko su netalentovani za neki bolji i prepoznatljiviji stil, ali to je generalno boljka cele zemlje, pogledaj samo te bezlične novogradnje po Beogradu i N.Sadu koji bi ustvari trebali biti reper za ostatak zemlje...ma da mislim da i mi kupci snosimo deo odgovornosti jer ih ne kažnjavamo na način da ne kupujemo kod njih! Bar dok ne izmene te ružne fasade za početak!

Pisaću vremenom o drugim javnim projektima koji se planiraju na Zlatiboru, ima stvarno sjajnih ideja, polako, treba malo vremena...i borbe, biće to jedno ne samo pristojno već i veoma traženo mesto za investicije (iako i sad obara rekorde u tom smislu) a kad se vremenom i te neke fasade kojima tu nije mesto uravnoteže i estetika će da "legne".
Obara i rekorde i u broju praznih apartmana .....kad vec pricamo i SVIM rekordima.
 
Ne znam da li smem da stavim link sa bookinga, apartman 45 kvm u centru Zlatibora, nov, ocena 9.4, sad ovaj vikend 2 noci za dve osobe 6500 din.

Ima li tu prostora za zaradu?
 
Obara i rekorde i u broju praznih apartmana .....kad vec pricamo i SVIM rekordima.
Te proizvoljne informacije tipa "reko mi komšija Žika" i "što je babi milo to joj se i snilo" ne vrede ništa!
Bolje tragaj za relevantnim informacijama ili bar pitaj
Nedavno za Dan Primirja je bilo oko 40.000 turista a kapacitet je skoro 50.000 ležajeva...od početka godine skočio broj turista skoro 10% u odnosu na prošlu godinu. Završiće godinu sa oko 1.200.000 noćenja...!
Pa gore ako baciš novčić u zemlju ima 10 da ti izraste! Čak i onaj kaubojski grad na 15-ak km od zlatibora koji ja lično ne volem ostvaruje svake godine sve veću i veću posetu

Hoćemo li da računamo koliko će skočiti turizam kad se sledeće godine završi autoput...i bude takoreći "na kaficu" od Beograda i N.Sada!?

p.s. stavi link slobodno
 
Te proizvoljne informacije tipa "reko mi komšija Žika" i "što je babi milo to joj se i snilo" ne vrede ništa!
Bolje tragaj za relevantnim informacijama ili bar pitaj
Nedavno za Dan Primirja je bilo oko 40.000 turista a kapacitet je skoro 50.000 ležajeva...od početka godine skočio broj turista skoro 10% u odnosu na prošlu godinu. Završiće godinu sa oko 1.200.000 noćenja...!
Pa gore ako baciš novčić u zemlju ima 10 da ti izraste! Čak i onaj kaubojski grad na 15-ak km od zlatibora koji ja lično ne volem ostvaruje svake godine sve veću i veću posetu

Hoćemo li da računamo koliko će skočiti turizam kad se sledeće godine završi autoput...i bude takoreći "na kaficu" od Beograda i N.Sada!?

p.s. stavi link slobodno
Ne znam cemu taj ton, slazem se sa tobom, samo sam pomenuo jos jedan rekord koji si ti slucajno zaboravio da pomenes.

Iz nekog razloga mi moderatori brisu poruke sa relevantnim podacima pa sam nesto izgubio volju da ih postavljam.

Ukucaj u booking Zlatibor ovaj vikend, npr, ima 1200 slobodnih apartmana, sto je najvise u istoriji.
 
valjda neće obrisati


 
Neka bude i da je covek neumoran, ali u zadnjih 10 godina ako pise da raste, a ono je raslo (sto se moze proveriti, a i svi znamo)..zar to ne znaci da je upravu?
Sa malim zakasnjenjem moram da reagujem na ovo. Cene ne rastu poslednjih 10 godina, kako je to ponovljeno veliki broj puta u diskusijama. Rast cena je poceo u periodu 2015/2016. Prethondi vrhunac cena je bio 2008, pa je u periodu 2008-2016 bio period pada, ali uz neke periode rasta u tom razdoblju.

Znaci trenutni ciklus rasta cena je 6 do maksimum 7 godina. To svakako ne znaci da ce u jednom trenutku biti i 10 godina, ali to svakako trenutno nije slucaj.
 
Ne znam cemu taj ton, slazem se sa tobom, samo sam pomenuo jos jedan rekord koji si ti slucajno zaboravio da pomenes.

Iz nekog razloga mi moderatori brisu poruke sa relevantnim podacima pa sam nesto izgubio volju da ih postavljam.

Ukucaj u booking Zlatibor ovaj vikend, npr, ima 1200 slobodnih apartmana, sto je najvise u istoriji.
Kakav ti je to način pregleda, pa tako ni na berzi ne možeš da odrediš cenu i raspoloživost, dok ti rešiš a ono već kupljeno ili zauzeto, ne, ne, ne možemo tako!
Ja ti ovo sve pričam iz prve ruke od ljudi koji se tamo time bave kao i zvaničnih podataka

Za Standard ponudu gde spada i ovaj apartman koji si našao, uz dobar i vredan rad možeš doći do zarade oko 4-5.000 evra godišnje, ali ponavljam moraš mnogo da se trudiš oko toga i to nekoliko godina uzastopno, jer takvi apartmani nemaju nikakve dodatne sadržaje koji interesuju današnjeg turistu, naročito vikendom

Evo ti na sledećem linku drugi deo objekta koji to ima i gde recimo nema mesta vikendom, a ima i lošiju ocenu 9,2 (kako sad to?)

Ako hoćeš da brzo vratiš uloženo i bez mnogo cimanja moraš da nađeš Premijum, isključivo...bazen, kompletan spa&wellness, restoran, to se rasproda odmah u projektu!

edit: ja sam sad u 16.45 ukucao i izašao je 1041, tako da se to menja vrlo brzo, nije to nikakav pokazatelj
 
Poslednja izmena:
Ulozis 100,000e+ i mnogo se trudis i zaradjujes cca 400 evra mesecno ... zvuci bas primaljivo.

A i ovaj premijum je slobodan sledeceg vikenda.

Ima ljudi koji zarađuju i 500-600 evra, ali to ti je Standard, tako ti je.
Ja imam moj osnovni posao i nemam puno slobodnog vremena pa me zanima isključivo Premijum
 
Ima ljudi koji zarađuju i 500-600 evra, ali to ti je Standard, tako ti je.
Ja imam moj osnovni posao i nemam puno slobodnog vremena pa me zanima isključivo Premijum
Oprosti, a šta tačno znači "premium" u ovom kontekstu? Hrastov parket umesto laminata, ventilisana fasada umesto omalterisanog bloka i slično? Gde na Zlatiboru postoje spa i wellnes premuim kalibra, bas bih voleo da znam? Nesto poput ovoga: https://luxurylondon.co.uk/travel/international/spa-and-wellness-in-austria/
Da nisam bio na Zlatiboru, a na osnovu onoga što ti pišeš dalo bi se pomisliti da je Zlatibor ski centar u rangu St. Moritza i Aspena.
 
Vrh