Šta je novo?

Cene nekretnina

Botovi regrutovani za pisanje komentara ne kupuju nove stanove, samo sendvic. Samim tim se ne uklapam u pretpostavku.
Nemamo imena, prezimena, maticne brojeve, niti kupoprodajne Ugovore clanova foruma.
Samo na nacin i sta neko pise lako se ukapira kojoj politickoj opciji ide u prilog. Ipak, zivot u Srbiji je apsolutno politika.
 
Nemamo imena, prezimena, maticne brojeve, niti kupoprodajne Ugovore clanova foruma.
Samo na nacin i sta neko pise lako se ukapira kojoj politickoj opciji ide u prilog. Ipak, zivot u Srbiji je apsolutno politika.
Imamo ljude koji su mesecima aktivni na temama projekata gde su kupili stanove, koji opisuju detaljno procese, probleme i zapazanja, kace slike projekta u izgradnji i stanova nakon zavrsetka itd.

A imamo i ljude koji prepisuju opsta mesta sa tvitera, Beograd im je najgore mesto na planeti ali ce kupiti stan u njemu cim padne cena 50%, a pasce cim padne ova vlast, jer cim nestane Vucic sa TV-a investitori i prodavci ce shvatiti da pare nisu toliko bitne i da nije lepo u ovakvom Beogradu prodati kvadrat za vise od 1000e.
 
Ne znaci da je on bio u pravu, nego znaci da su tad bile negatvne kamatne stope, a to vreme je zavrseno😎

Jel tako kolega? 🤦‍♂️ Kolika je inflacija, a kolike bazne i sve ostale kamate. Može u dinarima, evrima, dolarima, forintama...

Još uvek ne vidimo jasan dezinflatorni trend (opadajuće stope još uvek ogromne inflacije).



Čekaju nas milijarde dugova za vraćanje, vraćaće se kroz poreze i razreze.

Tačno, delom tako, ali delom i kroz monetizovanje duga, to već uveliko imamo i to donekle objašnjava cene.
 
Imamo ljude koji su mesecima aktivni na temama projekata gde su kupili stanove, koji opisuju detaljno procese, probleme i zapazanja, kace slike projekta u izgradnji i stanova nakon zavrsetka itd.

A imamo i ljude koji prepisuju opsta mesta sa tvitera, Beograd im je najgore mesto na planeti ali ce kupiti stan u njemu cim padne cena 50%, a pasce cim padne ova vlast, jer cim nestane Vucic sa TV-a investitori i prodavci ce shvatiti da pare nisu toliko bitne i da nije lepo u ovakvom Beogradu prodati kvadrat za vise od 1000e.

Ja vidim da imamo ljude koji ne razumeju osnovne cinjenice ili se prave

Da li se nekome svidja Beograd ili nesto je relativna stvar. Koju muziku slusas, stil oblacenja, boja, horoskop, srednja skola...

Cinjenice o osnovnom kvalitetu zivota u gradu, kao sto su voda, vazduh, zelenilo, parkovi, trotoari, ulice, parking, saobracaj, bezbednost, ustanove, opsta bezbednost, i planovi razvoja su KATASTROFA.
I sad neko poredi cene sa Becom npr. Ali Bec sve to ima, dakle onda bi trebalo da je kvadrat 20.000 eura tamo.
 
Nemamo imena, prezimena, maticne brojeve, niti kupoprodajne Ugovore clanova foruma.
Samo na nacin i sta neko pise lako se ukapira kojoj politickoj opciji ide u prilog. Ipak, zivot u Srbiji je apsolutno politika.
E sada cu ti slikati ugovore...i jmbg. I lajv lokaciju cu ti serovati.
Nemamo predstavu ni ko ste vi ostali, ni da li ste uopste podstanari i sa kojim ciljem ste ovde.
I sad neko poredi cene sa Becom npr. Ali Bec sve to ima, dakle onda bi trebalo da je kvadrat 20.000 eura tamo.
Pa otprilike, malo vise.
Samo u glavama ovdasnjih podstanara je m2 u centru Beca 1500e.
 
Od svih komentatora najtragicniji su mi oni kojima se sve svede na 'samo da ovi padnu'. Tek oni ne kontaju nista. Terminalni izliv politike na mozak.

Kao one babe sto misle da cemo propadnemo ako Vodji nesto bude, tako i ti kojima je on kriv ako cekaju malo duze semafor, samo iz drugog smera. Evo upravo gledam objavu jednog bivseg kolege koji navija za Svajcarce protiv nas u fudbalu jer su se fudbaleri slikali sa Vodjom. Pa koliko ostrascen treba da budes za to, aj da je klinac nego mator covek vec.

Ironicno je da su takvima najpunija usta o zapadnoj uredjenosti a mentalitet im je balkanski da balkanskiji ne moz biti, 'ako na vlasti nije neko ko se meni svidja sve je propast'.

Pri tom ne kazem to kao neko ko je za trenutnu vlast ili cak apolitican, vec kao neko ko je redovan i na protestima i na izborima. Samo sto sve cesce kad udjem na tviter ili procitam neke postove ovde osetim blam sto smo na istoj strani politickog spektra.
Ово је и мени најјачи утисак. Ова организована криминална парадржавна творевина, има да влада још две пуне петољетке, уз овакав отпор.

А самим тим, и да диригује...
 
Ja vidim da imamo ljude koji ne razumeju osnovne cinjenice ili se prave

Da li se nekome svidja Beograd ili nesto je relativna stvar. Koju muziku slusas, stil oblacenja, boja, horoskop, srednja skola...

Cinjenice o osnovnom kvalitetu zivota u gradu, kao sto su voda, vazduh, zelenilo, parkovi, trotoari, ulice, parking, saobracaj, bezbednost, ustanove, opsta bezbednost, i planovi razvoja su KATASTROFA.
I sad neko poredi cene sa Becom npr. Ali Bec sve to ima, dakle onda bi trebalo da je kvadrat 20.000 eura tamo.
Bec u nekim delovima je i preko 20.000e kvadrat.

Nista od navedenog nije KATASTROFA. Kako se uopste definise katastrofa, ako vec pricamo o cinjenicama a ne relativnim stvarima?

Znaci sve sto nije kao u Becu (grad koji svake godinama bude prvi ili u top 5 gradova za zivot u svetu) je KATASTROFA. A da je kao u Becu naravno opet ne bi smelo da kosta kao tamo jer plate su manje.

Potpuna operisanost od realnosti. Na stranu sto je smesno u istom postu pricati o nekim objektivnim cinjenicama a onda koristiti tako precizne i jasne ocene kao sto je KATASTROFA.
 
Beč ima stanova koji koštaju 20 t€/kvm, iste ima i Rim, London itd… nije problem da i u BGD
Mirijevo košta 5 k€/kvm, ali ovde pričamo o održivom razvoju, stvaranju realne dodate vrednosti na bazi znanja…ovo sto se trenutno dešava u BGD, a nekretnine su jedan od pokazatelja, je tumor u razvoju drustvenog sistema i sistema vrednosti kojima teze normalne države…
 
Beč ima stanova koji koštaju 20 t€/kvm, iste ima i Rim, London itd… nije problem da i u BGD
Mirijevo košta 5 k€/kvm, ali ovde pričamo o održivom razvoju, stvaranju realne dodate vrednosti na bazi znanja…ovo sto se trenutno dešava u BGD, a nekretnine su jedan od pokazatelja, je tumor u razvoju drustvenog sistema i sistema vrednosti kojima teze normalne države…
Sta je tumor? Sta se to desava? Jel neka KATASTROFA?
 
Ali je ipak najbitnije da nam nikada nije bilo gore nego sada. I to u celoj Srbiji.
 
 
U ostalim vestima
Mirijevo 4 visoko prizemlje 30m2 sa odvojenom spavaćom u zgradi staroj 10ak godina prodato za 52000
Fkin 1733€/m2
Verifikovana informacija u registru...

Novogradnja je izašla na 2000 pa i više.
Bog upomoć podstanarima.
 
Mnogi ovde piskaraju u prilog tome da su navodno cene visoke jer je ovde lep zivot, ne tako los kao u EU ili u svetu, da je BDP sve veci i veci, tj. da smo zemlja koja uspesno ide napred, da mnogi ljudi kupuju stanove jer znaju da cene takav kvalitet a da se mnogi pametni i uspesni vracaju kako bi ziveli u Beogradskim naseljima.

Sve to da slucajno neko ne pomisli ko ima problem da kupi stan da vlast stoji iza toga.
Da ne pomisli da je ovde kvalitet zivota na dnu i da je za to kriv onaj ko je na vlasti vec deceniju...

Te nekako je uvek povezano, ti koji pricaju da su realne cene, ne vide nikakav problem sa zivotom u Srbiji, ali vide problem svuda drugde.

Pad cena ce se desiti zajedno za padom vlasti. Ne bukvalno isti dan ali je povezano... previse su se zaigrali i eto mozda ce Litijum da ih dokrajci plus dugovi koje zemlja vise ne moze da isplacuje.
A mozda ih nista nece dokrajciti i krenucemo 'isto ali malo drukcije' iliti narodski sjase kurta uzjase murta. Trziste stagnira, ili blago pada, ili blago raste, ali povratka na staro nema.

Ako se to desi, sta onda?
 
U ostalim vestima
Mirijevo 4 visoko prizemlje 30m2 sa odvojenom spavaćom u zgradi staroj 10ak godina prodato za 52000
Fkin 1733€/m2
Verifikovana informacija u registru...

Novogradnja je izašla na 2000 pa i više.
Bog upomoć podstanarima.
Bukvalno. Kolektivna bezanija iz Beograda se ubrzava. Dolazi cak i brze nego sto su ljudi predvidjali. Prvo iz centra na periferiju, pa zatim i totalno van grada. Ne znam kako ce ovo uticati na radna mesta koja su u realnosti u proseku placena 500-600e (najveci broj ljudi, manite me prica o prosecnim platama). Isti ti ljudi ako zele da zive u Zemunu u 40 kvadrata, morace da daju 400-500e, ako zive dvoje u stanu, plus troskovi, morace da izdvajaju po pola plate samo za stan, pa i vise. Isterace ljude iz grada, nece imati ko da radi za ove pare za koje vecina ljudi radi. Kada budu prazni stanovi, onda ce biti zurka.
Mislim ono, ne znam da li ce biti Mad Max scenario i lozenje parketa, ali bice zurke svakako. Zagrevanje ce biti dugo, ali ce zurka svakako biti dobra.
 
Npr, u 30om bloku, videh u prolazu, vec vise od nedelju dana ne radi kiosk na autobuskoj stanici, koji je uvek imao odlican promet. Ne mogu da nadju radnike, stoji nalepnica. Ne bih da prognoziram, lici mi da cemo se polako pretvoriti u one kineske gradove duhova, izgradjeni spekulacije radi.

Al ok, da me ne napadne ova privilegovana ekipa, koja moze ostale da naziva magarcima i trolovima, a da im opet ne obrisu koment. Ne priziva niko propast ako misli da su cene previsoke, ako npr. vekna hleba kosta 500 eur, da li bi i onda bili "licemerni doomeri" ovi sto kazu da je to preskupo za obicnog coveka? Ja mislim da su cene prepumpane i da nisu posledica viseg zivotnog standarda.
 
Plate ce morati da rastu sto se vec desava u poslovima gde nema radne snage.

Ako ne budu rasle i ljudi ne budu mogli da priuste da zive u gradu, ostajace prazni stanovi i padace rente i cene, pa ce opet postati dostupniji zivot. To je neki samoregulisuci proces koji se konstantno desava, naravno ima svoje povremene manije ali je naivno misliti da ce to toliko da se otme kontroli da ce da usledi kataklizma.

Beograd nije grad sa nekim milionima turista pa da postoji opasnost kao u nekim evropskim gradovima da AirBnB protera domace stanovnistvo iz centra. NIje ni neki mega biznis centar gde ce sve zauzeti privremeno locirani white collar radnici. Beograd je i dalje prvenstveno grad za ljude koji zive i rade u njemu veci deo zivota, i ima neku svoju koliko toliko izbalansiranu ekonomiju.

Ovi Rusi su najveci spoljni udar na taj balans u poslednjih par decenija, ali i tu tek treba da se vidi u kom ce pravcu otici. Ako ih vecina ode sledece godine, brzo ce se stvari vratiti na staro. Opet, ako ih dovoljno ostane dugorocno, mislim da cemo od njih imati vise koristi nego stete, kada se ovaj prvi sok apsorbuje.
 
Plate ce morati da rastu sto se vec desava u poslovima gde nema radne snage.
Eh dobri moj. To sam i ja isto mislio kada su u pitanju vozaci GSP. Isto sam mislio da ce to samo trziste da regulise, ili ce sve pod katanac, ili da se plate vozacima povecaju. I neko se lepo dosetio - ako ti fali radna snaga, a ti je uvezi. Da ne bude da mracim sa prognozama, ali to se uveliko desava. U vise restorana i lokala u Beogradu radi radna snaga koja ne zna srpski, i sa kojom komuniciras na engleskom. Tako da se ne bih uzdao u trziste da ce da pegla te stvari.
 
Eh dobri moj. To sam i ja isto mislio kada su u pitanju vozaci GSP. Isto sam mislio da ce to samo trziste da regulise, ili ce sve pod katanac, ili da se plate vozacima povecaju. I neko se lepo dosetio - ako ti fali radna snaga, a ti je uvezi. Da ne bude da mracim sa prognozama, ali to se uveliko desava. U vise restorana i lokala u Beogradu radi radna snaga koja ne zna srpski, i sa kojom komuniciras na engleskom. Tako da se ne bih uzdao u trziste da ce da pegla te stvari.
Ne vidim sta je tu problem, dok god nezaposlenost ne raste. To samo pokazuje da domace stanovnistvo ima bolje opcije za zaposljenje.

Uostalom, ne vidim da Svajcarci, Nemci i Austrijanci mnogo zale sto im Srbi i Turci rade na trafikama, kelnerisu i voze autobuse.

Valjda tezimo tome da budemo nacija profesionalaca koji stvaraju neku vecu dodatnu vrednost a ne nacija radnika na kiosku.
 
Vrh