Šta je novo?

Cene nekretnina

Progresivni porez na nakretnine u kojima se ne stanuje je jedino racionalno resenje, pa ko u tome nadje racunicu neka poseduje koliko god zeli nekretnina... tako bi se zaustavile metastaze u Beogradu, metastaze na Zlatiboru i Kopaoniku, pocetak metastaza na Divcibarama! Divcibare bi ostale planinsko naselje, Zlatibor bi bio Zlatibor sa oziljcima velegrada, Beograd je tu gde jeste tj nigde... samo nuklearka ga moze spasiti...

Ne možeš sve u isti koš, ko će ti to prihvatiti!? Postoje gradovi i postoje turistički centri. U gradovima ljudi žive i rade (najčešće) a u turističkim centrima se odmaraju (uglavnom).
U gradovima treba poreskom politikom ograničiti gomilanje stanova, to se slažem, inače će pući infrastruktura kao i sve druge prateće negative (gužve, zagađen vazduh itd)! U turističkim centrima to ne možeš uraditi, ali može se nekako (i treba!) zabraniti gradnja ružnih i standardnih zgrada bez sadržaja i sl. Nama inače fali kapaciteta više kategorije i naravno rad na samom brendiranju takvih centara
Ljudima treba omogućiti da ulože u beton, ali beton koji je u funkciji turizma, na koji način se i takva investicija brže vraća nego u gradovima a u isto vreme jača budžet i lokalna ruralna sredina

Ne može se zabraniti investiciono ulaganje u nekretnine, ali ga treba regulativom fino uobličiti, gde šta ide...
 
Poslednja izmena:
Naplata poreza bi bila opravdana kada bi drzava stitila obe strane, ali to u praksi ne funkcionise, ni sa ugovorom i bez.
Samoprozvani (a iz aviona se vidi LAZNI) kupce stana (koj apsolutno iskljucivo podrzava sve sto je u korist rasta a ne pada cena stanova), mogu ti reci da je drzava uvela porez freelancerima a pritom ih apsolutno nista ne stiti u slucaju nenaplativosti potrazivanja iz inostranstva, niti im pruza apsolutno bilo kakvu zastitu, niti im pruza bilo koja prava koja imaju zaposleni u srbiji, sto bi ti rekao, nista ne funkcionise ali ipak ce naplatiti porez... Samim tim tu nema nikakve prepreke da uvede isto tako progresivno oporezivanje za vlasnistvo vise stanova uz velike kazne za nepostovanje placanja poreza, isto kao sto je uvela freelancerima..
 
Poslednja izmena:
Samoprozvani (a iz aviona se vidi LAZNI) kupce stana (koj apsolutno iskljucivo podrzava sve sto je u korist rasta a ne pada cena stanova), mogu ti reci da je drzava uvela porez freelancerima a pritom ih apsolutno nista ne stiti u slucaju nenaplativosti potrazivanja iz inostranstva, niti im pruza apsolutno bilo kakvu zastitu, niti im pruza bilo koja prava koja imaju zaposleni u srbiji, sto bi ti rekao, nista ne funkcionise ali ipak ce naplatiti porez... Samim tim tu nema nikakve prepreke da uvede isto tako progresivno oporezivanje za vlasnistvo vise stanova uz velike kazne za nepostovanje placanja poreza, isto kao sto je uvela freelancerima..
Bukvalno imas slike iz mog stana na forumu. Koliko neki ne zele da veruju u realnost koja im se ne svidja.

I sam sam nekada bio frilenser, platio to malo sta sam dugovao, sve to sto si nabrojao nisam dobio pa niko nad tim nece plakati. Kao PR isto nemam nista od toga sto imaju zaposleni, pa placam porez na profit.
 
Samoprozvani (a iz aviona se vidi LAZNI) kupce stana (koj apsolutno iskljucivo podrzava sve sto je u korist rasta a ne pada cena stanova), mogu ti reci da je drzava uvela porez freelancerima a pritom ih apsolutno nista ne stiti u slucaju nenaplativosti potrazivanja iz inostranstva, niti im pruza apsolutno bilo kakvu zastitu, niti im pruza bilo koja prava koja imaju zaposleni u srbiji, sto bi ti rekao, nista ne funkcionise ali ipak ce naplatiti porez... Samim tim tu nema nikakve prepreke da uvede isto tako progresivno oporezivanje za vlasnistvo vise stanova uz velike kazne za nepostovanje placanja poreza, isto kao sto je uvela freelancerima..
Dobili su dva modela oporezivanja da biraju, po oba placaju skoro duplo manje od regularno zaposlenih a dobijaju zdravstveno, penziono, resen pravni status itd.

To kukanje nad frilenserkom sudbinom nakon ovog dogovora mi je jedna od najneshvatljivijih politickih rasprava trenutno. Bukvalno dobili uslove ko iz poreskog raja da rade i opet nije dovoljno.
 


E ovo je problem i cirkus.. ljudi se hvataju za nekakvu imaginarnu cenu kvadrata i tako formiraju vrednost svoje nekretnine.

Pazi ti, 27 sprat zgrade Rudo, velicanstven pogled na ceo Bg i velicanstvena voznja liftom (ne znam, mozda je tu cak i novi lift).
Ali pricamo o cetvrt miliona evra za nesto sto niti je u centru, niti je neko eksluzivno mesto, susedi su ti penzioneri i mirise ti kiseljenje kupusa (nebitna stvar - ali da docaram), dole okolo je sve ruinirano i star, nemas ni obezbedjeno parking mesto, zgrada je stara, hladna i zastrasujuca.
Pitanje je kakav je pritisak vode, kakve su instalacije, da li ima curenje gore na 28om, ili ovde, kako izgleda kada duva vetar i milion raznih drugih stvari.

Ovaj je svakako neozbiljan, ali ako ga proda za 100k, da bude presrecan :)

Znam ja da novac ne vredi isto, 100k nije isto kao pre par godina, ali zaista je smesno.
 
Rudo 100kvm 235000 eura, 2350 po kvadratu

A Novi Sad centar 19kvm 103000 ni manje ni više... 😆 stan veličine osrednjeg walk in closet-a u Americi, 103000 eur


Verovatno je i on neozbiljan, sve neki neozbiljni oglasi...
 
Voleo bi da vidim fotografije za ovaj Rudo.

Moze li neko ds otvori?

Da je poslednji sprat bilo bi vrlo atraktivno
 
Voleo bi da vidim fotografije za ovaj Rudo.

Moze li neko ds otvori?

Da je poslednji sprat bilo bi vrlo atraktivno
Čuvena zgrada, tj Istočne kapije Beograda. Inače sniman legendarni film u i oko te zgrade - "Ljubavni život Budimira Trajkovića". Bukvalno "Landmark" kako vi preko bare kažete. Ja bih pojačao tu cenu još malo zbog čistijeg vazduha na visini.
 
Još jedan državni "damage control" pod nazivom -> "Zli stranci(rusi), ne izdajte im stanove".

Ovo je jako losa vest jer ce uticati na to da pocne da se trazi po dva ili tri depozita a druga opcija je da svi podignu cenu zakupa masovno toliko da se rizik isplati.
 
Opet ti sa rizikom? Razmatranje rizika se desilo kad su stanodavci isterali stanare koji su čuvali i održavali stan, da bi zaradili više. Taj rizik je već uračunat u cenu za koju se izdaje. Sumnjam da su se suzdržavali kad su oglašavali cenu i da ne bi uzeli više da su mogli. Tako da, ništa od daljeg dizanja cene zakupa. A to za tri depozita okači mačku o rep. Sve stvari u većini stanova koji se izdaju ne vrede kao tri depozita.

Znam, znam, trol je, morao sam da ogovorim...
 
Voleo bi da vidim fotografije za ovaj Rudo.

Moze li neko ds otvori?

Da je poslednji sprat bilo bi vrlo atraktivno
Ljudi, fasada na ovim zgradama se bukvalno urušava, i krovovi su problematicni. Armatura se na nekim delovima vidi golim okom. Znam 2 osobe odatle iz dve različite zgrade, vec se duže vremena vodi priča da se makar sanira fasada, jer delovi iste bukvalno otpadaju i predstavlja rizik po ljude. S obzirom da su zgrade čist beton, izolacija je takodje 0. Ne znam za vas, ali u takvim zgradama kvadrat da košta više od 2000eur je meni i više nego suludo.
 
Ljudi, fasada na ovim zgradama se bukvalno urušava, i krovovi su problematicni. Znam 2 osobe odatle iz dve različite zgrade, vec se duže vremena vodi priča da se makar sanira fasada, jer delovi iste bukvalno otpadaju i predstavlja rizik po ljude. S obzirom da su zgrade čist beton, izolacija je takodje 0. Ne znam za vas, ali u takvim zgradama kvadrat da košta više od 2000eur je meni i više nego suludo.
Ali, ali, LANDMARK, SIMBOL GRADA!
 

In 2010, the tenants began collecting funds for the further repairs and in 2012 they started an initiative to fix the problems with the facades. By 2013, concrete chunks up to 60 kg (130 lb) began to fall off the buildings. Experts from the University of Belgrade Faculty of Civil Engineering described the facade as being in "extremely bad shape". It was estimated that to repair the facade to modern standards it would cost €4 million. The plain, classical façade alone would cost €2 million, as it covers an area of 30,000 m2 (320,000 sq ft) and special, high cranes and scaffolds, up to 80 m (260 ft) tall, will be needed. By that point, the tenants and the municipality collected only €110,000. They also had talks with the state government, but they refused to allow the construction of the plain facade as the energy efficient one is obligatory by the new laws.

Kad se bude renovirala fasada kvadrat ide na 3k.
 

In 2010, the tenants began collecting funds for the further repairs and in 2012 they started an initiative to fix the problems with the facades. By 2013, concrete chunks up to 60 kg (130 lb) began to fall off the buildings. Experts from the University of Belgrade Faculty of Civil Engineering described the facade as being in "extremely bad shape". It was estimated that to repair the facade to modern standards it would cost €4 million. The plain, classical façade alone would cost €2 million, as it covers an area of 30,000 m2 (320,000 sq ft) and special, high cranes and scaffolds, up to 80 m (260 ft) tall, will be needed. By that point, the tenants and the municipality collected only €110,000. They also had talks with the state government, but they refused to allow the construction of the plain facade as the energy efficient one is obligatory by the new laws.

Kad se bude renovirala fasada kvadrat ide na 3k.
Verujem da su zgrade na samom vrhu liste prioriteta grada za ulaganje novca.
 
Grad ne treba da ulaze niti da im bude prioritet. Nismo mi socijalisticka tvorevina. Zgrada mora sama ili da skupi novac ili da se zaduzi kod banke i da uzmu kredit pa da otplacuju.

To sto ljudi zive u stanu i misle da ne treba da placaju odrzavanje zgrade je skroz druga prica. Za ovakve zgrade minimim 3-4 eura po m2 je bitno da svaki stan placa. Bitno je da se ima u stednji i onda zgrada odatle da uzme za ovakve situacije. Sad moraju da rade na vrat na nos skupljanje novca sto ce biti tesko.

Grad ili drzava ako im pomogne bicu duboko razocaran. Ovo je odlican primer da nauce zasto treba da placaju odrzavanje.
 
Grad ne treba da ulaze niti da im bude prioritet. Nismo mi socijalisticka tvorevina. Zgrada mora sama ili da skupi novac ili da se zaduzi kod banke i da uzmu kredit pa da otplacuju.

To sto ljudi zive u stanu i misle da ne treba da placaju odrzavanje zgrade je skroz druga prica. Za ovakve zgrade minimim 3-4 eura po m2 je bitno da svaki stan placa. Bitno je da se ima u stednji i onda zgrada odatle da uzme za ovakve situacije. Sad moraju da rade na vrat na nos skupljanje novca sto ce biti tesko.

Grad ili drzava ako im pomogne bicu duboko razocaran. Ovo je odlican primer da nauce zasto treba da placaju odrzavanje.

– Kako živimo? Muku mučimo. Dođe mi da se odselim negde, ali nemam gde. Ovde stanuje sirotinja, bogati su otišli. Hvala bogu pa jedan lift dobro radi – govori vremešni stanar i brže-bolje kuca u drvena vrata da ga slučajno ne urekne.

Šta ćemo ako nemaju da priušte održavanje jer nemaju leba da jedu. Na ulicu?
 
Da se zgrada zaduzi. Uzme komercijalni kredit pa da otplacuju svi stanari na 15-20 godina i dodatno da skupljaju novac.

To je uobicajena praksa kako se radi ako su bili neozbiljni do sada i nisu placali odrzavanje u budzet.

Stanarima mora da se natovari 3-4 eura po m2 da placaju. Zbog prethodnog perioda i zbog buducnosti zgrade. Ko ne moze da placa spusti cenu stana proda i ide dalje. Novi ko kupi zna da ima obavezu da placa mesecno odrzavanje nesto jace ali je dobio stan jeftinije.
 
Ako nisu u obavezi da srede fasadu(po zakonu), niko se neće zaduživati. Jednostavno ne isplati se. Loša investicija.
 
Previše je 3-4 €. To je samo za komplekse gdje ima bazen i mnogi drugi sadržaji. I za to je previše sve preko 2 €. Za ove obične stare zgrade raspon treba da je od 0,2 do 1 €.
 
Kad tad zgrada ce dovoljno oronuti da ce morati da se uzme zestok kredit da se sve sredi.
Nema tu pomoci. Stanari mora da prihvate da placaju visoku cenu mesecnog odrzavanja da bi vratili kredit i da skupljaju za buducnost. Bitno je samo da vecina stanara izglasa bord direktora zgrade koji ce da izabere profesionalnog upravnika i na skupatini da proglase 5 eura m2 odrzavanje. Posle toga imaju pravo na prinudnu naplatu ako neko ne moze ili nece da placa. Da bi jednostavno naterali sve da prodaju koji ne mogu to da placaju. Tako se to radi.
 
Vrh