Šta je novo?

Cene nekretnina

Nisam imao nameru da uvredim, zaista. A ne znam ni zašto misliš da sam to nadmeno napisao. Ova tema je puna frustracija 👎. Mada kad malo bolje razmislim, razumem te, ti si čak napravio i web sajt koliko te tišti cela situacija.
 
Ja pratim dve godine 4 bloka sa prilično rigoroznim filterima, znam šta i gde hoću, čak i orijentaciju. Pre dve godine ih je bilo oko 50, sad 12, 13, sa trendom daljeg smanjivanja. O ceni da ne pričam.
 
Tako vec pratim 70ak oglasa, starogradnja se spusta ~5% na nedeljnom nivou. Oni koji ne spustaju stoje neprodati otkako pratim. Mamac oglase ignorisem, pricam o realnim oglasima koji stvarno postoje. Nijedan moj pracen oglas u poslednje 3 nedelje nije povecao cenu, cak ni novogradnje koje su poslednjih meseci povecavale 2-3 puta. Ne racunam oglase koji spuste ili dignu cenu pa vrate staru kroz par dana, jer ima i toga. Gledajuci katastar i prateci oglase, moj savet ako neko ide da gleda starogradnju, nudite minimum 10% ispod oglasene ako je sve kao sto pise na oglasu.
Ja stvarno drzim palceve da se skucite, ja sam od 2007-kraj 2009 svako jutro prvo otvarao Halo Oglase , sada bih rekao da ima vise platformi za oglasanje, cak i kupujem -prodajem.... onda sam sve prekinuo do 2011 i kupio novogranju 40% ispod ceni starogradnje iz 2008, kompromis se neki mora napraviti, tu da se ne lazemo, ja sam kompletno promenio deo grada...to je licna odluka svakako...

Tokom tih godina sam 2-3 puta nedeljno obilazio stanove po celom gradu, pricao sa desetinama agenata, investitora ...i u isto vreme pregovarao sa bankama oko kredita... najvise se zaradjuje na onima koje mrzi :), samo hrabro i promucurno!
 
40% ispod ceni starogradnje iz 2008, kompromis se neki mora napraviti, tu da se ne lazemo, ja sam kompletno promenio deo grada...to je licna odluka svakako...
Moram samo da uskocim sa pitanjem, posto meni deo ljudi koji navija za pad cena, a mene optuzuju za suprotno, cesto postavi pitanje " ako si kupio stan zasto si na ovoj temi ako nisi agent", zasto si ti na ovoj temi ako si kupio stan jos davne 2011. Jer sada ja ne znam da li si i ti agent.
A realno Stepa nije bez razloga bila 40% ispo cene, i sam znas za sta su vas sve zavrnuli u naselju, iako samo naselje nije lose.
 
Nemam pojma kako se zove zgrada, mi je zovemo "ona koju Iliev gradi". A ti si je obeležio kao Vrtovi Ceraka.

Ovo je najdepresivnije što sam pročitao danas. "Bar 70m2" nije veći stan.

Moje lično mišljenje je da starogradnja u proseku mora da padne još (a pala je već prethodnih meseci). Novogradnja - pa i ne baš, mora da se desi scenario sličan 2007-2008. da bi novogradnja pala.
A koja je to uopšte novogradnja koja je relevatna kod nas i koje su prednosti u odnosu na starogradnju? U Beogradu 95% novogradnji nema ni portira koji može da preuzme pošiljku a o nekim ozbiljnijim "amenities" da ne govorim. U mom kraju (istočni Vračar) predratne zgrade su u neuporedivo boljem stanju nego neke na brzinu sklepane "novogradnje" stare 10-tak godina. Gledajući današnje standarde gradnje uopšte ne vidim komparativnu prednost novogradnje niti zašto bi koštala više od provereno kvalitetne i dobro održavane starogradnje. Čak i u NYC je mnogo teže kupiti stan u coopu sa početka 20 veka nego stan u nekoj ultra mega giga staklenoj zgradi, da ne govorim da su ovi prvi mnogo prestižniji i cenjeniji od drugih.
 
Taman pomislih, mozda sam se ogresio, pogresna procena.

Ali, moj me insekt nikad ne vara :)

Svako dobro! 👋
Nije ni mene moj na žalost. Ne znači da si loš čovek i zato što si ti mene 2x svesno uvredio. Žao mi je iskreno što najavljuješ svoje čekanje kupovine do 2025. godine javno, razumemo se kom taboru ti pripadaš. Pokušao sam da pomognem temi svojim komentarima ali jednostavno na ovom forumu uvek sevaju varnice i uvrede. Iz moje perspektive sa troje dece stan od 70m2 je mali, premali. Kukao sam kad sam kupovao kola, kukao sam kad sam kupovao stan. Porodice sa troje dece ili moraju biti više srednje klase ili da žive kao u Tesnoj koži. Čak mislim da taj stan od 70m2 nije dovoljan ni za porodice sa dvoje dece. Dakle takav stan može biti samo privremeno rešenje za “prosečnu” porodicu ili bar ono što bi trebala biti prosečna porodica. Nema potrebe da se dalje uključujem u diskusiju, možda će moje odsustvo pomoći da beobuild forum obori cene stanova za željenih 40%.
 
~70 kvm u svim novogradnjama je na papiru trosoban, ali je jedna soba i kuhinja i trpezarija i dnevna, pa je realno to 2 bedroom. Za 2 dece vec nategnuta priča, posebna ako je razlika u godinama, mada i ovako. Jedino rešenje da se u dnevnoj svaki dan širi trosed, mada kako dnevna nije samo dnevna neko će tuda noću da ide do friždera, toaleta itd. Sve se može, ali daleko od toga da je to konforno.
 
A koja je to uopšte novogradnja koja je relevatna kod nas i koje su prednosti u odnosu na starogradnju? U Beogradu 95% novogradnji nema ni portira koji može da preuzme pošiljku a o nekim ozbiljnijim "amenities" da ne govorim. U mom kraju (istočni Vračar) predratne zgrade su u neuporedivo boljem stanju nego neke na brzinu sklepane "novogradnje" stare 10-tak godina. Gledajući današnje standarde gradnje uopšte ne vidim komparativnu prednost novogradnje niti zašto bi koštala više od provereno kvalitetne i dobro održavane starogradnje. Čak i u NYC je mnogo teže kupiti stan u coopu sa početka 20 veka nego stan u nekoj ultra mega giga staklenoj zgradi, da ne govorim da su ovi prvi mnogo prestižniji i cenjeniji od drugih.
Više su cenjene jer se nalaze na boljim lokacijama gde nema novogradnji niti su moguće. Slično je tako svuda. A provereno kvalitetna i dobro održavana starogradnja ne postoji pa reći ću u Srbiji, bar u 95% starogradnji kada sam ja tražio stan. Možeš samo da dobiješ komšije koje ostavljaju djubre po hodnicima, misaona imenica je da skupe pare da zamene sijalicu, fasada koja se raspada, upitne i stare instalacije, prljavi hodnici sa pripadajućim mirisima... Doduše i "novogradnje" posebno te od pre 10-20god su lošeg kvaliteta, sklapane samo da postoje i da se prodaju.
 
Nije ni mene moj na žalost. Ne znači da si loš čovek i zato što si ti mene 2x svesno uvredio. Žao mi je iskreno što najavljuješ svoje čekanje kupovine do 2025. godine javno, razumemo se kom taboru ti pripadaš. Pokušao sam da pomognem temi svojim komentarima ali jednostavno na ovom forumu uvek sevaju varnice i uvrede. Iz moje perspektive sa troje dece stan od 70m2 je mali, premali. Kukao sam kad sam kupovao kola, kukao sam kad sam kupovao stan. Porodice sa troje dece ili moraju biti više srednje klase ili da žive kao u Tesnoj koži. Čak mislim da taj stan od 70m2 nije dovoljan ni za porodice sa dvoje dece. Dakle takav stan može biti samo privremeno rešenje za “prosečnu” porodicu ili bar ono što bi trebala biti prosečna porodica. Nema potrebe da se dalje uključujem u diskusiju, možda će moje odsustvo pomoći da beobuild forum obori cene stanova za željenih 40%.
Povedi i jos par njih sa foruma da malo odmori tema od mrs****a.
 
Moram samo da uskocim sa pitanjem, posto meni deo ljudi koji navija za pad cena, a mene optuzuju za suprotno, cesto postavi pitanje " ako si kupio stan zasto si na ovoj temi ako nisi agent", zasto si ti na ovoj temi ako si kupio stan jos davne 2011. Jer sada ja ne znam da li si i ti agent.
A realno Stepa nije bez razloga bila 40% ispo cene, i sam znas za sta su vas sve zavrnuli u naselju, iako samo naselje nije lose.
Eee sad, koliko ima muljatora ne znam sto bih se do kraja predstavljao 😉
- volim urbanizam
- volim Beograd i davno sam odlucio da ovde ostanem i gradim porodicu
- volim graditeljstvo, u jednom delu infrastrukture sam i aktivan poslom
- pomalo sam i investirao, možda ću još
- cenim održivost to važi i za urbanizam, ali i život gde će Beograd dati fer šansu svim mladim ljudima kao sto je dao meni i oni ga cine time sto jeste…
- ne navijam da dodju bilo koji migranti u broju koji će uticati na identitet, pa makar to bili i iz High-Tech bransi
…e sad Stepa, sve zavisi od očekivanja, moja su tačno kako sam i očekivao, a naselje sa drvoredima i parkinzima ide u pravcu da postane još bolje…mali stanovi se oglasavaju na po 3k€ i odu tu negde…
a na nekog forumu nije bila ovolika dinamika od clash-a 2008, pa mi je i zabavno da čitam …

par puta sam te opleo, pa je fer i da nešto odgovorim kad već lepo pitaš…
 
Moram samo da uskocim sa pitanjem, posto meni deo ljudi koji navija za pad cena, a mene optuzuju za suprotno, cesto postavi pitanje " ako si kupio stan zasto si na ovoj temi ako nisi agent", zasto si ti na ovoj temi ako si kupio stan jos davne 2011. Jer sada ja ne znam da li si i ti agent.
A realno Stepa nije bez razloga bila 40% ispo cene, i sam znas za sta su vas sve zavrnuli u naselju, iako samo naselje nije lose.
Za ovo danas sto se pravi Stepa je Beverli Hills. U svakom pogledu. Parking, razmak izmedju zgrada, planska gradnja, skola, igralista, vrtic... Naravno mnogima ovde su bitne plocice, elektroroletne i vodokotlici. Nebitno da li ti je pogled na raskricnu 6 sa 6 traka ili komsiji na dva metra.
 
Pa furas se mnogo po ovim fancy kompleksima i navijaš da cene rastu 😂😂
Odvalio skoro čovek 240k€ za stan od 80kvm i dva GM u Stepi i dobio ponudu 230k€ pa se zbunio jer ne zna šta će sa parama, mutna vremena , zato i kažem da je najbolje čekati malo da se magla razidje…
 
 
Pa furas se mnogo po ovim fancy kompleksima i navijaš da cene rastu 😂😂
Odvalio skoro čovek 240k€ za stan od 80kvm i dva GM u Stepi i dobio ponudu 230k€ pa se zbunio jer ne zna šta će sa parama, mutna vremena , zato i kažem da je najbolje čekati malo da se magla razidje…
Nemam taj osecaj. Prisutan sam iskljucivo na temi gde sam kupac stana, sto je sasvim normalno, sada da li je to nesto fensi, nije do mene. Meni bi najvise odgovarao pad cena, to sam pet puta rekao, zasto bih kupovao nesto skupo kada mogu jeftino. Ali jedno su zelje, a drugo sta je realno da se desi, o tome jedino pricam.
 
50m2 je za dvoje knap (pricamo o jedna soba, dnevna, kuhinja, wc, cak i bez trpezarije), a kamoli 70m2 za muza, zenu i troje dece.

To sto smo mi odrastali i u manjem, ne znaci da tako treba. Jela se i mast na hleba i aleva, pa nije najnutritivnije, ali jelo se.

Napadati nekog, a narocito ako sami nemate troje dece, zbog izjave da je 70m2 premalo, je neumesno. Zive studenti po studenjaku u 16m2, ukljucujuci wc, po dvojica, i zavrsavaju 4 godine studija i prolaze mozda i najbitniji formativni period, pa ne znaci da tako treba.

Moze i smartom da se ide do i od posla, narocito brojni ljudi koji samo sebe voze, pa ih nesto retko vidjam na Brankovom.
 
Bukvalno niko nije ni rekao da je 70kv nešto veliko da bi nastala filozofija o tome ni iz čega. Čovek samo rekao šta prati u kontekstu svoje analize.
 
Otprilike je 20m2 po čoveku ili detetu dovoljno + nekih 10-15m2. Sve ostalo je realno luksuz, a sve ispod je neki kompromis ili stiskanje. Za porodicu sa dvoje dece bi nekih 90-100 kvadrata sa dnevnom i 3 manje sobe bilo skroz ok, bar po meni.
 
50m2 je za dvoje knap (pricamo o jedna soba, dnevna, kuhinja, wc, cak i bez trpezarije), a kamoli 70m2 za muza, zenu i troje dece.

To sto smo mi odrastali i u manjem, ne znaci da tako treba. Jela se i mast na hleba i aleva, pa nije najnutritivnije, ali jelo se.

Napadati nekog, a narocito ako sami nemate troje dece, zbog izjave da je 70m2 premalo, je neumesno. Zive studenti po studenjaku u 16m2, ukljucujuci wc, po dvojica, i zavrsavaju 4 godine studija i prolaze mozda i najbitniji formativni period, pa ne znaci da tako treba.

Moze i smartom da se ide do i od posla, narocito brojni ljudi koji samo sebe voze, pa ih nesto retko vidjam na Brankovom.

Ova digresija je zapravo odlican primer kako se i u pogledu onoga sto bi ovde trebalo da bude tema, a to su cene nekretnina, vec posle dva-tri posta na istoj strani, slucajno ili namerno, potpuno izvrne i izgubi sustina i prica odmah potone nazad u neke nebuloze.

Niko nikog nije napao "zbog izjave je 70 m2 premalo" - vec je, upravo obrnuto, gospodin, arogantno i uvredljivo, izjavio kako je, pazi e, "nesto najdepresivnije" sto je procitao danas da neko stan od 70 m2 smatra "vecim". Komentar otprilike na nivou Marijane Mateus i "intime u 300 kvadrata". I to kao odgovor na bezazlenu napomenu coveka da prati prvenstveno oglase za trosobne stanove iznad 70 m2, pa nije siguran da je trend u oglasima isti i za manje stanove.

(Meni je, eto, isto tako "najdepresivnije" kad neko jeftine solitere ili druge novoizgradjene budzevine u kojima gledas komsiji u spavacu sobu ili tanjir itd. smatra luksuzom samo zato sto je novogradnja, placa masne pare za taj "luksuz" i smatra da je obavio odlicnu kupovinu.)

Prosecna kvadratura novoizgradjenog stana, pa cak i u tzv. luksuznim kompleksima i naseljima, jeste upravo oko 70 kvadrata, tako da je, zaista, stan iznad 70 kvadrata - veci. Prosecna kvadratura prometovanih stanova u starogradnji je i manja od toga.
 
Poslednja izmena:
Vrh