Šta je novo?

Cene nekretnina

Upravo tako, novogradnje danas veoma odskaču od pre 10-20god, a raspored... kako ko voli jbg.

Da me neko pita da nabrojim 5 iistinskih dobrih novogradnji na čitavom Vračaru, mislim da bilo teško.
Možeš li nabrojati 5 istinskih dobrih starogradnji kakve opisuješ pa da uporedimo sa nekom novogradnjom?

Inače tema već više puta prežvakana. A završi se na istom, vlasnici i oni koji prodaju starogradnju brane starogradnju, vlasnici novogradnje brane novogradnju i tako u krug.
 
Ja se nesto i nisam nagledao tih ultra funkcionalnih starogradnji. Kvadrat za kvadrat, novogradnja je uglavnom dosta bolje iskoriscena. Uglavnom ti bude previse hodnika. E sad ako poredimo cetvorosoban starogradnja od 120kvm i novogradnaj cetvorosoban 90kvm, da, bice vise komfora u starogradnji al poredimo babe i zabe onda. Cena zavisi od kvadrata a ne od soba, tako da cesto i ta komforna starogradnja nakon kupovine i rekonstrukcije gde se doda jos jedna potrebna soba ispadne slicna rasporedom kao i novogradnje.
 
Smatram da dvoje opušteno mogu da žive dugoročno u 35, 40 kv (ali 1 ne može u 20 iz milion razloga, da počnemo od psiholoških, još ako je rad od kuće). Sticajem okolnosti smo nas dvoje dve godine živeli u stanu od 90 kv, a efektivno koristili bukvalno 35, 40, ostalo je bila ostava.
To što ste živeli efektivno u 40m2 iako je stan bio od 90m2 ništa ne znači jer kao što si rekao ostalo Vam je bila ostava. E sad zamisli da niste imali tih 50m2 ostave koliko bi Vam zapravo bilo komotno u tih 40m2. Pa ženi treba 3m3 samo za ormar, a ostale stvari da ne spominjem. Gde je kupatilo, spavaća soba, trpezarija, hodnik, kuhinja, dnevna soba... To je ok za privremeni prostor ali za život teško. Može naravno uz odricanja dosta toga ali to onda nije komfor, kao što nije ni četvorosoban stan od 75m2 i to pod uslovom i da nema balkon/terasu. Jedino da su spavaće sobe 7-8m2 i da cela tvoja garderoba staje u jednu torbu. Kao što rekoh moj je trosoban 73m2 i nema tu nikakvog komfora. Treba minimum još 10m2 da se optimizuje prostor u smislu većih spavaćih soba da možeš komotno pored kreveta da prodješ, većeg kupatila da možeš normalno da se okreneš, staviš veš mašinu, sušilicu i prostora za neku ostavicu ili šta god, veliki garderober. Četvorosoban stan bez 90m2 ne može, a da su uslovi iole normalni i tu je već moranje dva mokra čvora, što mu dodje nekih 85m2 bez terase, tu je i dosta više stvari znači treba i više ormara, ostava... Gde ćeš biciklu, trotinet, rolere, skejt...? Nećeš valjda sa vrata u kuhinju i da se u spavaće sobe ulazi iz dnevne?
 
Slažem se, kažem apsolutni min minimuma 75 kv i to ne komforno, nego onako uz kompromise. Pa ja sam odrsatao u takvom stanu (napravljena posebna sobica gipsanim zidom) i to uz super komotan tavanski i podrumski prostor.

Ipak, tvrdim da bi mogli normalno da živimo nas dvoje u 40 kv, a mojoj ženi treba 3 kv samo za cipele. :ROFLMAO: Trenutno 65 kv nas troje, Bože zdravlja, trebaće više!
 
Upravo tako, novogradnje danas veoma odskaču od pre 10-20god, a raspored... kako ko voli jbg.


Možeš li nabrojati 5 istinskih dobrih starogradnji kakve opisuješ pa da uporedimo sa nekom novogradnjom?

Inače tema već više puta prežvakana. A završi se na istom, vlasnici i oni koji prodaju starogradnju brane starogradnju, vlasnici novogradnje brane novogradnju i tako u krug.
Ima na destine (možda i stotine) lepo održavanih predratnih zgrada na potezu između Bulevara i Mekenzijeve i Sinđelićeve i Cvetnog Trga. Verovatnoća da je prljav ulaz ili da ne radi sijalica u hodniku je jednako prisutna i u novogradnji i starogradnji i pre svega zavisi od toga kako je organizovana stambena zajednica i kakva je svest konkretnih ljudi koji žive u toj zgradi, a ne od starosti zgrade. Održavanje zgrada je loše u globalu i to je opšte poznato, ali sama činjenica da zgrade od 90+ izgledaju bolje od zgrada starih 10 godina je dovoljno da se čovek zapita. Kao što sam naveo, ne bih da "branim" bilo koga, već se nadam da će cene starogradnje padati u svetlu novih projekata koji su najavljeni ili već u izgradnji.
 
to su sve kompromisi koje treba praviti, 40kvm u centru ili 100kvm van centra…kvalitet zgrade i mikro lokacija stana su važne …jedino gde ne treba praviti kompromis je kad udjes u stan moraš da ga osetiš kao da je tvoj ćošak za život…tu nema kompromisa…
Još se sećam stana od 96kvm u Cerak Vinogradima…puklo svetlo u dnevnoj sa tri strane sveta, jedna prijatnoca …a okolo sve zeleno….ko je bio znao o čemu pričam…mala zgrada na nekom brezuljku…
A i život mora imati neku početku tačku, manji pa veći stan itd…retko kad može sve i odmah…

Ako te Bog pogleda eto te u Honolulu pa zaj..vas plebs 🤣🤣
 
Vradović je u pravu za jedno, u novoj 2023 će podstanarima postati pakao zbog cena, samo je zaboravio reći; i onim drugima koji to nisu.
 
Tačno je da je novogradnja u zadnjih par godina značajno napredovala u smislu kvaliteta. Kod kvaliteta stanovanja jako je bitno i da u zgradi i ulazu nema prevelikog broja stanova. To je uglavnom moguće ako su u pitanju veliki stanovi. Tada u zgradi žive porodice, što je i najbolje. Što se kvadratura tiče, da, stan od 70 M2 jeste veliki stan za naše standarde. Pogotovo što košta 200.000 €. Ne mogu se porediti površine novogradnje i starogradnje od prije 40-50 godina jer su se normativi promjenili (terase 100 % sada ulaze u kvadraturu, a nekada su ulazile najviše 50 %). Nekada su stanovi bili veći u izvedenom stanju nego u projektu, a danas je obratno. Takođe, još je jedna bitna stvar koja utiče na kvalitet stanovanja. Staklene površine i otvoren vidik. Što se tiče staklenih površina, novogradnje su se u tom smislu popravile. Ali što se tiče vidika, to je katastrofa ukoliko vam stan gleda u zgradu preko puta na desetak metara. Tada i manje svjetlosti ulazi u stan.
 
Neko je tražio da mu se nabroji nekoliko kvalitetnih novijih zgrada na Vračaru. Pa evo da probam:
1) Zgrada preko puta Kalenić kafane koju je gradio D.Stanković. Useljena prije 18-19 god.;
2) Zgrada na malom skveru kod završetka Topolske ulice (sa klavirom u ulazu), useljena prije 17-18 god.;
3) Zgrada na uglu Krunske, Baba Višnjine i Kursuline koja gleda na park i koja se dugo gradila prije 10-15 god.;
4) Zgrada na uglu Božidar Adžije i Požarevačke u kojoj je najmanji stan imao 120 M2 i koja je useljena 2008. god.;
5) Zgrada na uglu Sindjelićeve i Bulevara sa ogromnim polukružnim dnevnim sobama useljena prije 14-15 godina;
6) Zgrada u Njegoševoj ulici u kojoj Sveto Marović ima stan, useljena prije 17-18 god. i
7) Od baš novijih zgrada u Krunskoj 84.
 
Vradović je u pravu za jedno, u novoj 2023 će podstanarima postati pakao zbog cena, samo je zaboravio reći; i onim drugima koji to nisu.

Pakao ce biti u Evropi. Realno, sada su imali vec skladista puna gasa. Sta ce do sledece zime? Evo vidimo predhodnih dana da Rusija unistava energetska postrojenja u Ukrajini kao odmazdu na pretplavljivanje Ukrajine zapadnim oruzijem. Od ovoga najveci gubitnik od trecih zemalja je ta Evropa. a dobitnik SAD i Kina. Dolar je skocio na pocetku krize za 15ak procenata i tu stoji. Sta ce biti do sledece zime?
Kako su Rusi dosli kod nas, tako ce i da odu ako im se negde otvori mogucnost, a evo vidimo kako se vec u Spaniji to desava.
Cela Evropa srlja u krizu bez sagledivih posledica.
Sto se tice inflacije i stampanja novca, da zbog toga skacu cene nekretnina, onda bi skakale i u Grckoj, Spaniji, Bugarskoj, Rumuniji...
Jasno je da je ovde vlast u poslu s nekretninama i to je tako.
Beograd je postao uzasan grad za zivot, i da cene padnu sa 3000 na 1000, meni licno to ne vredi nista.
Samo kuca, 150m2, garaza, dvoriste, mir, blizina autoputa i prodavnica. Decenijama cemo da se oporavljamo od vladavine ovih i onih.
Mislim da ovaj put nece biti blagog smanjivanja cena i blage krize. Mislim da ce to biti 10 puta ubrzano.
Svakako sam siguran da ce sledeca godina ili dve ce biti najgore od drugog svetskog rata.
 
Evo vec krenulo pomeranje datuma apokalipse. Ispade da ove zime ipak necemo doziveti propast, a toliko ste trubili o tome cele godine.
Ono sto meni nije jasno, kako ce recesija i propast sistema doprineti tome da neko ko hoce da kupi stan, konacno uspe da ga kupi. A osecam zluradost u prizeljkivanju velike krize.
Pa ako u vremenu prosperiteta nisi kupio, odakle logika da ces kupiti kada sve pocne da propada. Tada ne padaju samo cene, nego i tvoja mogucnost da nesto kupis.
 
Trebalo bi da razdvojis dve stvari, propast i apokalpsa su jedno, a nerealno visoke cene stanova su drugo. Za neke od nas je ovo sad propast i apokalipsa, sta moze da bude gore? Cene rastu, plate stagniraju, bogati sve bogatiji, mi placamo njihove dugove kroz stampanje novca. Srednja klasa nestaje, mnogo prljavog novca i stvaranja nove "elite", koja nije tu gde jeste samo zbog znanja i produktivnosti.

Kao sto vidis, na ovoj temi je dosta programera (Wolf, na primer), koji se zale na sadasnje cene svega, a narocito stanova. Kako li je onda obicnom narodu, sta je onda apokalipsa gora od ove? Narodu je i sad mogucnost da kupi bilo sta - nikakva. Mi nismo neki normalan sistem, pogledaj GDP per capita svoj, andjele i skini paucinu s ociju... :)
 
Trebalo bi da razdvojis dve stvari, propast i apokalpsa su jedno, a nerealno visoke cene stanova su drugo. Za neke od nas je ovo sad propast i apokalipsa, sta moze da bude gore? Cene rastu, plate stagniraju, bogati sve bogatiji, mi placamo njihove dugove kroz stampanje novca. Srednja klasa nestaje, mnogo prljavog novca i stvaranja nove "elite", koja nije tu gde jeste samo zbog znanja i produktivnosti.

Kao sto vidis, na ovoj temi je dosta programera (Wolf, na primer), koji se zale na sadasnje cene svega, a narocito stanova. Kako li je onda obicnom narodu, sta je onda apokalipsa gora od ove? Narodu je i sad mogucnost da kupi bilo sta - nikakva. Mi nismo neki normalan sistem, pogledaj GDP per capita svoj, andjele i skini paucinu s ociju... :)
Ne znam bas da li srednja klasa nestaje, meni se cini da je sve brojnija (sto je jedan od faktora skoka cena nekretnina).

Ta 'elita' koja nije tu zbog znanja i produktivnosti kod nas dominira vec decenijama, u novije vreme bar polagano dobijaju neku konkurenciju.

Na kraju, nekretnine mogu postati dostupnije na dva nacina, ili ce primanja rasti brze od cena, ili ce cene padati brze od primanja. Tesko da ce ikad na duzi period ici u suprotnom smeru.

Ja nekako mislim da je humanije i bolje za sopstveno mentalno zdravlje nadati se brzem rastu primanja, nego prizivati apokalipsu samo da bi eto svima bilo jos losije.
 
Ja nekako mislim da je humanije i bolje za sopstveno mentalno zdravlje nadati se brzem rastu primanja, nego prizivati apokalipsu samo da bi eto svima bilo jos losije.
Samo se ti nadaj, nadam se ja vec 20+ godina, nada umire poslednja :) A ako si iz svega izvukao da ja prizeljkujem neku apokalipsu da bi svima bilo losije, onda stvarno bolje da me stavis na blok listu, jer se izgleda ne kontamo uopste... Ja mislim da i ove cene sad nisu posledica toga sto zivimo bolje, niti zato sto smo postali ekonomski tigar. Nadanja su jedno, a nominalne vrednosti drugo, a kupovna moc nesto trece.
 
Ne znam sta tacno to cekas, ali objektivno se zivi bolje nego pre 20 godina. Ako mislis da cemo se samo jednog dana probuditi u Nemackoj, to necemo nikad docekati.
 
Problemi u raju
Zanimljiviji su komentari ispod tog teksta, dovoljno je procitati i shvatiti zasto neki ne mogu da se odlepe od dna.
@sundjer_bob pa onoga sto si napisao da sam ja zaboravio.
 
Problemi u raju
Aa sta sam ja prico pre nekih mesec dana.. doci ce brzo vreme kada ce isti ti rusi poceti da unistavaju stanove i ne placaju racune..i eto sta se sada desava pa ce onaj ko bude izdavo stan u buduce dooobro porazmisliti kome ce ga izdati.. polako samo,ide scenario kada nece rusi ni kiriju hteti da plate ee onda za krece Rock 'n' roll..
 
Meni ovaj članak samo delimično deluje istinito, uglavnom, deluje da je naduvana priča, a služi da demotiviše ljude da svoje stanove izdaju rusima. Dakle, jeftini pokušaj regulacije tržišta. Ovo je bukvalno intervencija države(kroz tabloide). Ako malo prošetate po sajtu može se naći nekolicina članaka u kojima se na ovaj ili onaj način blate rusi. Tipa, rusi ne znaju gde je Srbija. pa onda srpski komšija terao rusa da za sobom počisti blato od dečijih kolica, pa onda rusi o srbima da smo prljavi i sl. Bukvano narativ, jer su videli da je đavo odneo šalu.
 
Poslednja izmena:
Trebalo bi da razdvojis dve stvari, propast i apokalpsa su jedno, a nerealno visoke cene stanova su drugo. Za neke od nas je ovo sad propast i apokalipsa, sta moze da bude gore? Cene rastu, plate stagniraju, bogati sve bogatiji, mi placamo njihove dugove kroz stampanje novca.
Postoji gore, cene stagniraju plate padaju, nezaposlenost raste. Pa onda cene padaju, plate padaju još brže, nezaposlenost još brže raste. Dobro može biti samo nekima koji imaju uštedjevinu i podlogu/prihode da kupe, ali neće zbog visokih cena. Tj čekaju u kešu. Onima koji zavise od plate biće itekako gore i teže da kupe stan iako bi cene bile jeftinije. Tako da u neku ruku i jeste zluradost i gledanje svog d.peta. Jedino da se desi da plate/prihodi i nezaposlenost stagniraju, a cene počnu da padaju. Što se može desiti i bez krize koju neki priželjkuju, samo kad bi investitori smanjili ulaganje u nekretnine, stanodavci spustili kirije, a ljudi koji kupuju za život sačekali da se situacija smiri. E sad šta je realnije da se desi...
 
Ako je ugovor potpisan i u ugovoru navedeno da neće biti povećanja kirije tokom trajanja ugovora stanodavac nema nikakav pravni osnov da otkaže ugovor na osnovu manje kirije. Jedino što može je da sačeka da isti istekne ili da se oboje slože za otkazivanje.
 
Vrh