Šta je novo?

Cene nekretnina

I verujem da nisu toliko loši zakoni, problem pravi (ili je pravilo) sporo sudstvo. Svakako bi moglo da se napiše još par podzakona koji će dodatno zaštititi zakupodavca da se reši još brže, jer i godinu dve nekome nije dovoljno brzo. Tipa nakon 90/120 dana dobije se rešenje sa kojim dobijaš pravo da izbaciš uljeza, pa onda on neka dokazuje da si ga bespravno izbacio i još mu naplatiš dugovanja sudskim putem.
 
Poslednja izmena:
NE SMETE DA MU OMETATE POSED! Ne smete zakupcu da provalite u stan! Vidim da ovde ima dosta neiskusnih, pa onda poslušajte moj savet (a ne vaših advokata od 100 eura) jer poznajem i razgovaram sa mnogooo skupljim advokatima. Sve mora putem suda a to traje godinama. Na kraju dobijete presudu a on slepac pa nemate odakle da se naplatite. Postoji način (koji advokati i ne znaju) ali zadnjih 10 godina ne delim savete besplatno....
Kad vec pricamo o ovom, evo jos jedan trik za koji sam cuo, a ne znam da li je bas taj o kom pricas ;) Vlasnik moze da odjavi brojilo tj. iskljuci struju, medjutim onaj krimos je sklopio dogovor sa komsijom i izvukao kabal od njega tako da ni ovo nije pomoglo.

Pretpostavljam da bi ovog bilo sve vise da podstanari znaju za svoja prava tj da ne mora da izadje ako ne placa i da mu vlasnik ne moze bas puno. Kao kada ljudi shvate da u gradskom nisu obavezni da daje kontroloru licnu na uvid. Nema licne, nema kazne.
A kako su mnogima povecane kirije, ako dodje, a verovatno hoce do neke recesije, ima da se poveca i broj ljudi koji ce samo da prestanu da placaju kiriju bez da izadju.
 
Ćuti 🤫mogu i da ograniče visinu kirije zbog naglog skoka istih. Vole političari da to urade, pod izgovorom socijalne pravde i brige za običnog čoveka, ali naravno udarajući druge po džepu.
 
Tržište nekretnina u SAD-u je definitivno u recesiji. Svi ključni pokazatelji su tu, a evo najvažnijih:

👉 US Housing Market Index ili takozvani homebuilder confidence indeks u padu je 11 mjeseci zaredom i trenutno je na nivou iz travnja 2020. godine. 37% izvođača radova smanjilo je cijene za oko 6% u studenom 2022
👉 izdavanje dozvola za gradnju je 10% niže u odnosu na prošlu godinu
👉 prodaja postojećih stanova i kuća pada već deveti mjesec za redom i trenutno je 28% niža u odnosu na prošlu godinu
👉 prosječna cijena prodanih nekretnina pala je 8% u odnosu na lipanj što je najveći četveromjesečni pad još od studenoga 2008. Tada su cijene pale 33%, a takav isti pad danas značio bi svođenje cijena na nivo iz veljače 2020. godine

Dizanje kamatnih stopa američkog FED-a učinilo je svoje. Ima li naznaka 'hlađenju' nekretnina u nas?

1669155761044.png
 
Braca analiziraju tokove tržišta nekretnina u USA…može nekome bude zanimljivo…
 
Ćuti 🤫mogu i da ograniče visinu kirije zbog naglog skoka istih. Vole političari da to urade, pod izgovorom socijalne pravde i brige za običnog čoveka, ali naravno udarajući druge po džepu.
Rent control. Ima San Francisko uvedeno to godinama ali se desila jedna gora stvar kada su to uveli.

Na primer cela zgrada se rentira.
Dodje elektricar i kaze hocu da iznajmim stan. Oni ti kazu platite $70 fee da proverimo sve vase podatke. Dodje elektricar i popunis, vadi sve iz banke, dokaze da radis, 2 pisma preporuke, vadi se izvod iz kreditne istorije i na kraju ti kazu “zao mi je niste prosli” i naravno zadrze $70.
Istog dana ulazi neko ko hoce da rentira ali radi u Appleu. Popuni aplikaciju i malo pokaze bedz od Applea i odmah dobija stan, nema hoces neces odmah preko reda i to sa popustom!!

E sad najgora stvar je sledeca ako je zgrada PUNA na primer svi stanovi izdati a pojavi se neko iz Apple, Google ili Facebooka oni ti kazu popunite podatke (i ako znaju da nemaju mesta) i onda prevrte sve kojima istice zakup uskoro a da ne radi u te 3 firme i kazu mu lepo “necemo moci da vam produzimo ugovor”. Na primer nadju elektricara kome za 20 dana istice ugovor. To se zove forced evictions i protesti su godinama bili oko toga ali na kraju je sve puklo i odjednom su se profesori, nastavnici, elektricari, mehanicari nasli na ulici.

Sve sam ovo prosao i doziveo licno. Mislim da zakupcima dolazi pravi pakao u Beogradu jer ce postati zestoko nepristupacno hocu reci daleko nepristupacnije i gore nego sto je sada.
 
vradovicu nemoj da plašiš narod sabajle 😂😂😂

Moraćemo i mi da prodjemo kapitalisticku katarzu po ubrzanom postupku samo ja ne mislim da ćemo imate takve ekstremne situacije …
 

- Cene stanova se neće vratiti na staro. Još uvek je potražnja veća od ponude. Svi koji imaju novac sada da kupe nekretninu, treba to odmah da urade, bez razmišljanja, jer to je najsigurnija investicija. Čuvanje novca u bankama je sada čist gubitak zbog visoke inflacije" - kaže za "Blic Biznis" Dejan Milenković, izvođač radova.

Aha, 'ocu! Jel ovo Bagzi ili?
 
Cene stanova su već pale kod nas. Kako?
Pa lepo, cene nekretnina su otišle 10 do 25% pre god dana, tj max 40% pre 2 god a u mnogim slučajevima i naseljima i manje. Barem moj utisak gledajući oglase 2 godine.
A cene hleba, mleka, hrane i usluga, hemije, toalet papira? Otišle 50% do čak 80%.
Nivea dezodorans za god dana skočio u lancima sa 350 na 500 pa dove i 680 (redovna cena), toalet papir 10 rolni 250 na skoro 500, hrana da na pričam, 200g kafe koju pijem sa 240 na 380 sada i još ide na gore a to samo za god dana.

Zapravo koliko je život poskupeo, cene stanova su rekao bih manje rasle, ove procente sam po osećaju lupio, verovatno su manji.
Dakle 100K evra je više vredelo pre god ili tek dve na ne pričam.

Iz svega ovoga imam utisak da cene stanova su malko pale (samo je evro obezvređen) ili su makar iste u odnosu na pre (uzeći u obzir poskupljenja i vrednost evra danas).
Cifra 130K je veća od 100K.
Ali da li je danas 130K vrednije od 100K pre dve godine recimo?
 

- Cene stanova se neće vratiti na staro. Još uvek je potražnja veća od ponude. Svi koji imaju novac sada da kupe nekretninu, treba to odmah da urade, bez razmišljanja, jer to je najsigurnija investicija. Čuvanje novca u bankama je sada čist gubitak zbog visoke inflacije" - kaže za "Blic Biznis" Dejan Milenković, izvođač radova.

Aha, 'ocu! Jel ovo Bagzi ili?
Kaća L: Dobar dan, da li je to redakcija tog i tog dnevnog lista?
Da, jeste izvolite.
Kaća L: Molim Vas povežite me sa marketinškim odeljenjem.
Naravno!
Dobar dan, Marketing izvolite!
Kaća L: Dobar dan, htela bih da objavim plaćeni članak o stanju na tržištu nekretnina.
Naravno, to će biti 500e.
Kaća L: Ali kako 500e kada je prošle nedelje bilo 250e.
Inflacija gospođo, a i rastu cene stanova kao što znate.
Kaća L: Dobro onda za 250e objavite članak o padu cena nekretnina , nama je ionako svejedno!
Naravno gospođo! Da li hoćete da vaša vest bude pored članka o Jeleni Karleuši, radi bolje vidljivosti?
Kaća L: Dabome!
 
Iako je javni registar cena nepokretnosti odličan izvor u ovo današnje vreme on ne daje realnu sliku.

Šta je problem sa predugovorima i ugovorima o rezervaciji? Pa prva faza Vrtova Ceraka će npr. značajno podići cenu u Rakovici sledeće godine iako su ti stanovi odavno prodati. Perla i Rivijera će uskoro značajno povećati srednju cenu u Beogradu na vodi. To će navući neke nesrećnike da preplate starogradnju. Vidim na Ceraku da su gotovo identični stanovi prodavani za 1000 i za 2000 EUR po m2 (to su stanovi gde u 99% slučajeva nema poreza na kapitalnu dobit pa nema potrebe ni za laganjem u ugovoru). 1000 EUR danas je premalo ali 2000 EUR po m2 za tu starogradnju je suludo visoko (doveka će se plaćati Infostan tamo više nego npr za istu kvardaturu Infostan i održavanje zajedno u Beogradu na vodi a urediti se dodatno Cerak neće bez dodatnih nameta).

@Wolf Zgradu koju gradi Iliev si greškom obeležio kao Vrtove Ceraka. Iliev je prodao mahom sve po ceni od 1600-1700 EUR dok su Vrtovi tek na samom početku bili malo ispod 2000 EUR. Svi na tom potezu na Vidikovcu su sklapali samo predugovore prilikom kupoprodaje a tek neposredno pred završetak sklapaju i ugovore. Predugovori se ne vide u javnom registru cena nepokretnosti.

Šta je problem sa ugovorima o prodaji novogradnji? Pa ne zna se šta je u izgradnji, šta je izgrađeno, ne zna se šta je kojeg stepena završenosti. Vidimo i dalje opštu navalu na novogradnju u Beogradu. Mislim da se previđa situacija da ti ugovori/predugovori gotovo po pravilu predviđaju fazno plaćanje. Znači da neretko kupci u startu troše pare koje će tek zaradati i time se obezbeđuju od daljeg uticaja inflacije.

Šta je problem sa praćenjem cena putem oglasa? Pa bilo je zilion suludih primera oglašavanih cena. Sajtovi za oglašavanje po pravilu ne sprečavaju prikaz tih "outlier"-e. Dodatno, potreban je sofisticiran sistem da bi se pratilo koji oglas koliko dugo stoji i kako se kreće oglašavana cena koji nije dostupan običnim kupcima.
 
Stanje na trzistu nekretnina preko bare. Ukratko, tek je poceo pad, ima dosta vremena da stigne do nas.

 

- Cene stanova se neće vratiti na staro. Još uvek je potražnja veća od ponude. Svi koji imaju novac sada da kupe nekretninu, treba to odmah da urade, bez razmišljanja, jer to je najsigurnija investicija. Čuvanje novca u bankama je sada čist gubitak zbog visoke inflacije" - kaže za "Blic Biznis" Dejan Milenković, izvođač radova.

Aha, 'ocu! Jel ovo Bagzi ili?
Ovakve vesti su im samo tropa i sve ih je vise,vidi se da nemaju vise aduta..ii sta cemo sad.?!
 
Cene stanova su već pale kod nas. Kako?
Pa lepo, cene nekretnina su otišle 10 do 25% pre god dana, tj max 40% pre 2 god a u mnogim slučajevima i naseljima i manje. Barem moj utisak gledajući oglase 2 godine.
A cene hleba, mleka, hrane i usluga, hemije, toalet papira? Otišle 50% do čak 80%.
Nivea dezodorans za god dana skočio u lancima sa 350 na 500 pa dove i 680 (redovna cena), toalet papir 10 rolni 250 na skoro 500, hrana da na pričam, 200g kafe koju pijem sa 240 na 380 sada i još ide na gore a to samo za god dana.

Zapravo koliko je život poskupeo, cene stanova su rekao bih manje rasle, ove procente sam po osećaju lupio, verovatno su manji.
Dakle 100K evra je više vredelo pre god ili tek dve na ne pričam.

Iz svega ovoga imam utisak da cene stanova su malko pale (samo je evro obezvređen) ili su makar iste u odnosu na pre (uzeći u obzir poskupljenja i vrednost evra danas).
Cifra 130K je veća od 100K.
Ali da li je danas 130K vrednije od 100K pre dve godine recimo?

Jel si po toj logici od 2016. do 2021. kada su cene stanova u Srbiji isto abnormalno rasle imao deflaciju hleba, mleka i svih ostalih proizvoda i usluga, pa su isti uzimajuci u obzir stope rasta cena stanova u principu bili besplatni?
 
Jel si po toj logici od 2016. do 2021. kada su cene stanova u Srbiji isto abnormalno rasle imao deflaciju hleba, mleka i svih ostalih proizvoda i usluga, pa su isti uzimajuci u obzir stope rasta cena stanova u principu bili besplatni?
Ja samo upoređujem cene, odnos životnih namernica i cena kvadrata.
Ali mnogo veći problem je što plate ne rastu ili ne rastu dovoljno.
 
Ovakve vesti su im samo tropa i sve ih je vise,vidi se da nemaju vise aduta..ii sta cemo sad.?!
Pa takve vesti su bile i pre cetiri godine. Ne vidim neko intenziviranje vodjeno panikom oko propasti trzista. Ja sam ovde jos pre korone pisao da od pada nema nista, sada vidimo ko je bio u pravu. Slabo cenite moc stampanja novca.
 
Iako je javni registar cena nepokretnosti odličan izvor u ovo današnje vreme on ne daje realnu sliku.

Šta je problem sa predugovorima i ugovorima o rezervaciji? Pa prva faza Vrtova Ceraka će npr. značajno podići cenu u Rakovici sledeće godine iako su ti stanovi odavno prodati. Perla i Rivijera će uskoro značajno povećati srednju cenu u Beogradu na vodi. To će navući neke nesrećnike da preplate starogradnju. Vidim na Ceraku da su gotovo identični stanovi prodavani za 1000 i za 2000 EUR po m2 (to su stanovi gde u 99% slučajeva nema poreza na kapitalnu dobit pa nema potrebe ni za laganjem u ugovoru). 1000 EUR danas je premalo ali 2000 EUR po m2 za tu starogradnju je suludo visoko (doveka će se plaćati Infostan tamo više nego npr za istu kvardaturu Infostan i održavanje zajedno u Beogradu na vodi a urediti se dodatno Cerak neće bez dodatnih nameta).

@Wolf Zgradu koju gradi Iliev si greškom obeležio kao Vrtove Ceraka. Iliev je prodao mahom sve po ceni od 1600-1700 EUR dok su Vrtovi tek na samom početku bili malo ispod 2000 EUR. Svi na tom potezu na Vidikovcu su sklapali samo predugovore prilikom kupoprodaje a tek neposredno pred završetak sklapaju i ugovore. Predugovori se ne vide u javnom registru cena nepokretnosti.

Šta je problem sa ugovorima o prodaji novogradnji? Pa ne zna se šta je u izgradnji, šta je izgrađeno, ne zna se šta je kojeg stepena završenosti. Vidimo i dalje opštu navalu na novogradnju u Beogradu. Mislim da se previđa situacija da ti ugovori/predugovori gotovo po pravilu predviđaju fazno plaćanje. Znači da neretko kupci u startu troše pare koje će tek zaradati i time se obezbeđuju od daljeg uticaja inflacije.

Šta je problem sa praćenjem cena putem oglasa? Pa bilo je zilion suludih primera oglašavanih cena. Sajtovi za oglašavanje po pravilu ne sprečavaju prikaz tih "outlier"-e. Dodatno, potreban je sofisticiran sistem da bi se pratilo koji oglas koliko dugo stoji i kako se kreće oglašavana cena koji nije dostupan običnim kupcima.
Super, to mi treba, kad neko primeti da neka novogradnja nije dobro "mapirana" da mi javi. Hajde mi posalji neke stanove za koji si siguran da ne pripadaju vrtovima ceraka i posalji mi ako imas naziv te novogradnje ili tacnu adresu da bih mogao stanove na toj lokaciji da prebacim na tu novogradnju.

Inace, od danas je i cela opstina Stara Pazova na sajtu!

Sto se registra nepokretnosti tice, moze tu svasta da se prati. Mozes lepo da vidis kad se neki stan koji pratis prodao za koliko je stvarno prodat. Sad, nekad se laze u ugovoru, ali ja bih rekao u malom procentu, kad je starogradnja u pitanju. Za novogradnju ignorisati statistiku cena zato sto laguju, ali trend je tu. Uglavnom, fokus na starogradnju i to je to, kad krene da pada tu ce se odmah pokazati. Kad bude pad cena u novogradnji u statistici, znaci vec je kasno.

Oglasi su potpuno irelevantni kad je pracenje prosecne cene u pitanju jer ljudi trenutno lupaju cene bez razmisljanja. Ali zato lako moze da se prati svaki pojedinacni stan za koji je neko zainteresovan. Uostalom, kao sto inflacija nije neka univerzalna stvar koja za sve vazi isto, meni je nebitno da li cena u BnV raste, ako recimo cena u kraju koji ja pratim pada.

Halo oglasi su jedini sajt na kome treba pratiti, drugi samo "kradu" oglase. Evo jedan sofisticiran nacin pracenja, koji ja koristim :ROFLMAO: Kad izadje oglas koji mi se svidja, sacuvam ga i upisem u belesku pored oglasa datum i cenu. Nakon toga bacim pogled na sve oglase i kad primetim da se cena iz beleske i oglasena cena razlikuju dopisem i tu cenu.

Tako vec pratim 70ak oglasa, starogradnja se spusta ~5% na nedeljnom nivou. Oni koji ne spustaju stoje neprodati otkako pratim. Mamac oglase ignorisem, pricam o realnim oglasima koji stvarno postoje. Nijedan moj pracen oglas u poslednje 3 nedelje nije povecao cenu, cak ni novogradnje koje su poslednjih meseci povecavale 2-3 puta. Ne racunam oglase koji spuste ili dignu cenu pa vrate staru kroz par dana, jer ima i toga. Gledajuci katastar i prateci oglase, moj savet ako neko ide da gleda starogradnju, nudite minimum 10% ispod oglasene ako je sve kao sto pise na oglasu.

Inace, pratim i ukupan broj oglasenih stanova za odredjene kvartove gde sam trazio stan, to isto nije tesko za svakog da uradi. Od maja je taj broj konstantno bio u padu i sa 2500 je pao na 1850 krajem oktobra, traznja je bila dosta jaca od ponude nema sta. Od tada po prvi put krece rast koji ja primecujem i u samim oglasima. Sada je taj broj porastao na 2000, a konacno ima stanova u starogradnji da biram. Naravno, ne po ceni koju zelim da platim, ali s obzirom da ih je sve vise i vise iz nedelje u nedelju i da se nijedan nije prodao, sve ce to doci na svoje :) Da se ogradim, ja gledam samo vece stanove, sa bar 70kv i dve spavace. Evo banalan primer je Medak 3, gde je bio samo jedan krsten stan u ponudi u maju i prodao se tada. Sada ih ima 10-15! Izgleda da ljudi ipak nece da kupe stan u starogradnji u sirem centru sa ratom od 1000+ evra.

Bacio sam pogled i na broj oglasa i cene izdavanja. Cak je i to dosta bolje nego pre mesec dana kad je bilo ludilo sa Rusima.

Da li jos neko prati broj oglasenih stanova i cene ovako i da li ste i u svojim krajevima primetili obrtanje trenda u poslednjih mesec dana?
 
Tako vec pratim 70ak oglasa, starogradnja se spusta ~5% na nedeljnom nivou. Oni koji ne spustaju stoje neprodati otkako pratim. Mamac oglase ignorisem, pricam o realnim oglasima koji stvarno postoje. Nijedan moj pracen oglas u poslednje 3 nedelje nije povecao cenu, cak ni novogradnje koje su poslednjih meseci povecavale 2-3 puta. Ne racunam oglase koji spuste ili dignu cenu pa vrate staru kroz par dana, jer ima i toga. Gledajuci katastar i prateci oglase, moj savet ako neko ide da gleda starogradnju, nudite minimum 10% ispod oglasene ako je sve kao sto pise na oglasu.

i ja sam tako radio, pratio sam nbg i zapisivao promenu cene na halo oglasima... bilo je deperesivno kako je vreme prolazilo. desi se neka korekcija cene sitna (fazon par hiljada), ali se stan ili proda (nestane iz oglasa) ili pocne da bleji mesecima u oglasima...

Bacio sam pogled i na broj oglasa i cene izdavanja. Cak je i to dosta bolje nego pre mesec dana kad je bilo ludilo sa Rusima.

Da li jos neko prati broj oglasenih stanova i cene ovako i da li ste i u svojim krajevima primetili obrtanje trenda u poslednjih mesec dana?

imao sam srecu da sam nasao stan koji zelim, ali taj ocd da i dalje pratim stanove je ostao, i fazon ja kada sam kupio mislio sam da ne moze gore, ali sada vec pocelo da se pojavljuju starogradnje na nbg koje su 3000 za sredivanje fazon bez lifta (posto dosta takvih zgrada ima po nbgu), sto mi je suludo, a onda sam video cene izdavanja u odredjenim blokovima (starim) fazon 1500e tako da ono, pre bih kupio stan nego davao toliku rentu

edit sto se tice broja oglasa, evo za filter trosobni+ nbg, 2sprat i vise

2.2.2022 818
15.5.2022 713

danas vidim ima 674
 
Poslednja izmena:
imao sam srecu da sam nasao stan koji zelim, ali taj ocd da i dalje pratim stanove je ostao
Jao, 'de me nadje :ROFLMAO: Meni je ostao taj ocd nakon sto sam kupio kola, a vidim da ce da mi ostane i kad kupim stan 2025. Boze zdravlja :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

edit sto se tice broja oglasa, evo za filter trosobni+ nbg, 2sprat i vise

2.2.2022 818
15.5.2022 713

danas vidim ima 674
EDIT: To onda deluje da se i na nbg dize ponuda, pretpostavljam da je od 15.5 pa do danas isla dosta nize od tih 674 u nekom trenutku.
 
Poslednja izmena:
Pa takve vesti su bile i pre cetiri godine. Ne vidim neko intenziviranje vodjeno panikom oko propasti trzista. Ja sam ovde jos pre korone pisao da od pada nema nista, sada vidimo ko je bio u pravu. Slabo cenite moc stampanja novca.
Ee paa sad im vise takve vesti ne piju vodu..jer generalno stanje u zemlji i svetu od pre cetiri god.i sada nije isto
 
Jao, 'de me nadje :ROFLMAO: Meni je ostao taj ocd nakon sto sam kupio kola, a vidim da ce da mi ostane i kad kupim stan 2025. Boze zdravlja :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:


EDIT: To onda deluje da se i na nbg dize ponuda, pretpostavljam da je od 15.5 pa do danas isla dosta nize od tih 674 u nekom trenutku.

moguce, najmanji broj oglasa koje sam zabelezio je 611, 19. juna
 
Super, to mi treba, kad neko primeti da neka novogradnja nije dobro "mapirana" da mi javi. Hajde mi posalji neke stanove za koji si siguran da ne pripadaju vrtovima ceraka i posalji mi ako imas naziv te novogradnje ili tacnu adresu da bih mogao stanove na toj lokaciji da prebacim na tu novogradnju.
Nemam pojma kako se zove zgrada, mi je zovemo "ona koju Iliev gradi". A ti si je obeležio kao Vrtovi Ceraka.
Da se ogradim, ja gledam samo vece stanove, sa bar 70kv i dve spavace.
Ovo je najdepresivnije što sam pročitao danas. "Bar 70m2" nije veći stan.

Moje lično mišljenje je da starogradnja u proseku mora da padne još (a pala je već prethodnih meseci). Novogradnja - pa i ne baš, mora da se desi scenario sličan 2007-2008. da bi novogradnja pala.
 
Ovo je najdepresivnije što sam pročitao danas. "Bar 70m2" nije veći stan.

Izdrzi, legendo! 💪 Ne procitah ni ja nista nadmenije od ovog danas, sta da radis. 🤷‍♂️
Nadam se da ti je jasno da sam tako naglasio da bi se bolje shvatio kontekst, jer svi znamo da "mali" stanovi mnogo brze "odlaze".
 
Vrh