Šta je novo?

Cene nekretnina

Apsolutno logično. Beograd je stanovnicima Herceg Novog bio glavni grad Države skoro 90 godina. Radi se o istom narodu. Istom jeziku, istoj kulturi. Istoj religiji. Kad odeš u Njemačku, to nije slučaj. Veće su plate i mogućnosti u Beogradu nego u Herceg Novom. Pogotovo unazad nekoliko godina.
Moram priznati da su ti argumenti prrilicno jaki.
 
Evo Bezos se javio. Kaže čuvajte keš, ne kupujte nove frižidere i automobile, ide recesija. Nije rekao da se ne kupuju stanovi.
+ ovo
The New York Times reported Monday that Amazon plans to slash its workforce, laying off 10,000 workers, the largest reduction in the company’s history.
 
Pratim forum vec dugo is stealth moda i morao sam da se registrujem kako bih dodao moja 2 centa na ovo u vezi selidbe.
Kao neko ko poznaje dosta IT inzinjera koji su ozbiljni strucnjaci i zaradjuju godinama vec plate u rangu sa EU prosekom a neki i vise morate shvatiti da ljudi kada emigriraju vise uopste ni ne razmatraju pare.
Pricamo ovde o obrazovanim ljudima, istim onim koji bi trebali da budu pokretac ovog drustva a svi oni po pravilu zele ili razmisljaju da emigriraju jer ovo nije zemlja koja nudi perspektivu kako njima tako ni njihovoj deci.
Nemojte me terati da pisem ovde sta sve nevalja u nasem drustvu. Svi oni su cak svesni da nemaju ekonomsku racunicu da odu ali morate shvatiti da onaj koji su ovde na ekonomskoj margini samo kroz pare posmatraju svet a ovi sto imaju lepe pare da o tome ne brinu oni gledaju malo sire od toga.
Dzaba ti pare kada nema ko da te leci, ko da skoluje ovu decu i da im ponudi da rade poslove 21 veka, mi smo srafciger industrija i zemlja treceg sveta sa najzagadjenijim vazduhom u Evropi.
A o ceni kvadrata spram platezne moci stanovnistva i cinjenici da je kes 80% transakcija zvanicno (ili priblizno toliko ako sam pogresio oprostite) sta uopste dodati na to, sve vam se i samo govori.

I za kraj da preupredim nekog ko bi dodao mozda da je IT sektor 3% stanovnistva ili koliko vec i da nisu merodavni, morate shvatiti da nece 90% funkcionalno nepismenih stvoriti dodatnu vrednost ovoj zemlji nego bas ta manjina koja bi trebala da je zemlja normalna da nas vodu u neku bolju buducnost.

Pratim forum, dugo, samo sam se registrovao da potvrdim boldovano. Radim u stranoj firmi, plate su daleko iznad prosečnih, muku mučimo da zadržimo mlade ljude od odlaska u inostranstvo (rade u poznatoj firmi pa dobiju odlicne reference), a razlog verujte mi nije novac. Imam već 15tak godina iskustva u profesiji, i na prste dve ruke mogu da nabrojim ljude iz srednje skole koji su jos u zemlji, od nas 30tak u odeljenju. Sa fakulteta ih ima mislim nesto vise ali nevazno ... Rezime mog razmisljanja, upravo ce ljudi koji zaradjuju nadprosecno, i to iskljucivo na osnocu svog rada a ne uhlebljenja u drzavnim firmama parazitima, hteti da idu vani jer ovo sto se desava nama svima u nekim trenutcima podseca na lobotomiju.

pozdrav
 
evo, na primer, jednog razloga, zašto školovani ljudi, ne idu u inostranstvo, (samo) zbog para:
1668520336973.png


tragično...
 
Pratim forum, dugo, samo sam se registrovao da potvrdim boldovano. Radim u stranoj firmi, plate su daleko iznad prosečnih, muku mučimo da zadržimo mlade ljude od odlaska u inostranstvo (rade u poznatoj firmi pa dobiju odlicne reference), a razlog verujte mi nije novac. Imam već 15tak godina iskustva u profesiji, i na prste dve ruke mogu da nabrojim ljude iz srednje skole koji su jos u zemlji, od nas 30tak u odeljenju. Sa fakulteta ih ima mislim nesto vise ali nevazno ... Rezime mog razmisljanja, upravo ce ljudi koji zaradjuju nadprosecno, i to iskljucivo na osnocu svog rada a ne uhlebljenja u drzavnim firmama parazitima, hteti da idu vani jer ovo sto se desava nama svima u nekim trenutcima podseca na lobotomiju.

pozdrav
Upravo to + razmisljanje ako ja koji na nivou porodice spadam u par % najbolje placenih u Srbiji ne mogu da podignem kredit posle x godina stednje onda toj zemlji nisam potreban. Paraliza drustvene mobilnosti. Ocekuje nas kolaps institucija medium term (ne mozes da uvezes filipinca da ti tumaci zakone u svojoj oblasti). Npr, ti nemas gde normalno van BG da se lecis zbog odlaska lekara
 
A da se malo vratimo u realnost mimo ovih što kukakju kako za 3000+ evra plate ne mogu da kupe stan. To jednostavno nema veze sa životom. Ako će da idu neka idu, samo neka ne navode da je to razlog jer to onda spada u "ja sam rodjeni Beogradjanin, prvi svog imena, i treba mi obezbediti stan u krugu dvojke". Kumovi moje žene isto rade u stranoj firmi odlično plaćen posao. Kupili su starogradnju 85m2 na nbg oko Nehruove mislim ne znam tačno pitaću. Taman posla da su kukali kako ne mogu sa svojom platom da kupe stan. Napustaju zemlju uskoro ali upravo iz razloga nabrojanih, dobili su malo veći novac u stranoj zemlji, kada odbiju troškove ostajaće im manje ali se nadaju napredku, povećanju plate i uredjenijoj zemlji.

To razmišljanje me podseti na jednog člana koji je ovde kukao jer eto ima platu 1000e i očekuje da će za keš moći da kupi stan za 5-6 godina u centralnim opštinama ali sad ne može jer su cene porasle.
 
@Salev85 Nije mi jasno kako to ne moze da se podigne kredit sa oko 2x 1700e. Koliki to kredit treba da bude? Na 220 000e izadje rata do 1000e na 30 godina.
Ovo mi zvuci previse razmazeno.
Oni i te kako mogu da podignu kredit i da pevaju dok ga otplacuju sa tim platama.
E sada ako neko raskalasno zivi i trosi pa mu ne ostane za ratu kredita to je njegova stvar. Svako odredjuje svoje prioritete. ja mogu da se zalim sto mi je privatni avion izvan mogucnosti sa mojom zaradom.
 
Napisao je, neće da udružuju plate već da dignu sa jednom da im rata kredita bude max 700e i da to bude NBG gde je kvadrat oko 3000e po m2.
 
Ako je ikakava pomoc, na osnovu javnih podataka, statisticki, uz par aproksimacija, razlika u oglasenim i relizovanim cenama za starogranju za septembar 2022 na Banovom Brdu je bliska 20%

Na Halo Oglasima imas prosecne trazene cene, po lokacijama, za BB, Sept su 2192e i 2183e. Posto Halo Oglasi prilkom generisanja izvestaja ne prave razliku izmedju starogradnje i novogradnje, prva aproksimacija je koliko ima novogradnje (koja je malobrojna) i podize cenu. Kako nas zanima starogranja i zelimo da izbacimo uticaj malobrojne a skuplje novogradnje na BB, spustamo trazenu cenu na 2100-2150e po m2, za starogranju BB Septembar 2022.

Posto ne znamo stvarno stanje svih ovih starogranji, druga pretpostavka je da ovo cena za "prosecnu" starogradnju (nije da okrecis i uselis se, a nije ni komplet renoviranje..)

Na cenenekretnina.rs mozes da dobijes realizovane cene starogradnje u septembru za katastarsku opstinu Cukarica, i to je 1650e. Katastarka opstina Cukarica u sebi obuhvata i neke jeftinije delove (Zarkovo, Bele Vode..) i neke skuplje delove (Golf), pa je treca aproksimacija koliko podici ovu prosecnu realizovanu cenu. Kako nas zanimaju skuplji delovi BB, onda prosek relizovane starogradnje sa BB podizemo na 1700e-1750 umesto tih 1650.

Eto, ako ista znaci, poigraj se sa brojevima u nekom opsegu koji je tebi razuman.

Uz navedene tri aproksimacije, 2125 * 0.8 = 1700, za prosecnu starogradnju u sept 22, BB, realizovane cene priblizno 20% nize.
Hvala za ove informacije. Jako su korisne.
Videcu kad razmislim pa mozda i odem da pogledam stan i vidim sta agent ima da kaze.
Verovatno bi prodavac dao za 2200e, ali opet mislim da je visoka cena za stan u takvom stanju. Ali dobro..ko kupuje uvek mnogo ko prodaje uvek malo.
 
@Salev85 Nije mi jasno kako to ne moze da se podigne kredit sa oko 2x 1700e. Koliki to kredit treba da bude? Na 220 000e izadje rata do 1000e na 30 godina.
Ovo mi zvuci previse razmazeno.
Oni i te kako mogu da podignu kredit i da pevaju dok ga otplacuju sa tim platama.
E sada ako neko raskalasno zivi i trosi pa mu ne ostane za ratu kredita to je njegova stvar. Svako odredjuje svoje prioritete. ja mogu da se zalim sto mi je privatni avion izvan mogucnosti sa mojom zaradom.

Pa da, evo i meni najavili da će kerozin i parking na novom Zlatiborskom aerodromu biti skuplji nego u Beogradu, pa ne znam kud ću i šta ću sa biznis džetom...zamisli, muka živa!
 
Poslednja izmena:
@Salev85 Nije mi jasno kako to ne moze da se podigne kredit sa oko 2x 1700e. Koliki to kredit treba da bude? Na 220 000e izadje rata do 1000e na 30 godina.
Ovo mi zvuci previse razmazeno.
Oni i te kako mogu da podignu kredit i da pevaju dok ga otplacuju sa tim platama.
E sada ako neko raskalasno zivi i trosi pa mu ne ostane za ratu kredita to je njegova stvar. Svako odredjuje svoje prioritete. ja mogu da se zalim sto mi je privatni avion izvan mogucnosti sa mojom zaradom.
Ovo na 30 godina je ključno. Obavezuješ svoje buduće Ja da će vraćati kredit u narednih 30 godina, bez obzira na sve moguće životne turbulencije koje mogu da se dožive(i ne moraju). Iz perspektive sadašnjeg trenutka naravno da nije problem platiti tu ratu.
 
Pratim forum, dugo, samo sam se registrovao da potvrdim boldovano. Radim u stranoj firmi, plate su daleko iznad prosečnih, muku mučimo da zadržimo mlade ljude od odlaska u inostranstvo (rade u poznatoj firmi pa dobiju odlicne reference), a razlog verujte mi nije novac. Imam već 15tak godina iskustva u profesiji, i na prste dve ruke mogu da nabrojim ljude iz srednje skole koji su jos u zemlji, od nas 30tak u odeljenju. Sa fakulteta ih ima mislim nesto vise ali nevazno ... Rezime mog razmisljanja, upravo ce ljudi koji zaradjuju nadprosecno, i to iskljucivo na osnocu svog rada a ne uhlebljenja u drzavnim firmama parazitima, hteti da idu vani jer ovo sto se desava nama svima u nekim trenutcima podseca na lobotomiju.

pozdrav
Nažalost o tome ja i pokušavam da govorim, oni koji misle da treba samo njima da bude dobro nažalost greše….
Treba sve da se učini da zadržimo ovo malo mladosti i pameti u zemlji, ova histerija oko nekretnina definitivno ne ide u korist…
 
Ovo na 30 godina je ključno. Obavezuješ svoje buduće Ja da će vraćati kredit u narednih 30 godina, bez obzira na sve moguće životne turbulencije koje mogu da se dožive(i ne moraju). Iz perspektive sadašnjeg trenutka naravno da nije problem platiti tu ratu.


Pa nisu krediti izmisljeni u Srbiji. Napolju ce imati jos visu ratu, plus neizvesnost dugorocnog ostanka u drugoj zemlji, imigracione politike koja moze da se promeni itd.

Potpuno si prepusten na milost sistemu koji odredjuju drugi i ti, barem dobar deo vremena, nemas ni pravo glasa u istom. Vec sada to ne deluje toliko primamljivo i stabilno kao pre 20 godina, a deluje da ce biti jos gore.

U mom drustvu ima vise ljudi u zemlji sada nego pre 10 godina. Dosta onih koji su bili u US su se vratili u EU ili Srbiju. Dosta onih koji su ziveli u EU sada radi iz Srbije ili je pola-pola, svakako dosta cesce ovde. Bas mi je suprotan utisak u odnosu na nekoliko postova gore.

Ne kazem da nema ljudi koji i dalje odlaze ali ima i dosta povratnika.
 
Danas pricao sa agentom za nekretnine ali nisam siguran koliko poznaje situaciju. Pitam onako, seretski, jel krenulo sa ovim Rusima a agent vrti glavom. Uglavnom radi Banobo Brdo. Kaze da Rusi nece u starogradnju. Nudila im je odlicno sredjen stan, odmahuju glavu kad vide da je starogradnja, betoncina i slicno. Udju unutra, provedu par minuta i samo izađu. Teorija je da vlasnici stare gradnje podizanjem cena odbijaju nase koji zele da udju u zakup a nacekace se da im dodje Rus.
 
Pa nisu krediti izmisljeni u Srbiji. Napolju ce imati jos visu ratu, plus neizvesnost dugorocnog ostanka u drugoj zemlji, imigracione politike koja moze da se promeni itd.

Potpuno si prepusten na milost sistemu koji odredjuju drugi i ti, barem dobar deo vremena, nemas ni pravo glasa u istom. Vec sada to ne deluje toliko primamljivo i stabilno kao pre 20 godina, a deluje da ce biti jos gore.

U mom drustvu ima vise ljudi u zemlji sada nego pre 10 godina. Dosta onih koji su bili u US su se vratili u EU ili Srbiju. Dosta onih koji su ziveli u EU sada radi iz Srbije ili je pola-pola, svakako dosta cesce ovde. Bas mi je suprotan utisak u odnosu na nekoliko postova gore.
Ja eto znam da je kreditni i poreski sistem u npr Nemačkoj sveobuhvatan i omogućava razne opcije u smislu poresku optimizaciju za nekretninu u kojoj se živi ili koja se renta. Sistem je prilagođen da "šteti" podjedako svima. Kad će se početi plaćati porez od rente u Srbiji? Luksuz na više stanova? Usmeravati novac u nešto drugo osim u nekretnine? Ovde je preraspodela loša i imaćemo samo ekstreme...
 
Ja eto znam da je kreditni i poreski sistem u npr Nemačkoj sveobuhvatan i omogućava razne opcije u smislu poresku optimizaciju za nekretninu u kojoj se živi ili koja se renta. Sistem je prilagođen da "šteti" podjedako svima. Kad će se početi plaćati porez od rente u Srbiji? Luksuz na više stanova? Usmeravati novac u nešto drugo osim u nekretnine? Ovde je preraspodela loša i imaćemo samo ekstreme...
Mislim da je u toj preraspodeli ključna stvar. Pre svega bi trebalo prepoznati koje su to nekretnine u svrhu Turizma i tog sektora odnosno trebalo bi ga nazvati biznisom, a koje su one druge koje samo zarobljavaju kapital. Onda odrediti zone. Kad se to definiše, onda se može ljudima ponuditi jače, da ne kažem masivnije ulaganje u Turizam uz određene poreske olakšice . Izgradnja hotela, apartmanskih zgrada, kondominijuma, etno naselja, akva centara i sličnih objekata u svrhu donošenja profita i organizovanog posla. Ulaganje u razvoj novih i preobražaj, unapređivanje i proširenje kapaciteta postojećih turističkih centara.
Srpski turizam je slab, gotovo nevidljiv na svetskoj mapi, ali ima mogućnost brzog razvoja x3 do x5 u narednih par godina. To su neslućene mogućnosti! Ali iza njih treba da stoji brendiranje i sve potrebne radnje oko toga, što uključuje i vrhunsku ponudu prve i ekstra klase...
Koliko se slažem da treba više oporezovati gomilanje kapitala u 2, 3 i više stanova, toliko isto treba dati beneficiju onome ko uloži u 2, 3 i više apartmana koji će se izdavati u okviru turističkog sektora. Ne može se ljudima zabraniti da ulažu u nekretnine, ali treba olakšati onima koji ulažu u svrhu jačanja te grane. Isto treba uraditi u Poljoprivredi, jer nepojmljivo je da mi kao agrarna zemlja sa ogromnim potencijalom, uvozimo beli luk iz Kine, pasulj iz Kirgistana, mlečne proizvode, meso i sl. Bar ne u nerazumno velikoj srazmeri!

Recimo naša zemlja dobija ogromne doznake od naše dijaspore i te pare se samo troše. Bolje je uvesti poreske olakšice kako bi ljudi uložili u nekretnine u svrhu turizma koje generišu profit ali i radna mesta mladim ljudima. Hvala Bogu, planina, banja i lekovitih mesta imamo više nego dovoljno

Ukratko ko ima viška nekretnina i uključi se u turistički biznis dati mu olakšice, ko neće dobije uvećani porez u sanduče
 
@Salev85 Nije mi jasno kako to ne moze da se podigne kredit sa oko 2x 1700e. Koliki to kredit treba da bude? Na 220 000e izadje rata do 1000e na 30 godina.
Ovo mi zvuci previse razmazeno.
Oni i te kako mogu da podignu kredit i da pevaju dok ga otplacuju sa tim platama.
E sada ako neko raskalasno zivi i trosi pa mu ne ostane za ratu kredita to je njegova stvar. Svako odredjuje svoje prioritete. ja mogu da se zalim sto mi je privatni avion izvan mogucnosti sa mojom zaradom.
Nije 1700 vec 1400-1500. Nisu ludi da opterete obe plate. 30 godina nije mali period. Sta ako ode kamata na 7,8,9% ili ako jedno od njih ostane bez posla. Treba vratiti banci te pare. Nisu trazili premium novogradnju vec prosecnu ili neku starogradnju a da se ne guraju u 40m2. Ja stvarno ne znam sta ljudima nije jasno. Ove cene nisu namenjene nekom ko radi za platu pa makar bio i u top par %. Stedis 10k evra godisnje a cene idu 10% godisnje. Ne mozes da stignes porast. Da li je to toliko tesko da se shvati da sko nemas nesto da prodas, da ti neko da, pokloni, ne mozes da kupis stan na pristojnoj lokaciji.
 
Pratim forum, dugo, samo sam se registrovao da potvrdim boldovano. Radim u stranoj firmi, plate su daleko iznad prosečnih, muku mučimo da zadržimo mlade ljude od odlaska u inostranstvo (rade u poznatoj firmi pa dobiju odlicne reference), a razlog verujte mi nije novac. Imam već 15tak godina iskustva u profesiji, i na prste dve ruke mogu da nabrojim ljude iz srednje skole koji su jos u zemlji, od nas 30tak u odeljenju. Sa fakulteta ih ima mislim nesto vise ali nevazno ... Rezime mog razmisljanja, upravo ce ljudi koji zaradjuju nadprosecno, i to iskljucivo na osnocu svog rada a ne uhlebljenja u drzavnim firmama parazitima, hteti da idu vani jer ovo sto se desava nama svima u nekim trenutcima podseca na lobotomiju.

pozdrav
Moj poznanik iz IT, radi za svetsku firmu, se vratio ovde iz Holandije, jer ne želi da mu deca idu u holandske škole. Istražite zašto. Normalnost. koja je zaista postojala na Zapadu krajem prošlog veka se pretvorila u stvarnost koja izgleda kao da je Zapadom zavladala neka sekta sa ozbiljno poremećenim vrednostima. A i standard je na silaznoj putanji.
 
Vrh