Šta je novo?

Cene nekretnina

Kao neko ko jako dugo prati ovaj forum stičem utisak da ovde ima najviše ljudi koji jednostavno uživaju u raspravi, kao i onih koji su investirali pa troluju kako treba da skaču dalje cene, drugi isto imaju stan ali bi da kupe jos jedan pa navijaju da pada.
Drago mi je da vidim da ima i običnih ljudi koji znaju sta je život podstanara, sta znaci cimati se raditi po 2 posla, štedeti i da to što želis da imaš krov nad glavom nije luxuz, nego osnovna stvar.
Niko ne treba da nam pokloni ko država većini generacije pre nas, samo da nas ne reketira sa duplim cenama stanova i skoro troduplim rentama.

Kao neko ko je rođen i odrastao u Beogradu počeo sam da se osećam kao stranac.
Zgrožen sam kako ljudi izbacuju porodice sa decom, trudnice i ostale ljude u problemu zbog eto neke male zarade.
Ovo sa rusima ce stati za par meseci ili čak i godinu, a vama ce ostati eto max tih par hiljada eura više, ruinirani stanovi i spoznaja da ste izbacili porodicu ili možda i doprineli nekom mladom paru, koji čeka dete da to dete izgubi.
Pošto je to bio moj slučaj posebno sam osetljiv na te priče i kad neko hoće da mi proda kapitalističku foru da je to u redu i da je to zakon ponude tražnje itd.
Ovde ne pricam o lux stanovima i gradskim lokacijama pričam o životu makar u predgrađu grada gde si od kad znaš za sebe mnogo pre mase tih koji sada žive tu i bacaju ti tu neku priču.

Nije mi poenta da se nesto žalim pišem tužne priče, jasno mi je kako svet funkcioniše, samo bih da vidim još vise komentara obicnih ljudi, nekih korisnih saveta, informacija, realnih priča i što manje ovih tumora alavih na pare i investiranje koji su nas uništili.
Ако смем пар кратких сугестија из угла архитекте, вонаби урбанисте и човека:

Немој сметнути са ума да купујеш стан у једном од најзагађенијих градова у свету, са једним од најгорих јавних превоза и других јавних услуга са изузетком паркинг сервиса - то ради савршено. И да, у граду у ком грејање кошта као на Гренланду а ради као на Бахамима.

Немој сметнути са ума да купујеш стан у држави са најкорумпиранијим здравством, судством и од скора школством. Да је држава највећи шпекулант на тржишту некретнина и да је то иста она држава са козметичким изменама која 77 година функционише по принципу намамљиавања својих грађана у градове како би онда паразитирала на њима. Ово је народ који је сервис држави а не обратно. А онда тако финансијски и морално осиромашени грађани приморани су да газе своје комшије, пријатеље, да се боре међусобно у овој земљи у којој влада закон јачег и корумпиранијег.

Ако мислите да ће вас та кутија макар мало изоловати од овог тирјанског система и државе рекао бих да грешите. Напротив! Тиме сте баш тамо где им требате.

Такође, баталити штедњу преко граница пристојности живота. два посла и остале ужасе постмодерне у циљу достазања ових снова о бетонској кутијици у Београду који су одавно кошмар 1/1.

Живети живот а остало како буде.
 
https://www.021.rs/story/Info/Bizni...-kamatama-Stari-dugovi-dolaze-na-naplatu.html Da vas podsetim i Tito je uzimao kredite naplata je došla 1991 u vidu ratova, uskoro će na naplatu doći i ovi krediti...stanovi će se survati, i neće biti bitno ništa osim golog preživljavanja. Prebijanje duga će biti preko naših leđa, a uzeće nas verovatno nova svetska sila. Da vas podsetim Bor Zijing, Smederevo...
 
Ако смем пар кратких сугестија из угла архитекте, вонаби урбанисте и човека:

Немој сметнути са ума да купујеш стан у једном од најзагађенијих градова у свету, са једним од најгорих јавних превоза и других јавних услуга са изузетком паркинг сервиса - то ради савршено. И да, у граду у ком грејање кошта као на Гренланду а ради као на Бахамима.

Немој сметнути са ума да купујеш стан у држави са најкорумпиранијим здравством, судством и од скора школством. Да је држава највећи шпекулант на тржишту некретнина и да је то иста она држава са козметичким изменама која 77 година функционише по принципу намамљиавања својих грађана у градове како би онда паразитирала на њима. Ово је народ који је сервис држави а не обратно. А онда тако финансијски и морално осиромашени грађани приморани су да газе своје комшије, пријатеље, да се боре међусобно у овој земљи у којој влада закон јачег и корумпиранијег.

Ако мислите да ће вас та кутија макар мало изоловати од овог тирјанског система и државе рекао бих да грешите. Напротив! Тиме сте баш тамо где им требате.

Такође, баталити штедњу преко граница пристојности живота. два посла и остале ужасе постмодерне у циљу достазања ових снова о бетонској кутијици у Београду који су одавно кошмар 1/1.

Живети живот а остало како буде.
Hvala na sugestiji.
Sve je to meni jasno, kao sto sam napomenuo taj post sam pisao u priličnom (ne)raspolozenju i previse lično.
Iako mi je jasno opet ponavljam, tu sam rodjen, odrastao, prijatelji,stari roditelj, posao... da ne dužim.
Ne mislim da se izolujem ni od cega Delijo, i nije meni cilj da ostvarim ,,san u betonskoj kutijici,, no da se jednostavno skucim u gradu u kom sam od kad znam za sebe.
Takodje niko nije pricao o štednji van granica normale.
Sve je to lepo rečeno i razumem sta si hteo reci, sve stoji...

Ako imas neku sugestiju gde si ti nasao svoj mir sa čistim vazduhom, van kutije, u organizovanoj i zdravoj sredini gde se ljudi pomažu i nema korupcije a mozes opet da nastavis nesmetano svoj posao (da ne putujes 4 sata svaki dan do posla) i da živiš od neceg?

I ako ima neki direktan savet kao arhitekte urbaniste i pre svega čoveka?

Da me ne shvatiš pogrešno da sam ironičan, nego eto trazim direktan savet, iskustvo, informaciju.
Hvala i svako dobro
 
Da me ne shvatiš pogrešno da sam ironičan, nego eto trazim direktan savet, iskustvo, informaciju.
Hvala i svako dobro
Na zalost, nekad ne moze da se nadje mudra rec, jako je nezahvalno deliti savete danas. Nase drustvo je uslo, po mnogim pitanjima, u metastazu. Kakav savet dati coveku u metastazi? Uzivaj koliko je moguce u ovakvoj situaciji, mozda nas neko cudo i spasi, prodje i ovo malo zivota sto je ostalo u nerviranju.

Moje iskustvo, iz zadnjih par godina trazenja stana, je - sve sto je izgledalo kao mogu da kupim i sto je bila koliko toliko razumna cena, je ili nelegalno, ili ima 100 vlasnika, ili ni lokacija ni kvadratura ne odgovaraju oglasenoj... Zato sam i udario brigu na veselje, pa iako nemam sta pametno da kazem, sprdam se malo sa apsurdnim situacijama u nasem gradu. :)

Takodje, roden sam ovde, ne smatram da sam zbog toga bogom dan, ne gledam na zivot u Bg kao neko dostignuce i dokazivanje uspeha, nego kao na mesto na kome sam svoj na svome.
 
Na zalost, nekad ne moze da se nadje mudra rec, jako je nezahvalno deliti savete danas. Nase drustvo je uslo, po mnogim pitanjima, u metastazu. Kakav savet dati coveku u metastazi? Uzivaj koliko je moguce u ovakvoj situaciji, mozda nas neko cudo i spasi, prodje i ovo malo zivota sto je ostalo u nerviranju.

Moje iskustvo, iz zadnjih par godina trazenja stana, je - sve sto je izgledalo kao mogu da kupim i sto je bila koliko toliko razumna cena, je ili nelegalno, ili ima 100 vlasnika, ili ni lokacija ni kvadratura ne odgovaraju oglasenoj... Zato sam i udario brigu na veselje, pa iako nemam sta pametno da kazem, sprdam se malo sa apsurdnim situacijama u nasem gradu. :)

Takodje, roden sam ovde, ne smatram da sam zbog toga bogom dan, ne gledam na zivot u Bg kao neko dostignuce i dokazivanje uspeha, nego kao na mesto na kome sam svoj na svome.
Jasno i ja sam imao slično iskustvo.
Opet slazem se treba se malo opustiti koliko je moguce i ziveti jer nista nema od nerviranja.
Vise sam mislio da bi bilo kul na forumu deliti nekakve informacije, savete, misljenja tipa:
,,E ja sam arhitekta i urbanista savetovao bih mozda Sremcicu naselje to i to jer ima dosta zelenila,brzo se stize itd.
Pa cak i van BGa Staru Pazovu jer se sad brze dolazi sa vozom. Ima vise prirode nije guzva cistiji je vazduh a stize se brzo. Ima kul projekat a jeftiniji taj i taj... ,,
Malo lupam i karikiram nego eto mislim da bi bilo kul deliti informacije i konkretne predloge.
Ko je arhitekta, urbanista i sl baci predlog lokacije i sta mozda nije toliko metastaziralo.
Ako ima neki pravnik ili ko se razume baci pricu i savet kako paziti sa uknjizenim neuknjizenim, sta ce uskoro biti sa ovom legalizacijom koja se najavljuje.
Dal se zaletati u tu pricu ako se imaju svi papiri za legalizaciju itd.

Da ne dužim, nego eto ono konkretni primeri, misljena i saveti iako svestan sam i nema mnogo opcija za reci...
 
Ja razmisljam u smeru nije BG jedini grad na planeti, a nije ni Srbija jedina zemlja. Sto vise putujem manje mi se zivi ovde. Draze zemlje i grada za mene nece biti ali lepseg, komotnijeg i prijatnijeg za zivot vrlo verovatno hoce. Dosta zemalja pocinje da uvodi vize za remote radnike sto bi svako ko moze da radi tako trebao malo da se informise, cisto da vidi raznovrsnost ponude i da nije ovo jedino mesto gde se moze ziveti a kamoli najbolje za cenu koju trazi. Cak i neremote radnici imaju opcija. Nemam dva zivota a pola jednog mi je vec proslo u jednoj kolektivnoj traumi koju svi zivimo ovde vec preko tri decenije.
 
Iz licnog okruzenja. Bracni par sa detetom, zive u BGu. Oboje plate 1500+ eur, odustali od kupovine stana. Jeftinije je van u odnosu na zaradu. Upravo pocinju nostrifikaciju i plan im je paljba iz Srbije do leta.
Nema veze, docice nam sugradjani iz Bangladesa, indije itd.
Porast cena im je obesmislio stednju prethodnih godina. Ne mogu da ustede koliko idu cene gore. Sada sa porastom kamata ne mogu da podignu kredit a renta ide gore. Treba im plata preko 2k.
Zivela Srbija, za nasu decu 😅
PS: malo sam ljut jer sve manje ljudi koje znam zive u Srbiji
 
Poslednja izmena:
Iz licnog okruzenja. Bracni par sa detetom, zive u BGu. Oboje plate 1500+ eur, odustali od kupovine stana. Jeftinije je van u odnosu na zaradu. Upravo pocinju nostrifikaciju i plan im je paljba iz Srbije do leta.
Nema veze, docice nam sugradjani iz Bangladesa, indije itd.
Porast cena im je obesmislio stednju prethodnih godina. Ne mogu da ustede koliko idu cene gore. Sada sa porastom kamata ne mogu da podignu kredit a renta ide gore. Treba im plata preko 2k.
Zivela Srbija, za nasu decu 😅
PS: malo sam ljut jer sve manje ljudi koje znam zive u Srbiji
Neki bi rekli: I treba da idu kad ne mogu da zarade za Beograd. Ima jos SNS-ovaca koji nisu obezbedili zivot od rente za postparlamentarni zivot.
 
Iz licnog okruzenja. Bracni par sa detetom, zive u BGu. Oboje plate 1500+ eur, odustali od kupovine stana. Jeftinije je van u odnosu na zaradu. Upravo pocinju nostrifikaciju i plan im je paljba iz Srbije do leta.
Nema veze, docice nam sugradjani iz Bangladesa, indije itd.
Porast cena im je obesmislio stednju prethodnih godina. Ne mogu da ustede koliko idu cene gore. Sada sa porastom kamata ne mogu da podignu kredit a renta ide gore. Treba im plata preko 2k.
Zivela Srbija, za nasu decu 😅
PS: malo sam ljut jer sve manje ljudi koje znam zive u Srbiji
Ako oboje imaju plate preko 1500 € treba da ostanu ovdje i kupe stan definitivno. Za njih bi odlazak ispao hleba preko pogače.
 
Drustvo treba mi vase misljenje. Stan na BB za kompletno renoviranje, cg, 4 sprat, cini mi se 55-60m2 za 2400€m2. Malo-puno-taman?
Meni je puno, ali hteo bih da cujem iskusnije. Ne znam ima li smisla gledati jer mi nije poznato koliko je ocekivati da prodavac spusti (znam da zavisi od vise faktora) cenu.
 
Reci da si zainteresovan, ali da cena treba da se koriguje ako je keš. Svakako ponudiš koliko imaš. Ako planiraš kredit da je vrlo mogućr da će ti učešće propasti jer će euribor ići do 7, hrana još 200 do 300 %, a plate to neće ispratiti. Mnogi neće moći plaćati rate kredita.
 
Reci da si zainteresovan, ali da cena treba da se koriguje ako je keš. Svakako ponudiš koliko imaš. Ako planiraš kredit da je vrlo mogućr da će ti učešće propasti jer će euribor ići do 7, hrana još 200 do 300 %, a plate to neće ispratiti. Mnogi neće moći plaćati rate kredita.
Za kes, ali nisam razumeo ovo oko ucesca? I odakle da ce hrana poskupeti jos toliko? 😮
 
Drustvo treba mi vase misljenje. Stan na BB za kompletno renoviranje, cg, 4 sprat, cini mi se 55-60m2 za 2400€m2. Malo-puno-taman?
Meni je puno, ali hteo bih da cujem iskusnije. Ne znam ima li smisla gledati jer mi nije poznato koliko je ocekivati da prodavac spusti (znam da zavisi od vise faktora) cenu.
Meni to zvuči malo previše mada zavisi od više faktora: Mikrolokacije, orjentacije i rasporeda stana...
 
Razgovarao sam pre 20ak dana sa agentom koji radi Banovo brdo i reče mi da je starogradnja 2000e.
 
Iz licnog okruzenja. Bracni par sa detetom, zive u BGu. Oboje plate 1500+ eur, odustali od kupovine stana. Jeftinije je van u odnosu na zaradu. Upravo pocinju nostrifikaciju i plan im je paljba iz Srbije do leta.
Nema veze, docice nam sugradjani iz Bangladesa, indije itd.
Porast cena im je obesmislio stednju prethodnih godina. Ne mogu da ustede koliko idu cene gore. Sada sa porastom kamata ne mogu da podignu kredit a renta ide gore. Treba im plata preko 2k.
Zivela Srbija, za nasu decu 😅
PS: malo sam ljut jer sve manje ljudi koje znam zive u Srbiji
Ako nije tajna gde su gledali stan? Zvezdara, Mirijevo, Banovo Brdo, Voždovac, Karaburma...? Ili baš moraju u krug dvojke?
 
Razgovarao sam pre 20ak dana sa agentom koji radi Banovo brdo i reče mi da je starogradnja 2000e.
To mi je prihvatljivo samo je pitanje da li je realno da prodavac spusti skoro 400€ po m2. To tesko da je izvodljivo. Svi bi da prodaju skupo, a kupe jeftino.

Nemam nikakve informacije oko kupovine. Kako pregovarati i koliko je ocekivano snizenje. Ovaj stan je za kompletno renoviranje i zbog toga mi je preskup. Lokacija jeste dobra (bar meni) i raspored stana je rekao bih dobar sta sve danas ima na oglasima.
 
Sve to znam, ali do novogradnje nije moguce doci + na BB bas retko novih zgrada. Zvao par projekta i kaze sve rasprodato. Tj ostanu oni penthausi.
Naravno da po 2400 necu uzimati.
 
Vrh