Šta je novo?

Cene nekretnina

Beli labude, moram da kazem da smo se ogresili prema tebi :) ti u stvari radis u interesu velike vecine nas na forumu. Neka lepo svi ti lovatori sa tonama kesh-a investiraju u apartmane na Zlatiboru. Manje ce ih biti ovde u Bg, pa cemo i mi drugosrbijanci moci da kupimo stan. :) Od danas podrzavam tvoj rad, salji oglase, lozi tekstovima, fuj Bg, ua Bg, idemo u planine.

Meni je stvarno zao sto je nasa vlast, umesto Bg na H2O, nije izgradila neki projekat tipa Zlatibor na O2, istih estetskih vrednosti i gabarita. Svaki gastos bi mogao da priusti sebi nesto tako, ranije su bili lavovi i orlovi na kapiji, sada samo Dubai style.. na niVO :)

Ma vi neki ste se o forum ogrešili a ne o mene, ali dobro, bitno da je neko ukapirao, makar i polovično ;)
Evo primera malih planinskih gradića u Švajcarskoj, Francuskoj i US, svi mi često zamišljamo neke bajkovite predele, ali za to se uvek malo morao pružiti korak...ovakvi planinski gradići su obično kapija ka selima i većoj prirodi uokolo, jbg mi to još nismo ukapirali, komunizam nas je previše razmazio a fabrički čekić previše zatupio izgleda

svajcarska.jpg

Avoriaz_France_winter.jpg

(od 45 sec, ceo grad na steni ! ... naši bi rekli "Pariz na vodi" :))

Pitajte žene uostalom da li bi pre otišle u neku vukoje*******inu ili na lepo uređen Zlatibor, pustite vi te bajke. Ja sam i Savi govorio da sve treba postepeno, prvo je odvedeš na Zlatibor, da oseti sneg, zimu, konje i vožnju sankama, onako lepo upakovano u romantiku i toplu čokoladu, a posle kad zagusti krenuće sa tobom i u selo...

...evo i našeg lepog Zlatibora, uopšte ne izgleda toliko loše, osim možda onaj deo kod bivše autobuske i malo iznad...ali samo iz nekih uglova
 
Poslednja izmena:
Beli labude, moram da kazem da smo se ogresili prema tebi :) ti u stvari radis u interesu velike vecine nas na forumu. Neka lepo svi ti lovatori sa tonama kesh-a investiraju u apartmane na Zlatiboru. Manje ce ih biti ovde u Bg, pa cemo i mi drugosrbijanci moci da kupimo stan. :) Od danas podrzavam tvoj rad, salji oglase, lozi tekstovima, fuj Bg, ua Bg, idemo u planine.

Meni je stvarno zao sto je nasa vlast, umesto Bg na H2O, nije izgradila neki projekat tipa Zlatibor na O2, istih estetskih vrednosti i gabarita. Svaki gastos bi mogao da priusti sebi nesto tako, ranije su bili lavovi i orlovi na kapiji, sada samo Dubai style.. na niVO :)
Beograd na vodi, Zlatibor na nebu
 
Ma vi neki ste se o forum ogrešili a ne o mene, ali dobro, bitno da je neko ukapirao, makar i polovično ;)
Evo primera malih planinskih gradića u Švajcarskoj, Francuskoj i US, svi mi često zamišljamo neke bajkovite predele, ali za to se uvek malo morao pružiti korak...ovakvi planinski gradići su obično kapija ka selima i većoj prirodi uokolo, jbg mi to još nismo ukapirali, komunizam nas je previše razmazio a fabrički čekić previše zatupio izgleda

Pogledajte prilog 146887
Pogledajte prilog 146901
(od 45 sec, ceo grad na steni ! ... naši bi rekli "Pariz na vodi" :))

Pitajte žene uostalom da li bi pre otišle u neku vukoje*******inu ili na lepo uređen Zlatibor, pustite vi te bajke. Ja sam i Savi govorio da sve treba postepeno, prvo je odvedeš na Zlatibor, da oseti sneg, zimu, konje i vožnju sankama, onako lepo upakovano u romantiku i toplu čokoladu, a posle kad zagusti krenuće sa tobom i u selo...

...evo i našeg lepog Zlatibora, uopšte ne izgleda toliko loše, osim možda onaj deo kod bivše autobuske i malo iznad...ali samo iz nekih uglova


Jel bivsa autobuska ono zapadno od jezerceta? To mi je bas uzas i propustena prilika da se napravi pristojan centar. Ostatak jos i nekako, nije realno u centru ocekivati kucicu pored proplanka, ali se vec na 10 min voznje mogu naci i takvi smestaji.

Prosle godine smo u aprilu-maju isli na neki tara-zabljak-zlatibor tim bilding. Zlatibor je mnogo ozbiljnija prica za to vansezonsko vreme. I u gradu i van grada sve radi i ima ljudi, dok je Zabljak grad duhova iako ne mora da bude, ima dovoljno prirode okolo da ne bude iskljucivo skijaski centar.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Žabljak tačnije Durmitor su prelijepi i premoćni i vjerovatno je dobro što se nisu urbanizovali kao Zlatibor. Onakva divljina, jezera i nadmorska visina na manje od 2 sata vožnje od mora je nevjerovatno.
Kolašin trenutno doživljava gradjevinski bum radi prolaska autoputa.
 
Jel bivsa autobuska ono zapadno od jezerceta? To mi je bas uzas i propustena prilika da se napravi pristojan centar. Ostatak jos i nekako, nije realno u centru ocekivati kucicu pored proplanka, ali se vec na 10 min voznje mogu naci i takvi smestaji.

Prosle godine smo u aprilu-maju isli na neki tara-zabljak-zlatibor tim bilding. Zlatibor je mnogo ozbiljnija prica za to vansezonsko vreme. I u gradu i van grada sve radi i ima ljudi, dok je Zabljak grad duhova iako ne mora da bude, ima dovoljno prirode okolo da ne bude iskljucivo skijaski centar.
Jeste, da sam se ja pitao umesto autobuske bi legao jedan parkić samo tako. Interesantno je to sve, jer odatle si na 5-10 min peške do prvih livada, nije samo mesto uopšte toliko veliko, nego se ovi naši dušebrižnici uvek uhvate baš tog dela. Ipak, najlepši i deo sa najviše borova je onaj iznad crkve, to je pravo zlatiborsko dedinje, ušuškano, mirno i sa najlepšim pogledom. Za sada su mu cene još normalne, oko 2000-2300 (samo zato što naši ljudi još hrle u centar gde je 3500!) ali mislim kako se autoput bude približavao, aerodrom i golf teren gradio i kad kompleksaši pokupuju centar, da će taj deo da ode značajno gore...
Otkako se Kežman preselio i živi i izdaje apartmane na Kopaoniku, tako nekako su čak počeli da se doseljavaju iz Beograda da žive na Zlatiboru, gde je dosta pitomija klima. Leti je za 5-7c uvek hladnije nego u Bgd. Škola, ketering, čišćenje, razne agencije, bazeni, spa&wellness, bankomati, hoteli, restorani, ambulanta, blizina Užica (20min), srednja škola u planu itd...
 
Poslednja izmena:
Žabljak tačnije Durmitor su prelijepi i premoćni i vjerovatno je dobro što se nisu urbanizovali kao Zlatibor. Onakva divljina, jezera i nadmorska visina na manje od 2 sata vožnje od mora je nevjerovatno.
Kolašin trenutno doživljava gradjevinski bum radi prolaska autoputa.
Nemam sad da nam sekiras labuda belog, skoro da je kaparisao Zlatibor, a ustvari Kolašin je top priča i budućnost . Zimi na moru, leti na Durmitoru…to nema ni Svica😉
 
Sprdajte se vi ali i Zlatibor je odličan. Centar je samo djelić, ko voli prirodu ima dosta toga. Cca 1.000 mnv ima svojih prednosti naspram 1.600 Žabljaka, a blizina Beograda je takodje neprocjenljiva. Za investicionu kupovinu apartmana je neprevazidjen. Za 60 hiljada € kupiš apartman od 35-6 M2 koji vrati uloženo već za 10-15 godina što je odlično.
A realno, što kaže Beli Labud, jedino tamo i ima premium zgrada i apartmana. Na Žabljaku je dugo bila samo jedna novogradnja uopšte. Zgrada Razvršja.
 
Sprdajte se vi ali i Zlatibor je odličan. Centar je samo djelić, ko voli prirodu ima dosta toga. Cca 1.000 mnv ima svojih prednosti naspram 1.600 Žabljaka, a blizina Beograda je takodje neprocjenljiva. Za investicionu kupovinu apartmana je neprevazidjen. Za 60 hiljada € kupiš apartman od 35-6 M2 koji vrati uloženo već za 10-15 godina što je odlično.
A realno, što kaže Beli Labud, jedino tamo i ima premium zgrada i apartmana. Na Žabljaku je dugo bila samo jedna novogradnja uopšte. Zgrada Razvršja.

O kojoj blizini Zlatibora i Beograda pricas? 3 sata voznje da vidis zgrade koje vec imas na pola Beograda

Zlatibor je obicno brdo u porednjenju kakvu prirodu mozes da nadjes mnogo blize
 
Kosmaj je vrlo lep

~600 metara nije baš impozantno, ali je pošumljenost, i dalje velika, a formalno je i deo Beograda
1665685722834.png
 
Nastavlja se trend da centralne opstine rastu a ostale opadaju.

Novogradnja koliko vidim svuda u padu sa prometom, pitanje dal je pala traznja il se istanjila i ponuda.
 
Zapravo, pad prometa u odnosu na 2021. je sada cak i veci u centru (oko -10% u septembru i ukupno u Q3) nego van centra (-5%). Centar je u padu u odnosu na proslu godinu vec treci mesec uzastopce, dok su rubne opstine ispod nivoa od prosle godine svaki mesec od pocetka godine.

Ukupan pad prometa je oko -7% u odnosu na isti kvartal prosle godine, i ovo je prvi kvartal od kovida da je promet pao u odnosu na prethodnu godinu.

S tim sto je promet u centru i dalje oko 25% veci nego 2019, dok je van centra promet sada vec 15% manji nego 2019. Promet na nivou Beograda je sada na nivou iz 2019. (Proletos na vrhuncu je bio na +30%, centar na +50% u odnosu na 2019.)
 
Ja ne vidim ovde (nista sto se tice cena) niti da je otislo na dole niti na gore. Moglo bi se reci realno blag trend rasta.
Jedino ovaj mart sto je bio izuzetak kad nije radio katastar u prethodnim mesecima pa se prelilo.

Pad prometa ne mora nista da znaci. Zato sto na trzistu ponestaje dobrih nekrtnina i ostaju samo nebuloze.

Mene zanima zasto se vidi prodaja recimo BW Kula Beograd i ostali projekti a ne vidi se BW Rivijera?
 
Ima gomila skupih projekata ivan BNV ali su predpostavljam u fazi predugovora pa ne ulaze u statistiku. (Central Palace, Cara Nikolaja II, Centar Plaza, Beogradska....Resavska Patrijarha Varnave, Molerova.... , to je sve preko 5000 eura...)
 
Pad prometa ne mora nista da znaci. Zato sto na trzistu ponestaje dobrih nekrtnina i ostaju samo nebuloze.
Slazem se sa ovim, bukvalno nema nista krsteno da se kupi "za odmah". Projekti tek za 2-3 god. A i to je sve na predugovor fazi, tako da nece toga biti skorije.

Mene zanima zasto se vidi prodaja recimo BW Kula Beograd i ostali projekti a ne vidi se BW Rivijera?
Mislim da je wolf vec pisao da nije "mapirao" sve zgrade s obzirom da ih ima milion.
 
Novogradnje dosta kasne, evo imate primer Kenedija koji je većinom davno prodat, a sada kada je već useljenje se pojavljuju tek overeni ugovori, verovatno su prethodno bili predugovori, a slično je i sa drugim novogradnjama, samim tim ni cene (i promet) istih ne znače mnogo, to nisu tekuće cene, već one koje su važile kada je data kapara, možda i pre 2-3 godine.

Ps. čisto poređenja radi ako evo kako se kreću oglašene cene, koje koliko god naduvane nisu sigurno u većoj disproporciji od ostavrenih https://www.halooglasi.com/uporedne...Date=1.10.2022.&categoryId=12&locations=40574
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa ovim, bukvalno nema nista krsteno da se kupi "za odmah". Projekti tek za 2-3 god. A i to je sve na predugovor fazi, tako da nece toga biti skori

Mislim da je wolf vec pisao da nije "mapirao" sve zgrade s obzirom da ih ima milion.
Pa znam imena nisu mapirana ali je neko potpisao ugovor na 2.5M za stan i nema ga. Kad bolje pogledas ispada kao da nisu ni jedan prodali u BW Rivijera. Dok neki drugi stanovi u izgradnji se pojavljuju.

To znaci da iz nekog razloga nemamo
sve podatke?
 

Ovaj mase krilima :)
a u Srb bi ga stavili na stub srama i kamenovali.

Inace u Srb najnoviji podaci za inflaciju 14%

Inflacija donosi društveni haos. Prelivanje novca je jasno. Zamislite u besu kad krene paljenje onoga sto je simbol tog prelivenog kapitala….Mirjevo sigurno neće biti simbol toga …


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Svim bearovima bi preporucio ovaj dugorocni grafikon cena nekretnina.

Postojao jedan mali pad 2008. godine (u poslednjih 70 godina) i sad celu svoju logiku zasnivaju na tome.
Pa sta i ako padnu cene na 3-4 godine koliko je trajalo. Jaka stvar. Dugorocno opet ide up.
Onaj ko je od 2020. godine na ovamo cekao se debelo zaj****. A ja od 2012. zagovaram kupovinu.
 
Svim bearovima bi preporucio ovaj dugorocni grafikon cena nekretnina.

Postojao jedan mali pad 2008. godine (u poslednjih 70 godina) i sad celu svoju logiku zasnivaju na tome.
Pa sta i ako padnu cene na 3-4 godine koliko je trajalo. Jaka stvar. Dugorocno opet ide up.
Onaj ko je od 2020. godine na ovamo cekao se debelo zaj****. A ja od 2012. zagovaram kupovinu.

To je valjda jasno - rastu kamate, padaju cene nekretnina. Tako je bilo uvek i biće. Možda se nisi zaj, ali će puno bolje proći onaj ko iskoristi trenutak kada padnu ponovo cene. Kao što je bilo 2010-2013. Sa te tačke gledano - zaj... se jesi, jer bi mogao puno bolje da prođeš. Dugoročno cene naravno idu na gore, jer je normalna inflacija par procenata u Svetu i kapitalizam tako funkcioniše. Uvek ima neke inflacije.

To se sve odnosi na one koji kupuju investiciono za keš. Onaj ko je kupio skupu nekretninu na kredit, tome nema pomoći pošto će kamate prilično da rastu i taj se jeste zaj... Kupio je precenjenu nekretninu i plaćaće na to visoku kamatu narednih nekoliko godina. Nekretnine jesu bile precenjene i gradilo se svuda, jer su kamate bile veoma niske.

Sada kapital ima izbor, visoke su kamate - ne mora više da se ulaže samo u precenjene nekretnine koje daju osrednji prinos. Sa druge strane kreditnim kupcima će biti teže da dođu do nekretnine, jer će krediti biti skuplji. Puno se gradilo, a pašće tražnja i ne znam šta je drugo očekivanje osim da cene krenu privremeno na dole.

Kamate su inače otiše puno - RSD na skoro 4%, euro će stići 2%, a sigurno će i dalje. Ne tako davno pričalo se o negativnim kamatnim stopama.
 
Poslednja izmena:
Vrh