Šta je novo?

Cene nekretnina

Nista ti ovo ne znači za novogradnju, pogledaj analitiku koji projekti su u ovoj cifri, pa ćeš videti, kao što smo više puta već diskutovali, da su to ugovori za nogovogradnje koje su useljene, a prodate još 2020 ili ranije po tim tadašnjim cenama. Uopšte nije reprezentativno.
Za starogradnju nema greške.

U apilu je započeo pad potražnje, šest meseci kasnije počinje pad cena. Upravo to je scenario koji se desio u USA samo transponovan 3 meseca ranije.

Zanima me da li će se ponoviti i ovde. Videćemo uskoro....:)
 
Projekat na Zvezdari je Viva Residences, na mestu bivse upravne zgrade Gosa, plac je omedjen Batutovom, Milana Rakica, Rifata Burdzevica (odnedavno Presevska) i OS Veljko Dugosevic.
Tacno je da je rezervisano oko 170 stanova u jednom danu, ali prodat nije ni jedan dok se ne isplati poslednji dinar. Pratim situaciju na njihovom sajtu koji se redovno azurira i sad je dostupno nekoliko stanova koji nisu bili dostupni posle tog prodajnog dana. To znaci da je nekoliko kupaca odustalo i nije potisalo ugovor i platilo kaparu od 20%. Ne znam dokle je rok da se overe ugovori kod notara, ali pretpostavljam do kraja Novembra bi trebalo da se vidi konacna situacija. Cena je sada 3000-3200 EUR zavisno od spratnosti (sa PDV-om). Na prodajnom danu davan je popust od otprilike 12-14% i po toj ceni su planuli stanovi. Pogotovu manji, jer je cena kvadrata bila ista za manje i vece stanove (i sada je). Eto, ako ostane jos neki neprodat stan do leta 2023, moci cemo da vidimo kako se krece cena na ovom objektu.
Ne znam kakva je njihova politika, koliko sam upoznata sa nekrentninom koju bih uzela, stan se rezervise na odredjeno vreme (besplatno), tek onda se ide kod notara i potpisuje predugovor, a tek onda se daje kapara. Znaci u mom slucaju mogu da rezervisem nekretninu na par dana i mogu da odustanem od kupovine bez naknade naravno.
 
Vidim da se dosta priča o rusima kao generatoru visokih cena izdavanja stanova. Ovo je delimično tačno jer sada u oglasima mogu da se primete 2 vrste cena za izdavanje. Normalne cene stanova koje oglašavaju stanodavci koji eksplicitno ne žele da prime ruse/ukrajince i naduvane cene specijalno pripremljene za ruse. Čak i znam par stanodavaca sa obe strane(oni koji hoće da iskoriste situaciju i oni koji nisu toliko alavi i koji žele neku vrstu sigurnosti koju bi im možda pružili "naši" stanari, pod uslovom da su normalni).
 
Ne znam kakva je njihova politika, koliko sam upoznata sa nekrentninom koju bih uzela, stan se rezervise na odredjeno vreme (besplatno), tek onda se ide kod notara i potpisuje predugovor, a tek onda se daje kapara. Znaci u mom slucaju mogu da rezervisem nekretninu na par dana i mogu da odustanem od kupovine bez naknade naravno.
Meni je receno u Kadeni Sotheby koja radi prodaju da rezervacija kosta 1000 evra, i da u slucaju otkazivanja gubite tih 1000 evra. E sada koliko vremena imate od rezervacije da potpisete ugovor kod notara i uplatite kaparu zaista ne znam, ali pretpostavljam da vas nece cekati vise od nedelju - dve dana (kad je bio prodajni dan rezervisano je oko 170 stanova pa je verovatno trebalo vise vremena da se to rascisti.
 
Toliko o padu potražnje i cijena. U jednom prodajnom danu, jednog projekta, rezervisano je 170 stanova. Pa neka ih pola zaključi ugovore to je 15-ak miliona € ili više prometa iz jednog dana za jedan projekat.
 
Meni je receno u Kadeni Sotheby koja radi prodaju da rezervacija kosta 1000 evra, i da u slucaju otkazivanja gubite tih 1000 evra. E sada koliko vremena imate od rezervacije da potpisete ugovor kod notara i uplatite kaparu zaista ne znam, ali pretpostavljam da vas nece cekati vise od nedelju - dve dana (kad je bio prodajni dan rezervisano je oko 170 stanova pa je verovatno trebalo vise vremena da se to rascisti.
Aha, eto treba obratiti pažnju i istražiti, razlikuje se od projekta do projekta...
 
Pozdrav svima nov sam na foumu, ali ga vec dugo pratim.

Dokle je doslo ovo ludilo sa izdavanjem stanova Rusima pokazuje i ovaj oglas, izdaje se stan u centru Beograda, a koji se nalazi u Čačku. Šta znaju Rusi šta je 120 kilometara.

1667851441292.png
 
Tako je, mnogi stanodavci će pokušati da iznude bar i to umesto para za stanarinu, no neće uspeti dobiti ni to. U očaju će stanodavci nuditi izdavanje stana za džak krompira i brašna, ali kako neće uspevati u trampi, pikiraće kučiće dok ih šetaju gazde, i uhranjenije će kidnapovati, u očaju će lupati glavama o gipsane zidove, i skakati sa biciklova u pokretu, jer nafte biti neće.
 
Toliko o padu potražnje i cijena. U jednom prodajnom danu, jednog projekta, rezervisano je 170 stanova. Pa neka ih pola zaključi ugovore to je 15-ak miliona € ili više prometa iz jednog dana za jedan projekat.
Prijatelu meni nije samo jasno dali se se pravis neuk i nevest ili si deo korporativnog lobija koji se bavi izgradnjom nekretnina,
Mozda zivis u nekom paralelnom svetu i univerzumu odakle pises ovakve zakljucke i pored jasnih cinjenica i pokazatelja stagnacije trzista nekretnina,
Da bi ti bile jasnije tendencije u daljem kretanju trzisnih cena nepokretnosti trebalo bi da sastavis i svezes u jednu celinu bar 3 varijable a ne samo jedan narucen tekst iz kuloarskih novina.
Pomocicu ti.
1.
kod nas se ovi dogadjaji preslikavaju posle par meseci
2.
Cene gradjevinskog materijala su na niskom nivou tj. u padu
cena gvozdja je na nivou cene iz 2014.
3.
i to nije sve
4.
Treba uzeti u obzir i kvalitet zivljenja.
 
Poslednja izmena:
Hoću samo da napišem da zagađenje ne utiče na cenu kvadrata. Vrlo je malo ljudi kojima zagađenje smeta, a od njih još je manji broj koji imaju opciju da potraže spas u inostranstvu.

Čak mislim da bi izbila revolucija kada bi neko počeo da kažnjava loženje plastike i starog ulja ili bacanje smeća u reke ili po mikro deponijama. Samo toliko.
 
Nezgodno totalno, pricao sam ranije da npr zaposleni u FB koji ima 1000 akcija, pre godinu dana bilo oko 350K dok je sada oko 90K i jos ce da dobije otkaz. Twitter je otpustio 50% (~3700 zaposlenih), Snapchat 20%, Stripe ... Moze da se prati realtime na https://layoffs.fyi/

Vecina firmi u Srbiji radi outsource tako da to moze da se ugasi preko noci. Krene li tako nesto, to ce biti slobodan pad za kompletnu privredu u zemlji.
 
Ti mozes i ovakav grafikon da postavis i da predstavis kolaps ali unemployment brojke ne padaju. (za sada). Tek kada bude znacajno povecanje nezaposlenih i gubitaka poslova moze da se prica o padu cena (i to 8-9 meseci nakon toga).

Twitter je gubitaska firma od rodjenja a za Metu se ispostavilo da je mali broj korisnika.

089C363C-2063-4676-9D48-BF95A4DC16CF.jpeg
 
Od nove godine će biti napuštanja Bg i Ns, ako se cena stanarina ne smanji. U decembru najavljeno poskupljenje svega i svačega, samo gorivo na preko 320 ide, kamate i euribor.
 
Prema podacima Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila s kraja oktobra, broj ruskih državljana u Srbiji raste iz dana u dan.

- Više od 18.000 ljudi iz Ukrajine je prijavilo boravak u Srbiji od početka rata, dok je u istom periodu 104.000 ruskih državljana prijavilo boravak - rekao je Radoš Đurić, direktor Centra za Juronjuz Srbija.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dolaze tempom od 15,000 ljudi mesecno. Dakle do Nove godine jos 25,000 ljudi.
 
Prema podacima Centra za zaštitu i pomoć tražiocima azila s kraja oktobra, broj ruskih državljana u Srbiji raste iz dana u dan.

- Više od 18.000 ljudi iz Ukrajine je prijavilo boravak u Srbiji od početka rata, dok je u istom periodu 104.000 ruskih državljana prijavilo boravak - rekao je Radoš Đurić, direktor Centra za Juronjuz Srbija.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dolaze tempom od 15,000 ljudi mesecno. Dakle do Nove godine jos 25,000 ljudi.
Ovo je tačno. Samo kod nas u kraju doselilo se nekoliko porodica i LGBT parova. Porodice su jako fine, deca već pomalo pričaju srpski i već su naučili da dižu tri prsta. Ali niko za sada nije kupio stan.
 
Rusi su podigli cenu kirije na nezapamcen nivo, mogu da zamislim kolike bi cene bile da nismo braca.
 
Visina kirije kanačno dolazi na nivoe koji su u srazmeri sa cenom stanova. To ne odgovara mnogima. Živeti u centru Beograda će biti luksuz koji se ne može priuštiti za par stotina eura. Ko nema para može da nadje lep stančić u Obrenovcu ili Pančevu :)pa polako na autobus ili voz. A vradović će za to vreme da pika stoni tenis i jede bifteke u Beogradu na vodi. Šta da se radi, nekom je život majka a nekom maćeha :rolleyes:.
PS.
Iskreno i nije mi žao, niko neće da radi (recimo na gradjevini ili dostavu hrane-za veliku platu) a hoće da lepo živi u Beogradu. Vreme socijalizma je prošlo...
 
Poslednja izmena:
Visina kirije kanačno dolazi na nivoe koji su u srazmeri sa cenom stanova. To ne odgovara mnogima. Živeti u centru Beograda će biti luksuz koji se ne može priuštiti za par stotina eura. Ko nema para može da nadje lep stančić u Obrenovcu ili Pančevu :)pa polako na autobus ili voz. A vradović će za to vreme da pika stoni tenis i jede bifteke u Beogradu na vodi. Šta da se radi, nekom je život majka a nekom maćeha :rolleyes:.
PS.
Iskreno i nije mi žao, niko neće da radi (recimo na gradjevini ili dostavu hrane-za veliku platu) a hoće da lepo živi u Beogradu. Vreme socijalizma je prošlo...
Imam dobru platu ali ni u ludilu ne bih dala ovoliki novac za kiriju. Srećom mogu raditi od kuće iako mi više prija kancelarija, pre ću uzeti novogradnju i čekati da mi se napravi stan nego nekom da dajem minimum 500evra sada za iole šta pristojno
 
Vrh