Šta je novo?

Cene nekretnina

Rusi/Ukrajinci su anomalija koju niko nije mogao da predvidi, nema to veze da li je prošle ili pre 5 godina. Mislim da samo mogu odložiti pad(kada i ako ga bude), ne i da ga zaustave jer i oni trebaju odnekud plaćati te stanove.

Pa pre ce se dici ako cuju da neki luksuzni brend ipak ne dolazi u Srbiju nego sto je pavlaka poskupela 100%.
ili mleko... Na žalost tačno. Kao što vidimo da se svi bune oko cena stanova u centralnim opštinama glavnog grada, a niko ne obraća pažnju na ostale cene (sem Save).
 
Ne zivim u BG, niti planiram niti me to zanima 1%, ali je interesantno kako ne shvatas da podstanara zabole alatka to sto su tebe odrali kao ovcu za bolestno nerealnu cenu stana, za kvadrat koj je skuplji nego u Chicagu, a jos vise ga zabole za tvoj ROI, dakle to sto ti gledas cena kirije prema nerealnoj ceni stana to je tvoj problem, i zabluda, gledaj bolju investiciju ako ti je los ROI, cinjenica je da su dosli ovi nesretnici iz rusije i da ce njihovo surenje trajati jos neki mesec, ali onda ja ta prica gotova i vracaju se cene onda u normalu! A cene kirije mogu samo da se gledaju prema plateznoj mogucnosti podstanara, koj prima platu a ne obrce milione, jer da ima puno para nebi ziveo u tvom stancicu nego bi imao svoj, dakle realni normalni max je trecina plate, jer niko nece gladovati da bi tebi dao za tvoj stan,trecina plate max, a ostalo mu treba za hranu koja je sve skuplja, racune, zivot, a svi znamo kolike su plate u srbistanu pa onda racunaj sta je realna kirija.. Trenutno je bolestna i veca nego u Becu gde su plate 4, 5 puta vece ali i to ce proci.. A to sto je neko tebe odrao za stan daleko iznad njegove realne vrednosti, to je tvoj problem.. Kad odu ovi rusi, interesovanje za investicionu kupovinu stana ce proci, samim tim i cene stanova ce pasti, sada je ovo samo poslednja stvar sto odrzava ovu baloniranu cenu u zivotu kao na aparatima, inace bi krenuo pad kao sto je svugde u svetu u toku.. Ali valjda ce i tom ratu kraj pa da i ova zemlja stradija krene putem normalnog sveta
Zar nisi silno lamentirao nad nepravdom što mlade porodice poput tvoje ne mogu da se skuće u Beogradu, sad kažeš da te ne zanima ni 1% da živiš ovde?

Zatim pišeš da podstanara zabole koliko je stanodavac platio stan, već očekuje da troškove stanarine plaća do 1/3 svoje plate, kao da je vlasnik stana je obavezan da obezbedi drugome krov nad glavom na sopstvenu štetu. Takva ekonomska logika nije postojala ni u doba Broza, a kamoli u današnje vreme.
 
Rusi/Ukrajinci su anomalija koju niko nije mogao da predvidi, nema to veze da li je prošle ili pre 5 godina. Mislim da samo mogu odložiti pad(kada i ako ga bude), ne i da ga zaustave jer i oni trebaju odnekud plaćati te stanove.
Rusi koji su došli u Srbiju nisu doneli pare sa sobom, većina radi u IT industriji u Srbiji ili kao freelanceri i gotovo svi su ovde legalno uposleni. Bilo bi interesantno utvrditi koliko će tih 100.000+ Rusa upumpati u budžet kroz plaćanja poreza i doprinosa, kao i PDV-a na robe i usluge plaćene u Srbiji.
 
Mislim da se sve svodi na ovo.

Nece biti hladjenja trzista dok god BELEX15 ne bude imao nedeljni volume veci nego prosecan kripto shitcoin za sat vremena.
Postoje domaći brokeri preko kojih možeš da ulažeš na stranim berzama. Bilo je par puta reči o tome. Nije da nema mogućnosti, nego starije generacije nisu obrazovane o tome, ali od mlađih sve češće čujem interesovanje za berzu.

Tesko da ce narod da ustane za bilo sta. Pa evo culi smo i da jedan bivsi ministar ima vilu i kola od 200k e, i niko nista. Malo twiter ratovanja za lajkove i to je to. Ne znam gde su ti ljudi po ulicama kad im je vec dogorelo.
Pa pre ce se dici ako cuju da neki luksuzni brend ipak ne dolazi u Srbiju nego sto je pavlaka poskupela 100%.
Mislio sam na ceo svet. Skontao sam odavno da naš narod slabo za šta ustaje.
 
Pa zasto onda pratis cene i nekretnine kada te Bg ne zanima, ovde se manje vise prica o Bg? A i utome sto te ne zanima, dominira zelja za padom cena.
Zato sto ne postoji ovakav forum i grupa za diskusiju cena za moj grad, a takodje zato sto iz beograda sve krece za ostalih par najvecih gradova u srbiji, po principu videla zaba gde se konji potkivaju pa i ona digla nogu.. Kako cene idu u beogradu, to sve prate ostalih 4 najveca grada u srbiji, tako da ovde pratim desavanja iz "prve ruke", takodje cekam "cenenekretnina.rs" za Oktobar
 
Pa tom logikom mogu ostati koliko zele..jos ako krenu da kupuju stanove, cena kvadrata sigurno nece biti niza nego sada 😁 sto je mislim za one koji kupuju sada nekretninu dobra vest 😁 mene bas nerviraju kad ih cujem po Beogradu ali sta da se radi.
 
Tesko da ce narod da ustane za bilo sta. Pa evo culi smo i da jedan bivsi ministar ima vilu i kola od 200k e, i niko nista. Malo twiter ratovanja za lajkove i to je to. Ne znam gde su ti ljudi po ulicama kad im je vec dogorelo.
Pa pre ce se dici ako cuju da neki luksuzni brend ipak ne dolazi u Srbiju nego sto je pavlaka poskupela 100%.
Presli na kiselo mleko
 
Dobro jutro Savo.

Izgleda da je opste ludilo svuda.

Najzanimljivije od svega je da raste i stednja
 
Film Opklada veka ili The big short je dokumentarno igrani film o dogadjajima tokom sloma tržišta hipotekarnih kredita u USA sto je iza kao krizu u svetskoj ekonomiji, ja ga nisam odgledao 2015 nego tek nedavno, zanimljiv je iz danasnje perspektive…
Dve zanimljive činjenica da čovek koji je prvi prepoznao i kladio se na pucanje instrumenata hipotekarnih kredita i zaradio ogroman novac sada ulaze u vodu, druga zanimljiva info je da su iste instrumente za hipotekarna tržišta uveli pod drugim imenom 2015 ponovo i trguje se njima na berzama…

Nisam bas ekspert, ali činjenice iz filma mi deluju verodostojno…

Sada imamo još nekoliko nepoznatih u nejednačini 😉
 
Ne zivim u BG, niti planiram niti me to zanima 1%, ali je interesantno kako ne shvatas da podstanara zabole alatka to sto su tebe odrali kao ovcu za bolestno nerealnu cenu stana, za kvadrat koj je skuplji nego u Chicagu, a jos vise ga zabole za tvoj ROI, dakle to sto ti gledas cena kirije prema nerealnoj ceni stana to je tvoj problem, i zabluda, gledaj bolju investiciju ako ti je los ROI, cinjenica je da su dosli ovi nesretnici iz rusije i da ce njihovo surenje trajati jos neki mesec, ali onda ja ta prica gotova i vracaju se cene onda u normalu! A cene kirije mogu samo da se gledaju prema plateznoj mogucnosti podstanara, koj prima platu a ne obrce milione, jer da ima puno para nebi ziveo u tvom stancicu nego bi imao svoj, dakle realni normalni max je trecina plate, jer niko nece gladovati da bi tebi dao za tvoj stan,trecina plate max, a ostalo mu treba za hranu koja je sve skuplja, racune, zivot, a svi znamo kolike su plate u srbistanu pa onda racunaj sta je realna kirija.. Trenutno je bolestna i veca nego u Becu gde su plate 4, 5 puta vece ali i to ce proci.. A to sto je neko tebe odrao za stan daleko iznad njegove realne vrednosti, to je tvoj problem.. Kad odu ovi rusi, interesovanje za investicionu kupovinu stana ce proci, samim tim i cene stanova ce pasti, sada je ovo samo poslednja stvar sto odrzava ovu baloniranu cenu u zivotu kao na aparatima, inace bi krenuo pad kao sto je svugde u svetu u toku.. Ali valjda ce i tom ratu kraj pa da i ova zemlja stradija krene putem normalnog sveta
Bez uvrede, ali dosta vidim emocija u ovom postu i automatski diskreditujem bilo sta izneseno kao cinjenicu.
>cena kirije prema nerealnoj ceni stana

Ko kaze da je cena nerealna? Trziste sigurno ne.

>cinjenica je da su dosli ovi nesretnici iz rusije i da ce njihovo surenje trajati jos neki mesec

Opet, cinjenica jeste da su dosli, ali nije cinjenica koliko ce 'surenje' trajati - siguran sam da su ljudi u julu pricali isto, a sad smo vec u novembru, i da njihovom 'surenju' nigde kraja. Hocu precizan mesec, ako ne moze vec datum, kada ce 'surenju' doci kraj, u suprotnom tesko je shvatiti ovakve komentare ozbiljno.

>ali onda ja ta prica gotova i vracaju se cene onda u normalu!

Da bi se cene vratile u normalu, tj stanje pre marta 2022, moraju svaki rus i ukrajinac svi do jednog da odu, sto je malo verovatno. Takodje, izvor?

>A cene kirije mogu samo da se gledaju prema plateznoj mogucnosti podstanara, koj prima platu a ne obrce milione, jer da ima puno para nebi ziveo u tvom stancicu nego bi imao svoj, dakle realni normalni max je trecina plate,

Dosta gorcine se krije iza ovih reci, znam ljude sa slicnim rezonom "ja imam 200e za stan i to je to, ne zanima me", koji su u problemu ovih dana bas a tek ubuduce ce biti.

>a ostalo mu treba za hranu koja je sve skuplja, racune, zivot, a svi znamo kolike su plate u srbistanu pa onda racunaj sta je realna kirija

lol, mozda, a mozda i covek radi za 1500e u nekim konsaltinzima, IT firmama, i onda mu i stanarina od 600e ispada ta trecina plate.

>Kad odu ovi rusi, interesovanje za investicionu kupovinu stana ce proci, samim tim i cene stanova ce past

Odlicno zapazanje, samo ovaj "kad" deo me malo buni. Da, stvarno kad ce otici? Zna li se sta? Mogu proci godine, a do tad ce vec neki drugi faktori da budu uticajni, i to mozda i u kontra smeru od ocekivanog.

Ljudima je nerealno da grad s losom infrastrukturom i realnim problemima kao sto je kvalitet vazduha bude ovoliko na ceni - nazalost, i meni je nerealno da fudbaleri zaradjuju milione godisnje, a doktori u nemackoj 4000-5000eur mesecno. Na zalost ili srecu, ja i mnogi koji misle kao ja se ne pitaju nista, i uprkos nasim jakim misljenjima, nista se ne menja ni u svetu medicine a ni u svetu fudbala po tom pitanju, ostaje samo kuknjava i kafanske price.

Trziste je pokazalo koliko sta vredi, a i budimo realni centar glavnog grada zemlje nije bas za svakoga - iako je do pre par godina to bio slucaj, to je samo bila anomalija koja nije kompatibilna sa ostatkom zapadne evrope i generalno sveta.

Siguran sam da i dalje moze da se nadju stanovi za pre-ruske cene po raznim zemljama jugoistocne azije, samo sto nije na kraj pameti ni rusima a ni nama da se selimo za stalno tamo. ;)
 
Dobro jutro Vradoviću, nema šta najbolji si menadžer, i trebaće mi jedan vrhunski da dižemo cenu krompira uskoro, baš onako kako je Tin predložio.
 
Dobro jutro Savo.

Izgleda da je opste ludilo svuda.

Najzanimljivije od svega je da raste i stednja
Tačno, štednja raste jer je ljudima teško da krvavo zarađeni novac upucavaju u nove cene koje se formiraju gotovo svakodnevno.
 
Rusi koji su došli u Srbiju nisu doneli pare sa sobom, većina radi u IT industriji u Srbiji ili kao freelanceri i gotovo svi su ovde legalno uposleni. Bilo bi interesantno utvrditi koliko će tih 100.000+ Rusa upumpati u budžet kroz plaćanja poreza i doprinosa, kao i PDV-a na robe i usluge plaćene u Srbiji.
Teško, bar ja nisam čuo za slučaj "migrant", a nema za šta pas da ga ujede. Bar u prvim naletima to budu imućniji ljudi jer oni imaju veću mogućnost da odu, da ne kažem pobegnu. Što se može videti i po automobilima sa ruskim/ukr tablicama, pa i onoj emisiji gde su ukrajinke pričale da smo mnogo jadni po pitanju salona lepote. Ne kažem ni da nema it-evaca ali pitanje je odnosa kojeg ne znamo tako da je to još jedna nepoznata. Mada verujem da smo i jednima i drugima jeftini za njihov standard.
 
Teško, bar ja nisam čuo za slučaj "migrant", a nema za šta pas da ga ujede. Bar u prvim naletima to budu imućniji ljudi jer oni imaju veću mogućnost da odu, da ne kažem pobegnu. Što se može videti i po automobilima sa ruskim/ukr tablicama, pa i onoj emisiji gde su ukrajinke pričale da smo mnogo jadni po pitanju salona lepote. Ne kažem ni da nema it-evaca ali pitanje je odnosa kojeg ne znamo tako da je to još jedna nepoznata. Mada verujem da smo i jednima i drugima jeftini za njihov standard.
Malo off topic, ali jesmo mnogo jadni po pitanju tih salona, ono sto sam tamo video je svemirski brod za nas, do duse u Rusiji, ali verujem da je u ukrajini slicno. A realno i poznati su po tome.
 
Malo off topic, ali jesmo mnogo jadni po pitanju tih salona, ono sto sam tamo video je svemirski brod za nas, do duse u Rusiji, ali verujem da je u ukrajini slicno. A realno i poznati su po tome.
Eto prilike da rusi i ukrajinci investiraju svoj novac. U mega fensi salone za lepotu
 
Savo jesi ti pisao ovaj tekst?
"Prateći prognoze mislim da će dobar deo "ekonomskih migranata" zbog skupoće zaobići Srbiju. Jer mi smo postali nenormalno alavi, i kao narod postali smo ratni profiteri, što je katastrofa. Niko nije lud, on za 800, 900 ili 1000 evra može da se iznajmi stan u Milanu, Sofiji, ma gde hoće za te pare, i negde da mu bude cele godine toplo. "

Sva sreca pa rusi mogu bez problema da rese pitanje boravka/vize ili da uopste udju turisticki u Milano i jos za 800, 900 ili 1000 eur se skuce.
Najobicniji gugl search kaze: Italy schengen visa is required for Russian citizens. The stay is usually short with a period of 90 days and visa expires in 90 days. Applicant is required to be present when applying for Italy schengen visa. A total of 10 documents are required for applying Italy schengen visa. You can also find useful tips from fellow travellers. Get Visa advice chevron_right (Source: https://visalist.io/italy/visa-requirements/russia )


Mozda je za Bugarsku bolja situacija, ali BG i Sofija su po mnogim parametrima uporedivi, a BG cak i preferabilan, sve i da ne traze vizu u Bugarskoj za Ruske drzavljane.
 
Ti mozes i ovakav grafikon da postavis i da predstavis kolaps ali unemployment brojke ne padaju. (za sada). Tek kada bude znacajno povecanje nezaposlenih i gubitaka poslova moze da se prica o padu cena (i to 8-9 meseci nakon toga).

Twitter je gubitaska firma od rodjenja a za Metu se ispostavilo da je mali broj korisnika.

Pogledajte prilog 148497

Evo vesti od danas FB (Meta) otpusta 11 000 zaposlenih. Bay area ce biti najbolji pokazatelj kretanja cene nekretnina i to ne samo u USA. Inace nezaposlenost ne raste jer je pitanje da li se racunaju ljudi koji su tu dosli izvan USA i sada imaju 60 dana da nadju novi posao ili da idu.
 
Evo vesti od danas FB (Meta) otpusta 11 000 zaposlenih. Bay area ce biti najbolji pokazatelj kretanja cene nekretnina i to ne samo u USA. Inace nezaposlenost ne raste jer je pitanje da li se racunaju ljudi koji su tu dosli izvan USA i sada imaju 60 dana da nadju novi posao ili da idu.
Znaci sad kad se sjate 11000 otpustenih iz Facebook-a u Beograd cene ce jos vise da skoce. Moj savet je da pozurimo svi sa kupovinom.
 
Počeli su da dolaze i na Zlatibor. Najveći skok je zabeležen upravo u rejonu Užice, preko 100%
Pametni su to ljudi, što bi se neko trovao po Beogradu, N.Sadu i drugde a može da radi online, i već od sledeće godine autoputem na 2h do BGD-a

 
Vrh