Šta je novo?

Cene nekretnina

Mnogi ovde previdjaju da je trziste nekretnina u Srbiji od 2015. regulisano u smeru rasta cena.

Makroekonomija vuce na jednu stranu + ili -, ali konstantno od 2015. postoji veliki napor vlasti (iz licnih ili populistickih razloga) u smeru rasta cena:

-Milos Veliki - da jug lakse povezu sa BG iz drugih razloga, ali i prodaja BW stanova.
-Brza pruga ka Madjarskoj - povezu sever i otvore city break opciju (Airbnb).
-Autoput ka Rumuniji - isti razlog.
-Zabrana prodaje preko milion stambenih objekata i desetkovanje ponude.
-20k eur pomoci za stan majkama
-Blagonaklonost ka Airbnb.
-Blagonaklonost ka situaciji sa ruskim izbeglicama (zadrzavanje direktne avio linije, bezvizni rezim, medijska kampanja...)
-Metro do projekata ljudi sa vlasti.
-Blagonaklonost ka korupciji i kriminalu i kapitalu koji potice odatle.
-"Fatamorgana u medijima" - Srbija bogatija od Švajcarske, moćnija od Amerike, uređenija od Nemačke - privuci dijasporu i komsije i sl.
-Brdo stranackih botova koji marljivo rade u smeru navedenog.
-Itd.

Tokom ove epopeje i napora, spoljni dug i spoljnotrgovinski deficit rastu, a stanovi nisu fabrike (citaj: mi ne napredujemo ovakvom politikom vec propadamo).

Za one koje ovo gore ugrozava da ostvare pravo na mesto za zivot, vlast je mesto gde treba da traze odgovore na pitanja o cenama stanova.
Izvrsna analiza kao i uvek. Uvek mi bilo sumnjivo zasto grade te autoputeve i pruge, kome bre to treba, kako je moj deda mogao bez toga.

Sad shvatam da je to sve zbog prodaje stanova na BW. Nista ne promakne Tin-ovom analitickon oku.

Ja mislim da i ovaj Klinicki Centar sto se sad prosirivao i to je zbog cena stanova, da pomisle ljudi da imaju gde da se lece pa da plate vise.

Verovatno i da Vucic izgleda onako visok i nezgrapan bas da bi nas podsvesno podsecao na nekakav kran pa cim njega vidimo odma nam slika gradilista u glavi. Zato se on ne skida sa TV-a, sve je to zbog stanova.

I ovaj Sajam Vina su organizivali da bi ljudi bili cirke non stop pa da lakse preplacuju BW stanove.

Vidis ti to dokle ide, na sve su mislili.
 
I što je najgore, ti vlasi, grade autoputeve u Srbiji, jer realno kome oni još trebaju sem rasnim Beogradjanima, i time posredno i neposredno dižu cene u celom svetu. Šta nam rade...
 
Tako je i dodati da su neke nekretnine stare skoro 300. godina i da je to dokaz da cak i ako imamo kratkotrajne padove vrednosti dugorocno je rast i samo rast.

Beograd je prosao kroz mnoge ratove i krize i evo dan danas je tu nista mu ne fali. To sto na neki period 5-7-8 godina bude rat ili kriza nista ne znaci dugorocno. Jer dugorocno je trend na gore.
Cekajuci taj dip propustis mnogo vise.

Pogledajte prilog 148323
Ono sto je raanije gradjeno mozda i izdrzi 300 godina. Ovi gipsano demitski lux sifonjeri pored reke sto zidaju radnici iz bangladesa kojima ne isplacuju zarade mozda jednu generaciju od pola veka izdrze.
 
Nije tačno. Te starije gradjevine od prije rata ne zadovaljaju peti dio statičkih proračuna koji se danas traže za najgoru gipskartonsku demitušu radjenu u AB skeletnom sistemu.
 
https://www.danas.rs/vesti/drustvo/...a-ce-u-sapcu-biti-skladisten-otpad-iz-evrope/ Evo vest dok nisu obrisali...a kad tinto krene biće katastrofa u prečniku od 50 do 100 km, od Nedeljica. I ne radujte se ni Rusima ni Kinezima (već rudare kod nas a posledice će tek biti vidljive). Od 5 decembra nafta drastično poskupljuje. Vrh talasa cena nekretnina je već postignut u maju-junu, ovo sve što je navodno poskupelo prodaje se 10 do 30 k ispod tražene cene.
 
Da za fasadu i gluposti, ali za konstrukciju objekta ne. Vidjeli bi da malo jače drmne. A što se konkretno demit fasade tiče, vijek trajanja stiropora je 15-20 god. i to ako ne dolazi u kontakt sa vlagom. Ko će i kako mjenjati te fasade za 20-ak, najduže 30 godina, ja stvarno ne znam. Stiropor čak i gubi vremenom zapreminu.
 
https://www.danas.rs/vesti/drustvo/...a-ce-u-sapcu-biti-skladisten-otpad-iz-evrope/ Evo vest dok nisu obrisali...a kad tinto krene biće katastrofa u prečniku od 50 do 100 km, od Nedeljica. I ne radujte se ni Rusima ni Kinezima (već rudare kod nas a posledice će tek biti vidljive). Od 5 decembra nafta drastično poskupljuje. Vrh talasa cena nekretnina je već postignut u maju-junu, ovo sve što je navodno poskupelo prodaje se 10 do 30 k ispod tražene cene.
Odakle znaš da se prodaje 10 do 30 k ispod tražene cijene? Da to nije pravilo kod onih napuštenih stanova?
 
https://www.danas.rs/vesti/drustvo/...a-ce-u-sapcu-biti-skladisten-otpad-iz-evrope/ Evo vest dok nisu obrisali...a kad tinto krene biće katastrofa u prečniku od 50 do 100 km, od Nedeljica. I ne radujte se ni Rusima ni Kinezima (već rudare kod nas a posledice će tek biti vidljive). Od 5 decembra nafta drastično poskupljuje. Vrh talasa cena nekretnina je već postignut u maju-junu, ovo sve što je navodno poskupelo prodaje se 10 do 30 k ispod tražene cene.
За оне који нису упознати, ово складиште опасног отпада ће бити на 20ак метара од обале реке Саве и око 90 километара узводно од Београда на води, са исте стране.
 
Koji god stan da stoji duže od 3 meseca u oglasima, npr traži 130, ponudi se opušteno 115 kao zadnja cena, tako sada rade svi što kupuju, neki nude i po 30.000 manje (mamac kupci), kako bi posle prodavac bio srećan kada proda i za 15.000 manje. Postoje mamac stanovi, i konačno mamac kupci, koji rade na obaranju cena stanova. Evo primera; prodavac traži 220.000 dolazi mu kupac i kaže,:nudim ti 205.000 on kaže ne dolazi u obzir imam ponudu za 215.000 (laže). Kako stan stoji još 3 meseca u oglasima, zove agencija i kaže požurite hitno spuštena cena sa 220 na 210. Pa zašto je spuštena ako je imao ponudu 215???
 
Pa to je sve normalno, nije izmisljeno juce zbog stanova.
Blefiranje je dozvoljeno, svako igra svoju igru pa sta dobije.
 
Upoznati su ljudi ali je lakše nabiti glavu u pesak, jer ono što se ne vidi ne postoji (ugljen monoksid, dioksid, zračenje, elektromagnetno zračenje, radon)...
 
Ludilo još uvek uzima maha. Stan u Žarkovu kod restorana Pink, zgrada izgrađena 90 i neke, se prodaje po ceni od 2200 evra kvadrat.

Žarkovo!
 
Ludilo još uvek uzima maha. Stan u Žarkovu kod restorana Pink, zgrada izgrađena 90 i neke, se prodaje po ceni od 2200 evra kvadrat.

Žarkovo!
Meni je glavni utisak da su centralni delovi grada dosta potcenjeni u odnosu na periferiji. Tim pre što živimo u gradu u kome ne postoji putna infrastruktura i metro, gde od istog tog Žarkova do centra treba sat vremena vožnje u jednom pravcu, meni je neverovatno da m2 stambenog prostora košta više od trećine komparabilnog prostora na Vračaru ili Dorćolu.
 
Setimo se krize 2008 (stanovi džabe samo da se plaćaju troškovi), kriza 90-ih, isto, plus što su se stanovi prodavali za 200 dem. Zašto mislite da će ova biti drugačija, ako znamo da je moguć i ww3? Ja ne znam nisam ekonomista.
 
Bas gledam film Opklada veka(preporuka), kriza 2008, uvod u majku svih krizi čiji smo istorijski svedoci trenutno….😉
 
Najvise volem ove sto ostavljaju kurir i bljuc clanke, oni sigurno kapiraju situaciju.
 
Neverovatno kakvi stanovi u centru Beograda se rentiraju za ludacke cifre

Treba mi $3,000 za 7 dana u nekom apartmanu sa jednom sobom. Ludilo!

Screen Shot 2022-11-05 at 3.32.00 PM.png
 
https://www.kurir.rs/vesti/drustvo/4045228/kada-ce-prvi-rezultati-popisa-stanovnistva-u-srbiji Po rezultatima 900.000 neženja... Međutim isto tako 285.000 kučića marke (mops, šicu macu, pudlice, i stafordi), su potencijalni naslednici stanova u Bg i Ns, jer žive sami sa džangrizavim vlasnicima stanova, a zna se da kučići ne spuštaju cenu stanova tek tako, od pada cena nema ništa.
Ovde se priča o popisu, a najvažniji parametar koji se odnosi na tražnju se ne spominje- koliko ima ljudi starosti preko 25 godina koji silom prilika još uvek žive u zajednici sa roditeljima. Ja verujem da su u pitanju stotine hiljada primera, i da je potreba za stanovima mnogo veća nego što to deluje na prvi pogled. Sa druge strane, ponuda stanova je prilično oskudna, stoje u oglasima jedni te isti stanovi lošeg kvaliteta sa visokim cenama, a projekti koji iole valjaju se prodaju brzinom svetlosti. Mi smo tržište gde je hroničan nedostatak stanova i bojim se da se razlikujemo od Amerike, EU pa samim tim da pad cena kod nas neće doći čak i kad cene počnu da padaju na ovim tržištima. Jedina prilika za ljude sa kešom da nešto povoljnije nađu će biti ukoliko euribor ode na preko 3,5%, pa se rate za stambene rate kreditnih kupaca budu duplirale. To će svakako biti neizdrživo za dobar deo tih ljudi i omogućiće da veći broj stanova izađe na tržište, bilo putem prinudne prodaje, bilo putem izvršnog postupka.
 
Spustile bi se cene kada stanodavci ne bi alavili toliko da skoro i nema razlike plaćao kiriju ili rentu. Kukaju kako ne mogu kupiti još neki stan jer su cene visoke, pripovedaju o nekim mladim porodicama koje ne mogu da se skuće, a niko od njih da ponudi tim porodicama 200e kiriju za bar 60tak kvadrata. Sada sa Rusima još gora situacija nego što je bila. Pa ja sam se odlučio na kupovinu tj požurio jer više ništa normalno za do 40m2 nisam mogao da nadjem, a da ne košta 300-400e još 2017te. Jednostavno malo stanova ima da valja. Kada ih bude mnogo više, a biće ih, cene će strmoglavo dole.
 
Kaze profa da ce cene stanova poceti da padaju od sredine sledece godine:

 
Vrh