Šta je novo?

Cene nekretnina

U pitanju je mesto kod NS, svega 5 km od centra grada, Veternik ima sve nabrojano. Sami proverite koje su cene sada. Trenutno nisam stalno tamo.
 
Zašto bi iko ciljano tražio da renta u Mirijevu, to stvarno nema logike. Ako imaš 600 eur na raspolaganju probaš centar, Vračar, NBG za manje stanove, ili Senjak, Zemun itd. za malo rezidencijalniji osećaj. Zavisi od ličnih okolnosti i afiniteta, ko šta voli ali teško da bi nekom ko dolazi u BG da živi Mirijevo bilo prvi favorit, kolikim god budžetom da raspolaže.
Ljudima je mozda potreban veci stan za porodicu, plus im je hitno pa nude 100-200 evra iznad trzisne cene. Tako sam otprilike skontao da razmisljaju u odgovorima na taj post.
 
Jel misliš da je ovo zaista istina? Polazeći sa stanovišta zakupca, potpuno je nelogično da bi neko sa budžetom od 1300 eur rentao stan od 40m2? Čak i da sam živiš u stanu to je poprilično skučeno za ljude navikle na komfor. Poznajem gomilu ljudi sa lepim trosobnim i četvorosobnim salonskim stanovima na Vračaru koji bi se sutra iz istih iselili i otišli negde van grada ako bi mogli da dobiju 2500-3000 eur mesečno kirije,. Međutim,čak i u nekom scenariju, najoptimističkijem za zakupodavce, te cene mi ne delujuju uopšte ostvarivo. Jesu cene svega i svačega skočile, ali Beograd je još uvek relativno jeftin grad u poređenju sa EU.

Izdao ga je paru. Dugujem dopunu, inače ga renta na dan, a sada ga je izdao na određeni period, očigledno dovoljno dug da može da izorganizuje i realizuje sebi put i avanturu. Možda je zato takva cena.

Nisam ni razmišljao da li je istina, 15 godina se znamo i znam ga kao izuzetno gotivnog i korektnog lika, čak smo putovali kao momci zajedno. Prva misao iskreno mi je bila koliko moram da radim za taj novac i kolika je nesrazmera i koliko se iskrivljuje sistem vrednosti. Opet, imamo tržišnu ekonomiju i unapred poznate uslove dostupne svima, možeš da se kockaš u kazinu, možeš da investiraš rizično na berzi, možeš da investiraš u nekretnine, možeš da držiš u banci, tvoja je stvar. Mogli smo i mi pre 8 godina tako da investiramo na kredit npr, kao što možemo i sad, ali tu postoji rizik da se u sledećoj deceniji odigra sve suprotno, pa da budemo u većim problemima nego ljudi u švajcarskim kreditima 2009. Isti rizik koji je on imao. Sad što je njega ukakilo, a neki student mora da putuje pola h više do faksa, nije njegova krivica. Ma najbolje da ih sve postreljamo kao komunjare :rolleyes:. Ja bih prvi voleo da postoji ozbiljna procedura dokazivanja porekla imovine!

Iznenadio sam se koliko su mali porezi za tu delatnost. Nisam baš u toku, ali kako mi je objašnjeno, valjda je država uvela te neke stimulativne poreze da bi se ljudi koji se bave sa Airbnb i sl prijavili. Valjda se plaća neki paušalni porez po ležaju i još ulaziš u onaj državni program za vaučere i sl.

Inače svaka DRŽAVA, nevezano za vlast, želi veće fiskalne prihode kako bi pokrila svoja davanja, kako opravdana, tako i za svoje trenutno vladajuće partijske i pragnjeće kadrove. Kako su porezi ugl određeni procentualno u odnosu na vrednost, logično da im odgovara da rastu nominalne cene. Naravno, tu je fino balansiranje između većih poreza i straha da njima ne ugušiš privredu, građevinarstvo pre svega i prateću industriju. Lično mislim da u ovoj oblasti konkretno porezi moraju biti veći i da moraju biti progresivni, jer je nesrazmera očigledna, ali opet treba biti pažljiv. Onda opet dolazimo na polje politike i da nije popularno direktno porezima opterećivati narod, lakše im je indirektno inflacionim porezom.
 
U pitanju je mesto kod NS, svega 5 km od centra grada, Veternik ima sve nabrojano. Sami proverite koje su cene sada. Trenutno nisam stalno tamo.
Pa to nije selo. Veternik je deo Ns. Ja sam mislio da je rec o pravom selu, kao npr. Vojka.
Sasvim je normalno da predgradje Ns ima visoke cene nekretnina. Znaci ipak si kupio sa investicionom racunicom, kao i vecina koja kupuje danas. I raduje te porast cena onoga u sta si ulozio.
 
6M euribor ce ici na preko 3,5% a 12M i preko 4% sredinom sledece godine a mozda i ranije prema prognozama.
Fiksna kamata vrlo skoro i do nesto ispod 7% u bankama koje je uopste daju na ovim prostorima.

Rata za 100000 kredita ce ici na oko 700+ evra mesecno.

Sjajna vest za kategoriju stanovnistva kojoj krov nad glavom treba iz primarnih razloga. Da u njoj i zive.
 
Ako nije tajna, jel mozete da napisete koje mesto je u pitanju? Kako ste se prilagodili? Sta su prednosti, sta su mane? Da li imate gas, gradsku kanalizaciju, vodovod i slicno? predpostavljam da mesto ima osnovnu ali sta je sa srednjom skolom tj koliko je daleko itd Hvala
U pitanju su Novi Karlovci kod Inđije. Što se prilagođavanja tiče, prilagođavamo se još uvek. Tu smo od aprila meseca. Još uvek traje "honeymoon" faza. Prednosti su što dete ima prostora za igranje napolju, imamo pse, neuporedivo više životnog prostora itd. Kvalitet vazduha je takođe prednost. Mane su očigledne - malo je mesto, nema puno dešavanja, nemamo bliske prijatelje tu, nisam sigurna ni da se uklapamo puno (u smislu u Beogradu u vrtiću mog sina većina roditelja je bila sličnog obrazovanja i radila slične poslove, dok ovde je baš šareniliko... Mada meni se i to dopada za sada). Gas imamo, kanalizaciju nemamo (septička jama), ostale komunalne usluge su odlično organizovane (npr. ovde odlažu plastiku posebno). Osnovna škola postoji i zaista nam se dopada za sada. Učitelji i nastavnici čini se motivisaniji nego u gradu (prvi utisak, verovatno jer ih ovde kao profesiju mnogo više cene), i deca koliko vidim imaju solidne rezultate. Sredjnje škole su u Inđiji mada ja sam otvorena da možda dete šaljem u BG... otom potom jer je predškolac. Od ostale infrastrukture internet nije optički i to je po meni velika mana mada je brzina prihvatljiva. U selu postoji ambulanta, 2 supermarketa (još jedan upravo otvaraju), 2 apoteke, autoput je 3 km udaljen, brzi voz nekih 10 km. Sve u svemu mi smo baš zadovoljni za sada i iskreno čudno nam je što smo ovde čini mi se retki "došljaci". Moj suprug inače putuje u BG na posao. Ovakvih sela koja su na pola sata do 45 minuta od Beograda ili Novog Sada ima koliko hoćeš.
 
Meni isto nije jasno ko rentira stan za 2000-3000e. Pa ako ima toliko za rentu, znaci da ima i zaradu bar duplo. Za tri godine moze da kupi svoj stan ako se ne razbacuje. A jos ako su muz i zena sa takvim zaradama za godinu i po mogu kupiti svoju nekretninu.
Ali to me podseca na ove sto voze preskup auto radi prestiza, a plata jedva pokriva troskove takvog auta.
Jedino ako plaća firma ili strana država. Ja znam za jedan veći i sređeni stan u starogradnji kod hotel Jugoslavije koji je izdavan do 2009 za 800 evra nekom strancu koji je radio ovde. U to vreme (negde od 2006 do 2009) 800 evra za stan je bila baš velika lova. Sad postoji mnogo veći izbor luksuznih nekretnina za strance koji rade ovde nego što je bilo nekad, a pošto su i ovdašnje plate veće sigurno su budžeti stranih firmi za te potrebe narasli. Verujem da diplomate imaju ozbiljne budžete za iznajmljivanje nekretnina.
 
Zato i savetujem pre kuću nego stan. Pogledajte koje su bile cene 2017 i 2018, a koje su sada. Ja bi npr sad da uzimam uzeo Jakovo, Surčin, ili Batajnicu.
 
U pitanju je mesto kod NS, svega 5 km od centra grada, Veternik ima sve nabrojano. Sami proverite koje su cene sada. Trenutno nisam stalno tamo.

Pa ti Savo treba da držiš časove investiranja svima nama ovde! (y) :cool:
Em krompir skočio 100%, em kuća 3x više od stanova koji su takođe skočili. :cool:;)
6M euribor ce ici na preko 3,5% a 12M i preko 4% sredinom sledece godine a mozda i ranije prema prognozama.
Fiksna kamata vrlo skoro i do nesto ispod 7% u bankama koje je uopste daju na ovim prostorima.

Rata za 100000 kredita ce ici na oko 700+ evra mesecno.

Sjajna vest za kategoriju stanovnistva kojoj krov nad glavom treba iz primarnih razloga. Da u njoj i zive.

Podjednako sjajna za one koji su godinama štedeli za svoj krov nad glavom, a to i dalje rade. Realne kamate sve negativnije (dizanje baznih kamata 0.75%, a mesečna inflacija EU zone 1.2%).
 
Zato i savetujem pre kuću nego stan. Pogledajte koje su bile cene 2017 i 2018, a koje su sada. Ja bi npr sad da uzimam uzeo Jakovo, Surčin, ili Batajnicu.
Pa i Surcin je prakricno deo Bg. Poenta je da Veternik nije selo koje je izolovano kao negde u centralnoj Srbiji.

Evo ako se vec vodi briga o tome da se mladi parovi skuce, kako sada ta tvoja euforicna tvrdnja da su kuce skocile za 100 000e, sto znaci da kostaju bar 150 000e, pomaze tim mladim parovima o kojima se ovde stalno brine.
Nesto se tu ne uklapa u tu brigu.

Ja vec imam kucu u Rumi, tako da pokrivam i taj deo ako dodje do apokalipse, doduse nisam primetio da kosta kao stan u Bg. I mogu ti reci da je zivot po pitanju buke mnogo bolji u Bg. Ovde se nikakav red ne postuje, komsije kraisnici odvrcu radio po ceo dan, jedan burgija vrlo cesto, deca bez ikakvog ogranicenja galame jer su u svom dvoristu. Jos kada dodju gosti nekome to se vice kao na njivi.
 
Vesti iz sveta:

- Medijalna kupoprodajna cena kuce u Americi za tri meseca izmedju jula i septembra pala za 7%
- Prodaja od januara pala za 27%
- Cene u Kanadi pale 3% samo u septembru

 
Ako imaš kuću u Rumi, na konju si. Sledeća mesta gde bi se mogao očekivati blagi rast ako se nađe povoljna kuća su; Belegiš, Čortanovci (zbog voza), Jakovo, sela od Bg do Uba, eventualno Starčevo i Omoljica. Novi Banovci su već skočili. Mladenovac i Sopot nisu loši jer, osim Bg i Ns, tamo se još nešto proizvodi. Mislim da će najveći hit biti Barajevo, Arnajevo, samo ako se nađe nešto povoljno.
 
U Jakovu su vec krenuli da dizu cene placeva, ako dobiju iskljucenje/ukljucenje na autoput onda kolima od Jakova do NBG se stize za 5minuta.
 
Podjednako sjajna za one koji su godinama štedeli za svoj krov nad glavom, a to i dalje rade. Realne kamate sve negativnije (dizanje baznih kamata 0.75%, a mesečna inflacija EU zone 1.2%).

"Sjajno" je bila ironija naravno. A realno je da da ce nekom rata izbiti 4/5 plate za ono sto je moglo da optereti 1/2. Dok ce peta petina bita jos nategnutija inflacijom. Sta negativnost realne kamate treba da pokaze? Da moze jos gore? Da je bolje?
 
Poslednja izmena:
"Sjajno" je bila ironija naravno. A realno je da da ce nekom rata izbiti 4/5 plate za ono sto je moglo da optereti 1/2. Dok ce peta petina bita jos nategnutija inflacijom. Sta negativnost realne kamate treba da pokaze? Da moze jos gore? Da je bolje?

Naravno, moje sjajno je takođe bilo sarkastično. Realno je i da je gomila ljudi koji su ovih godina štedeli za nekretninu oštećeno još više! Ljudi koji su ušli u kredit pre 3, 5, 7, 10 godina imaju dosta vredniji kvadrat (verovatno i preko 100%), uz neke finansijske akrobacije neće biti na gubitku, mogu i da prodaju uz isplatu kamata i penala i da opet budu u plusu i još su imali godine besplatne kirije. Mogu i da izdaju i odu gde im je jeftinije, verujem da bi usled sveopšte inflacije sada renta sigurno pokrivala celu tu ratu sa sve većim kamatama, ako ne i više. Ovi prvi, štediše, nisu te sreće. Takođe, ti u kreditu će biti u mnogo većem problemu ako pukne sve, desi se nova 2008. Padne kvadrat, ljudi izgube poslove, rate ostaju. Mnogi ljudi ovde svašta pišu, a nisu ni svesni šta to znači, možda im se to i ostvari.

Lično sada nikada ne bih uzimao kredit, ali ko ima pre svega siguran posao, a onda i solidno plaćen, biće ok na dugi rok. Poenta i jeste da se ljudi destimulišu da troše i ohlade tržišta da se suzbije inflacija! Bez većeg uspeha već ozbiljan period, a svako novo dizanje sve više stresira i dovodi u rizik ceo finansijski sistem! Istorijski ovakva inflacija nikada nije zaustavljena bez dizanja kamata iznad inflacije, a daleko smo od toga, što dovodi u pitanje iskrenost namera CB-anaka i podgreva teorije zavere da u stvari gledamo reset dugova.

Treba da pokaže da inflacija još uvek raste brže od dizanja kamatnih stopa, što je gore nego što sam očekivao, a očekivao sam obrnuto, tj dezinflaciju, da cene rastu, ali sve sporije. Ljudi bez imovine, a koji nešto štede, bivaju oštećeni svaki mesec sve više i više!

Nema normalnih cena, samo tržišnih, presek koliko su ljudi spremni da plate, a drugi da prodaju! Da, sada je tkz tržište prodavaca, vreme još uvek radi za njih, bio je period ne tako davno kad smo imali tržište kupaca, tad nije bilo nenormalno/nepravedno?
 
Evo ko traži jeftine placeve, najskuplji ukupno samo 5 miliona evra (bilo je ranije i skupljih od 8, 10 i više miliona evra, ali su rasprodati), najskuplji ar svega 150.000 evra...


Zemljište natopljeno jodom sa mora, čisti sve vrste zagađenja od radijacije, možda je to razlog!?
 
Ko to ima siguran posao? Ako izuzmememo zdravstvenu struku... U slucaju nadolazece krize, verovatno je ozbiljno pomeranje kursa, sto plate dovodi na drugi nivo, gomila dobro placenih poslova su cesto prva na udaru kada dodje do kresanja troskova. Ja sam sve svoje kupovao za kesh, neke licne pozajmice od bliskih sam imao, a iskreno za kredit na 30 godina pa ni krace nisam se nikad usudio. Jednom sam razmatrao da uzmem kredit na 3 godine jer mi je tad bilo izvesno da to mogu da vratim. Znam gomilu dobro placenih ljudi i u Srbiji a pogotovu van Srbije, kad sa bilo kime pricam, svi pricaju o neizvesnosti i slezu ramenima.
 
Nema normalnih cena, samo tržišnih, presek koliko su ljudi spremni da plate, a drugi da prodaju! Da, sada je tkz tržište prodavaca, vreme još uvek radi za njih, bio je period ne tako davno kad smo imali tržište kupaca, tad nije bilo nenormalno/nepravedno?
Ma ja sam samo staromodan i vidim krov nad glavom kao socijalnu kategoriju. Problem je sto je nekretnina sredstvo trgovine sve vise a sve manje sluzi primarnoj svrsi. Roba. Sve se da resiti ekstremnim porezima na extra nekretninu. Tolikim da su pojedinci stimulisani da je se rese pre nego da od iste zive. Trziste kupaca je retko takvo da je prodavac zavrsio u minusu i mislim da kao takvo moze biti samo manje pravedno prema prodavcu ali ne i nepravedno.
 
U mom kraju se gotovo 80% gastosa vratilo u selo.Vec zadnja 2 meseca se tu vrte,i cini mi se da do sada nisam primetio da je ovako bilo prethodnih godina.Stisle svabe sa racunima pa ne bi da im se guza smrzava po Dojclandu.Draze je biti sada u svojoj domovini.
 
Npr ako si inženjer u bilo kojoj MTNK, deluje mi prilično sigurno! :) Ono jes', mogu i oni da puknu, ali to je već kraj sveta...

Ma ja sam samo staromodan i vidim krov nad glavom kao socijalnu kategoriju. Problem je sto je nekretnina sredstvo trgovine sve vise a sve manje sluzi primarnoj svrsi. Roba. Sve se da resiti ekstremnim porezima na extra nekretninu. Tolikim da su pojedinci stimulisani da je se rese pre nego da od iste zive. Trziste kupaca je retko takvo da je prodavac zavrsio u minusu i mislim da kao takvo moze biti samo manje pravedno prema prodavcu ali ne i nepravedno.

Da, bilo je takvih i pre 75 godina, baš su ozbiljno to shvatali, pa su neke oslobodili svojih domova, dosta njih lišili i života! Ono, slažem se i ja da bi trebalo da postoji progresivni porez, ali ovo što ste Vi opisali je školski primer kako da zaustaviš jednu granu industrije koja sa pratećim čini 40% BDP. Mislim niko Vas ne sprečava da iznesete program, kandidujete se, pobedite na izborima i implementirate program, samo posle treba da objasnite toj skupini od milion ljudi sa porodicama, koji direktno ili indirektno žive od toga, da nema neke potrebe njihovog angažovanja.

Socijalna kategorija da, lokacija ne, to se plaća i to debelo! 20, 30km od BG ima kuća sa lepim placevima za 20, 30K eur, a verujem i da bi cenu iznajmljivanja pokrio 1 radni dan. No tako je to kad država ima monopol štampanja valuta, te istu vremenom obezvređuje (a nekada u krizi mora i ovako ekstremno), pa moraš nekako da se zaštitiš, a živiš u državi gde ljudi upravo nekretnine/zemlju percepiraju kao najsigurniju vrednost, a drugi vidovi investiranja su im strani ili slabije dostupni.

Pare su da se troše i investiraju!
 
Vrh