Šta je novo?

Cene nekretnina

U mom kraju se gotovo 80% gastosa vratilo u selo.Vec zadnja 2 meseca se tu vrte,i cini mi se da do sada nisam primetio da je ovako bilo prethodnih godina.Stisle svabe sa racunima pa ne bi da im se guza smrzava po Dojclandu.Draze je biti sada u svojoj domovini.
Pa nisu Svabe jos stisle, jos se podnosi dobro, em greju em nisu bas toliko povecali racune, kazu bice povecanja al ne velikog. Ne znam cime vam se komsije u selu bave. Realno 100, 200 e nije puno.
 
Naravno, moje sjajno je takođe bilo sarkastično. Realno je i da je gomila ljudi koji su ovih godina štedeli za nekretninu oštećeno još više! Ljudi koji su ušli u kredit pre 3, 5, 7, 10 godina imaju dosta vredniji kvadrat (verovatno i preko 100%), uz neke finansijske akrobacije neće biti na gubitku, mogu i da prodaju uz isplatu kamata i penala i da opet budu u plusu i još su imali godine besplatne kirije. Mogu i da izdaju i odu gde im je jeftinije, verujem da bi usled sveopšte inflacije sada renta sigurno pokrivala celu tu ratu sa sve većim kamatama, ako ne i više. Ovi prvi, štediše, nisu te sreće. Takođe, ti u kreditu će biti u mnogo većem problemu ako pukne sve, desi se nova 2008. Padne kvadrat, ljudi izgube poslove, rate ostaju. Mnogi ljudi ovde svašta pišu, a nisu ni svesni šta to znači, možda im se to i ostvari.

Lično sada nikada ne bih uzimao kredit, ali ko ima pre svega siguran posao, a onda i solidno plaćen, biće ok na dugi rok. Poenta i jeste da se ljudi destimulišu da troše i ohlade tržišta da se suzbije inflacija! Bez većeg uspeha već ozbiljan period, a svako novo dizanje sve više stresira i dovodi u rizik ceo finansijski sistem! Istorijski ovakva inflacija nikada nije zaustavljena bez dizanja kamata iznad inflacije, a daleko smo od toga, što dovodi u pitanje iskrenost namera CB-anaka i podgreva teorije zavere da u stvari gledamo reset dugova.

Treba da pokaže da inflacija još uvek raste brže od dizanja kamatnih stopa, što je gore nego što sam očekivao, a očekivao sam obrnuto, tj dezinflaciju, da cene rastu, ali sve sporije. Ljudi bez imovine, a koji nešto štede, bivaju oštećeni svaki mesec sve više i više!

Nema normalnih cena, samo tržišnih, presek koliko su ljudi spremni da plate, a drugi da prodaju! Da, sada je tkz tržište prodavaca, vreme još uvek radi za njih, bio je period ne tako davno kad smo imali tržište kupaca, tad nije bilo nenormalno/nepravedno?
U americi i mnogim drugim najjacim zemljama je uveliko pocelo trziste kupaca a trziste prodavaca se zavrsilo pre par meseci..
 
Ja imam jedno naivno pitanje.

Recimo, pada mi na pamet da kupim neku kucu u okolini Indjije (inace nisam ni iz Beograda ni Novog Sada vec krajnjeg Istoka Srbije i u Negotinu i zivim) i ja to hocu da posmatram kao investiciju, zasto bih kupio kucu od 70m2 van centra Negotina (za 42k evra) i stotinama kilometara od glavnih gradskih centara kad mogu da kupim za 50/60k pa nek bude i 70k evra odlicnu kucicu u okolini Indije (Cortanovci, Krcedin, Belegis i slicno).
Dao bih i vise para, ali se onda bojim da ne bih tako brzo i dobro povratio investiciju.

Moje pitanje je - da li mislite da bi to bila dobra odluka? (znaci, put je blizu, BG-NS pruga je blizu, autoput je blizu, BG NS su tu, reke i sva ostala moguca cuda i aerodromi i ostalo, a sada i desetine hiljade zednih Rusa i Ukrajinaca sa parama.

Znaci - da li bi to bio fail ili prosto ne moze da bude greska ako zelis da kupim kucu i probam da rentiram ili prodam nekom (za par meseci, godinu/dve) - prvenstveno i mislim na Ruse (ili Beogradjane i Novosadjane koji se sada povlace iz centara)

Odnosno, ako zelim da posmatram nekretnine kao investiciju svakako je bolje investirati makar i u selu oko Indjije, nego u Negotinu, zar ne?

Narocito sada - brza pruga, bukvalno stizes za ~15tak minuta u NS ili BG.
Ne treba iskljuciti ni druge jake centre, koji sada jacaju a blizu su, Pancevo pa i Zrenjanin. A i Subotica i tu uskoro ide brza pruga - sve u ~sat vremena. (racunam i na taj nesrecni autoput BG-ZR-NS koji ce se sigurno graditi sta god pricali).

Sta vi mislite, da li bi uradili tako nesto, ili pre investirali u stan u nekom gradu ili kucu u gradu - npr sama Indjija? (a cena se onda dosta dize naravno).

Racunam da je tu centar sveta, velika fluktuacija svega i svacega i turizma i sada i Rusa i ostalih cuda i da cu moci da prodam za dosta vece pare nego sto cu je sada kupiti.


Samo bez pametovanja i sl - nego ako ima dobrih ljudi koji bi mi bolje pojasnili situaciju u tim krajevima izmedju NS-BG i da li se isplati.

Pozdrav! (zivim u Negotinu u stanu i prvenstveno zelim da posmatram nekretnine kao investiciju).

Nemojte samo o euriboru, cudima, propasti sveta i sl.
 
Moje misljenje je sledece.

Uticaj na cene nekretnina treba podeliti u 3 kategorije.

1. Globalni faktor
Ovo definitivno ima najveci uticaj na cene nekretnina. Da li ce rat, nece rat, hoce li da stampaju pare, nece, dizu kamate, spustaju kamate i slicno.
Ovo je toliko znacajan uticaj moze da ima da prosto zanemaruje ostale uticaje.
Ovde ti ne mozes nista pa je to kako svima tako i tebi. Jedino sta mozes je da tajmujes market.

2. Drzavni faktor
Ako drzavi konstantno pada GDP, nema priliva investicija, nema priliva migranata takodje moze da igra negativnu ulogu.
Rekao bi da ovo moze da ima srednji uticaj.

Ovde jako mali broj ljudi moze nesto pa cu pretpostaviti da i tu nemas nekog uticaja. Veliki igraci ovde vrse uticaj uz pomoc lobiranja (popularno u US).

3. Lokalni faktor - mikrolokacija
Ono gde mozes ti da uradis nesto tj da imas neki uticaj jeste da odredis dobru lokaciju za kupovinu.
Svaka lokacija moze da bude hit i miss. Mislim da niko ne moze sa sigurnoscu da ti kaze e ovde je odlicno tu kupi.
Ako bi mene pitao gde bi ja investirao na tvom mestu to bi bilo recimo kod zeleznicke stanice u Zemunu. (tu ti se ukrsta voz i metro).
Po meni perspektivna loacija ali pod uslovom da izgrade metro, da produze do aerodroma, da produze do stadiona, da se brzi voz zavrsi do Budimpeste pa da postane atraktivno.

Druga lokacija gde bi ja razmatrao jeste Novi Banovci. U Novim Banovcima je veliko doseljavanje (ima zvanicnih podataa o tome) i rast stanovnika je veliki pa mozes da se kladis na to da ce da se nastavi.

Treca lokacija koju mozes da gledas je turizam i da se kladis na to da ce broj turista da skoci x10 (kao u Budimpesti) i onda da targetujes turisticke lokacije.

Svakako srecno sa investicijom!!
 
Da, fino razmisljanje.


Ali kad covek pogleda, mozda je Indjija i bolja, imas direkt brzi voz za 15minuta ili do centra Beograda ili Novog Sada (ranije nisam ni razmisljao o kupovini stana na ovim lokacijama ali nakon brzog voza, sve ima smisla), uz to naseljeno mesto od svojih 27k ljudi, vrlo bogato.
Mada da, Banovci su u naletu, tu si i Pazove, BG je na 5/6km.

Studenti i niza srednja klasa ce da se povlace prema periferiji pred naletom Rusa pa i van Beograda kad vec mogu da dodju brzim vozom za par minuta.
Kvadrat je dosta povoljniji u Banovcima i Indjiji nego u Zemunu i ostatku Beograda - a sve je zapravo isto, stignes za 10 minuta takodje, nece biti neke razlike uskoro - i po meni, ti delovi su odlicna investicija..

Tu je i aerodrom. Stvarno je sve tu.
 
Treba imati na umu da brzi voz ne staje u Indjiji. Ja sam isao jednom da isprobam i nije stajao.
Direktno samo NBG pa Novi Sad. Moguce je da ima drugih linija koje staju na vise stanica. (treba proveriti)
Po tome ako se gleda onda Novi Beograd blok 42 ima da bude hit.

Turizam je definitino nesto na sta se treba kladiti long term, na primer kuce sa pogledom na Dunav. (treba dosta za kapitalnu investiciju)
Aerodrom ce biti zanimljiv tipa long term recimo parking blizu aerodroma ili hotel. (velika kapitalna investicija)
Mozda industrijska zona nesto u okviru Indjije, Krnjesevca, Stare Pazove ili Novi Banovci kod Volvoa (opet solidna kapitalna investicija).
Mozda oni mini magacini (to mi deluje kao dobra stvar)

Jako je tesko bez ukrupnjavanja kapitala da se nesto uzme pogotovo jer cene sve vise idu na gore i retko ko sad prodaje nekretninu tako olako.
 
Hvala Dosljak. Da mislio sam u neposrednoj okolini bloka 42 ce najverovatnije atraktivno sa vecim brojem ljudi koji cirkulisu.
Naravno to je sve kladjenje na to da ce taj projekat da uspe. Kao kada bi se kladio na BNV u pocetku i da to sve uspe (kontra svim BB prognozama)
naravno najbolje bi prosao. :)

@vld_ptr92 a sta mislis ovo pa da izgrdis kucu?
Treba imati u vidu da kada se radi sa manjim kapitalom onda je mnogo teze organizovati na primer Airbnb cak i ako izgradis kucu sa bazenom.
Radi se o tome da ce izdavanje za noc biti najvise 60-100e a ti moras da imas nekoga ko ce da ti radi za 15% od bruto iznosa odrzavanje.
Dve tri kuce na toj lokaciji bi moglo pod uslovom da se svesno kladis na to da ce potraznja za takvim kucama poraste u buducnosti.
 
Dobra ti je ideja Vid ptr 92, ali ako misliš na kredit ja ti ne bih savetovao, kao investiciju. Ukoliko ipak odlučiš uvek je bolje gledati mesta blizu Bg, kao što kaže Vradović. Sve zavisi za koliko para, ako bi npr našao kuću jeftino bez puno ulaganja isplati se i Belegiš.
 
Kuca kao investicija u okolini samo ako je hitna prodaja i daleko ispod cene …stan zaključaš i sve ok, kuću treba održavati …možda neki placevi, samo teško je bilo šta kao autsajder uraditi, ima dovoljno ljudi koji žive od toga…
 
eno ti novogradnja Banovci 1200-1500e i Bog da te vidi. U Inđiji Pazovi možda je malo jača cena.

Ako imaš veliku porodicu još bolje naći urbanizovan plac i za 40-50K digneš finu montažnu kuću, a za 100K imaš sa bazenom luksuznu priču ko holivudski glumac ili Mik Džeger 300 kvadrata, kakav bre stan (ako nije poskupelo, nisam pratio cene montažnih kuća).

Regio voz staje na svim stanicama, a putuje do NS desetak minuta duže od Sokola, ide nekoliko puta dnevno.

Što se tiče poteza NS-Subotica, to je sve još neizvesno. Nije poenta da mi putujemo u Peštu nego da se oni spoje sa Solunom gde će biti glavna istovarna luka za kineze, samim tim Pešta postaje glavni distirbutivni centar za celu centralnu Evropu.. E sad moguće je i da Orban dobije packe od EU zbog toga, nisam baš najsigurniji kad će to objektivno da se realizuje...A opet, mora pruga da ide skroz dole do Soluna tako da i južni deo ima smisla.
 
Koliko je otišlo ludilo da ljudi razmišljaju investiciono da kupe kuću, a ne za život i to ne u Inđiji, nego u okolini. Mislim ja sam prvi za vreme lockdown-a zabo šestar na Trg Republike i tražio pogodan plac tu do 10 km i preorao svaku ulicu gde mi se učinilo zanimljivo, no odustao sam od te lude ideje čim sam uvideo kompletnu prateću infrastrukturu. Sama ideja takvog življenja mi je super i divim se ljudima koji su presekli i odlučili se na tako nešto! Sam sam hteo slično. Ipak kad staviš na papir da moraš da pališ auto za sve, nabavke, zdravstvena zaštita, vrtići, škole itd, pa ubaciš u kalkulaciju i eventualne probleme sa snabdevanjem struje, vode, pa eventualno kanalizacija, izlivanje, pa i socijalna struktura, ipak ne.

A tek investiciono! :) Malo ljudi će uopšte želeti tu da se preseli, smanjuješ sebi mogućnost prodaje, a teško ćeš moći i da izdaješ, za taj novac bolje potraži garsonjeru u strogom centru BG!
Sa druge strane, sve je vrlo neizvesno i rizično, ko kaže da ćeš uopšte moći da obrneš za koju godinu? :) Ako i uspeš, koliko će ta nominalno veća količina novca moći da kupi drugih realnih dobara, da li više nego sad? Da, realne kamate su još uvek debelo negativne, ali eto ja sam lično odlučio da sačekam koji mesec da se malo iskristališu monetarne politike, možda se i desi neki pad ili trend koji bi to nagovestio. Ako posle izbora do nove godine FED bude primoran da pivotira, a inflacija bude još uvek visoka, apsolutno sve je jasno kako će rešavati kriza. U tom slučaju čak neće biti ni nominalne recesije, samo veća inflacija. Mada opet mi imamo dodatni mikro faktor koji poskupljuje kupovinu sad, dolazak Rusa i Ukrajinaca.
 
Kucu na selu ili manjem gradu uglavnom traze ljudi koji su nizih primanja.
Ja kada bih izdavao kucu u Rumi od 150m2, ne bih mogao dobiti vise od 120e. Plus sto je podstanari ne bi odrzavali ni za zivu glavu, korov bi do krova stigao, znam na sta lice placevi gde zive podstsnari u Rumi.
Slicno je u svakom manjem gradu.
A i kada izdajes ljudima niskih primanja onda cesto imas i kasnjenje kirije i cak ne placanje.
Ne bih se ja petljao sa tim, bolje krs stan u Borci nego to sto si zamislio.
 
Poslednja izmena:
U slučaju pada cena, mislim da je najveći rizik imati takvu nekretninu.
Pre 4-5 godina kada sam gledao takve stvari, mogla je da se kupi kuća sa pogledom na dunav za manje od 20k eur.
 
Koliko je otišlo ludilo da ljudi razmišljaju investiciono da kupe kuću, a ne za život i to ne u Inđiji, nego u okolini. Mislim ja sam prvi za vreme lockdown-a zabo šestar na Trg Republike i tražio pogodan plac tu do 10 km i preorao svaku ulicu gde mi se učinilo zanimljivo, no odustao sam od te lude ideje čim sam uvideo kompletnu prateću infrastrukturu. Sama ideja takvog življenja mi je super i divim se ljudima koji su presekli i odlučili se na tako nešto! Sam sam hteo slično. Ipak kad staviš na papir da moraš da pališ auto za sve, nabavke, zdravstvena zaštita, vrtići, škole itd, pa ubaciš u kalkulaciju i eventualne probleme sa snabdevanjem struje, vode, pa eventualno kanalizacija, izlivanje, pa i socijalna struktura, ipak ne.

Ja sam slicno uradio i kupio sam plac na 15 minuta od Gazele na jug. Mislim da ce rezultati popisa vezano za kanalizaciju i vodovod sa pijacom vodom, biti porazavajuci za prigradska mesta oko Beograda. Stara Pazova i Inđija imaju drastično bolju infrastrukturu nego dosta bliža mesta oko Beograda. Kada se to reši, onda će ljud početi sa seobom van grada.

Treba da pokaže da inflacija još uvek raste brže od dizanja kamatnih stopa, što je gore nego što sam očekivao, a očekivao sam obrnuto, tj dezinflaciju, da cene rastu, ali sve sporije. Ljudi bez imovine, a koji nešto štede, bivaju oštećeni svaki mesec sve više i više!
Ako pivotiraju, kao što se priča tj da će stati sa podizanjem k. stope, doći ćemo u situaciju da su gubitnici i ovi što imaju kredite i ovi što štede. Imaćemo više kamatne stope a i inflaciju.
 
Ali kad covek pogleda, mozda je Indjija i bolja, imas direkt brzi voz za 15minuta ili do centra Beograda ili Novog Sada (ranije nisam ni razmisljao o kupovini stana na ovim lokacijama ali nakon brzog voza, sve ima smisla), uz to naseljeno mesto od svojih 27k ljudi, vrlo bogato.
Mada da, Banovci su u naletu, tu si i Pazove, BG je na 5/6km.

Studenti i niza srednja klasa ce da se povlace prema periferiji pred naletom Rusa pa i van Beograda kad vec mogu da dodju brzim vozom za par minuta.
Kvadrat je dosta povoljniji u Banovcima i Indjiji nego u Zemunu i ostatku Beograda - a sve je zapravo isto, stignes za 10 minuta takodje, nece biti neke razlike uskoro - i po meni, ti delovi su odlicna investicija..

Tu je i aerodrom. Stvarno je sve tu.
Kao sto je vec neko napisao, cimanje je odrzavanje kuce. Moja porodica ima jednu i planiramo da je izdamo sledece godine ali sam svestan da ce doci ljudi sa nizim primanjima a da je sredimo kao lux nikad nećemo imati očekivani ROI jer je to dodatna investicija plus sam model kuće ne izgleda kao lux. Sta je interesantno u tom delu, gde gledas kuce, su smestaji za radnike. Ima nekoliko lokacija sa po 10, 20 i više jedinica za radnike. Praktično od kuće napraviš nekoliko odvojenih jedinica i slično. Nekada su tu bili radnici za prugu ali sada su radnici koji dolaze u fabrike ili Turci koji rade na gradilištima kod investotora. Interesantno je i to što imaš migracije porodica npr iz Vranja, Leskovca u Pazovu, Inđiju itd.
Više sam za kupovinu stana na dobroj lokaciji u jednoj od Pazova ili Inđiji. Još je bliže Beogradu u smislu povezanosti, ima i fabrika okolo tj zaista je tražen smeštaj.
 
Možda i krene dole posle nekog vremena. Svakako ostaje ona hibridna mogućnost koju već sad sporadično vidimo, dižu kamate, a preko neke vrste QE upumpaju koliko god im treba! Opet to nije održivo na dugi rok, jer će sa tolikim kamatama eksplodirati dug! Opet, kad je tvoj printer, diktiraš uslove. Platićemo mi mali naravno.

Gde si uzeo ako nije tajna? Ja gledao Kotež koji je bukvalno 3 km vazdušnom linijom od centra, no pobegoh glavom bez obzira čim sam ušao malo dublje. Višnjička Banja, Jakovo, Plavi Horizonti. Ovo poslednje mi se i dopalo, koliko toliko je uređeno, ali je i cena placeva eksplodirala, a opet moraš da pališ auto za sve, baš ništa nema, ni mini prodavnica, škola. Avalski deo nisam ni stigao da pogledam.
 
Možda i krene dole posle nekog vremena. Svakako ostaje ona hibridna mogućnost koju već sad sporadično vidimo, dižu kamate, a preko neke vrste QE upumpaju koliko god im treba! Opet to nije održivo na dugi rok, jer će sa tolikim kamatama eksplodirati dug! Opet, kad je tvoj printer, diktiraš uslove. Platićemo mi mali naravno.

Gde si uzeo ako nije tajna? Ja gledao Kotež koji je bukvalno 3 km vazdušnom linijom od centra, no pobegoh glavom bez obzira čim sam ušao malo dublje. Višnjička Banja, Jakovo, Plavi Horizonti. Ovo poslednje mi se i dopalo, koliko toliko je uređeno, ali je i cena placeva eksplodirala, a opet moraš da pališ auto za sve, baš ništa nema, ni mini prodavnica, škola. Avalski deo nisam ni stigao da pogledam.
Mali uvek gube i svaki put je drugačije. Niko zaista ne zna šta će se desiti. Sve su pretpostavke pa je diverzifikacija najbolja.

Istočni deo Vrčina. Voda je iz "privatnog" vodovoda i nakon testiranja, bakteriološni neispravna. Ima blizu gradski vodovod (Grocka) ali je tehnička voda. Kanalizacija ima ali opet "privatna". Očekuje se povezivanje na gradski sistem kanalizacije i projekat makiškog vodovoda koji je valjda "krenuo" iz Mladenovca na sever. Lokacija jeste ok. Blizu je i ok da se vozi svaki dan pa i više puta. Ima i ž. stanica. Dobra stvar je što postoji gasovod.
Zuce su mi interesantne. Prošap sam sve od Male Ivanče do Velike :) Krajolik mi je lepši nego ravni Srem ali sve što si napisao je tačno. Mora čovek da promeni navike, da drugačije planira i onda se i može tamo živeti. Ono što je uvek koska za decu je srednja škola pošto u bilo kom slučaju mora da se putuje 30-60 minuta do srednje škole u gradu ili do neke druge opštine - Grocka, Sopot, Mladenovac.
 
Sticajem okolnosti sam više puta prošle godine prošao onim putem prema Zaklopači, ako na taj deo misliš. Lepo je, ipak malo daleko. Malo je nezgodan onaj put, sam sam proklizao, a na svoje oči sam video kako je dečko izleteo u krivini 200m isped nas.

Da, Zuce su i meni zapale za oko skoro kad smo išli prvo do IKEE, pa onda lokalnim putem do Avale! Lep sunčan dan, idilično, ali opet malo daleko, a pitanje je kako je kad zaveje. Čini se da je blizu, ali ako moraš preko reke svakodnevno, zna da bude i preko sat u jednom pravcu. Infrastrukturu da ne pominjem.
 
Kamate na stednju deluju sve primamljivije.
Onaj ko je skupio pare ili deo para za ucesce i ne zeli sada da se upusta u kredit zbog vrtoglavog rasta euribora i kamatnih stopa, vec bi da saceka da se smiri situacija, moze ozbiljno da razmisli o stednji na srednji rok.

6,5% za dinarsku stednju orocenu na 10 meseci
2,9% za deviznu stednju orocenu na 10 meseci
 
Kamate na stednju deluju sve primamljivije.
Onaj ko je skupio pare ili deo para za ucesce i ne zeli sada da se upusta u kredit zbog vrtoglavog rasta euribora i kamatnih stopa, vec bi da saceka da se smiri situacija, moze ozibljno da razmisli o stednji na srednji rok.

6,5% za dinarsku stednju orocenu na 10 meseci
2,9% za deviznu stednju orocenu na 10 meseci

6.5% za zarobljavanje likvidnosti, a zvanična inflacija za 10 meseci 14%. Kako je devizni kurs fiksiran, ovo drugo je još smehotresnije.
 
Sticajem okolnosti sam više puta prošle godine prošao onim putem prema Zaklopači, ako na taj deo misliš. Lepo je, ipak malo daleko. Malo je nezgodan onaj put, sam sam proklizao, a na svoje oči sam video kako je dečko izleteo u krivini 200m isped nas.

Da, Zuce su i meni zapale za oko skoro kad smo išli prvo do IKEE, pa onda lokalnim putem do Avale! Lep sunčan dan, idilično, ali opet malo daleko, a pitanje je kako je kad zaveje. Čini se da je blizu, ali ako moraš preko reke svakodnevno, zna da bude i preko sat u jednom pravcu. Infrastrukturu da ne pominjem.
Imam rođake u inostranstvu. Oni tamo putuju bar 20-30 km na posao svaki dan. U jednom periodu rođak je putovao između dva velika grada, nekih 200km, brzom prugom više dana u nedelji.
Kod nas je to hendikep jer nema mnogo opcija osim autom i odnedavno prugom BG-NS. Sećam se kad je jedna firma / strani investitor objavila oglas za inženjere za rad u Pančevu, malo se njih prijavilo.
Što se tiče juga, imamo prugu preko Mladenovca i drugi krak preko Vrčina. To su remontovane pruge. Nisu za 200km/č ali nisu ni mnogo sporije. To može rešiti stvar. Uz to dosta poslova danas ne podrazumeva svakodnevni odlazak u kancelariju.
Kad su se u Bukureštu izvukli iz grada onda će se to desiti i u BG pre ili kasnije.
 
Kamate na stednju deluju sve primamljivije.
Onaj ko je skupio pare ili deo para za ucesce i ne zeli sada da se upusta u kredit zbog vrtoglavog rasta euribora i kamatnih stopa, vec bi da saceka da se smiri situacija, moze ozbiljno da razmisli o stednji na srednji rok.

6,5% za dinarsku stednju orocenu na 10 meseci
2,9% za deviznu stednju orocenu na 10 meseci
Znaci za prethodne 3 godine sam dobijao nekih 0,1% kamate godisnje i sad kad sam konacno uplatio vecinu stednje kao kaparu ovo se desava.

U banci me kad sam zvao da najavim da cu podici novac odma zvali da ponude atraktivniju kamatu, dzaba sad.
 
Vrh