Šta je novo?

Cene nekretnina

Mislim da je stvar jasna. Kad tad ce morati da zaustave inflaciju. Da li sada agresivno, ili dogodine agresivno. Nema tu resenja osim da podignu kamatnu stopu i prestanu sa upumpavanjem novca. Ako odlažu, što je izgleda verovatnoje, i ako ne diverzifikuju odnosno ne obnove dotok energenata od Rusije, imaćemo ogromnu inflaciju. Svi znamo šta se desilo sa SFRJ u toj situaciji i šta se desilo u Nemačkoj pre skoro jednog veka itd
 
Bravo za zaključak. Sve cijene su u balonu. Ako se to više može zvati balonom. Ja bi prije rekao realnost, a vjerovatno i neka srednjeročna budućnost. Na žalost, svima ili barem većini će nam opasti kvalitet života jer prihodi ne mogu to sve da isprate. Najveći paradoks ludila cijena je da npr., Ko je kupio polovno auto prije 2 godine, sada može da ga proda 20-30 % više. Do sada bi za te 2 godine pad bio 20-30 %. Kada čovjek bolje razmisli, mnogo je veća inflacija hrane, energenata, sirovina i automobila nego stanova. Jer stanovi nisu poskupjeli 50% unazad dvije godine, a ovo ostalo nabrojano jeste taman toliko. Nešto čak i više (hrana).

Da, s tim što je godinama do 2021. sve to što si naveo, a što ulazi u ono što nazivaju indeksom potrošačkih cena ili zvaničnom inflacijom, raslo relativno malo, 2, 3% godišnje i manje, a nekretnine ipak rastu duže stabilno, tako da je bar moj subjektivni osećaj da možda ipak jesu minimalno u balonu, kažem strogo subjektivan osećaj. Možda je ovo sustizanje i usklađivanje proporcija, potrebno je da prođe vreme posle ovakvih monetarnih intervencija da se "pronađu cene". Mislim postoje zvanične statistike za sve ove kategorije, ali očigledno je da ono što oni računaju zvaničnom inflacijom ne oslikava realan porast životnih troškova, kao što ne oslikavaju ni katastarski podaci cene nekretnina (laguju i naknadno se ubacuju)!

Da ne ulazim dalje u ekonomiju i to da je mnogo decenija unazad, sama inflacija imala drugačije značenje, prosto povećanje monetarne mase (može se videti u starim engleskim rečnicima). Sada se to vezuje za opšti porast cena i ugl se misli na CPI.

Mislim da je stvar jasna. Kad tad ce morati da zaustave inflaciju. Da li sada agresivno, ili dogodine agresivno. Nema tu resenja osim da podignu kamatnu stopu i prestanu sa upumpavanjem novca. Ako odlažu, što je izgleda verovatnoje, i ako ne diverzifikuju odnosno ne obnove dotok energenata od Rusije, imaćemo ogromnu inflaciju. Svi znamo šta se desilo sa SFRJ u toj situaciji i šta se desilo u Nemačkoj pre skoro jednog veka itd

Stvar je dublja od toga, svetu je potrebna inflacija da bi se ispeglali dugovi i vratili na nivo održivog otplaćivanja! To ili default i kraj ovih valuta i ovakvog finansijskog sistema. Niko ko sedi u tim centralnim bankama širom sveta sigurno nije glup. Hiperinflacija je ekstrem gotovo podjednako kao i malo veća deflacija.
 
Poslednja izmena:
A zašto je onda balon kod nekretnina?
Poteškoće su i tu. Naći radnu snagu, brojne materijale (alu ili alu drvo stolariju, stirodur, kablove, toplotne pumpe...)...
Zašto je svako poskupljenje opravdano izuzev poskupljenja nekretnina?
Ovdje naravno prvenstveno mislim na novogradnju.
Zašto je tu normalno da pojeftini, a nije normalno da pojeftini glupi Golf 8 1.0 TSI koji je u osnovnoj verziji skuplji 10.000 € ili 2/3 više nego što je koštao Golf 7.5 1.0 TSI prije par godina (sada je 25.000 €, a bio je 15.000 €). Da li će tu pući balon i da li će se cijena vratiti na 15.000 €? Hoće, isto kao što će i nekretnine pojeftiniti.

Nije isto. Hrana, garderoba, lekovi su egzistencijalne stvari. Stan je bitan ali ne mora da se kupi, moze da se iznajmi. Stan je i investiciona kategorija i cuvar vrednosti kapitala. Dok hrana, garderoba i automobili to nisu. Pitanje je samo da li ce rasti plate u skladu sa inflacijom. Ako toga ne bude, pasce potraznja za onim bez cega se moze ili cija se kupovina moze odloziti pa ce cena morati da padne.
 
Već neko vreme pričam da mafijaško-partijskoj državi itekako odgovara da cene divljaju i veštački se pumpaju što više, a neki ljudi me gledaju kao telad. Epa evo i konačne potvrde, svinje naprdnjačke isteraše svoje i na sva ova poskupljenja i inflacije, povećaše i poreze na imovinu:


Samo neka nastave sa ovim poskupljenjima svega i svačega, pa će i narod da nastavi sa sve većim neplaćanjima. Na drugim temama ljudi pišu da su neki lanci zabeležili povećane stope krađe namirnica od početka krize i od poskupljenja struje (s tim što je u većini velikih lanaca roba osigurana tako da ne ispaštaju zaposleni, doduše u manjim to ne važi). A verujem da će se slično desiti i sa naplatom javnog prevoza i drugih usluga. Ali neka, tako i treba. Kad si okružen hohštaplerima i banditima, sve je dozvoljeno.

Niko ih nije terao da bacaju 600 jbnih narodnih miliona na prenos klovnova sa loptom, niti da stavljaju ono Krme sa Ibarske magistrale koje uništi' energetski sektor i napravi više od milijarde duga i štete. E zato će od velikog dela naroda da dobiju šipak i srednji prst na svakom ćošku i u svakoj prilici gde to bude moguće. Pa će posle Nelečeni žvalavko da se isčuđava na TVu zašto ljudi ne vole državu i zašto je potkradaju, šta im je ona toliko skrivila, i kako mogu da je ne vole i ostale gluposti...
 
Prodat 72 m2 lokal u Beogradskoj na Slaviji.
Trazena cena 220k. Ja ponudio 190k gotovina.
Prodat za 250k isto za gotovinu (iznad trazene cene) sa gomilom ponuda sto ispod sto iznad cene.
Sklonjen je sad iz oglasa. 750e se mesecno rentirao a zakupac mora da ostane jos 3 godine.

Ovde je malo nezgodno sto u Srbiji nemaju tu kulturu da kazu "counter offer" pa da se vrate nazad i da jos traze ili ih boli uvo posto ima gomile kupaca.
 
Nije isto. Hrana, garderoba, lekovi su egzistencijalne stvari. Stan je bitan ali ne mora da se kupi, moze da se iznajmi. Stan je i investiciona kategorija i cuvar vrednosti kapitala. Dok hrana, garderoba i automobili to nisu. Pitanje je samo da li ce rasti plate u skladu sa inflacijom. Ako toga ne bude, pasce potraznja za onim bez cega se moze ili cija se kupovina moze odloziti pa ce cena morati da padne.
Više je stan i nekretnina uopšte egzistencijalnog karaktera od npr. nekretnine. Kada djeca odrastu, moraju negdje živjeti sa novostvorenim porodicama. Kada se rode djeca, potrebna je još jedna soba. Automobil je vise luksuz nego nekretnina. Ovdje naravno ne pričam o investicionim nekretninama.
 
Ohoho, ima još! Blagi offtopic, neću dalje ići u ovo, samo da se nadovežem na prethodni post i na fenomen da se Žvalavi pacijent isčuđava što svi j' majku državi, a s druge strane cedi krv ljudima na svemu na čemu stigne:

Месечна студентска карта до Београда скупља скоро 130 одсто​


Предузеће „Пантранспорт” обавестило је грађане Панчева да од 25. октобра на међумесној линији Панчево–Београд важе за 50 динара више цене превоза, па тако вожња у једном правцу стаје 300, а за студенте 250 динара. Значајно повећање односи се на месечне карте, те тако за радничку треба платити 8.340, а за студентску и ученичку 5.500 динара, скоро 130 посто више. Из локалног превозника ову непопуларну меру и висок проценат поскупљења образлажу околношћу, да је град од 1. марта престао са регресирањем студентских и ђачких месечних карата.


Prilično sam siguran da bi se uz 1,1-1,5 milijardi evra više u republičkom budžetu pre ili kasnije nešto prelilo i na ovakve stavke, te ne bi bilo potrebe za poskupljenjima.
Ali eto... Naprdnoj Srbiji su važniji klovnovi sa loptom i Krme sa Ibarske magistrale na čelu najvažnijeg i najdragocenijeg sektora u zemlji.
 
Prodat 72 m2 lokal u Beogradskoj na Slaviji.
Trazena cena 220k. Ja ponudio 190k gotovina.
Prodat za 250k isto za gotovinu (iznad trazene cene) sa gomilom ponuda sto ispod sto iznad cene.
Sklonjen je sad iz oglasa. 750e se mesecno rentirao a zakupac mora da ostane jos 3 godine.

Ovde je malo nezgodno sto u Srbiji nemaju tu kulturu da kazu "counter offer" pa da se vrate nazad i da jos traze ili ih boli uvo posto ima gomile kupaca.
Je li to prodavao javni izvršitelj pa toliko šarenih ponuda?
 
Nije sve tako crno.
Ne rastu sve cijene.
Evo jedne pozitivne vijesti da neke cijene ipak padaju.
Naime, pojeftinila je hrana u skupštinskom restoranu.

 
Čovek treba da traži bar 230.000 za taj stan. Za 180 ga nećeš prodati, jer svi misle zašto je tako jeftin. I ne spuštaj ispod 230, jer ko prvi ponudi 220 odmah prodaš. Baš tim stanovima od 72 kvadrata će cena samo rasti. Tako da ne spuštaj ni slučajno cenu već diži, jer će Nbg tek doživeti ekspanziju cena. Pogledajte samo koliko ljudi putuje na posao iz Beograda na Novi Beograd, a koliko obrnuto. Ja očekujem već od nove godine cenu od 300.000 za takav stan, tako da ne odustaj od cene.
 
Već neko vreme pričam da mafijaško-partijskoj državi itekako odgovara da cene divljaju i veštački se pumpaju što više, a neki ljudi me gledaju kao telad. Epa evo i konačne potvrde, svinje naprdnjačke isteraše svoje i na sva ova poskupljenja i inflacije, povećaše i poreze na imovinu:


Samo neka nastave sa ovim poskupljenjima svega i svačega, pa će i narod da nastavi sa sve većim neplaćanjima. Na drugim temama ljudi pišu da su neki lanci zabeležili povećane stope krađe namirnica od početka krize i od poskupljenja struje (s tim što je u većini velikih lanaca roba osigurana tako da ne ispaštaju zaposleni, doduše u manjim to ne važi). A verujem da će se slično desiti i sa naplatom javnog prevoza i drugih usluga. Ali neka, tako i treba. Kad si okružen hohštaplerima i banditima, sve je dozvoljeno.

Niko ih nije terao da bacaju 600 jbnih narodnih miliona na prenos klovnova sa loptom, niti da stavljaju ono Krme sa Ibarske magistrale koje uništi' energetski sektor i napravi više od milijarde duga i štete. E zato će od velikog dela naroda da dobiju šipak i srednji prst na svakom ćošku i u svakoj prilici gde to bude moguće. Pa će posle Nelečeni žvalavko da se isčuđava na TVu zašto ljudi ne vole državu i zašto je potkradaju, šta im je ona toliko skrivila, i kako mogu da je ne vole i ostale gluposti...
Čekaj, kako povećan porez na imovinu, kad ga ograničili na 5% u odnosu na prethodnu godinu? Porez je isti, cene imovine su porasle, pa treba i porez u skladu sa tim, a ne da ograniče na 5% u odnosu na proslu godinu! Da je sreća da sa ovih pišljivih 0.4% i 0.6% za većinu stanova povećaju 5 puta, da se malo ohlade cene.
 
Čovek treba da traži bar 230.000 za taj stan. Za 180 ga nećeš prodati, jer svi misle zašto je tako jeftin. I ne spuštaj ispod 230, jer ko prvi ponudi 220 odmah prodaš. Baš tim stanovima od 72 kvadrata će cena samo rasti. Tako da ne spuštaj ni slučajno cenu već diži, jer će Nbg tek doživeti ekspanziju cena. Pogledajte samo koliko ljudi putuje na posao iz Beograda na Novi Beograd, a koliko obrnuto. Ja očekujem već od nove godine cenu od 300.000 za takav stan, tako da ne odustaj od cene.

A smejali smo se kad smo se šalili da će kamion krompira da kupuje stanove po Knezu. ;) Možda čovek i treba da te posluša! :)

Šalu na stranu, desilo se upravo ono što sam ti pričao pre pola godine, realno pojeftinjenje stanova u odnosu na krompir, ali su stanovi vidno nominalno skuplji od tad!
ghfhefh.png
 
Gambler, Bubile,
Čovjek je fino podjelio svoje iskustvo.
Do sada su se pametnjakovici s ovog foruma sprdali uglavnom s kupcima. Sad su počeli i sa prodavcima.
Vama ne valja ni kad neko kupuje po x cijeni, ni kad prodaje po y cijeni.
Šta je rješenje za poštenog čovjeka koji hoće da pomogne svojoj djeci sa dva manja stana umjesto jednog većeg?
Da mu se sprdate vi što 10 godina prognozirate pad cijena? 10 godina konstantnog rasta.
Šta vi uopšte tražite na ovom forumu?
Dajete genijalne savjete i ispoljavate kao neki humor u slobodno vrijeme?
Meni se čini da dotična uopšte nije prodavac, u tome je poenta. Oglašavaju po cenama koje nemaju veze s vezom, samo pretrpavaju oglase nerealnim ponudama, pa to pokreće vrtlog ludaka koji misle da nešto vredi mnogo više. Pohlepa, ništa drugo.
 
Hrana je malo poskupela, ali ko je kriv porodici koja ima mesečni prihod od 1500 eura pa ne može da kupi ni hranu, a ne stan.
 
Gambler, Bubile,
Čovjek je fino podjelio svoje iskustvo.
Do sada su se pametnjakovici s ovog foruma sprdali uglavnom s kupcima. Sad su počeli i sa prodavcima.
Vama ne valja ni kad neko kupuje po x cijeni, ni kad prodaje po y cijeni.
Šta je rješenje za poštenog čovjeka koji hoće da pomogne svojoj djeci sa dva manja stana umjesto jednog većeg?
Da mu se sprdate vi što 10 godina prognozirate pad cijena? 10 godina konstantnog rasta.
Šta vi uopšte tražite na ovom forumu?
Dajete genijalne savjete i ispoljavate kao neki humor u slobodno vrijeme?
Tebi se cini da se ja zezam, a meni se cini da nisam ja prvi poceo 😁 ja u ovoj drzavjli samo cekam da mi pokazu gde je skrivena kamera Gledam plate, gledam cene... Moguce da sam poceo da zvucim neozbiljno bez lose namere

Covek hoce da proda nesto po nekoj ceni, pa ne ide i pita sta da radi 😁 povecaj cenu prijatelje, sta drugo da mu kazes?
 
Više je stan i nekretnina uopšte egzistencijalnog karaktera od npr. nekretnine. Kada djeca odrastu, moraju negdje živjeti sa novostvorenim porodicama. Kada se rode djeca, potrebna je još jedna soba. Automobil je vise luksuz nego nekretnina. Ovdje naravno ne pričam o investicionim nekretninama.
Otkud to da je stan i uopšte nekretnina "egzistencijalnog karaktera"? U većini evropskih gradova bar 50% stanovništva nema vlasništvo nad stanom u kome živi. To ne znači da su oni beskućnici, već ljudi koji iznajmljuju stan. Ovde se apostrofira da su razlike između lokalne kupovne moći i cene nekretnina najizraženije u Beogradu. Ako prosečan stanovnik Pariza, Londona ili Berlina ne može da prušti da kupi stan za svog života, čemu se onda nadati za nekog sa proesečnim primanjima u Beogradu?
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
Ne znam da li je već bilo, ali evo statistike za EU da odnosima vlasnik/zakupac:

Situacija u Nemačkoj je baš loša, polovina ljudi su podstanari... Pitam se šta je, sem imigracije, dovelo do toga?
 
Imigracija definitivno.

Investiciono ukrupnjavanje zarad kupovine nekretnina. Dakle investicioni stanovi.

Ono cega jos uvek nema u Beogradu. Na primer firma koja ima 10.000, 50.000 ili 100.000 stanova koje rentiraju.
 
Takodje, slazem se da taj lokal nije bio preterano dobra prilika. Ovaj stan od 74 kvadrata koji je cekicimalj oglasio za 180k, moze da se izda za oko 600 - 650 eur, ako je prosecno sredjen i ako nije bas negde na Ledinama. Takve su trenutne cene u oglasima. Zavisi koliko bi ulozio da ga sredis.
 
Prodat 72 m2 lokal u Beogradskoj na Slaviji.
Trazena cena 220k. Ja ponudio 190k gotovina.
Prodat za 250k isto za gotovinu (iznad trazene cene) sa gomilom ponuda sto ispod sto iznad cene.
Sklonjen je sad iz oglasa. 750e se mesecno rentirao a zakupac mora da ostane jos 3 godine.

Ovde je malo nezgodno sto u Srbiji nemaju tu kulturu da kazu "counter offer" pa da se vrate nazad i da jos traze ili ih boli uvo posto ima gomile kupaca.
Je l' ovo isti onaj vradovic što drži gotovinu samo za trošak od par meseci? Isti onaj što non stop postuje o inflaciji drži najmanje 190k bezvrednih papirića u kešu?
 
Vrh