Šta je novo?

Cene nekretnina

To ti daje period otplate od oko 20 godina, sto je optimum za takva ulaganja.
Ne treba nesto sto vredi 200 000e oglasiti za 300e, nego za oko 1000e.
To je kako ide po logici, na kraju ce ti trziste odrediti za koliko mozes izdati.
Povrat na ulozenu investiciju u roku od 20 godina je sa investitorske strane promašaj, neka me moj drug vradovic kao stari zmaj investitorski koriguje :)
550€ , a ako ima GM možda i 650-700€ sve zavisi od mikro lokacije stana, ako je sa otvorenom vizurom prema Beranskoj na 3-6 sprat i dobro opremljen, možda se navataju i ove iz RU/UCR za 800-900€ , nemam iskustva, ali to je već stvar ličnih preferencijala …
 
Ako bi ulozili taj novac u neki bizniz za koliko ocekujete da vam se taj novac vrati da invensticija nebi bila promasaj?
 
Jel mozes to da prevedes u brojeve :)

Evo ulazem 200k u neki bizniz za koliko godina treba da mi se povrati taj novac?
 
Eto npr imaš 200K. Recimo da u nekretnini imaš povrat za 20 godina odnosno 10K godišnje. Onda gledaš sebe i tržište rada. Recimo da se baviš nekim poslom i da možeš da zaradiš platu 10K godišnje. Ako umesto toga uložiš u biznis i ako nemaš minimum minimuma 20K čisto na kraju godine uz isti uložen rad po jedinici vremena (a ne može da se poredi ni vremenski, ni nivo stresa), ne treba ni da razmišljaš. Treba da imaš više.

Strogo uprošćeno to je to (bez diverzifikacije prihoda, inflacije, promene cena aseta tokom vremena, rizika držanja određene imovine i sl) i to je strogi minimum!
 
Povrat na ulozenu investiciju u roku od 20 godina je sa investitorske strane promašaj, neka me moj drug vradovic kao stari zmaj investitorski koriguje :)
550€ , a ako ima GM možda i 650-700€ sve zavisi od mikro lokacije stana, ako je sa otvorenom vizurom prema Beranskoj na 3-6 sprat i dobro opremljen, možda se navataju i ove iz RU/UCR za 800-900€ , nemam iskustva, ali to je već stvar ličnih preferencijala …
Imas investicije razlicitih rizika. Kome sta odgovara u to ulaze.
Mozes da investiras i u kockanje, veliki je rizik ali povrat moze biti instsnt i to visesturuko.
Logicno je i da ulaganje u biznis donese brzi obrt, ali uz veci rizik i ulaganje i rada.
 
@Ljuba82 znaci nebitno je da li si ulozio 200k ili 20k u biznis, bitno je koliko godisnje zaradjujes pa ako bi ulozio u taj biznis treba da ti se vrati duplo godisnje?
 
kocka je (pseudo) nasumična;

investicija, pak, počiva na indukciji - spram poznatih početnih uslova, a na osnovu iskustva, očekivanje ishodujućeg stanja

nesamerljive kategorije
 
@Ljuba82 znaci nebitno je da li si ulozio 200k ili 20k u biznis, bitno je koliko godisnje zaradjujes pa ako bi ulozio u taj biznis treba da ti se vrati duplo godisnje?

Ovde je ispalo duplo zbog banalnosti primera. Recimo da si uložio 20K u nešto što donosi pasivne prihode (garaža npr) i recimo imaš 1000 eur čisto godišnje od toga. Ti si i dalje neki pekar, lekar ili apotekar i imaš 10K godišnju platu. Ako sad umesto toga uložiš tih 20K u nešto svoje i hoćeš time da se baviš (sa istim radnim vremenom, težinom, stresom), moraš da imaš minimum 11K čisto na kraju godine!
 
Kod izdavanja, nekada se smatralo da vrijednost nekretnine treba da se povrati za 15 god. To je bez odbijanja svih troškova, tako da formula djeljenja sa 20 je u skladu sa tim. Medjutim, ja ipak mislim da u Beogradu stan od 200.000 € ne može da se izdaje 1.000 mjesečno, nego nesto manje - 600-800 € u zavisnosti od raznih parametara. Npr., nije isto ako se radi o stanu od 40-50 M2 na Vračaru kod Hrama koji vrijedi 200.000 € ili stanu od 65-70 M2 isto na Vračaru ali Crvenom krstu koji vrijedi isto toliko ili stanu od 80-85 M2 na npr. Konjarniku/Šumicama ili npr. Zvezdari koji takođe približno ima istu vrijednost. Ja mislim da će se za veću cijenu izdati ovi veći stanovi.
 
Jeste Defke 2042 će pričati ljudi; najbolje su prošli oni koji su poslušali ludog Savu ranih 2020-ih godina. Pa projekcija je da nas bude 3 miliona do tada, a u realnosti 1.800.000 sranovnika, znači svakom po 1 stan u Bg. Baš će se otimati o sranove, tada ćemo živeti u katakombnim Matriksima i jesti hranu napravljenu od otpada.
 
Ovde je ispalo duplo zbog banalnosti primera. Recimo da si uložio 20K u nešto što donosi pasivne prihode (garaža npr) i recimo imaš 1000 eur čisto godišnje od toga. Ti si i dalje neki pekar, lekar ili apotekar i imaš 10K godišnju platu. Ako sad umesto toga uložiš tih 20K u nešto svoje i hoćeš time da se baviš (sa istim radnim vremenom, težinom, stresom), moraš da imaš minimum 11K čisto na kraju godine!
Dobro, a ako ulozim 200k a imam godisnju platu 10k, koliko onda minimum moram da imam zarade cisto na kraju godine.
 
Dobro, a ako ulozim 200k a imam godisnju platu 10k, koliko onda minimum moram da imam zarade cisto na kraju godine.

Pa taj primer sam ti napisao bukvalno u prvom odgovoru! Porediš sa oportunitetnim troškom izgubljenog prihoda da si taj novac držao negde gde imaš pasivni prihod (oročena štednja, nekretnina, berze, sve sa različitim rizikom, ali i prinosom). Dakle tvoja plata + taj pasivni prihod kao minimum minimuma!

Strogo uprošćena računica bez kalkulacije rizika i da sve ostale varijable ostanu nepromenjene (desi se zemljotres i sruši ti nekretninu, kamate skoče na 20% i učine štednju primamljivijom od nekretnine, desi se hiperinflacija, obezvredi ti lovu i sl).
 
Znaci
Ulozis 200k u biznis treba da imam 20k cisto
Ulozis 20k u biznis treba da imas 11k cisto.

Sto bi znacilo da bi vratio ulozeno za 20k vam treba nepune 2 godine, a za 200k vam treba 20 godina.
Tako da sa 20k ulozenih, za 20godina bi vam ostalo lagano 360k, a sa 200k ce vam se samo isplatiti koliko ste ulozili.

Izvini al ovo nema nikakve logike.
 
Znaci
Ulozis 200k u biznis treba da imam 20k cisto
Ulozis 20k u biznis treba da imas 11k cisto.

Sto bi znacilo da bi vratio ulozeno za 20k vam treba nepune 2 godine, a za 200k vam treba 20 godina.
Tako da sa 20k ulozenih, za 20godina bi vam ostalo lagano 360k, a sa 200k ce vam se samo isplatiti koliko ste ulozili.

Izvini al ovo nema nikakve logike.
Pretpostavka je da vec sada zaradjujes 10k i bez otvaranja sopstvenog biznisa, i da ces u tom biznisu raditi umesto na dosadasnjem poslu.

Ti ces za 20 godina sa 0 ulozenog imati 200k cisto samo od sadasnje plate.

Sa 20k ulozeno i zaradom od 11k imaces 220k (znaci propustena plata plus to sto si ulozio).

Sa 200k ulozeno i zaradom od 20k imaces 400k znaci opet platu plus ulozeno.

To je neki minimum i ne znam sta nema logike tu.

Naravno retko kad se biznis bas tako skalira na istu godisnju zaradu od pocetka do kraja.
 
Pa nema mi logike da ako ulozim skoro 900% vise novca ja za 20 godina imam zaradu vecu za pola.

Ako ulozim 20k u jedan proizvodni program, na primer hleb da pecem, masina sve sama da radi ja samo da nadgledam proizvodnju i ta masina mi izbaci 200 hlebova dnevno
Ako bih ulozio u 10 takvih masina 200k ja cu imati 2000 hlebova dnevno
Da uzmemo cenu hleba 50 dinara, sa 200 hlebova je 10k a sa 2000 je 100k
Meni ovo ima logike :)
 
Godina 2042, prema popisu u Srbiji živi 695.000 stanovnika, od kojih 690.000 u Beogradu. Unuka Kaće Lazarević kaže da će cene stanova i dalje skakati. Kvadrat stana sada košta 25.000 eura, u prvom tromesečju 2042 su prodata 2 stana, od kojih jedan na kredit sa rokom otplate od 255 godina, ljudi sada žive 300 godina. Leteći usisivači koje je izumeo vlasnik jedne realitu tv, sada dostavljaju hranu, umesto Glova. U srbiji živi 12 svinja, 2 krave, 1 jagnje i pola koze, koke uništene zbog kondorskog gripa.
 
Godina 2042, prema popisu u Srbiji živi 695.000 stanovnika, od kojih 690.000 u Beogradu. Unuka Kaće Lazarević kaže da će cene stanova i dalje skakati. Kvadrat stana sada košta 25.000 eura, u prvom tromesečju 2042 su prodata 2 stana, od kojih jedan na kredit sa rokom otplate od 255 godina, ljudi sada žive 300 godina. Leteći usisivači koje je izumeo vlasnik jedne realitu tv, sada dostavljaju hranu, umesto Glova. U srbiji živi 12 svinja, 2 krave, 1 jagnje i pola koze, koke uništene zbog kondorskog gripa.
🤣🤣🤣
 
Godina 2042, prema popisu u Srbiji živi 695.000 stanovnika, od kojih 690.000 u Beogradu. Unuka Kaće Lazarević kaže da će cene stanova i dalje skakati. Kvadrat stana sada košta 25.000 eura, u prvom tromesečju 2042 su prodata 2 stana, od kojih jedan na kredit sa rokom otplate od 255 godina, ljudi sada žive 300 godina. Leteći usisivači koje je izumeo vlasnik jedne realitu tv, sada dostavljaju hranu, umesto Glova. U srbiji živi 12 svinja, 2 krave, 1 jagnje i pola koze, koke uništene zbog kondorskog gripa.
Savo delijo! 😃😃😃😃🤣🤣🤣🤣🤣
 
Pa nema mi logike da ako ulozim skoro 900% vise novca ja za 20 godina imam zaradu vecu za pola.

Ako ulozim 20k u jedan proizvodni program, na primer hleb da pecem, masina sve sama da radi ja samo da nadgledam proizvodnju i ta masina mi izbaci 200 hlebova dnevno
Ako bih ulozio u 10 takvih masina 200k ja cu imati 2000 hlebova dnevno
Da uzmemo cenu hleba 50 dinara, sa 200 hlebova je 10k a sa 2000 je 100k
Meni ovo ima logike :)
Ja se nadam da trolujes.
 
Bukvalno se divim ljudima koji uzmu kredit na 30god. Ej, 30god. Pa i 20 godina.
Pa zamisli gde smo bili pre 30god, 1992, rat, beda, inflacija, gazda Jezda Dafina..a otplatio si stan sada.
Ili još bolji primer uzeo 1990. kad je ovo bila neka druga zemlja i nisi znao šta će se desiti, a završio sa otplatom 2020.
U međuvremenu ceo jedan život prođe.
Da li si 1990. dok si sedeo i gledao Piksija kako zabija špancima, i Kukoča kako zakucava mogao i pretpostaviti gde ćeš biti 2020? Ja sam mislio 1990 da ću za 30g biti il milioner il klošar, a da će se raspasti jedna pa druga pa treća država pa bombardovanje, pa celu ovu nesreću nisam mogao ni da sanjam.
Isto tako, od sad do 2052.(il 20g pa do 2042, svejedno) ko živ ko mrtav.
Svaka čast ljudima na hrabrosti.
 
Poslednja izmena:
Bukvalno se divim ljudima koji uzmu kredit na 30god. Ej, 30god. Pa i 20 godina.
Pa zamisli gde smo bili pre 30god, 1992, rat, beda, inflacija, gazda Jezda Dafina..a otplatio si stan sada.
Ili još bolji primer uzeo 1990. kad je ovo bila neka druga zemlja i nisi znao šta će se desiti, a završio sa otplatom 2020.
U međuvremenu ceo jedan život prođe.
Da li si 1990. dok si sedeo i gledao Piksija kako zabija špancima, i Kukoča kako zakucava mogao i pretpostaviti gde ćeš biti 2020? Ja sam mislio 1990 da ću za 30g biti il milioner il klošar, a da će se raspasti jedna pa druga pa treća država pa bombardovanje, pa celu ovu nesreću nisam mogao ni da sanjam.
Isto tako, od sad do 2052.(il 20g pa do 2042, svejedno) ko živ ko mrtav.
Svaka čast ljudima na hrabrosti.
I to sa kakvom lakocom uzimaju....zaprepastio bi se. Kao kilo krompira da kupuju u marketu. Jezivo
 
A zamisli koja hrabrost je potrebna da budes podstanar 20-30 godina? Da rizikujes hoce li te sutra neko izbaciti na ulicu, ili ti traziti da digne kiriju za jedno 30-50% jer je takvo trziste u tom trenutku i dosli neki, tipa Rusi, Kinezi, Papuanci kojih je stotine hiljada i bas im odgovara zivot u Beogradu?
Drugo je kad vec imas neku nekretninu ili nasledjeno nesto, ali svakako je bolje i podici kredit pa placati svoj stan, nego puniti tudji dzep, a da ti na kraju ne ostane nista.
 
Bukvalno se divim ljudima koji uzmu kredit na 30god. Ej, 30god. Pa i 20 godina.
Pa zamisli gde smo bili pre 30god, 1992, rat, beda, inflacija, gazda Jezda Dafina..a otplatio si stan sada.
Ili još bolji primer uzeo 1990. kad je ovo bila neka druga zemlja i nisi znao šta će se desiti, a završio sa otplatom 2020.
U međuvremenu ceo jedan život prođe.
Da li si 1990. dok si sedeo i gledao Piksija kako zabija špancima, i Kukoča kako zakucava mogao i pretpostaviti gde ćeš biti 2020? Ja sam mislio 1990 da ću za 30g biti il milioner il klošar, a da će se raspasti jedna pa druga pa treća država pa bombardovanje, pa celu ovu nesreću nisam mogao ni da sanjam.
Isto tako, od sad do 2052.(il 20g pa do 2042, svejedno) ko živ ko mrtav.
Svaka čast ljudima na hrabrosti.
Pa onaj ko se tako plasi sto ne moze da predvidi buducnost ce iste te pare dati gazdi. I opet ce, u najboljem slucaju, zavrsiti na istom ko i ovaj sa kreditom ako dodju nove 90e i sve propadne.

U svim ostalim slucajevima, prosao je gore.
 
Pa ako je tako onda je njihova Knez Mihailova “malo” veća od naše. Iskreno, na 3 sajta koje sam izguglao ništa ispod 10k po m2 nisam našao iako sam našao info na par drugih mesta da je prosečna cena zaista manja. No potpuno nebitno, koja je tačno poenta poređenja sa Švedskom? Možemo da poredimo i sa Kanadom gde je ogroman pad cena krenuo dosta ranije ove godine. Da je trend obnavljanja stambenog fonda takav da će svako živeti u novoj nekretnini sa svojom sekundarnom porodicom, da su stanovi u vlasništvu socijalna kategorija i da cena zavisi od prosečne plate pa da poredimo sa poprilično udaljenim i drugačijim zemljama. Ali nisu. Niti će pisanije na ovom forumu povećati ili smanjiti cenu nekretnina. Ozbiljno pitam za poentu poređenja.
Lose guglas, a sem toga ne pomaze uvek guglanje sto se i vidi jer nisi nasao sajt koji treba. Poenta poredjenja je kao i u bilo cemu drugom, da vidis gde si u vremenu i prostoru.
 
Vrh