Šta je novo?

Cene nekretnina

Још један update у вези са понудом станова за изнајмљивање:

У односу на пре месец и по дана, укупан број огласа за изнајмљивање стана у Београду на сва три сајта је порастао са 16.070 на 17.088.
Удео огласа са ценом испод 500 евра је порастао са 11.6% на 15.3%.
Удео огласа са ценом испод 1.000 евра је порастао са 51.6% на 55.3%.

На следећој слици представљено је кретање удела огласа са ценом мањом од 500 евра од новембра 2022. године:

chart.png
 
Још један update у вези са понудом станова за изнајмљивање:

У односу на пре месец и по дана, укупан број огласа за изнајмљивање стана у Београду на сва три сајта је порастао са 16.070 на 17.088.
Удео огласа са ценом испод 500 евра је порастао са 11.6% на 15.3%.
Удео огласа са ценом испод 1.000 евра је порастао са 51.6% на 55.3%.

На следећој слици представљено је кретање удела огласа са ценом мањом од 500 евра од новембра 2022. године:

Pogledajte prilog 157939

Dobar trend samo mi je i dalje neverovatno da skoro polovina stanova za iznajmljivanje je iznad 1000e.
 
Npr ova 2 stana stoje vec 2 meseca i non stop azuriraju oglas. Cena i nije toliko strasna, ali je realno za 50 evra manje da ga izdaju. Mnogo utice depozit i 50% agenciji
https://www.halooglasi.com/nekretni...snjicka/5425642671774?kid=1&sid=1676303230470
13. februara sam okacio oglas za ovaj stan koji je u tom trenutku stajao 2 meseca. Jos uvek nije izdat, ali ni cena nije smanjena. To je skoro 4 meseca. Ko svakodnevno prati moze da vidi da cene idu za 50-100 evra dole na 2,3 nedelje. Ko spusti - stan ode. Kad se cene vrate na 250-300 evra za manje stanove verovatno ce da krene promet dosta. Za sad je i dalje skupo i nerealno za ovaj standard.
 
Au... Ala tema kasljuca... Dve stane pa dan pauze.... Ccc... Necemo nakrcati osamstotu stranicu pre 05.04.? ... Auuuu... Recesija zahvatila i postovanje na temi....
 
Au... Ala tema kasljuca... Dve stane pa dan pauze.... Ccc... Necemo nakrcati osamstotu stranicu pre 05.04.? ... Auuuu... Recesija zahvatila i postovanje na temi....
Mislim da sto su veca ocekivanja za recesiju takno tema bukne posto odnos bear je 80% vs 15% neutralih i 5% bullova :)

Moje misljenje je da nam dolazi "Kineski bull hype" u Srbiji 2024-2027.
 
Sam
Mislim da sto su veca ocekivanja za recesiju takno tema bukne posto odnos bear je 80% vs 15% neutralih i 5% bullova :)

Moje misljenje je da nam dolazi "Kineski bull hype" u Srbiji 2024-2027.
Samo nam fale Marsovci pored Ruskih programera , izbeglica iz Ukrajine , vozaca iz Bangladesa , povratnika iz dijaspore , Kineskih turista, interesenata iz Australije ..pa da slika o prodaji i iznajmljivanju nekretnina bude kompletna u Srbiji.
 
Po mom misljenju ocekujem Kineski bull hype kada se potpise trgovinski sporazum a to je izgleda realno da se desi.

U prvom trenutku porasce potraznja za industrijskim halama i objektima. Zatim i za kucama u ruralnim delovima oko tih objekata. Na primer Borca gde se planira industrijski park.
Sve u svemu slobodna trgovina sa ove cetiri drzave moze znacajno da promeni investiconu klimu pa stoga kladio bi se na ubrzani rast.
 
Kod:
Mart 30. 20:10 Putin naredio prolećnu regrutaciju, od 1. aprila pozivi za 147.000 ljudi

Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz o prolećnoj regrutaciji, koja počinje 1. aprila i traje do 15. jula, a obuhvaćeno je 147.000 ljudi.

"Sprovesti regrutaciju državljana Ruske Federacije starosti od 18 do 27 godina, koji nisu u rezervi, a koji ispunjavaju uslove za regrutaciju, u periodu od 1. aprila do 15. jula 2023. godine, u broju od 147.000 ljudi“, navodi se u uredbi, prenosi TASS.

Izvor Euronews.

Stize nova tura u Srbiju izgleda...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovo je regrutacija, sećaš se. 18 godina, rade zdravstvene provere itd. Ko ide na faks odlaže odlazak u vojsku tj služenje vojnog roka itd ...
 
Da li je ovo najskuplji stan u Srbiji?

Na cosku do reke ima mnogo bolji stan od ovog :) ko zna koliko kosta!
 
Da li je ovo najskuplji stan u Srbiji?

Na cosku do reke ima mnogo bolji stan od ovog :) ko zna koliko kosta!
Samo neka potkrovlja i podrumi 😂😂😂
 
Mislim da sto su veca ocekivanja za recesiju takno tema bukne posto odnos bear je 80% vs 15% neutralih i 5% bullova :)

Moje misljenje je da nam dolazi "Kineski bull hype" u Srbiji 2024-2027.
Sporazum je samo formalizacija necega sto je unapred planirano. Zaista mi nije jasno kako imas sve moguce insajderske informacije o svemu 🙂. Svaka cast. Gde se jos planiraju kineski industrijski parkovi po Srbiji? Mozda i u unutrasnjosti?
 
13. februara sam okacio oglas za ovaj stan koji je u tom trenutku stajao 2 meseca. Jos uvek nije izdat, ali ni cena nije smanjena. To je skoro 4 meseca. Ko svakodnevno prati moze da vidi da cene idu za 50-100 evra dole na 2,3 nedelje. Ko spusti - stan ode. Kad se cene vrate na 250-300 evra za manje stanove verovatno ce da krene promet dosta. Za sad je i dalje skupo i nerealno za ovaj standard.
Pre dolaska rusa,kolege sa posla su plaćale novogradnju kod Aviv parka u Bulevaru Revolucije, za garsonjere 250 evra,dugogodisnji zakupi.Kada su dosli rusi,podigli su im kirije na 300-350 evra,svi se se zahvalili,i otišli na karaburmu za 250 evra.Kažu 100 evra je 100 evra.
Moja deviza je,bolje niža kirija,nego puno praznih meseci.
 
Poslednja izmena:
Pre dolaska rusa,kolege sa posla su plaćale novogradnju kod Aviv parka u Bulevaru Revolucije, za garsonjere 250 evra,dugogodisnji zakupi.Kada su dosli rusi,podigli su im kirije na 300-350 evra,svi se se zahvalili,i otišli na karaburmu za 250 evra.Kažu 100 evra je 100 evra.
Moja deviza je,bolje niža kirija,nego puno praznih meseci.
To je sve normalno i ocekivano kretanje na trzistu. Deo Bulevara kod Kluza/Aviva je tacno toliko skuplji od Karaburme.
Dolazak rusa je izazvao poskupljenje kirija u celom Beogradu, ukljucujuci i satelitska naselja.
Jedan deo podstanara je odlucio/mogao da prihvati novu cenu, dok drugi nisu prihvatili i preselili su se u losiji kraj grada ali ne za manje - vec za iste pare kao u tvom primeru.
Na tu Karaburmu u koju su otisli pre rusa su mogli da iznajme garsonjeru za 150-200 EUR, sad je to nemoguce - dakle nisu oni prevarili trziste vec su za isti novac odabrali losiji kraj.

Inace se slazem da predmetna garsonjera po trenutnim trzisnim cenama ne vredi 12 E/m2 - to je cena koja se moze dobiti kod Kluza. Mozda i nije pravi oglas.

Ali ne brini se ni za stanodavce kod Kluza, kod njih su dosli oni koji su npr. ziveli na Lionu pa sad ne mogu da izdrze 450 EUR za garsonjeru na Lionu. Opet, onaj sto je placao 450 EUR kod Hrama a sad ne moze 600 EUR sto je trenutna cena, ici ce na Lion, i tako. Sve to ide u krug... Kad krene pad cena, ici ce se opet u krug ali u obrnutom smeru.
 
Da, rast kamata bio je kap viška, euribor 3% je kreditne kupce starogradnje išutirao sa tržišta.
Na primeru mog mog stana i s njim povezanog stambenog kredita (20% učešće, 25 godina), rast cene nekretnina povećao bi ratu sa okvirno 450 na 700, dok je rast kamate (EURIBOR + rast bankarske marže), ratu pogurao na 960.
Ako je i bilo dovoljno ljudi koji su mogli da tokom 2021. i 2022. uzmu kredit sa ratom od 550 do 700 evra, ja ne vidim kolika je to populacija u Srbiji koja može servisirati stambeni kredit sa ratom 960 evra na 25 godina.
Pri tim uslovima, prosečna mesečna kamata tokom tih 25 godina bila bi oko 450 evra!
Meni se čini da dosta ljudi koji uzimaju kredite ne znaju da naprave ovakvu računicu ...
 
Vrh