Šta je novo?

Cene nekretnina

Cak su nam i Marix, Shadrstudio, Defke, Vradovic and similar ugasili motore za žarenje i scensko zapaljivanje publike :)
Ja sam jos sa prvim dizanjem kamata rekao da ocekujem da ce to izazvati stagnaciju/pad cena (koji se jos nije dogodio brw).

Ne znam samo kakvo objasnjenje imaju oni koji su pricali da je trziste kod nas namesteno i da zavisi samo od pranja para, kriminala i politike.

Jesu prestale da se peru pare, jesmo li istrebili kriminal, jel pao Vucic?
 
Ne znam samo kakvo objasnjenje imaju oni koji su pricali da je trziste kod nas namesteno i da zavisi samo od pranja para, kriminala i politike.

Jesu prestale da se peru pare, jesmo li istrebili kriminal, jel pao Vucic?
Pa ono, AKO postoje NAVODI da se državni novac ispumpavao i onda upumpavao u nekretnine na strani tražnje, logično je da sve stane kad državna kasa presuši.

Ali bilo bi suludo da se tako nešto dešavalo masovno. Ja ne verujem u taj scenario. To bi značilo da tužilaštvo ništa ne radi i da i nismo prava država. To je skoro pa nemoguće.

Ponavljam to se sigurno nije dešavalo.
 
Nemamo nikakvu krivicu za kovid,rat i spoljne izvore inflacije.
Da li se ti to šališ ili zaista tako misliš? Nemamo krivicu što je naš energetski sistem ima potencijal na 8GW, mi koristimo 3GW koje smo zbog ne znam čijih interesa srozali da uvozimo struju. Inače, pre manje od 10 godina smo bili stalni izvoznik struje. Da smo nastavili isto i samo održavali postojeći sistem mi bismo umesto što smo uvezli 2-3 milijarde struje, izvezli toliko. Razlika je 5-6 milijardi po godini. Za 2.5-3 godine bismo prepolovili spoljni dug npr.
 
Ovde se pominje kako je NBS podigoa kamate ‘tek’ u aprilu ‘22 a to je opet bilo dva meseca pre nego sto je ECB uradila isto.

Realno je da je NBS samo pratila svetske trendove, cak i reagovala malo brze u odnosu na njih.

Da drzava nije subvencionisala cene energije mozda bi sada inflacija bila u sipasku ali bi njen vrh bio jos visi i sok jos jaci. Nije bas da postoje idealna resenja u bilo kom trenutku. Negde je sve ovo moralo da se oseti.
Drzava je samo odlozila uticaj inflacije za hodinu dve. Isto i sa ogranicenom cenom proizvoda. Zo dolazi vec na naplatu a tek ce sa novim poskupljenjima svega. Pogledaj aranzman sa MMF-om i koliko moramo da povecamo cenu struje i gasa
 
Ne znam samo kakvo objasnjenje imaju oni koji su pricali da je trziste kod nas namesteno i da zavisi samo od pranja para, kriminala i politike.

Jesu prestale da se peru pare, jesmo li istrebili kriminal, jel pao Vucic?
Pa iz tog razloga je kod nas odnos cene kvadrata prema prosecnoj ili medijalnoj plati na visem nivou nego u drugim zemljama. Ima i drugih razloga, ali to su neki koji sigurno igraju ulogu. A ostala kretanja se nivelisu u odnosu na to prateci makroekonomiju.
 
Pa ono, AKO postoje NAVODI da se državni novac ispumpavao i onda upumpavao u nekretnine na strani tražnje, logično je da sve stane kad državna kasa presuši.

Ali bilo bi suludo da se tako nešto dešavalo masovno. Ja ne verujem u taj scenario. To bi značilo da tužilaštvo ništa ne radi i da i nismo prava država. To je skoro pa nemoguće.

Ponavljam to se sigurno nije dešavalo.
A pa ok sad se to vise ne desava pa imamo pad prometa.
 
Pa iz tog razloga je kod nas odnos cene kvadrata prema prosecnoj ili medijalnoj plati na visem nivou nego u drugim zemljama. Ima i drugih razloga, ali to su neki koji sigurno igraju ulogu. A ostala kretanja se nivelisu u odnosu na to prateci makroekonomiju.
To je jasno ali property price index je u Beogradu visok jos od 2009. od kako se na Numbeu meri. Konstantno smo u top 10, cesto i top 5 u Evropi. Znaci to nije neka trenutna anomalija izazvana dnevnom politikom vec maltene stalna karakteristika ovog trzista. A razlozi za to se uvek banalizuju stvarima koje sam naveo u gornjem postu.
 
To je jasno ali property price index je u Beogradu visok jos od 2009. od kako se na Numbeu meri. Konstantno smo u top 10, cesto i top 5 u Evropi. Znaci to nije neka trenutna anomalija izazvana dnevnom politikom vec maltene stalna karakteristika ovog trzista. A razlozi za to se uvek banalizuju stvarima koje sam naveo u gornjem postu.
Pa nije trenutna anomalija, ne znaci da nije problem. Svakako mislim da bi drzava boljom politikom mogla malo da sredi trziste, kao npr. progresivni porezi, da se regulise trziste izdavanja, da firme ne okupiraju stanove kao radne prostore, itd.
 
Ja sam jos sa prvim dizanjem kamata rekao da ocekujem da ce to izazvati stagnaciju/pad cena (koji se jos nije dogodio brw).

Ne znam samo kakvo objasnjenje imaju oni koji su pricali da je trziste kod nas namesteno i da zavisi samo od pranja para, kriminala i politike.

Jesu prestale da se peru pare, jesmo li istrebili kriminal, jel pao Vucic?
Ne. Nego su se pare oprale, sad ce da krene pad cena, jer treba nadoknaditi gubitke nastale pranjem, a to se radi tako sto nabavis kvadrate za duplo manje pare... Mnogo smo bre naivni nesto ... Sve sobarica do sobarice... A francuska daleko...
 
Ne. Nego su se pare oprale, sad ce da krene pad cena, jer treba nadoknaditi gubitke nastale pranjem, a to se radi tako sto nabavis kvadrate za duplo manje pare... Mnogo smo bre naivni nesto ... Sve sobarica do sobarice... A francuska daleko...
Aha znaci i ovaj pad je vestacki izazvan? Ccc sta nam rade.
 
Pa nije trenutna anomalija, ne znaci da nije problem. Svakako mislim da bi drzava boljom politikom mogla malo da sredi trziste, kao npr. progresivni porezi, da se regulise trziste izdavanja, da firme ne okupiraju stanove kao radne prostore, itd.
To se slazem skroz, ali postoji razlika izmedju tromosti, pasivnosti i neefikasnosti drzave i ciljane zavere i kampanje dizanja cena.
 
Aha znaci i ovaj pad je vestacki izazvan? Ccc sta nam rade.
Pazi sad ovu teoriju(zavere)™. Dakle, zbog inflacije štampanja novca taj novac nisu imali gde drugde da plasiraju nego u nekretnine gde je ideja bila da se isti što pre opere, tj. materijalizuje kako bi se kasnije ti isti stanovi prodavali za što više para ili čak i za manje para jer opet taj novac neće izgubiti toliko na vrednosti u odnosu koliko će izgubiti na vrednosti kroz inflaciju, da je stajao u banci. Ovo znači da će biti dobro i onima koji su kupovali da bi prodavali i onima koji su čekali. Univerzum i ekonomski policy makers su ipak beskonačno pravični. Mislim da živimo u nekoj vrsti komunizma. Molim da se se ova teorija zaštiti, ukoliko sam u pravu, kako bih mogao da prihodujem od iste u budućnosti.

PS. Kaća ako si tu javi se u PP za autorska prava na ovu teoriju. Imam first minute popuste, ako se odmah javiš.
 
Poslednja izmena:
Pazi sad ovu teoriju(zavere)™. Dakle, zbog inflacije štampanja novca taj novac nisu imali gde drugde da plasiraju nego u nekretnine gde je ideja bila da se isti što pre opere, tj. materijalizuje kako bi se kasnije ti isti stanovi prodavali za što više para ili čak i za manje para jer opet taj novac neće izgubiti toliko na vrednosti u odnosu koliko će izgubiti na vrednosti kroz inflaciju, da je stajao u banci. Ovo znači da će biti dobro i onima koji su kupovali da bi prodavali i onima koji su čekali. Univerzum i ekonomski policy makers su ipak beskonačno pravični. Mislim da živimo u nekoj vrsti komunizma. Molim da se se ova teorija zaštiti, ukoliko sam u pravu, kako bih mogao da prihodujem od iste u budućnosti.

PS. Kaća ako si tu javi se u PP za autorska prava na ovu teoriju. Imam first minute popuste, ako se odmah javiš.
Ali se to opet kosi sa teorijom koju favelito i tin konstantno pišu. Da kupuju samo kriminalci i da se stanovi već 10god unazad ne prodaju uopšte, bar što se tiče običnog naroda. I u pravu su. Evo sada kada se očekuje pad cena (ko želi neka provrti moje postove gde sam pričao za stagnaciju i pad, ako ima mogućnosti da razume, pošto favelito živi i čita neki svoj svet) sada opet kriminalci nameštaju sami sebi da kupe jeftinije :)
 
Raste ponuda i za prodaju i za izdavanje, a promet nikad manji. Tačno da nije rata i Rusa moćni tigar na Duracell bi već skupljao prašinu po podu. 😃
 
Taj tekst sa Solunom izlazi vec 10 godina.
Ne smeta, bitan je tajming. Juce clanak u Kuriru, danas na Mondu, bas me zanima sta genijalci smisljaju za vikend? Ja bih najvise voleo da npr. u Novostima objave kratak intervju s Wolfom, gde obrazlaze u sitna crevca prodaju za januar, februar i mart... mada, kad bolje razmislim, nek izbace tu vest u maju, kada april mesec obori sve rekorde... uostalom, bice ovo veoma zanimljivo i turbulentno prolece :)

P.s. ima li interesanata i konkretnih ponuda za tvoj stan?
 
Raste ponuda i za prodaju i za izdavanje, a promet nikad manji. Tačno da nije rata i Rusa moćni tigar na Duracell bi već skupljao prašinu po podu. 😃
Da nema rasta kamata jos bi ti kukao kako cene rastu jer agenti za nekretnine prave nerealan hype.

Btw, ponuda i ne raste nesto. U Beogradu je maltene isti broj oglasa za prodaju i iznajmljivanje vec dve nedelje, u Novom Sadu i Nišu se broj oglasa prepolovio.
 
Da, rast kamata bio je kap viška, euribor 3% je kreditne kupce starogradnje išutirao sa tržišta.
Na primeru mog mog stana i s njim povezanog stambenog kredita (20% učešće, 25 godina), rast cene nekretnina povećao bi ratu sa okvirno 450 na 700, dok je rast kamate (EURIBOR + rast bankarske marže), ratu pogurao na 960.
Ako je i bilo dovoljno ljudi koji su mogli da tokom 2021. i 2022. uzmu kredit sa ratom od 550 do 700 evra, ja ne vidim kolika je to populacija u Srbiji koja može servisirati stambeni kredit sa ratom 960 evra na 25 godina.
Pri tim uslovima, prosečna mesečna kamata tokom tih 25 godina bila bi oko 450 evra!
 
Ne smeta, bitan je tajming. Juce clanak u Kuriru, danas na Mondu, bas me zanima sta genijalci smisljaju za vikend? Ja bih najvise voleo da npr. u Novostima objave kratak intervju s Wolfom, gde obrazlaze u sitna crevca prodaju za januar, februar i mart... mada, kad bolje razmislim, nek izbace tu vest u maju, kada april mesec obori sve rekorde... uostalom, bice ovo veoma zanimljivo i turbulentno prolece :)

P.s. ima li interesanata i konkretnih ponuda za tvoj stan?
Slabo, bio je jedan bracni par da pogleda.
 
To su prave informacije. Bilo bi baš korisno da neko napiše iskreno:
"dao sam oglas (ne mora da stavi gde je stan, kvadraturu i cifru), zacepio sam jaku cenu ili po mom mišljenju realnu , došlo je mnogo ljudi ili ne javlja se niko","tražio sam toliko a pogodio ovoliko"
E to bi nam dalo upotrebljive vesti sa terena, u suprotnom možemo da teoretišemo još 200 strana
 
Poslednja izmena:
Vrh