Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne mesaj Francusku sa Nemackom. Francuzi protestuju jer nece u penziju sa 64 godine starosti, a Nemci se nisu bunili, kada je donesen zakon da je granica starosne penzije 67 godina. Za Srbiju je dovoljan dokaz drastican pad prometa nekretnina u poslednih 6 meseci i spustanje cena stanova u oglasima, a na jesen ces videti i osetiji pad.
Gde mozemo videti taj drastican pad prometa?
 
Samo sirovi podaci. Tvrde činjenice.

Za razliku od kafanskog cipelarenja koje provejava u svakom tvom tvitu.
Pa nismo mi ovde na forumu izvalili da je vazduh čistiji u Njujorku nego na Zlatiboru, i to kad si brže bolje poverovao u podatke nekog tamo švajcarskog sajta i firme koja pride
prodaje prečistače vazduha haha pričaj nam još malo o kafanskom cipelarenju i tvrdim i sirovim činjenicama
Bolje ti je da se sakriješ ispod istog tog kafanskog stola i ne javljaš neko vreme na forum
 
Mislio sam konkretan primer evo ovde je primeceno da su pale cene. Evo link sa visom cenom evo sa nizom. Neki dokaz. :)

Inace Mikie primetio sam da znas stvari pogotovo oko finansija ali ih toliko sturo pises i koristis neko pomodarstvo da delujes ljudima lose.
Mislim da bi mnogo bolji utisak i znacaj tvog postao ostao kada bi umesto slengova i skracenica koristio recenice.
nemam konkretnu nekretninu, priznajem

nmg da ne pišem u slengu, tj mislim da je nemoguće pisati drugačije o ovoj temi na forumima gde postoji puno učesnika, prosto bude previše rigidna debata ako je drugačije

mada nije toliko ni sleng koliko sam možda nedorečen, ali moja poenta je da se pazi na left tail risk koji je prejak u ovom režimu i dalje, i koji će ostati

nekretnine nisu imune na ovaj režim, a ako su još i u mehuru, onda je očigledno šta sledi, barem meni
 
Elem, kao sto sam obecao. Jedan od clanova je poredio Francuze kako se bore za svoja ubedjenja i pitao sta se to zapravo dogadja kod nas pa to nije slucaj. Moje licno misljenje bez ikakvog etiketiranja, uvrede i tome slicno je da Srbija ima 2 miliona penzionera, 1 milion ljudi u drzavnoj sluzbi (koji imaju porodice), 1 milion clanova raznih partija ( koji imaju porodice) i da zapravo ne postoji ko da se buni kod nas osim onih kojima opstanak zavisi od toga. Postoje samo dirigovani protesti.
Pitam ostale clanove za misljenje, kako gledaju ekonomske prilike u Srbiji gde imamo toliko korisnika javnih sredstava i ne bas jaku privredu i kakav ce biti uticaj na nekretnine. Pogotovo u toku 2023 kada dosta kredita dolazi na naplatu i pored toga imamo energetski problem u zemlji? 3 milijarde evra nas je kostao prethodni period zbog uvoza struje i havarija. Da li mislite da ce biti dodatno stampanje dinara kako bismo servisirali obaveze ili ce se mozda odraziti na devizni kurs?
Dodatno stampanje bi odrzalo cene na nekom sadasnjem nivou ali bi kurs razvalio nekretnine po mom misljenju.
 
Elem, kao sto sam obecao. Jedan od clanova je poredio Francuze kako se bore za svoja ubedjenja i pitao sta se to zapravo dogadja kod nas pa to nije slucaj. Moje licno misljenje bez ikakvog etiketiranja, uvrede i tome slicno je da Srbija ima 2 miliona penzionera, 1 milion ljudi u drzavnoj sluzbi (koji imaju porodice), 1 milion clanova raznih partija ( koji imaju porodice) i da zapravo ne postoji ko da se buni kod nas osim onih kojima opstanak zavisi od toga. Postoje samo dirigovani protesti.
Pitam ostale clanove za misljenje, kako gledaju ekonomske prilike u Srbiji gde imamo toliko korisnika javnih sredstava i ne bas jaku privredu i kakav ce biti uticaj na nekretnine. Pogotovo u toku 2023 kada dosta kredita dolazi na naplatu i pored toga imamo energetski problem u zemlji? 3 milijarde evra nas je kostao prethodni period zbog uvoza struje i havarija. Da li mislite da ce biti dodatno stampanje dinara kako bismo servisirali obaveze ili ce se mozda odraziti na devizni kurs?
Dodatno stampanje bi odrzalo cene na nekom sadasnjem nivou ali bi kurs razvalio nekretnine po mom misljenju.
Kurs kao takav je prevazidjen jos pre 20 godina. Crnogorci su to shvatili pa presli na Evro. Koga briga i sta uopste menja dal je kurs 80 ili 180, sve su cene indeksirane u evrma, dinar tu dodje kao bon za topli obrok.
 
Ne slazem se da je kurs prevazidjena stvar. Gubis monetarnu politiku na taj nacin i mogucnost intervencije. Druga stvar sto je kod nas zakucan zbog uvoza i stranih investicija. To je lose po privredu inace. U slucaju porasta deficita (sto imamo), realnog pada gdpja (sto imamo), ukoliko dodje do malih deviznih priliva nasa zemlja ima 2 opcije:
1. Povecanje poreza i nameta
2. Stampanje novca i npr pada vrednosti dinara
Svi krediti su indeksirani u eur. Nije ti ista rata ako je eur 120 ili 160 npr

Inace ovo pisem zato sto smo vec imali takvu situaciju za vreme SEKE
 
Poslednja izmena:
Ne slazem se da je kurs prevazidjena stvar. Gubis monetarnu politiku na taj nacin i mogucnost intervencije. Druga stvar sto je kod nas zakucan zbog uvoza i stranih investicija. To je lose po privredu inace. U slucaju porasta deficita (sto imamo), realnog pada gdpja (sto imamo), ukoliko dodje do malih deviznih priliva nasa zemlja ima 2 opcije:
1. Povecanje poreza i nameta
2. Stampanje novca i npr pada vrednosti dinara
Svi krediti su indeksirani u eur. Nije ti ista rata ako je eur 120 ili 160 npr

Inace ovo pisem zato sto smo vec imali takvu situaciju za vreme SEKE
Ja tvrdim da je realan kurs trenutno 80 din i nista manje nisam u pravu od onih koji tvrde da kurs treba da ode na 150 i tvrdicu to dok mi neko ne dokaze suprotno,ali sa sve matematickom formulom.

A drugo, ajde mi objasno to oko uvoza i izvoza, stvarno mi nije jasno, SVA robu koja se izvozi ili uvozi (ukljucujuci i tu struju koju pominjes) placama se evrima. Ne vidim dodirnu tacku uvoza-izvoza sa kursom.

Kao ode evro na 150 i odma nam se poveca izvoz malina i struje za 20%? Ili ostane isti?
 
Pa ne znas zato ti i nije jasno. Vazno je da imas kao zemlja uravnotezenu razmenu. Ukoliko vise uvozis nego sto izvozis onda ti je precenjen kurs kao sto je poslednjih x godina. Novac izlazi iz zemlje. Kada bi kurs bio 200 npr, manje ljudi bi bilo u mogucnosti da kupuje proizvode iz uvoza i poboljsala bi se razmena. Uvoznickom lobiju to ne odgovara iz tih razloga. U kratkom roku bi imao posledice ali medium, longterm bi to imalo pozitivan uticaj na jacanke privrede
 
Merkatilizam je odavno prevaziđen, moderna ekonomija je daleko složenija.
Podaci NBS su javni i lako se može utvrditi da li kupuju ili prodaju devize...
 
Međugodišnja promena (mesec po mesec) salda stambenih kredita u bankarskom sektoru u Srbiji.
Saldo i dalje raste, ali po ubrzano padajućoj stopi.


Pogledajte prilog 157063
E, da, mala dopuna.
Stambeni kredit su vrednosno pali 40%.
Ali tu nije kraj.
Naime, pošto su cene nekretnina otišle 20% tokom 2022 i 2023Q1, to znači da je broj pojedinačno realizovanih kredita, tj kreditnih kupovina pao još i više
 
Pa ne znas zato ti i nije jasno. Vazno je da imas kao zemlja uravnotezenu razmenu. Ukoliko vise uvozis nego sto izvozis onda ti je precenjen kurs kao sto je poslednjih x godina. Novac izlazi iz zemlje. Kada bi kurs bio 200 npr, manje ljudi bi bilo u mogucnosti da kupuje proizvode iz uvoza i poboljsala bi se razmena. Uvoznickom lobiju to ne odgovara iz tih razloga. U kratkom roku bi imao posledice ali medium, longterm bi to imalo pozitivan uticaj na jacanke privrede
To važi u uslovima privrede koja je relativno samodovoljna, tj. kada bi uvozni proizvodi imali konkurenciju i alternativu u domaćim proizvodima.

Ali pošto je Srbija duboko integrisana u EU i svetske tokove, ogroman broj plata, proizvoda u prodaji i materijala za domaće proizvode je potpuno zavisan od ino valuta. U tom smislu je manje vise sve jedno da li je eur 100-300-500 din. Jer koliki god da je kurs, cene i plate su samo preslikane iz EUR u dinare, kao što je napisao kolega forumaš gore.

Drugi je slučaj u Kini na primer. Velika je zemlja, proizvode šta žele i šta ima treba. Ako se sećate, US je dosta puta opominjao Kinu za namerno obaranje vrednosti Juana u odnosu na Dolar, jer tako čine kinesku robu jeftinijom u US, i obrnuto u Kini. Na neki način je to i krađa. Ne ulazim da li druga strana svojim mehanizmima 'krade- izvlači maximum', samo komentarišem na šta se svodi.

Edit:typo
 
Da da, tako su pricali i ranije npr 2008....i onda poraste deficit i javna potrosnja i sta je rezultat? Pa proverite kursnu listu za period 2008-2012. Normalno je da postoji valutni rizik. Da ne postoji, drzava ne bi prodala samo 20% obveznica od planiranih sa 7% kamate.
A da, u tom periodu je 20% stambenih kredita otislo na dobos kao nenaplativi. Verujem da su sirotani sa 20-30% ucesca tu najgore prosli.
 
Od kojih podataka je izvedena ova tabela?
NBS

Mislim da je konkretno ovaj

S tim što sam ja dodao kolonu međugodišnje promene, pošto oni prikazuju samo ukupne iznose.


Plus, postoji i NBS izveštaj o kreditnoj aktivnosti banaka
 
D367C6ED-E114-4DFF-ABEC-FBE195F40213.jpeg

9F4D1141-2084-4E76-BF2D-6F78A7968704.jpeg

025D18FF-2B9B-4DDF-BB81-3058CFAEA73B.jpeg
762C8AA9-3595-4F70-9CDE-B214748861D4.jpeg
 
Poslednja izmena:
Vrh