Šta je novo?

Cene nekretnina

Da ima ostavu, onda je do toga. A i bilo mi je cudno da vidim jako mali broj ugovora iz Kenedija, a sada je jasno da je zato sto dosta stanova ima ostavu.
Da ne bi dolazilo do zabune, u nekom od sledećih apdejta izmeniću tako da se prikazuju svi ugovori, ali da pored ugovora stoji neko obaveštenje da ne ulazi u statistiku.

A svakako ću pokušati da uključim i ugovore sa ostavama, nakon što malo istestiram 👍
 
@Wolf Svaka cast za sajt i mnogo ulozenog truda. Jedan predlog ako je izvodljiv: da li je moguce kada se ide na pregled ugovora da se ima opcija pogledaj mapu, i onda vidis u zeljenoj opstini/regionu sve ugovore koji te zanimaju na mikrolokaciji, i sa linkovima sa vise detalja. Cini mi se da sam tako nesto video na nekim sajtovima sa nekretninama kao sto ima 4zida.rs.
Hvala
 
Bozo sad kad te nije mrzelo i pojasnio si svoje pitanje, ja sam samo oponirao vradovicu da visoka inflacija ne znaci nužno i rast svega…ja generalno ne želim previše ovde da se udubljujem uz dugačke postove, ali za rast nam treba kritična masa, ta kritična masa je dobrim delom kod nas dolazila i od strane kreditnih kupaca, oni će ove godine gotovo nestati…imali smo impuls love iz CG od prodaje Rusima, kriminalnog novca, koruptivnog, pa malo pranja novca…sad sve to nestaje…tržište nekretnina će postati zdravo kad bude zasnovano na 60% i vise kreditnih kupaca, onda ćemo imati održivu ekonomiju…

Potencijlani kreditni kupci sad su zabrinuti, osnovni životni troškovi su u spiralnoj inflaciji, takdoje i investitori koji rade sa projektnim finansiranjem…po meni pad interesa za nekretnine je siguran…

E sad kuda ovo vodi ko će ga znati, eno i vradovic poslušao Savu i kupio sume i livade po Zlatiboru …
Ma pusti ga, on i Ljuba se mesecima kleli po dva puta po stranici da od dizanja kamatnih stopa nema nista. Ta ekipa njima slicnim uvek nalazi neki "argument" za rast cena. Sve je jasno.
 
Bozo sad kad te nije mrzelo i pojasnio si svoje pitanje, ja sam samo oponirao vradovicu da visoka inflacija ne znaci nužno i rast svega…ja generalno ne želim previše ovde da se udubljujem uz dugačke postove, ali za rast nam treba kritična masa, ta kritična masa je dobrim delom kod nas dolazila i od strane kreditnih kupaca, oni će ove godine gotovo nestati…imali smo impuls love iz CG od prodaje Rusima, kriminalnog novca, koruptivnog, pa malo pranja novca…sad sve to nestaje…tržište nekretnina će postati zdravo kad bude zasnovano na 60% i vise kreditnih kupaca, onda ćemo imati održivu ekonomiju…

Potencijlani kreditni kupci sad su zabrinuti, osnovni životni troškovi su u spiralnoj inflaciji, takdoje i investitori koji rade sa projektnim finansiranjem…po meni pad interesa za nekretnine je siguran…

E sad kuda ovo vodi ko će ga znati, eno i vradovic poslušao Savu i kupio sume i livade po Zlatiboru …
Niki, tržište nekretnina će biti zdravo kada novac bude zdrav. Pre Prvog svetskog rata je bio pravi međunarodni zlatni standard i nije bilo inflacije 100 godina.

Danas je ovakvo stanje nedostupnosti nekretnina jer nekretnine preuzimaju ulogu čuvanja vrednosti. Ja bih voleo da cene idu dole, jer to meni odgovara.

Međutim, ako krenu da spašavaju banke i sve ostalo, eto opet novonaštampanih para i bega tih para u nekretnine.

Ako bude kriza i štampaju se pare, može se desiti da promet bude manji nego sada a cene da divljaju. Svakako da ja to ne želim i protiv sam inflacije, ali je to realna mogućnost.

I onda sve druge priče tipa- smanjuje se stanovništvo, ne isplati se kao investicija, nema kreditnih kupaca nisu ni bitne.
 
Niki, tržište nekretnina će biti zdravo kada novac bude zdrav. Pre Prvog svetskog rata je bio pravi međunarodni zlatni standard i nije bilo inflacije 100 godina.

Danas je ovakvo stanje nedostupnosti nekretnina jer nekretnine preuzimaju ulogu čuvanja vrednosti. Ja bih voleo da cene idu dole, jer to meni odgovara.

Međutim, ako krenu da spašavaju banke i sve ostalo, eto opet novonaštampanih para i bega tih para u nekretnine.

Ako bude kriza i štampaju se pare, može se desiti da promet bude manji nego sada a cene da divljaju. Svakako da ja to ne želim i protiv sam inflacije, ali je to realna mogućnost.

I onda sve druge priče tipa- smanjuje se stanovništvo, ne isplati se kao investicija, nema kreditnih kupaca nisu ni bitne.
Klasičan primer gašenja požara vatrom. Ili lečenje zavisnosti metadonom. Navukli ljude na besplatan novac i sada frka. A gde je ona zapadnjačka maksima, "There is no free lunch". Očigledno ga ima i niko neće ispaštati. Bankrot više nije opcija u kapitalističkim ekonomijama, što znači da slobodno tržište u suštini i nije slobodno, a ponuda i potražnja se veštački stvaraju. Ovaj kapitalizam sve više počinje da liči na princip raspale sovjetske ekonomije. A besplatan novac - Potemkinovo selo.
 
Naložote sada i ove što štede u banci, i ode cena nekretnine u nebo.
 
Klasičan primer gašenja požara vatrom. Ili lečenje zavisnosti metadonom. Navukli ljude na besplatan novac i sada frka. A gde je ona zapadnjačka maksima, "There is no free lunch". Očigledno ga ima i niko neće ispaštati. Bankrot više nije opcija u kapitalističkim ekonomijama, što znači da slobodno tržište u suštini i nije slobodno, a ponuda i potražnja se veštački stvaraju. Ovaj kapitalizam sve više počinje da liči na princip raspale sovjetske ekonomije. A besplatan novac - Potemkinovo selo.
Spustanje kamatnih stopa toliko nisko je bilo neprirodno i moralo je napraviti stetu. Tako sada i podizanje kamatnih stopa je neprirodno i napravice stetu.
 
Niki, tržište nekretnina će biti zdravo kada novac bude zdrav. Pre Prvog svetskog rata je bio pravi međunarodni zlatni standard i nije bilo inflacije 100 godina.
Nakon otkrića Amerike, velike količine zlata su počele da stižu u Evropu, desila se inflacija u Španiji, zlato je izgubilo na vrednosti.
 
Toliko pričamo o cenama,a niko da napiše neku konkretnu cifru,sta očekuje,kolika ća biti cena za nekretnine koje uskoro kreću sa zidanjem.
Ako je neko u procesu kupovine novogradnje,neka napise koje su cene,završeni i budući projekti.
 
Danas sam pricao sa agentom i raspitivao se oko stana na Banovom Brdu - 90 kvm, ima neku ostavu koja nije uracnata u cenu, garazno mesto 14kvadrata ... 240 000 Evra. Posto mi nije zurba, pitao sam je kako vidi situaciju. Kaze da kreditnih kupaca uopste nema. Osecaju itekako da je opao promet. Generalno imaju manje poziva ali isto tako, jedan stan je u petak prodala u istom danu - nazalost nisam pitao za detalje. Kaze da se "prica kako ce u junu biti pad cena". :) Pitao sam je oko BnV - jel istina ovo oko vode i slicno. Kaze da ima par musterija tamo i da se zale da kvalitet/cene nisu uskladjeni.
 
Danas sam pricao sa agentom i raspitivao se oko stana na Banovom Brdu - 90 kvm, ima neku ostavu koja nije uracnata u cenu, garazno mesto 14kvadrata ... 240 000 Evra. Posto mi nije zurba, pitao sam je kako vidi situaciju. Kaze da kreditnih kupaca uopste nema. Osecaju itekako da je opao promet. Generalno imaju manje poziva ali isto tako, jedan stan je u petak prodala u istom danu - nazalost nisam pitao za detalje. Kaze da se "prica kako ce u junu biti pad cena". :) Pitao sam je oko BnV - jel istina ovo oko vode i slicno. Kaze da ima par musterija tamo i da se zale da kvalitet/cene nisu uskladjeni.
Kad sam ja kupovao stan pre 3 godine primetio sam jednu pojavu. Neki stanovi bukvalno mesecima stoje na oglasima. Ali kad se pojavi dobar stan, pod cim mislim da je stan recimo bas lepo renoviran, na dobroj lokaciji i ako je cena normalna, takav stan se bukvalno proda u roku od max par dana. Recimo, izasao je oglas za jedan stan koji mi se bas dopao, Nisam imao kes za njega, ali uz manji kes kredit sam mogao da skupim. Medjutim, nakon 2 dana razmisljanja, oglas je nestao sa interneta, a u agenciji koja ga prodaje su nam kasnije rekli da je taj stan prodat jako brzo, u roku od par dana. I ja sam svoj stan kupio tako sto sam naleteo na oglas za dobar stan po ok ceni, oglas nije stajao duze od 3-4 dana na internetu. Verujem da je takva situacija i danas, najbolji stanovi uopste ne zavrse na oglasima ili se prodaju u roku od par dana. TI i sad sigurno imas kupce koji cekaju takve stanove, dobre, a povoljne. Ako stan ne prodas za manje od nedelju dana znaci da ti ponuda nije dovoljno dobra (ili je stan mnogo los a skup, ili dobar a preskup).
 
Ja ću da napišem svoje utiske vezano za prodaju nekretnina u februaru mesecu.

Već četiri meseca za redom prodaja nekretnina u Novom Sadu strahovito pada, sada je dogurala do blizu 40%, što znači da je praktično prepolovljena. Verovatno dobar deo prodatih stanova su oni kaparisani pre dve godine, pa je sada, nakon završene izgradnje finalizirana prodaja. Kad bi izuzeli te stanove koji su ko zna kad kaparisani, pitanje je šta bi uopšte ostalo od prodatih stanova.

Cena kvadrata jeste nešto veća nego u januaru, ali je moguće da se stiče privid zbog toga što se bolje prodaju skuplji stanovi i skuplje lokacije, dok je za skromnije stanove manje interesovanje. Broj stanova oglašenih na prodaju se svakodnevno uvećava, danas 11157. Sve teže će biti prodati stan, osim ako nisu u pitanju luksuzne lokacije i luksuzni stanovi, za šta uvek ima kupaca.

U Beogradu pad prodaje nekretnina nije tako veliki, iznosi sveukupno oko 20%, ali je primetno da se mnogo bolje prodaju skuplje lokacije u odnosu na one podalje od centra. Primera radi, na Vračaru se stanovi i dalje prodaju odlično, dok je u Rakovici prodaja starogradnje pala 40%.

Mislim da je drastično smanjena prodaja stanova dobar prognostički znak. Što se tiče povećanja cene kvadrata, Isto je bilo i 2008 godine, kada su cene u roku od tri meseca (prema pisanju štampe iz tog perioda) skočile 30%, da bi se u narednih nekoliko godina survale za 50%.


Stan u kome smo i dalje oglašen na prodaju pre dva meseca, nema nikoga zainteresovanog za kupovinu, niti bilo ko od agenata zove.
 
Što se tiče početka krize u Srbiji i okruženju, ja je kroz moj posao itekako osećam. Od početka korone pa do prošle jeseni - ove zime od klijenata se nije moglo živeti, bukvalno su molili da ih primim i nisu pitali šta košta (ne zarađujem nikakve ozbiljne pare, uglavnom je to bilo u rangu oko 2 ili 2,5 prosečne plate mesečno). Mnogo klijenata sam odbijala jer nisam mogla da postignem, a cene su bile usklađene sa kvalitetom, znači ni malo jeftine.

Pošto sam frilenser u domenu intelektualnih usluga, nekim klijentima sam neophodna, a nekima ne, jer teoretski mogu i bez mene. Desio se čudan fenomen, da ljudi sasvim normalno prihvataju da je hrana poskupela dvostruko, kirija i cena nekretnina dvostruko, kozmetika za 50%, a onda slede očekivanja da moje usluge budu po istoj ceni. Oni sa kojima sam godinama saradjivala i koji su bili jako zadovoljni prešli su na neke jeftinije opcije vrv jer se ne javljaju.

Skoro je bio slučaj devojke iz Češke koja mi je prethodnih godinu dana uplaćivala za svaki rad 50% više od novca koji tražim. Onda se desilo da jedan rad nije mogla da isplati, iz razloga koji mi nisu poznati. Ja sam rekla da ne mora ništa da plaća i poslala joj rad.

Drugim rečima, kriza u mom poslu se itekako vidi. Ima i dalje klijenata sasvim dovoljno, ali u pitanju su oni koji bi bez mene zaglibili u teške probleme, i racionalno prave račun: bolje da platim na mostu, nego na ćupriji 10 puta više. Veoma malo ima onih prolaznih koji bi realno i sami mogli da se potrude oko nekog posla, ali im je lakše da im uradi neko drugi.
 
Mediji su sa svih strana pustili buvu,da se očekuje smirivanje i pad cena.Potpuno je logično,da kupci sede i posmatraju šta će se desiti.Čekamo prvi početak prodaje objekata u izgradnji,da vidimo ,da li je u pitanju stvarna kriza,ili sledi otrežnjenje.
Na keš kupce, uopšte ne utiče kriza,oni su pare spremili na gomili,čekaju da vide pravu cenu kvadrata.Kada krenu prve novogradnje,i niko od njih neće da koriguje tu cenu,onda je to ta prava cena,bez obzira šta sada pišu mediji.
 
Kreću popusti stidljivo, kao što sam rekao približavamo se strani 750... :cool:

1678869102347.png
 
Ne mora niko od tih novinara da bude Ajnštajn da poveže dva i dva. Sva logika nalaže da će doći do pada cena:

  • cene širom Evrope (a i sveta) su u blagom ili čak prilično oštrom padu. To ne znači naravno da će prosečan stanovnik Beograda da stavi prst na čelo i da kaže "pa čekaj, ja po ovoj ceni mogu da kupim stan u _______" (umetnuti veliki broj gradova po centralnoj, južnoj, a i zapadnoj Evropi). Ne razmišljaju ljudi toliko daleko, niti su naši ljudi u mogućnosti da uživaju te nekretnine bez EU pasoša. Ali dve stvari svakako imaju uticaj: Naš gastarbajter u Nemačkoj, koji nije više toliko neuk i neobrazovan, možda odluči da iskoristi tamošnji pad od 8% od početka godine. Takođe, naši ovdašnji lokalci koji uzimaju stan za izdavanje, mogu alternativno kupiti stan u okruženju (npr. CG primorje je nesrazmerno jeftino u odnosu na cene u Beogradu)
  • Beograd je peti grad u Evropi u kome je najteže kupiti stan (cene nekretnina u odnosu na primanja), a to svakako ima uticaj na porodice koje žele da se skuće
  • Iste te porodice, koje kupuju stan preko kredita, sada isti moraju da uzimaju po znatno većim kamatnim stopama
  • Sav novac, pa tako i novac sumnjivog porekla, postaje oskudniji. Kako uvozimo inflaciju, tako uvozimo donekle i (već aktuelnu) krizu u IT-ju, a posledično i u mnogim drugim povezanim oblastima
  • Neki delovi grada, odnosno ono što se kod nas dobija za taj novac, je jednostavno katastrofalno. Tako stanovi na Konjarniku u izvornom stanju koštaju po 2200-2400 EUR/m2, a Lekino brdo i Markinkova bara (prerušena u Dušanovac), dobijaju "ultra lux" novogradnje po ceni od 3300 sa PDV-om i garažnim mestima od 20.000 evra plus PDV. Svako ko je ikada prošao trasom 26-tice zna koliko je to "lux".
Naravno, ima i faktora koji bi trebalo da garantuju da će kod nas taj pad doći postepenije:

  • ograničena mogućnost za alternativne investicije. Gomila ljudi će sa pravom da kaže "pa u šta ću ja drugo ovde da uložim" - i onda kupi nekretninu za izdavanje.
  • generalna mogućnost da se zadrže rovovske pozicije - oni koji prodaju, često ne moraju da prodaju nekretninu brzo. Pa mogu da priušte da čekaju godinama ako treba. Verujem da svi znamo dovoljno takvih primera u našem okruženju.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: LP1
Suština su keš kupci.U zavisnosti,koliko je njihov novac izložen gubljenu vrednosti,zavisi i kretanje cena nekretnina.
Oni sada očekuju smanjenje cena,ali ako u tom čekanju,krene dalja inflacija,dalje gubljenje vrednosti,krenuće u kupovinu.
Starudijogradnja van ekstra zona,svakako je najpodložnija padu vrednosti,u svim scenarijima.
 
Suština su keš kupci.U zavisnosti,koliko je njihov novac izložen gubljenu vrednosti,zavisi i kretanje cena nekretnina.
Oni sada očekuju smanjenje cena,ali ako u tom čekanju,krene dalja inflacija,dalje gubljenje vrednosti,krenuće u kupovinu.
Starudijogradnja van ekstra zona,svakako je najpodložnija padu vrednosti,u svim scenarijima.
Kako da krenu u kupovinu kada nemaju dovoljno keša za ove sada cene, a krediti su sve skuplji i skuplji i kreću se na gore zajedno sa inflacijom. Ne znam koliko dugo će da traje ova situacija "Visoka inflacija - skupi krediti", ali siguran sam da je neodrživa na duge staze jer će se urušiti ekonomski sistem. Jedino ako zaista idu na uništenje, pražnjenje slamarica, reset vrednosti valuta, uvođenje novih valuta? A onda idemo sve iz početka kao da se ništa nije desilo. Da li se neko seća reseta - Avramovog dinara- Šta se tada zaista desilo i da li postoji mogućnost da nešto slično urade samo na globalnom nivou?
 
Ne, u pravu je @vladanet, slažem se u potpunosti. Trenutno ima dovoljno ljudi koji mogu da kupe stan u kešu i po ovim cenama, samo je pitanje da li će se osećati kao magarci da to urade ili ne :)

Pokrio sam i njih u svom prethodnom postu, svakako.
 
Kako da krenu u kupovinu kada nemaju dovoljno keša za ove sada cene, a krediti su sve skuplji i skuplji i kreću se na gore zajedno sa inflacijom. Ne znam koliko dugo će da traje ova situacija "Visoka inflacija - skupi krediti", ali siguran sam da je neodrživa na duge staze jer će se urušiti ekonomski sistem. Jedino ako zaista idu na uništenje, pražnjenje slamarica, reset vrednosti valuta, uvođenje novih valuta? A onda idemo sve iz početka kao da se ništa nije desilo. Da li se neko seća reseta - Avramovog dinara- Šta se tada zaista desilo i da li postoji mogućnost da nešto slično urade samo na globalnom nivou?
Pa pitanje je da li nemaju. Sve do januara prodaja je rasla YoY i sa ovim cenama i minimumom kreditnih kupaca, a pitanje je da li je februar pocetak trenda ili samo kratka pauza.
 
Ne, u pravu je @vladanet, slažem se u potpunosti. Trenutno ima dovoljno ljudi koji mogu da kupe stan u kešu i po ovim cenama, samo je pitanje da li će se osećati kao magarci da to urade ili ne :)

Pokrio sam i njih u svom prethodnom postu, svakako.
Slažem se, ko ima love(ceo iznos u kešu) kupiće sigurno, neće čekati da padnu cene.
 
Vrh