Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni su nejasni ljudi koji ovde po temi pisu da dolazi krah, Nemci masovno ostaju bez posla, racuni za struju cetvorocifreni stizu svima u Evropi, hrane nema, mleko 1l 300din vec u februaru, itd, i misle da u tom slucaju Nemac ili Britanac ili bilo ko (koji radi online/remote, ili je sposoban da nadje posao koji bar placa taj zapadnjacki minimalac) nece da presavije tabak i ode u Srbiju tj. BG i NS gde nema rasizma/ksenofobije/dzentrifikacije (barem ni priblizno kao sto je tu slucaj u razvijenim zemljama evrope), gde se najede kao car za 400-500din u fastfoodu, gde ga niko ne smara i ne oseca se nebezbedno.
Koji su ti izvori za ove netacne tvrdnje? Analiticari sa pinka i hepija ili si se sam uverio. Bukvalno sve sto si napisao je laz.
 
Meni je neverovatno da su ovi gradovi ovako jeftini u odnosu na Beograd.

Engleska i Nemacka imaju preko pet puta veci dohodak od Srbije, Holandija preko sest, Danska preko sedam, Norveska skoro deset puta - BDP po glavi stanovnika u 2021. (USD):

- Srbija 9.200
- Britanija 47.000
- Nemacka 51.000
- Holandija 58.000
- Danska 68.000
- Norveska 89.000

U Beogradu je prosecna cena novogradnje dostigla 2.300 evra, sto znaci da bi u proporciji prema dohotku London trebao u proseku da kosta 12.000, Berlin 13.000, Amsterdam 14.000, Kopenhagen 17.000, Oslo 23.000, a projekti na centralnim gradskim lokacijama i duplo vise od toga, kao sto je slucaj i u Beogradu. Da ne pricamo da te centralne gradske lokacije ne mogu da se porede urbanisticki, arhitektonski ni na bilo koji drugi nacin sa Beogradom.

Preskupi London je zapravo 30% jeftiniji od ovoga, Berlin, Amsterdam 50%, Kopenhagen, Oslo cak 60% i vise. Prema tome bi kvadrat u Beogradu (i to u novogradnji) u proseku trebao da kosta izmedju 800 i 1600 evra. Cene ocigledno nisu u proporciji sa dohotkom, ali cisto ilustracija u kojoj meri.

Da li bi neko ko zivi u ovim zemljama mogao da navede konkretnije primere lokacija i cena aktuelnih projekata novogradnje?
Ne moze se porediti BDP i cena novogradnje u glavnom gradu. Koliki je BDP Rusije a koja je cena kvadrata u Moskvi? Fiskalna politika guli taj BDP, sto je veci BDP veci su i porezi na dohodak, etc. Italija ima 4 puta veci BDP od Srbije ali plate su 50% vece... A cena nekretnina u padu poslednjih 15 godina. U Srbiji postoje ogromni prihodi koji su neoporezovani i ne vide se u BDP-u. Prosecna plata u BG "na belo" je 700 evra, a u stvari kad se doda "na ruke" i uproseci onda je minimum 1000 evra...
 
...
UK se bukvalno raspada i propada a ovaj pise kako je u UK bolje nego u Srbiji. Pitanje hoce li imati struje, vode i zita na tom ostrvu uskoro. Severna Kosovska Mitrovica je u ovom trenutku sigurnija za investiciju nego UK.

Aj da se vratimo u realnost. Srbija i UK ne mogu da se porede, takodje Beograd i London. To je kao kada bi ste poredili Beograd i npr Crnu Travu. Jednostavno ne moze. Beograd je tu neki mini regio centar kada se gleda Bosna, CG, Albanija i Makedonija i to je to. Nema dalje. Cak i zemlje koje su slicne po velicini i broju stanovnika su daleko ispred nas. Nego videcemo ko ce imati struju ove zime a ko ne. Ne samo struju nego i rekordno aero zagadjenje je ko zna sta ce sve ljudi spaljivati u svojim pecima zbog nedostatka uglja i cene peleta. Moja prognoza je da cemo ove grejne sezone postaviti rekord sto se toga tice.

Nego koliko pratim oglase i registar cena katastra deluje mi da se povecava jaz izmedju oglasenih cena i realizovanih. Deluje da dolazi do usporavanja prodaje. Da li neko zna kako stojimo u poredjenju sa prethodnom godinom.
 
Da se ne lazemo. Stranci obidju tvrdjave po vecim gradovima preko dana, uvece se razvale od alkohola za male pare, piju i jedu. Sex turizam je nazalost bas zastupljen. Zato dolaze. Dok god je jeftino, dolazice. Neke stvari koje su zanimljive strancima nisu bas pristupacne. Npr Golf. Nisu tereni na tom nivou kao van a papreno su skupi (USA rezident mi je pričao utiske).
Srbija sigurna zemlja. Za setnju uvece daleko sigurniji od vecine zemalja ali uvek ima ali.....sta da pricamo kad mi jos oko granica imamo neresena pitanja i imamo sporove sa komsijama. A o potencijalnim problemima kod nas i bliskom okruzenju u vidu Briselskog sporazuma, BiH, Makedonije, CG da ne pricam. To se ne zna kad ce kome da odgovara da bukne da bi skrenuli paznju sa njihovih problema. Zato su neke stvari 20-30 godina ostale neresene (ne samo kod nas nego i Tajvan, Kipar itd). Sto se tice sedenja na vise stolica, to je tek problem i tek cemo videti koliko ce to da nas kosta. Mi nismo Jugoslavija. Mi smo Srbija. Lepo kazu stranci, kada sedis na 2 stolice dupe ti je na procepu najvise izlozeno. U stvari vec vidimo. Potpuno zavisimo energetski od Rusije, kinezima smo dali sve rudnike a EU sve firme 😁
 
I postoji naravno razlika da li uzimas nekretninu za zivot ili za investiciju. Za zivot moras da kupis ako vec tu zivis. Bolje to nego renta. Da li su cene opravdane? Nisu. Da li treba da kupis. Treba, ali ne kada su porasle 50% za 2 godine i kamata ima tendenciju porasta. Investiciono....to je potpuno druga prica.
Svako treba da donese odluku za sebe. 25-30 godina je uzasno dug period. Samo uporedite gde smo bili pre 25-30 godina i pokusajte da zamislite gde cemo biti za 20.
 
Mozda je bolje pitanje zašto su stanovi u Beogradu ovoliko skupi? Ali na to pitanje evo vec dugo ne možemo da damo odgovor.
Skupi su zato sto je u celom svetu skupo sada.
U New Yorku je cena nekretnina preko 5x veca nego u BG, a tek na Manhattanu je jos vise.
Nesto sa onim konkretnim stanovima koji imaju takve cene ne valja, samo sto ne znamo sta..
 
Koji su ovo rekorderi

strasno
Sta je poenta ovih postova, da dokazemo da su Nemci gori od nas il sta? Nemci imaju bdp od oko 4 triliona, a pere se 100 miljardi. Mi imamo bdp od ukupno 52 milijarde i od toga oko 27% "shadow ekonomije". Dzaba vradovicu, voleo bih i ja da smo mi bolji od Shvaba, ali avaj... Kao sto rekoh, ne bih se bunio da MIrijevo bude 5000 evra kavadrat, al da prosecne plate u Srbiji budu 4000 evra.
 
@marketwatcher slazem se da su imovinska prava daleko sigurnija u UK, samo sto nesto ne uliva poverenje leasehold gde gazda zemljista moze da ti dize 'rentu' tj. zemlju na kojoj ti se nalazi zgrada tj stan u zgradi. Sad je 2595, kroz 10-15 godina nece sigurno biti, razne klauzule su imali i ovi sto su birali provajdera elektricne energije pa evo sad protestvuju i pale racune za struju, sve to zavisi od dosta faktora.

Naravno, to nista ne govori o sigurnosti u Srbiji po tom pitanju, i ovde mogu da ovi iz vlasti dignu godisnje poreze na imovinu u popularnijim opstinama, i to 2-3x u narednih par godina, bez da previse naidju na neki otpor vlasnika, da roknu infostan jos 20-30% i to u narednih godinu dve, skoro pa sigurno. Opet, za britanca ima smisla upustiti se u canary wharf investicije, a za nekog ko mora da jos 1.5mil nadje (Tj jos tri takva stana) i jos ceka 5 godine da mu se odobri rezidentura, tesko. Bolje kupiti zenu za te pare sa papirima nego stan, dok ovde to nije slucaj.

U Srbiji jednaka prava imaju i srbin, i kinez, i japanac, i britanac (mozda paradoksalno, ali istina), kupovinom nekretnine.

>Pa Srbija za godinu dana nema dva miliona stranih turista. Hrvatska, Madjarska, Ceska 15, Poljska, Portugal 20, Grcka 30, Italija 60, Spanija 80, Francuska 90 miliona

Slazem se, i znam te brojke, ali trebas porediti ne sa tim zemljama, vec sa Srbijom pre 5, 10, 15 godina. Imidz zemlje (hteli neki to da priznaju ili ne) se prethodnih 10 godina drasticno promenio, dovoljno je (iako ce ovo boomere 'okinuti') pogledati youtube vlogove stranaca, tiktokove, i shvatiti koji su glavni razlozi stranaca da dolaze. Kinezi ne mogu u Spaniju i Portugal tako lako, ali od svih zemalja u EU i okolini mogu u Srbiju, i sve vise to rade. Sto se nase teme tice, opet se vracamo ponudi i potraznji. Neka dodje i 4 miliona turista tipa 2025., to je 2x vise lezaja/kreveta, nocenja, i mesta u restoranima, autobusima, taksija kojih je potrebno da se sav taj narod preveze. Mislite da to nece podici cene stanova, airbnb apartmana, hotela? Imaj u vidu da stranci nece Kaludjerice i Knjazevce, vec centar BG i NS, a sve vise po FB grupama za strance u Srbiji vidi se da se opredeljuju i za vece gradove poput Kragujevca, Subotice.

Kakva su prava i koje novce mora neko da ulozi za stan u Spaniji (pod uslovom da uopste moze, npr Indijci kod nas ne mogu da kupe kao fizicko lice stanove, jer nemamo reciprocitet) kao stranac da bi dobio ista prava koja bi u Srbiji dobio?

Matematika je prosta, dosta je lakse dovesti 2 miliona ljudi vise u Srbiju (oslobadjanje Kineza potrebe da apliciraju za turisticke vize 2017. je fakticki dupliralo broj nocenja za god ipo dana, plus jos neki faktori, treba imati u vidu da su ovo prijavljena nocenja, u registrovanim hotelima, ko god ima nekog iskustva na terenu zna da su brojke par puta vece), i skociti sa 2 -> 4, nego dovesti jos 80 miliona u Spaniju i povecati broj sa 80 -> 160. Dolazi do supply cruncha, i cene rastu ovako kako rastu. Dakle, ponavljam, ne radi se o apsolutnim brojkama, vec relativnim. Gleda se procentualni rast, a ne apsolutni. Spanci ne mogu da dovedu duplo vise turista u narednih 5-10god, osim ako ne ukinu vize Kinezima, Indonezanima, i svima drugima kojima traze vize, dok je Srbija vec taj deo zavrsila, i najbolju reklamu BG i NS prave upravo ti strani turisti na jutjubu i tiktoku, svidjalo se to nekome ili ne. Poenta nije o tome da li se cuje u centru Praga engleski sad (nek je i 100% stanovnistva da ga prica), i koliko se cuje, nego koliko se cuo u BG pre 5-10god, i koliko se cuje sad. Rast se oseca, i interesovanje stranaca je ogromno, ne pricam samo o tranzitornim rusima/ukrajincima, vec bukvalno o svima koji mogu da dodju u Srbiju na 30d turisticki, bez vize.

156% vise stranaca 2022. nego 2021, i to u cik zime, a nije da ih nije bilo 2021. Tokom prvih pet meseci ove godine 70,8 odsto više turista u Srbiji nego 2021. (n1info.com)

Tema je bila poredjenje cena nekretnina u Beogradu i glavnim/velikim gradovima u Evropi.

Tvoji argumenti zasto je Beograd tako skup u odnosu na druge evropske gradove:

- Kinezu/strancu je jeftinije da kupi stan (pa dize cenu);
- Srbija ima najmanje turista u Evropi ali ima najveci rast (pa oni dizu cenu).

Kad bi bili istiniti, ovi argumenti bi bili problem i apsurd sami po sebi - pa zasto bi jedan grad i jedna zemlja bili bolji i dostupniji za strance i turiste nego za svoje gradjane.

Srecom, to nije istina. Portugal vec 10 godina ima program drzavljanstva za kupovinu stana. Odmah po kupovini dobijas boravak, i dovoljno je da godisnje provedes nedelju dana u Portugalu da bi posle pet godina dobio drzavljanstvo EU za sebe i svoju porodicu. Za 10 godina samo oko 10.000 ljudi je na ovaj nacin primljeno u drzavljanstvo, od cega 50% Kineza. Slicne programe, bilo za boravak bilo za drzavljanstvo, imaju Grcka, Kipar, Malta, itd. Dakle, u Beogradu, koji nije u EU, ovaj broj moze biti najvise par desetina godisnje.

Slicno sa turistima. Sve zemlje su imale ogroman rast broja turista u 2022, jer je u 2020. i 2021. turizam bio desetkovan. Ako bi tako malo turista dizalo cene nekretnina, stvaran razlog ne bi bio rast broja turista nego mala i namerno ogranicena ponuda. Inace bi u Spaniji sa 50 puta vise turista kvadrat trebao da kosta 50 puta vise.

Srecom, to nije znacajan faktor. Uprkos tome sto je turizam bio desetkovan dve godine, cene nekretnina nisu pale (naprotiv). U 2022. ima tek oko 10% vise turista nego 2019.

Ne moze se porediti BDP i cena novogradnje u glavnom gradu. Koliki je BDP Rusije a koja je cena kvadrata u Moskvi? Fiskalna politika guli taj BDP, sto je veci BDP veci su i porezi na dohodak, etc. Italija ima 4 puta veci BDP od Srbije ali plate su 50% vece... A cena nekretnina u padu poslednjih 15 godina. U Srbiji postoje ogromni prihodi koji su neoporezovani i ne vide se u BDP-u. Prosecna plata u BG "na belo" je 700 evra, a u stvari kad se doda "na ruke" i uproseci onda je minimum 1000 evra...

Jeste, ne moze se porediti BDP nego rekla-kazala price o tome kolike su plate u Srbiji na belo i na ruke...

Naprotiv, jedino sto je uporedivo je BDP. Porez predstavlja samo preraspodelu dohotka, ne nestaje u crnoj rupi. Plate su teze uporedive jer je cesto nejasno da li se radi o bruto ili neto iznosima, da li je bruto zaista bruto ili ima jos neki deo "na teret poslodavca" itd. Takodje, BDP pored plata ukljucuje i dobit preduzeca, rente, itd., koji su mozda i znacajnije determinante cena nekretnina, narocito u Beogradu.

Aj da se vratimo u realnost. Srbija i UK ne mogu da se porede, takodje Beograd i London. To je kao kada bi ste poredili Beograd i npr Crnu Travu.

Bukvalno. Za London, centar globalne ekonomije, finansija, investicija, najvazniji grad u Evropi i drugi najvazniji na svetu posle Njujorka - Beograd maltene nije ni Crna Trava. Sa nekim ko to ne vidi i zivi u nekom Diznilendu se ne vredi ni ubedjivati.

Nego koliko pratim oglase i registar cena katastra deluje mi da se povecava jaz izmedju oglasenih cena i realizovanih. Deluje da dolazi do usporavanja prodaje. Da li neko zna kako stojimo u poredjenju sa prethodnom godinom.

Ne znam za cene, promet izgleda jeste pao u julu, vidi moj post od pre par dana. Treba pratiti sta se desava u narednim mesecima.


Canary Wharf je jedna od najboljih lokacija u Londonu, sav u modernim soliterima i izgradjen u poslednjih 20-ak godina. Pored Sitija, glavni finansijski centar Engleske, Evrope i sveta. Mozda po blizini najuzeg centra grada nije kao Beograd na vodi jer je Beograd mnogo manji, ali u najgorem slucaju je kao West 65.

Moje zaprepascenje je da su cene tamo ovako niske - vec od pola miliona mozes da kupis stanove kakvi u Beogradu danas kostaju 250.000. Ko ima pare, mozda po ovim cenama zaista treba da krene da gleda evropske gradove.
 
Poslednja izmena:
Canary Wharf je jedna od najboljih lokacija u Londonu, sav u modernim soliterima i izgradjen u poslednjih 20-ak godina. Pored Sitija, glavni finansijski centar Engleske, Evrope i sveta. Mozda po blizini najuzeg centra grada nije kao Beograd na vodi jer je Beograd mnogo manji, ali u najgorem slucaju je kao West 65.

Moje zaprepascenje je da su cene tamo ovako niske - vec od pola miliona mozes da kupis stanove kakvi u Beogradu danas kostaju 250.000.
Slazem se, pogresno sam video pa sam obrisao posle.
I meni nije jasno da moze da se kupi stan za x2 novca u maltene centru Londona, s tim sto u 99% slucajeva kad mi je nesto izgledalo "povoljno" je postojao neki dobar razlog za tu cenu.
 
Slazem se, pogresno sam video pa sam obrisao posle.
I meni nije jasno da moze da se kupi stan za x2 novca u maltene centru Londona, s tim sto u 99% slucajeva kad mi je nesto izgledalo "povoljno" je postojao neki dobar razlog za tu cenu.

Slazem se za primere sa pre par stranica sa Menhetna. Ovo nije taj slucaj. Mozes i sam pogledati:

https://www.rightmove.co.uk/ - npr. City of London
https://www.zillow.com/ - npr. Upper East Side

Za milion mozes kupiti odlican stan i u najskupljim gradovima, a to je "samo" cetiri puta vise nego sto sad placas dvosoban stan u Beogradu na vodi ili Novom Dorcolu. Medjutim izgleda da mozes da prodjes i do upola jeftinije od milion, sto nisam znao, sto je "samo" duplo skuplje nego Beograd danas.
 
Niti je Beograd uporediv sa Londonom, niti je cena nekretnina linearno vezana za prosecnu platu. Oba stanovista se ovde konstantno smenjuju a oba su podjednako banalna.

Ne znam bas ni koliko izjava ‘zasto je Beograd skup u odnosu na eveopske gradove’ smislena kad je jeftiniji od svih navedenih. Moze se reci ‘zasto nije jos jeftiniji’ mozda.
 
Da li postoji neki problem sa stanovima na Menhetnu posto ih se u cenovnom rangu 4-6k po kvadratu na oglasima nalaze stotine?

npr.

 
Niti je Beograd uporediv sa Londonom, niti je cena nekretnina linearno vezana za prosecnu platu. Oba stanovista se ovde konstantno smenjuju a oba su podjednako banalna.

Ne znam bas ni koliko izjava ‘zasto je Beograd skup u odnosu na eveopske gradove’ smislena kad je jeftiniji od svih navedenih. Moze se reci ‘zasto nije jos jeftiniji’ mozda.

Ni blizu toliko banalna kao objasnjenja rasta cena preko uspesnih preduzetnika, stranaca, turista, dijaspore:

- Koliko uspesni preduzetnik moze da zaradi na 9.200 dolara BDP-a, pa na pet puta veci BDP u Engleskoj moze da zaradi pet puta vise.
- Koliko 2 miliona turista moze da digne cenu, pa 40 miliona turista u Engleskoj bi trebalo da digne 20 puta vise.
- Itd.

Dakle, pitanje je da li u disproporciji izmedju dohotka (BDP) i cena izmedju Londona (30% jeftiniji), Berlina, Amsterdama (50% jeftiniji), Kopenhagena, Osla (60% jeftiniji od Beograda) i Beograda vidis neku trzisnu anomaliju. Neki od nas vide. Neki se trude da ne vide i traze objasnjenja, koja su, slazem se, banalna.

Da li postoji neki problem sa stanovima na Menhetnu posto ih se u cenovnom rangu 4-6k po kvadratu na oglasima nalaze stotine?

npr.


Prvi se nalazi u Inwoodu, poslednji u Washington Heights, to jesu krajevi na Menhetnu ali na samom severu ostrva, severno od Harlema, i nisu poznati kao najbolji krajevi za zivot. Druga dva su na Upper East Side, ne znam sta je problem sa njima, jedan je koliko vidim garsonjera od 40-ak kvadrata, drugi je dvosoban stan od 60-ak, deluje da su u istoj zgradi, ali ne vidi se sprat, pozicija, troskovi. Mozda je neki problem sa zgradom. Bilo bi zanimljivo ako neko zna da kaze o cemu se radi.
 
Da li postoji neki problem sa stanovima na Menhetnu posto ih se u cenovnom rangu 4-6k po kvadratu na oglasima nalaze stotine?
ovo su sve co-ops gde ne mozes da izdajes stan, a ponekad moras i da zivis u njemu (ne sme da stoji prazan). otprilike, predas prijavu kucnom savetu pa oni odluce da li ti dozvoljavaju da kupis stan u njihovoj zgradi, gde u stvari tehnicki ni ne kupujes stan nego procenat vlasnistva u zgradi.
 
od ova 4 stana, 3 su lose lokacije i samo jedan (ovaj treci) je stvarno na upper east side-u. to je super lokacija, ova garsonjera od cetrdesetak kvadrata za oko 300,000. zillow je katastrofa, ali cini mi se da sam na redfinu nasla da ima odrzavanje (tu spada i porez, jer je co-op) preko 1800 dolara mesecno. znaci moras da placas kredit, i jos ovo odrzavanje svakog meseca, a moras da zivis u njoj (ne mozes da je izdas ako nesto krene po zlu ili ti se promeni situacija).
 
Poslednja izmena:
od ova 4 stana, 3 su lose lokacije i samo jedan (ovaj treci) je stvarno na upper east side-u. to je super lokacija, ova garsonjera od cetrdesetak kvadrata za oko 300,000. zillow je katastrofa, ali cini mi se da sam na redfinu nasla da ima odrzavanje (tu spada i porez, jer je co-op) preko 1800 dolara mesecno. znaci moras da placas kredit, i jos ovo odrzavanje svakog meseca, a moras da zivis u njoj (ne mozes da je izdas ako nesto krene po zlu ili ti se promeni situacija).

Posto se razumes, da li bi mogla da podelis par primera oglasa u dobrim delovima Menhetna (Tribeca, Upper West, Upper East Side) i bez ovakvih skrivenih ogranicenja i troskova?

Isto pitanje za ljude koji zive ili su ziveli u drugim velikim evropskim gradovima - cini mi se da je neko npr. pominjao Stokholm.
 
Koji su ti izvori za ove netacne tvrdnje? Analiticari sa pinka i hepija ili si se sam uverio. Bukvalno sve sto si napisao je laz.
Mozda nisi shvatio, i ja kazem da su laz i pale se samo penzioneri i ljudi koji ne znaju za bilo kakve vesti a da nisu sa blica i b92, ali kazem da cak i u tom debilnom, kataklizmicnom, hipotetickom scenariju, opet nece nas pogoditi i cene nekretnina u Beogradu i Novom Sadu koliko se neki nadaju.
Kad bi bili istiniti, ovi argumenti bi bili problem i apsurd sami po sebi - pa zasto bi jedan grad i jedna zemlja bili bolji i dostupniji za strance i turiste nego za svoje gradjane
@marketwatcher Mislis da strancima nije bolji zivot ovde nego Srbima? I to ne pricamo o ultra giga C-level executiveima, nego obicnim ljudima sa, nama misticnih, 2000 eura plate pa na gore. Dostupniji je BG u odsustvu boljih alternativa, mnogima. Najpopularnija mesta za expate u ovom delu sveta su Tbilisi, Istanbul/primorska regija tipa Antalija, i BG/NS. Ako vec pricamo o Kinezima, Kinezi nemaju puno alternativa u tom cenovnom rangu (do 200k) po svetu - imaju Maroko, Bosnu, Tursku, i Srbiju, manje-vise, sve ostalo treba debela lova i srednji sloj ne moze ni da razmislja o tome. Dosta njih se opredeljuje za Tursku zbog viznog rezima i generalno jer postoji vec zajednica, a i na moru je, ali ih neke druge stvari tamo pogadjaju i vide Srbiju kao bezbedniju i za zivot i za parkiranje novca.

Evo za Portugal npr ide sledeci podatak koji sam nasao.

Property acquisition​

One of the following options:

  1. EUR 500,000 minimum real estate purchase (residential property is limited to designated interior areas)
    • EUR 400,000 in a low population density area*
  2. EUR 350,000 minimum real estate purchase for the refurbishment of residential properties older than 30 years or in an area of urban regeneration, including the cost of renovations (residential property is limited to designated interior areas)
    • EUR 280,000 in a low population density area*
Za 200k kod nas ima da se bira od sorte, a realno moze i u Ledinama (kao sto rade vec 10+ godina) da se uzme za 80k 35-40 kvadrata i da se zavrsi posao. Ili jos bolje, Sopot, Mladenovac, Dobanovci, Lazarevac, itd. Bukvalno kod nas moze Kinez (i ne samo on, vec bilo ko drugi) da kupi stan/apartman na Zlatiboru kao investiciju, da zavrsi papire, da agenciji da se izdaje tokom godine, i onda da on rentira u NS/BG gde zapravo ima tog jeftinog lajfstajla zbog kog svi vole Srbiju, i to je to. Moze i u Majdanpeku ili Backoj Topoli da kupi stan za 20-30k, i da isto to radi.

To ne moze u Portugalu osim za desetostruko veci iznos. Poenta price je da distribucija dohodka je razudjena u Kini kao i svuda, veci je procenat ovih sa 100tinak k eura ustedjevine nego ovih sa milion+, i vec postoji jak marketing za nasu zemlju tamo.

A veruj mi rade kinezi ovu foru sa kupivinom nekretnine u zabiti i sticanjem rezidentnosti, da mogu da se prijave posle za sengen vizu pa da sljakaju ili turisticki se zezaju po inostranstvu; da stvar bude jos smesnija, sticajem okolnosti znam kineze, ovi sto su dosli jos od Slobe pa na ovamo i kupili odavno za peto koleno, u nadi da ce preprodati zemljacima po jacoj ceni kad im se otvori granica, jer je neminovno.
 
Poslednja izmena:
Isto pitanje za ljude koji zive ili su ziveli u drugim velikim evropskim gradovima - cini mi se da je neko npr. pominjao Stokholm.
Ево пар примера из Женеве која није велики град, али је тржиште некретнина напето као струна. Понуда је генерално мала, а систем штити рентијере (себе) тако што је за стамбени кредит неопходно 20% учешћа у новцу, од чега 10% мора бити чиста готовина, а осталих 10% може да се повуче из овдашњег другог стуба пензионог осигурања (обавезно индивидуално пензионо осигурање). Због тога Швајцарска има далеко највећи проценат у Европи људи који проведу читав живот у изнајмљеним становима (безмало 3/4, док су само 1/4 власници простора у коме живе)

1. Локација која би била еквивалент нпр. Илије Гарашанина, зграда стара 30 година: https://www.immoscout24.ch/en/d/flat-buy-geneve/7163772. Око 15 хиљада франака по квадрату.
2. Локација која би била еквивалент нпр. Трошарини, новоградња са највишом класом енергетске ефикасности: https://www.immoscout24.ch/en/d/flat-buy-geneve/7278530. Око 18 хиљада франака по квадрату.

Кога интересује однос цене квадрата и просечне плате у Швајцарској, ево једне занимљиве рачунице за средњошколског професора - просечна годишња плата је 100 KCHF бруто, а када се одбије порез, пензионо и здравствено, отприлике 80 KCHF. За трособан стан из првог примера (две спаваће собе, укупно 114 м2), профа мора да ради 22 године, али да би уопште ушао у кредит мора да скупи своје четири годишње плате у кешу. Кад прескочи ту препреку, профа ће плаћати рату за кредит (значајно) мање него што плаћа кирију у изнајмљеном стану (ал' профа не може да прескочи ту препреку, знају они за јадац).
 
Poslednja izmena:
Da li su svi stanovi u Ženevi ogromni, ili ima više smisla gledati neku standardnu veličinu stana (kapiram 70 sqm), pa samim tim su godine i iznosi potpuno drugačiji? To bar rade oni statističari kada računaju koliko man-years zahteva nekretnina u svakoj drzavi.
 
Da li su svi stanovi u Ženevi ogromni, ili ima više smisla gledati neku standardnu veličinu stana (kapiram 70 sqm), pa samim tim su godine i iznosi potpuno drugačiji? To bar rade oni statističari kada računaju koliko man-years zahteva nekretnina u svakoj drzavi.
Станови који се граде за продају су, управо тако, за наше критеријуме огромни. Постоје читава насеља из периода 40-70-их година прошлог века са становима који су генерално мањи него у ова два примера; међутим, таква насеља су углавном у рукама једног или пар власника и станови се искључиво издају.

Међутим, мени се ту издваја други закључак. Примери које сам навео јесу репрезентативни за тржиште Женеве, што само наглашава колико је тешко поредити различита тржишта. Истовремено, сам однос цене квадрата и просечне зараде не мора нужно да указује на то колико је на неком тржишту стан доступнији некоме ко купује од плате као место за живот.
 
Posto se razumes, da li bi mogla da podelis par primera oglasa u dobrim delovima Menhetna (Tribeca, Upper West, Upper East Side) i bez ovakvih skrivenih ogranicenja i troskova?

Isto pitanje za ljude koji zive ili su ziveli u drugim velikim evropskim gradovima - cini mi se da je neko npr. pominjao Stokholm.


pa evo ovo je otprilike sta tipicno mozes da dobijes - lepa lokacija, upper west side, ako je neko gledao you've got mail tu je onaj starbucks nekad bio. nije neka previse luksuzna zgrada, 800K za oko 50 kvm. nije sigurno jeftinije ni na ovim drugim mestima koje si pomenuo. i da, mesecni troskovi (porez + condo fees) su i dalje $2000. mnogo manje od toga i ne moze (co-ops hoce da budu malo povoljniji ali i dalje su to za nas pojmove šokantne sume).
 
Ni blizu toliko banalna kao objasnjenja rasta cena preko uspesnih preduzetnika, stranaca, turista, dijaspore:

Pa i ne znam dal nije ni blizu toliko banalno. Prvo, otkud uopste ta teza da je cena = prosecna_zarada * neki_koeficijent kada to ni za jednu drugi robu ne vazi? Nekretnine jesu specificna roba ali opet jesu roba i prave se od betona, celika, cigli i drveta koji kod nas nisu bas pet puta jeftiniji nego u Londonu.
Drugo, zapadnni gradovi nemaju milionsku dijasporu koja ima nekoliko puta veca primanja od njihovog proseka. Ne znam sta je tu banalno.

Uspesan profesionalac/preduzetnik koji radu u rastucoj globalnoj remote ekonomiji nece lako zaraditi nekoliko puta vise od londonskog proseka, za razliku od Beograda. Ne znam ni sta je tu banalno.
 
Nema teze
Pa i ne znam dal nije ni blizu toliko banalno. Prvo, otkud uopste ta teza da je cena = prosecna_zarada * neki_koeficijent kada to ni za jednu drugi robu ne vazi? Nekretnine jesu specificna roba ali opet jesu roba i prave se od betona, celika, cigli i drveta koji kod nas nisu bas pet puta jeftiniji nego u Londonu.
Nema teze, prosecna zarada se uzima kao kontra-argument za tezu da su u Bg, nekretnine "dzabe"... Beton i celik su najmanji problem, da je do betona, celika i cigli, nekretnine bi skocile sa 500 na 600 evra po kvadratu. Stanovi su skupi zbog potraznje, ne zbog materijala. Ne mogu da shvatim ozbiljno nekoga ko misli da je London skuplji zbog cementa.
 
Vrh