@marketwatcher slazem se da su imovinska prava daleko sigurnija u UK, samo sto nesto ne uliva poverenje leasehold gde gazda zemljista moze da ti dize 'rentu' tj. zemlju na kojoj ti se nalazi zgrada tj stan u zgradi. Sad je 2595, kroz 10-15 godina nece sigurno biti, razne klauzule su imali i ovi sto su birali provajdera elektricne energije pa evo sad protestvuju i pale racune za struju, sve to zavisi od dosta faktora.
Naravno, to nista ne govori o sigurnosti u Srbiji po tom pitanju, i ovde mogu da ovi iz vlasti dignu godisnje poreze na imovinu u popularnijim opstinama, i to 2-3x u narednih par godina, bez da previse naidju na neki otpor vlasnika, da roknu infostan jos 20-30% i to u narednih godinu dve, skoro pa sigurno. Opet, za britanca ima smisla upustiti se u canary wharf investicije, a za nekog ko mora da jos 1.5mil nadje (Tj jos tri takva stana) i jos ceka 5 godine da mu se odobri rezidentura, tesko. Bolje kupiti zenu za te pare sa papirima nego stan, dok ovde to nije slucaj.
U Srbiji jednaka prava imaju i srbin, i kinez, i japanac, i britanac (mozda paradoksalno, ali istina), kupovinom nekretnine.
>Pa Srbija za godinu dana nema dva miliona stranih turista. Hrvatska, Madjarska, Ceska 15, Poljska, Portugal 20, Grcka 30, Italija 60, Spanija 80, Francuska 90 miliona
Slazem se, i znam te brojke, ali trebas porediti ne sa tim zemljama, vec sa Srbijom pre 5, 10, 15 godina. Imidz zemlje (hteli neki to da priznaju ili ne) se prethodnih 10 godina drasticno promenio, dovoljno je (iako ce ovo boomere 'okinuti') pogledati youtube vlogove stranaca, tiktokove, i shvatiti koji su glavni razlozi stranaca da dolaze. Kinezi ne mogu u Spaniju i Portugal tako lako, ali od svih zemalja u EU i okolini mogu u Srbiju, i sve vise to rade. Sto se nase teme tice, opet se vracamo ponudi i potraznji. Neka dodje i 4 miliona turista tipa 2025., to je 2x vise lezaja/kreveta, nocenja, i mesta u restoranima, autobusima, taksija kojih je potrebno da se sav taj narod preveze. Mislite da to nece podici cene stanova, airbnb apartmana, hotela? Imaj u vidu da stranci nece Kaludjerice i Knjazevce, vec centar BG i NS, a sve vise po FB grupama za strance u Srbiji vidi se da se opredeljuju i za vece gradove poput Kragujevca, Subotice.
Kakva su prava i koje novce mora neko da ulozi za stan u Spaniji (pod uslovom da uopste moze, npr Indijci kod nas ne mogu da kupe kao fizicko lice stanove, jer nemamo reciprocitet) kao stranac da bi dobio ista prava koja bi u Srbiji dobio?
Matematika je prosta, dosta je lakse dovesti 2 miliona ljudi vise u Srbiju (oslobadjanje Kineza potrebe da apliciraju za turisticke vize 2017. je fakticki dupliralo broj nocenja za god ipo dana, plus jos neki faktori, treba imati u vidu da su ovo prijavljena nocenja, u registrovanim hotelima, ko god ima nekog iskustva na terenu zna da su brojke par puta vece), i skociti sa 2 -> 4, nego dovesti jos 80 miliona u Spaniju i povecati broj sa 80 -> 160. Dolazi do supply cruncha, i cene rastu ovako kako rastu. Dakle, ponavljam, ne radi se o apsolutnim brojkama, vec relativnim. Gleda se procentualni rast, a ne apsolutni. Spanci ne mogu da dovedu duplo vise turista u narednih 5-10god, osim ako ne ukinu vize Kinezima, Indonezanima, i svima drugima kojima traze vize, dok je Srbija vec taj deo zavrsila, i najbolju reklamu BG i NS prave upravo ti strani turisti na jutjubu i tiktoku, svidjalo se to nekome ili ne. Poenta nije o tome da li se cuje u centru Praga engleski sad (nek je i 100% stanovnistva da ga prica), i koliko se cuje, nego koliko se cuo u BG pre 5-10god, i koliko se cuje sad. Rast se oseca, i interesovanje stranaca je ogromno, ne pricam samo o tranzitornim rusima/ukrajincima, vec bukvalno o svima koji mogu da dodju u Srbiju na 30d turisticki, bez vize.
156% vise stranaca 2022. nego 2021, i to u cik zime, a nije da ih nije bilo 2021.
Tokom prvih pet meseci ove godine 70,8 odsto više turista u Srbiji nego 2021. (n1info.com)