Šta je novo?

Cene nekretnina

Prvo ide stagnacija, pa pad cena. Mnogi investitori cekaju prolece da vide sta ce i da li ce da grade. Verovatno da nece. Krece stagnnacija i pad cena, vise u starogradnji a manje u novogradnji dok se prodaje ono sto je vec u izgradnji. Od proleca do jeseni sledece godine sledi opet pad, novogradnje vise i nema, tako da starogradnja nastavlja da pada, ali bice i ponudjeni razni novoizgradjeni stanovi koje ce vlasnici prodavati po 10-20% nizoj ceni plaseci se nastanka pada koji je tek poceo, tako da povuci i potegni, starogradnja pada najmanjeza 33% tokom sledece godine, ranije ili kasnije... onda vise niko nece ulagani u nekretnine jer one ne donose profit i bice daleko manja potraznja samim tim i nastanak pada cena. Onda mozda se i drzava organizuje da gradi nesto kako bi spasila poslove u gradjevinskom sektoru (kao Stepa) pa eto prilike za dobre cene... naravno dotle ce biti i promena vlasti jer ova kriza ce mnoge pogadjati...
 
Za one koje interesuju podaci:

Prema podacima NKOSK-a, cene stanova u Beogradu su dostigle maksimum 2008/2009. i nisu ponovo dostigle isti nivo ni do 2020. Konkretno, prosecna cena kvm u Beogradskom regionu dostigla je maksimum 2009. i iznosila je 1400 evra, da bi 2015. pala na 1100 evra (-20%). 2020. cena je bila 1200 evra (+10% u odnosu na 2015, -12% u odnosu na 2009).

2009.2015.2020.
Stari grad21001600 (-23%)2100 (+29% na 2015, -1% na 2009)
Vracar20001500 (-26%)1800 (+24% na 2015, -8% na 2009)
Savski venac20001500 (-25%)1900 (+26% na 2015, -5% na 2009)
Novi Beograd17001200 (-25%)1600 (+29% na 2015, -4% na 2009)

Zanimljivo da su po linkovanom NKOSK izvestaju cene u 2 kvartalu 2009 dostigle u vecini slucajeva najvisi iznos, a u prvom kvartalu 2015 najnizi. Novi Beograd je npr. izuzetak sa 1863 evra u 4 kvartalu 2008 godine.

2009 - 2 kvartal2015 - 1 kvartal
Stari Grad22001604 (-27%)
Vracar22261381 (-38%)
Savski Venac21271284 (-40%)
Novi Beograd17611200 (-32%)

Sledeci navedeno realno je ocekivati u ovom ciklusu pad cena nekretnina 25%-40% u periodu 5-6 godina u odnosu na vrhunac dostignut u istom.
 
Poslednja izmena:
Hvala Marketwatcher na detaljnoj prezentaciji, nisam skoro video u jednom postu ovako lepo i pregledno organizovane podatke, a pratim ovu temu vec duze vreme, voajerski🙂
Slazem se sa StevanHN, nekako je prevelika razlika za Vracar novogradnju za 2022. izmedju toga sto pise i stanja na terenu. U potrazi sam za stanom vec nekoliko meseci (Vracar je bio lokacija u opticaju,sada sam zapeo za Dunavski kej- Dorcol)... i za 2300 tesko je naci i iole solidnu starogradnju na Vracaru(ma koji deo), o novogradnji da ne pricam. Da je starogradnja u pitanju mozda bih pomislio- ok oglasili za jednu cenu pristali za 30% manje, mada ni tu ne bih bio siguran, 10% - 15% mozda.
Treba imati u vidu da se dobar deo novogradnje rezervise i do godinu, dve unapred po tadasnjim cenama, a da se pun iznos plati tek nakon sto gradnja dodje do 80%. Tako su i mnoge novogradnje koje stoje u statistici za 2022. rezervisane po cenama iz 2021. i 2020.
 
Moguće da i kompezacije izvodjačima i podizvodjačima, kao i kvadrati vlasnicima lokacije, obaraju prosječnu cijenu. Pretpostavljam da se u tim ugovorima upisuje mnogo manja cijena od realne.
 
Treba imati u vidu da se dobar deo novogradnje rezervise i do godinu, dve unapred po tadasnjim cenama, a da se pun iznos plati tek nakon sto gradnja dodje do 80%. Tako su i mnoge novogradnje koje stoje u statistici za 2022. rezervisane po cenama iz 2021. i 2020.
Moguće da i kompezacije izvodjačima i podizvodjačima, kao i kvadrati vlasnicima lokacije, obaraju prosječnu cijenu. Pretpostavljam da se u tim ugovorima upisuje mnogo manja cijena od realne.

Da, takodje da u prosek ulaze sve podlokacije, svi spratovi, sve kvadrature, a to nisu nuzno podlokacije, spratovi, kvadrature u necijoj pretrazi.

Hvala Marketwatcher na detaljnoj prezentaciji, nisam skoro video u jednom postu ovako lepo i pregledno organizovane podatke, a pratim ovu temu vec duze vreme, voajerski🙂
Slazem se sa StevanHN, nekako je prevelika razlika za Vracar novogradnju za 2022. izmedju toga sto pise i stanja na terenu. U potrazi sam za stanom vec nekoliko meseci (Vracar je bio lokacija u opticaju,sada sam zapeo za Dunavski kej- Dorcol)... i za 2300 tesko je naci i iole solidnu starogradnju na Vracaru(ma koji deo), o novogradnji da ne pricam. Da je starogradnja u pitanju mozda bih pomislio- ok oglasili za jednu cenu pristali za 30% manje, mada ni tu ne bih bio siguran, 10% - 15% mozda.

Razumem da u ovom periodu nije lako biti kupac stana i, ako ste dugo u potrazi, sve informacije primate s podozrenjem, medjutim poenta analize nisu bile toliko trenutne cene nego prvenstveno njihova dinamika kroz vreme. S obzirom na mnostvo medijskih i individualnih spekulacija u pogledu proslih, sadasnjih i buducih cena, sproveo sam analizu na osnovu dostupnih podataka i, s obzirom da sam i ja pronasao mnoge korisne informacije na ovom forumu, odlucio da je podelim i ovde, racunajuci da ce jos nekome biti informativna i korisna.
 
Broj gardjevinskih dozvola je u padu - to govori dosta toga.

Za kraj 2022. predviđa se bankrot 15 država, pročitajte vest na b92. Kada bi ljudi bili složni i više delili informacije da se ne kupuje -kao protivtežu agresivnoj propagandi i dizanju cena, onda bi i brže došlo do pucanja balona. Tako da svi vi kojima vam je interes pad a to je 95% ljudi razmislite o tome.
 
Okači PM 2.5 da vidimo tu malicioznost. Ne posećujem Zlatibor. Ko ono voli neka posećuje.
Gde ti je taj PM 2.5, evo izgubih 2 sata ne mogu da nađem!? Ima za Užice i tamo je 2x gori nego u ostalom delu Srbije, ali svi znamo za taj užički problem. Ljudi iz Užica malo-malo pa beže na Zlatibor da očiste pluća
Našao sam recimo da nepostoji nijedna divlja deponija između Užica i Priboja, znači nigde na celoj planini. Našao sam da je mesto sa najmanje polenskih alergena u celoj Srbiji ! Za ljude koji su osetljivi na ambroziju Zlatibor je raj!
Ako se misli na čađ preko zime, to uglavnom dolazi od onih nekoliko desetina kuća i individualnih ložišta, jer su sve novogradnje prešle na struju ili gas
 
Poslednja izmena:
Moguće da i kompezacije izvodjačima i podizvodjačima, kao i kvadrati vlasnicima lokacije, obaraju prosječnu cijenu. Pretpostavljam da se u tim ugovorima upisuje mnogo manja cijena od realne.

Ne, kod notara puna cena sa sve PDV-om, bar je tako bilo u mom slučaju (zamena za zemljište, epicentar turističkog mesta), ne znam da li tu imaju nekih benefiti! Ne znam kako peglaju sa izvođačima, dobavljačima i sl, ali znam da su tako radili i na kraju normalno u startu 50% prodato. Svakako ivestitore ispadne jeftinije u izgradnji, e sad ne znam da li dobijaju radove i materijal u punoj tržišnoj ceni ili moraju da im daju malo više u kv, pa to obara cenu fiktivno!
 
Čim je kompenzacija odma je cijena malo veća nego za keš. Svako bi radije keš nego kvadrate (od izvodjača). + Kvadrate moraš da čekaš dvije godine.
Koje turističko mjesto je u pitanju?
Koliki procenat si uspio da izvučeš?
20 %?
 
Da, takodje da u prosek ulaze sve podlokacije, svi spratovi, sve kvadrature, a to nisu nuzno podlokacije, spratovi, kvadrature u necijoj pretrazi.



Razumem da u ovom periodu nije lako biti kupac stana i, ako ste dugo u potrazi, sve informacije primate s podozrenjem, medjutim poenta analize nisu bile toliko trenutne cene nego prvenstveno njihova dinamika kroz vreme. S obzirom na mnostvo medijskih i individualnih spekulacija u pogledu proslih, sadasnjih i buducih cena, sproveo sam analizu na osnovu dostupnih podataka i, s obzirom da sam i ja pronasao mnoge korisne informacije na ovom forumu, odlucio da je podelim i ovde, racunajuci da ce jos nekome biti informativna i korisna.
Sve apsolutno stoji, od Defkeovog obrazlozenja pa nadalje.
 
Zanimljivo pitanje za evidenciju. Na mojoj kupovini investitor je do parcele dosao ugovorom o suizgradnji i deobi. U njihovom ugovoru se ne pominje cena nigde. Na kraju se vlasnik parcele i stracare knjizi sa tim ugovorima na tri stana. Na prethodnoj izgradnji istog tipa vlasnik parcele je dobio 5 stanova i uknjizio se a nigde nije upisana nikakva cena. Porez mu obracunat po katalogu tj. proceni poreske. Porez na imovinu. Nije placao nikakav porez na prenos. Valjda je investitor platio pdv ili samo porez na dobit?
 
Broj gardjevinskih dozvola je u padu - to govori dosta toga.

Za kraj 2022. predviđa se bankrot 15 država, pročitajte vest na b92. Kada bi ljudi bili složni i više delili informacije da se ne kupuje -kao protivtežu agresivnoj propagandi i dizanju cena, onda bi i brže došlo do pucanja balona. Tako da svi vi kojima vam je interes pad a to je 95% ljudi razmislite o tome.

Pa nije poenta da diskutujemo iz pozicije interesnih grupa i da manipulišemo cenama. Ovo što si rekao te inkriminiše više na jednoj strani od potencijalnih agenata na drugoj (ako ih uopšte ima). To je ono što pričam, svako ovde navija za svoju poziciju i navodi vodu na svoju vodenicu! Meni to nije cilj, samo stabilnost i eliminacija volatilnosti i pokušavam da izvučem neke zaključke iz formalnog obrazovanja i praćenja situacije, samim tim verujem da sam neutralan, samo da ne moram da razmišljam da li će u tom nekom vremenu između prodaje i kupovine puknuti nešto na globalu ili lokalu (hiperinflacija ili propast banaka, BAIL IN scenario, sankcije, WW3 i sl). Čak mi odgovara pad zbog talasa veće ponude, ne samih cena, prodam skupo, kupim skupo, i obrnuto, prodam jeftino, tako i kupim, nije mi cilj mešetarenje i zarada na tuđoj nesreći.

Čim je kompenzacija odma je cijena malo veća nego za keš. Svako bi radije keš nego kvadrate (od izvodjača). + Kvadrate moraš da čekaš dvije godine.
Koje turističko mjesto je u pitanju?
Koliki procenat si uspio da izvučeš?
20 %?

Verovatno, nisam upoznat sa detaljima i koliko moraju da plate više u kvadratima, mada obzirom da već dve godine divlja inflacija, možda neko i želi u kv. Ja sam imao opciju da uzmem keš, tako što bi nakon potpisanog našeg ugovora o zameni, njihova prva sledeća prodaja u kešu išla meni, nisam hteo, uzeo sam kvadrate.

Vrnjačka Banja, više vlasnika, ali kad se sve sabere, čak i malo više od 20%, srazmerno udelu.
 
Poslednja izmena:
Zanimljivo da su po linkovanom NKOSK izvestaju cene u 2 kvartalu 2009 dostigle u vecini slucajeva najvisi iznos, a u prvom kvartalu 2015 najnizi. Novi Beograd je npr. izuzetak sa 1863 evra u 4 kvartalu 2008 godine.

2009 - 2 kvartal2015 - 1 kvartal
Stari Grad22001604 (-27%)
Vracar22261381 (-38%)
Savski Venac21271284 (-40%)
Novi Beograd17611200 (-32%)

Sledeci navedeno realno je ocekivati u ovom ciklusu pad cena nekretnina 25%-40% u periodu 5-6 godina u odnosu na vrhunac dostignut u istom.
Razlika u odnosu na proslu krizu je sto je ova sad pracena visokom inflacijom, sto onda nije bio slucaj. Ne verujem da se cifre mogu samo prepisati.
 
inflacija-rs.png
 
Čak mi odgovara pad zbog talasa veće ponude, ne samih cena, prodam skupo, kupim skupo, i obrnuto, prodam jeftino, tako i kupim, nije mi cilj mešetarenje i zarada na tuđoj nesreći.
Ma svima odgovara pad (bar 95% ovde prisutnih- ako grešim njje namerno unapred se izvinjavam) tako da treba za to da se borimo agresivno kao i oni sto se bore agredivno da raste.
Sama diskusija ne znam da li pomaže jer je druga strana jako agresivna u dizanju cene pa ti diskutuj do sutra i samo posmatraj iz pasivne pozicije dok oni i te kako rade da te uteraju u ropstvo. Prodaće ti, banke će ti staviti lance, imaju jako dobre pravnike i zakon na svojoj strani.
Uradi nešto konkretno za sebe i svoje ljude i narod a oni što kažeš neka mešetare.
Jednom kad krene na dole nema nazad par godina.
Javiće se viškovi za oko 2-3 godine od danas.
Broj dozvola već sada pada.

Ne pozivam na neki bunt.. kupiće ko mora... nego samo konstatujem da je mnogo jača pozicija onog koji prodaje a da su sa druge strane razbijeni kupci koji su nepovezani sa malo pojedinačne snage. Treba misliti o tome generalno. Ne mislim da bi pomoglo davanje lažnih informacija ovde iako ima ovih kontraša sami sebi protivni i to se lako provali.

Tu bismo morali i da znamo trenutak kada da povučemo ručnu jer balon se duva i možda donekle pustiti da ide da se puni.
Što je neko rekao ovde svaku cenu koju je nudio bila je 30% manja. Jako zanimljivo...
 
Poslednja izmena:
Gde ti je taj PM 2.5, evo izgubih 2 sata ne mogu da nađem!? Ima za Užice i tamo je 2x gori nego u ostalom delu Srbije, ali svi znamo za taj užički problem. Ljudi iz Užica malo-malo pa beže na Zlatibor da očiste pluća
Našao sam recimo da nepostoji nijedna divlja deponija između Užica i Priboja, znači nigde na celoj planini. Našao sam da je mesto sa najmanje polenskih alergena u celoj Srbiji ! Za ljude koji su osetljivi na ambroziju Zlatibor je raj!
Ako se misli na čađ preko zime, to uglavnom dolazi od onih nekoliko desetina kuća i individualnih ložišta, jer su sve novogradnje prešle na struju ili gas
 

Pa da, na Zlatiboru NE POSTOJI zemaljska merna stanica. I oni sami na sajtu kažu da su ovo modelovani podaci
bazirani na satelitskim podacima, i daju ustvari sasvim proizvoljne vrednosti !! Zemaljske merne stanice na koje se oslanja ovaj sajt pripadaju srpskoj nacionalnoj mreži stanica i u blizini ih ima u Užicu, Kosjeriću, Čačku itd, odnosno u mestima gde ima zagađenja odnosno dokazane potrebe za tim.
Na Zlatiboru ne postoji zato jer nema ni potrebe, zato što ima veoma čist i prijatan vazduh koji naročito blagotvorno deluje na žlezde i metabolizam čoveka
 
Ako je izdato manje gradj.dozvola, meni to uopšte ne miriše na pad cijene, nego suprotno. Ponuda novogradnje i do sada nije bila neka. Ako se još i smanji, ono što je kvalitetno i što valja će i te kako da zadrži sadašnju cijenu.
 
Ma svima odgovara pad (bar 95% ovde prisutnih- ako grešim njje namerno unapred se izvinjavam) tako da treba za to da se borimo agresivno kao i oni sto se bore agredivno da raste.
Sama diskusija ne znam da li pomaže jer je druga strana jako agresivna u dizanju cene pa ti diskutuj do sutra i samo posmatraj iz pasivne pozicije dok oni i te kako rade da te uteraju u ropstvo. Prodaće ti, banke će ti staviti lance, imaju jako dobre pravnike i zakon na svojoj strani.
Uradi nešto konkretno za sebe i svoje ljude i narod a oni što kažeš neka mešetare.
Jednom kad krene na dole nema nazad par godina.
Javiće se viškovi za oko 2-3 godine od danas.
Broj dozvola već sada pada.

Ne pozivam na neki bunt.. kupiće ko mora... nego samo konstatujem da je mnogo jača pozicija onog koji prodaje a da su sa druge strane razbijeni kupci koji su nepovezani sa malo pojedinačne snage. Treba misliti o tome generalno. Ne mislim da bi pomoglo davanje lažnih informacija ovde iako ima ovih kontraša sami sebi protivni i to se lako provali.

Tu bismo morali i da znamo trenutak kada da povučemo ručnu jer balon se duva i možda donekle pustiti da ide da se puni.
Što je neko rekao ovde svaku cenu koju je nudio bila je 30% manja. Jako zanimljivo...

Resenje:
1. Svuda (ne samo na ovom forumu) i stalno u kontinuitetu raskrinkavati sve neistine i manipulacije
2. Raditi na stalnom povecavanju broja ljudi koji to rade
3. Bojkot kupovine do daljnjeg


Suprotna strana investira znacajna sredstva za formiranje javnog mnenja u svoju korist.
Koristi se i drzavna infrastruktura za to.
Interesi nekih bogatih i mocnih su vezani za prodaju tih nekretnina.
I pojedine strane kompanije imaju interes u prodaji nekretnina.

Mozete ocekivati na svaki vas istinit argument odgovor "zamucivanja vode", manipulaciju, neistine i stvaranje atmosfere straha ("ako sad ne kupis, neces nikada").
 
Pa da, mnogi veruju u Vucicevu mantru zlatnog doba. Sve je virtuelno. Kada se promeni vlast i saznamo u kakvom smo st(r)anju i o tome da se vode javne diskusijie, tek ce onda ljudi skapirati.
Naravno sad ova kriza ubzava stvar.
 
Mislim kakvu realnost i buducnost ima drzava u kome je zdravstevni sistem razvaljen, u kome vise nema ko da nas leci, jer su otisli na zapad, svi. Od vozaca autobusa pa do medicinara... a najgori i neobrazovani sljam i dalje pljacka, krade i unistava sve dobro. I onda citam kako se ovde lepo zivi i kako nije tako lose i kako su realne cene nekretnina. Realno cene nekretnina treba da budu samo troskovi izgradnje i da ljudima zahvale sto ce da zive u ovoj stanju, jer popravak ce da traje decenijama... kada ovi konacno odu...
 
Vrh