Šta je novo?

Cene nekretnina

Ukoliko je moj podatak tacan onda je svetski dug 350% svetskog BDPa. Verovatno je i veci kad vidimo lazne statistike. To znaci da smo vlasnici najvise 1/3 svih dobara ili da ce naredne 3 generacije otplacivati nase bitisanje. Eto sad je jasno gde je zavrsilo svetsko bogatstvo. Dobra je ovo ekonomija za bogate. Navalite na stanove jer otplacivace ih nesposobna masa obicnih ljudi.
Kad sam bio mlađi smejao sam se ljudima koji su govorili o finansijskim i ekonomskim teorijama zavere i govorili da čovek danas kad se rodi, još od prvog dana života je nečiji dužnik, takoreći rob. Znate na šta mislim, sigurno ste nekad naleteli na takve videe ili govore. Elem, mislio sam tada da je to previše pojednostavljen pogled i malo izvitoperen. I da čak i ako jeste tako, neće biti doveka, jer sam velio ''ima ko o tome da misli i ko to da sredi''. A i da će nam napredak tehnologija doneti napredak i u pogledu humanosti i društva. Ono, biće resursa za sve, biće posla za svakog, gradićemo čuda i ispeglaćemo probleme otom potom, ovako ili onako.

Onda kad se još malo odraste i nauči još stvari i prođe još iskustava, a i kad prođe čitavih 15 godina svetskih kriza i pljački koje se samo nižu, uvidi se da - ne, ipak nema ko o tome da misli. Nema ko to da sredi. Jer sve ove nadležne i na visokim pozicijama zabole da to sređuju. I uvidi čovek da ovi prvi (što govore o teorijama zavere i ropstvu) zaista jesu bili u pravu kada kažu da je čovečanstvo 50 godina nakon sletanja na Mesec uspelo sebe ponovo da uvede u neofeudalizam i ropstvo u kome je novorđenče nečiji dužnik, rob, još od prvog dana čim se rodi. Ne rob u klasičnom smislu te reči, ali rob u smislu da već samim rođenjem ono postaje nešto nekome dužno (ako izuzmemo roditelje i zdravstvenu ustanovu koja ju je donela na svet). Zato što kao građanin Srbije, Nemačke, Amerike... čim počne da diše, počne da preuzima i deo javnog duga i ekonomskih problema na sebe.

Takođe imamo taj problem da smo kao rasa napravili ekonomske i političke sisteme toliko komplikovane i uyebane da 99% ljudi više ne može da ih razume, a kamoli da funkcioniše u njima. A sve to da bi se omastilo onih 1% najbogatijih gadova i još drugih 3% isprdaka kojima je smisao života da postanu kao oni.

I da, brojna ekonomska oružja i sisteme da se obezbedi neprestana pljačka običnog čoveka. Banksteri, inflacija, krediti, virtuelni novci (ne mislim na kripto, nego na digitalne novce koji se samo vrte okolo a niko ih nikad ne vidi), globalizacija, kartelisanje, korporativna kultura, konzumerizam... sve to služi da se jedna bolesna, obolela manjina neprestano bogati na račun ostatka sveta.

To je, onako, baš bolesno. Naravno svestan sam da je toga bilo i ranije kroz istoriju, pa čak i gorih stvari. Ali kad se pogleda da ljudi danas cepaju atome, idu na druge planete, prave život iz DNK, povezuju umove na mašine, i svašta nešto... čovek sa strane bi pomislio da smo i u drugim aspektima uznapredovali i civilizovali se. A u stvari nas opet sve vraćaju u feudalizam i mračno doba. Tužno je to. Jako tužno. I nadam se samo da ako (ponavljam - ako) sve ovo ikad pukne (jer na stranu ekonomija, nego sama Zemlja ne može više ovo da izdrži), da će dobro pogoditi i uništiti i više klase i bogataše. Pa kad puknemo, da puknemo svi kolektivno. I da se napokon zadovolji pravda.
 
Poslednja izmena:
Evo za Sava Savu vest da sada trošimo više goriva i to zahvaljujući privrednom rastu...zato Savo kreši auto i pravac Zlatibor da izvetre crne misli i odmoriš napaćenu dušu i telo!
Imam neke kolege Ruse, pitaju za Zlatibor, hoce da rade remote sa planine, pa ako rentiras javi se. Ili da mu kažem da klikne na ovu reklamu Zlatibor lux u baneru foruma, tako nešto traži?
 
Poslednja izmena:
Pa uvek je bilo ljudi koji teze zive i onih koji bolje zive. I uvek ce tako i biti, svuda u svetu. Ne znam sta je to danas toliko drugacije.
Ta poruka se odnosi na one koji losije zive.
Danas je drugačije to sto je Srbija sve bogatija i bogatija sa privrednim rastom koji je eksplodirao. Čak nam i trenutna geopolitička dešavanja idu u korist i guraju nas još jače u prosperitet. Toliko je jak prosperitet da se kod nas čak ni ne oseća što je recimo cena jagoda duplo skuplja nego u Crnoj Gori. Slično je i kod cena stanova.
 
U vezi kampanje zastite vrednosti novca od inflacije investiranjem u nekretninu:

Zasto se jadni investitori zrtvuju menjajuci svoje vredne nekretnine za taj "propali" novac?

U uslovima recesije i inflacije, rastucim troskovima izgradnje morali bi da imaju biznise sa ROI koji nadmasuje to sve zajedno gde bi dalje investirali novac da im ne propada....
Investitori su takođe finansijski pismeni i obrazovani. Tako je, i oni se odriču bezvrednih FIAT papirića, i ulažu u biznise sa visokim ROI, a to su limarija, klanice itd. Bilo je reči o tome na prethodnim stranicama.
 
Ukoliko je moj podatak tacan onda je svetski dug 350% svetskog BDPa. Verovatno je i veci kad vidimo lazne statistike. To znaci da smo vlasnici najvise 1/3 svih dobara ili da ce naredne 3 generacije otplacivati nase bitisanje. Eto sad je jasno gde je zavrsilo svetsko bogatstvo. Dobra je ovo ekonomija za bogate. Navalite na stanove jer otplacivace ih nesposobna masa obicnih ljudi.

Potpuno tačno za odnos debt to gdp, ali još veći problem je što svaka nova jedinica duga sve manje i manje povećava gdp i onda se pitaju odakle inflacija. Pa znaju i oni da to matematički nije moguće vraćati! Njima i jeste cilj da se dug malo obezvredi, ali ne toliko da bi se države oslobodile da uzmu uzde u svoje ruke! E sad je taj ciklus došao do kraja, sa jedne strane imaš inflaciju koja divlja i pritisak da dižeš kamate, a sa druge ne možeš da ih dižeš zbog duga i da ne bi usporio ekonomiju.

U tom svetlu sva ova dešavanja, pandemija i rat kao izgovor, po meni bar moraju da pobude sumnju, makar se i gnušali teorija zavere!
 
Ako smo vec pobrkali loncice i sludjeni globalnom ekonomijom sta mislite da cena zlata bude 200 evrica gram? Da li bi sve doslo na mesto? Moje razmisljanje potice od Rusije. Od 2014 gomilaju zlato iz svoje proizvodnje i evo rublja jaca i pored inflacije i sankcija.
 
Poslednja izmena:
Ako smo vec pobrkali loncice i sludjeni globalnom ekonomijom sta mislite da cena zlata bude 200 evrica gram? Da li bi sve doslo na mesto?

Mislim da previše gledaš Pitera Šifa. ;)

Šalim se, nakon Bretton Woodsa 2 ukinuta je zlatna podloga, imalo je to svojih razloga, ali je i omogućilo manipulacije koje danas imamo, a koje ne bi bile moguće da to nije učinjeno! Imam izuzetno mišljenje o plemenitim metalima kao čuvarima vrednosti, samo da se ne očekuje kamata na to (ali bar ne može biti negativna, kao sada na novac). Dakle zaboravi se na vrednost u datom trenutku prema FIAT valutama i sabira se u gramima. ;) Jedino što se preporučuje uz to i posedovanje vatrenog oružja i sigurnog mesta za skladištenje, pa ko voli...

Takođe se preporučuje za ljude koji su ostvarili neke stvari u životu, npr svoj životni prostor, eventualno još neki i ko je rešio sve svoje materijalne probleme. Dakle ko hoće da obrće i špekuliše, istorijski jeste bilo boljih opcija. Jeste zlato likvidno kao i novac u svakoj svetskoj banci, ali opet. Ne kaže se džabe da je zlato novac kraljeva, srebro je novac gospode, a papir je novac sluga i robova. Imam drugara koji štedi u zlatu.

Konkretno za pitanje o konkretnoj vrdednosti zlata, opet sve zavisi od poteza CB, ako su stvarno spremni da uruše ekonomiju i zaustave inflaciju (u šta ne verujem), spustiće se ispod 60.
 
Imam neke kolege Ruse, pitaju za Zlatibor, hoce da rade remote sa planine, pa ako rentiras javi se. Ili da mu kažem da klikne na ovu reklamu Zlatibor lux u baneru foruma, tako nešto traži?
Pametni su to ljudi, što da se dave po Beogradskim gužvama i smogu. Čim kupim apartman javljam.

Inače nisam zainteresovan za ta 2-3 betonska kompleksa od nekoliko desetina hiljada kvadrata, samo nešto prefinjeno dolazi u obzir
 

Pametni ljudi ne idu na Zlatibor samo da bi šetali kroz centar i ispijali kafe, tu se obično prespava, a onda vazduh, zdravlje, priroda...
 
Ovi k****i su stvarno opiceni. Kazem to iz vise razloga, odgledati klip. Ima tu i mnogo sujeverja i debilnih praksi i ubedjenja. Kao, ako preuzmes neciji uredjeni stan, to znaci da ces preuzeti i sve njegove licne probleme i - kletve. 😆 Zato se mnogi funkcionalni stanovi posle iseljenja gule do zidova, da nista ne ostane. Drugo, tamo kad se kupi kuca, ne dobijas i zemljiste, a nad samim koriscenjem objekta imas pravo samo do 70 godina. Trece, mnogi ulazu u stanove cak i tamo gde niko nece da zivi. Pa kupe dok se gradi konstrukcija i onda ne ulazu dalje i ne rade nista jer su utripovali da ce svi ti kvadrati vredeti jednog dana. Mozda za 5, mozda za 10, mozda za 50, mozda za 500... ali vredece. Znaju oni, imali su viziju dok su se umivali nad lavaboom. 😆

Zato dok oni hoarduju sve te gluposti i poludovrsene ljusture, nama ostalima u svetu rastu cene gradjevinskih materijala a plocice kostaju ko Sv. Petra kajgana. A uskoro ce i pesak da postane dragocenost, jer ga ovi bolidi iskopase i pretvorise u betonske gradove duhova.


I da, naravno... broj 4 se ne moze naci nigde. 4. spratovi ne postoje. Parking mesto 4. ne postoji. Broj 4 ne postoji. Jer svi znamo da njegovo postavljanje bilo gde momentalno salje invite Sablasnom kosacu i djavolu da dodju i prave dar mar. Jbt koliko bolida na ovom svetu. XD
 
Poslednja izmena:
Mnogi mali/srednje veliki gradovi u Kini su krenuli kao gradovi duhova. Ne bih ja to tako lako odbacivao.

Imas priliku da od nule planiras i gradis infrastruktruru, biras mesta blizu raznih resursa itd. Kasnije privole ljude 'dobrim' poslovima ili jedan primer je bilo prebacivanje renomiranih fakulteta sto je dovelo mlade ljude koji kroz par godina dobijaju decu.

Spolja deluje jezivo ali mozda tu ima nesto ispod povrsine.

Skala problema sa kojima se suocava nacija od preko milijardu ljudi radja neka zanimljiva resenja. Ljudi naprave nov grad za 10 godina.

Koliko bi samo ljudi sa ovog foruma volelo da porusi iz izgradi delove Beograda od nule.
 
Poslednja izmena:
Sve to stoji, ali poenta je kako ih ta neka opicena uverenja vode u krizu. Na kraju krajeva, pa opicena uverenja u proslosti su ih i dovela do toga da ih ima previse, pa da onda uvedu politiku jednog deteta, pa da se sada suocavaju sa teskocama te politike. Nista od toga ne bi bilo da nisu bolesno sujeverni i naopaki, i da izmedju ostalog nisu stancovali decu jer "hoce musko pa to ti je".

Covek u videu (koji je ocigledno prosao Kinu uzduz i popreko) kaze da klize ka strasnoj krizi izazvanoj upravo ovakvim sumanutim praksama i investicijama, kako stanovnistva tako i vlasti. Al ajd sto sebe vuku u krizu, nego sto vuku ceo svet. Jer je danas jelte zahvaljujuci prepodobnom kapitalizmu i globalizmu sve uvezano i globalizovano, te kad prdne muva na bliskom istoku poskupe plocice za kupatilo sirom sveta 🙄 (karikiram malo da istaknem bolesni sistem koji napravismo).

Koliko ima istine u onim tvrdnjama i bojaznima da ce se svet suociti sa nestasicom peska, to verovatno niko ne moze sa sigurnoscu da kaze. Ali dobro dodje kak upozorenje na bolesni konzumerizam i razbacivanje koje je globalizam nametnuo. Mislimo i ponasamo se kao da planeta svega ima beskonacno. E onda pogledamo sve ove gradine koje oni seju po unutrasnjosti kine sa sve ovim distopijskim kulcinama i postavlja se pitanje koliko peska i drugih materijala je tu baceno na nesto sto ce stajati i na kraju propasti. Jer od 30-50 gradova duhova koliko ih ima po kini, mozda samo 10 zaista zazivi. Ostatak ce ostati ovakvo i degradirati se.

Odlican primer naopakosti dela ljudi i kako necije gluposti mogu da imaju dalekosezne i dugorocne posledice. I po zemlju i po ostatak sveta. Da ne budem pogresno shvacen, ovo ne mislim samo o kenjaskim praksama, nego i o svim drugim u svetu. Npr sve ovo isto vazi i za one pajsere koji posejase precenjene a nehumane kulcine po Menhetnu (pogledajte klip pa cete videti zasto su precenjene a nehumane) a u njima jedva da iko zivi. 🙄
Nego jbg, to je taj pecinski grabljivacki mentalitet koji opstaje u jedom procentu ljudi. I to a i neke nelecene bolesti i kompleksi. Samo da se nahoarduje i natovari u guzicu, iako ne zna ni sta bi radio sa svim tim, iako ce sve to na kraju propasti neupotrebljeno a drugima naneti stetu. Ali jbg, tako je to kada se napravi sistem i uredjenje gde se bolesnima u mozak daje najvise para i moci, a oni s time ne znaju ni da rukuju.
 
Poslednja izmena:
Bilo bi lepo, ali nema ništa od toga!
Inflacija će narednih godina biti gorući problem, i ljudi će sledstveno opet kupovati nekretnine, takođe i ako dođe taj svetski poredak doći će i digitalne valute, i opet će ljudi poučeni iskustvom da im kapitalisti ne žele dobra opet sledstveno kupovati nekretnine. Na žalost ali je tako, jedino neka nepokretnost tipa:
imanje na selu, kuća, stan, apartman ti dugoročno može očuvati vrednost novca
 
Evo palim auto, idem na Zlatibor (lud sam da idem na mesto gde ide teška seljana, koja jede ćevape i žvaće kašikicu od espresa), ali moja duša nija napaćena kao vaša, ja ne žudim za ovozemaljskim bogatstvima, ne treba mi 2 stana da izdajem, ako će nečije dete da gladuje i umire. Ima puno primera dece 90 % kojoj roditelji ostave silno bogatstvo, koji završe sa špricom u ruci. Od sve pohlepe mi smo jedan bolestan narod. Problem je samo što sirotinja više ne pravi decu, nego samuje po selima, upravo zbog vas pohlepnih bolesnika i mešetara, koji bi sve uradili da zaradite 500 eura na nečemu. Pogrešan sistem vrednosti, ljudi jedu smeće od hrane, da bi platili život u zgradi 2500 mkv, koja je termoizolovana i kao takva nezdrava za život. Možda bolje koji dinar da date za lečenje nečijeg deteta, ili da se sahranite jednog dana kao faraoni (živa mačka, u sanduku sa vama, a sanduk u pasatu b7, ukopanom 6m u zemlju sa izgrađenim blokovima i stiroporom iz vašeg stana.
 
@Sava Sava nije to samo kod nas tako :) Mi smo prosecan narod. Nema zakona koji zabranjuje pohlepu. Ima samo porez... Duhovno su ljudi posrnuli ali to je druga tema.
 
@Sava Sava A da, hajde da se uhvatimo za decu kada treba naglasiti koliko su neki pohlepni. Znam da ljudi koji forsiraju pricu o znacaju lecenja dece uglavnom nisu za to izdvojili ni cvonjak. 😀😀😀

Onaj ko ima mnogo, placa i mnogo poreza. Na drzavi je da taj porez usmeri gde treba i kome treba. Svako ko ima veliku zaradu je zavrsio svoj dug prema narodu placanjem poreza, ne znam cemu vecito nabijanje na nos finansiranja lecenja dece.

Svako neka zivi kako hoce, ne znam zasto to nekome smeta.
Ako ti vec smatras da je tvoj sistem vrednosti bolji, pa uzivaj u njemu, sta se bakces sa pricama o tome kako neko drugi pogresno vodi svoj zivot. Svako ce u zivotu proci onako kako radi.

Podsecam te da i ti zivis na nbg i sigurno ne jedes luk iz svoje baste. Tako da nema potrebe licemerisati.
 
Znaci, samo gradjani Srbije koji su poslali pomoc ili SMS za lecenje nekog bolesnog deteta, smeju da pricaju o tom problemu?

Nisam znao da to tako funkcionise.
Onaj ko ima mnogo, placa i mnogo poreza.
Sve manje i manje iz godine u godinu.
Svako neka zivi kako hoce, ne znam zasto to nekome smeta.
Zato sto svi zivimo u istom izolovanom, resursima ogranicenom, povezanom i zatvorenom ekosistemu zvanom Planeta Zemlja. Tako da cesto necije akcije i izbori ne uticu samo na njega samog nego i na druge. Pogotovu u ovo doba bolesnog kapitalistickog konzumerizma i doba ekonomskih i politickih uredjenja gde je sve povezano a nerazumljivo za 99%.

Zato i zivimo u republikama i demokratijama. Iako bi mnogi voleli da se vratimo u doba feudalizma i ropstva.
 
@Bender Rodriguez
Realno niko nema pravo da prekorava nekoga zato sto nije napravio neki izdatak, izbor je individualan. Pogotovo ako ni sam nije dao nista. To je licemerje i izrazavanje mrznje iz stereotipa prema nekome ko ima.
To je isto kao kad patriote kmece kako svaki covek treba da sluzi drzavi, a kada dodje do rata u fazonu su neka ide tudji sin da gine.

Licemerje je u rangu pohlepe.

Naravno da svi zajedno zivimo na planeti. Evo pola populacije u Africi danas nema vodu da popije, dok ti verovatno danas kukas na cenu goriva ili ekspresa u nekom dorcolskom kafeu😀😀😀. Moglo bi se reci da su resursi bas nepravedno rasporedjeni.
 
Meni je žao Savo da ti kao akademski građanin (eh da si samo jedini) zbog te "seljane" zaboraviš da je Zlatibor planinska banja i klimatsko mesto na visini malo više od prosečnog srpskog sela, da ga je Bog obdario mešanjem kontinentalne i morske mase, koja donosi jod sa mora i koja blagotvorno deluje na organizam, da ti se telo za 3 nedelje boravka regeneriše...i da NEMA te seljane koja će mu to oduzeti!
 
@shadestudio U prvom delu posta mesas babe i zabe. Relativizujes. Isto kao i u onom postu gde si implicirao da samo osoba koja je dala pare za lecenje dece, sme da komentarise. To su realno gluposti. Svako ko uredno placa i izmiruje svoje obaveze ima pravo da komentarise sve u svom drustvu.
To je isto kao kad patriote kmece kako svaki covek treba da sluzi drzavi, a kada dodje do rata u fazonu su neka ide tudji sin da gine
Nisam ja od tih. Cak sam nedavno na temi o vojsci pricao bas o tome. Ali da, ima dosta takvih.
Naravno da svi zajedno zivimo na planeti. Evo pola populacije u Africi danas nema vodu da popije, dok ti verovatno danas kukas na cenu goriva ili ekspresa u nekom dorcolskom kafeu😀😀😀. Moglo bi se reci
Opet odvaljujes. XD

Kakvi kafici brale moj kapitalisticki. XD Ja vec mesecima unazad prebrojavam svaki dinar. A sto sam napisao na ovoj temi ranije (ali dzaba, jer vas kapitaliste to ne dotice) kad god izadjem iz Maksiia ne bude mi dobro koliko nam je dobro.

Sto se gladne dece u Africi tice - cuveni argument in case of losing a debate - nisam ih ja ucinio gladnim. Niti je problem svetske gladi u nestasicama. Vec u odbijanju najvisih esalona svetskih vlasti i organizacija da se pozabave tim problemom jednom za svagda.
 
neofeudalizam i ropstvo u kome je novorđenče nečiji dužnik, rob, još od prvog dana čim se rodi.
То је све производ жеље многих да имају много. Америка је то лепо продала па данас имате 10 пари патика, 30 мајица на свака 3 месеца. 200 барбика за децу. 20000 филмова месечно на клик. Хиперпродукцију уметности, високе и ниске. Хиперпродукцију хране, пића, дизајна, свега, бутика. Аутомобиле не 4 године старије (тако су нас учили познаваоци западних вредности, да ако не мењаш ауто на 4 године ти си клошар). Да живите као амиши, или барем као Зоран Радмиловић кад ради као механичар, минималац би вам био довољан. Али нико не жели да живи као амиш или позно комунистички представник радничке класе коме жена не ради него чува децу у дворишној кући и кува. Он није плаћао три претплате за нетфликс, дизер, подкасте, интернет мобилни, интернет фиксни, фиксни, мобилни, мобилни за децу, мобилни за родитеље, мобилни за бабу, климу лети 24х и регистрацију кола 400 евра. Претплату за нов телефон сваке 2 године. Патике свака 3 месеца јер се распадну. Волт јер те мрзи да куваш. Пластичне сламчице јер те мрзи да натегнеш чашу. Увозне брескве у марту и чери парадајз у јануару. Паркирање гума. Мали сервис свака 4 месеца. Еспресо у кафићу на апарату који кошта 20 хиљада евра па има лепу пену, бољу него кад је газда кафане направи у филџану од 200 динара. Брион уместо нивее. И тако у недоглед сваки аспект људског деловања је доведен у контекст конзумента до крајњих граница, по могућству увозног карактера. Формулишу вам свест да за 20 година после ротације генерација које нису живеле као Зоран Радмиловић неће знати да обришу гузицу. Производ свега наведеног јесте и да је цена квадрата 3х или 5х већа од производне, као никада у историји.
Да су државе паметне, регулисале би производњу нових станова кроз потребе породица и прогласиле као људско право имати некретнину где би се гарантовао профит не већи од 20% од производне цене а ко оће да окреће новац нека га баца на за човечанство корисније ствари (производња, ИТ (биомедицина, пут у свемир))...
Problem je samo što sirotinja više ne pravi decu
Статистика то оповргава, обрнуто пропорционално већем богатству проценат деце у породици је мањи.
 
Kada bi stanovi bili garantovani, pala bi produktivnost drustva. Gde god je nesto garantovano, covek se opusti i iskoristi to na ustrp rada.
Zato je komunizam neodrziv model, jer garantuje radno mesto, daje stan, sto je sve dobro. Ali onda imas vecinu koja nece vise da radi jer je zasticena i nedodirljiva, arci ono sto je zajednicko i uopste ne ceni i zloupotrebljava privilegije koje u komunizmu ima kao radnicka klasa.
Zamislite istu cenu stana u Babusnici i Bgu.
 
A zasto svaki put kad neko uputi kritiku na ovaj sadasnji kapitalizam, se odmah pretpostavlja da zagovara komunizam?

Komunizam i kapitalizam nisu prekidac. Nisu crno i belo. 0 i 1. ON I OFF. To je jedna skala. A trenutno se svet gura ka jednoj krajnost na toj skali - najsurovijem kapitalizmu u svom najgorem svetlu.
 
Sta se desava ovih poslednjih mesec dana?
Izgleda da je izlaznost kod javnih beleznika premasila 100%? Cudne stvari se desavaju cak i za mene.


Jel moguce da ovako mali broj stranaca toliko dize trziste?
 
Vrh