Šta je novo?

Cene nekretnina

Manimo se rentanja, kad puca beše balon da se konačno skućimo? 😶‍🌫️
Na zapadu pukla tikva. Pisao sam detaljno ali mi se brišu komentari. Pritisli ih troškovi života.
Mi pošto smo ekstremi u svemu dobrom i lošem videćemo. Ne zadužuje se svake zemlja 25+ milijardi za 3 godine tek tako.
Ako kopiramo prethodne krize, mi uvek kasnimo 12-18 meseci pa računaj....
U principu oni su već odredili max cene do kojih nekretnine treba da dodju. I to ni Mića ni ti ni ja ne možemo da promenimo. Za Zemun je to 3200, koliko košta Z. Avenija npr. Samo prekopiraj slične projekte na ostale delove grada.
Sad sve zavisi od Zapada i načina na koji će se boriti sa krizom. Štampa i dalja ludila ili recesija. Mi tradicionalno zadužimo zemlju na max, isisamo pare pa onda udri po sirotinji. To nam je fetiš
 
@BillHicks Fer bi bilo da se razlikuje investiciono od tekuceg odrzavanja.

Po pravilu:
- odrzavanje zgrade
- porez na imovinu
- investiciono odrzavanje

bi trebalo da placa vlasnik stana.
Pa tako se i radi.
Ja lično tako izdajem čak i sve račune ja plaćam, tj. izdajem po principu all inclusive. Ali sve aparate menjam kad crknu (jer ovde se ne isplati popravljati). Čak ostavim i po 2 sijalice da imaju rezervne ako pregore da ne moraju da trče u prodavnicu. A što se tiče dizanja renta na 6 meseci, pa to se definiše ugovorom kad se diže, obično ide godišnje usklađivanje s inflacijom. Ja lično dignem uvek i manje od inflacije postojećim stanarima ali svake godine dignem za neki %.
 
Na zapadu pukla tikva. Pisao sam detaljno ali mi se brišu komentari. Pritisli ih troškovi života.
Mi pošto smo ekstremi u svemu dobrom i lošem videćemo. Ne zadužuje se svake zemlja 25+ milijardi za 3 godine tek tako.
Ako kopiramo prethodne krize, mi uvek kasnimo 12-18 meseci pa računaj....
U principu oni su već odredili max cene do kojih nekretnine treba da dodju. I to ni Mića ni ti ni ja ne možemo da promenimo. Za Zemun je to 3200, koliko košta Z. Avenija npr. Samo prekopiraj slične projekte na ostale delove grada.
Sad sve zavisi od Zapada i načina na koji će se boriti sa krizom. Štampa i dalja ludila ili recesija. Mi tradicionalno zadužimo zemlju na max, isisamo pare pa onda udri po sirotinji. To nam je fetiš
Videćemo. Dok mi diskutujemo o USA i sirotinji ovde, Kinezi već zahuktavaju štampače.
Da nismo mi to bili slepi kod očiju?
 
balon je vec pukao
Jeste jeste :)) Samo tebe i nikog od nas nisu obavestili. Prodaju pola zgrade za 1 dan a balon pukao. Ok to je lux tržište. Videćemo krajem septembra kako će proći The One što je obična zgrada. Do sad su prodali 70% stanova što su pustili u prodaju a tek su počeli da kopaju zemlju... 70% prodali a zabili lopatu u julu!
 
Jeste jeste :)) Samo tebe i nikog od nas nisu obavestili. Prodaju pola zgrade za 1 dan a balon pukao. Ok to je lux tržište. Videćemo krajem septembra kako će proći The One što je obična zgrada. Do sad su prodali 70% stanova što su pustili u prodaju a tek su počeli da kopaju zemlju... 70% prodali a zabili lopatu u julu!

vojnik nemo se pecas na lagano
sve je to nebitno, svi cemo umreti na kraju, a gde ce te sarane? osh na lesce tamo da ti kosti mirisu ciganski kablovi?
razmisljajte na vreme o grobnom mestu
 
Videćemo. Dok mi diskutujemo o USA i sirotinji ovde, Kinezi već zahuktavaju štampače.
Da nismo mi to bili slepi kod očiju?
Ali oni to rade da bi sprečili dalju deflaciju. Nekretnine se raspadaju već skoro 3 godine. Kod nas inflacija nastavlja svoje. Svratio sinoć u maxi da kupim suvi kvasac. Cena 55rsd 🙂. Tačno 5 puta veća cena u odnosu na leto 2020 🙂. Mislim smešan primer ali jasno ti je šta hoću da kažem.
 
Jeste jeste :)) Samo tebe i nikog od nas nisu obavestili. Prodaju pola zgrade za 1 dan a balon pukao. Ok to je lux tržište. Videćemo krajem septembra kako će proći The One što je obična zgrada. Do sad su prodali 70% stanova što su pustili u prodaju a tek su počeli da kopaju zemlju... 70% prodali a zabili lopatu u julu!
Koliko košta ta obična zgrada? Vidim da se svuda reklamira.
 
Ali oni to rade da bi sprečili dalju deflaciju. Nekretnine se raspadaju već skoro 3 godine. Kod nas inflacija nastavlja svoje. Svratio sinoć u maxi da kupim suvi kvasac. Cena 55rsd 🙂. Tačno 5 puta veća cena u odnosu na leto 2020 🙂. Mislim smešan primer ali jasno ti je šta hoću da kažem.
Kod nas ne nastavlja "inflacija" vec maksi i ostali rade maksimizaciju profita i gledaju koliko mogu da ogole narod.
Greedflation.
 
@G.I.Joe Izdaješ all inclusive za neku cenu i potpiše se ugovor i onda ti podstanar 1 mesec napravi račune 100 € a nwki 150 € a neki možda i 200 € ?

U idealnim uslovima, da nemaš nikakva ulaganja ( kupovina novog uređaja, krečenje ili nešto već ) šta te tera da podigneš cenu ?
Kažeš za nekoliko % , ne verujem da bilo ko od stanodavaca tih nekoliko % predstavi jednocifreno jer prosto nema smisla da ti nekome podigneš kiriju za, karikiram, 1836 dinara, a to je nekoliko procenata zapravo. Sumnjam, a nisam ni čuo za slučaj da je to minimum 50 € i to obično na nivou od 6 meseci.
Ovo ne pričam da bih bilo koga napadao lično, daleko od toga, nego iznosim činjenice šta ljudi rade u poslednjih barem 2 godine.
Mnogi poznanici i dobri prijatelji mojih prijatelja su maltene izbačeni na ulicu po principu " Ako ti je mnogo da plaćaš toliko, ima kome nije mnogo " što je čin na nivou ljudstva, a ne zarade, platežne moći ili nečeg petog.....
 
Jeste jeste :)) Samo tebe i nikog od nas nisu obavestili. Prodaju pola zgrade za 1 dan a balon pukao. Ok to je lux tržište. Videćemo krajem septembra kako će proći The One što je obična zgrada. Do sad su prodali 70% stanova što su pustili u prodaju a tek su počeli da kopaju zemlju... 70% prodali a zabili lopatu u julu!
Samo da se nadovezem na ovo, Airport Garden faza 2 koja ima manje vise zavrsenu celu sivu fazu ima neprodatih jedno 90% stanova, znaci samo 10% se prodalo.

Ne ocekujem da ce se TheOne kula proslaviti no videcemo. Po meni isti je kvalitet kao New Minel kula a cena ce sigurno biti veca.
 
Kod nas ne nastavlja "inflacija" vec maksi i ostali rade maksimizaciju profita i gledaju koliko mogu da ogole narod.
Greedflation.
Pa oni ne rade ništa drugačije u odnosu na državu i državne firme 🙂. Evo CG poskupljuje 9-30% 🙂. Šta opravdava toliko poskupljenje 🙂. Parking, voda, internet, mobilni itd. Šta je razlika? Iz maksija izadješ i kupiš u drugoj prodavnici.
 
Kada bi ljudi imali transparentne informacije od strane ustanova koje diktiraju cene svojih proizvoda onda bi to bilo u redu, o tome bi moglo da se diskutuje. Da toplane sad dođu i kažu " resursi koje koristimo za grejanje su poskupeli 25 % , izvolite papir gde stoji nabavna cena iz 09/2023 i papir sa nabavnom cenom za 09/2024 i ljudi bi to drugačije posmatrali.

Za ovako nešto svakako ne može da se izvuče nikakva paralela sa životom u nečijem stanu kao podstanar jer stanodavac živi svoj život i tebi izdaje opremljen prostor za život po određenoj ceni, ti plaćaš to i plaćaš redovne troškove i onda posle godinu dana " E znaš moramo da podignemo 100 € kiriju " a ti i dalje treba da živiš u istom tom stanu koji nije ni na koji način unapređen ( čast izuzecima ) , ne olakšava ti vrlo verovatno svakodnevni život nego ga možda i otežava ( Novi Beograd ) i onda su ljudima ruke vezane.

Pa kako će neko dete sutra da dođe u Beograd i da studira na najboljim fakultetima kad roditelji iz manjih sredina ne mogu da obezbede tom detetu osnovne uslove da ima gde da prespava, prehrani se i uči, a bio je recimo đak generacije u svojoj nekoj manjoj sredini i ima ambicije da ostvari neke uspehe u životu. Hvala bratskoj nam Rusiji.

Sad će gomila ljudi da kaže " pa ne mora u Beograd da dolazi to dete, nek ide u Novi Sad, Niš, Kragujevac " i to je sve tačno, ali i tamo barem prvu godinu studiranja i stanovanja mora da plati i po današnjim trendovima preteranu cenu, budimo realni.
 
Kada bi ljudi imali transparentne informacije od strane ustanova koje diktiraju cene svojih proizvoda onda bi to bilo u redu, o tome bi moglo da se diskutuje. Da toplane sad dođu i kažu " resursi koje koristimo za grejanje su poskupeli 25 % , izvolite papir gde stoji nabavna cena iz 09/2023 i papir sa nabavnom cenom za 09/2024 i ljudi bi to drugačije posmatrali.

Za ovako nešto svakako ne može da se izvuče nikakva paralela sa životom u nečijem stanu kao podstanar jer stanodavac živi svoj život i tebi izdaje opremljen prostor za život po određenoj ceni, ti plaćaš to i plaćaš redovne troškove i onda posle godinu dana " E znaš moramo da podignemo 100 € kiriju " a ti i dalje treba da živiš u istom tom stanu koji nije ni na koji način unapređen ( čast izuzecima ) , ne olakšava ti vrlo verovatno svakodnevni život nego ga možda i otežava ( Novi Beograd ) i onda su ljudima ruke vezane.

Pa kako će neko dete sutra da dođe u Beograd i da studira na najboljim fakultetima kad roditelji iz manjih sredina ne mogu da obezbede tom detetu osnovne uslove da ima gde da prespava, prehrani se i uči, a bio je recimo đak generacije u svojoj nekoj manjoj sredini i ima ambicije da ostvari neke uspehe u životu. Hvala bratskoj nam Rusiji.

Sad će gomila ljudi da kaže " pa ne mora u Beograd da dolazi to dete, nek ide u Novi Sad, Niš, Kragujevac " i to je sve tačno, ali i tamo barem prvu godinu studiranja i stanovanja mora da plati i po današnjim trendovima preteranu cenu, budimo realni.
Realna priča. Jedna devojka iz susedne škole, vukovac, druga kad su birali djaka generacije nije imala sredstva za studije. Porodični problemi i vratila se kući u prvoj godini. Nisu čak ni imali ni 100evra mesečno da joj daju. (Pre 15 godina).
Lonstoryshort, zaposlila se posle srednje, izvlačila svoje iz problema, završila višu i sad radi..... daleko ispod svojih mogućnosti.
Sad ko studira a na budzetu je....čak i sobu da iznajmi u Nišu, KGu i da šalju matori hranu....ispod 300e ne može. Samo knjige, ispiti, prevoz i hrana.
 
Pa vecina studenata izvan BGa ce da studiraju u studentskom domu svakako.
Ostali uglavnom cimerisu po 2-3 po stanu i tako zive, a roditelji ih dotiraju. Sobe idu oko 100-120 eura koliko znam.

Mislim da je ideja da devojka sama zivi u stanu i studira i ima se para za sve ipak nerealna prica i ne znam nikoga ko je to radio a da nije dobrostojeci bio ili radio usput.
 
Ali oni to rade da bi sprečili dalju deflaciju.
Rade, naravno, ali dokle god imaš opciju da samo uključiš štampač kad u suštini nešto ne ide dobro - crno nam. se piše. I svaki sledeći bailout ide po većoj ceni. Neodrživo skroz.
Evo, za koji drugi recept bi znala posrnula EU:
Produktivnost loša? Što ne kažete da palimo mašinu...
 
Rade, naravno, ali dokle god imaš opciju da samo uključiš štampač kad u suštini nešto ne ide dobro - crno nam. se piše. I svaki sledeći bailout ide po većoj ceni. Neodrživo skroz.
Evo, za koji drugi recept bi znala posrnula EU:
Produktivnost loša? Što ne kažete da palimo mašinu...
Pa mislim valjda je normalno da ima i perioda slabijeg rasta, pa ne moze se doveka rasti po 10% godisnje zar ne?
A i veci im je problem ovo rekao bih:
The report highlighted how 30% of EU startup businesses that had grown to be valued at more than €1bn – known as unicorns – had moved abroad, and mostly to list on stock markets in the US.
He added: “Europe is nowadays stuck in a static industrial structure, populated by mid-technology companies, which are already mature. The leading firms in research and investment spending are the same ones we had 20 years ago – our cars.”
Meni kao software devu u EU nude raspon plata koji je 30-50% manji nego u USA i onda se cude sto sve IT / high tech firme idu u USA.
Da imaju jake subvencije u tom polju i da poslodavci daju kompetitivne plate Americi imali bi high tech a ne mid tech.

Najbolje ponude za posao mi ubedljivo dolaze iz USA i UAE, i to nije ni blizu poredjenja sa EU.
 
vojnik nemo se pecas na lagano
sve je to nebitno, svi cemo umreti na kraju, a gde ce te sarane? osh na lesce tamo da ti kosti mirisu ciganski kablovi?
razmisljajte na vreme o grobnom mestu
Ja lično u Apatin. I niko ne pali ništa. I uopšte nije takva investicija kako ti predstavljaš. Čak mislim da grobarina košta za 5 godina tipa 4000-5000 din. Znači ispod 100 din mesečno i možeš platiti za 5 god odjednom. Tačno je da ćemo svi umreti ali rano je još za tim:) Prvo malo investiranja pa onda groblja:)
 
Najbolje ponude za posao mi ubedljivo dolaze iz USA i UAE, i to nije ni blizu poredjenja sa EU.
Ko šiša njih, bitno je da iz Srbije možeš da delaš na globalnoj sceni. Ja se nadam da će efekat malih da se nastavi i da ćemo se mi makar malo propeti.
Samo da se nadovezem na ovo, Airport Garden faza 2 koja ima manje vise zavrsenu celu sivu fazu ima neprodatih jedno 90% stanova, znaci samo 10% se prodalo.
Gledam sad lamelu A (to je faza 2 kapiram?) skoro sve iznad 60m2 je slobodno. Imaju od 91.83m2 i uz njih 72.35, to ide teže izgleda. 56.10m2 idu čini se bolje dosta.
 
Samo da se nadovezem na ovo, Airport Garden faza 2 koja ima manje vise zavrsenu celu sivu fazu ima neprodatih jedno 90% stanova, znaci samo 10% se prodalo.

Ne ocekujem da ce se TheOne kula proslaviti no videcemo. Po meni isti je kvalitet kao New Minel kula a cena ce sigurno biti veca.
Najveći problem Airport Gardena (pošto sam i njih gledao), po meni lično, je grejanje u zidovima! To je takva glupost, po meni da nemam reči. Pošto stan kupujem investiciono, npr. napije se Pera Perić, dođe pijan u moj stan i hoće da zakuca sliku na zid (iako po ugovoru ne sme). Uzme čekić i ekser i BUM. Zabije ekser, puknu cevi za grejanje, rasturi i moj i stanove ispod. Naravno oni (Airport Garden) kažu da dobiješ ti uređaj s kojim detektuješ gde su radijatori u zidu i te fore.
Hvala lepo. Ni u ludilu. Samo klasično CG, sa klasičnim radijatorima. Sve ostale fancy kombinacije iz kuhinje "zelene agende" tipa toplotne pumpe, radijatori u zidu i ostalo neka mene zaobiđu.
Plus i da ništa ne bude... Ko će to da servisira za 5-10 godina? Klasične radijatore zna svako pa i ja, šta ćeš s onim, lupati zid pa onda popravljati?
Kvalitet svih tih zgrada tamo je standardan - dobro si rekao kao New Minel +/-. Koja je cena ne znam i mislim da nećemo znati do kraja meseca. Kako će im ići prodaja videćemo. Na sajtu Kadene možemo da pratimo uživo. Za sad je na max 140 stanova. E sad šta će biti posle videćemo.
 
Postoji budzet prilikom studiranja, kao i studentski domovi, hrana je takodje u menzi.
Kada si iz tog grada u kom studiraš bilo je dozvoljen samo ručak u menzi, ostalima i doručak, ručak i večera.
Za vreme mojih studia je bilo i nekih stipendija i studentskih kredita.
Uostalom uvek se može i raditi neki dodatni posao dok si student.Sada postoji barem i online, dostavljači, mek, portiri..
Ostali studenti koji nisu bili na budzetu i po studentskim domovima, su rentirali stanove.
Bogatiji su živeli sami u stanu, neki se udružili i po njih dvoje/troje rentirali trosoban stan.
Nekima su roditelji i kupili garsonjeru.
 
Pa mislim valjda je normalno da ima i perioda slabijeg rasta, pa ne moze se doveka rasti po 10% godisnje zar ne?
A i veci im je problem ovo rekao bih:

Meni kao software devu u EU nude raspon plata koji je 30-50% manji nego u USA i onda se cude sto sve IT / high tech firme idu u USA.
Da imaju jake subvencije u tom polju i da poslodavci daju kompetitivne plate Americi imali bi high tech a ne mid tech.

Najbolje ponude za posao mi ubedljivo dolaze iz USA i UAE, i to nije ni blizu poredjenja sa EU.
Evo ja ti lično mogu reći pošto primam ljude i u EU i u USA da plata u US je u proseku DUPLO veća. Nije IT industrija, medical device industrija i plate su DUPLO veće u US nego u NL (ako gledaš da je 1e = 1 USD onako laički). Znači tipa za menadžersku poziciju u NL dobijaš između 65-85k eura bruto, u US ide od 120-145 k USD.
E sad naravno u US zavisi i gde si. Ako dobiješ npr 120k u Texasu onda ti je super ili Arizoni. Ako dobiješ tu platu u Bostonu ili San Francisku onda je to ništa. To je kao u NL da imas 35k eura (mislim kupovne moći).
Drugo što mnogi previde je skriveni troškovi u US. Da li ideš sam ili s porodicom. Ako ideš sam i mlad si, onda nema skrivenih troškova i štediš max (bolje nego EU). ALI, ALI ako imaš decu (predškolski uzrast) nadrljao si - računaj 2k min po detetu vrtić neto. Osiguranja za auto plaćaš na max jer nemaš "history". Ako imaš decu koja idu na fax, isto si nadrljao, min pola mil po detetu za fax. Najbolje po meni otići 3 god i da su deca između 8-16 godina i posle povratak nazad u Srbiju što te brže noge nose ako hoćeš da sačuvaš stečeno. Pre i posle ima da sve uzmu nazad.
 
Ja lično u Apatin. I niko ne pali ništa. I uopšte nije takva investicija kako ti predstavljaš. Čak mislim da grobarina košta za 5 godina tipa 4000-5000 din. Znači ispod 100 din mesečno i možeš platiti za 5 god odjednom. Tačno je da ćemo svi umreti ali rano je još za tim:) Prvo malo investiranja pa onda groblja:)

fora je umreti u beogradu
 
Vrh