Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovo je istina, nema pritiska sad. BG je plitko tržište i moja pretpostavka je da su veći investitori u stalnoj komunikaciji oko cena, a sve to negde je pod dirigentskom palicom SNS koji mora da osigura određen nivo cena u BNV.

Mi već sad imamo dosta širu ponudu novogradnje nego pre 2-3 godine jer cene ne padaju, dakle konsenzus investitora je da su spremni da prihvate nizak obim prometa da bi održali cene, verovatno u nadi da će ovaj spori ciklus da prođe kad padnu kamatne stope. A to je sve moguće jer su lepo zaradili u godinama pre toga, pa ima keša za crne dane :)

Sve je to depresivno za kupca koji je u sličnoj poziciji kao igrač u kazinu. Kuća uvek dobija, na nama je da procenimo kad je najbolje da ustanemo od stola.
Kako kaže GI Joe, 70% tržišta drže veliki. To nije onda tržište 🙂. Ma gde smeju da spuštaju dok se ne rasproda ono. Ne bi stigli da završe zgradu ako ne slušaju 🙂. Nego to je toliko postalo providno da ima elemente komičnosti. Kod nas je izgleda pad jedino moguć kada se menja vlast pa tih par godina dok se ne podele opet karte 😂😂😂.
 
Kako kaže GI Joe, 70% tržišta drže veliki. To nije onda tržište 🙂. Ma gde smeju da spuštaju dok se ne rasproda ono. Ne bi stigli da završe zgradu ako ne slušaju 🙂. Nego to je toliko postalo providno da ima elemente komičnosti. Kod nas je izgleda pad jedino moguć kada se menja vlast pa tih par godina dok se ne podele opet karte 😂😂😂.
Ako je tako onda nema pada cena, samo bull :)
 
Tako je i dosad bilo, kad su cene padale svuda, ovde je opet bio bull.

Imamo previše faktora koji paralelno rade protiv pada cena i zato smo, gledajući sa strane, nelogično tržište. A veoma je logično, samo nije transparentno.
Ne, ne jedan faktor deluje svim mehanizmima protiv pada. 😉.
Ajmo nekretnine 30% gore u naredne tri godine i u EU da padne 12% i top. Kupujem tamo 😉.
 
Meni je tržište postalo kristalno jasno kada sam video da na temi "cene nekretnina" nema ni 15% ljudi koji kupuju stan za život. Posle toga je sve postalo zezanjeeee.
Ja sam i prodavao i kupovao (za zivot).
Pisao sam o prodaji, po meni (i dalje stojim) sam dao povoljnu cenu i nisam zeleo da spustam (mislim da bi dobio 10-15k vise da sam sacekao jos malo, al ko zna, mozda i ne bi).

Sto se tice kupovine, kaparisao 12 meseci pre roka na Vozdovcu (nista spusteno nije bilo, i cene na vozdovcu su mi neverovatno - kao i svuda).
Stanove od ~90kv, tada je airport garden/galens koji sam gledao (oko 3300e bilo, ali mi se nije svidelo zbog betona i nicega okolo za decu osim mini-igralista), dok sam u Vozdovim Kapijama placao 2850e, neke zgrade dalje od VK su bile 10-15% skuplje (neverovatno mi je i dalje).

Takoreci, veci mi je bio problem sa izborom lokacije za zivot, cene sto sam gledao (i za moj budzet) svuda bile oko 3000e +- 10%.
 
Poslednja izmena:
Kojoj deci ostavljaju stanove?
Na svu ovu demografsku bedu ima još jedan momenat. Ima 60K svršenih srednjoškolaca, pola su muški.

Od tih 30K bar će 5-10K da zapali odavde čim uvedu vojni rok (najavljen za sledeću godinu).
Na studije, bauštelu, ma nije bitno i ta se deca neće vratiti dok ne izglasaju aboliciju. (u prevodu neće se vratiti nikad jer će sviti gnezdo napolju).
Odoše momci, odoše i devojke za njima.
Za čije babe zdravlje ovoliki kvadrati, ne znam.
 
Par zanimljivih clanaka:

Banje izgleda na usponu kao lokacija:

Pad profita i prihoda, ali povecanje zaposlenosti:
Tačno 2.328 privrednih društava srednje veličine predalo je svoje finansijske izveštaje za 2023, što predstavlja rast od čak 9,6 odsto na godišnjem nivou.
Ta preduzeća su zapošljavala zbirno 280.168 radnika u prošloj godini, uz rast zaposlenosti od 1,9 procenata, te su imala udeo u ukupnoj radnoj snazi u zemlji od nepunih deset odsto.
 
Banje izgleda na usponu kao lokacija:

Ja sam poslednjih nekoliko godina išao u Vrnjačku na proleće jer su mi cene bile prihvatljive, ali sam ove godine odustao kad sam video cene smeštaja.

Svestan sam da je ugostiteljstvo jako pogođeno inflacijom, ali ne volim tu praksu da se u potpunosti ekstra trošak preliva na gosta, što je našim ugostiteljima skoro pa instinkt.
 
Ja sam poslednjih nekoliko godina išao u Vrnjačku na proleće jer su mi cene bile prihvatljive, ali sam ove godine odustao kad sam video cene smeštaja.

Svestan sam da je ugostiteljstvo jako pogođeno inflacijom, ali ne volim tu praksu da se u potpunosti ekstra trošak preliva na gosta, što je našim ugostiteljima skoro pa instinkt.
Ako želiš turizam sa povoljnim cenama smeštaja, Zlatibor je uvek opcija ako ništa drugo zbog ogromne količine smeštajnih jedinica na raspolaganju.
 
Kojoj deci ostavljaju stanove?
Na svu ovu demografsku bedu ima još jedan momenat. Ima 60K svršenih srednjoškolaca, pola su muški.

Od tih 30K bar će 5-10K da zapali odavde čim uvedu vojni rok (najavljen za sledeću godinu).
Na studije, bauštelu, ma nije bitno i ta se deca neće vratiti dok ne izglasaju aboliciju. (u prevodu neće se vratiti nikad jer će sviti gnezdo napolju).
Odoše momci, odoše i devojke za njima.
Za čije babe zdravlje ovoliki kvadrati, ne znam.
Daj koliko je realno da dečki pobegnu zbog 75 dana?! Ja sam bio služio civilno ali 9 meseci, NIKO nije bežao. Ko beži od 75 dana još nema rata. Beži se od vojske ako je rat ili posle rata a ne u miru. Služi civilno, sedi u kasarni guli krompire 75 dana i eto. Mislim da to nema nikakve veze, plus možeš da odlažeš služenje vojnog roka do 26 godina na osnovu studija. Upisi neki bezvezni faks u Kosovskoj Mitrovici (odeljenje Blace ili Vranje) i vadi potvrdu do 26, to je još 8 godina... Ihaa šta se sve izmeni kod nas za 2 a ne za 8. Možda uvedu i otkup vojnog roka. Sačekaj prvo da donesu zakon pa da vidiš šta sve piše.
 
Ja sam bas skoro komentarisao Vrdnik sa nekim, pre 3 godine me je smestaj u jednoj vili kostao 90 eura za 3 nocenja a ove nedelje kada sam gledao isti taj smestaj je 288 eura sa Genius popustom na bookingu.
 
Sad imas Grcku 10 dana za manje od 100 evra
Imaš, i ko može da ide? Penzioneri i roditelji s decom do 5,99 godina:)) i samci. Svi ostali ne mogu da mrdnu. Studenti uče septembarski i oktobarski rok. Učenici uveliko krenuli.
Imaš sad i sa Zapada all inclusive za male pare, a šta mi vredi... Škola počela, kugla oko noge i sedi i ćuti. Zato i jeste tako, omaste se dok traje sezona da posle mogu davati za 100 samo da pokriju režije. Imaš i wizz air sad povratnu za 50e, a ja plaćao u sezoni 400. I šta mi vredi sad.
 
Ja sam bas skoro komentarisao Vrdnik sa nekim, pre 3 godine me je smestaj u jednoj vili kostao 90 eura za 3 nocenja a ove nedelje kada sam gledao isti taj smestaj je 288 eura sa Genius popustom na bookingu.
Vrdnik nema masovnu gradnju ali se pomerio upmarket u proteklih par godina. Tek ocekujem cenovni bum kada se završi Fruskogorski tunel i kada ceo taj potez Vrdnik-Irig postane de facto predgrađe NS.
 
1725634736736.png

Cena izdavanja od 28e/kvm!!! U Beogradu! Informacija iz Kadene.
 
Da su rekli prosecna ili medijalna cena izdavanja pa da kazes :)
Ovako su mozda izdali jedan penthaus po toj ceni a ostalo sve ispod, oprezno sa ljudima iz marketinga uvek treba :D
 
Sad imas Grcku 10 dana za manje od 100 evra
Odeš u Grčku ja more i vratiš se sa više novca nego što bi potrošio u BG za to vreme. Meni su samo računi (struja, infostan, kablovska) u BG 200 eur mesečno, plus 5000 nedeljno plaćam ženu koji mi čisti stan. Veći fiksni troksovi nego na moru u Grckoj
 
Daj koliko je realno da dečki pobegnu zbog 75 dana?! Ja sam bio služio civilno ali 9 meseci, NIKO nije bežao. Ko beži od 75 dana još nema rata. Beži se od vojske ako je rat ili posle rata a ne u miru. Služi civilno, sedi u kasarni guli krompire 75 dana i eto. Mislim da to nema nikakve veze, plus možeš da odlažeš služenje vojnog roka do 26 godina na osnovu studija. Upisi neki bezvezni faks u Kosovskoj Mitrovici (odeljenje Blace ili Vranje) i vadi potvrdu do 26, to je još 8 godina... Ihaa šta se sve izmeni kod nas za 2 a ne za 8. Možda uvedu i otkup vojnog roka. Sačekaj prvo da donesu zakon pa da vidiš šta sve piše.
Pa ti sad uporedjujes civilno služenje u Tadićevo doba kad si ti služio u pozorištu ili šetao kučiće 😀 bakicama pri centru za socijalni rad sa ovim radikalima koji su u permanentnom stanju rata od 2012, a realno smo u stanju rata od 1912.
Nije to isto, nema ni upisa fakulteta kao spas, a gde je 75 tu je i 120 dana, granica sa Kosovom itd. Živi bili pa videli ali da će izaći na dobro neće
 
Odeš u Grčku ja more i vratiš se sa više novca nego što bi potrošio u BG za to vreme. Meni su samo računi (struja, infostan, kablovska) u BG 200 eur mesečno, plus 5000 nedeljno plaćam ženu koji mi čisti stan. Veći fiksni troksovi nego na moru u Grckoj
Podseća me na 80te kad dolazili nemački i austrijski penzosi na Jadran da žive ceo septembar i oktobar, jeftinije im nego u Duisburgu da sede.

Za Grčku: kupiš i paprike u Leskovcu usput, praviš ajvar, trošiš grčku struju boli te uvo 😀 vratiš se sa teglama
Btw u Grčkoj škola počinje u oktobru koliko znam, vrućina.
 
U Grčkoj većini ne smeta apartman u prosečnoj starogradnji koji je sa prosečnim nameštajom(dok bi to većini bilo zrelo za totalno renoviranje).
I u Grčkoj postoje luksuzni hoteli i smeštaji pored tih apartmana od 50eur dnevno za dve osobe koji se nudi u maju i septembru ili možda nekih akcija gde je to i još manje.
Evo ga smeštaj pored mog gde sam trenutno 😉
Check out Blue Carpet Luxury Suites on Booking.com! https://www.booking.com/Share-A4XeLd

Jeftini Halkidiki, evo i jedan od najboljih kompleksa u Evropi i svetu i da kažem najluksuznijih isto na Halkidikiju.


Tu je za porodicu pa oko 25000eur u sezoni 10 dana 😉

A svi se kupaju u istom moru...
 
Vrh