Šta je novo?

Cene nekretnina

Dobro, ali akcije, kripto su visoko rizične stvari u odnosu na nekretnine i nećemo ih uzimati u obzir, takođe i razni biznisi, jer prosečan kupac se odlučuje za nekretnine zbog tog "mira u kući" što bi rekli.
Tako je, sve je visoko rizično osim nekretnina. Kupiš stan ili dva, izdaš lepo i mozak na livadi. Kao što kažete: zašto se uopšte premišljati, kada je to najbolja, najsigurnija, pa i najsvetija (ako ćemo o duhovnim aspektima našeg naroda), najmilija investicija.
Čudim se ljudima koji ovde pričaju o tim špekulativnim šemama koje nazivaju ETF; da praviš neke naloge kod stranih brokera, prijavljuješ porez (ni sam ne znaš kako), pratiš kretanje akcija (što je posao), praviš neki portfolio, a pojma nemaš šta je sve to. Šta jedan prosečan Milojica zna o tim fensi terminima poput "resistance level", moving average", "hedge" - smešno!
Mi smo stara škola. Kupovinom nekretnina ubijaš 10 muva (minimum) jednim udaracem. Inflacija te ne brine, krize te ne brinu, cene samo rastu, porez na izdavanje ne plaćaš, imaš gde da spavaš u slučaju da se nešto desi, naslednici su ti zbrinuti, procedure sve jednostavne, ROI zagarantovan, status u društvu takođe.
Beton je nepobediv, sve ostalo su samo gunđanja onih koji ga nemaju dovoljno u svom vlasništvu.
Prožme me tanka drhtavica neizrecivog ushićenja, kao u padavičara, kad živo zamislim kako se sva domaća i inostrana štednja poput žitke lave sliva i u nepovrat otplavljuje sav beton pred sobom. Ali saznanje da će stići sledeći, novi, sveži beton mi vrati tanak osmeh na lice.
 
Poslednja izmena:
Dobro de dosta bogohuljenja, praznih i uzaludnih reči,...vratimo se Njegovoj Visosti "Betonu"! To će biti sasvim dovoljno, k'o u Alan Fordu :cool:
Jel ima neko podatak o štednji naše dijaspore ili je to misaona imenica...?
 
Evo i mene opet. Pre nedelju dana, odbio sam dogovor za OK stan jer prodavac nije hteo da spusti 1000e. Dobio sam dosta kritika i poneku podršku. E pa, naleteo mi drugi stan dva dana kasnije, otišao, pogledao i oduševio se. Nije idealan stan ali je veoma blizu toga što sam tražio. 50m udaljen od prvog stana, povoljnija cena i još su mi spustili cenu korektno.

Tako da, ja sam svoju potragu završio. Ovu temu ću posećivati iz zabave, ali konačan sud o tome da li će cene dole ili gore ne zna niko pa to ne očekujem pronaći ovde. Ja znam da je meni stan bio potreban za život, nije investicija ni obrtanje para. Tu ću živeti i ne zanima me mnogo da li će biti jeftiniji ili skuplji za deset godina. Bolje mi je jedan stan sad, nego dva za trideset godina.
Cestitke. Po nicku bih rekao da si kupio stan u Pancevu? Kakvo je tvoje vidjenje trzista u PA obzirom na skorasnju potragu?
 
Ako nas ima otprilike isto u dijaspori kao u matici, onda neka bude i 6 miliona ljudi. To je otprilike 1,5 miliona porodica. Neka svaka porodica ima štednju u proseku oko 150k evra...
to je oko 225 milijardi evra, a biće da je i više kako je Suzuman napisao. Samo u Americi svaka porodica ima bar preko 300-400k a mnogi kuće koje vrede po milion, milion i po...
 
Za prosečne amerikance znam da su švorc i da žive od danas do sutra, ne interesuje nas njihov prosek. Ali naš narod je uvek lepo štedeo naročito u americi i odvajao sa strane, takođe što je ovo sada 3 ili 4 generacija pa se nakupilo štednje. Da sutraw, mislio sam na keš štednju
Filipe, ne znam sa kim se družiš, od mladje generacije koji su otišli u poslednjih 10-15 godina sigurno nemaju, ali znam dosta naših porodica koje imaju veoma skupe kuće, za naše pojmove. To tamo i nije nešto posebno doduše.

Ali bez obzira došli smo do cifre štednje oko 250-300 milijardi evra...jel se slažemo...?
 
Ne da nemaju štednju nego su dužni bankama, lizing kućama, osiguravajućim fondovima...
Da ih izvrneš naglavačke ne bi 1.000 $ u kešu našao.
Ovi iz Evrope su nešto drugo. Oni skupe za jednu Mečku S klase w221 da crkne selo kad ga na godišnjem ućeraju kroz kapiju od sfingi.
 
Ako nas ima otprilike isto u dijaspori kao u matici, onda neka bude i 6 miliona ljudi. To je otprilike 1,5 miliona porodica. Neka svaka porodica ima štednju u proseku oko 150k evra...
to je oko 225 milijardi evra
Poprilično egzaktna računica, moram priznati. 225 + naših tričavih 20, ma da zaokružimo na 250. I da uzmemo da minimum pola miliona stanovnika želi da ima u proseku 3 stana, po prosečnoj ceni od 200k. 1/2 mil x 600k = 300 milijardi. To je to. Valjda će sazidati da odgovore ne tražnju.
 
Ekstroniks, ne bih se baš kladio u to, prvo geni su čudo, osećanja, osećaj pripadnosti još i više, za nostalgiju da ne pričamo, ima ih i koji ne daju svoj jezik tek tako...pogledaj kad je u pitanju sport kako reaguju, naše pesme ili najbolje vidi podatke za Air Serbiu koja je prevezla preko 4 miliona putnika prošle godine, pa bar pola su naši iz dijaspore. Znači ljudi vole da dolaze, posećuju rodbinu, nekretnine koje imaju itd
Na kraju krajeva retko koga te tamo zemlje prihvate kao svoga, ipak negde leluja u vazduhu taj osećaj građanina drugog reda. Ipak su to drugačiji, da ne kažem hladniji narodi. Uvek imaš osećaj da si tuđin...nemaš s kim ni kafu da popiješ na miru

Ne znam Stevo, nisam baš u to siguran nije naš čovek baš toliki avanturista da sve uzme na kredit a da mu ostane sića u džepu...konkretno imam rodbine koja se vratila sad kad su penzioneri ili blizu, i pokupovali su razne nekretnine, plus nisu u inostranstvu prodavali nego ostalo da deca koriste. A ovi sad povremeno putuju tamo...
 
Poprilično egzaktna računica, moram priznati. 225 + naših tričavih 20, ma da zaokružimo na 250. I da uzmemo da minimum pola miliona stanovnika želi da ima u proseku 3 stana, po prosečnoj ceni od 200k. 1/2 mil x 600k = 300 milijardi. To je to. Valjda će sazidati da odgovore ne tražnju.
Bez sve šale, pričamo o velikom, ne velikom, o ogromnom potencijalu za kupovinu nekretnina. Neka me isprave @vradovic @G.I.Joe @NRakocevic i još ko je rekao da se javlja iz dijaspore, ali ne verujem da više od samo male šačice ne razmišlja da bar jednu nekretninu ima u Srbiji. Za ne daj Bože što se kaže! U zadnje vreme posle propasti nekoliko banaka na zapadu verujem da naši intenzivnije razmišljaju o tome. I nema tu nikakvih garancija od strane države za štednju, nemojte se previše u to nadati 50, 250k ili kolko već,...to je možda privremena priča do izbora i sl. Rekli smo ranije da su sve velike države na zapadu već prešle na ratne ekonomije, što se i pisalo po svetskim najznačajnijim ekonomskim medijima, i ako dođe stani-pani zar mislite da neko neće da zavuče ruke i u to!? Ne varajte se, nijedna država i sistem bezbednosti do sad nije propao...ako su ljudi bili kolateralna šteta, pa mogu i štedni ulozi, ili bar jedan deo, po potrebi razume se

Tu ti ne pomažu ni akcije, ni kripto, ni ništa...osim neke kuće, placa, stana, apartmana...naravno na nekom lepom mestu po mogućstvu van bezbednosno kritičnih i osetljivih tačaka
 
Ne da nemaju štednju nego su dužni bankama, lizing kućama, osiguravajućim fondovima...
Da ih izvrneš naglavačke ne bi 1.000 $ u kešu našao.
Ovi iz Evrope su nešto drugo. Oni skupe za jednu Mečku S klase w221 da crkne selo kad ga na godišnjem ućeraju kroz kapiju od sfingi.
Bilo nekad, dizale se višespratne kuće sa orlovima i lavovima, sad se kupuju nekretnine za izdavanje, a automobile obično iznajme samo da se vidi.
 
Prvo kirije. To se vec desava.
Po meni, 10% na zimu. Decembar/januar. 20/30% su prevelike cifre a nas narod tvrdoglav i skrt. :) Ja sam zeninu nekretninu u aprilu prodao za 25% manje novca nego sto sam ocekivao, jer nam bilo frka za pare. Kome nije frka, nek ne prodaje... mozda proda z zeljenu sumu, mozda i ne. Ne znas ko ce da naleti i kada. Lutrija.
 
Vrh