Šta je novo?

Cene nekretnina

Sve je to super, da li su te prazne nekretnine Evergrandea u centru glavnog grada kine ili su ipak ogromni projekti na obodima manjih gradova, ala EXPO / Surcin?
Da li imas primer gde cena stanova vremenom opada u zemlji koja ima OK ekonomiju pri centru glavnog grada?

Investiciono naravno da smatram da cene u Beogradu mogu samo da rastu jer se sve sliva u Beograd i tako je vec poslednjih par decenija, kada krenu ljudi da idu van Beograda onda bih se slozio da bull teza ne vazi, sve do tada mislim da vece korekcije od 10% u narednih par godina nece biti, a da kvadrat ispod 2000 eura necemo vise nikada u zivotu videti.

A da li ces da kupis na vrhu ili ne, pa jbg sada, rizik je drzati pare u banci zbog inflacije i rasta cena drugih assets, rizik je uloziti u berzu, rizik je kupiti Bitcoin, rizik je kupiti nekretninu.
Apsolutno rast cena u Bgd postoji.
To da li ima razloga ili nema..da li ja mislim ili ne mislim da treba...Cene rastu, mozete napisati 1001 razlog i za i protiv....rasti i rasti će i bilo čije mišljenje to neće sprečiti.
 
Pumpanje GDP-a je postao cilj sam za sebe. Nema veze sto se raspada infrastruktura, zdravstvo, skolstvo, putevi, sto se nenamenski trose javna sredstva i izvlace pare iz budzeta preko namestenih tendra,... Bitno je da GDP raste. I on uopste ne moze da se nasteluje, zar ne? Mislim, ajde da posmatramo stvari i ovako. Cak i da GDP jeste realno porastao, to znaci da se u nasoj zemlji vise toga proizvelo i pruzilo vise usluga. Sve je to super. Ali problem je u tome ko je prisvojio tu vrednost? Tu se ogleda problem nase ekonomije. Sta je dobio obican covek? Dobio je malo vecu platu nego ranije, ali i znacajno vece cene, i placa vece poreze pa sad verovatno moze da kupi i manje nego sto je ranije mogao da manjom platom, a ima sve losije skolstvo, zdravstvo i puteve. Dok neki na sumnjive nacine zaradjuju milione i milijarde. Za tebe je to znak dobre ekonomije, za mene nije.
Infrastruktura, zdravstvo i skolstvo su sve posledica politicke scene i nemaju nikakve veze sa nasim BDP i ekonomijom.
Da vlast zeli da sredi stvar sredila bi se, gledam neki klip sa Vucicem pre neki dan gde mu pricaju o potrebi renoviranja 2 skole u vrednosti 2 miliona eura i on se prenemaze.
Pare koje ce vlast da upuca u EXPO bi resile:

1. Renoviranje verovatno svih skolskih ustanova koje imaju potrebu
2. Renoviranje verovatno svih medicinskih ustanove koje imaju potrebu
3. Resenje problema ciste vode u par gradova van Beograda
4. Sirenje medicinskih ustanova i kvaliteta usluge

Itd itd, para se ima ali kao sto si rekao ne koriste se na prave stvari, sto znaci da je ekonomija OK ali vlast nije OK.
Pa samo u prvoj polovini ove godine smo imali uvoz para u iznosu 2 milijarde EUR preko IT sektora.

90% para koje sam ja potrosio ili cu potrositi je uvezeno iz inostranstva direktno isto preko IT usluga, reci da to nije imalo uticaja i na ljude oko mene ili ekonomiju sa kojom ja imam interakcije nije bas realno.
Odvoji ekonomiju i politiku, ocigledno prosecnom i obicnom coveku je dovoljno dobro kada ne izlazi da glasa protiv SNSa.
 
Poslednja izmena:
Sve je to super. Ali problem je u tome ko je prisvojio tu vrednost? Tu se ogleda problem nase ekonomije. Sta je dobio obican covek?
Šta je dobio običan čovek od BDP-a u Holandiji? Kako znaš da njihov BDP nije naštelovan, a naš jeste? Tvoje subjektivne afektacije prouzrokovane su jednostavno nezadovoljstvom sadašnjim stanjem. To apsolutno ne znači da ljudi ne mogu da očekuju dalji rast ekonomije ili da nemaju prava da misle da su nam putevi nikad jači, kao što ti misliš da se isti raspadaju.
 
Infrastruktura, zdravstvo i skolstvo su sve posledica politicke scene i nemaju nikakve veze sa nasim BDP i ekonomijom.
Da vlast zeli da sredi stvar sredila bi se, gledam neki klip sa Vucicem pre neki dan gde mu pricaju o potrebi renoviranja 2 skole u vrednosti 2 miliona eura i on se prenemaze.
Pare koje ce vlast da upuca u EXPO bi resile:

1. Renoviranje verovatno svih skolskih ustanova koje imaju potrebu
2. Renoviranje verovatno svih medicinskih ustanove koje imaju potrebu
3. Resenje problema ciste vode u par gradova van Beograda
4. Sirenje medicinskih ustanova i kvaliteta usluge

Itd itd, para se ima ali kao sto si rekao ne koriste se na prave stvari, sto znaci da je ekonomija OK ali vlast nije OK.
Pa samo u prvoj polovini ove godine smo imali uvoz para u iznosu 2 milijarde EUR preko IT sektora.

90% para koje sam ja potrosio ili cu potrositi je uvezeno iz inostranstva direktno isto preko IT usluga, reci da to nije imalo uticaja i na ljude oko mene ili ekonomiju sa kojom ja imam interakcije nije bas realno.
Odvoji ekonomiju i politiku, ocigledno prosecnom i obicnom coveku je dovoljno dobro kada ne izlazi da glasa protiv SNSa.
Po toj logici da je ekonomija dobra samo zasto sto ima para bi ti mogao da ceo narod pretvoris u robove, i da oni proizvode nesto i da njihovi robovlasnici zaradjuju od toga sto narod proizvede.
Definicija ekonomije sa Wikipedije (link):
Ekonomija (dolazi od grčke riječi Oikonomia; oikos - kuća, nomos - zakon) naučna je disciplina koja proučava kako društva upotrebljavaju oskudne resurse da bi proizvela određena dobra i usluge i raspodijelila ih među ljudima.
Nama fali ovaj zadnji deo da bismo imali ekonomiju. Tako da to jeste i ekonomsko i politicko pitanje. Pod raspodelom se ne misli na komunizam, nego na to da, ako recimo drustvo placa poreze i doprinose da se oni raspodele u skladu sa potrebama drustva, ali to se ne radi. To je politicka odluka, ali ima ekonomske implikacije koje uticu negativno na kvalitet zivota.
Šta je dobio običan čovek od BDP-a u Holandiji? Kako znaš da njihov BDP nije naštelovan, a naš jeste? Tvoje subjektivne afektacije prouzrokovane su jednostavno nezadovoljstvom sadašnjim stanjem. To apsolutno ne znači da ljudi ne mogu da očekuju dalji rast ekonomije ili da nemaju prava da misle da su nam putevi nikad jači, kao što ti misliš da se isti raspadaju.
Obicnog coveka u Holandiji ne interesuje da li mu raste GDP, rast GDP-a je prica za propagandu kojom se opravdava i nesto sto ne bi trebalo da se opravdava. Holandija nema veliki rast GDP-ja jer je on vec veliki, ali oni od svoje plate mogu da kupe mnogo vise nego mi ovde, plus imaju daleko bolje zdravstvo, skolstvo, puteve.... Holandjani ne zakljucuju da li im je bolje na osnovu toga sta njihov predsednik na TV-u kaze o tome koliko je porastao GDP, nego na osnovu toga sta mogu da kupe od svoje plate, da li mogu da imaju kvalitetno skolstvo, odgovarajucu zdravstvenu zastitu i da li imaju uredjen sistem kako u smislu zastite njih kao lica, tako i u smislu poslovne sigurnosti za one koji se bave nekim biznisom.
 
Obicnog coveka u Holandiji ne interesuje da li mu raste GDP, rast GDP-a je prica za propagandu kojom se opravdava i nesto sto ne bi trebalo da se opravdava.
Da, sigurno su oni neka posebna vrsta ljudi koji žive u idili bez ikakvog nezadovoljstva, te im politika i nije neophodna. Čovek u Srbiji verovatno lakše iznajmi stan nego tamo, ali sigurno nećeš poverovati u to dok ne odeš i vidiš.
 
Da, sigurno su oni neka posebna vrsta ljudi koji žive u idili bez ikakvog nezadovoljstva, te im politika i nije neophodna. Čovek u Srbiji verovatno lakše iznajmi stan nego tamo, ali sigurno nećeš poverovati u to dok ne odeš i vidiš.
Ovo je kako mali Perica zamislja zivot u EU. Holandija jeste jedna od najuredjenijih zemalja sveta i jeste činjenica koja se ispoljava u mnogim segmentima života, ali to ne znači da su stanovi tamo priuštivi za prosečnog građanina. Za razliku od Srbije gde osim BG i NS cene jesu činjenično ekstremno jeftine i gde možeš izabrati da živiš u nekom perifernom gradu za mali novac, ta opcija ne postoji u Holandiji gde je svuda skupo.
Kod cena stanova je bitniji taj psihološki momenat, Perica iz Niša je pre par godina pisao kako su cene precenjene i kako nema nameru toliko novca da daje za sta jer to nejmu nije logično. U tom trenutku je radio za platu od 3k eur, a u Nišu su se novogradnje prodavale za 1500 eur po m2. Tako da problem je i u glavi, nije samo nedostatak novca u pitanju.
 
Sa Šveske na Holandiju :)

Infrastruktura, zdravstvo i skolstvo su sve posledica politicke scene i nemaju nikakve veze sa nasim BDP i ekonomijom.
Da vlast zeli da sredi stvar sredila bi se, gledam neki klip sa Vucicem pre neki dan gde mu pricaju o potrebi renoviranja 2 skole u vrednosti 2 miliona eura i on se prenemaze.
Pare koje ce vlast da upuca u EXPO bi resile:

1. Renoviranje verovatno svih skolskih ustanova koje imaju potrebu
2. Renoviranje verovatno svih medicinskih ustanove koje imaju potrebu
3. Resenje problema ciste vode u par gradova van Beograda
4. Sirenje medicinskih ustanova i kvaliteta usluge

Itd itd, para se ima ali kao sto si rekao ne koriste se na prave stvari, sto znaci da je ekonomija OK ali vlast nije OK.
Pa samo u prvoj polovini ove godine smo imali uvoz para u iznosu 2 milijarde EUR preko IT sektora.
To je bilo kad je bio intervju za Rio Tinto. Rekao je da će renovirati jednu školu, a drugu da sačekaju godinu dve dok je obećavao puteve većih vrednosti. E sad, narodu nije lako ugoditi, nekom putevi, nekom škole, svi bi nešto što je njima preče, neko vodu, neko struju... A pare za EXPO pitanje je da li bi nam dali da renoviramo ono neprofitabilno jer verujem da očekuju neki povrat na osnovu tog investiranja u EXPO. Tu je razlika. Školstvo i zdravstvo se ne može rešiti brzo u par godina, zato niko i neće da se bavi time i svakoj vlasti kod nas je to poslednja rupa na svirali.

Po toj logici da je ekonomija dobra samo zasto sto ima para bi ti mogao da ceo narod pretvoris u robove, i da oni proizvode nesto i da njihovi robovlasnici zaradjuju od toga sto narod proizvede.
Pa ne bi imalo para ako bi bile samo kod robovlasnika jer robovlasnici sami ne mogu biti pokretači i glavni akteri ekonomije jer ih je mali broj već i narod koji troši. Država ne može da živi samo od robovlasnika. Ako para ima znači da ima para i u narodu i tada ekonomija raste. Malo si ozlojedjen, a pripadaš klasi koja ima daleko više od prosečnog stanovnika Srbije. E sad koliko god imao uvek ima neko ko ima više, sad što je ostao žal za dodatnim stanom u centru glavnog grada jbg. Ne kažem da cvetamo ali nije baš ni da propadamo. Problem je što smo krenuli sa dna pa nam ovaj rast deluje kao nešto mnogo, a u stvari u odnosu na druge i nije.
 
Nejasno je šta si hteo da kažeš, ali ajde da se osvrnemo na ovo 6.12. To nije plafoniranje za stalno, već mera koja glasi: prosečna ponderisana kamata + njena petina, što je trenutno 5.12 + 1.024 = 6.12 (zaokruženo). Ali samo trenutno!
Prosečna ponderisana kamata je kada uzmeš sve iznose kamata i pomnožiš svaku sa svojom "težinom", pa taj ponderisani zbir zatim podeliš sa zbirom svih kamata.
Ukratko, neko se zaduži 100k po stopi od 4%, neko 200 po stopi od 3% itd.
Prosečna poderisana kamata bi bila: (100x4%+200x3%)/ (100+200).
Dakle, ako se ljudi budu zaduživali po većim kamatama i iznosima, onda će ti i kamata lako preći tih 6.12. Ali se očekuje da kamate padaju... makar u skorije vreme.
Htedoh reći da mi je nekako veća verovatnoća da će kamate pasti ispod 5% nego da će ostati na 6.12% u narednih godinu/dve pa celu deceniju.
 
Htedoh reći da mi je nekako veća verovatnoća da će kamate pasti ispod 5% nego da će ostati na 6.12% u narednih godinu/dve pa celu deceniju.
Pa ako kamate padnu onda neće više biti tih 6.12%, jer će pasti i prosečna ponderisana kamata. Malo pogledajte sta sam napisao.
 
Što se tiče ekonomije tu smo u procvatu.
Imamo procvat od državnih infrastrukturnih projekata pa do procvata u turizmu.
Dolazak visokokvalifikovanih Rusa se desio, dolazak i saradnja sa Kinezima itd..
Raznorazni projekti finansirani od strane Evropske unije.
Centralizacija i jeste prouzrokovala da je najskuplje za život i što se vidi po cenama u BG-u i NS-u, kao i u ostalim većim gradovima.
Migracija stanovništva se dešava sa sela u gradove, ko kako može i spram mogućnosti.
Nije ovo samo u Srbiji, skoro svuda u svetu imamo migraciju ljudi u gradove, koji kasnije postaju mega-gradovi, takav trend je nametnut skoro u celom svetu.
Jedino se pravi bogataši distanciraju.
Evo započeto je konačno i rešavanje oko metroa, koji je preko potreban Beogradu, kako bi ponovo bio najubedljivija i najpoželjnija metropola u regionu.
EXPO aeforija, ali i veoma značajan dogadjaj gde ćemo ostvariti razne konekcije za buduće saradnje u poslovima.
Naravno da kada se grad širi i toliko razvija i grade nove luksuzne zgrade da je to skoro za svakog ko radi isključivo za platu nedostižno u centru jednog glavnog grada.
Jer naravno svi hoće u centar, jer je periferija, pa nije centar.
Jeste imamo problem sa iseljavanjem mladih talenata i sa lošijim natalitetom.
Problem nataliteta će se vršiti podsticajem koji postoji(finansijska pomoć i pogodnosti za kupovinu nekretnine)i koji bi trebalo još pojačati.
To što dovodimo niskokvalifikovanu radnu snagu pokazuje na vid našeg napretka u ekonomiji.
Tako su i nas dovodile razne obećane na glasu države.
Dolaskom ozbiljnih stranih kompanija pa i sa jakim IT sektorom mladi sve više ostaju u Srbiji i mogu veoma brzo da napreduju do ozbiljnijih plata preko 2-3k eura u kratkom roku. Manji su nam porezi od većine tih razvijenijih država gde se nude veće plate pa u totalnom zbiru i nije više tolika razlika za odlazak u drugu državu.
Kačio sam ovaj link još ranije ali da, mladji od 30god su medju najsrećnijim na svetu i to baš u Srbiji.
Kada smo mogli videti da se mladi sele u svoj stan sa 30god, to jest da su ga kupili od svog rada ili ok od podizanja stambenog kredita u Srbiji.
Postoje i negativne strane u Srbiji naravno, zato nam i nije cena m2 preko 10k kao u nekim centrima drugih glavnih gradova.
 
Svi sve znaju ali ja ću samo podsjetiti da ovaj forum počinje rečenicom: "Ocigledno je da je precenjena cena kvadrata u Beogradu a i u ostalim vecim gradovima.Koliko mislite da je realna cena"?
Ta rečenica je iz 2010. Prije 14 godina. Je li sada "Očigledno" da su cijene bile precjenjene 2010. god. kada se stan kod Arene u Energoprojektovim zgradama mogao kupiti za 1.400 €\m2, na Crvenom krstu za ispod 2.000 €\m2, kod Djerma za 1.700 €\m2...
1724268418894.png



Svaka čast čoveku, napisao je to 2010. i ubo je "picotop" što bi se reklo. Nakon 2010. je usledio pad od ~20-25% gledajući prosecne cene
 
Problem je sto nije isto ako ti je inflacija hrane 10% a svega ostalog 2% pa je u proseku 3%.

Ljudi najvise gledaju inflaciju potrosacke korpe koja onda povuce i povecanje kirije a to onda dodatno prouzrokuje efekat da ljudi beze u nekretnine jer bolje svoju nekretninu da otplacuju nego tudju.
Taj što brine o poskupljenju potrošačke korpe, taj ne "beži u nekretnine".
 
Taj što brine o poskupljenju potrošačke korpe, taj ne "beži u nekretnine".
Ne brine o poskupljenju ali pritisak na kirije pravi i pritisak na cene nekretnina, a potrosacka korpa direktno pravi pritisak na kirije iz mog iskustva.

Opet kazem, moja kirija je skocila 50% u roku od 2 godine zbog skoka inflacije a najlakse stanodavci to opravdaju skokom cena hrane i svega ostalog sto moras da uzmes, i kada mi kirija dodje do 600 a stambena rata se krece u rasponu od 600-800 eura apsolutno nema potrebe ni da mislim da li da uzmem stan ili ne, dok da je kirija u rangu 300-400 a stambena rata 600-800 onda jos i mozes da kalkulises da li kupiti stan ili investirati u akcije itd.
 
Ko kupuje za zivot i placa kiriju normalno da bi trebalo da kupi stan manje-vise istog momenta cim skupi novac za stan. Jer placanje kirije je novac bacen u bunar (iako neki ovde pisu kako time sto nekom naplacuju kiriju time mu omogucuju da ostvari neke svoje ciljeve, zaboravio sam ko je pisao, nije ni bitno). Medjutim, mnogi koji kupuju za zivot ne placaju kiriju jer recimo zive kod roditelja, pa im se i ne zuri mnogo.
Ono sto sam ja hteo da kazem je mislim da ce zasicenje trzista poceti onog momenta kad investicioni kupci shvate da se moze desiti da kupovinom nekretnine njena nominalna vrednost stagnira godinama i da recimo dugo vremena ne mogu da je izdaju, a troskovi drzanja prazne nekretnine rastu, i da smo jako blizu tog trenutka. Cene mozda nece padati, ali smo vec jako blizu tog nekog plafona.

Pumpanje GDP-a je postao cilj sam za sebe. Nema veze sto se raspada infrastruktura, zdravstvo, skolstvo, putevi, sto se nenamenski trose javna sredstva i izvlace pare iz budzeta preko namestenih tendra,... Bitno je da GDP raste. I on uopste ne moze da se nasteluje, zar ne? Mislim, ajde da posmatramo stvari i ovako. Cak i da GDP jeste realno porastao, to znaci da se u nasoj zemlji vise toga proizvelo i pruzilo vise usluga. Sve je to super. Ali problem je u tome ko je prisvojio tu vrednost? Tu se ogleda problem nase ekonomije. Sta je dobio obican covek? Dobio je malo vecu platu nego ranije, ali i znacajno vece cene, i placa vece poreze pa sad verovatno moze da kupi i manje nego sto je ranije mogao da manjom platom, a ima sve losije skolstvo, zdravstvo i puteve/ I ako je imao neku ustedjevinu nju mu je pojela inflacija, eto to je dobio obican covek. Dok neki na sumnjive nacine zaradjuju milione i milijarde. Za tebe je to znak dobre ekonomije, za mene nije.

Ovaj tekst bih punog srca delio po gradu na raznim skupovima... nema vise sta da se doda. Koncizno i sazeto.
Samo Sns bot nece lajkovati tvoj tekst.
 

Ups, malko smo pobrkali brojeve, ipak je 818 000 manje. Dešava se svima, brojke umeju da budu nezgodne.
 

Sad mi je jasno zašto banke nagovaraju klijente da uzmu 5.03 fiksnu kamatu, ovi oće da ograniče kamate na 6.12. Mislim da je suviše mala razlika da bi fiksna kamata bila isplativa. Šta vi mislite?
Ovaj, koje su šanse da 1. januara osvanemo sa ukidanjem privremene uredbe o ograničenju a da banke podignu kamatu na stambene kredite u odnosu na sadašnjih 4,65-5,03%, umesto da spuste?
 
Neće da spuste sigurno. Ove zamrznute kamatne stope idu svima gore do maksimum 6.12(za sad, ne znam koliko često će da updatuju taj prosek da odrede maksimalnu stopu)

Ako je neko potpisao tipa 3%+euribor pre par godina i sada mu je kamata zakucana na 4.08%, taj može da očekuje 6.12% od januara (pod uslovom da euribor ostane isti).
 
Vrh