Šta je novo?

Cene nekretnina

Bilo bi dobro neki altruista da mu tvitne link ka ovom forumu, i to ka temama "Srbija - Ekonomski tigar" i Cene nekretnina, pa da ulozi pametno dok su jos ove bagatela cene, pa da mirno provede starost ubirajuci kiriju po BNV. Taman bi mogao i hyperloop da implementira kod nas, a mi npr za uzvrat da mu damo Luku Beograd besplatno da napravi Mask Na Vodi.
 
Beograd na vodi je veoma isplativ za Ilona Maska, uzme stan 200 hiljada, izdaje za 500-1000 eura, plati porez, i vrati pare nazad za 20 do 30 godina (pod uslovom da je stalno izdat), ma bravo genije.Do tada će nas biti taman milion i to možda.Arapi su mislili da dođu ovde ali mislim da neće (zagađen vazduh, termoelektrane, rio tinto...)tako da će izda baba kurani, al na kukovo leto.Haha Ilon Mask, pa čak i on kupuje zemlju.E svaka ti čast, duhovit si, i maštovit :)
 
Mask je težak 263042505000 eura, ako je prosečna cena stana u Beogradu 150000 eura ispada da može da kupi 1,753,616 stanova... :shock: ceo Beograd bem ti lebac :shok:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905708#p905708:1yow0kzt je napisao(la):
Sava Sava » Pon Dec 06, 2021 1:17 pm[/url]":1yow0kzt]Beograd na vodi je veoma isplativ za Ilona Maska, uzme stan 200 hiljada, izdaje za 500-1000 eura, plati porez, i vrati pare nazad za 20 do 30 godina (pod uslovom da je stalno izdat), ma bravo genije.Do tada će nas biti taman milion i to možda.Arapi su mislili da dođu ovde ali mislim da neće (zagađen vazduh, termoelektrane, rio tinto...)tako da će izda baba kurani, al na kukovo leto.Haha Ilon Mask, pa čak i on kupuje zemlju.E svaka ti čast, duhovit si, i maštovit :)

Renta je nebitna, to cisto malo da pokrije racune. Prava zarada lezi u tome da se kupi stan u BG (idealno BNV) dok su jos ove bagatela cene, pa da se posle prodaju po 15k m2 u Mirijevu i vise u ostalim opstinama
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905336#p905336:d14vbmt7 je napisao(la):
PetarPetrovic » Ned Dec 05, 2021 1:06 pm[/url]":d14vbmt7]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905332#p905332:d14vbmt7 je napisao(la):
ftj » Ned Dec 05, 2021 12:51 pm[/url]":d14vbmt7]Lepo sto su se setili da izgrade kanalizaciju(a i to je pitanje koliki procenat ce zaista biti prikljucen 2025.).

Ako i ostavimo po strani suzivot sa pravim savremenim robovima, ostaje cinjenica da treba da zivis u pravoj pravcatoj pustinji. Cak je i finiks u arizoni 10x humaniji za zivot od dubaija(a ni tamo nije prijatno).
opet ista pesma :vops: :violina: svakom svoje selo najviše prija a moje je selo cela šumadija :bubanj:

Moje pitanje nije bilo da li je Dubai bolji-lepši za življenje nego....

Da li je Dubai bolji izbor za investiranje od Beograda?


Неко моје размишљање,
ако идемо неком логиком да веома мали мизеран број становника Београда и Србије може да купи нову некретнину на доброј локацији у Београду (иако се исчитавањем ове теме не стиче такав утисак), а сведоци смо да се ти станови одма распродају, то значи да веома мали број људи са вишком кеша купује по неколико станова, значи гомила станова је у власништву малог броја људи које онда они покушавају да изнајме за високу цену коју опет мали број људи може да приушти, колапс тржишта некретнина у Београду са напумпаним ценама је неизбежан, а Дубаи са друге стране увек има прилив богатог становништва из целог света које долазе ту на дужи или краћи период, што Београд нема, тако да може да амортизује неку кризу или пад који следи или тамо можда и не.
 
Američka vlada to radi jako dugo...da li će im i ovaj put uspeti da na tj način izbegnu veću krizu teško je proceniti...imam neki osećaj da ovoliko trošenje para (koje nisu realno zaradjene) ovaj put neće proći bez posledica.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=905925#p905925:3bt49233 je napisao(la):
vradovic » Uto Dec 07, 2021 7:51 am[/url]":3bt49233]https://www.rt.com/usa/542402-musk-insane-government-spending/

Ja mislim isto da je ovaj infrastructure bill preterivanje preko svake mere. Napravice totalni haos u monetarnom sistemu. Mada opwt nemam sve cinjenice mozda mora tako. Svakako pripremite se za poletanje sa cenama nekretnina!

Наравно! Зато пожурите да купите шатор!
 
Mirijevo košta oko 2.000 eur.
Kalemegdan 7.000.
Vračar od 3.000 do 5.000
Novi Beograd u proseku 3.000
Bežanijska kosa od 2.500 do 3.000.
Procenjuje se da na svaki stan dolazi 10 do 20 zainteresovanih kupaca.

I onda se poentira sa

"Građevinski materijal je skuplji, energenti su skuplji, bilo bi nerazumno očekivati da cene idu dole", kažu u agenciji za nekretnine "Legal". Po njihovim rečima, za svaki stan koji drže u prodaji, postoji čak dvadeset zainteresovanih kupaca. Iako je guverner Radovan Jelašić nedavno savetovao da se pričeka sa kupovinom, ni u agenciji "Alka" ne slažu se s njim. Direktorka ove agencije Kaća Lazarević ističe da je "skoro sigurno da se cene neće menjati, možda će se samo promet neznatno smanjiti", što je inače normalno u septembru i oko Nove godine. "Naše tržište je inače takvo da nema velikih oscilacija, suviše je malo. Mi nismo vezani za svetske tokove." Po njenim rečima, ljudi su podigli novac iz banke i sada zovu, ne znajući šta da rade sa tim novcem.

Ovo je presmešno.
Tekst je iz oktobra 2008. Nakon toga je usledio ozbiljan pad cena. Slučajno naiđoh na tekst jer sam guglao ko je Kaća Lazarević, bilo mi je poznato ime, a neki novi tekst je izašao na B92 gde ona daje procene...

https://www.vreme.com/vreme/prestonicka ... -kvadrata/
 
Cito sam malo stare forume i clanke. Ako ne pogledas datum mislio bi da je danas napisano. Izmenio se samo poneki politicar. Kaca vec standardno vrti istu pricu kao papagaj. Mislim da ima neki sablon iz Titovog doba koji samo sibne novinama.
I tada su bili subvencionisani krediti kao i sada sto se obecava mladim bracnim parovima, pa onda kao drzava zida po povoljnim cenama i na kraju mucak.
Samo strpljenje ko moze da ceka.
 
"Standard&Poor's" каже да је неизбежан банкрот Еверграндеа...

2021-12-07-5-06-22.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906131#p906131:ysgqxdjy je napisao(la):
Jeremiah » Uto Dec 07, 2021 7:50 pm[/url]":ysgqxdjy]Mirijevo košta oko 2.000 eur.
Kalemegdan 7.000.
Vračar od 3.000 do 5.000
Novi Beograd u proseku 3.000
Bežanijska kosa od 2.500 do 3.000.
Procenjuje se da na svaki stan dolazi 10 do 20 zainteresovanih kupaca.


Tekst je iz oktobra 2008.

https://www.vreme.com/vreme/prestonicka ... -kvadrata/

Al si ovo iskopao, svaka čast. Ali ne vredi, nekima ne vredi ponavljati...
 
Ko se dobro seca tog perioda, zna da se i tada pricalo o frilenserima koji zaradjuju nenormalne pare, o tome kako USA stampa dolare samo tako i da ce sve otici u nebo, da nam je skocio standard i da ce plate samo da rastu - "za par godina ulazimo u EU"... Sve je isto... Anegdote, ja znam ovoga zaradjuje ovoliko, ja znam onoga zaradjuje onoliko.

Ako neko pomene profitere od privatizacije i prljav novac, obicno je bio ismevan, "nisu ovo 90e, ne moze to sad tako, nije ti ovo Sloba..." sve ove teme u medijima i price u narodu su mi ooozbiljan flashback na 2008.
 
Hm ti bi jako dobro prosao da prodas sad sve sto imas, budes podstanar par godina, i onda kupis sve ponovo po cenama iz 2010. ?
 
Samo što je sada novca stvarno mnogo više, i prljavog i čistog. Sa druge strane tu su i državni projekti tako da i kad krene da pada ne verujem da će opet dostići nivo iz 2013te npr osim neke žestoke destabilizacije, a koliko vidimo cene tek sada dostižu nivo cena iz 2008me. Sve u svemu što više "prljavih" kupi stan koji će da stoji pre će cene pasti, neće niko dozvoliti da mu investicija stoji prazna osim ako to nije prosečan Srbin koji je kupio za unuke da ima. A vidimo da polako dolazi i do zasićenja tržišta, bar što se tiče ovih skupljih projekata, ima stanova. Ko veruje da ide isti sunovrat kao 2010-2013 sto kaže mrgood može da proda sve što ima i sačeka polako za godinu dve duplo niže cene.
 
Vise sam hteo da kazem da je verovatno vrh vrhova vec postignut, da li ce pasti za 20%, 10%, 5% to niko ne zna, niti koliko ce dugo stagnirati... E to sa prodajom imovine radite na svoju odgovornost :lol: ovo je zemlja cuda, tako da se ne treba oslanjati na zdravu logiku.

Ja samo primecujem da se jedan patern ponavlja i da je jedna logika bila pogresna u proslosti... :kafa: i ja sam 2008. bio medju optimistima, eurofanaticima i onima koji su mislili da je prica o krizi prenaduvana, plus bio sam okruzen ljudima koji su imali love... samo pokusavam da ucim iz svojih gresaka, nista nije kao sto izgleda.
 
Sve ozbiljni spekulanti na ovom forumu. Svi bi shortovali samo da su na vol stritu. :)

Meni je tekst bio zanimljiv jer je neko skoro komentarisao kako cene samo rastu ili stagniraju.

E sad zanimljiva tema za diskusiju je da li su se cene u Mirjevu obrusile zbog propasti Liman Bradersa ili zato sto je postojao ogranicen broj ljudi koji su imali zelju i mogucnosti da plate stan u Mirjevu 2.000 kvadrat.

Ja sam stvarno iznenadjen cinjenicom da sve novogradnje na forumu i dalje imaju prazne stanove i pored tolike navale. A tek ce se pojaviti na trzistu jos jedna tura novogradnji.

Od ostalih vesti Evergrande bankrotirao, Kina tvrdi da je uspela da ogranici posledice, i otkrilo se ko je Satoshi Nakamoto(?) koji poseduje najvise bitcoina na svetu :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906370#p906370:3eyahfiu je napisao(la):
Jeremiah » Sre Dec 08, 2021 2:39 pm[/url]":3eyahfiu]Sve ozbiljni spekulanti na ovom forumu. Svi bi shortovali samo da su na vol stritu. :)

Ne radi se samo o spekulantima :D cak i ako kupujes stan za sebe, opet, razmisljas da l mozes da prodjes sa 20-30k evra manje, nije mala cifra za nase uslove. NIje bas kao da sam kupio kilo krompira kad je bio najskuplji :D ceo zivot je spekulacija.
 
Jeste, ali pod uslovom da i kiriju uzmeš u računicu da li ti se isplati da čekaš da platiš tih 20k manje i kada. Plus ako kamate skoče... Ko što neko na nekoj temi razmišlja kako da ubaci 130k u banku. Problemi :)

Ko kupuje kao investiciju tj ne kupuje za sebe on već ima više mogućnosti da spekuliše i čeka.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906377#p906377:lcg1ilmx je napisao(la):
Jeremiah » Sre Dec 08, 2021 1:59 pm[/url]":lcg1ilmx]Jeste? Ne pratim bas kripto scenu - vidim da je sud presudio
Svi koji su upuceni kazu da je ovaj lik lazov. Kada vec hoce da bude Satosi jedino sto treba da uradi je da aktivira neki od prvih novcanika koji stoje zapecaceni sto on nije uradio niti ce jer gotovo sigurno laze.
 
Ako cena padne za 20k - to generalno znaci da je manji stan u pitanju i da ti se sa kirijom od 300 evra isplati da cekas 6 godina pad cena.

Za spekulacije sam mislio na ovog sto predlaze prodaju svega pa kupovinu kad padnu cene :)
 
Је л' по вама вреди 2800 евра - м2 у ПЕТИЦИ, блок 63. Неки двоипособан стан је око 160-170 хиљ. евра. Добра куповина или не? Ако не, препорука за нешто друго?! или је можда боља опција ризиковати и чекати... неки нови стамбени комплекс (нпр. бивши ИМТ) или неко чудо и пад цена... ?!
 
6god je dug period, a opet zavisi od trenutka kupovine. Mene npr kada su savetovali 2018te da ne kupujem jer je balon tada su cene bile niže nego sada. Kada sam pričao da me to ne zanima jer kupujem za život ispalo je da mi je krivo jer sam kupio nekretninu u balonu. Završio sam kupovinu marta 2019te (ali sam je započeo u decembru 2018te, problemi sa bankom). Dakle uskoro će 3 godine razlike, ulazim u četvrtu, cene otišle gore, a kamate se nisu menjale. E sad da li će i kada napokon cene padnu kamate biti iste ili veće i kada će cene pasti i koliko? To je ozbiljna računica za nekoga ko kupuje stan za sebe jer se može desiti da više da na kiriju nego razliku u ceni. U medjuvremenu stižu i deca, potrebe se menjaju...

Jedina razlika u odnosu na sadašnje vreme je to što je manje bilo novogradnji i što su se stvarno stanovi prodavali u roku od odmah, retko gde je bilo slobodnih stanova. Negde neće ni da ti prodaju ako kupuješ preko kredita. Negde te odbiju i da pogledaš stan u slučaju da neko odustane. Danas eto ima stanova u ponudi. Pre neki dan mi reče kolega da mu je drug stavio stan na oglas i da su ga odmah zvale agencija da ga zastupaju i da mu kažu da može da uzme više. Da će oni staviti 20000e veću cenu i da će se verovatno prodati. To su po meni indikacije da smo blizu vrha, e sad da li će uslediti stagnacija par godina ili pad to niko ne zna.
 
Vrh