Šta je novo?

Cene nekretnina

Znamo šta bi moglo dovesti do daljeg rasta cena (donekle apsolvirano na temi), ali jel ima neko ideju šta bi moglo da poboljša ponudu?

Nešto planiram krajem godine opet da krenem da tražim, ali gledajući oglase svaki dan, hvata me beznađe...
Ponudu može da poboljša jedino pad tražnje (krš stanovi će biti jeftiniji, a dobri sa ok cenom neće otići u roku od dva dana) ili masovnija granja (veća ponuda na tržištu). Šta će se desiti od ta dva i da li, niko ne zna, kao što ne zna ni da li će cene pasti ili rasti.
 

РЗС: У СРБИЈИ У АПРИЛУ БРОЈ ДОЛАЗАКА ТУРИСТА ВЕЋИ ЗА 7,1 ОДСТО НЕГО У АПРИЛУ 2023.​

У Србији је у априлу забележено 370.669 долазака туриста што у односу на април прошле године представља повећање за 7,1 одсто, док је број ноћења износио 1.025.142 и био за 9,1 одсто већи него пре годину дана, објавио је данас Републички завод за статистику.​

Број ноћења домаћих туриста био је већи за 11,0 одсто а страних туриста за 7,0 одсто.

 
Evo zašto se kupuju stanovi :D "bolje rata nego renta"

HrDa60X.jpeg
 
Evo zašto se kupuju stanovi :D "bolje rata nego renta"

HrDa60X.jpeg
E moj čika Slobo, a ovi u Hotelu Grand Tornik na Zlatiboru se mučili i stavili paravan preko stakla kupatila...a kod tebe samo zamahneš ovom zvezdinom zavesom i ne vidi se ništa. Bravo za patent! Verovatno i cevi idu ispod kreveta, pa mu krevet uvek topao...treba ovima iz hotela reći i za žetone da ugrade :love:
Grand Tornik Zlatibor.jpg
 
Evo zašto se kupuju stanovi :D "bolje rata nego renta"

HrDa60X.jpeg

Jedna od gorih grupa na fejsu... Neki ludaci od zakupodavaca koji kače neke rupe za 500-600 evra koje ne mogu da uvaljaju preko oglasa... a s druge strane neka gomila mučenika koji traže garsonjeru za 200 EUR i koji to isto ne mogu da nađu preko oglasa... i onda se poubijaju u komentarima.
 
Jedna zanimljiva statistika ako uporedimo Q1 2023 i Q1 2024
  • Na nivou Beograda cene su manje-vise iste i za starogradnju i za novogradnju. Novogradnja je poskupela 0.8% a starogradnja 4.8%, dok je prosecan rast cene 2.2%, sto se sve moze smatrati beznacajnom oscilacijom. Inace u Q1 2023 u odnosu na Q1 2022 smo imali YoY 12.7% rast cena novogradnje i 22.2% rast cena starogradnje, sto je dalo rast cene od 18,8% u proseku, tako da je ocigledno da smo nakon velikog rasta imali stagnaciju.
  • Na nivou Beograda je doslo do pada prometa od preko 25%. Konkretno, imamo pad od 3% za starogradnju i 17% za novogradnju, sto u proseku daje pad prometa od 9.3%, ali smo u Q1 2023 imali takodje pad prometa od 17.4%, sto u zbiru daje skoro 30%. Takodje je pad prometa u periodu Q2 2023 - Q4 2023 bio 25-35%.
  • Na nivou pojedinacnih gradskih opstina cena starogradnje je takodje stagnirala (i u centralnim i u perifernim gradskim opstinama), a promet je pao manje nego sto je pao promet novogradnje. Isti utisak sam stekao i kad sam uporedjivao cene za neke mikrolokacije na osnovu mapa, sto jeste odokativni metod, ali nekako potvrdjuje pravilo.
  • Sto se tice novogradnje, tj. cene po kojoj investitori prodaju nove stanove, ona je poskupela u skoro svim gradskim opstinama, ali je doslo i do veceg pada prometa novogradnje u odnosu na starogradnju, pri cemu je pad prometa bio izrazeniji u centralnim gradskim opstinama a manje izrazen u perifernim gradskim opstinama. Naravno da za to ima vise razloga: visoka cena, manjak lokacija u centralnim opstinama, kupvina preko predugovora koji ce tek biti evidentirani za neke opstine, pa je zato pad prometa u centralnim opstinama dosta veci..., tako da npr. Savski Venac ima pad prometa od preko 60%, Stari Grad 43%,,... dok neke periferne opstine cak imaju ili veliki rast prometa ili veliki rast cena novogradnje s obzirom na nove komplekse koji su se tamo pravili (narocito Rakovica gde imamo rast cena novogradnje od 45,5% i rast prometa od 119.4%, ili Cukarica gde je cena porasla 42,8%)
  • Za sve ovo sto je ovde izneseno ima izuzetaka ako se gledaju pojedinacne opstine, ali ovo je moj neki utisak koji sam stekao za ogromnu vecinu opstina
Moj zakljucak:
  • Ljudi koji kupuju starogradnju kupuju po istim cenama po kojim su kupovali i pre godinu dana, ali u manjem obimu
  • Ljudi koji kupunu novogradnju kupuju u centru ako imaju para, a ako nemaju ocigledno ce se pre odluciti za novogradnju na 10km od centra nego za starogradnju.
  • Ljudi koji prodaju starogradnje da bi verovatno kupili novogradnje su u problemu jer su racunali da prodaju starogradnju po jednoj ceni i kupe novogradnju po nekoj drugoj ceni, ali sad investitori dizu cene za nove zgrade. Ranije nisu zeleli da spuste cene jer onda ne bi mogli da kupe novogradnju koju su isplanirali a sad im novogradnja bezi iz kalkulacije pa im jedino ostaje racunica da prodaju tu neku starogradnju i kupe neku drugu starogradnju (npr. prodaju veci stan da bi kupili 2 manja i slicno). Sa druge strane ocigledno ne uspevaju da prodaju po nekim vecim cenama jer cene ocigledno stagniraju. Ovo ocigledno objasnjava i razlog zbog kojeg neki dizu cene u oglasima nadajuci se da ce se neko upecati ili se eventualno povlace sa trzista
  • Investitori su se fokusirali da grade sto luksuznije stanove (kvalitet zavisi od milion faktora) kako bi time opravdali dizanje cene. Bukvalno je sve teze naci zgradu na nekoj pristojnoj lokaciji koju investiror ne pokusava da predstavi kao lux nad luxovima i digne cenu sto vise.
 
Poslednja izmena:
Starogradnja manje-više prati cene novogradnje kad gledaš unazad na nivou grada. Novogradnja diktira trend jer je prostor ograničen resurs, kad ljudi nemaju para za novogradnju, povećava se tražnja za starogradnjom i indirektno diže cene i tako skače sve zajedno.

Ohrabruje stagnacija cena 5 kvartala zaredom, znači da smo udarili plafon i da nema novog pritiska na cene od strane tražnje iako imamo uredbu o kamatnim stopama i pala je stopa inflacije. Mislim da će i 2025. biti slična kao sad, možda i gora ako ne produže uredbu.

1234.PNG


EDIT: i dodao bih samo, da pad prometa je skroz realan, ali se i donekle slažem sa komentarom onog Senešija, koji je rekao da je pad prometa zapravo normalizacija tržišta, i da ono što smo imali pre je bilo apsolutno neodrživo. Tako da mislim da smo ipak malo precenili taj pad prometa na forumu jer nije tolika tragedija za sektor koliko je 2021-2022 bio medeni mesec.
 
Poslednja izmena:
Airport garden na NBGD pustio celu lamelu A u promet, skoro nista nije prodato ako je verovati sajtu.

Ja sam razmatrao projekat pa zato primecujem, pre nedelju dana u opticaju je bilo samo 20ak stanova, ostali su bili "prodati".
 
Turista trenutno najviše na Zlatiboru i Novom Sadu. Traži se krevet više...niko ne zna šta se dešava. Postali smo top Svetska destinacija.
 
Ovaj celog zivota bio zaduzen da laze penzionere, a sad presao na mlade.
Ja ne znam zašto si toliko sumnjičav. Jeste da je 155 kuća možda malo na nivou Srbije ali 155 kuća besplatno dodeljeno. Ja konkretno znam 1 porodicu koja je tako dobila, i žive na selu i srećni. I selo ima svu infrastrukturu. Jeste da u kuću treba mnogo da se uloži jer su stare švapske kuće - one dugačke vojvođanske, ali polako. Džabe kuća i plac ogroman. jedina obaveza da živiš 10 godina tu. Što s malim detetom i nije veliki problem. Selo ima i vrtić i osnovnu do 4. razreda. u vrtiću NEMA lista čekanja, odmah upadaš, državni vrtić. Ima ambulantu, optički internet, gas, vodovod.
Možete i da kritikujete ali program je dobar. Da li ćeš dobiti vrh kuću za dž - NE. Ali možeš da živiš. Posle obnoviš. U svakom slučaju s ulaganjem od 40-50k imaš super sve. Što je cena 2 parking mesta u BGu.
 
Naravno da je program dobar, dobiješ besplatno kuću gde: uzgajaš svoje povrće i voće, gde kuvaš paradajz, držiš kokoške, ne plaćaš parking i hotel za gume, praviš roštilj kada hoćeš, ne trpiš bučne komšije, i ne plaćaš održavanje zgrade, ne čekaš lift 5÷10 minuta, ne gaziš u kereća g.vna, ne tražiš parking mesto, nego parkiraš u svoju garažu, pustiš decu slobodno da se igraju, napuniš svoj bazen sa vodom...da ne nabrajam. Ovo je najbolji program za dodelu kuća, neka od sela su od tada potpuno oživela.
 
Ja ne znam zašto si toliko sumnjičav. Jeste da je 155 kuća možda malo na nivou Srbije ali 155 kuća besplatno dodeljeno. Ja konkretno znam 1 porodicu koja je tako dobila, i žive na selu i srećni. I selo ima svu infrastrukturu. Jeste da u kuću treba mnogo da se uloži jer su stare švapske kuće - one dugačke vojvođanske, ali polako. Džabe kuća i plac ogroman. jedina obaveza da živiš 10 godina tu. Što s malim detetom i nije veliki problem. Selo ima i vrtić i osnovnu do 4. razreda. u vrtiću NEMA lista čekanja, odmah upadaš, državni vrtić. Ima ambulantu, optički internet, gas, vodovod.
Možete i da kritikujete ali program je dobar. Da li ćeš dobiti vrh kuću za dž - NE. Ali možeš da živiš. Posle obnoviš. U svakom slučaju s ulaganjem od 40-50k imaš super sve. Što je cena 2 parking mesta u BGu.
Čini mi se da nama ne bi valjalo čak ni da dele besplatne stanove na Nbg-u, jer bi i u tome sigurno pronašli nešto što ne valja.
 
Pa ima i to, stanovi, diplomatske kuće…samo oglasi nisu bas javni …
 
Možete i da kritikujete ali program je dobar. Da li ćeš dobiti vrh kuću za dž - NE. Ali možeš da živiš. Posle obnoviš. U svakom slučaju s ulaganjem od 40-50k imaš super sve. Što je cena 2 parking mesta u BGu.

Ovo da neko ulozi 40k je fantazmagorija. Zamisli kako je neko pao nisko (mozda i vec zivi na niskom nivou) na to da zivi u kuci od 10k za dz jer nema za bolje ili vise. I jos treba da nadje tih 40k.
Znaci da nije toliko sposoban cim mu drzava poklanja jeftinu kucu.
 
Pa sad dal se zale ovi sto dobijaju besplatne stanove, aj da vidimo. Prvi je Vucic dobio stancugu za vreme bombardovanja 1999. On se stalno nesto zali i patetise. Policija je takoreci dobila za dzabe stanove, jel se zale? Vecini i ne odgovara da zive u tim stanovima pa eto izdaju.
Ne bih ja sumnjao u Krkobabica i ekipu da ih ne poznajem toliko dugo. Pa ovde sistem ne postoji koji pogoduje radnim ljudima. Plan ne postoji ni za narednih 20godina vec samo kako ce da se sta razgrabi do narednog mandata.
@centarfor Ma vidis u kakvoj bajci covek zivi. Po njega bolje da je trol nego da stvarno to misli.
 
Jedna zanimljiva statistika ako uporedimo Q1 2023 i Q1 2024
  • Na nivou Beograda cene su manje-vise iste i za starogradnju i za novogradnju. Novogradnja je poskupela 0.8% a starogradnja 4.8%, dok je prosecan rast cene 2.2%, sto se sve moze smatrati beznacajnom oscilacijom. Inace u Q1 2023 u odnosu na Q1 2022 smo imali YoY 12.7% rast cena novogradnje i 22.2% rast cena starogradnje, sto je dalo rast cene od 18,8% u proseku, tako da je ocigledno da smo nakon velikog rasta imali stagnaciju.
  • Na nivou Beograda je doslo do pada prometa od preko 25%. Konkretno, imamo pad od 3% za starogradnju i 17% za novogradnju, sto u proseku daje pad prometa od 9.3%, ali smo u Q1 2023 imali takodje pad prometa od 17.4%, sto u zbiru daje skoro 30%. Takodje je pad prometa u periodu Q2 2023 - Q4 2023 bio 25-35%.
  • Na nivou pojedinacnih gradskih opstina cena starogradnje je takodje stagnirala (i u centralnim i u perifernim gradskim opstinama), a promet je pao manje nego sto je pao promet novogradnje. Isti utisak sam stekao i kad sam uporedjivao cene za neke mikrolokacije na osnovu mapa, sto jeste odokativni metod, ali nekako potvrdjuje pravilo.
  • Sto se tice novogradnje, tj. cene po kojoj investitori prodaju nove stanove, ona je poskupela u skoro svim gradskim opstinama, ali je doslo i do veceg pada prometa novogradnje u odnosu na starogradnju, pri cemu je pad prometa bio izrazeniji u centralnim gradskim opstinama a manje izrazen u perifernim gradskim opstinama. Naravno da za to ima vise razloga: visoka cena, manjak lokacija u centralnim opstinama, kupvina preko predugovora koji ce tek biti evidentirani za neke opstine, pa je zato pad prometa u centralnim opstinama dosta veci..., tako da npr. Savski Venac ima pad prometa od preko 60%, Stari Grad 43%,,... dok neke periferne opstine cak imaju ili veliki rast prometa ili veliki rast cena novogradnje s obzirom na nove komplekse koji su se tamo pravili (narocito Rakovica gde imamo rast cena novogradnje od 45,5% i rast prometa od 119.4%, ili Cukarica gde je cena porasla 42,8%)
  • Za sve ovo sto je ovde izneseno ima izuzetaka ako se gledaju pojedinacne opstine, ali ovo je moj neki utisak koji sam stekao za ogromnu vecinu opstina
Moj zakljucak:
  • Ljudi koji kupuju starogradnju kupuju po istim cenama po kojim su kupovali i pre godinu dana, ali u manjem obimu
  • Ljudi koji kupunu novogradnju kupuju u centru ako imaju para, a ako nemaju ocigledno ce se pre odluciti za novogradnju na 10km od centra nego za starogradnju.
  • Ljudi koji prodaju starogradnje da bi verovatno kupili novogradnje su u problemu jer su racunali da prodaju starogradnju po jednoj ceni i kupe novogradnju po nekoj drugoj ceni, ali sad investitori dizu cene za nove zgrade. Ranije nisu zeleli da spuste cene jer onda ne bi mogli da kupe novogradnju koju su isplanirali a sad im novogradnja bezi iz kalkulacije pa im jedino ostaje racunica da prodaju tu neku starogradnju i kupe neku drugu starogradnju (npr. prodaju veci stan da bi kupili 2 manja i slicno). Sa druge strane ocigledno ne uspevaju da prodaju po nekim vecim cenama jer cene ocigledno stagniraju. Ovo ocigledno objasnjava i razlog zbog kojeg neki dizu cene u oglasima nadajuci se da ce se neko upecati ili se eventualno povlace sa trzista
  • Investitori su se fokusirali da grade sto luksuznije stanove (kvalitet zavisi od milion faktora) kako bi time opravdali dizanje cene. Bukvalno je sve teze naci zgradu na nekoj pristojnoj lokaciji koju investiror ne pokusava da predstavi kao lux nad luxovima i digne cenu sto vise.
Premisa 1: Ljudi koji imaju para kupuju novogradnju u centru.
Premisa 2: Ljudi koji nemaji para kupuju novogradnju na perifieriji, pre nego starogradnju.
Zakljucak: Starogradnja se prodaje po istim cenama kao i prosle godine, samo u manjem obimu

Moje pitanje je ko su ti ljudi sto kupuju starogradnju kada smo utvrdili da oni sa vise ili manje para radije kupuju novogradnju?
 
Premisa 1: Ljudi koji imaju para kupuju novogradnju u centru.
Premisa 2: Ljudi koji nemaji para kupuju novogradnju na perifieriji, pre nego starogradnju.
Zakljucak: Starogradnja se prodaje po istim cenama kao i prosle godine, samo u manjem obimu

Moje pitanje je ko su ti ljudi sto kupuju starogradnju kada smo utvrdili da oni sa vise ili manje para radije kupuju novogradnju?
Poenta price je bila da dosta njih koji su odlucili da kupe novogradnju a nemaju dovoljno para da kupe novogradnju na lokaciji blize centru ce pre kupiti novogradnju na periferiji nego starogradnju u centru. Jednostavno neki ljudi ne zele starogradnju, sto zbog renoviranja, sto zbog povracaja PDV-a i drugih razloga, pa su spremni da zrtvuju lokaciju da bi dobili novogradnju. Naravno da ima uvek onih koji prioritizuju lokaciju, i sam sam rekao da je traznja za starogradnjom opala manje nego za novogradnjom, samo sam rekao da su investitori mnogo digli cene novogradnje predstavljajuci je kao premium lux i novca na trzistu je manje, pa sad ljudi moraju da prave kompromis, ili novogradnja na losijoj lokaciji ili starogradnja na boljoj lokaciji, a s obzirom da u perifernim opstinama raste promet novogradnje namece se zakljucak da dosta njih zrtvuje lokaciju da bi dobili novogradnju.
 
Pa sad dal se zale ovi sto dobijaju besplatne stanove, aj da vidimo. Prvi je Vucic dobio stancugu za vreme bombardovanja 1999. On se stalno nesto zali i patetise. Policija je takoreci dobila za dzabe stanove, jel se zale? Vecini i ne odgovara da zive u tim stanovima pa eto izdaju.
Ne bih ja sumnjao u Krkobabica i ekipu da ih ne poznajem toliko dugo. Pa ovde sistem ne postoji koji pogoduje radnim ljudima. Plan ne postoji ni za narednih 20godina vec samo kako ce da se sta razgrabi do narednog mandata.
@centarfor Ma vidis u kakvoj bajci covek zivi. Po njega bolje da je trol nego da stvarno to misli.
Program nije savršen, namenjen je sirotinji koja nema gde da živi, ali će svakako biti od pomoći i imaće neki značaj.
Problem je što se ti maksimalno, svesno ili nesvesno upinješ da u svemu vidiš najlošiju stranu, te tako izgleda ne možeš ni da sagledaš realno ono malo stvari koje zaista idu na bolje. A tako vređaš sentiment ljudi koji su odlučili ili su primorani da ostanu i žive ovde. Nazivaš Jakovo Jarkovo, a kladim se da nisi proveo duže od 10 minuta tamo. Čak i da jesi, i da si izvrstan poznavalac prilika po svim krajevima Srbije, to ti ne daje pravo da se na tako perfidan način izražavaš kada govoriš o mestima gde su ljudi odrasli i proveli ceo svoj život.
 
E moj čika Slobo, a ovi u Hotelu Grand Tornik na Zlatiboru se mučili i stavili paravan preko stakla kupatila...a kod tebe samo zamahneš ovom zvezdinom zavesom i ne vidi se ništa. Bravo za patent! Verovatno i cevi idu ispod kreveta, pa mu krevet uvek topao...treba ovima iz hotela reći i za žetone da ugrade :love:
Pogledajte prilog 200183
Au tacno sva ova vojna lica nisu u libeli, a i prezime mora biti cudno, obavezno.
Zamisli ti picajzlu koja je osmislila tus kabinu na zeton od 10 minuta, da tacno zna koliko si vode potrosio. E to je luks.
Ko bude stanovao kod ovog ima svako jutro u 6 da daje raport.
 
Poslednja izmena:
Vrh