Šta je novo?

Cene nekretnina

stampaju se pare. i globalno i lokalno
 
Iskocilo mi na linkedin-u:

"Sopot Hill je obrazovno-vaspitni centar akreditovan od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, lociran na 50km od centra Beograda, u opštini Sopot, na obroncima planine Kosmaj.
Sopot Hill je nova mogućnost za sveobuhvatnu brigu o razvoju i obrazovanju dece kroz tri programa – pripremni predškolski, osnovna škola i gimnazija opšteg smera.
Sa 10 sportskih aktivnosti, 4 jezika i kreativnim pristupom tradicionalnim, obogaćenim sadržajima, podjednako razvijamo pokret i misao!"

Eto napravi se skola za decu novih stanovnika Kosmaja. Mozda neko ima insajderske informacije ali mi se cini da je ne bi pravili da nema zainteresovanih.
 
Igormartin":6yieth19 je napisao(la):
[

Ja radim od 2012 na daljinu. Fantastičan osjećaj. Pola godine u BG, par mjeseci na Braču a ostalo po Europi. Dok djeca ne krenu u školu.

Do tad sam bio ćata 8-16h bez perspektive.

Ti si moj idol.
 
Juče sam bila i firmi posle 2 mjeseca rada od kuće i čujem da je troje kolega odselilo napolje i to se za ovog jednog baš iznenadih kupio je stan i bukvalno je trebao da se useli svaki dan, valja mu je puna kapa bila ove napredne države uzeo ženu i preko grane, i to su imali veća primanja nego ja. Za 2 mjeseca 3 ljudi što ih znam se iselilo iz države Srbije . Valjda ne mogu da podnesu ovaj napredak šta li?!

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Ljudi odlaze kad počne da ih dotiče. Ako imaš novac i veze možeš da živiš normalno, da imaš kvalitetan život, da ideš kod iskusnog lekara, možeš i da platiš deci dodatnu edukaciju ako u školi to isto ne dobijaju itd Ali kvalitet vazduha ne možeš da kupiš :(
 
chiki":19278vvw je napisao(la):
Ljudi odlaze kad počne da ih dotiče. Ako imaš novac i veze možeš da živiš normalno, da ideš kod iskusnog lekara, možeš i da platiš deci dodatnu edukaciju ako u školi to isto ne dobijaju itd Ali kvalitet vazduha ne možeš da kupiš :(
Upravo to, jos par ljudi mi kaze da neće da živi ovdje da svoju djecu svjesno truje. Iskreno da muz kaze da idemo i ja bi se spakovala isti sekund i otisla, nego on ne želi još da ode

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
Mozes da zivis u istocnoj Srbiji gde je priroda fenomenalna. Mozes da zivis van grada, neces imati problema sa losim vazduhom.
 
Dalmatinac":2tboba0k je napisao(la):
Mozes da zivis u istocnoj Srbiji gde je priroda fenomenalna. Mozes da zivis van grada, neces imati problema sa losim vazduhom.
Koliko vidim većina gradova u srbiji osvane sa ljubičastom oznakom. A npr u Subotici u opste ne mjere kvalitet vazduha.

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka
 
mere, i uzasan je. Ali dodjes izlaska iz grada i situacija se menja iz korena. Nekada kad nema vetra tacno se vidi zavesa dima od mesta gde krece naseljeni deo
 
To je sve najviše zbog kućnih Černobilja. Odavno pričamo o tome na temi o zagađenju u podforumu ispod.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895453#p895453:3k9h0iuw je napisao(la):
Milka1 » Uto Nov 02, 2021 7:50 am[/url]":3k9h0iuw]Juče sam bila i firmi posle 2 mjeseca rada od kuće i čujem da je troje kolega odselilo napolje i to se za ovog jednog baš iznenadih kupio je stan i bukvalno je trebao da se useli svaki dan, valja mu je puna kapa bila ove napredne države uzeo ženu i preko grane, i to su imali veća primanja nego ja. Za 2 mjeseca 3 ljudi što ih znam se iselilo iz države Srbije . Valjda ne mogu da podnesu ovaj napredak šta li?!

Poslato sa MAR-LX1A pomoću Tapatoka

To je sasvim ocekivano, nista tu bije cudno, postalo je odvratno, neizdrzivo. Danas su cak i pucali na predstavnika sindikata EPS-a.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895469#p895469:3qhlru79 je napisao(la):
Dalmatinac » Uto Nov 02, 2021 8:45 am[/url]":3qhlru79]Mozes da zivis u istocnoj Srbiji gde je priroda fenomenalna. Mozes da zivis van grada, neces imati problema sa losim vazduhom.

Da, ali treba ti infrastuktura - skola, prodavnica itd. Bar je dete obavezno da ide u osnovnu. Kasnije nije :)
Svugde je narod siromasan u smislu troskova za grejanje. "Najbolje" je tamo gde se lozi drvo.
Bio sam u Lukovskoj banji. Tamo se kupas u bazenu napolju, okolo suma i smrdi vazduh jer ljudi loze svasta. Nema 20-30 kuca koje loze ali opet smrdi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=894531#p894531:24gwa0sl je napisao(la):
sundjer_bob » Pet Okt 29, 2021 4:58 pm[/url]":24gwa0sl]Kad se već priča o prilivu stanovništva, je l' postoji negde okvirna brojka koliko ima stanova i kuca u Beogradu? Ili npr koliko postoji kvadrata stambenog prostora. Sa tom brojkom bismo mogli da donesemo zaključak da li je priliv problem. Ja bih rekao da to verovatno nije faktor i da u bgu ima sasvim dovoljno stambenog prostora. Pre da je problem to što se navikavamo na svetske trendove, da sve više ljudi kupuje stanove kao investicije i da dolazimo do toga da je sve veći broj stanova u vlasništvu ljudi koji već imaju neku nekretninu, a u tom slučaju cene izdavanja se natežu do maksimuma. Samo pogledajte zapad, kako ljudi koji rade za minimalac daju po 70-80% svojih primanja da plate rentu i da im taman dovoljno ostane da prežive.

Npr. u Kini je problem što je po nekim procenama od trecine do pola stanova prazno (u celoj Kini), jer su ljudi kupovali za decu i unuke i onda celi blokovi stoje prazni. Još jedan razlog je to što čuvaju stanove u malim gradovima, jer su prešli u velike gradove, ali ih ne izaju i ne prodaju, iako tamo niko ne živi.

Pošto su svi iskulirali moju objavu, ovo je izvučeno sa sajta republickog zavoda za statistiku. Inače, podaci su zaključno sa 2017. godinom.
Je l' bi ovo terbalo da znači da u bg-u ima 734k stanova, a da su od toga 481943 stana deo zgrada koje imaju 3 ili više stanova? To mi ima vise smisla nego da postoji 481k zgrada sa po x stanova. Pretpostavljam da su ovo legalizovani stanovi i da ovi sto su u procesu legalizacije ne ulaze u ovu statistiku. Meni ovo deluje kao da ima sasvim dovoljno stanova.
Untitled.png
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=895581#p895581:dh18qg1g je napisao(la):
sundjer_bob » Uto Nov 02, 2021 3:53 pm[/url]":dh18qg1g]

Pošto su svi iskulirali moju objavu, ovo je izvučeno sa sajta republickog zavoda za statistiku. Inače, podaci su zaključno sa 2017. godinom.
Je l' bi ovo terbalo da znači da u bg-u ima 734k stanova, a da su od toga 481943 stana deo zgrada koje imaju 3 ili više stanova? To mi ima vise smisla nego da postoji 481k zgrada sa po x stanova. Pretpostavljam da su ovo legalizovani stanovi i da ovi sto su u procesu legalizacije ne ulaze u ovu statistiku. Meni ovo deluje kao da ima sasvim dovoljno stanova.
Da, tako je. Interesantan je podatak da se vise izgradilo stanova od 1991. do 2000. Nego od 2006. do 2017. :)
Ima sasvim dovoljno. Sa upravnicima st. zajednica se unapređuje stanovanje ali ništa to nije dok se ne uvedu obavezni projekti modernizacije zgrade. Tipa, moraju da se menjaju vodovodne instalaciju u celoj zgradi jer je istekao rok ili da se menja stolarija itd. Kao u Norveškoj ili Nemačkoj. Kad "polovnjaci" povrate sjaj onda će se smanjiti pritisak i nanovogradnju.
 
FED, BOE i ECB odustali od povecanja ref. kamatnih stopa - veruju da to nece biti potrebno jer ce inflacija najverovatnije biti tranziciona. Zivimo u najludjem od svih svetova.
 
Euribor ostaje isti.
Ali ostatak mislim da ni ekonomisti ne umeju da objasne koliko je apsurdan. Meni nista nije jasno.
 
Znaci da ce se jos kesa pustati u opticaj kroz jeftine kredite. I veca inflacija.
Tacno neko ko ima malu ustedjevinu ili kapital( do milion evra je mali kapital) vise ne zna sta da radi sa tim novcem. Kamate na stednju nema, jedino da kupuje stanove, sto i jeste poenta. Ogromni fondovi kupuju nekretnine pa prodaju i zarade na duvanju cene u medjuvremenu, sistem je trenutno napravljen da ide na ruku ekstra bogatima u svetu.
Bilo bi normalno da se kamate podignu sada. Ali mozda ti koji odlucuju znaju bolje.
 
Eto, shadestudio objasnio deo.
Vec 10+ godina imamo nenormalnu situaciju gde se Nemacka npr zaduzuje po negativnoj stopi - vraca manje nego sto uzme. Sve pokrenuto time sto su se veliki preigrali 2008, a drzave ih spasile. I sada, kada uz gomilu nelogicnih posledica - nelogicnog stanja u kojem se svet nalazi, imamo inflaciju koja se sprecava i podizanjem kamatnih stopa, i kada centralne banke to najave - u poslednjem trenutku se predomisle i odustanu od toga i nastave po starom.

Inflacijom se oprastaju dugovi velikima i jede se stednja malima. Dok srednja klasa na zapadu vise ne moze da skupi downpayment za hipoteku za kupovinu kuce u kojoj ce ziveti jer cene rastu, a ustedjevine gube na vrednosti - veliki imaju pristup neogranicenim kolicinama besplatnog kesa kojim kupuju stotine i hiljade kuca pomocu algoritama, sto opet podize cene, kako bi ih izdavali/preprodavali malima.

Podizanje ref kamatne stope bi zaustavilo i divljanje cena nekretnina na zapadu i podiglo bi kamate na stednju i krenulo bi da vraca svet u normalu.

Iako nema direktne veze sa nama potpuno je ludo stanje koje zaista nema nikakvog racionalnog smisla.

A moguca posledica - pa videli smo kako su se veliki preigrali kada nisu znali da ce biti spaseni 2008 - da li neko misli da ce biti odgovorni sada kada em imaju gotovo neogranicene resurse, em znaju da nece biti pusteni niz vodu.
 
Mislim da mozemo da zatvorimo temu na par godina, prethodne dve objave su sve objasnile.
 
Jel postoji neki zagarantovani duzi rok? Ako ne onda mogu za par meseci da dignu stope kao sto su preko noci odlucili da stampaju trilione. Pustili jos malo da se izigraju jer ne znaju ni sami sta im je gore da urade.
 
FED ne odustaje od povlacenjs novca sa trzista.
Nije se odustalo od pocetka tapering-a (smanjenje otkupa hartija od vrednosti) u novembru, sto smanjuje kolicinu novca u opticaju i indirektno utice i na povecanje kamatnih stopa.


O planovima FED-a:
https://www.google.com/amp/s/www.cnbc.c ... -aid-.html

O tapering-u: https://www.forex.com/en-ca/market-anal ... -tapering/


Zasto tako?
Balansira se izmedju stope nezaposlenosti (koja jos uvek nije na nivou pre pandemije) i inflacije.

Smatra se i u FED i u ECB da je inflacija prolaznog tipa, sto ima logike: porast traznje usled naglog otvaranja ekonomija, lanci snabdevanja pod pritiskom zbog medjudrzavnih COVID pravila sto povecava troskove, rast cena nafte takodje zbog naglog otvaranja. Sve ovo se ocekuje da ce se stabilizovati u 2022.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=896305#p896305:2prws9ba je napisao(la):
Tin » Pet Nov 05, 2021 12:28 pm[/url]":2prws9ba] lanci snabdevanja pod pritiskom zbog medjudrzavnih COVID pravila sto povecava troskove

mozes li ovo pojasniti malo; koja su to pravila?
 
Vrh