Šta je novo?

Cene nekretnina

Potreban mi je savet. U procesu sam kupovine stana u novogradnji. Placanje u standardnim etapama (30% po potpisivanju predugovora, 20% na koti 0, 20% na 50% izgrađenosti, 20% na 80% izgrađenosti, 10% po dobijanju upotrebne dozvole). Ono što me zabrinulo je da je projekat trenutno jedna giganstka rupa, a rok zavrsetka naveden u predugovoru 31.12.24, što je naravno nemoguće. Investitor tvrdi da je realan rok za završetak 30.06.25., ali ono što me brine je da nikakvi ugovorni penali nisu predviđeni za eventualno kašnjenje. Da li je to standardna praksa za novogradnje danas? Investitor je Ecstatika, projekat Central Palace. Da li neko ima iskustva sa njima, naručito u smislu poštovanja rokova? Hvala!
 
Нити су Алекси потребна боловања, порези и доприноси, регреси и топли оброци, кућни љубимци. Не требају му ни пакети воде, нити џогира. Не треба му чак ни кредит, а нарочито некретнина.
 
Uz sve to Aleksa Ivamovic radi remote, ne kuva niti jede puno (mada zna sve recepte), pa mu ne trebaju ni strogi ni uzi centar BG vec moze i neku od ovih novogradnji sto kostaju manje od 2k da kupi:

 
Potreban mi je savet. U procesu sam kupovine stana u novogradnji. Placanje u standardnim etapama (30% po potpisivanju predugovora, 20% na koti 0, 20% na 50% izgrađenosti, 20% na 80% izgrađenosti, 10% po dobijanju upotrebne dozvole). Ono što me zabrinulo je da je projekat trenutno jedna giganstka rupa, a rok zavrsetka naveden u predugovoru 31.12.24, što je naravno nemoguće. Investitor tvrdi da je realan rok za završetak 30.06.25., ali ono što me brine je da nikakvi ugovorni penali nisu predviđeni za eventualno kašnjenje. Da li je to standardna praksa za novogradnje danas? Investitor je Ecstatika, projekat Central Palace. Da li neko ima iskustva sa njima, naručito u smislu poštovanja rokova? Hvala!

Nije standardna praksa da nema penala, zapravo je obrnuto. Trebalo bi da insistiraš na penalima jer novogradnje skoro po pravilu kasne makar malo sa završetkom gradnje.
 
20231210_150619.jpg
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Potreban mi je savet. U procesu sam kupovine stana u novogradnji. Placanje u standardnim etapama (30% po potpisivanju predugovora, 20% na koti 0, 20% na 50% izgrađenosti, 20% na 80% izgrađenosti, 10% po dobijanju upotrebne dozvole). Ono što me zabrinulo je da je projekat trenutno jedna giganstka rupa, a rok zavrsetka naveden u predugovoru 31.12.24, što je naravno nemoguće. Investitor tvrdi da je realan rok za završetak 30.06.25., ali ono što me brine je da nikakvi ugovorni penali nisu predviđeni za eventualno kašnjenje. Da li je to standardna praksa za novogradnje danas? Investitor je Ecstatika, projekat Central Palace. Da li neko ima iskustva sa njima, naručito u smislu poštovanja rokova? Hvala!
Ja u svom ugovoru imam penale za kasnjenje. Nisu ni oni idealni i postoji limit gde kada penali dostignu 2.5% vrednosti stana ne rastu vise, ali bolje nego nista. Koliko vidim po temama ostalih prijekata to je manje vise standardna praksa, nikakvi penali nisu bas uobicajeni.
 
Nesto u vezi poljoprivrede, vrsta djubriva, nije ni vazno.
Iz koje oblasti doktoriras?

Dobro pitanje.

Stvarno ne znam kako neko moze da daje doprinos nauci, da pise i objavljuje radove u naucnim casopisima, a da nije tokom istrazivanja naisao na AI, mlm, neuronske mreze..

Danas i babe sto prodaju na pijaci su cule za AI zbog Vuciceve reklame.
 

Par zanimljivih citata iz paralelne realnosti:

Sagovornici Euronews Srbija kažu je naše tržište specifično i da na taj način ne može ni na koji način da se upoređuje ni sa jednom drugom državom u svetu, a posebno u Evorpi.

Kako kažu, takvi trendovi gotovo da se uopšte ne prelivaju na našu zemlju, pa je zbog toga jako nezahvalno upoređivati ih.

Naravno, za sve to se pronađe kupac, ali mnogo teže nego ranije. Nama se tržište utišalo, promet je mnogo manji u poslednjih šest meseci, naročito u poslednjem kvartalu. Moje procene sa terena su da je promet opao i za 50 odsto“, kaže Lazarević.

„Tačno je da je tražnja opala, ali nije opala u toj meri da utiče na pad cena. Na to utiče i pad ponude. Pa kada imate pad i sa jedne i druge strane, onda nije iznenađenje da neki prodavci žele da drže visoku cenu“, kaže on.
 
Vrh