Šta je novo?

Cene nekretnina

💵💵💵
Screenshot_20230831_022754_Chrome.jpg
 

Indians, Turks & Serbs Were Issued Highest Number of National Work Visas by Germany in 2022​


In addition, a total of 11,792 national work visas were granted to Serbs, making it the third-largest group of beneficiaries. All of these visas were granted by the German Embassy in Belgrade.



Toliko o masovnom iseljavanju iz Srbije, lepo kažem da su jedno želje a drugo mogućnosti.
 
Ne bih suvise u offttopic, bio sam ukljucen u planove Volkswagena oko izgradnje nove fabrike. Srbija je bila kandidat, i znam da je vrh vlasti bio maksimalno koperativan i spreman da ucini sta god da dobije tu investiciju, ali Srbija jednostavno nema dovoljno kvalifikovanu radnu snagu. Ako se ne varam, radnik Fiat a u Kragujevcu je vise od 30% manje produktivan od radnika u Poljskoj. I to onda odredjuje sta se ovde moze raditi i koliko ce ljudi biti placeni. IT je dobar primer da ljudi koji mogu da se takmice sa svetom mogu da zarade izuzetno, Ali je isto tako cinjenica da kad pricamo o R&D da je to uvek koncentrisano u zemljama sa vrhunskim obrazovanjem gde je taj kadar dostupan i tu ne birate gde zelite da zivite nego idete tamo gde su ti centri. Najbolji ljudi koji rade za MNC vrlo cesto budu odvedeni iz Srbije na zahtevniija i konkurentnija trzista obzirom da je ovo malo trziste koje retko daje world class. Kada sam radio u Srbiji mislio sam kako sam dobar i pametan, onda sam otisao u svet i izmerio se...
U kom smislu je radnik Fiat u Kragujevcu manje produktivan, čisto kvantitativno? Pitam, jer sam gledao prilog o najpouzdanijim automobilima u UK, a oni su najobjektivniji jer nemaju više autoproizvođače u svom vlasništvu i FIAT 500L je bio na visokom 15 mestu.

Bio je najbolje plasirani FIAT, italijanska marka uopšte, a ispred njega su bili samo još par evropskih modela. Suvereno vladaju japanci i Korejci. Koji je razlog za takav uspeh? Fiat proizvodi manje složene automobile za proizvodnju i održavanje kao što je Panda, koji bi po logici stvari trebalo da budu manje skloni kvarenju od kragujevačkog fiata.
 

Indians, Turks & Serbs Were Issued Highest Number of National Work Visas by Germany in 2022​

In addition, a total of 11,792 national work visas were granted to Serbs, making it the third-largest group of beneficiaries. All of these visas were granted by the German Embassy in Belgrade.



Toliko o masovnom iseljavanju iz Srbije, lepo kažem da su jedno želje a drugo mogućnosti.
Da li je Nemačka jedina zemlja u koju su se državljani Srbije iseljavali tokom 2022.?
 
12k radnih dozvola za Srbe nije veliki broj. Koliko se priča o tome, mislio sam da je 120k.

Srba ima 6.5m, bosanaca 3.5m, ovih trećih 1m.
Moja teza je da su ljudi sa KiM, Severne Makedonije i BiH mnogo više upućeni jedni na druge i da se međusobno pomažu u vidu ugovora za posao i inicijalnog smeštaja, što je najveća prepreka za odlazak. Ako apliciraš na slepo preko Linkedina i sličnih sajtova, šansa da ubodeš nešto je 0 osim ako nisi visoko kvalifikovan sa radnim iskustvom. A takvih je po ovoj statistici vrlo malo.
Da li je Nemačka jedina zemlja u koju su se državljani Srbije iseljavali tokom 2022.?
Nije, ali je država u kojoj državljani Srbije procentualno najviše emigriraju. Ako za Nemačku nema ni 12k odlazaka godišnje, sve ostalo je boranija.
 
Pisao sam već o tome, dosta ljudi koje znam u Srbiji, a standard im je porastao (programeri mahom) - nakon nekog vremena više nemaju dodira sa stvarnim okruženjem 😊 doduše to je generalno ljudska osobina
Tako da mnogi uopšte i ne primećuju one ljude koji se i dalje svaki dan bore da sastave kraj sa krajem.
Klasika,koliko nas primećuje dobre autpmobile na ulicama - a koliko uopšte zapazi one klasične, obične?
Pa tako ljudi uvek kažu - gledaj kakva se kola voze kod nas, ali statistički to je samo mali procenat vozila na drumovima. I dalje nam je vozni park generalno punoletan, a u jednoj Hrvatskoj sa duplo manje stanovnika se duplo više novih vozila proda...

Eto doživeo sam sada da vidim gde je Srbija bolja - nema uragane 😊 doduše ne znam kakve su superćelijske oluje sada 😁
 
U obrisanom postu, koji si video, sam ti na primeru Microsofta objasnio šta je outsourcing a šta ne. Al razumem da ne možeš da procesiraš informaciju...


Ovo je već zabrinjavajući tok misli, čista deluzija.
Daješ zbunjujuće odgovore kad je lopta u tvom šesnaestercu. U svakom slučaju nisam rekao da nisi u pravu, ali termin Outsorcing je širok. Obuhvata i ono što si ti rekao, kao i ono što sam ja rekao, samo je kontekst drugačiji. Evo nekoliko varijacija Outsorcinga koje sam mogao da nađem na netu:
  1. Offshoring: When a company outsources its business processes or services to a company located in a different country, often to take advantage of lower labor costs.
  2. Nearshoring: This is similar to offshoring, but the outsourcing company selects a service provider in a nearby country, usually within the same region or continent.
  3. Business Process Outsourcing (BPO): This involves contracting out specific business functions, such as customer support, HR, or accounting, to a third-party service provider.
  4. Information Technology Outsourcing (ITO): When a company outsources its IT functions, such as software development, infrastructure management, or tech support, to an external provider.
  5. Knowledge Process Outsourcing (KPO): Outsourcing high-level, knowledge-based tasks like research, data analysis, and consultancy to specialized service providers.
  6. Onshoring: The opposite of offshoring, where a company brings back its outsourced tasks or processes to its home country.
  7. Crowdsourcing: Obtaining ideas, services, or content by soliciting contributions from a large group of people, often through an online platform.
  8. Strategic Outsourcing: Outsourcing critical business functions to external partners to achieve strategic goals, like focusing on core competencies.
  9. Outsourcing Provider: A company that offers outsourced services to other businesses, handling tasks that the client company might not want to manage in-house.
  10. Insourcing: When a company chooses to keep certain business functions or processes in-house rather than outsourcing them.
Verovatno ih ima još, ako bi se malo više kopalo.

Dobar članak o Development centrima i par isečaka:


Šta predstavlja ovaj outsorcing model
"This is a popular business model that companies around the world use. Business leaders set up an office in another country, housing all required employees, and benefit from reduced operational and labor costs."

Neki razlozi zašto se otvaraju u drugim državama
"benefit from foreign policies, and guarantee business continuity."

"
It operates under the same brand, sharing the parent company’s rules and policies. A dedicated team in the offshore development center operates similarly to regular in-house teams, following the company’s core business goals.

The purpose of an offshore development center is to provide scalable tech resources while reducing expenses. Companies can save significant portions of their project execution expenses, especially in infrastructure.

"

Dakle kombinacija dobrih i jeftinih inženjera je jedan od glavnih motiva za MS ODC.
 
@Salev85 To sto navodis da na zapadu ljudi imaju visi standard nije zato sto vise i bolje rade, nego zato sto pola sveta radi za njih kroz razne seme jos od kolonijalnih dana.
Ah, ovo je zabluda. Španija i Portugalija su bile najveće kolonijalne sile, ali se u Engleskoj desila naučna i industrijska revolucija, iako je Engleska bila kolonijalni patuljak u odnosu na Španiju.

Od Španije je razvijenija njena bivša kolonija Holandija, Finska, koja je bila Švedska kolonija pa autonomna oblast u nerazvijenoj Rusiji, Švedska, koja osim Finske praktično nije imala kolonije, Danska, a Portugaliju i Španiju su sustigli i prestižu ih Česi i Slovenci, koji nisu imali kolonije a bili su pod komunizmom, a pre toga obespravljeni politički pod Habsburzima.
 
I danas u Danasu...

Kao što sam rekao, ciklično se ponavlja s jedne TV na drugu, pa onda u novine i u krug...
 
Moja teza je da su ljudi sa KiM, Severne Makedonije i BiH mnogo više upućeni jedni na druge i da se međusobno pomažu u vidu ugovora za posao i inicijalnog smeštaja, što je najveća prepreka za odlazak. Ako apliciraš na slepo preko Linkedina i sličnih sajtova, šansa da ubodeš nešto je 0 osim ako nisi visoko kvalifikovan sa radnim iskustvom. A takvih je po ovoj statistici vrlo malo.

Nije, ali je država u kojoj državljani Srbije procentualno najviše emigriraju. Ako za Nemačku nema ni 12k odlazaka godišnje, sve ostalo je boranija.
"Naime, prema podacima i istraživanjima koje je sprovela Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj OECD, iz Srbije je ukupno emigriralo 654.000 ljudi, od čega ih je najviše, čak 179.000 ili 27 odsto, otišlo u Nemačku u potrazi za boljim životom."
 
Posto se evo vec nekoliko stranica provlaci, sve sa nekim anegdotalnim i slabo konkretnim kriterijumima:

Mi po HDI spadamo u developed countries od 2019. a po GDP PPP per capita od 2023. Fali jos da nas IMF i WB stave u tu kategoriju, sto nece jos nekoliko godina sigurno, i tada cemo po svakom kriterijumu biti tu.


Interesantno je da je recimo Hrvatska po svim kriterijumima developed country, dok Poljska, Madjarska i Rumunija nisu.
Hoćeš da kažeš da developing/developed i nije neki parametar , pošto ove 3 zemlje ne spadaju u developed? Da taj kriterijum ništa ne znači ili da nije tačan?
 
"Naime, prema podacima i istraživanjima koje je sprovela Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj OECD, iz Srbije je ukupno emigriralo 654.000 ljudi, od čega ih je najviše, čak 179.000 ili 27 odsto, otišlo u Nemačku u potrazi za boljim životom."
Šta uopšte znači ukupno? Od kad postoji Srbija kao država? Nisi napisao nikakvo obrazloženje, tako da jedino što mogu da zaključim jeste da pokušavaš da predstaviš ovaj podatak tako da tek 27% ljudi godišnje iz Srbije ode u Nemačku.

Ja govorim u usporavanju tempa emigracije, jer ekonomija evrozone usporava i smanjuje se zapošljavanje, naročito stranaca. Podatak koji je interesantan a do kog je teško doći jeste koliko se godišnje državljana Srbije vrati iz inostranstva u Srbiju.
 
U kom smislu je radnik Fiat u Kragujevcu manje produktivan, čisto kvantitativno? Pitam, jer sam gledao prilog o najpouzdanijim automobilima u UK, a oni su najobjektivniji jer nemaju više autoproizvođače u svom vlasništvu i FIAT 500L je bio na visokom 15 mestu.

Bio je najbolje plasirani FIAT, italijanska marka uopšte, a ispred njega su bili samo još par evropskih modela. Suvereno vladaju japanci i Korejci. Koji je razlog za takav uspeh? Fiat proizvodi manje složene automobile za proizvodnju i održavanje kao što je Panda, koji bi po logici stvari trebalo da budu manje skloni kvarenju od kragujevačkog fiata.
Mislim da to zavisi od stepena automatizacije same fabrike. Kada je cena radne snage niza onda mozes da ides na manuelne ili na polu-automatizovane fabrike a kada je cena radne snage visa onda ides na fully automated. To zavisi od raznih racunica sta se vise isplati u datom trenutku da bi se bilo konkurentnije.
 
Šta uopšte znači ukupno? Od kad postoji Srbija kao država? Nisi napisao nikakvo obrazloženje, tako da jedino što mogu da zaključim jeste da pokušavaš da predstaviš ovaj podatak tako da tek 27% ljudi godišnje iz Srbije ode u Nemačku.

Ja govorim u usporavanju tempa emigracije, jer ekonomija evrozone usporava i smanjuje se zapošljavanje, naročito stranaca. Podatak koji je interesantan a do kog je teško doći jeste koliko se godišnje državljana Srbije vrati iz inostranstva u Srbiju.
Taj podatak je JAKO teško naći zato što u 99% slučajeva niko se ne odjavljuje. Svi smo mi gastarbajteri i dalje prijavljeni u Srbiji. Tako da zvanično nismo ni otišli! Kako onda da registrujete da sam se vratio ako nisam ni otišao.
Ko god ima dvojno državljanstvo ili srpsko i EU boravišnu dozvolu se u 99% slučajeva ne odjavljuje iz Srbije.
Povratnika ima isto dosta, ali kako to kvantifikovati, je izuzetno teško.
 
To su radne dozvole. Na njih treba dodati i vize za spajanje porodice. Dakle pomnožiti broj sa koliko? 3?

I nije jedina zemlja. Voleo bih da vidim cifre Austriju.
To su radne dozvole. Svako ko kroci da radi bilo kakav posao u EU, ako ne zeli da popije zabranu ulaska, mora da dobije radnu dozvolu, tj vizu. Dakle,za sezonski rad na branju jabuka ide viza, za rad od 6 meseca u kaficu, za rad na gradjevini je potrebna radna dozvola. Nije svaka radna dozvola, automatski iseljenicka viza za siru familiju.

Sto se tice spajanja, samo neka se spajaju ljudi, tako je vekovima na relaciji Srbija - AustroUgarska(Danas EU), ne vidim sta je vest.
 
Preterano je pomnožiti sa tri. Ipak evo vesti iz 2019. Izgubimo 50k+ ljudi godišnje. Uklapaju se i brojke za Nemačku.
Screenshot_2023-08-31-10-45-32-758-edit_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2023-08-31-10-45-48-331-edit_com.android.chrome.jpg


I to je EU. U Ameriku ode gomila ljudi pogotovo najmlađih zbog obrazovanja.
 
Mislim da su te cifre bez podataka o broju povratnika samo jedan deo priče. Naročito ovi podaci za Sloveniju, Hrvatsku i Slovačku, mislim da je tu veliki udeo privremenih radnika.
 
Što se tiče broja onih koji odlaze, dovoljno je pogledati popis. Između dva popisa, broj stanovnika u SRB je oko 500,000 manji.

2022 - broj stanovnika 6 647 003
2011 - broj stanovnika 7 186 862

Procena je da je od toga 300.000 ljudi manje zbog negativnog prirodnog priraštaja, a oko 200.000 se iselilo u druge države. Znači u proseku 20.000 stanovnika godišnje se iz Srbije odseli.
 
Vrh