Pratim itekako na casu, nego ti ne poznajes situaciju na terenu i donosis zakljucke iz par biranih primera. Sve zavisi od projekta do projekta, i ne razlikuju se sad nesto Nis i Beograd po metodologiji.Ne pratis na casu. I meni je to bilo cudno i tesko za prihvatiti, ali izgleda je u Beogradu kasnjenje novogradnje dosta manje nego recimo u Nisu, jer se kupoprodaje upisuju vrlo brzo u registar cena nekretnina cak i kad zgrada nije izgradjena. Dok u Nisu ima vec ko zna koliko stanova koji se prodaju, a jos uvek nisu evidentirani iako su zgrade gotove 60-70%,
Investitori ili potpisuju ugovore odmah po kupovini (nezavisno od izgradjenosti) ili upisuju sve djuture kada se dodje do 80% izgradjenosti. U prvom slucaju, ako se kupuje na kredit, svakako se opet ugovor potpisuje tek na 80% izgradjenosti, sem ako banka nema neki poseban dil sa projektom.
Za vecinu projekata koji su upisani imenom na sajtu znam i gde su i u kojoj su frazi izgradnje. Evo na Nbg npr se Lastavice i Lux 51 upisuju tokom izgradnje, a Elixir garden koji je skoro u fazi useljenja je bas ovih meseci masovno upisivan, pa odatle i 'pad' cena novogradnje na nbg.
Opet, nema sta ti meni da objasnjavas kako se i sta upisuje i da li pratim ili ne pratim na casu kada sam upuceniji u to od tebe. Zapravo ja sam taj raskorak u periodima upisa navodio kao manu jos pre nego sto je cenenekretnina.rs zaziveo i kada smo vadili podatke direktno sa rsz.
Upravo to, kakvog onda ima smisla sada navoditi da je evro pao samo 6% kada je do pre par meseci i cele prosle godine inflacija bila znatno visa?To samo znaci da je inflacija usporila, da je proslog juna bio veci rast cena nego proslog maja, aprila ili februara, pa je zato inflacija za jun manja u odnsou na prethodne mesece.
Pa preko uglavnom mogu ba kupe jos manje nego sto su mogli, jer je inflacija isto bila visoka a rast plata ni blizu 100%.Pa bas zato sto su plate porasle a odnos ostao isti barem ja vise razmisljam o inostranstvu nego o Srbiji. Mi sad mozda imamo vece plate, a ne mozemo da kupimo nista vise nego ranije kad su plate bile manje.
A i tvog razmisljanja o inostranstvu je preko glave ko i dodolanja pada. 50 postova kako razmisljas, koga briga vise? Ocigledno je da i o tom inostranstvu znas manje nego o Beogradu, gde znas samo nesto malo o centralnim opstinama ali si ubedjen da je sve van njih Mad Max dzungla. Tako i za to inostranstvo, samo neki stereotipi 'ladno ali standard' i birani primeri koje neko drugi nabaci.
Na stranu sto je jasno da si risk averse osoba i da su sanse da stvarno odes minimalne. Ovako je to kao neko durenje, ne znam kome, kao da sad ovde na forumu neko ima mogucnost da preokrene makroekonomske tokove samo da bi ti ostao.
Pa kamate se i dizu kada privreda raste, lol. To sto ih nisu tad dizali ti govori koliko su iracionalne i politicki motivisane odluke centralnih banaka, te da se nekakva predvidjanja zasnovana na racionalnosti mogu baciti u vodu.Nisam dugo u prici oko ekonomije pa nisam mnogo pratio i analizirao, ali kontam, ili je barem meni ocigledno, da do skoro te kamatne stope nisu u velikoj meri uticale na inflaciju, privreda je rasla, pa nije bilo potrebe da ih dizu.
Izvora i misljenja kako ce se kretati kamatne stope ima bezbroj, i vecinu mozes okaciti macku o rep. Zavisi od previse faktora i u ovom trenutku sve preko godinu dana (a i to uzeti sa rezervom) je nagadjanje.Nisam samo ja taj koji tvrdi kako ce se kretati kamatne stope, postavio sam izvore koji ukazuju na to da kamatne stope vise nece biti toliko niske kao sto su bile. Ni ove trenutno nisu mnogo visoke, jos ako padnu malo, to ce biti skroz Ok kamatna stopa, ne bas niska kao sto ranije bile, ali manje-vise prihvatljiva. Ali nultu i negativnu kamatnu stopu i helikopter novac tesko da cemo ponovo videti. Ne znaci da se nece desiti ponovo u slucaju neke krize, samo kazem da je malo verovatno, a i pitanje kako ce tada rukovoditi krizom, jer kao sto svi kazemo, nisu sve krize iste.
Sa jedne strane imas inflaciju, koja za sada pada, ali zbog cena energenata na jesen moze opet da skoci. Da li cemo opet imati blagu zimu, pa da Evropa izgura sa manjom potrosnjom gasa, da li ce biti primirja u Ukrajini, kako ce rekordne vrucine uticati na prinose itd.
Sa druge strane prezaduzena privreda koju kamatne stope stezu. Da li ce se pojacati stopa bankrotstava, da li ce nezaposlenost ostati generalno niska ili ce i to poceti da skace, koji problem ce biti prioritetan za EU jer neke zemlje imaju dijametralno suprotne probleme.
Itd itd, sve to saberes i onda dodas na to da je u pitanju haoticni sistem drugog reda gde ocekivanje rezultata utice na sam rezultat, dobijes da je nemoguce predvideti. I onda kada ti kao neko ko sam kaze da ima ekonomsku pozadinu pun samouverenosti najavis da kamate nece padati sledece decenije, to ispada smesno.